Ухвала від 01.12.2025 по справі 560/165/25

Справа № 560/165/25

УХВАЛА

01 грудня 2025 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Печеного Є.В.,

розглянувши у письмовому провадженні звіт про виконання рішення суду вадміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

До Хмельницького окружного адміністративного суду надійшла заява ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у справі № 560/165/25.

Заява мотивована тим, що Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області листами від 11.09.2025 та від 02.10.2025 повідомило про відсутність підстав для виконання рішення суду.

Ухвалою суду від 21.10.2025 по справі № 560/165/25 заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 24 квітня 2025 року у справі № 560/165/25 - задоволено; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області подати звіт про виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 24 квітня 2025 року у справі № 560/165/25 у тридцятиденний строк після отримання цієї ухвали.

Від Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області 20.10.2025 надійшов звіт про виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 24 квітня 2025 року у справі № 560/165/25.

В звіті головне упавління вказує, що на виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 24.04.2025 у справі №560/165/25, яке набрало законної сили 19.08.2025 року, ним проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2020 року, 01.02.2021, 01.02.2022 та з 01.02.2023 на підставі довідок Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області №755 від 21.11.2024 (станом на 29.01.2020), №756 від 21.11.2024 (станом на 01.01.2021), №757 від 21.11.2024 (станом на 01.01.2022), №758 від 21.11.2024 (станом на 01.01.2023), з урахуванням виплачених сум.

Зазначає, що у результаті проведеного перерахунку розмір пенсії ОСОБА_1 з склав: з 01.02.2020 - 8556,70 грн, з 01.07.2020 - 8565,80 грн, з 01.12.2020 - 8572,90 грн, з 01.02.2021 - 8875,77 грн, з 01.07.2021 - 8886,27 грн, з 01.12.2021 - 8896,17 грн, з 01.02.2022 - 9286,32 грн, з 01.07.2022 - 9297,82 грн, з 01.12.2022 - 9305,92 грн, з 01.02.2023 - 11738,20 грн, з 01.01.2024 - 11771,30 грн, з 01.03.2024 - 12685,05 грн, з 01.03.2025 - 14110,25 грн.

Посилається на те, що за період з 01.02.2020 по 31.10.2025 нарахована доплата в розмірі 222808,30 грн.

Стверджує, що, згідно пункту 3 Постанови № 821, проведено облік нарахованої суми пенсії на виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 24.04.2025 у справі № 560/165/25 за минулий час з 01.02.2020 по 18.08.2025 в сумі 212440,98 грн та перерахованих сум пенсій за рішенням суду за період з дати набрання рішенням законної сили з 19.08.2025 по 31.10.2025 в сумі 10367,32 грн.

Вказує, що 31.10.2025 на банківський рахунок ОСОБА_1 , відкритий в АТ «Ощадбанк», перераховано: 187,35 грн - частину з нарахованих на виконання рішень суду сум пенсій за минулий час та 8806,23 грн - сума перерахованої пенсії за рішенням суду від 24.04.2025 у справі № 560/165/25 за період з 19.08.2025 по 31.10.2025 року.

Зазначає, що виплата перерахованого розміру пенсії на виконання рішення суду у справі № 560/165/25 та нарахованої заборгованості, буде здійснюватись ОСОБА_1 з врахуванням Порядку № 821 та в межах затверджених бюджетних асигнувань виділених на цю мету.

Дослідивши заяву, матеріали справи, суд зазначає про таке.

Відповідно до частини першої статті 382-2 КАС України, суд розглядає звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду.

Вимоги до змісту та форми такого звіту визначені у нормах частин другої та третьої статті 382-2 КАС України.

Згідно з частинами першою-четвертою статті 382-3 КАС України, за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту.

Суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.

Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 382-2 цього Кодексу.

У разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб'єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу або за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення.

Половина суми штрафу стягується на користь заявника, інша половина - до Державного бюджету України.

