Рішення від 01.12.2025 по справі 300/3452/25

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"01" грудня 2025 р. справа № 300/3452/25

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Григорука О.Б., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Державної екологічної інспекції Карпатського округу до Галицької міської ради Івано-Франківського району Івано-Франківської області, про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання до вчинення певних дій

ВСТАНОВИВ:

Державна екологічна інспекція Карпатського округу звернулася в суд з позовною заявою до Галицької міської ради Івано-Франківського району Івано-Франківської області, в якому просила:

- визнати протиправною бездіяльність Галицької міської ради Івано-Франківського району Івано-Франківської області стосовно невиконання пункту 7 припису Державної екологічної інспекції Карпатського округу №16 від 24.07.2024;

- зобов'язати Галицької міської ради Івано-Франківського району Івано-Франківської області виконати пункт 7 припису Державної екологічної інспекції Карпатського округу №16 від 24.07.2024, а саме забезпечити встановлення та винесення на місцевість меж прибережних захисних смуг водойм та річок, які протікають через територію Галицької міської ради Івано-Франківського району Івано-Франківської області та позначити їх на місцевості інформаційними знаками і внести відомості про межі прибережних захисних смуг, пляжних зон до Державного земельного кадастру, як відомості про обмеження у використанні земель.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що на підставі наказу Державної екологічної інспекції Карпатського округу від 04.07.2024 №252/04.2-03, Інспекцією здійснено державний нагляд (контроль) за додержанням Галицької міської ради делегованих повноважень органів виконання виконавчої влади у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення охорони природних ресурсів. За результатами проведеного контрольного заходу складено Акт №16/02.3 від 19.07.2024, в якому встановлено, що відповідачем не забезпечено виконання статті 88 Водного кодексу України, статті 60 Земельного кодексу України, підпункту 1 частини 1 статті 33 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997 №280/97-ВР (надалі, також Закон №280/97-ВР), а саме не забезпечено встановлення та винесення на місцевість меж прибережних захисних смуг річок, які протікають через територію міської ради, прибережні захисні смуги на місцевості інформаційними знаками не позначені. Відомості про межі прибережних захисних смуг не внесені до Державного земельного кадастру як відомості про обмеження у використанні земель. 16 липня 2024 року позивачем внесено припис №16, згідно п. 7 якого зобов'язано відповідача в строк до 24.11.2024 забезпечити встановлення та винесення на місцевість меж прибережних захисних смуг річок, які протікають через територію міської ради та позначити їх на місцевості інформаційними знаками. Відомості про межі прибережних захисних смуг, пляжних зон внести до Державного земельного кадастру як відомості про обмеження у використанні земель. Згідно наказу №143/04.2-03 від 04.03.2025 з метою перевірки виконання припису №16 від 24.07.2024 було направлено посадові особи позивача для здійснення позапланової перевірки. За результатами перевірки складено акт №8/023 від 06.03.2025, згідно якого встановлено невиконання пункту 7 припису №16 від 24.07.2024. Вважаючи протиправною бездіяльність Галицької міської ради Івано-Франківського району Івано-Франківської області стосовно невиконання пункту 7 припису Державної екологічної інспекції Карпатського округу №16 від 24.07.2024, позивач звернувся до суду з цією позовною заявою.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду відкрито провадження в даній справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення учасників справи (а.с.48-50).

Ухвала про відкриття провадження направлена на адресу відповідача та ним отримана 21.05.2025, що підтверджується довідкою про доставку електронного листа (а.с. 51)

Відповідач не скористався правом на подання відзиву на позовну заяву у строк, встановлений в ухвалі про відкриття провадження.

В силу вимог частини 6 статті 162 КАС України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Розглянувши матеріали адміністративної справи в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, дослідивши і оцінивши докази, судом встановлено наступне.

У відповідності до статті 20-2 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», Постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.1999 №339 "Про затвердження Порядку контролю за здійсненням органами місцевого самоврядування делегованих повноважень органів виконання виконавчої влади" (надалі також Порядок №339), Положення про державну екологічну інспекцію Карпатського округу, затвердженого наказом Державної екологічної інспекції України від 20.02.2023 №38 (надалі, також Положення №38), Переліку центральних органів виконавчої влади та їх територіальних органів, місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, які планується перевірити у 2024 році, затвердженого наказом Державної екологічної інспекції України від 05.12.2023 №159 (надалі також Перелік №159), на підставі наказу Державної екологічної інспекції Карпатського округу від 04.07.2024 №252/04.2-03 Державною екологічною інспекцією Карпатського округу здійснено державний нагляд (контроль) за додержанням Галицькою міською радою Івано-Франківського району Івано-Франківської області делегованих органами виконавчої влади повноважень у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів (а.с.14-16).

