Рішення від 28.11.2025 по справі 260/5644/25

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 листопада 2025 року м. Ужгород№ 260/5644/25

Закарпатський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Калинич Я.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Закарпатського обласного центру зайнятості (вул. Новака, буд. 45, м. Ужгород, Закарпатська область, 88018, код ЄДРПОУ 02771546) до приватного нотаріуса Тячівського районного нотаріального округу Крец Марини Юріївни (вул. Тячівська, буд. 20-А, селище Солотвино, Тячівський район, Закарпатська область, 90575, РНОКПП НОМЕР_1 ), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на стороні позивача Міністерство економіки України (вул. М. Грушевського, буд. 12/2, м. Київ, 01008, код ЄДРПОУ 37508596), третя особа яка не заявляє них вимог на стороні позивача Державний центр зайнятості (вул. Еспланадна, буд. 10/8, м. Київ, 01601, код ЄДРПОУ 03491079), про визнання протиправними та скасування реєстраційних дій, -

ВСТАНОВИВ:

Закарпатський обласний центр зайнятості звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовною заявою до приватного нотаріуса Тячівського районного нотаріального округу Крец Марини Юріївни, третя особа яка не заявляє самостійних вимог на стороні позивача Міністерство економіки України, третя особа яка не заявляє самостійних вимог на стороні позивача Державний центр зайнятості, в якій просить суд: 1. Визнати протиправною та скасувати реєстраційну дію/запис в єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадський формувань №1003191120010000643 від 09.02.2024 про державну реєстрацію припинення юридичної особи Тячівського міського центру зайнятості в результаті реорганізації, які були внесені державним реєстратором, в особі приватного нотаріуса Крец Марини Юріївни; 2. Зобов'язати державного реєстратора, в особі приватного нотаріуса Крец Марини Юріївни скасувати в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань №1003191120010000643 від 09.02.2024 про державну реєстрацію припинення юридичної особи Тячівського міського центру зайнятості в результаті реорганізації.

В обґрунтування заявлених вимог позивачем зазначено, що 20 жовтня 2022 року Міністерством економіки України було прийнято рішення про припинення Тячівського районного центру зайнятості шляхом його приєднання до Закарпатського обласного центру зайнятості та створено комісію з реорганізації Тячівського районного центру зайнятості. Наказом Міністерства економіки України «Про реорганізацію державних установ Державної служби зайнятості» від 20.10.2022 року № 4055, голові комісій з реорганізацій було доручено до 31.03.2023 року здійснити всі заходи з припинення базового центру зайнятості та після вжиття всіх заходів передбачених законодавством, пов'язаних з реорганізацією шляхом приєднання його до Закарпатського ОЦЗ, надати пакети документів, передбачених статтею 17 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань», державному реєстратору центру надання адміністративних послуг для вчинення дій реєстрації припинення юридичної особи в результаті її реорганізації шляхом приєднання його до Закарпатського ОЦЗ. Головою комісії з реорганізації Тячівського районного центру зайнятості було проведено роботу з реорганізації Тячівського РЦЗ шляхом приєднання його до Закарпатського обласного центру зайнятості, про що складено передавальний акт, який був підписаний головою комісії та членами комісії станом на 01.02.2023 року.

