01 грудня 2025 року м. Київ справа №320/35717/24
Київський окружний адміністративний суд у складі судді Панченко Н.Д., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу у місті Києві за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,
До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у місті Києві (код ЄДРПОУ: 42098368, адреса: 04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, буд. 16), в якому просить суд ( з урахуванням уточнених позовних вимог щодо реквізитів довідок):
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (ЄДРПОУ 42098368), щодо не здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) з 01.02.2020 згідно довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 23.09.2024 № 13/10522/с, про розмір грошового забезпечення станом на 29.01.2020, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20 грудня 1991 року №2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», положень постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб»;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (ЄДРПОУ 42098368) здійснити перерахунок та виплатити пенсію ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) з 01.02.2020 із розрахунку основного розміру пенсії 80% грошового забезпечення зазначеного в довідці ІНФОРМАЦІЯ_1 від 23.09.2024 № 13/10522/с, про розмір грошового забезпечення станом на 29.01.2020, без обмеження виплати максимальним розміром, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20 грудня 1991 року №2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», положень постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб»;
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (ЄДРПОУ 42098368), щодо не здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) з 01.03.2021 згідно довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 23.09.2024 № 13/10523/с, про розмір грошового забезпечення станом на 01.02.2021, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20 грудня 1991 року №2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», положень постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб»;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (ЄДРПОУ 42098368) здійснити перерахунок та виплатити пенсію ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) з 01.03.2021 із розрахунку основного розміру пенсії 80% грошового забезпечення зазначеного в довідці ІНФОРМАЦІЯ_1 від 23.09.2024 № 13/10523/с, про розмір грошового забезпечення станом на 01.02.2021, без обмеження виплати максимальним розміром, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20 грудня 1991 року №2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», положень постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб»;
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (ЄДРПОУ 42098368), щодо не здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) з 01.03.2022 згідно довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 23.09.2024 № 13/10524/с, про розмір грошового забезпечення станом на 01.02.2022, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20 грудня 1991 року №2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», положень постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб»;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (ЄДРПОУ 42098368) здійснити перерахунок та виплатити пенсію ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) з 01.03.2022 із розрахунку основного розміру пенсії 80% грошового забезпечення зазначеного в довідці ІНФОРМАЦІЯ_1 від 23.09.2024 № 13/10524/с, про розмір грошового забезпечення станом на 01.02.2022, без обмеження виплати максимальним розміром, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20 грудня 1991 року №2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», положень постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб»;
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (ЄДРПОУ 42098368), щодо не здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) з 01.03.2023 згідно довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 23.09.2024 № 13/10525/с, про розмір грошового забезпечення станом на 01.02.2023, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20 грудня 1991 року №2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», положень постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб»;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (ЄДРПОУ 42098368) здійснити перерахунок та виплатити пенсію ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) з 01.03.2023 із розрахунку основного розміру пенсії 80% грошового забезпечення зазначеного в довідці ІНФОРМАЦІЯ_1 від 23.09.2024 № 13/10525/с, про розмір грошового забезпечення станом на 01.02.2023, без обмеження виплати максимальним розміром, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20 грудня 1991 року №2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», положень постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач є пенсіонером, отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», проте відповідач відмовив у перерахунку пенсії за новою довідкою з підстав, які не передбачені чинним законодавством України.
Невчинення відповідачем дій щодо перерахунку позивачу пенсії останній вважає протиправним, а відновлення своїх порушених, свобод та інтересів поновленими лише шляхом зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії за наданими новою довідкою про розмір грошового забезпечення.
Також, позивач вважає протиправними дії щодо застосування 70% сум грошового забезпечення, замість 80%, для обчислення пенсії, після перерахунку пенсії згідно з рішенням суду.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 05 серпня 2024 року відкрите провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).
Відповідач правом на надання відзиву не скористався, про відкриття провадження у справі був проінформований шляхом направлення на електронну адресу копії ухвали про відкриття провадження у цій справі, підписану кваліфікованим електронним підписом головуючого судді, що підтверджується довідкою про доставку електронного листа від 07.08.2024 року.
Відтак останнім днем на подання відзиву на позовну заяву було 22.08.2024.
Відповідно до частини шостої статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Згідно з частиною другою статті 175 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
Відповідно до частини п'ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Учасники справи з клопотанням про розгляд справи у судовому засіданні до суду не звертались.
З урахуванням викладеного, розгляд справи судом здійснено у порядку письмового провадження за наявними у ній матеріалами та доказами.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши усі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає таке.
Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в місті Києві та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з 1993 року.
Як убачається з матеріалів справи, ІНФОРМАЦІЯ_2 підготовлено та направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві довідки від 23.09.2024 № 13/10522/с, від 23.09.2024 №13/10523/с, від 23.09.2024 № 13/10524/с, від 23.09.2024 № 13/10525/с про розмір грошового забезпечення позивача станом на 29.01.2020, 01.02.2021, 01.02.2022, 01.02.2023 відповідно, із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії для перерахунку пенсії з 01.02.2020, 01.03.2021, 01.03.2022, 01.03.2023.
Позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві з заявою, в якій просив здійснити перерахунок та виплату на підставі довідки про розмір грошового забезпечення із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, що видана ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Однак відповідач за результатами розгляду звернення позивача, листом-відповіддю повідомив позивача, що підстави для перерахунку пенсії на підставі зазначених вище довідок відсутні у зв'язку з відсутністю нормативно-правових актів щодо визначення умов, порядку та розмірів за якими має проводитися перерахунок пенсії, після набрання законної сили рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 року у справі №826/3858/18.
Вважаючи відмову у здійсненні перерахунку протиправною позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема, Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон №2262-ХІІ).
Статтею 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон №2011-XII) визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
За частинами 1, 2, 4 ст.63 Закону №2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Частина 18 статті 43 Закону №2262-ХІІ встановлює, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Відповідно до частини 3 статті 51 згаданого Закону перерахунок пенсій у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів ПФУ та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Додаток 2 до Порядку № 45 містить форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку Постановою № 103 було викладено в новій редакції, у якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).
Окружний адміністративний суд міста Києва рішенням від 12 грудня 2018 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 5 березня 2019 року, в адміністративній справі № 826/3858/18 визнав протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.
Отже, з 5 березня 2019 року - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, тому з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою № 704 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ та статті 9 Закону № 2011-ХІІ, оскільки зміни, внесені Постановою № 103, зокрема, до додатку 2 Порядку № 45, у якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, то з дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (зі змінами), затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року №3-1.
Відповідно до пункту 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток № 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Тотожні за змістом положення щодо процедури перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовців у разі зміни розміру їх грошового забезпечення містяться у пунктах 2, 3 Порядку № 45.
Відповідно до ст.10 Закону №2262-ХІІ обов'язок нарахування та виплати пенсій покладено на органи Пенсійного фонду, які здійснюють нарахування пенсій на підставі наданих документів, відповідними органами/особою-пенсіонером довідок про розмір грошового забезпечення і розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення зазначених у довідках.
Тобто до моменту отримання належної довідки та/або списків в пенсійного органу не виникає обов'язку з перерахунку пенсії позивача.
Згідно з п.9 порядку №45 Головне управління має право перевіряти правильність складання довідок щодо формального змісту, однак права самостійно визначати складові та розмір грошового забезпечення осіб, пенсії яких підлягають перерахунку не має.
Таким чином, органи Пенсійного фонду здійснюють перерахунок пенсій на підставі довідок про складові оновленого грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, які видані відповідними міністерствами та відомствами.
Як встановлено судом, ІНФОРМАЦІЯ_2 позивачеві були видані довідки від 23.09.2024 № 13/10522/с, від 23.09.2024 №13/10523/с, від 23.09.2024 № 13/10524/с, від 23.09.2024 № 13/10525/с про розмір грошового забезпечення позивача станом на 29.01.2020, 01.02.2021, 01.02.2022, 01.02.2023 відповідно, для перерахунку пенсії.
Суд вважає за необхідне зазначити, що нові довідки видані позивачу для перерахунку його пенсії, ніким не оскаржені, не визнані недійсними і у суду відсутні підстави не брати їх до уваги.
Відповідно до п.16 Порядку №3-1 орган, що призначає пенсії, має право вимагати від міністерств та інших органів, заявників дооформлення поданих документів, а також подання додаткових документів та перевіряти в необхідних випадках обґрунтованість їх видачі.
Водночас відповідачем не поставлено під сумнів надані йому позивачем нові довідки, як і не ініційовано проведення перевірки обґрунтованості їх видачі, що дає підстави суду стверджувати про відсутність у відповідача будь-яких сумнівів з цього приводу.