За результатами державного нагляду (контролю) складено Акт №16/02.3 від 19.07.2024, в якому встановлено ряд порушень вимог природоохоронного законодавства, зокрема органом місцевого самоврядування не забезпечено виконання статті 88 Водного кодексу України, статті 60 Земельного кодексу України, підпункту 1 пункту "б" частини 1 статті 33 Закону №280/97-ВР, оскільки відповідачем не забезпечено встановлення та винесення на місцевості меж прибережних захисних смуг річок, які протікають через територію міської ради та не позначено прибережні захисні смуги на місцевості інформаційними знаками, відомості про прибережні захисні смуги не внесені до Державного земельного кадастру як відомості про обмеження у використанні земель (а.с.17-24).

Для усунення виявлених у Акті №16/02.3 від 19.07.2024 порушень вимог природоохоронного законодавства, Державною екологічною інспекцією Карпатського округу видано припис Галицькій міській раді №16 від 24.07.2024, пунктом 7 якого приписано забезпечити встановлення та винесення на місцевості меж прибережних захисних смуг річок, які протікають через територію міської ради та позначити їх на місцевості інформаційними знаками, відомості про прибережні захисні смуги внести до Державного земельного кадастру як відомості про обмеження у використанні земель. Термін виконання пункту 7 припису встановлено до 24.11.2024 (а.с.25-27).

Відповідно до статті 20-2 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", Положення про Державну екологічну інспекцію Карпатського округу. затвердженого наказом Державної екологічної інспекції України від 20.02.2023 року №38. Постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.1999 №339 "Про затвердження Порядку контролю за здійсненням органами місцевого самоврядування делегованих повноважень органів виконання виконавчої влади" на підставі наказу Державної екологічної інспекції Карпатського округу від 04.03.2025 №143/04.2-03 проведено позапланову перевірку виконання припису №16 від 24.07.2024, виданого Галицькій міській раді Івано-Франківського району Івано-Франківської області (а.с.28).

За результатами державного нагляду (контролю) щодо виконання Галицькою міською радою Івано-Франківського району Івано-Франківської області припису №16 від 24.07.2024, складено акт №8/02.3 від 06.03.2025, в якому встановлено невиконання відповідачем деяких вимог передбачених приписом (а.с.29-31).

В акті від 06.03.2025 №8/02.3 встановлено, що вимоги пункту 7 припису №16 від 24.07.2024 на момент складання акту не виконано.

Вважаючи протиправною бездіяльність Галицької міської ради Івано-Франківського району Івано-Франківської області стосовно невиконання пункту 7 припису №16 від 24.07.2024 Державна екологічна інспекція Карпатського округу звернулася до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з таких підстав та мотивів.

У відповідності до вимог пункту 3 частини 1 статті 244 КАС України, визначаючи яку правову норму слід застосувати до спірних правовідносин суд зазначає, що при вирішенні даної справи керується нормами Законів та підзаконних нормативно-правових актів в тій редакції, яка чинна на момент виникнення чи дії конкретної події, обставини і врегулювання відповідних відносин.

Статтею 13 Конституції України передбачено, що земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.

Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У відповідності до пунктів 1 та 2 Порядку контролю за здійсненням органами місцевого самоврядування делегованих повноважень органів виконавчої влади, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 09.03.1999 №339 контроль за здійсненням органами місцевого самоврядування делегованих повноважень органів виконавчої влади покладається на відповідні місцеві держадміністрації та Раду міністрів Автономної Республіки Крим, а у випадках, передбачених законодавством, - на міністерства та інші центральні органи виконавчої влади, їх територіальні органи.

Контроль здійснюється шляхом аналізу актів органів місцевого самоврядування, надання органами місцевого самоврядування інформації про виконання делегованих повноважень органів виконавчої влади, проведення перевірок діяльності виконавчих органів сільських, селищних, міських рад.

