Рішення від 01.12.2025 по справі 600/3815/25-а

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 грудня 2025 р. м. Чернівці Справа № 600/3815/25-а

Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кушнір В.О., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 в особі ІНФОРМАЦІЯ_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Адвокат Лихачов Р.Б. звернувся з позовом в інтересах ОСОБА_1 , в якому просить суд:

- визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо невнесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про результати проходження ОСОБА_1 військово-лікарської комісії від 29.03.2022 року №6/33/90 та про виключення ОСОБА_1 з військового обліку, у зв'язку із визнанням непридатним до військової служби на підставі статті 8А графи 2 Розкладу хвороб до Положення, затвердженого наказом Міністерства оборони України №402-2008, 466- 2011 (зі змінами), які були внесені 11.03.2022.

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_1 в особі ІНФОРМАЦІЯ_1 внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомості про результати проходження ОСОБА_1 військово-лікарської комісії ВЛК від 29.03.2022 року №6/33/90 та про виключення ОСОБА_1 з військового обліку, у зв'язку із визнанням непридатним до військової служби на підставі статті 8А графи 2 Розкладу хвороб до Положення, затвердженого наказом Міністерства оборони України №402-2008, 466-2011 (зі змінами), які були внесені 11.03.2022.

1.АРГУМЕНТИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ.

1.1. ПОЗИЦІЯ ПОЗИВАЧА.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що за результатами медичного огляду військово-лікарською комісією ІНФОРМАЦІЯ_4 він визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку з 29.03.2022. Разом з тим, у 2025 позивачу стало відомо, що до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (система «Резерв+») були внесені дані щодо ОСОБА_1 , визначивши його статус - військовозобов'язаний, який перебуває на військовому обліку. На звернення представника позивача зі скаргою відповідач повідомив, що ОСОБА_1 не перебуває та не перебував на обліку у ІНФОРМАЦІЯ_5 , інформація про проходження ОСОБА_1 не вносилась до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних, резервістів.

1.2 ПОЗИЦІЯ ВІДПОВІДАЧА-1.

ІНФОРМАЦІЯ_6 подав до суду відзив на позовну заяву, в якому просив відмовити у задоволенні позову. Вказує, що згідно військово-облікового документа позивача, доданого до позову, останній був знятий з військового обліку у ІНФОРМАЦІЯ_5 , а не виключений з нього, як стверджує позивач. Окрім цього, рішення у формі довідки про проходження ВЛК ОСОБА_1 від 29.03.2022 не було підтверджено Чернівецькою обласною ВЛК. Відповідач зауважує, що на даний час позивач перебуває на військовому обліку ІНФОРМАЦІЯ_7 , відтак, на думку відповідача, у нього немає прав та обов'язків з ведення та адміністрування Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

1.3. ПОЗИЦІЯ ВІДПОВІДАЧА - 2.

ІНФОРМАЦІЯ_8 подав до суду відзив, в якому заперечує проти задоволення позовних вимог, вважає їх безпідставними з наступних підстав. Відповідач вказує, що хоча позивач на даний час і перебуває на обліку у ІНФОРМАЦІЯ_9 , однак у них відсутні документи про проходження ВЛК позивачем у ІНФОРМАЦІЯ_2 , відтак і відсутні правові підстави для внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних, резервістів даних про проходження ВЛК ОСОБА_1 та виключення його з військового обліку.

2. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ ТА КЛОПОТАННЯ УЧАСНИКІВ СПРАВИ.

Ухвалою суду від 12.08.2025 було залишено позовну заяву без руху.

Ухвалою суду від 20.08.2025 відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Ухвалою суду від 09.10.2025 залучено ІНФОРМАЦІЯ_8 в якості другого відповідача.

Ухвалою суду від 10.10.2025 витребувано у ІНФОРМАЦІЯ_4 книгу протоколів засідань ВЛК за період з 28.03.2022 по 29.03.2022 та інформацію про взяття та зняття з обліку ОСОБА_1 .

На виконання вимог ухвали відповідач-1 повідомив про відсутність можливості надання витребуваних документів, оскільки вищезазначені документи були вилучені згідно протоколу обшуку від 28.08.2023 представниками УСР в Чернівецькій області.

3. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ, ТА ЗМІСТ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , за результатами медичного огляду військово-лікарською комісією ІНФОРМАЦІЯ_2 визнаний непридатним до військової служби за станом здоров'я на підставі статті 8а графи ІІ Розкладу хвороб граф 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ТДВ Б. та з 03.03.2022 виключений з військового обліку, що підтверджуються довідкою №1321 (а.с.16).

