28 листопада 2025 року Справа № 280/8355/25 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Конишевої О.В., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )
до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 )
Генерального штабу Збройних сил України (03168, м. Київ, Повітрофлотський проспект, буд. 6, код ЄДРПОУ 22991050)
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Міністерство оборони України (01008, м. Київ, вул. Інститутська, 21/8, код ЄДРПОУ 00034022)
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
23.09.2025 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - відповідач 1), Генерального штабу Збройних сил України (далі - відповідач 2), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Міністерство оборони України відповідно до якої позивач просить суд:
визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо взяття на військовий облік ОСОБА_1 як військовозобов'язаного;
визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо внесення даних про перебування ОСОБА_1 на військовому обліку військовозобов'язаних до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів;
зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 виключити дані про перебування ОСОБА_1 на військовому обліку військовозобов'язаних з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів;
визнати протиправними дії Генерального штабу Збройних сил України щодо взяття на військовий облік ОСОБА_1 як військовозобов'язаного;
визнати протиправними дії Генерального штабу Збройних сил України щодо внесення даних про перебування ОСОБА_1 на військовому обліку військовозобов'язаних до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів;
зобов'язати Генеральний штаб Збройних сил України виключити дані про перебування ОСОБА_1 на військовому обліку військовозобов'язаних з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Позивач вважає, що дії відповідачів щодо поновлення позивача на військовому обліку суперечать ст.58 Конституції України та п.3 ч.6 ст.37 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу», є протиправними, оскільки після законного виключення позивача з військового обліку у 1999 році будь-які подальші рішення щодо поновлення його на обліку не мають правових підстав. Позивач не є військовозобов'язаним, тому і не має обов'язку вставати на військовий облік. Крім того, виключно до компетенції відповідачів належить ведення реєстру, що включає внесення запису про призовників, військовозобов'язаних та резервістів до бази даних Реєстру для взяття на облік або при відновленні на військовому обліку, а тому саме відповідачі повинні видалити відомості стосовно позивача про перебування на військовому обліку військовозобов'язаних. Оскільки відповідачами було протиправно внесено до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформацію про перебування позивача на військовому обліку військовозобов'язаних, що суперечить відомостям з обліково- послужної карточки до воєнного білету №4/748, а після неоднократних заяв позивача, дані Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відносно виключення позивача з військового обліку не були актуалізовані. Просить позов задовольнити.
ІНФОРМАЦІЯ_4 (відповідач 1 ) заперечило проти позовних вимог та зазначило, що громадянина ОСОБА_1 , автоматично на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 16 серпня 2024 року № 932 зараховано на військовий облік ІНФОРМАЦІЯ_2 . ІНФОРМАЦІЯ_4 будь яких рішень про взяття на військовий облік громадянина ОСОБА_1 не приймалося. ІНФОРМАЦІЯ_4 будь яких облікових документів, облікових справ, будь яких матеріалів на громадянина ОСОБА_1 не формувалося. Також відповідач 1 зазначив, що за відсутністю облікової документації, прийняти рішення про виключення ОСОБА_1 з військового обліку не є можливим, оскільки таке рішення буде прямо суперечити закону. До ІНФОРМАЦІЯ_5 позивач не з'являвся, оригінали документації не надав. Приписами ч.3 ст.33, ч.4 ст.37, п.2 ч.1 ст. 37 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" встановлено порядок за якими повинні діяти громадяни України, а саме будучи військовозобов'язаними громадяни України повинні стати на військовий облік за місцем фактичного проживання, але позивач ігнорує ці норми. Просить у задоволенні позову відмовити.
Генеральний штаб Збройних сил України (відповідач 2) звертає увагу суду, що позивачем не скеровувались будь-які звернення на адресу відповідача 2 з порушеного у позовній заяві питання. Позивач жодним чином не доводить наявності у нього порушеного права, охоронюваного законом, які міг би порушити саме відповідач 2. Генеральний штаб Збройних Сил України - не є держателем цього Реєстру, не здійснює його адміністрування, не вносить інформацію до нього, задоволення судом позовних вимог позивача в частині зобов'язання відповідача 2 вчинити певні дії на користь позивача не призведе “до поновлення» прав позивача. Враховуючи вище наведене, взяття позивача на військовий облік відбулося без порушення вимог чинного законодавства, відповідно до Порядку № 932, такі дії є правомірними, а внесення відомостей про взяття його на військовий облік - юридично обґрунтованими. Просить у задоволенні позову відмовити.
