01 грудня 2025 року м. ПолтаваСправа № 440/2385/25
Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Довгопол М.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "УКРЛАТАГРО" до Головного управління ДПС у Полтавській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
І. ІСТОРІЯ СПРАВИ
1. Стислий зміст позовних вимог
Товариство з обмеженою відповідальністю "УКРЛАТАГРО" (далі - ТОВ "УКРЛАТАГРО", позивач) звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління ДПС у Полтавській області (далі - ГУ ДПС у Полтавській області, відповідач), в якій просить:
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 04.12.2024 №00175120704 (форма В4), яким позивачу зменшено суму від'ємного значення з ПДВ на суму 7738 грн.;
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 04.12.2024 №00175130704 (форма ПС), яким до позивача застосована штрафна санкція у розмірі 1934 грн.
В обґрунтування позовних вимог ТОВ "УКРЛАТАГРО" зазначило, що податкові повідомлення-рішення від 04.12.2024 №00175120704, №00175130704 прийняті Головним управлінням ДПС у Полтавській області на підставі помилкових висновків, висвітлених в акті перевірки від 22.10.2024 №14925/16-31-07-04-02/33584483. Так, оскільки операції з постачання металобрухту звільнені від оподаткування, то підстави та база для нарахування ПДВ на операції з "умовного продажу" відсутні. В акті перевірки правильно зазначено, що згідно підпункту "б" пункту 198.5 статті Податкового кодексу України платник податку зобов'язаний нарахувати податкові зобов'язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 статті 189 цього Кодексу, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних в терміни, встановлені цим Кодексом для такої реєстрації, зведену податкову накладну за товарами / послугами, необоротними активами, придбаними / виготовленими з податком на додану вартість (для товарів/послуг, необоротних активів, придбаних або виготовлених до 1 липня 2015 року, - у разі якщо під час такого придбання або виготовлення суми податку були включені до складу податкового кредиту), в операціях, звільнених від оподаткування відповідно до статті 197, підрозділу 2 розділу XX цього Кодексу, міжнародних договорів (угод) (крім випадків проведення операцій, передбачених підпунктом 197.1.28 пункту 197.1 статті 197 цього Кодексу та операцій, передбачених пунктом 197.11 статті 197 цього Кодексу). Позивач зазначає, що обов'язковою умовою нарахування "умовного продажу" при використанні товарів/робіт/послуг/необоротних активів у звільнених операціях є їх придбання з податком на додану вартість та формування ПДВ кредиту, але поставлений ТОВ "УКРЛАТАГРО" металобрухт не придбавався, він не є товаром. Зазначений металобрухт утворився від демонтажу зношених запчастин, тобто від необоротних активів, про що складені акти приймання запчастин в якості металобрухту, які надані відповідачеві. Як наслідок, ТОВ "УКРЛАТАГРО" стверджує про помилковість висновку про порушення позивачем вимог пункту 198.5 статті 198, пункту 199.1 статті 199, пунктів 201.1, 201.7, 201.10 статті 201 ПК України в частині не виписки і не реєстрації податкових накладних на операції з постачання металобрухту у червні 2024 на суму 38688,00 грн, що призвело до завищення від'ємного значення з ПДВ на суму 7738,00 грн. Крім того, позивач заперечує проти застосування штрафних санкцій на несвоєчасну реєстрацію податкової накладної, яку вважає за необхідною до складення та реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) ГУ ДПС у Полтавській області. Вказує, що у разі відсутності реєстрації в ЄРПН податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції з постачання товарів/послуг, що звільняються від оподаткування податком на додану вартість, та/або податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції, що оподатковуються за нульовою ставкою, тягне за собою накладення штрафу в розмірі 5%, але не більше 3400 грн. Однак такі штрафи не застосовуються до ПН/РК до ПН (надалі - "спеціальні ПН"): складеної на операції з постачання товарів/послуг, що звільняються від оподаткування податком на додану вартість; складеної на операції, що оподатковуються за нульовою ставкою; складеної відповідно до пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу у разі здійснення операцій, визначених підпунктами "а" - "г" цього пункту; складеної відповідно до статті 199 цього Кодексу; податкової накладної, складеної відповідно до абзацу одинадцятого пункту 201.4 статті 201 цього Кодексу. Для "спеціальної ПН" в ПКУ передбачено спеціальні норми щодо штрафних санкцій, а саме 2 відсотків обсягу постачання (без податку на додану вартість), але не більше 1020 гривень.