29.03.2022 ІНФОРМАЦІЯ_11 зроблено відмітку про зняття з обліку у довідці №4/760 від 10.09.1997, яка була видана йому у 1997 році взамін військового квитка. (а.с.15).

Згідно сформованого витягу з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (система «Резерв+») від 13.08.2025 ОСОБА_1 зазначений як військовозобов'язаний, який перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_9 (а.с.29). 29.07.2025 позивач через представника звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_12 із скаргою про актуалізацію даних у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів шляхом внесення відомостей про виключення його з військового обліку (скарга була перенаправлена за належністю до ІНФОРМАЦІЯ_4 )

Згідно із відповіддю відповідача - 1 на скаргу представника позивача Лихачова Р.Б. від 29.07.2025 №7825 повідомлено, що довідка ВЛК про виключення з військового обліку ОСОБА_1 не завірена печаткою начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 , свідоцтво про хворобу не надане та не направлялось до 16 регіональної комісії для підтвердження стосовно виключення з військового обліку за станом здоров'я (а.с.20 зворот).

Не погоджуючись із бездіяльністю відповідача щодо внесення про нього даних в реєстр як про особу, яка виключена з військового обліку, позивач звернувся до суду з цим позовом.

4. РЕЛЕВАНТНІ ДЖЕРЕЛА ПРАВА ТА ОЦІНКА АРГУМЕНТІВ УЧАСНИКІВ СПРАВИ.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначено Законом України "Про військовий обов'язок і військову службу" від 25.03.1992 №2232-ХІІ (далі - Закон №2232-ХІІ).

Відповідно до частини 3 статті 1 Закону №2232-ХІІ військовий обов'язок включає підготовку громадян до військової служби, приписку до призовних дільниць, прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу, проходження військової служби, виконання військового обов'язку в запасі, проходження служби у військовому резерві, дотримання правил військового обліку.

Від виконання військового обов'язку громадяни України звільняються на підставах, визначених цим Законом (частина 5 статті 1 Закону №2232-ХІІ).

Згідно з частиною 6 статті 37 Закону №2232-ХІІ (в редакції на час виникнення спірних правовідносин) виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів Служби зовнішньої розвідки України - у відповідному підрозділі Служби зовнішньої розвідки України) підлягають громадяни України, які:

1) призвані чи прийняті на військову службу;

2) проходять військову службу (навчання) у вищих військових закладах освіти і військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти;

3) визнані військово-лікарськими комісіями непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку;

4) досягли граничного віку перебування в запасі;

5) припинили громадянство України;

6) були раніше засуджені до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину;

7) направлені для відбування покарання до установ виконання покарань або до яких застосовано примусові заходи медичного характеру;

8) померли або визнані в установленому законом порядку безвісно відсутніми або оголошені померлими.

Відповідно до пункту 3.8 глави 3 розділу ІІ Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 14.08.2008 року №402, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17.11.2008 року за №1109/15800 (далі - Положення №402) (у редакції, чинній з 16.04.2021 року по 03.05.2024 року), постанови ВЛК військових комісаріатів оформлюються довідкою ВЛК (додаток 4 до Положення) у двох примірниках, яка не підлягає затвердженню штатною ВЛК і дійсна протягом шести місяців з дня медичного огляду. Копія довідки видається на руки особі, яка пройшла медичний огляд.

Після закінчення медичного обстеження під час мобілізації ВЛК виносить щодо військовозобов'язаного одну з таких постанов:

«Придатний до військової служби»;

«Тимчасово непридатний до військової служби»;

«Непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку».

Відповідно до статті 1 Указу Президента України від 24.02.2022 року №65/2022 «Про загальну мобілізацію», затвердженого Законом України від 03.03.2022 року №2105-ІХ (далі Указ №65/2022), постановлено оголосити та провести загальну мобілізацію, строк якої продовжувався і діє на час вирішення даного спору.

Отже, під час проходження позивачем медичного огляду 29.03.2022 року, ВЛК мала право винести одну з таких постанов, які не підлягали затвердженню штатною ВЛК, а саме:

«Придатний до військової служби»;

«Тимчасово непридатний до військової служби»;

«Непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку».