Аналіз правових норм, що підлягають застосуванню до спірних правовідносин, дає підстави для висновку про те, що невиконання боржником рішення суду без поважних на те причин тягне за собою певні наслідки, встановлені нормами статті 382-3 КАС України. А тому, вирішуючи питання щодо прийняття або відмови у прийнятті звіту про виконання судового рішення з подальшим застосуванням таких заходів судового контролю як встановлення нового строку для подання звіту й накладення штрафу на керівника суб'єкта владних повноважень (боржника), суд має встановити факт невиконання боржником судового рішення без поважних причин.

Зокрема, суд повинен з'ясувати чи вживалися суб'єктом владних повноважень (зокрема в особі його керівника) всі необхідні та вичерпні заходи для своєчасного і повного виконання судового рішення, та які саме заходи; чи діяв зазначений керівник при вжитті тих чи інших заходів добросовісно, пропорційно, своєчасно та обґрунтовано; чи існували документально підтверджені поважні обставини, які ускладнюють виконання судового рішення. Необхідність встановлення судом цих обставин під час розгляду звіту про виконання судового рішення, ухваленого у справі, яка стосується здійснення пенсійних (соціальних та ін.) виплат, випливає безпосередньо зі змісту частин другої і п'ятої статті 382-3 КАС України.

Аналогічна правова позиція викладена в ухвалі Верховного Суду від 13.11.2025 року у справі № 640/16655/21.

Проаналізувавши доводи Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, викладені у наданому звіті про виконання судового рішення, а також дослідивши долучені до звіту копії документів сукупно з іншими матеріалами справи, суд встановив, що рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 24.04.2025 по справі №560/165/25 в частині здійснення нарахування суми коштів виконане, але в частині виплати пенсії в розмірі 222808,30 грн. станом на день подання цього звіту залишилося невиконаним.

Верховний Суд України у своїх постановах (зокрема, від 24.01.2018 у справі №405/3663/13-а, від 13.06.2018 у справі № 757/29541/14-а від 21.08.2019 у справі №754/3105/17, від 21.05.2020 у справі № 310/6910/16-а) неодноразово вказував про те, що невиконання судового рішення в частині виплати грошових коштів, за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів, не може вважатись невиконанням судового рішення без поважних причин.

Отже, суд зазначає, що не можна вважати фактично виконаним рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 24.04.2025 по справі №560/165/25 шляхом здійснення виключно перерахунку пенсії Головним управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області шляхом виплати пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області №755 від 21.11.2024 (станом на 29.01.2020), №756 від 21.11.2024 №756, № 757 (станом на 01.01.2022) від 21.11.202, №758 (станом на 01.01.2023) від 21.11.2024 з 01.02.2022 року для проведення перерахунку основного розміру пенсії з 01.02.2020, 01.02.2021 , 01.02.2022 та з 01.02.2023 року, з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премій, з урахуванням виплачених сум.

Відтак, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області не доведено повного та фактичного виконання рішення суду у даній справі, не надано доказів виплати на користь позивача належних йому коштів.

При цьому, суд погоджується з позицією відповідача, що невиконання рішення суду в частині здійснення виплати пов'язане з об'єктивними причинами, які не залежать від волі відповідача, оскільки виділення коштів відбувається за відповідними бюджетними асигнуваннями з Пенсійного фонду України.

Таким чином, аналізуючи причинно-наслідковий зв'язок невиконання в повному обсязі рішення суду, суд вважає відсутніми ознаки вини та умислу у діях Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та відповідно робить висновок про недоцільність застосування до нього штрафних санкцій.

Одночасно суд звертає увагу на те, що 14.07.2025 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 821, якою затверджений Порядок здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень.

