Рішення від 28.11.2025 по справі 380/2728/25

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 листопада 2025 рокусправа № 380/2728/25

місто Львів

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Гулика А.Г.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Трак Сервіс Львів" до Головного управління ДПС у Львівській області про визнання протиправним та скасування рішення

ВСТАНОВИВ:

І. Стислий виклад позицій учасників справи

до Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю "Трак Сервіс Львів" код ЄДРПОУ 31417137, місцезнаходження: 81551, Львівська обл., Городоцький р-н, с. Воля Бартатівська, вул.Львівська, 33 до Головного управління ДПС у Львівській області код ЄДРПОУ 43968090, місцезнаходження: 79026, м. Львів, вул.Стрийська, 35, у якій просить суд:

- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Львівській області форми «Р» від 31.10.2024 № 46991/13-01-07-05.

В обґрунтування позову зазначено, що ГУ ДПС у Львівській області проведено документальну планову виїзну перевірку ТзОВ «Трак Сервіс Львів» (ЄДРПОУ - 31417137) за період діяльності з 01 липня 2018 року по 30 червня 2024 року, з метою дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби та за період діяльності з 01 липня 2018 року по 30 червня 2024 року щодо правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за результатами якої складено Акт перевірки від 01.10.2024 №40797/13-01-07-05/31417137. Позивач зазначає, що податкове повідомлення-рішення за результатами перевірки не може бути прийнято контролюючим органом раніше, ніж коли платнику податків буде вручено акт перевірки. В контексті вказаного визначальне значення має встановлення моменту вручення акту перевірки платнику податків-об'єкту перевірки, з настанням якого законодавець пов'язує відлік строку для прийняття контролюючим органом податкового повідомлення-рішення за результатами перевірки. Між тим, оскаржуване ППР прийнято контролюючим органом раніше, ніж коли Позивачу був вручений Акт перевірки, оформленого у відповідності до вищевикладених вимог податкового законодавства. Із змісту оскаржуваного ППР убачається, що за допущені помилки при зазначені обов'язкових реквізитів податкових накладних, передбачених пунктом 201.1 статті 201 ПК України, та згідно зі статті 1201 контролюючим органом до Позивача застосовано штраф у сумі дев'ятсот чотири тисячі гривень 76 копійок. Водночас, до вказаного ППР додано Розрахунок податкового зобов'язання та штрафних (фінансових санкцій) санкцій (штрафів) за податковим повідомлення рішенням форми «ПН» ТЗОВ «Трак Сервіс Львів» (код ЄДРПОУ 31417137) на підставі акта планової виїзної документальної перевірки від 01.10.2024 № 40797/13-01-07-05 /31417137, який містить відомості щодо сум ПДВ не зареєстрованих в ЄРПН за період вересень 2018 рік - жовтень 2021 року на загальну суму 3 617,99 грн, та суми штрафних санкцій у загальному розмірі 904,76 грн. Відомостей щодо детального розрахунку штрафних санкцій на суму 904 000,76 грн у названому додатку не наведено.