З аналізу наведених положень частини 6 статті 37 Закону №2232-ХІІ та пункту 3.8 глави 3 розділу ІІ Положення №402 слідує висновок про те, що прийняття військово-лікарською комісією під час мобілізації 29.03.2022 року відносно позивача рішення про непридатність позивача до військової служби за станом здоров'я фактично мало наслідком і виключення позивача з військового обліку, оскільки ці та інші норми законодавства станом на 29.03.2022 року не передбачали можливість прийняття під час мобілізації відповідними територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки та /або відповідними військово-лікарськими комісіями рішень про визнання військовозобов'язаного непридатним до військової служби за станом здоров'я із залишенням такого військовозобов'язаного на військовому обліку.

При цьому, виключення особи з військового обліку за станом здоров'я свідчить про те, що в розумінні Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» така особа вже не може вважатися військовозобов'язаним, оскільки згідно частини 6 статті 37 цього закону громадяни України, які визнані непридатними до військової служби, виключаються з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки.

Згідно зі статтею 1 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі Реєстр) інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.

Відповідно до пунктів 1, 8, 9, 11 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 №154, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації. Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки утворюються в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі, інших містах, районах, районах у містах.

Завданнями територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених обов'язків є виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації, керівництво військовим обліком призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, контроль за його станом, зокрема в місцевих органах виконавчої влади, органах місцевого самоврядування та в органах, що забезпечують функціонування системи військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці (крім СБУ та Служби зовнішньої розвідки), забезпечення в межах своїх повноважень адміністрування (територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя) та ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) (районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), проведення заходів приписки громадян до призовних дільниць, призову громадян на військову службу, проведення відбору кандидатів для прийняття на військову службу за контрактом, участь у відборі громадян для проходження служби у військовому резерві Збройних Сил, підготовка та проведення в особливий період мобілізації людських і транспортних ресурсів, забезпечення організації соціального і правового захисту військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори до Збройних Сил (далі - збори), ветеранів війни та військової служби, пенсіонерів з числа військовослужбовців Збройних Сил (далі - пенсіонери) та членів їх сімей, участь у військово-патріотичному вихованні громадян, здійснення інших заходів з питань оборони відповідно до законодавства.

Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань, зокрема: ведуть військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також облік громадян України, які уклали контракт добровольця територіальної оборони, ветеранів війни та військової служби, та інших осіб, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"; оформлюють та видають військово-облікові документи призовникам, військовозобов'язаним та резервістам; розглядають звернення військовослужбовців, працівників та членів їх сімей, а також громадян з питань, що належать до компетенції територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, а також ведуть прийом громадян, які звертаються із зазначених питань, видають необхідні довідки та інші документи.

Відповідно до п.8 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022р. №154 (далі - Положення №154) виконання завдання з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації, призову громадян на військову службу покладені саме на районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки.

Згідно абзацу 18 пункту 11 Положення №154 районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення, забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних відповідно до законодавства та в порядку, визначеному Міноборони.

Щодо доводів відповідача про необхідність оформлення непридатності позивача до військової служби довідкою ВЛК, яка мала бути затвердженою обласною ВЛК, суд зазначає таке.

Так, пункт 3.8. Положення №402 передбачає, що постанова ВЛК районних, міських ТЦК та СП про тимчасову непридатність або непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку підлягає затвердженню штатною ВЛК. Копія довідки видається особі, яка пройшла медичний огляд.

Разом з тим відповідачем не взято до уваги того, що ця норма була внесена до Положення №402 наказом Міністерства оборони України від 18 серпня 2023 №490, який набрав чинності 25 серпня 2025р.

Стаття 58 Конституції України передбачає, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Наведений конституційний принцип означає, що закони не мають ретроспективної дії, а тому до правовідносин слід застосовувати той нормативний акт або його редакцію, яка(і) були чинними на момент виникнення чи зміни цих правовідносин.

Як видно з матеріалів справи, за результатами проведеного військово-лікарською комісією медичного огляду позивача 29.03.2022 року та визнання цією комісією позивача непридатним до проходження військової служби за станом здоров'я, що підтверджено довідкою військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_2 №6/33/90 від 29.03.2022 року, яка на той час не підлягала затвердженню штатною ВЛК, у ІНФОРМАЦІЯ_2 виник обов'язок виключити позивача з військового обліку на підставі пункту 3 частини 6 статті 37 Закону №2232-ХІІ та внести відповідні дані до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Оскільки ІНФОРМАЦІЯ_13 таких обов'язків не виконав, то суд доходить висновку про необхідність визнання протиправної бездіяльності відповідача-1 щодо не виконання таких обов'язків.