2. Стислий зміст заперечень відповідача
ГУ ДПС у Полтавській області 09.04.2025 подано відзив на адміністративний позов, за змістом якого відповідач проти задоволення позовних вимог заперечував, наполягаючи на правомірності податкових повідомлень-рішень від 04.12.2024 №00175120704, №00175130704. Зазначав, що ГУ ДПС у Полтавській області проведено документальну позапланову виїзну перевірку ТОВ "УКРЛАТАГРО" з питань законності декларування за серпень 2024 у податковій декларації з податку на додану вартість від'ємного значення з податку на додану вартість, у тому числі заявленого до відшкодування з бюджету, за результатами якої складений акт від 22.10.2024 №14925/16-31-07-04-02/33584483, за висновками якого встановлені порушення вимог: - пункту 198.5 статті 198, пункту 199.1 статті 199 ПК України, оскільки підприємством завищено суму від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного періоду (рядок 21 Декларації) у розмірі 7738,00 грн, у т.ч. за серпень 2024 року у сумі 7738,00 грн; - пунктів 201.1, 201.7, 201.10 статті 201 ПК України внаслідок не складання та не реєстрації в установлений термін в ЄРПН податкових накладних на загальну суму обсягу постачання в розмірі 38688,00 грн, в т.ч. за серпень 2024 року у сумі 38668,00 грн. Так, в ході перевірки встановлено не нарахування ТОВ "УКРЛАТАГРО" податкового зобов'язання при реалізації позивачем металобрухту (поставки якого звільнені від оподаткування податком на додану вартість), внаслідок чого підприємством занижено податкове зобов'язання по податку на додану вартість на 7738,00 грн, у т.ч. за серпень 2024 року на 7738,00 грн. Крім того, ТОВ "УКРЛАТАГРО" не виписано та не зареєстровано податкові накладні на суму ПДВ, що підлягала самостійному нарахуванню по операціям, що не використані в господарській діяльності (безоплатна передача) на загальну суму обсягу постачання 38688,00 грн.
3. Процесуальні дії по справі
Ухвалою суду від 26.02.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі 440/2385/25 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "УКРЛАТАГРО" до Головного управління ДПС у Полтавській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення. Розгляд справи постановлено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося на підставі частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України.
ІІ. ФАКТИЧНІ ОБСТАВИНИ СПРАВИ
Дослідивши докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив такі обставини справи та відповідні правовідносини.
ГУ ДПС у Полтавській області на підставі підпункту 19-1.1.6 пункту 19-1.1 статті 19-1, підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20, підпункту 75.1.2 пункту 75.1 статті 75, підпункту 78.1.8 пункту 78.1 статті 78 та пункту 82.2 статті 82, пункту 69.2 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" ПК України, відповідно до наказу №2900-П від 07.10.2024, направлень від 08.10.2024 №5166 та №5167 в період з 09.10.2024 по 15.10.2024 проведена документальна позапланова виїзна перевірка ТОВ "УКРЛАТАГРО" з питань дотримання податкового законодавства при декларуванні за серпень 2024 року від'ємного значення з податку на додану вартість, у тому числі заявленого до відшкодування з бюджету.
За результатами перевірки дотримання податкового законодавства при декларуванні за серпень 2024 року у Декларації з податку на додану вартість за серпень 2024 року від 19.09.2024 №9274576256 від'ємного значення з податку на додану вартість, у тому числі заявленого до відшкодування з бюджету, складено акт від 22.10.2024 № 14925/16-31-07-04-02/33584483 /а.с. 70, зворот, - 81/, в якому зафіксовано порушення:
- пункту 198.5 статті 198, пункту 199.1 статті 199 ПК України, оскільки підприємством завищено суму від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного періоду (рядок 21 Декларації) у розмірі 7738,00 грн, у т.ч. за серпень 2024 у сумі 7738,00 грн;
- пунктів 201.1, 201.7, 201.10 статті 201 ПК України внаслідок не виписаних та не зареєстрованих в установлений термін в Єдиному реєстрі податкових накладних податкових накладних на загальну суму обсягу постачання в розмірі 38688,00 грн, в т.ч. за серпень 2024 у сумі 38688,00 грн.