Відповідно до пунктів 4 - 7 цього Порядку видатки на виплату нарахованих пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) за рішеннями суду за минулий час (тобто за період, визначений за рішеннями суду, які набрали законної сили та видані або ухвалені після набрання чинності Законом України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень", на виконання яких визначено зобов'язання органу Пенсійного фонду України здійснити нарахування/перерахунок/виплату сум пенсії, доплат, надбавок тощо до пенсії, довічного грошового утримання суддям у відставці, за час, що передує даті набрання законної сили такими рішеннями суду) та перерахованих пенсій за такими рішеннями суду здійснюються за окремими напрямами, передбаченими в бюджеті Пенсійного фонду України на таку мету, за джерелами виплати відповідних сум, визначених законодавством.

Виплати нарахованих на виконання рішень суду сум пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) за минулий час проводяться щомісяця одержувачам, яких включено до переліку станом на 1 число місяця, що передує місяцю, в якому здійснюється виплата. На забезпечення таких виплат щомісяця спрямовується частина бюджетних асигнувань відповідно до розпису державного бюджету/помісячного розпису доходів і видатків бюджету Пенсійного фонду України на відповідну мету в межах коштів, передбачених бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік.

Видатки на виплату перерахованих пенсій за рішенням суду здійснюються в межах бюджетних асигнувань відповідно до розпису державного бюджету/помісячного розпису доходів і видатків бюджету Пенсійного фонду України на відповідну мету, які передбачені бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік, одержувачам, яких включено до переліку станом на 1 число місяця, що передує місяцю, в якому здійснюється виплата.

Для забезпечення виплат за рішеннями суду, передбачених пунктами 5 і 6 цього Порядку, виплата пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) проводиться в сумі, що визначається пропорційно виділеним на зазначені цілі бюджетним асигнуванням відповідно до розпису державного бюджету/помісячного розпису доходів і видатків бюджету Пенсійного фонду України, які передбачені бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік, але не більшій від належної до виплати суми, що обліковується в переліку.

Невиплачені протягом поточного бюджетного періоду суми нарахованих на виконання рішень суду сум пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) за минулий час і перерахованих пенсій за рішенням суду виплачуються в наступному бюджетному періоді в межах встановлених бюджетних асигнувань у порядку, передбаченому пунктами 5-7 цього Порядку.

На даний час затверджено бюджет Пенсійного фонду України на 2025 рік постановою Кабінету Міністрів України №1152 від 17.09.2025 "Деякі питання бюджету Пенсійного фонду України на 2025 рік".

У бюджеті Пенсійного фонду України на 2025 рік кошти на фінансування видатків, пов'язаних з погашенням заборгованості з виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання) на виконання ретроспективних судових рішень на 2025 рік затверджені в розмірі 250 000 грн.

Відповідач наголошує, що виплата перерахованого розміру пенсії на виконання рішення суду у справі № 560/165/25 та нарахованої заборгованості буде здійснюватися ОСОБА_2 з урахуванням Порядку № 821 та в межах затверджених бюджетних асигнувань, виділених на цю мету.

Відповідно до частини третьої статті 382-1 КАС України встановлений судом строк для подання звіту про виконання судового рішення має бути достатнім для його підготовки. Достатнім є строк, який становить не менше десяти календарних днів з дня отримання суб'єктом владних повноважень відповідної ухвали та не перевищує трьох місяців.

Враховуючи викладене, суд доходить висновку про відмову у прийнятті звіту про виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 24.04.2025 у справі №560/165/25 та необхідність у встановленні нового строку для виконання судового рішення - протягом трьох місяців з дня отримання копії цієї ухвали.

Керуючись статтями 248, 254, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Відмовити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Хмельницькій області у прийнятті звіту про виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 24.04.2025 у справі №560/165/25.

Встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Хмельницькій області новий строк для подання звіту про виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 24.04.2025 у справі №560/165/25.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області надати звіт про виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 05 травня 24.04.2025 у справі №560/165/2 протягом трьох місяців з дня отримання копії цієї ухвали.

Звільнити ОСОБА_3 від сплати штрафу за не повне виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 24.04.2025 у справі №560/165/25.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її підписання.

Головуючий суддя Є.В. Печений