Рішення від 01.12.2025 по справі 580/11419/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 грудня 2025 року справа № 580/11419/25

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Гайдаш В.А.,

розглянувши у порядку письмового провадження у приміщенні суду у змішаній (паперовій та електронній) формі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України про визнання бездіяльності та рішення протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного надійшов позов ОСОБА_1 до відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України, в якому позивач просить:

- визнати протиправною та скасувати постанову відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України від 25.09.2025 про закінчення виконавчого провадження №76434418;

- визнати протиправною бездіяльність відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України щодо виконання виконавчого листа №580/1543/24, виданого Черкаським окружним адміністративним судом 04.10.2024, та не проведенні оцінки виконання рішення суду з урахуванням мотивувальної та резолютивної частини рішення суду у справі №580/1543/24 та у справі №580/12762/24;

- зобов'язати відділ примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України вчинити дії в межах, на підставі та в порядку, визначених Законом України “Про виконавче провадження» щодо виконання виконавчого листа №580/1543/24, виданого Черкаським окружним адміністративним судом 04.10.2024;

- стягнути з відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України шляхом безспірного списання коштів з казначейських рахунків на користь ОСОБА_1 компенсацію спричиненої моральної шкоди у сумі 3000 (три тисячі) грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що на примусовому виконанні у відповідача перебувало виконавче провадження №76434418 з виконання виконавчого листа №580/1543/24, виданого 04.10.2024 Черкаським окружним адміністративним судом, однак постановою державного виконавця від 25.09.2025 закінчено виконавче провадження №74723752 відповідно до пункту 11 частини 1 статті 39, статті 40 Закону України «Про виконавче провадження». Однак позивач наголошує, що рішення Черкаського окружного адміністративного суду в адміністративній справі №580/1543/24 залишилося не виконаним в повному обсязі, тому винесення відповідачем постанови про закінчення виконавчого провадження є передчасним.

Ухвалою судді Черкаського окружного адміністративного суду від 20.10.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.

Відповідач позов не визнав, надав до суду відзив на позовну заяву, у якому зазначив, що станом на 25.08.2025 загалом на лікування пацієнта, хворого на спінальну м'язову атрофію ОСОБА_1 виділено 2946,116 тис. грн, зокрема з обласного бюджету на умовах співфінансування (10%) 268,420 тис. грн та 2 677,696 тис. грн з бюджету Смілянської міської територіальної громади. За повідомленням Виконавчого комітету Смілянської міської ради, за рахунок виділених коштів та лікарських засобів, які очікується отримати безкоштовно від ТОВ «РОШ УКРАЇНА», потребу пацієнта в препараті «Еврісді» буде забезпечено до кінця 2025 року. На підставі вищевикладеного, керуючись вимогами п. 9 частини першої статті 39, статтею 40 Закону, 30.01.2025 державним виконавцем винесено постанову про закінчення виконавчого провадження у зв'язку із фактичним виконанням рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 04.10.2023 № 580/1543/24 в повному обсязі на підставі листа від 19.11.2024 № 31668/01/01-58 Черкаської обласної військової адміністрації.

Розглянувши подані документи і матеріали, суд зазначає, що відповідно до пункту 122 розділу VI «Перехідні положення» Положення №1845/0/15-21 до початку функціонування всіх підсистем (модулів) ЄСІТС справи можуть розглядатися (формуватися та зберігатися) в паперовій, електронній чи змішаній формі залежно від наявних у суді можливостей. Електронні документи та електронні копії паперових документів вносяться до АСДС та зберігаються в централізованому файловому сховищі. Документи, що надійшли до суду в електронній формі, за потреби можуть роздруковуватися та приєднуватися до матеріалів справи у паперовій формі.

Згідно з абзацом 21 пункту 1 розділу VII Формування і оформлення судових справ Інструкції з діловодства в місцевих та апеляційних судах України, затвердженої наказом Державної судової адміністрації України від 20.08.2019 № 814 (у редакції наказу Державної судової адміністрації України від 17 жовтня 2023 року № 485) у випадку прийняття суддею (суддею-доповідачем), у провадженні якого перебуває судова справа, рішення щодо розгляду (формування та зберігання) судової справи (матеріалів кримінального провадження) в електронній чи змішаній (паперовій та електронній) формі, формування матеріалів судової справи здійснюється у відповідній(их) формі(ах) (паперовій та/або електронній).