На підставі вказаних висновків акту ГУ ДПС у Полтавській області прийнято податкові повідомлення-рішення від 04.12.2024 №00175120704 про зменшення розміру від'ємного значення суми податку на додану вартість на 7738,00 грн та від 04.12.2024 №00175130704 про застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 1934,00 грн.
ТОВ "УКРЛАТАГРО", не погодившись із податковими повідомленнями-рішеннями від 04.12.2024 №00175120704, №00175130704, звернулось до суду із цим позовом .
ІІІ. ДЖЕРЕЛА ПРАВА
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства визначає Податковий кодексу України (далі - ПК України).
ВВідповідно до пункту 185.1 статті 185 ПК України об'єктом оподаткування є операції платників податку з: а) постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 вказаного Кодексу, у тому числі операції з безоплатної передачі та з передачі права власності на об'єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об'єкта фінансового лізингу в користування лізингоотримувачу/орендарю; б) постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 зазначеного Кодексу; в) ввезення товарів на митну територію України; г) вивезення товарів за межі митної території України; е) постачання послуг з міжнародних перевезень пасажирів і багажу та вантажів залізничним, автомобільним, морським і річковим та авіаційним транспортом.
Пунктом 187.1 ст. 187 ПК України передбачено, що датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
Пунктом 200.1 ст. 200 вказаного Кодексу встановлено, що сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.
В свою чергу, право на віднесення сум податку до податкового кредиту, згідно п. 198.1 ст. 198 виникає, окрім іншого, у разі здійснення операцій з придбання або виготовлення товарів (у тому числі в разі їх ввезення на митну територію України) та послуг. При цьому, відповідно до п. 198.2, 198.3, 198.6 ст. 198 ПК України датою віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше: дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг; дата отримання платником податку товарів/послуг.
Пунктом 198.3 статті 198 ПК України встановлено, що податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг, але не вище рівня звичайних цін, визначених відповідно до статті 39 цього Кодексу, та складається з сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв'язку з: придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку; придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи), у тому числі при їх імпорті, з метою подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку.
Не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних податковими накладними чи не підтверджені митними деклараціями, іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу (пункт 198.6 статті 198 ПК України).
Відповідно до п. 44.1 ст. 44 ПК України для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством. Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту. У випадках, передбачених статтею 216 Цивільного кодексу України, платники податків мають право вносити відповідні зміни до податкової звітності у порядку, визначеному статтею 50 цього Кодексу.
Відповідно до пп. “б» п.198.5 ст.198 ПК України платник податку зобов'язаний нарахувати податкові зобов'язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 статті 189 цього Кодексу, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних в терміни, встановлені цим Кодексом для такої реєстрації, зведену податкову накладну за товарами/послугами, необоротними активами, придбаними/виготовленими з податком на додану вартість (для товарів/послуг, необоротних активів, придбаних або виготовлених до 1 липня 2015 року, - у разі якщо під час такого придбання або виготовлення суми податку були включені до складу податкового кредиту), у разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи призначаються для їх використання або починають використовуватися: в операціях, звільнених від оподаткування відповідно до статті 197, підрозділу 2 розділу XX цього Кодексу, міжнародних договорів (угод) (крім випадків проведення операцій, передбачених підпунктом 197.1.28 пункту 197.1 статті 197 цього Кодексу та операцій, передбачених пунктом 197.11 статті 197 цього Кодексу).