Міністерство оборони України (третя особа) позов не визнало, в обґрунтування заперечень зазначено, що статтею 37 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу», визначені підстави виключення з військового обліку громадян, а механізм організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів визначений Порядком організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 №1487, з аналізу нормативних актів просить врахувати дані пояснення при розгляді справи та прийняти законне та обґрунтоване рішення
Ухвалою суду від 29.09.2025 відкрито спрощене позовне провадження без виклику сторін.
Згідно з ч. ч. 5, 8ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами. При розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.
Дослідивши письмові докази наявні у матеріалах справи, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 (далі-позивач) перебував на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_6 .
Відповідно до обліково-послужної картки №4/748 позивач 15 квітня 1999 року був визнаний військово-лікарською комісією непридатним для несення військової служби з виключенням з військового обліку за ст. 15 «а» графи 1 Розкладу хвороб і фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби в Збройних Силах України, затверджених Наказом МОУ № 2 від 04.01.1994.
Відповідно до довідки ВПО від 27.04.2022 №1205-5001386067 позивач приїхав до міста Дніпра і встав на облік як внутрішньо-переміщена особа.
14.02.2025 позивач звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_7 з письмовою заявою щодо уточнення його даних в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, в частині уточнення даних щодо статусу виключений з військового обліку, оскільки не мав технічної можливості завантажити «Резерв +» і був необізнаний щодо наявності чи відсутності в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформації щодо виключення позивача з військового обліку за ст. 15 «а» графи 1 Розкладу хвороб і фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби в Збройних Силах України, затверджених Наказом МОУ № 2 від 04.01.1994р.
Від ІНФОРМАЦІЯ_8 позивач отримав відповідь 19.02.2025 № 858, що ІНФОРМАЦІЯ_9 не є правонаступником ІНФОРМАЦІЯ_10 , а тому і не має повноважень вносити такі відомості до ЄЄР призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг». Також, з відповіді ІНФОРМАЦІЯ_11 вбачається, що у 2014 році ІНФОРМАЦІЯ_12 був захоплений незаконними збройними формуваннями та доля облікової документації ( в тому числі книги протоколів проходження військово-лікарської комісії, облікові карти тощо) , яка залишилась на непідконтрольній території Україні території , не відома. На теперішній час ІНФОРМАЦІЯ_12 відсутній в системі районних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки Луганської області. Крім того, вказаним листом було повідомлено, що ІНФОРМАЦІЯ_4 евакуйовані з тимчасово окупованих територій, уточнення даних та взяття громадян на військовий облік не здійснюють. Запропоновано ОСОБА_1 звернутися до ІНФОРМАЦІЯ_2 за місцем фактичного перебування як ВПО.
07.05.2025 позивач звернувся з письмовою заявою до Міністерства оборони України (поштове повідомлення від 07.05.2025 №083250019994) надати йому роз'яснення щодо його дій яким чином захистити свої права і яким чином отримати інформацію, що міститься відносно нього в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
З листа ІНФОРМАЦІЯ_13 № 2927 від 20.06.2025, позивачу стало відомо, що його шляхом автоматичної верифікації було зараховано на військовий облік до ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Зокрема було направлено адвокатський запит до галузевого державного архіву Міністерства оборони України з метою отримати інформацію, а саме архівну довідку або копії документів, що підтверджують факт виключення ОСОБА_1 з військового обліку. На зазначений адвокатський запит отримана відповідь №179/1/6643 від 26.06.2025 року відповідно до якої надати інформацію про виключення з військового обліку ОСОБА_1 немає можливості, тому що документи ІНФОРМАЦІЯ_14 на зберігання до ГДА Міноборони не надходили.