Отже, процесуальне законодавство передбачає можливість розгляду справи у змішаній формі (паперовій та електронній) та прийняття рішення про такий розгляд суддею, у провадженні якого перебуває судова справа.

Враховуючи вищевикладені обставини, суд вважає за доцільне здійснити розгляд справи у змішаній (паперовій та електронній) формі.

Дослідивши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.

Із матеріалів справи судом встановлено, що 04.08.2023 рішенням Черкаського окружного адміністративного суду у справі №580/4284/23 зобов'язано Управління охорони здоров'я Черкаської обласної державної адміністрації винести на розгляд чергового засідання Черкаської обласної ради обласну цільову програму “Надання медичної допомоги пацієнтам зі спінальною м'язовою атрофією» на 2022-2025 роки», зокрема, для забезпечення ОСОБА_1 , хворого на спінальну м'язову атрофію, необхідними лікарськими засобами. При чому, позовні вимоги в даному спорі стосувалися пункту виділення коштів у розмірі 8000000 грн, для забезпечення позивача, хворого на спінальну м'язову атрофію, необхідними лікарськими засобами, на які суд вказав про відсутність порушеного права.

Згідно ухвали Черкаського окружного адміністративного суду у справі №580/1053/24 за позовом ОСОБА_1 до Черкаської обласної ради, Управління охорони здоров'я Черкаської обласної державної адміністрації, в якому він просив зобов'язати Управління охорони здоров'я Черкаської обласної державної адміністрації внести зміни до обласної цільової програми “Надання медичної допомоги пацієнтам зі спінальною м'язовою атрофією» на 2023-2025 роки в окремий пункт про виділення коштів у сумі 8871486,69 грн для забезпечення лікування ОСОБА_1 лікарськими засобами згідно з рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 04 серпня 2023 року №580/4284/23 та повторно винести на розгляд чергового засідання Черкаської обласної ради обласну цільову програму “Надання медичної допомоги пацієнтам зі спінальною м'язовою атрофією» на 2023-2025 роки із змінами, зазначивши пункт про виділення коштів у сумі 8871486,69 грн для забезпечення його лікування лікарськими засобами, а також зобов'язати Черкаську обласну раду відповідно до обласної цільової програми “Надання медичної допомоги пацієнтам зі спінальною м'язовою атрофією» на 2023-2025 роки на виконання останньої виділити кошти 8871486,69 грн для забезпечення його необхідними лікарськими засобами - відмовлено у відкритті провадження з мотиву фактичного вирішення в іншій судовій справі спору та роз'ясненням про механізм судового контролю у вирішеній справі №580/4284/23.

29.05.2024 рішенням Черкаського окружного адміністративного суду у справі №580/1543/24 зобов'язано в межах наявних владних повноважень в порядку, межах та спосіб, що визначені законом:

- Черкаську обласну військову адміністрацію (18000, м. Черкаси, бульв. Шевченка, 185; код ЄДРПОУ 00022668) - проконтролювати виконання обласного бюджету в частині забезпечення виконання обласної цільової програми “Надання медичної допомоги пацієнтам зі спінальною м'язовою атрофією на 2023-2025 роки», затвердженої 17.11.2023 рішенням Черкаської обласної ради №21-21/VIII, з приводу виділення вказаної в ній повної суми коштів для забезпечення ОСОБА_1 , хворого на спінальну м'язову атрофію, необхідними лікарськими засобами;

- Департамент фінансів Черкаської обласної державної адміністрації (18001, Україна, Черкаська обл., місто Черкаси, бульв. Шевченка, будинок, 185; код ЄДРПОУ 02311425) -організувати повне та належне виконання обласного бюджету в частині забезпечення повного виконання вказаної Програми для виділення Управлінням охорони здоров'я Черкаської обласної державної адміністрації вказаної в ній повної суми коштів для забезпечення ОСОБА_1 , хворого на спінальну м'язову атрофію, необхідними лікарськими засобами;