Таким чином позовні вимоги щодо визнання протиправними дії відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії позивачу на підставі довідок ІНФОРМАЦІЯ_1 від 23.09.2024 № 13/10522/с, від 23.09.2024 №13/10523/с, від 23.09.2024 № 13/10524/с, від 23.09.2024 № 13/10525/с є такими, що підлягають задоволенню.
Щодо позовної вимоги про зобов'язання відповідача здійснити з 01.02.2020, 01.03.2021, 01.03.2022, 01.03.2023 перерахунок та виплату пенсії позивачу з урахуванням нової довідки про розмір грошового забезпечення, суд зазначає таке.
Так, здійсненню перерахунку пенсії передує чітко визначена Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-ХІІ, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 процедура.
Пунктами 2, 3 Порядку №45 передбачено, що на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Аналіз наведених вище норм права в системному взаємозв'язку вказує, що підставою для проведення перерахунку пенсії особам, які отримують пенсію за нормами Закону № 2262-ХІІ, є зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, або введення для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, проведені на підставі рішення Кабінету Міністрів України, оскільки саме цьому органу законодавчо надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розмірів грошового забезпечення для такого перерахунку. Перерахунок пенсії здійснюється головними управліннями Пенсійного фонду після надходження від уповноваженого органу відповідної довідки та виключно з урахуванням тих складових грошового забезпечення, які вказані у такій довідці.
Відповідно до пункту 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.
Згідно з частинами 2 і 3 статті 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно із цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, не проведений з вини органів ПФУ та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Як встановлено судом, ІНФОРМАЦІЯ_2 на адресу пенсійного органу було направлено довідку від 23.09.2024 № 13/10522/с, від 23.09.2024 №13/10523/с, від 23.09.2024 № 13/10524/с, від 23.09.2024 № 13/10525/с про розмір грошового забезпечення позивача станом на 29.01.2020, 01.02.2021, 01.02.2022, 01.02.2023 відповідно, для перерахунку пенсії.
Тобто, видача оновлених довідок проведена на виконання судового рішення з метою усунення порушеного права на належний розмір пенсії внаслідок зміни правового врегулювання спірних правовідносин після набрання законної сили рішенням суду по справі № 826/3858/18 у 2019 році, внаслідок чого змінились складові грошового забезпечення.
За вказаних обставин, суд приходить до висновку, що у відповідача на підставі поданих довідок про грошове забезпечення позивача виник обов'язок проведення перерахунку пенсії з 01.02.2020, 01.03.2021, 01.03.2022, 01.03.2023.
Аналогічна правова позиція викладена у сталій практиці Верховного Суду.
Отже, є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню, позовні вимоги в частині зобов'язання відповідача здійснити з 01.02.2020, 01.03.2021, 01.03.2022, 01.03.2023 перерахунок пенсії з урахуванням нових довідок про розмір грошового забезпечення з додатковими видами грошового забезпечення та здійснити виплату відповідно до вимог законодавства.
З пенсійної справи ФА 108229 убачається, що позивачу при первинному призначенні пенсії за вислугу років встановлено її основний розмір у сумі 80 % грошового забезпечення, що відповідало наявній у нього вислузі 30 років. Надалі під час здійснення перерахунку основний розмір пенсії було зменшено до 70 % грошового забезпечення.
Відповідно до статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у редакції, чинній на момент призначення позивачу пенсії, пенсія за вислугу років встановлюється: за 20 років вислуги - у розмірі 50 % грошового забезпечення, а за кожний наступний рік - у розмірі 3 % відповідних сум грошового забезпечення. Загальний максимальний розмір пенсії не повинен перевищувати 90 % відповідних сум.
Законом № 3668-VI від 08.07.2011 цей граничний розмір було зменшено до 80 %, проте згідно з пунктом 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» зазначеного Закону таке обмеження не поширюється на осіб, яким пенсія була призначена до набрання ним чинності. Подальші зміни, внесені Законом № 1166-VII від 27.03.2014, встановили максимальний розмір пенсії на рівні 70 %, однак також не передбачили їх поширення на вже призначені пенсії.
Частина перша статті 58 Конституції України забороняє зворотну дію законів у часі, крім випадків пом'якшення юридичної відповідальності, а стаття 22 Конституції України прямо забороняє звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод громадян.
Стаття 63 Закону № 2262-XII визначає порядок перерахунку раніше призначених пенсій, який здійснюється на підставі документів пенсійної справи та додаткових документів пенсіонера і залежить виключно від зміни розміру грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців. При цьому відсоткове значення основного розміру пенсії, визначене під час її призначення відповідно до вислуги років, залишається незмінним. Норма про 70-відсотковий граничний розмір пенсії стосується лише порядку призначення, а не перерахунку вже призначених пенсій.