Пунктом 199.1 ст. 199 ПК України передбачено, що у разі якщо придбані та/або виготовлені товари/послуги, необоротні активи частково використовуються в оподатковуваних операціях, а частково - ні, платник податку зобов'язаний нарахувати податкові зобов'язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 статті 189 цього Кодексу, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати зведену податкову накладну в Єдиному реєстрі податкових накладних на загальну суму частки сплаченого (нарахованого) податку під час їх придбання або виготовлення, яка відповідає частці використання таких товарів/послуг, необоротних активів в неоподатковуваних операціях.
ІV. ВИСНОВКИ СУДУ
Предметом спору у цій справі є податкове повідомлення-рішення від 04.12.2024 №00175120704 (форма В4), яким позивачу зменшено суму від'ємного значення з ПДВ на суму 7738 грн. та податкове повідомлення-рішення від 04.12.2024 №00175130704 (форма ПС), яким до позивача застосовано штрафні санкції у розмірі 1934 грн, оцінюючи які, суд виходить з такого.
В ході судового розгляду справи встановлено, що відповідно до даних податкової декларації з податку на додану вартість, поданої ТОВ "УКРЛАТАГРО" до ГУ ДПС у Полтавській області (Миргородська ДПІ), за серпень 2024 року у податковій декларації з податку на додану вартість від 19.09.2024 №9274576256 позивачем задеклароване від'ємне значення податку на додану вартість.
Перевіркою повноти визначення податкових зобов'язань за серпень 2024 року контролюючим органом встановлено, що згідно даних обліку по бухгалтерському рахунку 361 "Взаємовідносини з вітчизняними постачальниками" відображені операцій з реалізації металобрухту ТОВ "УКРБРУХТ" (код 41414216) в обсягах 38688,00 грн.
Контролюючим органом враховано, що Законом України №1914-1Х від 30.11.21 "Про внесення змін до ПК України та інших законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень" виключено абзац третій пункту 199.6 статті 199 Кодексу (норма якого діяла до 01.01.2022), згідно з яким норми статті 199 (про пропорційне віднесення сум податку до податкового кредиту) не застосовувалися до операцій "на постачання платником податку відходів і брухту чорних і кольорових металів, які утворилися в такого платника внаслідок переробки, обробки, плавлення товарів (сировини, матеріалів, заготовок, тощо) на виробництві, будівництві, розібранні (демонтажу) ліквідованих основних фондів та інших подібних операцій".
ТОВ "УКРЛАТАГРО" у рядку 5.1 Декларації "Операції, які звільнені від оподаткування (стаття 197 розділу V Кодексу, підрозділ 2 розділу XX Кодексу, міжнародні договори (угоди))" задекларований обсяг постачання в розмірі 38688,00 грн по податковій пільзі 14060465 - Тимчасово до 1 січня 2027 року від оподаткування податком на додану вартість звільняються операції з постачання відходів та брухту чорних і кольорових металів, а також паперу та картону для утилізації (макулатури та відходів) товарної позиції 4707 згідно з УКТ ЗЕД. Переліки таких відходів та брухту чорних і кольорових металів затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Згідно постанови Кабінету Міністрів України від 12.01.2011 №15 затверджений перелік відходів та брухту чорних і кольорових металів, операції з постачання яких зокрема операції з імпорту, тимчасово до 1 січня 2027 року звільняються від обкладення податком на додану вартість. До якого віднесено зокрема відходи та брухт чорних металів (код товару УКТЗЕД 720449900).
З огляду на викладене, контролюючий орган дійшов висновку, що ТОВ "УКРЛАТАГРО" зобов'язане здійснити нарахування податкових зобов'язань від вартості металобрухту, обсяги поставки якого звільнені від оподаткування податком на додану вартість.
Суд бере до уваги, що згідно з п. 189.1 ст. 189 ПК України у разі здійснення операцій відповідно до пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу база оподаткування за необоротними активами визначається виходячи з балансової (залишкової) вартості, що склалася станом на початок звітного (податкового) періоду, протягом якого здійснюються такі операції (у разі відсутності обліку необоротних активів - виходячи із звичайної ціни), а за товарами/послугами - виходячи з вартості їх придбання.