30 червня 2025 року позивач звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_2 із заявою ( з додатками, в тому числі надавши нотаріально-завірену копію обліково- послужної карточки до воєнного білету №4/748) про актуалізацію його даних в Єдиному електронному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг», а саме зазначення відомостей про виключення його з військового обліку.
Від ІНФОРМАЦІЯ_2 отримана відповідь від 10.07.2025 № ЩТ/979, згідно якої ОСОБА_1 автоматично, в ході реалізації Постанови Кабінету Міністрів України від 16 серпня 2024 року №932, рішенням оператора реєстру вищого штабу, зараховано на військовий облік ІНФОРМАЦІЯ_2 . Рішень саме ІНФОРМАЦІЯ_4 про взяття на військовий облік ОСОБА_1 не приймалося. Рекомендовано звернутися з даним питанням до ІНФОРМАЦІЯ_2 за місцем проживання, відповідно до територіальної належності.
14 липня 2025 року ОСОБА_1 звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_15 із заявою ( з додатками, в тому числі надавши нотаріально-завірену копію обліково- послужної карточки до воєнного білету №4/748) про актуалізацію його даних в Єдиному електронному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг», а саме зазначення відомостей про виключення його з військового обліку.
Листом від 04.08.2025 № 7373 отримана відповідь, що відповідно до Єдиного державного реєстру і призовників, військовозобов'язаних та резервістів, ОСОБА_1 перебуває на військовому обліку ІНФОРМАЦІЯ_2 . Заява про постановку на військовий облік до ІНФОРМАЦІЯ_16 ним, в установленому порядку не надавалась, тому опрацювання його звернення не є можливим.
06 серпня 2025 року позивач повторно звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_2 із заявою, в якій просив актуалізувати дані в Єдиному електронному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг» відносно нього, а саме зазначити відомості про виключення його з військового обліку, оскільки він визнаний непридатним для несення військової служби за ст. 15 «а» графи 1 розкладу хвороб з виключенням з військового обліку, що підтверджується даними у військово-обліковому документі.
15 серпня 2025 № ЩТ/1263 від ІНФОРМАЦІЯ_2 була отримана відповідь, відповідно до якої ОСОБА_1 рекомендовано встати на військовий облік за місцем фактичного проживання, подати оригінали та копії медичної документації та вирішити питання про перебування на військовому обліку.
24.08.2025 року було направлено адвокатський запит до Департаменту інформаційно-аналітичної підтримки Національної поліції України з метою отримання інформації відносно позивача, а саме чи надходило до органів Національної поліції Звернення щодо доставлення громадян, які вчинили адміністративні правопорушення за статтею (статтями) 210, 210-1, 211 КУпАП відносно ОСОБА_1 від будь-якого територіального центру комплектування та соціальної підтримки. Та чи перебуває позивач у розшуку.
На зазначений адвокатський запит була надана відповідь № 126707-2025 від 26.08.2025 в якій Департамент інформаційно-аналітичної підтримки Національної поліції України повідомив, що станом на 25.08.2025 за даними системи «ІПНП» наявна інформація про реєстрацію звернення ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо порушення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_17 , законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію. Звернення від 27.06.2025 № Е2644364, зареєстровано відділом поліції № 1 (м. Дніпро) Дніпровського районного управління поліції № 2 Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області 30.06.2025 за № 22472. У державному розшуку позивач не перебував та станом на 25.08.2025 не перебуває.
Позивач вважає, що дії відповідачів щодо поновлення позивача на військовому обліку суперечать ст.58 Конституції України та п.3 ч.6 ст.37 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу», є протиправними, оскільки після законного виключення позивача з військового обліку у 1999 році, будь-які подальші рішення щодо поновлення його на обліку не мають правових підстав. Оскільки відповідачами було протиправно внесено до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформацію про перебування позивача на військовому обліку військовозобов'язаних, позивач звернувся за захистом своїх прав та інтересів.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
За ст 1. Закону України Про військовий обов'язок і військову службу від 25.03.1992 №2232-XII (далі Закон № 2232) щодо військового обов'язку громадяни України поділяються на такі категорії:
допризовники - особи, які підлягають взяттю на військовий облік;
призовники - особи, які взяті на військовий облік;
військовослужбовці - особи, які проходять військову службу;
військовозобов'язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави;
резервісти - особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний час та в особливий період.