05.03.2025 до суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, у якому проти задоволення позовних вимог заперечив повністю. Відзив обґрунтований тим, що ТзОВ «Трак Сервіс Львів» не складено і не зареєстровано зведені податкові накладні в Єдиному реєстрі податкових накладних на загальну суму частки сплаченого (нарахованого) податку під час придбання або виготовлення товарів/послуг, необоротних активів, яка відповідає частці використання таких товарів/послуг, необоротних активів в неоподатковуваних операціях всього в сумі 3618 грн, в тому числі по періодах: вересень 2018 року- 645,65 грн, (3 228 271грн. *0,02%), квітень 2019 року - 221,19 грн, (1 105 966 грн.*0,02%), липень 2019 року - 270,51 грн, (1 352 530 грн.*0,02%), жовтень 2019 року - 754,62 грн. (3 773 075 грн.*0,02%), лютий 2020 року - 288,08 грн. (1 440 390 грн.*0,02%), січень 2021 року - 238,38 грн., (1191908 грн.*0,02%), березень 2021 року - 387,06 грн., (1 935 310 грн.*0,02%), червень 2021року - 346,49 грн., (1 732 446 грн.*0,02%), жовтень 2021 року - 466,01 гривень (2330033грн.*0,02%), у зв'язку із встановленими порушеннями вимог пунктом 198.1, пунктом 198.3 статті 198, пунктом 199.1, пунктом 199.3 статті 199 ПК України: заниження задекларованих суб'єктом господарювання показників у рядку 4 (колонка Б) Декларацій з податку на додану вартість «Нараховано податкових зобов'язань відповідно до пункту 198.5 статті 198 та пункту 199.1 статті 199 Кодексу за операціями, що оподатковуються за основною ставкою» на загальну суму 3618 грн.; заниженням податкових зобов'язань виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 статті 189 цього Кодексу, у зв'язку із не проведенням розрахунку частки використання товарів/послуг та необоротних активів в оподатковуваних/неоподатковуваних операціях (додаток 6/ додаток 5 до податкової декларації з податку на додану вартість). Таким чином, на порушення пунктом 201.4, пунктом 201.10 статті 201 ПК України, ТзОВ «Трак Сервіс Львів» не складено та не зареєстровано в Єдиному реєстрі податкових накладних зведені податкові накладні всього на суму 21 707,94 грн, в тому числі ПДВ 3 617,99 грн, в тому числі по періодах: вересень 2018року- на суму 3873,90 грн, в т.ч. ПДВ 645,65 грн., квітень 2019 року - на суму 1327,14грн, в т.ч. ПДВ 221,19 грн., липень 2019 року - на суму 1623,06 грн, в т.ч. ПДВ 270,51грн, жовтень 2019 року - на суму 4527,72 грн, в т.ч. ПДВ 754,62 грн., лютий 2020 року - на суму 1728,48 грн, в т.ч. ПДВ 288,08 грн., січень 2021 року - на суму 1430,28 грн, в т.ч. ПДВ 238,38 грн., березень 2021 року - на суму 2322,36 грн, в т.ч. ПДВ 387,06 грн., червень 2021 року на суму 2078,94 грн, в т.ч. ПДВ 346,49 грн., жовтень 2021 року - на суму 2796,06грн, в т.ч. ПДВ 466,01 грн.

05.03.2025 від представника відповідача надійшло клопотання про об'єднання справ в одне провадження.

26.03.2025 від представника позивача надійшли заперечення на вказане клопотання.

16.10.2025 від представника позивача надійшли додаткові пояснення, у яких він зазначив, що при оформленні оскаржуваного податкового повідомлення-рішення від 31.10.2024 №46991/13-01-07-05 була допущена технічна помилка при зазначенні суми штрафу «дев'ятсот чотири тисячі гривня 76 копійок», тоді як правильною є сума «дев'ятсот чотири гривні 76 копійок» . У матеріалах справи міститься розрахунок штрафних санкцій до податкового повідомлення-рішення від 31.10.2024 №46991/13-01-07-05, з якого вбачається, що сума штрафних санкцій згідно вказаного розрахунку визначена у розмірі 904, 70 грн. Вказана сума також і вбачається з тексту самого податкового повідомлення-рішення, та Акта перевірки від 01.10.2024 №40797/13-01-07-05/31417137 про проведення документальної планової перевірки ТзОВ «Трак Сервіс Львів». Окрім того, ГУ ДПС у Львівській області додатково скеровує інформацію з системи ІКС «Адміністративне та судове оскарження», з якої також вбачається, що сума штрафних санкцій, яка визначена податковим повідомленням-рішенням від 31.10.2024 №46991/13-01-07-05 становить 904,70 грн.

ІІ. Рух справи

Ухвалою від 17.02.2025 суддя прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у справі.

Ухвалою від 08.08.2025 суд у задоволенні клопотання представника відповідача про об'єднання справ в одне провадження у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Трак Сервіс Львів" до Головного управління Державної податкової служби у Львівській області про визнання протиправним та скасування рішення відмовив повністю.

Заходи забезпечення позову та доказів, у тому числі шляхом їх витребування, не вживались.