Як встановлено судом та не заперечується відповідачем, поставлений позивачем металобрухт не придбавався, а утворився від демонтажу зношених запчастин, тобто від необоротних активів. Відповідний факт підтверджується, зокрема, актами приймання запасних частин в якості металобрухту /а.с. 28 -34/.
В свою чергу, згідно з обліковою політикою підприємства, витрати, що здійснюються з метою підтримки об'єкта в робочому стані та отримання первісно визначеної суми майбутніх економічних вигод від його використання (звичайний технічний огляд, поточне технічне обслуговування, поточний ремонт без заміни (або відновлення) суттєвих елементів тощо), не капіталізуються, а включаються до складу витрат звітного періоду.
Витрати на поточні ремонти та поточне обслуговування враховуються на рахунках 91 “Загальновиробничі витрати», 92 “Адміністративні витрати» та 93 “Витрати на збут», також ведеться облік у розрізі підрозділів та елементів (статей) витрат.
При заміщенні частини об'єкта основних засобів під час поточного ремонту та поточного обслуговування вартість заміщеної частини відноситься до витрат, а балансова вартість основного засобу не змінюється. При цьому заміщена частина об'єкта основних засобів у разі відповідності критеріям визнання активом визнається активом за справедливою вартістю з одночасним відображенням доходу від такого визнання за рахунком 746 "Інші доходи від звичайної діяльності". Справедлива вартість таких активів встановлюється постійно діючою комісією підприємства.
З урахуванням викладеного, запчастини списуються на витрати в момент встановлення, тобто одразу переносять свою вартість на собівартість готової продукції.
Натомість, отримані в результаті демонтажу зношені запчастини вже не мають недоамортизованої або не перенесеної на собівартість вартості, тобто їх балансова (залишкова) вартість дорівнює нулю.
В свою чергу, відповідачем ні в акті перевірки, ні під час судового розгляду не зазначено, на підставі яких документів ним визначено базу оподаткування для цілей п.198.5 ПК України на рівні ціни продажу металобрухту.
Крім того, п. 23 підрозділу 2 розд. ХХ ПК України тимчасово до 1 січня 2027 року від оподаткування податком на додану вартість звільняються операції з постачання, у тому числі операції з імпорту відходів та брухту чорних і кольорових металів, а також паперу та картону для утилізації (макулатури та відходів) товарної позиції 4707 згідно з УКТ ЗЕД. Переліки таких відходів та брухту чорних і кольорових металів затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Операції з вивезення в митному режимі експорту товарів, зазначених у цьому пункті, звільняються від оподаткування податком на додану вартість.
Постановою Кабінету Міністрів України від 12 січня 2011 року № 15 “Про затвердження переліків відходів та брухту чорних і кольорових металів, операції з постачання яких, зокрема операції з імпорту, тимчасово, до 1 січня 2027 року, звільняються від обкладення податком на додану вартість» затверджено переліки відходів та брухту чорних і кольорових металів, операції з постачання яких, зокрема операції з імпорту, тимчасово, до 1 січня 2027 року, звільняються від обкладення податком на додану вартість, згідно з додатками 1 і 2.
Додатком 1 до постанови Кабінету Міністрів України від 12 січня 2011 року № 15 є Перелік відходів та брухту чорних металів, операції з постачання яких, зокрема операції з імпорту, тимчасово, до 1 січня 2027 року, звільняються від обкладення податком на додану вартість. Вказаний Перелік містить опис кодів товару згідно з УКТ ЗЕД та відповідні їм найменування товару згідно з УКТ ЗЕД, зокрема, 7204 49 90 00 Відходи та брухт чорних металів; 7902 00 00 00 Відходи та брухт цинкові; 7204 41 10 00 Токарна стружка, обрізки, уламки, відходи фрезерного виробництва та ошурки з чорних металів.
Ні в акті перевірки, ні під час судового розгляду відповідачем не надано жодного доказу та не спростовано, що поставлений позивачем металобрухт на суму 38 067,00 грн не відповідає кодам УКТ ЗЕД, які звільняються від оподаткування.