Як передбачено частиною 1 статті 35 Закон України "Про охорону навколишнього природного середовища" від 25.06.1991 №1264-XII державний контроль у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів. Виконавчі органи сільських, селищних, міських рад здійснюють державний контроль у сфері охорони навколишнього природного середовища.

Згідно з пунктом 1 Положення про Державну екологічну інспекцію України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.2017 №275 (надалі, також Положення №275), Державна екологічна інспекція України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра захисту довкілля та природних ресурсів і який реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.

Відповідно до пункту 2 Розділу II Положення про територіальні та міжрегіональні територіальні органи Держекоінспекції, затвердженого наказом Міністерства енергетики та захисту довкілля України від 07.04.2020 №230 (надалі, також Положення №230) державна екологічна інспекція відповідної області відповідно до покладених завдань, зокрема, здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням територіальними органами центральних органів виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами-нерезидентами вимог законодавства.

Державна екологічна інспекція Карпатського округу діє на підставі Положення про Державну екологічну інспекцію Карпатського округу, затвердженого Наказом Державної екологічної інспекції України від 20.02.2023 №38.

За змістом пункту 1 Розділу 1 Положення №38 Державна екологічна інспекція Карпатського округу є міжрегіональним територіальним органом Держекоінспекції та їй підпорядковується.

Повноваження Інспекції поширюються на територію Івано-Франківської та Чернівецької областей.

Голови Івано-Франківської та Чернівецької обласних державних адміністрацій координують діяльність Інспекції та сприяють їй у виконанні покладених на неї завдань.

Згідно з пунктом 2 Розділу 2 Положення №38 Інспекція здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням територіальними органами центральних органів виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами, вимог законодавства.

Відповідно до пункту 3 Розділу 2 Положення №38 Державна екологічна інспекція Карпатського округу проводить перевірки (у тому числі документальні) із застосуванням інструментально-лабораторного контролю, складає відповідно до законодавства акти за результатами здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства з питань, що належать до її компетенції, надає обов'язкові до виконання приписи щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства та здійснює контроль за їх виконанням і здійснює лабораторні вимірювання (випробування).

Інспекція вживає в установленому порядку заходів досудового врегулювання спорів, виступає позивачем та відповідачем у судах (пункт 10 Розділу 2 Положення №38).

З урахуванням зазначеного, суд дійшов висновку, що Державна екологічна інспекція Карпатського округу є уповноваженим органом виконавчої влади у сфері державного нагляду (контролю) за дотриманням територіальними органами центральних органів виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, юридичними особами - нерезидентами вимог природоохоронного законодавства, а приписи Інспекції щодо усунення виявлених порушень вимог природоохоронного законодавства є обов'язковими до виконання.

Судом встановлено, що на підставі наказу Державної екологічної інспекції Карпатського округу від 07.06.2024 №221/04.2-03 Державною екологічною інспекцією Карпатського округу здійснено державний нагляд (контроль) за додержанням Галицькою міською радою Івано-Франківського району Івано-Франківської області делегованих повноважень органів виконання виконавчої влади у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів (а.с. 14-16).

За результатами державного нагляду (контролю) складено акт №16/02.3 від 19.07.2024, в якому встановлено ряд порушень вимог природоохоронного законодавства, зокрема органом місцевого самоврядування не забезпечено виконання статей 88 Водного кодексу України, статті 60 Земельного кодексу України, підпункту 1 пункту б частини 1 статті 33 Закону №280/97-ВР, зокрема, прибережні захисні смуги на місцевості інформаційними знаками не позначено, відомості про прибережні захисні смуги не внесено до Державного земельного кадастру як відомості про обмеження у використанні земель (а.с.17-24).

З метою усунення виявлених у акті №16/02.3 від 19.07.2024 порушень вимог природоохоронного законодавства, Державною екологічною інспекцією Карпатського округу внесено припис Галицькій міській раді №16 від 24.07.2024, пунктом 7 якого приписано забезпечити встановлення та винесення на місцевості меж прибережних захисних смуг річок, які протікають через територію міської ради та позначити їх на місцевості інформаційними знаками; відомості про межі прибережних захисних смуг, пляжних зон внести до Державного земельного кадастру як відомості про обмеження у використанні земель.

Термін виконання пункту 7 припису до 24.11.2024.

Систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначає Закон України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997 №280/97-ВР.