Призовникам, військовозобов'язаним, резервістам та військовослужбовцям оформлюється та видається військово-обліковий документ, який є документом, що визначає належність його власника до виконання військового обов'язку. Форма, порядок оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів визначаються Кабінетом Міністрів України, а для військовослужбовців - відповідно Міністерством оборони України, Міністерством внутрішніх справ України, Службою безпеки України, розвідувальними органами України, Управлінням державної охорони України та Державною службою спеціального зв'язку та захисту інформації України.
Громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані:
уточнити протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки;
прибувати за викликом районного (об'єднаного районного), міського (районного у місті, об'єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, відповідного підрозділу розвідувальних органів України для оформлення військово-облікових документів, взяття на військовий облік, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів;
проходити медичний огляд згідно з рішеннями комісії з питань взяття на військовий облік, комісії з питань направлення для проходження базової військової служби або військово-лікарської комісії відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров'я Служби безпеки України, а у Службі зовнішньої розвідки України, розвідувальному органі Міністерства оборони України чи розвідувальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону, - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки України, розвідувального органу Міністерства оборони України чи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону, відповідно;
проходити підготовку до військової служби, військову службу і виконувати військовий обов'язок у запасі;
виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.
Згідно приписів п.2 ч.1 ст.37 Закону №2232-ХІІ (в редакції на дату виникнення спірних правовідносин) взяттю на військовий облік військовозобов'язаних у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, у відповідних підрозділах розвідувальних органів України підлягають громадяни України (…)які старші 25 років і раніше не перебували на військовому обліку (…))
Згідно приписів ч.6 ст.37 Закону №2232-ХІІ виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів розвідувальних органів України - у відповідному підрозділі розвідувальних органів України) підлягають громадяни України, які:
1) померли або визнані в установленому законом порядку безвісно відсутніми або оголошені померлими;
2) припинили громадянство України;
3) визнані непридатними до військової служби;
4) досягли граничного віку перебування в запасі.
У громадянина, якого виключено з військового обліку відповідно до пунктів 3 та 4 цієї частини, військово-обліковий документ не вилучається. До військово-облікового документа громадянина вносяться дані про виключення із військового обліку.
Правові та організаційні засади створення та функціонування Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, визначені Законом України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» № 1951-VIII від 16.03.2017 (далі -Закон № 1951-VIII).
Відповідно до статті 1 Закону № 1951-VIII Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів - автоматизована інформаційно-телекомунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.
Основними завданнями Реєстру є: 1) ведення військового обліку громадян України; 2) забезпечення комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань особовим складом в мирний час та в особливий період; 3) інформаційне забезпечення громадян України, у тому числі осіб, звільнених з військової служби, які мають право на пенсію, та членів сімей загиблих військовослужбовців відомостями щодо виконання ними військового обов'язку. (стаття 2 Закону № 1951-VIII).
Відповідно до ч.1, 8, 9 ст.5 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» держателем Реєстру є Міністерство оборони України (далі - Держатель Реєстру), розпорядниками Реєстру є Генеральний штаб Збройних Сил України, Служба безпеки України, Служба зовнішньої розвідки України та розвідувальний орган Міністерства оборони України (далі - розпорядник Реєстру).
Адміністратором Реєстру є Держатель Реєстру. Органами ведення Реєстру є районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи Служби зовнішньої розвідки України та розвідувального органу Міністерства оборони України. Органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних.
Постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 року № 1487 затверджено Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі- Порядок 1487).
За пунктом 3 цього Порядку військовий облік ведеться з метою визначення наявних людських мобілізаційних ресурсів та їх накопичення для забезпечення повного та якісного укомплектування Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення (далі - інші військові формування) особовим складом у мирний час та в особливий період.
Для забезпечення військового обліку громадян України використовується Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів, який призначений для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Відповідно до п. 5 Порядку № 1487 з метою ведення військового обліку в державі створюється система військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - система військового обліку).