ІІІ. Фактичні обставини справи

ГУ ДПС у Львівській області проведено документальну планову виїзну перевірку ТзОВ «Трак Сервіс Львів» (ЄДРПОУ - 31417137) за період діяльності з 01 липня 2018 року по 30червня 2024 року, з метою дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби та за період діяльності з 01 липня 2018 року по 30 червня 2024 року щодо правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за результатами якої складено Акт перевірки від 01.10.2024 №40797/13-01-07-05/31417137 та встановлено наступні порушення:

- підпункту 134.1.1 пункту 134.1 статті 134, підпункту 139.1.1. пункту 139.1 статті 139, підпункту 140.5.4 та підпункту 140.5.51 пункту 140.5 статті 140 Податкового кодексу України (далі - ПК України), пункту 5, пункту 6, пункту 7, пункту 19, пункту 11 П(С)БО 16 «Витрати», який затверджено наказом Міністерства фінансів України від 31.12.1999 № 318 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 19.01.2000 № 27/4248, пункту 5 «Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 15 «Дохід», в результаті чого занижено податок на прибуток у загальній сумі- 5 718 702 грн., в т.ч. за 2018 рік -1 751 960 грн., 2019 - 45 636 грн., 2022 - 1 680 358 грн., 2023 - 2 240 748 грн.;

- пункту 198.1, пункту 198.3 статті 198, пункту 199.1, пункту 199.3 статті 199 ПК України в результаті чого занижено податок на додану вартість у сумі 3 873 619 грн., в тому числі за: вересень 2018 року - у сумі 646 грн., квітень 2019 року - у сумі 221 грн., липень 2019 року - у сумі 271 грн., жовтень 2019 року - у сумі 755 грн., лютий 2020 року - на суму 288 грн., січень 2021 року - у сумі 238 грн., березень 2021 року - у сумі 387 грн., червень 2021 року - у сумі 346 грн., жовтень 2021 року - у сумі 466 грн., липень - 2022 - у сумі 274891,7 грн., серпень 2022 - 275 954,1 грн., вересень 2022 -283 513 грн., жовтень 2022 - 185636,9 грн., листопад 2022-147196,3 грн., грудень 2022-213 089,5 грн., січень 2023 - 197708,6 грн., лютий 2023 - 250744,4 грн., березень 2023 - 380 770,8грн., квітень 2023 - 286677,8 грн., травень 2023 - 376216,6 грн., червень 2023 307348,4 грн., липень 2023 - 210917,2 грн., серпень 2023 - 303 574 грн., вересень 2023 - 175 762 грн.;

- пункту 201.4, пункту 201.10 статті 201 ПК України підприємством не складено та не зареєстровано в Єдиному реєстрі податкових накладних зведені податкові накладні всього на суму 21 707,94 грн, в тому числі ПДВ 3 617, 99 грн, в тому числі по періодах: вересень 2018 року- на суму 3873,90 грн, в т.ч. ПДВ 645,65 грн., квітень 2019 року - на суму 1327,14 грн, в т.ч. ПДВ 221,19 грн., липень 2019 року - на суму 1623,06 грн, в т.ч. ПДВ 270,51 грн, жовтень 2019 року - на суму 4527,72 грн, в т.ч. ПДВ 754,62 грн., лютий 2020 року - на суму 1728,48 грн, в т.ч. ПДВ 288,08 грн., січень 2021 року - на суму 1430,28 грн, в т.ч. ПДВ 238,38 грн., березень 2021 року на суму 2322,36 грн, в т.ч. ПДВ 387,06 грн., червень 2021 року - на суму 2078,94 грн, в т.ч. ПДВ 346,49 грн., жовтень 2021 року - на суму 2796,06 грн, в т.ч. ПДВ 466,01 грн;

-пункту 8.1, пункту 8.4 розд. VIIІ та пункту 9.2 розд. ІХ Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 №1588 та пункту 63.3 статті 63 ПК України, неподання повідомлення за ф.№ 20-ОПП по п'ятнадцятьох об'єктах оподаткування;

- пункту 51.1 статті 51, пункту 176.2»б» статті 176 ПК України - допущено помилки у відображенні реєстраційних номерів облікових карток фізичних осіб у поданих до контролюючого органу податкових розрахунках сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску за І та ІІІ квартали 2021 року; несвоєчасно подано податковий розрахунок за IV квартал 2022 року.

