про залишення позовної заяви без руху
01 грудня 2025 року м. Київ № 320/54621/25
Суддя Київського окружного адміністративного суду Шевченко А.В., розглянувши позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Вітаполіс» до Головного управління ДПС у Київській області, ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , третя особа - Державна податкова служба України про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії,
до Київського окружного адміністративного суду звернулось ТОВ «Вітаполіс» із позовом до Головного управління ДПС у Київській області, ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , третя особа - Державна податкова служба України, у якому позивач просить :
дії уповноваженої особи Головного управління ДПС у Київській області ДЕМЧЕНКА Романа Олександровича з підписання листа Головного управління ДПС у Київській області від 14.04.2025 вих. № 32798/6/10-36-55-01-04 «Про розгляд податкової звітності» визнати протиправними.
Лист Головного управління ДПС у Київській області від 14.04.2025 вих. № 32798/6/10-36-55-01-04 «Про розгляд податкової звітності» визнати протиправним та скасувати.
Дії в.о. директора Департаменту оскарження рішень контролюючих органів Державної податкової служби України ТИМЧУКА Віталія Олександровича з підписання листа Державної податкової служби України від 19.05.2025 вих. № 14282/6/99-00-06-03-03 «Рішення про продовження строку розгляду скарги» визнати протиправними.
Лист Державної податкової служби України від 01.07.2025 вих. № 18890/6/99-00- 06-03-03-06 «Рішення про результати розгляду скарги» визнати протиправним та скасувати.
Лист Товариства з обмеженою відповідальністю «ВІТАПОЛІС» від 01.05.2025 вих. № 24/25 «Скарга на індивідуальні акти (рішення)» визнати повністю задоволеною на користь цієї особи з 26.05.2025.
Зобов'язати Головне управління ДПС у Київській області як підрозділ Державної податкової служби України прийняти подану 11.04.2025 Товариством з обмеженою відповідальністю «ВІТАПОЛІС» податкову звітність з податку на додану вартість за звітний період березень 2025 року, ввести інформацію з цієї звітності (податкової декларації додатків та доповнень до неї) до інформаційних баз даних, адміністратором яких є Державна податкова служба України.
Відповідно до частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтям 160, 161, 172 Кодексу адміністративного судочинства України; належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених Кодексом адміністративного судочинства України.
Позовна заява не відповідає вимогам процесуального закону, з огляду на таке.
Згідно з частиною першою та третьою статті 46 Кодексу адміністративного судочинства України сторонами в адміністративному процесі є позивач та відповідач.
Відповідачем в адміністративній справі є суб'єкт владних повноважень, якщо інше не встановлено цим Кодексом.
Відповідно до частини першої статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом:
1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень;
2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень;
3) визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій;
4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії;
5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень;
6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1 - 4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.
Відповідно до пункту 4 частини п'ятої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України у позовній заяві зазначаються зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
У позовній заяві в якості відповідачів позивач зазначив Головне управління ДПС у Київській області та посадову особу останнього - Демченка Романа Олександровича, а також посадову особу ДПС України - Тимчука Віталія Олександровича, яку визначено у позові у якості третьої особи.
Проте, з матеріалів позовної заяви вбачається, що оскаржувані рішення були прийняті Головним управлінням ДПС у Київській області та Державною податковою службою України, а Демченко Роман Олександрович та ОСОБА_2 є посадовими особами, що діяли від імені суб'єктів владних повноважень.
Окрім того, з прохальної частини позовної заяви вбачається, що в п. 10.3 та 10.4 позовні вимоги спрямовані до Державної податкової служби України та її посадової особи - Тимчука Віталія Олександровича, проте Державна податкова служба України визначено у якості третьої особи.
У зв'язку з цим, позивачу у порядку усунення недоліків позовної заяви необхідно уточнити склад учасників справи та позовні вимоги, до яких вони звернуті, з урахуванням вказаних судом зауважень та надати до суду позов у новій редакції та його копії в кількості учасників справи.
Окрім цього, суд звертає увагу на таке.
Відповідно до частини третьої статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Частиною першою статті 4 Закону України «Про судовий збір» №3674-VI від 08.07.2011 передбачено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Відповідно до частини другої статті 4 Закону України «Про судовий збір» від 08.07.2011 № 3674-VI за подання адміністративного позову немайнового характеру, який подано суб'єктом владних повноважень, юридичною особою або фізичною особою - підприємцем ставка судового збору становить 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Відповідно до положень статті 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» установлено з 1 січня 2025 року прожитковий мінімум для працездатних осіб у розмірі 3028 гривні.
Як вбачається зі змісту прохальної частини позову, позивачем заявлено 6 вимоги немайнового характеру.
Відтак, позивачу слід було сплатити 18168,00 грн (3028,00*6) судового збору за звернення до суду з даним позовом.
Водночас, позовна заява містить докази сплати судового збору у розмірі 6056,00 грн.
Таким чином, судовий збір сплачено не в повному обсязі.
Відповідно до частини першої статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Частиною другою статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Вказані недоліки повинні бути усунені позивачем шляхом подання до суду:
- позовної заяви із уточненням складу учасників справи та позовних вимог до них, з урахуванням вказаних судом зауважень (у кількості примірників, відповідно до кількості учасників справи).
- оригіналу платіжного документу, що свідчить про доплату судового збору за у розмірі 12112,00 грн.
Керуючись статтями 160, 161, 169, 171, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Вітаполіс» залишити без руху.
Встановити позивачеві десятиденний строк з дня вручення копії цієї ухвали для усунення недоліків позовної заяви, зазначених у мотивувальній частині ухвали.
Роз'яснити позивачеві, що якщо недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, не будуть усунуті у встановлений судом строк, позовна заява буде повернута відповідно до пункту 1 частини четвертої статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України.
Копію ухвали надіслати позивачеві.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Шевченко А.В.