01 грудня 2025 року м. Кропивницький Справа № 340/7359/25
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді В.В. НАУМЕНКА, розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін (у письмовому провадженні) адміністративну справу
за позовом: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )
до відповідача: Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (вул. Соборна, буд. 7а, м. Кропивницький, 25009, ЄДРПОУ 20632802)
про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії
Позивач звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій просить:
1) Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, яка полягає у не нарахуванні та не виплаті учаснику бойових дій ОСОБА_1 разової грошової виплати до Дня Незалежності України за 2024 рік у розмірі 1000 гривень.
2) Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області нарахувати та виплатити учаснику бойових дій ОСОБА_1 разову грошову виплату до Дня Незалежності України за 2024 рік у розмірі 1000 гривень.
Крім цього, просив суд зобов'язати відповідача надати звіт про виконання рішення суду у разі задоволення позову.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що є учасником бойових дій, однак відповідачем не проведена виплата позивачу щорічної грошової допомоги до Дня Незалежності України за 2024 рік як учаснику бойових дій.
Ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 03.11.2025 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні), без повідомлення (виклику) сторін.
Від відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву, у якому відповідач наполягав, що вимоги позивача необґрунтовані та такі, що не підлягають задоволенню. Зазначив, що позивачу не була виплачена одноразова грошова допомога до Дня Незалежності України за 2024 рік у розмірі 1000 грн., оскільки позивачем у вересні 2024 року була подана заява про отримання вказаної допомоги, яка не відповідає встановленій листом ПФУ формі. Підстави для виплати грошової допомоги у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком відсутні (а.с. 29-44).
20.11.2025 року відповідач подав клопотання про долучення до матеріалів справи доказів та надав суду докази надсилання поштовим відправленням відповіді на звернення ОСОБА_2 від 27.09.2024 року (а.с. 45-53).
27.11.2025 року позивач подав заяву про ознайомлення з матеріалами справи, яку було задоволено 28.11.2025 року (а.с. 54).
Інших заяв по суті справи, додаткових пояснень, клопотань до суду не надходило.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази та з'ясувавши фактичні обставини справи, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.
Позивач є учасником бойових дій, що підтверджено посвідченням серії НОМЕР_2 від 21.11.2000 року (а.с. 11).
Судом встановлено, що 27.09.2024 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області із заявою (поданою в порядку Закону України «Про звернення громадян») про виплату разової грошової допомоги до Дня незалежності у 2024 році учаснику бойових дій у розмірі 1000 грн. (а.с. 12, 39). До заяви додав копію паспорта, копію довідки про місце реєстрації, копію РНОКПП, копію посвідчення УБД, реквізити поточного рахунку для виплати допомоги (а.с. 40-42).
Відповідач листом від 11.10.2024 року № 8932-8925/Ф-02/8-1100/24 у відповідь на звернення повідомив позивача, що Постановою Кабінету Міністрів України від 02.04.2024 №369 «Про встановлення розмірів разової грошової виплати до Дня Незалежності України, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціальною захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань» визначено механізм та Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2023 № 1396 «Деякі питання соціального захисту осіб, які мають особливі та особливі трудові заслуги перед Батьківщиною, ветеранів війни та осіб, що працюють в спеціальних умовах» затверджено Порядок використання коштів державного бюджету для виплати особам, які мають особливі та особливі трудові заслуги перед Батьківщиною або за роботу в спеціальних умовах. До осіб, які мають право на грошову допомогу до Дня Незалежності України, належать, зокрема, учасники бойових дій, яким до 24 серпня 2024 року грошова допомога, згідно цього порядку, виплачується у розмірі 1000,00 гривень. Крім того, вказав на перелік документів, що має бути поданий заявником для нарахування відповідачем такої допомоги та способи звернення (вебпортал електронних послуг, засоби поштового/електронного зв'язку).
Суд зауважує, що у зазначеній відповіді відповідач не вказав про наявність будь яких недоліків у поданому 27.09.2024 року ОСОБА_1 пакеті документів (а.с. 43). Відповідь, згідно реєстру відправлених листів №253-Г від 14.10.2024 року, надіслано позивачу поштою без повідомлення про вручення.
