Рішення від 01.12.2025 по справі 580/9544/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 грудня 2025 року справа № 580/9544/25

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Орленко В.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу у змішаній (паперовій та електронній) формі за позовом ОСОБА_1 до Центральної військово-лікарської комісії Збройних сил України, Госпітальної військово-лікарської комісії Комунального некомерційного підприємства "Черкаська обласна лікарня Черкаської обласної ради" про скасування індивідуального акта, визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Представник позивача Попельнуха Ю.І. в інтересах позивача (згідно ордеру) звернулася в суд з позовом, в якому просить:

- скасувати висновок військово-лікарської комісії Госпітальної ВЛК «КНП «Черкаської обласної лікарні Черкаської обласної ради», оформлений довідкою №2025-0523-105-0 від 23.05.2025, яким визначено ступінь придатності ОСОБА_1 до військової служби;

- зобов'язати Госпітальну ВЛК організувати та провести ВЛК ОСОБА_1 з метою визначення ступеня придатності до військової служби, з урахуванням висновків суду;

- визнати протиправною бездіяльність Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України щодо нездійснення, у встановленому законом порядку, розгляду скарги ОСОБА_1 на висновок військово-лікарської комісії Госпітальної ВЛК «КНП «Черкаської обласної лікарні Черкаської обласної ради» №2025-0523-105-0 від 23.05.2025;

- зобов'язати Центральну військово-лікарську комісію Збройних Сил України повторно розглянути скаргу ОСОБА_1 на висновок військово-лікарської комісії Госпітальної ВЛК «КНП «Черкаської обласної лікарні Черкаської обласної ради» №2025-0523-105-0 від 23.05.2025, з прийняттям постанови по суті відповідно до п.п. 2.3.3 - 2.3.5 глави 2 розділу І Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 року № 402, з урахуванням висновків суду.

В обґрунтування вимог зазначено, що Позивач не погоджується з висновком військово-лікарської комісії Госпітальної ВЛК «КНП «Черкаської обласної лікарні Черкаської обласної ради», який оформлений довідкою №2025-0523-105-0 23.05.2025 року, оскільки при його прийнятті не були враховані його попередні медичні показники та діагнози, докази про наявність яких були надані перед проходженням ВЛК. Додатково зазначено, що вказане рішення Госпітальної ВЛК було оскаржено Позивачем до ЦВЛК, натомість остання не прийняла жодного управлінського рішення, натомість відповіла листом щодо відсутності підстав для скасування та перегляду постанови, що свідчить про бездіяльність ЦВЛК в частині виконання своїх обов'язків.

Ухвалою від 03.09.2025 року суддею відкрито провадження у справі та призначено її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні).

Від Центральної військово-лікарської комісії Збройних сил України відзив на позовну заяву у встановлений судом строк не надходив.

Представник Госпітальної військово-лікарської комісії Комунального некомерційного підприємства «Черкаська обласна лікарня Черкаської обласної ради» позов не визнав, просив у його задоволенні відмовити повністю, надав до суду письмовий відзив на позов, в якому зазначив, що Положення № 402 не передбачає права особи, що проходила медичний огляд оскаржувати постанови позаштатних ВЛК в судовому порядку, оскільки у разі непогодження з постановою позаштатної ВЛК особа має право звернутись до ВЛК вищого рівня зі скаргою на дії чи рішення ВЛК.

Розглянувши подані документи і матеріали, суд зазначає, що відповідно до пункту 122 розділу VI «Перехідні положення» Положення №1845/0/15-21 до початку функціонування всіх підсистем (модулів) ЄСІТС справи можуть розглядатися (формуватися та зберігатися) в паперовій, електронній чи змішаній формі залежно від наявних у суді можливостей. Електронні документи та електронні копії паперових документів вносяться до АСДС та зберігаються в централізованому файловому сховищі. Документи, що надійшли до суду в електронній формі, за потреби можуть роздруковуватися та приєднуватися до матеріалів справи у паперовій формі.

Згідно з абзацом 21 пункту 1 розділу VII Формування і оформлення судових справ Інструкції з діловодства в місцевих та апеляційних судах України, затвердженої наказом Державної судової адміністрації України від 20.08.2019 № 814 (у редакції наказу Державної судової адміністрації України від 17 жовтня 2023 року № 485) у випадку прийняття суддею (суддею-доповідачем), у провадженні якого перебуває судова справа, рішення щодо розгляду (формування та зберігання) судової справи (матеріалів кримінального провадження) в електронній чи змішаній (паперовій та електронній) формі, формування матеріалів судової справи здійснюється у відповідній(их) формі(ах) (паперовій та/або електронній).