За змістом статті 2 Закону №280/97-ВР місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції та Законів України.

У відповідності до статті 10 Закону №280/97-ВР сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами. Представницькі органи місцевого самоврядування, сільські, селищні, міські голови, виконавчі органи місцевого самоврядування діють за принципом розподілу повноважень у порядку і межах, визначених цим та іншими законами

Згідно зі статтею 20 Закону №280/97-ВР державний контроль за діяльністю органів і посадових осіб місцевого самоврядування може здійснюватися лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, і не повинен призводити до втручання органів державної влади чи їх посадових осіб у здійснення органами місцевого самоврядування наданих їм власних повноважень.

Згідно із частиною 2 статті 71 Закону №280/97-ВР органи виконавчої влади, їх посадові особи не мають права втручатися в законну діяльність органів та посадових осіб місцевого самоврядування, а також вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до повноважень органів та посадових осіб місцевого самоврядування, крім випадків виконання делегованих їм радами повноважень, та в інших випадках, передбачених законом.

За змістом пункту "ї" частини 1 статті 15 Закону №1264-ХІІ місцеві ради несуть відповідальність за стан навколишнього природного середовища на своїй території і в межах своєї компетенції та здійснюють контроль за додержанням законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

Відповідно до підпунктів 1 та 9 пункту "б" частини 1 статті 33 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997 № 280/97-ВР до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать делеговані повноваження, зокрема здійснення контролю за додержанням природоохоронного законодавства, використанням і охороною природних ресурсів загальнодержавного та місцевого значення, відтворенням лісів, організація і здійснення землеустрою, погодження проектів землеустрою.

Приписами пункту 1 та 2 статті 10 Водного кодексу України встановлено, що до відання сільських, селищних, міських та районних у містах рад у галузі регулювання водних відносин на їх території належить здійснення заходів щодо раціонального використання і охорони вод та відтворення водних ресурсів, контроль за використанням і охороною вод та відтворенням водних ресурсів.

У відповідності до частин 1-7 статті 88 Водного кодексу України з метою охорони поверхневих водних об'єктів від забруднення і засмічення та збереження їх водності вздовж річок, морів і навколо озер, водосховищ та інших водойм в межах водоохоронних зон виділяються земельні ділянки під прибережні захисні смуги.

Як встановлено приписами частин 1-3 статті 60 Земельного кодексу України вздовж річок, морів і навколо озер, водосховищ та інших водойм з метою охорони поверхневих водних об'єктів від забруднення і засмічення та збереження їх водності встановлюються прибережні захисні смуги.

Межі прибережних захисних смуг, пляжних зон зазначаються в документації із землеустрою, містобудівній документації на місцевому та регіональному рівнях та позначаються органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування на місцевості інформаційними знаками. Відомості про межі прибережних захисних смуг, пляжних зон вносяться до Державного земельного кадастру як відомості про обмеження у використанні земель.

Водночас, межі прибережних захисних смуг, пляжних зон зазначаються в документації із землеустрою, містобудівній документації та позначаються органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування на місцевості інформаційними знаками: відомості про межі прибережних захисних смуг, пляжних зон підлягають внесенню до Державного земельного кадастру як відомості про обмеження у використанні земель.

Порядок визначення розмірів і меж водоохоронних зон та режим ведення господарської діяльності в них, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 08.05.1996 №486 (надалі, також Порядок №486), встановлює єдиний правовий механізм визначення розмірів і меж водоохоронних зон та режим ведення господарської діяльності в них.

За змістом пункт 4 Порядку №486 у межах водоохоронних зон виділяються землі прибережних захисних смуг та смуги відведення з особливим режимом їх використання відповідно до статей 88-91 Водного кодексу України.

Приписами пункту 5 Порядку №486 встановлено, що межі водоохоронних зон визначаються згідно з проектами землеустрою щодо організації і встановлення меж територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного, історико-культурного, лісогосподарського призначення, земель водного фонду та водоохоронних зон, обмежень у використанні земель та їх режимоутворюючих об'єктів, крім випадків, встановлених Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності", та/або комплексними планами просторового розвитку територій територіальних громад, та/або генеральними планами населених пунктів, які розробляються в порядку, визначеному Земельним кодексом України, Законами України "Про землеустрій" і "Про регулювання містобудівної діяльності", зазначаються в документації із землеустрою, містобудівній документації на місцевому та регіональному рівні.