Як вже встановлено судом, 21.07.2025 року позивач через представника подав відповідачу-1 заяву про внесення змін до його військово-облікових документів, та виключення його з військового обліку у зв'язку з тим, що за постановою ВЛК, оформленої довідкою від 29.03.2022 року №6/33/90, його визнано непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку, однак листом від 29.07.2025 року №7825 ІНФОРМАЦІЯ_13 повідомив позивача про відсутність підстав для його виключення з військового обліку, оскільки, окрім іншого, довідка ВЛК не завірена печаткою.

Такі твердження відповідача суд вважає безпідставними, оскільки відповідно до копії довідки, дослідженої судом, остання містить всі необхідні реквізити: номер, дату, підписи і печатку ІНФОРМАЦІЯ_11 .

Щодо тверджень відповідача-1 про відсутність повноважень по внесенню будь-яких відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних, резервістів, так як позивач перебуває на обліку у ІНФОРМАЦІЯ_14 , суд зазначає наступне.

Суд вважає за необхідне зазначити, що оскільки право позивача бути виключеним з військового обліку за станом здоров'я виникло ще 29.03.2022 року на підставі відповідного рішення ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_5 , яке на той час не потребувало затвердження регіональною ВЛК, і таке право було порушено відповідачем-1 як суб'єктом владних повноважень, що забезпечує виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації, то захист і відновлення такого права необхідно здійснювати без покладення на позивача обов'язку дотримуватися тих норм права, яких не існувало на час порушення такого права.

Суд зауважує, що належний спосіб захисту, який направлений на відновлення порушеного права позивача є саме зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_4 (Шостий відділ) виключити позивача з військового обліку як такого, який визнаний непридатним до військової служби на підставі довідки військово-лікарської комісії №6/33/90 від 23.03.2022 року, та внести актуальні персональні дані стосовно позивача до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

5.ВИСНОВКИ СУДУ ЗА РЕЗУЛЬТАТАМИ РОЗГЛЯДУ СПРАВИ.

За наведеного, суд дійшов висновку, що у відповідача-1 були законні підстави для внесення відомостей про позивача до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів стосовно виключення з військового обліку за станом здоров'я, оскільки вчинення таких дій прямо передбачено Законом України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів" та Порядком ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а не вчинення таких дій фактично є порушенням з боку державного органу взятих на себе зобов'язань, тобто є порушенням принципів належного урядування та юридичної визначеності.

Відповідно до частини першої та другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд дійшов висновку, про наявність підстав для задоволення позовних вимог.

При цьому, з метою логічності та зрозумілості рішення суду його резолютивна частина буде викладена дещо в іншому формулюванні ніж заявлені позовні вимоги, однак вказане не впливатиме на зміст останніх та обсяг їх задоволення.

6. РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ.

Оскільки, позов задоволено повністю, суд, у відповідності до вимог ст.139 КАС України, стягує на користь позивача судові витрати (судовий збір) у сумі 1211,20грн за рахунок бюджетних асигнувань відповідача-1.

Керуючись статтями 241 - 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо невнесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про результати проходження ОСОБА_1 військово-лікарської комісії від 29.03.2022 року та про виключення ОСОБА_1 з військового обліку, у зв'язку із визнанням непридатним до військової служби.

3. Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_1 в особі ІНФОРМАЦІЯ_1 внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомості про результати проходження ОСОБА_1 військово-лікарської комісії згідно довідки ВЛК від 29.03.2022 року №6/33/90 та про виключення ОСОБА_1 з військового обліку, у зв'язку із визнанням непридатним до військової служби на підставі статті 8А графи 2 Розкладу хвороб до Положення, затвердженого наказом Міністерства оборони України №402 від 14.08.2008 (із змінами).

4. Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 сплачений судовий збір в розмірі 1211,20грн.

У відповідності до статей 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України рішення може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його складання.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Повне найменування учасників процесу:

Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 );

Відповідач - ІНФОРМАЦІЯ_1 в особі ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , ЄДРПОУ НОМЕР_2 )

Відповідач-2

ІНФОРМАЦІЯ_8 АДРЕСА_3 , ЄДРПОУ НОМЕР_3 ).

Суддя В.О. Кушнір