ГУ ДПС у Львівській області на підставі Акту перевірки винесені податкові повідомлення-рішення. Водночас, у судовому порядку в межах розглядуваної справи, позивач оскаржує податкове повідомлення - рішення від 31.10.2024 №46991/13-01-07-05, яким застосовано суму штрафних санкцій за не складення і не реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні на загальну суму штрафу 904 000,76 грн.

Вважаючи податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Львівській області форми «Р» від 31.10.2024 № 46991/13-01-07-05 протиправним, позивач звернувся з відповідним позовом до суду.

IV. Позиція суду

Вирішуючи спір по суті, суд керувався такими мотивами.

Стаття 19 Конституції України визначає, що органи державної влади, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України.

Щодо оскарженого податкового повідомлення-рішення у частині 903096,00 грн, суд зазначає наступне.

Головне управління ДПС у Львівській області зазначило, що при оформленні оскаржуваного податкового повідомлення-рішення від 31.10.2024 №46991/13-01-07-05 допущена технічна помилка при зазначенні суми штрафу «дев'ятсот чотири тисячі гривня 76 копійок», тоді як правильною є сума «дев'ятсот чотири гривні 76 копійок» . У матеріалах справи міститься розрахунок штрафних санкцій до податкового повідомлення-рішення від 31.10.2024 №46991/13-01-07-05, з якого вбачається, що сума штрафних санкцій згідно вказаного розрахунку визначена у розмірі 904,70 грн. Вказана сума також і вбачається з тексту самого податкового повідомлення-рішення, та Акта перевірки від 01.10.2024 №40797/13-01-07-05/31417137 про проведення документальної планової перевірки ТзОВ «Трак Сервіс Львів».

Суд, в межах розгляду справи, оцінює правомірність оскарженого рішення.

Так, податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Львівській області форми «Р» від 31.10.2024 № 46991/13-01-07-05 містить такі відомості:

ТЗОВ "ТРАК СЕРВІС ЛЬВІВ" до заперечення від 15.10.2024 No1510/24-01 (вх. ГУ ДПС у Львівській області № 63828/6 від 15.10.2024) не надано пояснень та додаткових документів, зокрема щодо обставин виявлених порушень, інформації, яка спростовує наявність його вини, наявності пом'якшуючих обставин або обставин, що звільняють від фінансової відповідальності відповідно до Податкового кодексу.

- інформація щодо наявності обставин, які відповідно до Податкового кодексу України пом'якшують, обтяжують або звільняють від фінансової відповідальності (у разі наявності): не встановлено.

У зв'язку з чим попереджено про необхідність скласти та/або зареєструвати податкові накладні / розрахунки коригування у строк, визначений пунктом 120 1.2 статті 120 Податкового кодексу України та згідно зі статтею 120 Податкового кодексу України, застосовано штраф у сумі дев'ятсот чотири тисячі гривня 76 копійок (вказати суму штрафу словами) та/або виявлено помилки при зазначенні обов'язкових реквізитів податкових накладних, передбачених пунктом 201.1 статті 201 Податкового кодексу України, у зв'язку з чим попереджено про необхідність виправити допущені у податкових накладних помилки у терміни, визначені пунктом 120 1.3 статті 120 Податкового кодексу України, та

Загальна сума штрафу становить дев'ятсот чотири тисячі гривня 76 копійок (вказати суму штрафу словами).

Таким чином, податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Львівській області форми «Р» від 31.10.2024 № 46991/13-01-07-05 прийняте на суму дев'ятсот чотири тисячі гривня 76 копійок.

Водночас, як встановив суд, при оформленні оскаржуваного податкового повідомлення-рішення від 31.10.2024 №46991/13-01-07-05 була допущена технічна помилка при зазначенні суми штрафу «дев'ятсот чотири тисячі гривня 76 копійок», тоді як правильною є сума «дев'ятсот чотири гривні 76 копійок».