Водночас, ОСОБА_1 , як учаснику бойових дій, разову грошову виплату до Дня Незалежності України за 2024 рік у розмірі 1000 гривень відповідачем не було виплачено. Про причини невиплати позивача повідомлено не було.
Відповідно до змісту відзиву та інших матеріалів справи судом встановлено, що, за твердженням відповідача, ОСОБА_1 не перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Кіровоградській області як отримувач допомоги.
Позивач вважає, що відповідач протиправно не виплатив йому допомогу в розмірі 1000 грн., що, на його переконання, не відповідає нормам Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». Вказані обставини послугували підставою для ініціювання даного спору в адміністративному суді.
Таким чином, предметом спору є бездіяльність відповідача щодо нарахування та виплати позивачу щорічної грошової допомоги до Дня Незалежності України за 2024 рік, як учаснику бойових дій, у розмірі 1000,00 грн.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає та враховує наступне.
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відносини щодо соціального захисту учасників бойових дій та осіб з інвалідністю внаслідок війни, як особливої окремої категорії громадян врегульовані, насамперед, приписами Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 25.12.1998 року №367-XIV (далі по тесту - Закон №367- XIV).
Так, Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.93 №3551-XII визначає правовий статус ветеранів війни, забезпечує створення належних умов для їх життєзабезпечення, сприяє формуванню в суспільстві шанобливого ставлення до них визначає (далі - Закон № 3551-ХІІ).
Відповідно до статті 5 Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 № 3551-XII учасниками бойових дій є особи, які брали участь у виконанні бойових завдань по захисту Батьківщини у складі військових підрозділів, з'єднань, об'єднань всіх видів і родів військ Збройних Сил діючої армії (флоту), у партизанських загонах і підпіллі та інших формуваннях як у воєнний, так і у мирний час.
Згідно з абзацом 5 пункту 22 статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» щороку до Дня Незалежності України учасникам бойових дій виплачується разова грошова виплата у порядку та розмірах, визначених Кабінетом Міністрів України в межах відповідних бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2023 № 1396 «Деякі питання соціального захисту осіб, які мають особливі та особливі трудові заслуги перед Батьківщиною, ветеранів війни та осіб, що працюють в спеціальних умовах» затверджено Порядок використання коштів державного бюджету для виплати особам, які мають особливі та особливі трудові заслуги перед Батьківщиною або за роботу в спеціальних умовах.
Відповідно до пункту 2 Порядку №1396 головним розпорядником бюджетних коштів та відповідальним виконавцем бюджетної програми є Мінсоцполітики.
Згідно з підпунктом 3 пункту 3 Порядку №1396 розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня, зокрема, щодо напрямів, зазначених у підпунктах 3, 4 і 8 пункту 4 цього Порядку, - Пенсійний фонд України.
Підпунктом 4 пункту 4 Порядку №1396 визначено, що бюджетні кошти спрямовуються на здійснення разової грошової виплати до Дня Незалежності України відповідно до Порядку здійснення разової грошової виплати до Дня Незалежності України, передбаченої Законами України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту і Про жертви нацистських переслідувань, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2023 р. № 1396 Деякі питання соціального захисту осіб, які мають особливі та особливі трудові заслуги перед Батьківщиною, ветеранів війни та осіб, що працюють в спеціальних умовах.
Відповідно до підпункту 4 пункту 4 Порядку №1396 бюджетні кошти розподіляються в межах бюджетних призначень і спрямовуються, зокрема, пенсійному фонду України за напрямом, визначеним підпунктом 4 пункту 4 цього Порядку, - на підставі заявки (за формою, визначеною Мінсоцполітики) на фінансування виплати разової грошової виплати до Дня Незалежності України, передбаченої частиною п'ятою статей 12-15, пунктом 1 частини першої статті 16 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і частиною третьою статей 6-1 - 6-4 Закону України «Про жертви нацистських переслідувань» (далі - грошова допомога), і витрат на оплату послуг, пов'язаних з її виплатою та доставкою організаціями, які здійснюють виплату та доставку пенсій і грошової допомоги за місцем фактичного проживання.
Пенсійний фонд України перераховує кошти для виплати грошової допомоги, в тому числі, отримувачам грошової допомоги із числа військовослужбовців, поліцейських, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, служби судової охорони, осіб начальницького і рядового складу Державної кримінально-виконавчої служби, які проходять службу (крім пенсіонерів), - на небюджетні рахунки військових частин, установ, організацій за місцем їх служби.