Як наслідок, всупереч наведеній нормі законодавства, податковим органом помилково зроблено висновок про заниження ТОВ "Укрлатагро" податкового зобов'язання з ПДВ при проведенні операцій з реалізації металобрухту за серпень 2024 р.
За наведеного вище правового регулювання та встановлених обставин справи, суд ійшов обґрунтованого висновку про відсутність у позивача обов'язку нарахувати податкові зобов'язання з ПДВ відповідно до пп. “б» п. 198.5 ст. 198 та п. 199.1 ст. 199 ПК України.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (ч. 2 ст. 77 КАС України).
Податковим органом під час судового розгляду справи, не наведено будь-яких переконливих доводів та не надано належних доказів, які б ставили під сумнів правомірність реалізації позивачем металобрухту без нарахування податкових зобов'язань з ПДВ на підставі пп. “б» п. 198.5 ст. 198 та п. 199.1 ст. 199 ПК України.
Відтак позивач правомірно застосував пільгу, передбачену п. 23 підрозділу 2 розділу ХХ ПК України, тоді як висновки податкового органу щодо завищення Товариством суми від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного періоду на суму 7 613,00 грн за рахунок не нарахованих податкових зобов'язань при реалізації металобрухту (поставки якого звільнені від оподаткування), в тому числі за серпень 2024 року в сумі 7 738,00 грн не ґрунтуються на належних доказах.
За таких обставин, спірне податкове повідомлення-рішення від 04.12.2024 №00175120704 є протиправним та підлягає скасуванню.
Щодо податкового повідомлення-рішення від 04.12.2024 №00175130704, суд зазначає таке.
За висновками податкового органу ТОВ "Укрлатагро" не виконано обов'язок з реєстрації податкової накладної на загальну суму обсягу постачання 38 688,00 грн за наслідками безоплатної передачі металобрухту.
Разом з тим, за наслідками судового розгляду судом встановлено помилковість висновків акту перевірки в частині протиправного не нарахування позивачем податкових зобов'язань з ПДВ за серпень 2024 року на 7 738,00 грн на операції з реалізації металобрухту в сумі 38 688,00 грн та відсутність підстав для зменшення позивачу розміру від'ємного значення з ПДВ на підставі податкового повідомлення-рішення від 04.12.2024 №00175120704 в сумі 7 738,00 грн.
Натомість, вказане податкове повідомлення-рішення в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій - 1934грн є похідним від податкового повідомлення-рішення від 04.12.2024 №00175120704 , як наслідок, останнє також підлягає скасуванню.
Отже, з урахуванням вищенаведеного, системно проаналізувавши приписи законодавства України, суд констатує про наявність підстав для задоволення позову ТОВ "УКРЛАТАГРО" в повному обсязі.
V. РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ
Частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивачем при зверненні до суду сплачено судовий збір у сумі 3028,00 грн, що підтверджується платіжною інструкцією №263 від 12.02.2025.
Відповідно до частини 3 статті 4 Закону України "Про судовий збір" при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.
Зважаючи на те, що позовну заяву подано в електронній формі, судовий збір за її подання складає 2422,40 грн (3028 х 0,8). Отже, позивачем внесено судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом, на 605, 60 грн.
Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 7 Закону України "Про судовий збір" сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі зменшення розміру позовних вимог або внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом.
Враховуючи те, що суд дійшов висновку про задоволення позову, суд вважає за необхідне стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Полтавській області на користь позивача витрати зі сплати судового збору у розмірі 2422,4 грн.
Керуючись статтями 139, 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "УКРЛАТАГРО" (вул. Ждана, буд. 2А, с. Любівщина, Миргородський район, Полтавська область, 37602, код ЄДРПОУ 33584483) до Головного управління ДПС у Полтавській області (вул. Європейська, 4, м. Полтава, Полтавська область, 36014, код ЄДРПОУ ВП 44057192) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень задовольнити.
Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Полтавській області від 04.12.2024 №00175120704 та №00175130704.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Полтавській області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "УКРЛАТАГРО" судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 2422,40 грн (дві тисячі чотириста двадцять дві гривня сорок копійок).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя М.В. Довгопол