Отже, процесуальне законодавство передбачає можливість розгляду справи у змішаній формі (паперовій та електронній) та прийняття рішення про такий розгляд суддею, у провадженні якого перебуває судова справа.

Враховуючи вищевикладені обставини, суд вважає за доцільне здійснити розгляд справи у змішаній (паперовій та електронній) формі.

Дослідивши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.

Матеріалами справи встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , має статус військовослужбовця та проходить військову службу в ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Позивач є учасником бойових дій, що підтверджується відповідним посвідченням.

Під час проходження військової служби - у 2021 році лікувався в Львівському військовому госпіталі та Чернігівській обласній психіатричній лікарні.

Після лікування, 23.05.2025 року був направлений на проходження ВЛК для встановлення причинного зв'язку захворювання (травм поранення, контузій, каліцтва).

23.05.2025 було проведено медичний огляд позивача Госпітальною ВЛК «КНП «Черкаська обласна лікарня Черкаської обласної ради».

У відповідності до довідки Госпітальної ВЛК «КНП «Черкаська обласна лікарня Черкаської обласної ради» № 2025-0523-1035-2595-0 від 23.05.2025 року, Позивач був визнаний придатним до проходження військової служби на підставі статей 576, 136, 52в,64в,26, 78, 14в графи II розкладу хвороб «Придатний до служби у військових частинах забезпечення ТЦК та СП, ВВНЗ, навчальних центрах, закладах (установах), медичних підрозділах, підрозділах логістики, зв'язку, оперативного забезпечення, охорони».

Не погоджуючись з вказаним рішенням, Позивач оскаржив його 26.05.2025 до ЦВЛК Міністерства оборони України.

Листом ЦВЛК від 22.07.2025 року № 598/9/17310 Позивач був повідомлений, що відсутні підстави для скасування постанови Госпітальної ВЛК «КНП «Черкаська обласна лікарня Черкаської обласної ради» № 2025-0523-1035-2595-0 від 23.05.2025 року та направлення його для проходження повторної ВЛК.

Вважаючи такі дії Центральної військово-лікарської комісії Збройних сил України та Госпітальної військово-лікарської комісії Комунального некомерційного підприємства «Черкаська обласна лікарня Черкаської обласної ради» протиправними та такими, що порушують його права та інтереси, Позивач звернувся з відповідним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч. 13 ст. 2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» № 2232-XII, громадяни України, які перебувають на військовому обліку, направляються для підготовки до військової служби, особи, які призиваються, направляються або приймаються на військову службу, приймаються на службу у військовому резерві, та військовозобов'язані, призначені для комплектування посад за відповідними військово-обліковими спеціальностями та іншими спеціальностями в Службі безпеки України під час проведення мобілізації, проходять обов'язковий медичний огляд, крім випадків, передбачених цим Законом. Порядок проведення медичного огляду затверджується відповідно Міністерством оборони України, центральними органами виконавчої влади, які відповідно до закону здійснюють керівництво військовими формуваннями.

Наказом Міністерства оборони України від 14.08.2008 року № 402 затверджено Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України (надалі - Положення № 402).

Відповідно до п.1.2 глави 1 розділу I Положення № 402, військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби, служби у військовому резерві військової служби призовників, військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) з військовою службою та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.

Пунктом 2.1 глави 2 розділу I Положення № 402 визначено, що для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі).

Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання штатної військово-лікарської комісії.

За приписами п.2.2 глави 2 розділу I Положення № 402, штатні ВЛК є військово-медичними установами. Вони мають гербову печатку, кутовий штамп та утримуються за окремим штатом. До штатних ВЛК належать:

- Центральна військово-лікарська комісія (далі - ЦВЛК);

- ВЛК регіону.

До позаштатних постійно діючих ВЛК (ЛЛК) належать: госпітальні ВЛК; гарнізонні ВЛК; ЛЛК; ВЛК Десантно-штурмових військ; ІНФОРМАЦІЯ_3 ; ВЛК Сухопутних військ Збройних Сил України; ВЛК Сил спеціальних операцій Збройних Сил України; ВЛК інших закладів охорони здоров'я комунальної або державної форми власності (п.п.2.5.1 п.2.5 глави 2 розділу I Положення № 402).

Судом встановлено, що в прохальній частині позовної заяви Позивач просить скасувати висновок військово-лікарської комісії Госпітальної ВЛК «КНП «Черкаської обласної лікарні Черкаської обласної ради», оформлений довідкою №2025-0523-105-0 від 23.05.2025, якою визначено ступінь придатності ОСОБА_1 до військової служби.