За пунктом 7 Порядку № 1487 Генеральний штаб Збройних Сил:
здійснює загальне керівництво роботою, пов'язаною з організацією та веденням військового обліку, контроль за станом цієї роботи в державних органах (крім СБУ та розвідувальних органів), органах місцевого самоврядування, на підприємствах в установах та організаціях;
встановлює особливості ведення військового обліку органами військового управління, військовими частинами Збройних Сил, територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки;
визначає перелік дефіцитних для Збройних Сил військово-облікових спеціальностей військовозобов'язаних, за наявності яких вони не підлягають бронюванню;
погоджує програми підготовки персоналу, відповідального за організацію та ведення військового обліку.
За п.15 цього Порядку за умови запровадження інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром призовників, військовозобов'язаних та резервістів та інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами, базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, відповідно до Закону України Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів:
взяття на військовий облік, зняття з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, відомості про яких наявні та актуалізовані (верифіковані) в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, за умови дотримання ними правил військового обліку здійснюється на підставі відомостей про декларування, зняття із задекларованого/зареєстрованого місця проживання осіб в електронній формі, надісланих органами, що здійснюють реєстрацію/зняття з реєстрації місця проживання/перебування фізичних осіб (далі - органи реєстрації) через єдину інформаційну систему МВС до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів;
Відповідно до п. 20 Порядку № 1487 військовий облік ведеться на підставі даних паспорта громадянина України та військово-облікових документів.
За п. 79 Порядку № 1487 районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки:
організовують та ведуть військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці;
здійснюють взяття, зняття або виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у випадках, передбачених законодавством (…)
виключають з військового обліку на підставі відповідних підтвердних документів осіб, які померли або визнані в установленому законом порядку безвісно відсутніми або оголошені померлими, визнані непридатними до військової служби, досягли граничного віку перебування в запасі, припинили громадянство України;
проставляють у військово-облікових документах призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідні відмітки про взяття їх на військовий облік, зняття та виключення з нього (…)
Відповідно до абз. 2 п. 82 Порядку № 1487 особиста присутність призовників, військовозобов'язаних та резервістів для зняття або виключення з військового обліку у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів не обов'язкова.
Згідно пункту 1 Додатку 2 Порядку №1487 призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні перебувати на військовому обліку: за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання - у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язані СБУ - у Центральному управлінні або регіональних органах СБУ (далі - органи СБУ), військовозобов'язані розвідувальних органів - у відповідному підрозділі розвідувального органу).
Крім того, призовники, військовозобов'язані та резервісти, які проживають в селах та селищах, а також у містах, де відсутні відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, повинні перебувати на персональнопервинному військовому обліку у відповідних виконавчих органах сільських, селищних, міських рад.
Згідно підпункту 10-1 пункту 1 Додатку 2 Порядку №1487 у період проведення мобілізації (крім цільової) та/або протягом дії правового режиму воєнного стану у разі залишення свого місця проживання стати в семиденний строк з дати взяття на облік внутрішньо переміщеної особи на військовий облік у районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на обліку внутрішньо переміщеної особи (військовозобов'язані та резервісти СБУ - в Центральному управлінні або регіональних органах СБУ, а військовозобов'язані та резервісти розвідувальних органів - у зазначений строк повідомити про зміну місця проживання відповідним підрозділам розвідувальних органів).
Постановою Кабінету Міністрів України від 16.08.2024 № 932 затверджено Порядок реалізації експериментального проекту з автоматичної верифікації та перевірки відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі Порядок № 932).