Загальні підходи до оцінки недоліків форми рішення сформульовані Верховним Судом у постановах від 19.05.2020 у справі №820/2300/18, від 30.04.2020 у справі №810/384/16, від 17.03.2020 у справі № 808/4140/15, від 25.01.2019 у справі №812/1112/16, від 23.11.2023 у справі № 815/3358/15, від 15.03.2024 №810/853/17, від 14.01.2025 №520/10284/23, в яких Верховний Суд звертає увагу, що окремі дефекти форми рішення контролюючого органу не повинні сприйматися як безумовні підстави для висновку щодо протиправності спірного рішення і, як наслідок, про його скасування. Якщо спірне рішення прийняте контролюючим органом у межах своєї компетенції та з його змісту можна чітко встановити зміст цього рішення (зокрема, порушення законодавства, за які застосовуються відповідні санкції, та розмір останніх), таке рішення може бути визнане судом правомірним навіть у разі, коли не дотримано окремих елементів. Технічні помилки не є істотними недоліками форми оскаржуваного податкового повідомлення-рішення.

Водночас, суд висновує про те, що податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Львівській області форми «Р» від 31.10.2024 № 46991/13-01-07-05 на суму 903096,00 грн винесене неправомірно, з допущенням помилки, а тому оскаржене податкове повідомлення-рішення у вказаному розмірі необхідно визнати протиправним та скасувати.

Щодо оскарженого податкового повідомлення-рішення у частині 904,76 грн, суд зазначає таке.

Згідно з пунктом 75.1 статті 75 ПК України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки. Камеральні та документальні перевірки проводяться органами державної податкової служби в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.

Документальною перевіркою згідно із підпунктом 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 ПК України вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.

Результати перевірок (крім камеральних та електронних перевірок) відповідно до пункту 86.1. статті 86 ПК України оформлюються у формі акта або довідки, які підписуються посадовими особами контролюючого органу та платниками податків або їх законними представниками.

Відповідно до положень Порядку оформлення результатів документальних перевірок дотримання законодавства України з питань державної митної справи, податкового, валютного та іншого законодавства платниками податків - юридичними особами та їх відокремленими підрозділами, затвердженого наказом міністерства фінансів України №727 від 20.08.2015 (далі - Порядок № 727) акт документальної перевірки - службовий документ, який підтверджує факт проведення документальної перевірки, відображає її результати і є носієм доказової інформації про виявлені порушення вимог законодавства з питань державної митної справи, податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Акт документальної перевірки повинен містити систематизований виклад виявлених під час перевірки фактів порушень норм законодавства з питань державної митної справи, податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

В акті документальної перевірки викладаються всі суттєві обставини фінансово-господарської діяльності платника податків, які стосуються фактів виявлених порушень законодавства з питань державної митної справи, податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Факти виявлених порушень законодавства з питань державної митної справи, податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, викладаються в акті документальної перевірки чітко, об'єктивно та повною мірою з посиланням на первинні документи, регістри податкового та бухгалтерського обліку, фінансової та іншої звітності, інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків, зборів, платежів, ведення/складання яких передбачено законодавством, або отримані від інших суб'єктів господарювання, органів державної влади, у тому числі іноземних держав, правоохоронних органів, а також податкову інформацію, що підтверджують наявність зазначених фактів.

Обов'язково наводиться в акті документальної перевірки інформація щодо фактів та обставин, які підтверджують та доводять наявність вини платника податків (з детальним їх описом; дослідженням, яке доводить, що платник податків мав можливість для дотримання правил та норм, встановлених ПК України, проте не вжив достатніх заходів для їх дотримання; документами та інформацією, яка підтверджує наявність вини платника податків), а також інформація щодо пом'якшуючих обставин або обставин, що звільняють від фінансової відповідальності платника податків.

У разі незгоди платника податків з висновками акта (довідки) такий платник зобов'язаний підписати такий акт (довідку) перевірки із запереченнями, які він має право надати разом з підписаним примірником акта (довідки) або окремо у строки, передбачені цим Кодексом.

Відповідно до пункту 86.3 статті 86 ПК України, Акт (довідка) документальної виїзної перевірки, що визначено статтями 77 і 78 цього Кодексу, складається у двох примірниках, підписується посадовими особами контролюючого органу, які проводили перевірку, та реєструється у контролюючому органі протягом п'яти робочих днів з дня, що настає за днем закінчення установленого для проведення перевірки строку (для платників податків, які мають філії та/або перебувають на консолідованій сплаті, - протягом 10 робочих днів).