Натомість, при дослідженні матеріалів справи встановлено, що такий висновок в матеріалах справи відсутній, натомість до позовної заяви представником Позивача додано довідку Госпітальної ВЛК «КНП «Черкаської обласної лікарні Черкаської обласної ради» № 2025-0523-1035-2595-0 від 23.05.2025 року про визначення ступеня придатності ОСОБА_1 до військової служби.

Суд наголошує, що він розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень (ч. 2 ст. 9 КАС України).

З урахуванням вказаного суд дійшов висновку, що перевірці на відповідність вимогам чиновного законодавства підлягає саме довідка Госпітальної ВЛК «КНП «Черкаської обласної лікарні Черкаської обласної ради» № 2025-0523-1035-2595-0 від 23.05.2025 року.

Постанови ВЛК приймаються на підставі Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (далі - Розклад хвороб) (додаток 1), пояснень щодо застосування статей Розкладу хвороб (додаток 2) та таблиць додаткових вимог до стану здоров'я (далі - ТДВ) (додаток 3), п.1.3 глави 1 розділу II Положення № 402.

У відповідності до глави 3 розділу I Положення № 402, скарги до штатних ВЛК подаються в строк, визначений Законом України «Про звернення громадян».

Скарги на дії (бездіяльність) чи постанови позаштатних ВЛК подаються до штатних ВЛК згідно з адміністративно-територіальними зонами відповідальності.

Штатні ВЛК перевіряють відповідність прийнятих позаштатними ВЛК постанов встановленому діагнозу та вимогам цього Положення, на підставі доданих до звернення оригіналів медичних документів або належним чином завірених їх копій.

Дії (бездіяльність), рішення, прийняті за результатами розгляду звернень ВЛК регіону, оскаржуються в ЦВЛК.

У разі визнання штатною ВЛК заяви чи скарги щодо перегляду (відміни, скасування) постанови ВЛК обґрунтованою, ВЛК штатної ВЛК переглядає оскаржувану постанову ВЛК або приймає рішення про направлення на контрольне обстеження та медичний огляд ВЛК.

Таке рішення є обов'язковим до виконання та має бути реалізовано не пізніше ніж в місячний строк з дати прийняття.

У разі визнання штатною ВЛК звернення необґрунтованим, воно повертається заявнику (скаржнику) з відповідними роз'ясненнями, у строк, визначений Законом України «Про звернення громадян».

Аналіз вищевказаного дає суду підстави дійти висновку, що Положенням № 402 визначено алгоритм оскарження рішень ВЛК, як штатних так і позаштатних різних рівнів.

Так, не передбачено право особи, яка проходила медичний огляд оскаржувати постанови ВЛК нижчих рівнів в судовому порядку. В той же час, в разі незгоди особи з постановою ВЛК нижчого рівня, передбачено її право на оскарження рішення такої ВЛК до ВЛК вищого рівня.

ВЛК регіону мають право скасовувати постанови підпорядкованих ВЛК та направляти військовослужбовців на контрольний медичний огляд, а також за їх рішенням може бути проведено повторний або контрольний медичний огляд.

Натомість, оскарженими в судовому порядку можуть бути постанови ВЛК регіонів та постанови ЦВЛК.

Тобто, оскільки Позивач в прохальній частині позовної заяви просить скасувати довідку № 2025-0523-1035-2595-0 від 23.05.2025 року про визначення ступеня придатності ОСОБА_1 до військової служби, яка прийнята Госпітальною ВЛК «КНП «Черкаської обласної лікарні Черкаської обласної ради», то з урахуванням вищевказаних висновків суд дійшов висновку, що вказаний висновок ВЛК може бути оскаржено до ВЛК вищого рівня, тобто до ЦВЛК.

Оскарження вказаного висновку до суду Положенням № 402 не передбачено, що є підставою для відмови в задоволенні позовних вимог Позивача в цій частині.

Щодо визнання протиправною бездіяльності ЦВЛК та зобов'язання її вчинити дії, суд зазначає наступне.

Пунктом 2.3 глави 2 розділу I Положення № 402 визначено, що ЦВЛК є органом військового управління, який здійснює керівництво ВЛК регіонів у Збройних Силах України та є керівним органом із військово-лікарської експертизи в Збройних Силах України.

На ЦВЛК покладається організація військово-лікарської експертизи у Збройних Силах України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України.

Абзацом 15 підпункту 2.3.4 пункту 2.3 глави 2 розділу I Положення №402 передбачено, що ЦВЛК має право розглядати, переглядати, скасовувати, затверджувати, не затверджувати, контролювати згідно з цим Положенням постанови будь-якої ВЛК (лікарсько-льотної комісії (далі - ЛЛК)) Збройних Сил України; надавати роз'яснення щодо формулювання постанов ВЛК (ЛЛК).