Відповідно до пункту 2 Порядку здійснення разової грошової виплати до Дня Незалежності України, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань» №1396, до осіб, які мають право на грошову допомогу (далі - отримувач грошової допомоги), належать:
особи з інвалідністю внаслідок війни та колишні малолітні (яким на момент ув'язнення не виповнилося 14 років) в'язні концентраційних таборів, гетто, інших місць примусового тримання, визнані особами з інвалідністю внаслідок загального захворювання, трудового каліцтва та з інших причин;
учасники бойових дій, постраждалі учасники Революції Гідності та колишні неповнолітні (яким на момент ув'язнення не виповнилося 18 років) в'язні концентраційних таборів, гетто, інших місць примусового тримання, а також діти, які народилися в зазначених місцях примусового тримання їх батьків;
особи, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною;
члени сімей загиблих (померлих) ветеранів війни, статус яким установлено згідно з пунктом 1 статті 10 Закону України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту, дружини (чоловіки) померлих осіб з інвалідністю внаслідок війни, дружини (чоловіки) померлих учасників бойових дій, учасників війни та жертв нацистських переслідувань, визнаних за життя особами з інвалідністю внаслідок загального захворювання, трудового каліцтва та з інших причин, які не одружилися вдруге;
члени сімей загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України;
учасники війни та колишні в'язні концентраційних таборів, гетто, інших місць примусового тримання, особи, яких було насильно вивезено на примусові роботи, діти партизанів, підпільників, інших учасників боротьби з націонал-соціалістським режимом у тилу ворога.
Згідно з пунктом 3 Порядку №1396 грошова допомога виплачується до 24 серпня щороку в розмірах, визначених законодавством.
Отримувачі грошової допомоги, зокрема ті, що набули відповідного статусу згідно із статтями 6, 7, 9, 10, 10-1, 11 Закону України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту до 24 серпня поточного року включно, яким грошову допомогу не виплачено станом на 1 жовтня, мають право звернутися із заявою щодо її виплати до Пенсійного фонду України (його територіального органу/центру надання адміністративних послуг за задекларованим/зареєстрованим місцем проживання (перебування) та отримати її до 1 листопада поточного року (пункт 4 Порядку 1396).
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №369 від 02.04.2024 «Про встановлення розмірів разової грошової виплати до Дня Незалежності України, передбаченої Законами України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту і Про жертви нацистських переслідувань, у 2024 році» учасникам бойових дій, постраждалим учасникам Революції Гідності та колишнім неповнолітнім (яким на момент ув'язнення не виповнилося 18 років) в'язням концентраційних таборів, гетто, інших місць примусового тримання, а також дітям, які народилися в зазначених місцях примусового тримання їх батьків, - 1000 гривень.
Згідно пункту 4 Порядку №1396, отримувачі грошової допомоги, зокрема ті, що набули відповідного статусу згідно із статтями 6, 7, 9, 10, 10-1, 11 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» до 24 серпня поточного року включно, яким грошову допомогу не виплачено станом на 1 жовтня, мають право звернутися із заявою щодо її виплати до Пенсійного фонду України (його територіального органу/центру надання адміністративних послуг за задекларованим/зареєстрованим місцем проживання (перебування) та отримати її до 1 листопада поточного року.
Заява подається в довільній формі до територіального органу Пенсійного фонду України через веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України або надсилається з використанням засобів поштового/електронного зв'язку (за технічної можливості з накладенням кваліфікованого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису).
У заяві зазначаються:
серія (за наявності) та номер паспорта громадянина України або свідоцтва про народження, або тимчасового посвідчення громадянина України (для іноземців та осіб без громадянства - паспортного документа іноземця або документа, що посвідчує особу без громадянства, посвідки на постійне/тимчасове проживання, посвідчення біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту, або іншого документа, що підтверджує законність перебування іноземця чи особи без громадянства на території України, крім довідки про звернення за захистом в Україні (для іноземців та осіб без громадянства), відомості про унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі (за наявності);
номер банківського рахунка (за стандартом IBAN) отримувача;
реєстраційний номер облікової картки платника податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті);
реквізити посвідчення особи, яке дає право на отримання грошової виплати до Дня Незалежності України (номер та серія, дата та місце видачі, найменування органу (посадової особи), який видав документ).