Пункт 1 Порядку №932 визначає:
механізм реалізації експериментального проекту з автоматичної верифікації та перевірки відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - експериментальний проект) шляхом електронної інформаційної взаємодії між національними електронними інформаційними ресурсами у цілях національної безпеки та оборони України;
порядок формування переліку громадян України чоловічої статі віком від 16 до 60 років, персональні дані яких підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів;
механізм взяття на військовий облік громадян України чоловічої статі віком від 16 років, яким у рік взяття на військовий облік виповнюється 17 років, до 25 років, зокрема тих, які перебувають за межами України, без проходження медичного огляду;
механізм внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про громадян України чоловічої статі віком від 17 до 25 років, які не перебувають на військовому обліку (для їх взяття на військовий облік без проходження медичного огляду) та які перебувають в Україні і звернулися за оформленням (у тому числі замість втраченого або викраденого), обміном паспорта громадянина України, паспорта громадянина України для виїзду за кордон, а також громадян України чоловічої статі віком від 18 до 60 років, які перебувають за межами України і звернулися до відокремленого підрозділу державного підприємства, що належить до сфери управління ДМС, який розміщений за межами України (далі - відокремлений підрозділ), за оформленням (у тому числі замість втраченого або викраденого), обміном, отриманням паспорта громадянина України, паспорта громадянина України для виїзду за кордон;
механізм перевірки дійсності військово-облікових документів громадян України чоловічої статі віком від 18 до 60 років, які перебувають за межами України і звернулися за оформленням (у тому числі замість втраченого або викраденого), обміном, отриманням паспорта громадянина України, паспорта громадянина України для виїзду за кордон до відокремленого підрозділу.
За п.3 Порядку № 932 метою експериментального проекту є оптимізація та верифікація відомостей Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів шляхом обміну інформацією в цілях національної безпеки та оборони України.
Відповідно до пункту 3 Порядку №932, метою експериментального проекту є оптимізація та верифікація відомостей Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів шляхом обміну інформацією в цілях національної безпеки та оборони України.
За правилами пункту 5 Порядку №932, внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів і взяття на військовий облік громадян України чоловічої статі віком від 16 років, яким у рік взяття на військовий облік виповнюється 17 років, до 25 років, зокрема тих, які перебувають за межами України, здійснюється шляхом електронної інформаційної взаємодії Єдиного державного демографічного реєстру, відомчої інформаційної системи ДМС, інших інформаційних систем, реєстрів та баз (банків) даних відповідно до статті 14 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» та Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів засобами системи електронної взаємодії державних електронних інформаційних ресурсів Трембіта.
Відповідно до пункту 7 Порядку №932 взяття на військовий облік громадян України чоловічої статі віком від 16 років, яким у рік взяття на військовий облік виповнюється 17 років, до 25 років здійснюється відповідальними посадовими особами територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки за зареєстрованим/задекларованим їх місцем проживання. Взяття на військовий облік громадян України, у яких відсутнє зареєстроване/задеклароване місце проживання, здійснюється визначеними Генеральним штабом Збройних Сил територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки.
За п. 17-1 Порядку № 932 стосовно громадян України чоловічої статі віком від 16 до 60 років ДМС одноразово формує перелік відомостей, зазначених у підпунктах 1 - 11 пункту 5 цього Порядку, та передає їх Міноборони для внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів в установленому законодавством порядку з використанням засобів захисту інформації, що мають сертифікат відповідності або позитивний експертний висновок за результатами державної експертизи у сфері захисту інформації, з дотриманням вимог законодавства про захист персональних даних.
Подальше внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів і взяття на військовий облік громадян України чоловічої статі віком від 25 до 60 років, які на такому обліку не перебувають, здійснюється шляхом електронної інформаційної взаємодії Єдиного державного демографічного реєстру, відомчої інформаційної системи ДМС, інших інформаційних систем, реєстрів та баз (банків) даних відповідно до статті 14 Закону України Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів та Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів з використанням засобів системи електронної взаємодії державних електронних інформаційних ресурсів Трембіта.
На підставі відомостей, отриманих Міноборони відповідно до абзацу першого і другого цього пункту, здійснюється автоматичне взяття зазначених осіб на військовий облік.
Взяття на військовий облік громадян України, зазначених в абзаці першому і другому цього пункту, здійснюється за зареєстрованим/задекларованим їх місцем проживання, а у разі, коли місце проживання не зареєстровано/не задекларовано, - територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, визначеними Генеральним штабом Збройних Сил.