Відповідно до пункту 86.7 статті 86 ПК України, у разі незгоди платника податків або його представників з висновками перевірки чи фактами і даними, викладеними в акті (довідці) перевірки (крім документальної позапланової перевірки, проведеної у порядку, встановленому ппунктом 78.1.5 пунктом 78.1 статті 78 цього Кодексу), вони мають право подати свої заперечення та додаткові документи і пояснення, зокрема, але не виключно, документи, що підтверджують відсутність вини, наявність пом'якшуючих обставин або обставин, що звільняють від фінансової відповідальності відповідно до цього Кодексу, до контролюючого органу, який проводив перевірку платника податків, протягом 10 робочих днів з дня, наступного за днем отримання акта (довідки). Такі заперечення, додаткові документи і пояснення є невід'ємною частиною матеріалів перевірки.

Відповідно до пункту 86.8 статті 86 ПК України, податкове повідомлення-рішення приймається в порядку, передбаченому статті 58 цього Кодексу, керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу протягом п'ятнадцяти робочих днів з дня, наступного за днем вручення платнику податків, його представнику або особі, яка здійснювала розрахункові операції, акта перевірки, та надсилається (вручається) платнику податків у порядку, визначеному статті 42 цього Кодексу. За наявності заперечень посадових осіб платника податків до акта перевірки та додаткових документів і пояснень, зокрема документів, що підтверджують відсутність вини, наявність пом'якшуючих обставин або обставин, що звільняють від фінансової відповідальності відповідно до цього Кодексу, поданих у порядку, встановленому цією статтею, податкове повідомлення-рішення приймається в порядку та строки, визначені пунктом 86.7 цієї статті.

Відповідно до пункту 42.2 статті 42 ПК України, документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані у порядку, визначеному пунктом 42.4 цієї статті, надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків (його представнику).

Як вбачається з Акту перевірки, такий вручений платнику податку особисто (відповідно до пунктом 42.2 статті 42 ПК України) 01.10.2024. Однак, підписаний платником податку із запереченнями.

ТзОВ «Трак Сервіс Львів» скористалося правом на надання заперечень, які подало 15.10.2024 №1510/24-01 (вх. ГУ ДПС у Львівській області №63828/6 від 15.10.2024 ).

У зв'язку з отриманням даного заперечення, ГУ ДПС у Львівській області листом від 16.10.2024 №30619/6/13-01-07-05-12 повідомлено платника податків про час і місце проведення засідання постійно діючої комісії по розгляду спірних питань ГУ ДПС у Львівській області.

У розгляді заперечення ТзОВ «Трак Сервіс Львів» від 15.10.2024 №1510/24-01 представники позивача не брали участі. ГУ ДПС у Львівській області за результатами розгляду заперечення постійно діючої комісії з розгляду спірних питань прийнято рішення від 28.10.2024 №32440/6/13-01 07-05-14 «Про надання відповіді на заперечення», яким вирішено висновки Акта перевірки вважати правомірними та такими, що відповідають нормам чинного законодавства, а заперечення ТзОВ «Трак Сервіс Львів» від 15.10.2024 №1510/24-01 залишено без задоволення.

Відтак, податкове повідомлення-рішення від 31.10.2024 №46893/13-01-07-05 у частині 904,76 грн прийнято контролюючим органом відповідно до пункту 86.7 статті 86 ПК України, тобто в межах визначених ПК України і з дотриманням процесуальних вимог.

Як вбачається із Акту перевірки, ТзОВ «Трак Сервіс Львів» не складено і не зареєстровано зведені податкові накладні в Єдиному реєстрі податкових накладних на загальну суму частки сплаченого (нарахованого) податку під час придбання або виготовлення товарів/послуг, необоротних активів, яка відповідає частці використання таких товарів/послуг, необоротних активів в неоподатковуваних операціях всього в сумі 3618 грн, в тому числі по періодах: вересень 2018 року- 645,65 грн, (3 228 271 грн. *0,02%), квітень 2019року - 221,19 грн, (1 105 966 грн.*0,02%), липень 2019 року - 270,51 грн, (1352530грн.*0,02%), жовтень 2019 року - 754,62 грн. (3 773 075 грн.*0,02%), лютий 2020року - 288,08 грн. (1 440 390 грн.*0,02%), січень 2021 року - 238,38 грн., (1191908грн.*0,02%), березень 2021 року - 387,06 грн., (1 935 310 грн.*0,02%), червень 2021року - 346,49 грн., (1 732 446 грн.*0,02%), жовтень 2021 року - 466,01 гривень (2330033грн.*0,02%), у зв'язку із встановленими порушеннями вимог пунктом 198.1, пунктом 198.3 статті 198, пунктом 199.1, пунктом 199.3 статті 199 ПК України: заниження задекларованих суб'єктом господарювання показників у рядку 4 (колонка Б) Декларацій з податку на додану вартість «Нараховано податкових зобов'язань відповідно до пункту 198.5 статті 198 та пункту 199.1 статті 199 Кодексу за операціями, що оподатковуються за основною ставкою» на загальну суму 3618 грн.; заниженням податкових зобов'язань виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 статті 189 цього Кодексу, у зв'язку із не проведенням розрахунку частки використання товарів/послуг та необоротних активів в оподатковуваних/неоподатковуваних операціях (додаток 6/ додаток 5 до податкової декларації з податку на додану вартість).