Відомості про межі водоохоронних зон, прибережних захисних смуг та пляжних зон вносяться до Державного земельного кадастру як відомості про обмеження у використанні земель.

Згідно з пунктом 10 Порядку №486 у межах населених пунктів водоохоронні зони, прибережні захисні смуги та пляжні зони встановлюються згідно з комплексними планами просторового розвитку територій територіальних громад та генеральними планами населених пунктів, а в разі їх відсутності або коли зазначеною містобудівною документацією межі таких смуг не встановлені: прибережні захисні смуги визначаються шириною 100 метрів від урізу води морів, морських заток і лиманів і збігаються з пляжними зонами, а для інших водних об'єктів - згідно з частиною другою статті 88 Водного кодексу України; водоохоронні зони визначаються за проектами землеустрою, зазначеними в пункті 5 цього Порядку. У разі потреби межі водоохоронних зон, прибережних захисних смуг та пляжних зон можуть визначатися шляхом внесення змін до генеральних планів населених пунктів.

За межами населених пунктів межі водоохоронних зон визначаються згідно з проектами землеустрою, зазначеними в пункті 5 цього Порядку, та/або комплексними планами просторового розвитку територій територіальних громад.

У відповідності до пункту 14 Порядку №486 виконання водоохоронних та інших заходів щодо впорядкування водоохоронних зон, за винятком земель водного фонду, покладається на виконавчі комітети Рад, сільськогосподарські, водогосподарські, рибогосподарські підприємства, а також на інших власників і землекористувачів.

Контроль за створенням водоохоронних зон і прибережних захисних смуг, а також за додержанням режиму використання їх територій здійснюється місцевими органами виконавчої влади, виконавчими комітетами рад, Держекоінспекцією та її територіальними органами (пункт 15 Порядку №486).

За приписами пунктів "д" та "к" частини 1 статті 12 Земельного кодексу України визначено, що до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин належить: організація землеустрою; вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону.

Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру.

За змістом частини 7 статті 79-1 Земельного Кодексу України винесення в натуру (на місцевість) меж сформованої земельної ділянки до її державної реєстрації здійснюється за документацією із землеустрою, яка стала підставою для її формування.

Пунктом "в" частини 1 статті 2 Закону №858-IV передбачено, що землеустрій забезпечує встановлення і закріплення на місцевості меж адміністративно-територіальних одиниць, територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення, меж земельних ділянок власників і землекористувачів.

До повноважень сільських, селищних, міських рад у сфері землеустрою на території сіл, селищ, міст належать організація та здійснення землеустрою, проведення інвентаризації земель та земельних ділянок усіх форм власності (пункт "а" частини 1 статті 19 Закону №858-IV).

Згідно з пунктом "г" частини 1 статті 20 Закону №858-IV землеустрій проводиться в обов'язковому порядку на землях усіх категорій незалежно від форми власності в разі встановлення в натурі (на місцевості) меж земель, обмежених у використанні і обмежених (обтяжених) правами інших осіб (земельні сервітути).

Приписами пунктів "а" та "б" частини 1 статті 22 Закону №858-IV передбачено, що підставою для здійснення землеустрою є рішення органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо проведення робіт із землеустрою, укладені договори між юридичними чи фізичними особами (землевласниками і землекористувачами) та розробниками документації із землеустрою, судові рішення.

Державною екологічною інспекцією Карпатського округу проведено позапланову перевірку щодо виконання Галицькою міською радою Івано-Франківського району Івано-Франківської області припису №16 від 24.07.2024, за результатами якої складено акт №8/02.3 від 06.03.2025, в якому встановлено невиконання відповідачем вимог передбачених пунктом 7 припису (а.с.29-31).

В акті від 06.03.2025 №8/02.3 встановлено, що вимоги пункту 7 припису №16 від 24.07.2024 на момент складання акту не виконано.

Суд звертає увагу, що згідно з приписом №16 від 24.07.2024 про виконання припису Галицькій міській раді необхідно повідомити Державну екологічну інспекцію Карпатського округу не пізніше трьох днів після закінчення встановленого терміну виконання кожного пункту припису (а.с.27).