Як встановлено судом з матеріалів справи, ОСОБА_2 є учасником бойових дій, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_2 від 21.11.2000 року. Не отримавши до 24.08.2024 року допомогу, звернувся до відповідача із заявою, до якої додав всі необхідні документи згідно Порядку №1396.
Відповідач не нарахував та не виплатив зазначену допомогу, водночас і не відмовив у її нарахуванні, натомість надіслав позивачу роз'яснення щодо способу звернення за отриманням разової грошової виплати до Дня Незалежності України, у якому посилається на лист Пенсійного фонду України від 22.05.2024 року №2800-0402-9/31257, яким доведено до органів фонду бланк заяви для звернення за призначенням разової допомоги.
Вказану відповідь заявнику направлено у спосіб, що виключає наявність доказів отримання (вручення) адресатом.
Суд зазначає, що наведений відповідачем лист ПФУ від 22.05.2024, яким встановлено форму заяви, відноситься до відомчих, внутрішніх документів, які носять тимчасовий характер, не містять нормативно-правових приписів та не породжують будь-яких правових підстав для використання його усупереч приписів пункту 4 Порядку №1396, який є чинним на час виникнення спірних правовідносин та визначає, що заява про нарахування та виплату разової грошової виплати до Дня Незалежності України подається до органів Фонду у довільній формі.
Враховуючи викладене, суд зазначає, що у спірних правовідносинах позивач мав законні сподівання на отримання щорічної разової грошової допомоги до Дня Незалежності України за 2024 рік у розмірі 1000 грн, як учасник бойових дій відповідно до пункту 22 статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», втім така допомога не була виплачена внаслідок недотримання відповідачем положень Постанови Кабінету Міністрів України №1396 від 27.12.2023 «Деякі питання соціального захисту осіб, які мають особливі та особливі трудові заслуги перед Батьківщиною, ветеранів війни та осіб, що працюють в спеціальних умовах».
Враховуючи вищевикладене, суд вважає протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, щодо нарахування та виплати позивачу щорічної разової грошової допомоги до Дня Незалежності України за 2024 рік у розмірі 1000 грн, як учаснику бойових дій відповідно до статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» за заявою від 27.09.2024 року та приходить до висновку про необхідність зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити позивачу щорічну разову грошову допомогу до Дня Незалежності України за 2024 рік у розмірі 1000 грн, як учаснику бойових дій відповідно до статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Згідно пункту 1 частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.
Враховуючи викладене, суд виснував про наявність правових підстав для задоволення позовних вимог у вказаній частині.
Що стосується вимог про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини першої статті 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Положення статті 382 КАС України не є імперативними, тобто, передбачають право суду діяти на власний розсуд в залежності від обставин справи. Суд вважає, що за своїм змістом такі заходи контролю за виконанням судового рішення є додатковим засобом для спонукання суб'єкта владних повноважень до вчинення дій з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.
В матеріалах справи відсутні будь-які докази відносно того, що відповідач має намір ухилятися від виконання рішення суду у визначений чинним законодавством спосіб.
За таких обставин суд виснував про відсутність необхідності застосування положень статті 382 КАС України.
Відтак, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Оскільки позивач від сплати судового збору звільнений, а відповідач доказів понесення судових витрат суду не надав, підстави для розподілу судових витрат відсутні.
З огляду на подання позивачем заяви у порядку частини сьомої статті 139 КАС України, питання щодо розподілу судових витрат на професійну правничу допомогу судом під час винесення рішення не вирішується.
Керуючись статтями 2, 9, 77, 139, 241-246, 250, 263 КАС України, суд,-
Адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду в Кіровоградській області щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги до Дня Незалежності України за 2024 рік у розмірі 1000 грн, як учаснику бойових дій відповідно до статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» за заявою від 27.09.2024 року.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду в Кіровоградській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) щорічну разову грошову допомогу до Дня Незалежності України за 2024 рік у розмірі 1000 грн, як учаснику бойових дій відповідно до статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
У задоволенні іншої частини позову відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими статтями 293, 295 - 297 КАС України.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду В.В. НАУМЕНКО