Взяття на військовий облік зазначених осіб проводиться без направлення на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду.
Предметом спору є протиправність дій відповідача 1 та 2 щодо поновлення позивача на військовому обліку та виключення позивача з обліку.
Стосовно аргументу позивача про відсутність у Законі України «Про військовий обов'язок і військову службу» конкретної норми, яка б передбачала повноваження на поновлення на військовому обліку раніше виключених осіб, суд вважає зауважити що Закон також і не містить обмежень чи заборон з приводу можливості взяття особи на військовий облік, після їх виключення.
Взагалі під час взяття особи на військовий облік, в тому числі і в автоматичному режимі відповідний РТЦК та СП повинен керуватися саме правовими нормами, які діють в цей час, а не які діяли раніше.
Так, п. 2 ч. 1 ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» в редакції на момент взяття на облік передбачає, що взяттю на військовий облік військовозобов'язаних у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки підлягають громадяни України, які старші 25 років і раніше не перебували на військовому обліку.
Позивач цьому критерію взяття на облік як військовозобов'язаного, відповідає, оскільки він старше 25 років та після прийняття нової редакція від 11.04.2024 ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу (Закону № 3633-IX ) не перебував на військовому обліку.
За матеріалами справи позивач 15 квітня 1999 року був визнаний військово-лікарською комісією непридатним для несення військової служби з виключенням з військового обліку за ст. 15 «а» графи 1 Розкладу хвороб і фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби в Збройних Силах України, затверджених Наказом МОУ № 2 від 04.01.1994.
З листа ІНФОРМАЦІЯ_13 № 2927 від 20.06.2025, судом встановлено, що позивач шляхом автоматичної верифікації було зараховано на військовий облік до ІНФОРМАЦІЯ_2 та станом на 20.06.2025 він перебуває на військовому обліку.
Відповідно витягу із Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів Резерв + станом на 27.06.2025 позивач перебуває на обліку як військовозобов'язаний та знаходиться у розшуку, причина: «не стали на військовий облік за новою адресою».
Відповідач 1 пояснив суду, що відомості відносно позивача внесено до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів і взято на військовий облік громадян шляхом застосування автоматичної верифікації відомостей Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів шляхом обміну інформацією в цілях національної безпеки та оборони України, що передбачена Порядком № 932.
При цьому, зазначене відбулося у зв'язку з тим, що позивач не оновлював свої облікові дані. Доказів вчинення таких дій позивач не надав.
Враховуючи наведене, суд не вбачає у діях відповідача 1 ознак протиправності щодо автоматичного поновлення позивача на військовому обліку на підставі Порядку №932.
Зокрема, частина перша статті 5 Закону України “Про єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» доводить, що Генеральний штаб Збройних сил України не здійснює адміністрування Реєстру та не вносить інформацію до Реєстру, і не є органом адміністрування та ведення Реєстру. З огляду на викладене, позовна вимога, щодо протиправності дій відповідача 2 стосовно взяття на військовий облік та внесення даних до ЄДР призовників, військовозобов'язаних та резервістів не підлягає задоволенню.
Стосовно виключення з військового обліку, суд зазначає, що Порядок № 932 не передбачає порядку виключення з військового обліку осіб, які були поставленні на такий облік. Натомість виключення з військового обліку відповідно до п.22 Порядку № 1487 передбачає звернення до ІНФОРМАЦІЯ_2 за місцем реєстрації/проживання, а виключення відбувається відповідно до Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу».
Як вже встановлено судом, листом ІНФОРМАЦІЯ_18 від 19.02.2025 № 858, було запропоновано звернутися до ІНФОРМАЦІЯ_2 відповідно до адміністративно-територіальної одиниці згідно довідки про взяття на військовий облік внутрішньо-переміщеної особи для уточнення облікових даних, проходження медичного обліку, проходження медичного огляду військово-лікарською комісією та внесення актуальної інформації за результатом проведених вищезазначених заходів до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Відповідно до довідки ВПО від 27.04.2022 №1205-5001386067 позивач фактично проживає у м.Дніпро. Доказів, що позивач звертався до ІНФОРМАЦІЯ_2 з метою стати на облік за місцем реєстрації, суду надано не було.