Так, згідно з пунктом 201.10 статті 201 ПК України реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків: для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені; для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.

Згідно з пунктом 201.1 і пунктом 201.10 статті 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) у встановлений Кодексом термін. Податкова накладна, складена та зареєстрована в ЄРПН платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

При цьому особливості складання податкової накладної при здійсненні операції з безоплатного постачання товарів/послуг визначено Порядком заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 №1307 «Про затвердження форми податкової накладної та Порядку заповнення податкової накладної» (далі - Порядок №1307).

Відповідно до абзацу 11 пункту 201.4 статті 201 ПК України, платники податку в разі здійснення постачання товарів/послуг, база оподаткування яких, визначена відповідно до статей 188 і 189 цього Кодексу, перевищує фактичну ціну постачання таких товарів/послуг, можуть скласти не пізніше останнього дня місяця, в якому здійснено такі постачання, зведену податкову накладну з урахуванням сум податку, розрахованих виходячи з перевищення бази оподаткування над фактичною ціною, визначених окремо по кожній операції з постачання товарів/послуг.

В порушення пункту 201.10 статті 201 ПК України ТзОВ «Трак Сервіс Львів» за період з липня 2018 по червень 2024 не складено і не зареєстровано зведені податкові накладні в Єдиному реєстрі податкових накладних на загальну суму частки сплаченого (нарахованого) податку під час придбання або виготовлення товарів/ послуг, необоротних активів, яка відповідає частці використання таких товарів/ послуг, необоротних активів в неоподатковуваних операціях всього в сумі ПДВ 3618 грн, в результаті вищезазначених порушень податкового законодавства.

Відповідно до абзацу 4 пункту 120 2 статті 1201 ПК України у разі відсутності реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції з постачання товарів/послуг, що звільняються від оподаткування податком на додану вартість, та/або податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції, що оподатковуються за нульовою ставкою, податкової накладної, складеної відповідно до пунктом 198.5 статті 198 ПК України у разі здійснення операцій, визначених підпунктами ,,а» - ,,г» пунктом 198.5 статті 198 ПК України, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної, податкової накладної, складеної відповідно до статті 199 ПК України, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної, податкової накладної, складеної відповідно до абзацу одинадцятого пунктом 201.4 статті 201 ПК України, протягом граничного строку, передбаченого статті 201 ПК України, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, що зазначена в податковому повідомленні - рішенні, складеному за результатами перевірки контролюючого органу, - тягне за собою накладення на платника податку штрафу в розмірі 5 відсотків обсягу постачання (без податку на додану вартість), але не більше 3 400 гривень.

Відсутність реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної, зазначених в абзаці першому цього пункту, після спливу 10 календарних днів, наступних за днем отримання платником податку податкового повідомлення - рішення, - тягне за собою накладення на платника податку штрафу в розмірі 50 відсотків суми податкових зобов'язань з податку на додану вартість, зазначеної в такій податковій накладній та/ або розрахунку коригування до податкової накладної або від суми податку на додану вартість, нарахованого за операцією з постачання товарів/послуг, якщо податкову накладну на таку операцію не складено.