Галицька міська рада листом від 08.05.2025 №021-17/818 повідомила Державну екологічну інспекцію Карпатського округу, що на виконання пункту 7 припису від 24.07.2024 №16 межі прибережних захисних смуг річок, які протікають через територію громади буде позначено на місцевості інформаційними знаками та внесено до Державного земельного кадастру як відомості про обмеження у використанні земель при наявності коштів на проведення цих заходів (а.с. 39).

Із аналізу наведеного слідує, Галицька міська рада не виконала вимоги пункту 7 припису Державної екологічної інспекції Карпатського округу від 24.07.2024 №16.

Також суд констатує, що станом на дату ухвалення судового рішення відповідач не надав суду жодних доказів, які б свідчили про виконання пункту 7 припису Державної екологічної інспекції Карпатського округу від 24.07.2024 №16.

Таким чином, суд дійшов висновку, що Галицька міська рада допустила протиправну бездіяльність, яка полягає у невиконанні вимог пункту 7 припису Державної екологічної інспекції Карпатського округу від 24.07.2024 №16.

З огляду на вказане, суд вважає, що у відповідача існує обов'язок виконати вимоги пункту 7 припису Державної екологічної інспекції Карпатського округу від 24.07.2024 №16, а саме забезпечити встановлення та винесення на місцевість меж прибережних захисних смуг водойм та річок, які протікають через територію Галицької міської ради Івано-Франківського району Івано-Франківської області та позначити їх на місцевості інформаційними знаками і внести відомості про межі прибережних захисних смуг, пляжних зон до Державного земельного кадастру, як відомості про обмеження у використанні земель.

Суд зазначає, що нормами водного та земельного законодавства покладено саме на органи місцевого самоврядування обов'язок щодо планування зонування території громади, встановлення прибережних захисних смуг навколо водних об'єктів, зазначення меж прибережних захисних смуг в документації із землеустрою, а також у містобудівний документації, та внесення відповідних відомостей до Державного земельного кадастру.

Відповідно до частин 1, 2 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача.

У силу статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Щодо вимоги позивача, які уточнюють перелік населених пунктів та водойм щодо яких позивач просить здійснити дії на виконання припису №16 від 24.07.2024, суд зазначає, що приписом зобов'язано забезпечити встановлення та винесення на місцевість меж прибережних захисних смуг усіх водойм та річок, які протікають через територію міської ради, сам припис такої деталізації не містить, а тому така деталізація з боку позивача є необґрунтованою.

Відтак, з урахуванням зазначеного вище, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги підлягають задоволенню шляхом визнання протиправною бездіяльність Галицької міської ради стосовно невиконання пункту 7 припису Державної екологічної інспекції Карпатського округу від 24.07.2024 №16 та слід зобов'язати Галицьку міську раду Івано-Франківського району Івано-Франківської області виконати вимоги пункту 7 припису Державної екологічної інспекції Карпатського округу від 24.07.2024 №16, а саме забезпечити встановлення та винесення на місцевість меж прибережних захисних смуг водойм та річок, які протікають через територію Галицької міської ради та позначити їх на місцевості інформаційними знаками і внести відомості про межі прибережних захисних смуг, пляжних зон до Державного земельного кадастру, як відомості про обмеження у використанні земель.

Згідно з частиною 2 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України під час задоволення позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Враховуючи те, що позивач у цій справі в розумінні КАС України є суб'єктом владних повноважень, судові витрати розподілу не підлягають.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Галицької міської ради Івано-Франківського району Івано-Франківської області стосовно невиконання пункту 7 припису Державної екологічної інспекції Карпатського округу від 24.07.2024 №16.

Зобов'язати Галицьку міську раду Івано-Франківського району Івано-Франківської області (код ЄДРПОУ 04054263, площа Волі, 1, м. Галич, Івано-Франківський район, Івано-Франківська область, 77101) виконати вимоги пункту 7 припису Державної екологічної інспекції Карпатського округу (код ЄДРПОУ 42702233, вул. Академіка Сахарова, 23А, м. Івано-Франківськ, 76014) від 24.07.2024 №16, а саме забезпечити встановлення та винесення на місцевість меж прибережних захисних смуг водойм та річок, які протікають через територію Галицької міської ради Івано-Франківського району Івано-Франківської області та позначити їх на місцевості інформаційними знаками і внести відомості про межі прибережних захисних смуг, пляжних зон до Державного земельного кадастру, як відомості про обмеження у використанні земель.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Григорук О.Б.