- Управління охорони здоров'я Черкаської обласної державної адміністрації (18001, м.Черкаси, бульв. Шевченка, 185; код ЄДРПОУ 02012378) - виділити в установленому порядку в повному обсязі передбачені обласною цільовою програмою “Надання медичної допомоги пацієнтам зі спінальною м'язовою атрофією на 2023-2025 роки», затвердженою 17.11.2023 рішенням Черкаської обласної ради №21-21/VIII, кошти для забезпечення ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ), хворого на спінальну м'язову атрофію, необхідними лікарськими засобами.

Рішення Черкаського окружного адміністративного суду у справі №580/1543/24 обґрунтовано тим, що згідно з посвідченням серії НОМЕР_2 позивач є особою з інвалідністю з дитинства І групи довічно. Довідкою КНП “ЦЕНТР ПЕРВИННОЇ МЕДИКО-САНІТАРНОЇ ДОПОМОГИ» Смілянської міської ради та Висновком комісії від 21.10.2021 підтверджується його перебування на обліку у зв'язку з наявністю захворювання, внаслідок якого він потребує постійної допомоги при зміні положення тіла, не може пересуватися та потребує постійного тривалого лікування лікарським засобом “Еврісді» (Рисдипоам) 60мг (протягом року з розрахунку 5мг перорально один раз на добу і щодня, 2,5флаконів на 1 місяць, 30флаконів на рік).

04.11.2024 на виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду у справі №580/1543/24 позивачу видано виконавчий лист про зобов'язання в межах наявних владних повноважень в порядку, межах та спосіб, що визначені законом Департамент фінансів Черкаської обласної державної адміністрації (18001, Україна, Черкаська обл., місто Черкаси, бульв. Шевченка, будинок, 185; код ЄДРПОУ 02311425) організувати повне та належне виконання обласного бюджету в частині забезпечення повного виконання вказаної Програми для виділення Управлінням охорони здоров'я Черкаської обласної державної адміністрації вказаної в ній повної суми коштів для забезпечення ОСОБА_1 , хворого на спінальну м'язову атрофію, необхідними лікарськими засобами.

01.11.2024 відділом примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України відкрито виконавче провадження №76434418.

25.09.2025 заступником начальника відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України винесено постанову про закінчення виконавчого провадження №76434418, відповідно до пункту 11 частини 1 статті 39, статті 40 Закону України «Про виконавче провадження», у зв'язку з повним фактичним виконанням рішення суду.

Вважаючи оскаржувану постанову протиправною, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, судом враховано, що відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частинами першою, другою статті 129-1 Конституції України визначено, що суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку.

Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку визначає Закон України «Про виконавче провадження» (далі - Закон №1404-VIII).

Частиною першою статті 5 Закону №1404-VIII встановлено, що примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та, у передбачених цим Законом випадках, на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом України “Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів».

Згідно пункту 1 частини першої статті 18 Закону №1404-VIII виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії. Виконавець зобов'язаний здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом.

Виконавець під час здійснення виконавчого провадження має право проводити перевірку виконання боржниками рішень, що підлягають виконанню відповідно до цього Закону. Вимоги виконавця щодо виконання рішень є обов'язковими на всій території України. Невиконання законних вимог виконавця тягне за собою відповідальність, передбачену законом (пункт 1 частини третьої, частина четверта статті 18 Закону №1404-VIII).

За приписами пункту 9 частини першої статті 39 Закону №1404-VIII виконавче провадження підлягає закінченню у разі фактичного виконання в повному обсязі рішення згідно з виконавчим документом.