Аналогічну правову позицію сформульовано у рішенні Верховного Суду від 04.02.2019 у зразковій справі № 240/5401/18, залишеному в силі постановою Великої Палати Верховного Суду від 16.10.2019. Відповідно до частини третьої статті 291 Кодексу адміністративного судочинства України суди зобов'язані враховувати такі висновки при вирішенні типових справ.
Отже, під час перерахунку пенсії позивача у відповідача не було правових підстав для зменшення встановленого йому раніше відсоткового значення основного розміру пенсії з 80 % до 70 %, оскільки перерахунку підлягає лише грошове забезпечення, яке є змінною величиною, тоді як відсотковий розмір пенсії залишається постійним.
Щодо позовної вимоги про зобов'язання відповідача здійснити нарахування та виплату пенсії у відповідному розмірі, суд зазначає, що такі дії не належать до дискреційних повноважень органу Пенсійного фонду, оскільки порядок проведення перерахунку чітко передбачений законом.
Згідно з пунктом 4 частини другої статті 245 КАС України, у разі встановлення протиправності рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень і наявності передбаченого законом обов'язку щодо вчинення певних дій, суд має право зобов'язати такий орган здійснити їх у визначений спосіб.
Таким чином, встановивши відсутність правових підстав для зменшення основного розміру пенсії позивача при перерахунку, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та необхідність зобов'язання відповідача провести перерахунок та виплату пенсії із застосуванням 80 % грошового забезпечення.
????ЃlЃlBBiu>ЃlЃlBo>Ѓlxlxlxurrfillo>'l>Ѓux™l™Ѓ>Ѓlucu>xluuЃr®xЃ>Ѓlu™r>ЃlxlxlxrЃuu
Матеріалами справи підтверджується, що відповідач у відповідь на заяву позивача про перерахунок пенсії вказав на відсутність правових підстав для такого перерахунку згідно з новими довідками.
Доказів того, що позивачу обмежується пенсія максимальним розміром до суду не надано.
Відтак, спору щодо обмеження пенсії максимальним розміром та її виплат у майбутньому, у цій справі, не існує, і тому відсутні підстави вважати, що права позивача у зазначеній частині були порушені.
Оскільки судовому захисту підлягають порушені права чи інтереси особи, а не ті, що можливо/ймовірно будуть порушені у майбутньому, у задоволенні цих позовних вимоги необхідно відмовити, як передчасних.
Аналогічний правовий висновок викладено у рішенні Верховного Суду від 14.09.2020 у зразковій справі N 560/2120/20, яке залишено без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 20.01.2021.
Системно проаналізувавши приписи законодавства України, що були чинними на момент виникнення спірних правовідносин між сторонами, зважаючи на взаємний та достатній зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає частковому задоволенню.
Під час звернення з даним позовом до суду позивач судовий збір не сплачував, оскільки є звільненим від сплати судового збору на підставі п. 9 ч. 1 ст. 5 Закону України "Про судовий збір". Таким чином, судовий збір за рахунок відповідача на користь позивача відшкодуванню не підлягає.
Керуючись статтями 243-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (ЄДРПОУ 42098368), щодо не здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) з 01.02.2020 згідно з довідками ІНФОРМАЦІЯ_1 від 23.09.2024 № 13/10522/с, про розмір грошового забезпечення станом на 29.01.2020, від 23.09.2024 № 13/10523/с, про розмір грошового забезпечення станом на 01.02.2021; від 23.09.2024 № 13/10524/с, про розмір грошового забезпечення станом на 01.02.2022; від 23.09.2024 № 13/10525/с, про розмір грошового забезпечення станом на 01.02.2023.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (код ЄДРПОУ: 42098368, адреса: 04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, буд. 16) здійснити перерахунок та виплатити пенсію із розрахунку основного розміру пенсії 80% грошового забезпечення ОСОБА_1 (адреса АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) з 01.02.2020 відповідно до довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 23.09.2024 № 13/10522/с; з 01.03.2021 відповідно до довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 23.09.2024 № 13/10523/с; з 01.03.2022 відповідно до довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 23.09.2024 № 13/10524/с; з 01.03.2023 відповідно до довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 23.09.2024 № 13/10525/с, з урахуванням раніше виплачених сум.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Повний текст рішення складено та підписано 01.12.2025.
Суддя Панченко Н.Д.