Відповідно до 2.3.5 Положення №402 Постанови ЦВЛК можуть бути оскаржені в судовому порядку.

Аналіз вищевказаного дає суду підстави дійти висновку, що ЦВЛК при розгляді заяви/скарги на рішення ВЛК свій висновок повинна оформлювати не листом, а вмотивованою постановою з викладенням всіх обставин та аргументів.

Відсутність належним чином оформленої постанови ЦВЛК про перегляд постанови ВЛК свідчить про те, що орган не прийняв жодного рішення з числа тих, які він повинен ухвалити за законом.

Так, матеріалами справи встановлено, що не погоджуючись висновком госпітальної ВЛК № 2025-0523-1035-2595-0 від 23.05.2025 року Позивач оскаржив його 26.05.2025 року до ЦВЛК Міністерства оборони України.

Листом ЦВЛК від 22.07.2025 року № 598/9/17310 Позивач був повідомлений, що відсутні підстави для скасування постанови Госпітальної ВЛК «КНП «Черкаська обласна лікарня Черкаської обласної ради» № 2025-0523-1035-2595-0 від 23.05.2025 року та направлення його для проходження повторної ВЛК.

Вказане свідчить, що у спірному випадку має місце протиправна бездіяльність суб'єкта владних повноважень щодо не прийняття постанови за результатами розгляду скарги Позивача.

Отже, відсутність належним чином оформленої постанови ЦВЛК про перегляд постанови ВЛК свідчить, що орган не прийняв жодного рішення з числа тих, які він повинен ухвалити за законом, що свідчить про протиправну бездіяльність.

Саме постанова ЦВЛК є актом індивідуальної дії, який в подальшому скаржник може оскаржити у відповідності до пункту 2.3.5 Положення № 402 та є підставою для перегляду її в судовому порядку.

Наведені обставини свідчать про поверхневість проведеного ЦВЛК розгляду скарги позивача та необґрунтованість прийнятих висновків, а вказана розбіжність не може бути усунута судом.

З урахуванням вказаного суд дійшов висновку, що з метою найбільш ефективного способу захисту порушеного права Позивача, у цій справі, слід визнати протиправною бездіяльність ЦВЛК ЗСУ щодо не розгляду у встановленому законом порядку скарги Позивача про оскарження рішення Госпітальної ВЛК «КНП «Черкаська обласна лікарня Черкаської обласної ради» № 2025-0523-1035-2595-0 від 23.05.2025 року та зобов'язати ЦВЛК ЗСУ повторно розглянути вищевказану скаргу Позивача з прийняттям постанови відповідно до вимог Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 № 402.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно з ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. Якщо сторону, на користь якої ухвалено рішення, звільнено від сплати судових витрат, з іншої сторони стягуються судові витрати на користь осіб, що їх понесли, пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог, а інша частина компенсується за рахунок коштів, передбачених Державним бюджетом України, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

За таких обставин, системно проаналізувавши приписи законодавства України, надавши оцінку з урахуванням усіх доказів у справі в їх сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та наявність підстав для їх часткового задоволення.

Згідно частин 1, 3 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Зважаючи на те, що позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню, то частина понесених позивачем судових витрат, пропорційно частині задоволених позовних вимог, які підлягають відшкодуванню, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись ст. ст. 2, 90, 139-143, 242-246, 250, 255 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Центральної військово-лікарської комісії Збройних сил України щодо не розгляду у встановленому законом порядку скарги ОСОБА_1 на рішення Госпітальної ВЛК «КНП «Черкаська обласна лікарня Черкаської обласної ради» № 2025-0523-1035-2595-0 від 23.05.2025 року.

Зобов'язати Центральну військово-лікарську комісію Збройних сил України повторно розглянути скаргу ОСОБА_1 на рішення Госпітальної ВЛК «КНП «Черкаська обласна лікарня Черкаської обласної ради» № 2025-0523-1035-2595-0 від 23.05.2025 року, з прийняттям постанови відповідно до вимог Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 № 402.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Центральної військово-лікарської комісії Збройних сил України (код ЄДРПОУ 08356179) на користь Державного бюджету України витрати зі сплати судового збору в розмірі 605 (шістсот п'ять) 60 коп.

Рішення набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, що може бути подана протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України до Шостого апеляційного адміністративного суду у зв'язку із початком функціонування модулів ЄСІТС з урахуванням підпунктів 15.1, 15.5 пункту 15 частини 1 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України відповідно до рішення ВРП від 17.08.2021 №1845/О/15-21 «Про затвердження Положення про порядок функціонування окремих підсистем Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи».

Копію рішення направити сторонам справи.

Рішення складене та підписане 01.12.2025.

Суддя Валентина ОРЛЕНКО