Судом встановлено, що до відповідача надійшов лист Черкаської обласної державна адміністрації №01-01 08//22407 від 25.08.2025, яким повідомлено, що бюджетні кошти плануються та використовуються в межах бюджетного періоду. Відповідно до ст. 3 Бюджетного кодексу України, бюджетний період для всіх бюджетів, що входять до бюджетної системи України, становить один календарний рік, який розпочинається 1 січня і завершується 31 грудня того ж року. Таким чином, усі фінансові операції, пов'язані з виконанням бюджету у 2024 році, були здійснені в межах цього періоду, в тому числі й фінансування заходів із виконанням програми «Забезпечення лікування пацієнтів, хворих на спінальну м'язову атрофію на 2023-2025 роки». З 01 січня 2025 року розпочався новий бюджетний період, у якому Департамент також продовжує виконувати програму «Забезпечення лікування пацієнтів, хворих на спінальну м'язову атрофію на 2023 2025 роки». Розпорядженням Черкаської обласної військової адміністрації від 22.01.2025 № 24 «Про внесення змін до розпорядження Черкаської обласної військової адміністрації від 20.12.2024 № 663» здійснено перерозподіл видатків по головному розпоряднику коштів обласного бюджету - Управлінню охорони здоров'я Черкаської обласної державної адміністрації та передбачено кошти у сумі 93,920 тис. грн за кодом 07 1 9770 «Інші субвенції з місцевого бюджету» для надання субвенції бюджету Смілянської міської територіальної громади для забезпечення лікування пацієнта, хворого на спінальну м'язову атрофію у межах виконання обласної програми забезпечення лікування пацієнтів, хворих на спінальну м'язову атрофію на 2023-2025 роки. Зазначений обсяг коштів становить 10 % від обсягу видатків, запланованих у бюджеті Смілянської міської територіальної громади на зазначену мету, що відповідає вимогам, визначеним програмою «Забезпечення лікування пацієнтів, хворих на спінальну м'язову атрофію» на 2023-2025 роки, затвердженою рішенням Черкаської обласної ради від 17.11.2023 № 21-21/VIII (зі змінами). У розділі «Обсяги та джерела фінансування Програми» визначено умови співфінансування з обласного бюджету в межах 10% коштів, запланованих на означену мету у відповідному місцевому бюджеті області, та у обсязі, що не перевищує розрахункову потребу в коштах на лікарські засоби для лікування даної категорії хворих - жителів відповідної території громади. Фінансове управління виконавчого комітету Смілянської міської ради в листі від 29.01.2025 № 37 звернулося з проханням здійснити перерахування субвенційних коштів. Зважаючи на зазначений лист, відповідно до поданої заявки Управління, 03.02.2025 Департаментом підготовлено розпорядження № 36 «Про виділення коштів загального фонду місцевих бюджетів перераховано грошові кошти в сумі 93, 920 тис. грн на рахунок Управління. Рішенням виконавчого комітету Смілянської міської ради від 08.07.2025 № 341 «Про перерозподіл бюджету Смілянської міської територіальної громади» виділені додаткові кошти у обсязі 1 745,5 тис. грн на виконання програми забезпечення лікування пацієнтів, хворих на спінальну м'язову атрофію на 2025-2030 роки. Враховуючи вищезазначене, звернення виконавчого комітету Смілянської міської ради від 07.07.2025 № 333/02-22 та умови співфінансування, визначені обласною програмою забезпечення лікування пацієнтів, хворих на спінальну м'язову атрофію на 2023-2025 роки, розпорядженням Черкаської обласної військової адміністрації від 11.07.2025 № 279 «Про внесення змін до розпорядження Черкаської обласної військової адміністрації від 20.12.2024 № 663» головному розпоряднику коштів обласного бюджету - Управлінню охорони здоров'я Черкаської обласної державної адміністрації передбачено кошти у сумі 174,5 тис. грн за кодом 07 1 9770 «Інші субвенції з місцевого бюджету» для надання субвенції бюджету Смілянської міської територіальної громади для забезпечення лікування пацієнта, хворого на спінальну м'язову атрофію. Зважаючи на зазначений лист та відповідно до поданої заявки Управління, 01.08.2025 Департаментом підготовлено розпорядження № 575 «Про виділення коштів загального фонду місцевих бюджетів з рахунка № НОМЕР_3 від 01.08.2025" та перераховано грошові в сумі 174,5 тис. грн на рахунок Управління. Станом на 25.08.2025 загалом на лікування пацієнта, хворого на спінальну м'язову атрофію Комиза Дмитра виділено 2946,116 тис. грн, зокрема з обласного бюджету на умовах співфінансування (10%) 268,420 тис. грн та 2 677,696 тис. грн з бюджету Смілянської міської територіальної громади. За повідомленням Виконавчого комітету Смілянської міської ради, за рахунок виділених коштів та лікарських засобів, які очікується отримати безкоштовно від ТОВ «РОШ УКРАЇНА», потребу пацієнта в препараті «Еврісді» буде забезпечено до кінця 2025 року.