З огляду на обліково-послужну картку № 4/748, позивач був “Прийнятий» і “Знятий» з військового обліку 13.05.1999, однак 15.04.1999 був визнаний військово-лікарською комісією непридатним для несення військової служби з виключенням з військового обліку за ст. 15 «а» графи 1 Розкладу хвороб.
Відповідно до п.13 Положення про військово-лікарську експертизу та
медичний огляд у Збройних Силах України, Затверджено Наказ Міністра оборони України від 4 січня 1994 року N 2 (далі- Положення №2, яке було чинне на момент визнання позивача непридатним для несення військової служби з виключенням з військового обліку) Постанови ВЛК згідно з цим Положенням розглядаються, контролюються, затверджуються, а при необхідності переглядаються відповідною штатною ВЛК.
За рішенням штатної ВЛК може бути проведений повторний або
контрольний медичний огляд.
В обліково-послужній картці № 4/748 від 13.05.1999 позивача нерозбірливо: зроблений запис: “підлягає огляду 15.04.2004», будь-яких пояснень з цього поводу суду не було надано.
Згідно п.261 Положення N 2 постанови ВЛК, які не підлягають затвердженню (розгляду, контролю) штатною ВЛК, оформляються у день медичного огляду і видаються на руки тим, хто пройшов медичний огляд, або у встановленому порядку направляються у військову частину. Свідоцтво про хворобу, довідка з постановою, які підлягають затвердженню штатною ВЛК, направляються на затвердження (розгляд, контроль) не пізніше 5 днів після медичного огляду. Свідоцтво про хворобу, довідка з затвердженою постановою не пізніше двох днів після їх затвердження (одержання із штатної ВЛК) висилаються командиру військової частини, у якій проходить службу той, хто пройшов
медичний огляд, або начальнику, який направив його на медичний
огляд, а при звільненні військовослужбовця строкової служби
(військовозобов'язаного) безпосередньо з військового
лікувально-профілактичного закладу - видається йому на руки для
подання у районний військовий комісаріат за місцем проживання.
Так як позивач не проходив службу, тому постанова ВЛК видавалася позивачу на руки, що не позбавляє позивача можливості під час звернення до ІНФОРМАЦІЯ_2 за місцем реєстрації/проживання подати всі наявні документи та пройти медичний огляд, який проводиться військово лікарською комісією з метою визначення придатності до військової служби та у разі підтвердження підстави бути виключеним з військового обліку.
На переконання суду, інститут виключення з військового обліку, з підстав передбачених ст.37 Закону, не є інститутом, на підставі якого особа набуває якийсь незворотній правовий статус.
Виключення з військового обліку, це віднесення законодавцем особи до певної категорії, яка, на думку законодавця, в цей час не підлягає призову на військову службу. Але, це виключення дії саме на час дії відповідно Закону. Зміна законодавцем підстав виключення з військового обліку, та відповідно категорій осіб, які не підлягають призову, відповідно може змінити становище особи. У цьому випадку, дію ст.37 Закону, можливо порівняти з дією правових норм, які надають якійсь пільги: під час дії закону, особа користується пільгою, у разі скасування закону про пільгу, особа втрачає цю пільгу, незважаючи на те, що свого часу пільга була призначена на підставі діючого закону. За таких обставин, жодного порушення ст.58 Конституції України у цьому випадку немає.
Згідно з частиною 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Відповідно до ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих сторонами доказів за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.
Відповідно до вимог статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при відмові в позові судові витрати розподілу не підлягають.
Керуючись ст.ст.2, 6, 8-10, 13, 14, 72-77, 139, 241-246, 250, 262, 293, 295-297, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд,
У задоволення позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) до Генерального штабу Збройних сил України (03168, м. Київ, Повітрофлотський проспект, буд. 6, код ЄДРПОУ 22991050) та третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Міністерство оборони України (01008, м. Київ, вул. Інститутська, 21/8, код ЄДРПОУ 00034022)-відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення виготовлено в повному обсязі 28.11.2025.
Суддя О.В. Конишева