У разі реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної та/ або розрахунку коригування до такої податкової накладної, зазначених в абзаці першому цього пункту, протягом 10 календарних днів, наступних за днем отримання платником податку податкового повідомлення - рішення, штрафні санкції, передбачені абзацом другим цього пункту та пунктом 120-1.1 цієї статті, не застосовуються.

Згідно з абзацом 1 пункту 201.10 статті 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку-продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Відповідно до абзацу 4 пункту 201.10 статті 201 ПК України податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/ послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Отже, в порушення пункту 201.4, пункту 201.10 статті 201 ПК України, ТзОВ «Трак Сервіс Львів» не складено та не зареєстровано в Єдиному реєстрі податкових накладних зведені податкові накладні всього на суму 21707,94 грн, в тому числі ПДВ 3 617,99 грн, в тому числі по періодах: вересень 2018 року- на суму 3873,90 грн, в т.ч. ПДВ 645,65 грн., квітень 2019 року - на суму 1327,14 грн, в т.ч. ПДВ 221,19 грн., липень 2019 року - на суму 1623,06 грн, в т.ч. ПДВ 270,51 грн, жовтень 2019 року - на суму 4527,72 грн, в т.ч. ПДВ 754,62 грн., лютий 2020 року - на суму 1728,48 грн, в т.ч. ПДВ 288,08 грн., січень 2021 року - на суму 1430,28 грн, в т.ч. ПДВ 238,38 грн., березень 2021 року - на суму 2322,36 грн, в т.ч. ПДВ 387,06 грн., червень 2021 року на суму 2078,94 грн, в т.ч. ПДВ 346,49 грн., жовтень 2021 року - на суму 2796,06 грн, в т.ч. ПДВ 466,01 грн.

Позивач у своїй позовній заяві посилається на те, що платник податків звільняється від відповідальності за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних в період дії мораторію, запровадженого пунктом 52-1 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України, а саме з 01 березня 2020 року по 26 травня 2022 року.

Пунктом 52-1 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України передбачає накладення мораторію на застосування штрафних санкцій за порушення граничних строків реєстрації податкових накладних, тобто звільняв від відповідальності за вчинення такого порушення.

Водночас, вказана норма не може застосовуватися до спірних правовідносин, так як у розглядуваному випадку плановою перевіркою встановлено, що ТзОВ «Трак Сервіс Львів» не складено і не зареєстровано податкові накладні у зв'язку із встановленими порушеннями, які полягали у заниженні податкових зобов'язань.

Відповідно до вимог пункту 11 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» штрафні (фінансові) санкції (штрафи) за наслідками перевірок, які здійснюються контролюючими органами, застосовуються у розмірах, передбачених законом, чинним на день прийняття рішень щодо застосування таких штрафних (фінансових) санкцій (з урахуванням норм пунктом 7 пунктом 10 цього розділу).

Відтак, враховуючи викладене, у зв'язку із виявленням контролюючим органом порушень законодавства за результатами проведеної перевірки до позивача застосована відповідальність згідно з ПК України, з урахуванням обставин, які можуть звільняти від фінансової відповідальності.

Таким чином, податкове повідомлення-рішення від 31.10.2024 №46893/13-01-07-05 у частині 904,76 грн відповідач прийняв правомірно.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України та частини другої статті 2 КАС України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з вимогами статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Таким чином, виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити частково.

V. Судові витрати

Відповідно до статті 139 КАС України за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача необхідно стягнути судовий збір пропорційно задоволеним позовним вимогам у розмірі 13546,53грн.

Керуючись статтями 6, 9, 73-76, 242, 245 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Трак Сервіс Львів" до Головного управління ДПС у Львівській області про визнання протиправним та скасування рішення задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Львівській області форми «Р» від 31.10.2024 № 46991/13-01-07-05 у частині 903096,00 грн.

У решті позовних вимог відмовити повністю.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Львівській області код ЄДРПОУ ВП 43968090, місцезнаходження: 79003, м. Львів, вул. Стрийська, 35 на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Трак Сервіс Львів" код ЄДРПОУ 31417137, місцезнаходження: 81551, Львівська обл., Городоцький р-н, с. Воля Бартатівська, вул. Львівська, 33 судовий збір у розмірі 13546 (тринадцять тисяч п'ятсот сорок шість)грн 53коп.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення суду.

Суддя Гулик Андрій Григорович