Однак, суд зазначає, що рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 17.03.2025 у справі №5880/12762/24 визнано протиправним та скасовано рішення Черкаської обласної ради від 21.06.2024 №24-25/VІІІ в частині внесених змін до розділ 4 обласної програми «Забезпечення лікування пацієнтів, хворих на спінальну м'язову атрофію на 2023-2025 роки», а саме змін, які передбачають: «у межах 10% коштів, запланованих на означену мету у відповідному місцевому бюджеті області». Також необхідно звернути увагу, що рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 17.03.2025 у справі №5880/12762/24 встановлено, що загальна сума коштів передбачена обласною цільовою програмою «Надання медичної допомоги пацієнтам зі спінальною м'язовою атрофією» на 2023-2025 роки становить 8 871 486,69 грн, однак приймаючи оскаржувану постанову про закінчення виконавчого провадження відповідач підтвердив виділення таких коштів лише у сумі 2 946 116 грн, що свідчить про неповне виконання рішення суду.

Розглядаючи адміністративний позов про законність дій державного виконавця, суд має враховувати, що Законом України “Про виконавче провадження» на виконавця покладено функції із забезпечення виконання обов'язкового рішення суду, на виконання якого останній має вжити усі передбачені Законом заходи в межах встановлених повноважень.

Крім того, суд звертає увагу, що за наслідками прийняття оскаржуваної постанови державного виконавця про закінчення виконавчого провадження рішення суду не лише залишилось невиконаним в повному обсязі, а й не буде виконаним у майбутньому, що суперечить основним завданням виконавчого провадження.

Частиною третьою статті 18 Закону №1404-VIII визначено, що виконавець під час здійснення виконавчого провадження має право, зокрема: проводити перевірку виконання боржниками рішень, що підлягають виконанню відповідно до цього Закону (пункт 1); звертатися до суду або органу, який видав виконавчий документ, із заявою (поданням) про роз'яснення рішення, про видачу дубліката виконавчого документа у випадках, передбачених цим Законом, до суду, який видав виконавчий документ, - із заявою (поданням) про встановлення чи зміну порядку і способу виконання рішення, про відстрочку чи розстрочку виконання рішення (пункт 10); здійснювати інші повноваження, передбачені цим Законом (пункт 22).

Разом з цим, матеріалами справи не підтверджено виконання державним виконавцем вказаних приписів чинного законодавства.

Таким чином суд дійшов висновку, що постанова заступником начальника відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України від 25.09.2025 про закінчення виконавчого провадження №76434418 винесена передчасно й за відсутності доказів, які б підтверджували саме факт повного реального виконання судового рішення чи вжиття вичерпних заходів з його виконання.

Аналогічні правові висновки викладені у постановах Верховного Суду від 07 жовтня 2020 року у справі №461/6978/19, від 25 листопада 2020 року у справі №554/10283/18.

Стосовно позовної вимоги позивача про стягнення з відповідача на його користь моральної шкоди у сумі 3000 грн, суд зазначає наступне.

Як передбачено ст. 56 Конституції України кожен має право на відшкодування за рахунок держави чи органів місцевого самоврядування матеріальної та моральної шкоди, завданої незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб при здійсненні ними своїх повноважень.

Частиною першою статті 22 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) встановлено, що особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування.

Приписами статті 23 ЦК України передбачено, що особа має право на відшкодування моральної шкоди, завданої внаслідок порушення її прав; моральна шкода полягає у фізичному болю та стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв'язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я; у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв'язку з протиправною поведінкою щодо неї самої, членів її сім'ї чи близьких родичів; у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв'язку із знищенням чи пошкодженням її майна; у приниженні честі та гідності фізичної особи, а також ділової репутації фізичної або юридичної особи. Розмір грошового відшкодування моральної шкоди визначається судом залежно від характеру правопорушення, глибини фізичних та душевних страждань, погіршення здібностей потерпілого або позбавлення його можливості їх реалізації, ступеня вини особи, яка завдала моральної шкоди, якщо вина є підставою для відшкодування, а також з урахуванням інших обставин, які мають істотне значення. При визначенні розміру відшкодування враховуються вимоги розумності і справедливості.

Згідно зі статтею 1167 ЦК України моральна шкода, завдана фізичній або юридичній особі неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю, відшкодовується особою, яка її завдала, за наявності її вини, крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті. Моральна шкода відшкодовується незалежно від вини органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування, фізичної або юридичної особи, яка її завдала: 1) якщо шкоди завдано каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю фізичної особи внаслідок дії джерела підвищеної небезпеки; 2) якщо шкоди завдано фізичній особі внаслідок її незаконного засудження, незаконного притягнення до кримінальної відповідальності, незаконного застосування запобіжного заходу, незаконного затримання, незаконного накладення адміністративного стягнення у вигляді арешту або виправних робіт; 3) в інших випадках, встановлених законом.

Загальні підходи до відшкодування моральної шкоди, завданої органом державної влади, були сформульовані Верховним Судом у постанові від 10 квітня 2019 року у справі № 464/3789/17, зокрема, Верховний Суд дійшов висновку, що адекватне відшкодування шкоди, зокрема й моральної, за порушення прав людини є одним із ефективних засобів юридичного захисту (п. 49). Моральна шкода полягає у стражданні або приниженні, яких людина зазнала внаслідок протиправних дій. Страждання і приниження - емоції людини, змістом яких є біль, мука, тривога, страх, занепокоєння, стрес, розчарування, відчуття несправедливості, тривала невизначеність, інші негативні переживання (п. 52). Порушення прав людини чи погане поводження із нею з боку суб'єктів владних повноважень завжди викликають негативні емоції. Проте, не всі негативні емоції досягають рівня страждання або приниження, які заподіюють моральну шкоду. Оцінка цього рівня залежить від усіх обставин справи, які свідчать про мотиви протиправних дій, їх інтенсивність, тривалість, повторюваність, фізичні або психологічні наслідки та, у деяких випадках, стать, вік та стан здоров'я потерпілого (п.56). У справах про відшкодування моральної шкоди, завданої органом державної влади або органом місцевого самоврядування, суд, оцінивши обставин справи, повинен встановити чи мали дії (рішення, бездіяльність) відповідача негативний вплив, чи досягли негативні емоції позивача рівня страждання або приниження, встановити причинно-наслідковий зв'язок та визначити співмірність розміру відшкодування спричиненим негативним наслідкам. При цьому, в силу статті 1173 ЦК України шкода відшкодовується незалежно від вини відповідача, а протиправність його дій та рішень презюмується - обов'язок доказування їх правомірності покладається на відповідача (частина друга статті 77 КАС України) (п. 57).

Враховуючи вищевикладені обставини, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для стягнення з відповідача на користь позивача моральної шкоди у сумі 3000 грн.

За таких обставин, суд вважає заявлені позовні вимоги частково обґрунтованими та такими, що підлягають до часткового задоволенню.

На підставі викладеного вище, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають до повного задоволення.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 6, 14, 139, 242-245, 255, 287, 295, 370 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправною та скасувати постанову відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України від 25.09.2025 про закінчення виконавчого провадження №76434418.

Зобов'язати відділ примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України вчинити дії в межах, на підставі та в порядку, визначених Законом України «Про виконавче провадження» щодо виконання виконавчого листа №580/1543/24, виданого Черкаським окружним адміністративним судом 04.10.2024.

У задоволенні інших позовних вимог відмовити.

Копію рішення направити особам, які беруть участь у справі.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня підписання рішення.

Суддя Віталіна ГАЙДАШ