Позивач зазначає, що 29.03.2023 Закарпатським обласним центром зайнятості було перенаправлено передавальні акти до Державного центру зайнятості для подальшого перенаправлення на затвердження до Міністерства економіки України. Протягом періоду з 29.03.2023 року по дату подання позову до суду, до передавальних актів Тячівського районного центру зайнятості неодноразово вносилися зміни, на вимогу Міністерства економіки України. Станом на день подання позовної заяви, передавальні акти Тячівського районного центру зайнятості не затверджені Міністерством економіки України. 02 травня 2025 року до Закарпатського ОЦЗ надійшов лист від Державного центру зайнятості № 33/1211/3869-25 від 02.05.2025 року, в якому Державний центр зайнятості просить вжити заходи по відновленню статусу Тячівського РЦЗ та перенадіслано лист Мінекономіки «Щодо припинення юридичних осіб» № 2802-11/30577 від 15.04.2025 року. 09.02.2024. Тячівський районний центр зайнятості згідно запису в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань № 1003191120010000643 від 09.02.2024 був припинений шляхом приєднання його до Закарпатського обласного центру зайнятості, що призвело до порушення Наказу № 4055, згідно якого, головам комісій з припинення необхідно було після закінчення строку пред'явлення вимог кредиторів та задоволення чи відхилення цих вимог скласти передавальний акт, який повинен містити положення про правонаступництво щодо всіх зобов'язань базового центру зайнятості, стосовно всіх його кредиторів та боржників, у тому числі зобов'язань, що оскаржуються сторонами, в десятиденний строк подати його на затвердження Мінекономіки і після затвердження передавального акту Міністерством економіки України, подати пакети документів, передбачених частиною 15 статті 17 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань», до державного реєстратора для вчинення реєстраційних дій щодо припинення Тячівського районного центру зайнятості. Проте, голова комісії з реорганізації Тячівського РЦЗ подав пакети документів, передбачених ч. 15 ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» до державного реєстратора в особі приватного нотаріуса Тячівського районного нотаріального округу Крец Марини Юріївни, не дочекавшись затвердження передавального акту та без додатків до передавального акту. Перевіривши пакет документів, державний реєстратор в особі приватного нотаріуса Тячівського районного нотаріального округу Крец Марини Юріївни, прийняла рішення щодо внесення відомостей до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань про припинення Тячівського районного центру зайнятості шляхом приєднання його до Закарпатського обласного центру зайнятості. Водночас, згідно опису документів, що подаються заявником для проведення державної реєстрації в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб- підприємців та громадських формувань в переліку додатків вбачається відсутність додатків до передавального акту. Припинення діяльності Тячівського районного центру зайнятості призвело до порушення прав Позивача, оскільки Закарпатський обласний центр зайнятості не може завершити процедуру прийняття майна Тячівського районного центру зайнятості через автоматизовану систему «Юридичні особи», а отже змушений звернутися до суду за захистом свої прав, як правонаступник Тячівського РЦЗ.

Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 14 липня 2025 року позовну заяву було залишено без руху та надано позивачу строк на усунення недоліків позовної заяви.

21 липня 2025 року на виконання вимог ухвали суду позивач подав до суду заяву про поновлення строку звернення до суду та докази поважності причин пропуску строку звернення до суду із даною позовною заявою. Позивач зазначає, що 02 травня 2025 року до Закарпатського ОЦЗ надійшов лист від Державного центру зайнятості №33/1211/3869-25 від 02.05.2025 року, в якому Державний центр зайнятості просить вжити заходи по відновленню статусу Тячівського РЦЗ та перенадіслано лист Мінекономіки «Щодо припинення юридичних осіб» №2802-11/30577 від 15.04.2025 року. Закарпатський обласний центр зайнятості, якого визначено правонаступником Тячівського районного центру зайнятості, не може завершити процедуру прийняття майна Тячівського районного центру зайнятості через автоматизовану систему «Юридичні особи», тому змушений звернутися за захистом прав, свобод та інтересів. Оскільки позивач дізнався про порушення своїх прав, свобод чи інтересів 02 травня 2025 року з листа Державного центру зайнятості №33/1211/3869-25 від 02.05.2025, та події у період воєнного стану, просимо суд визнати це поважною причиною для поновлення строку звернення до адміністративного суду.

Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 25 липня 2025 року відкрито провадження в адміністративній справі за вказаним позовом та вирішено здійснювати її розгляд в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні). Встановлено строк для подання відзиву.

22.08.2025 представником третьої особи Міністерства економіки, довкілля та сільського господарства України подано пояснення, за змістом яких останній повідомив суду, що відповідно до підпункту 5 пункту 5 Наказу N 4055, комісія з реорганізації була зобов'язана забезпечити підготовку та подання на затвердження Мінекономіки акт, що є обов'язковою складовою процедури приєднання відповідно до статей 104-107 Цивільного кодексу України. Таким чином, виключно після затвердження вказаного передавального акта Мінекономіки голови комісій з припинення набували правових підстав для подання державному реєстратору пакета документів, визначеного частино п'ятнадцять статті 17 Закону про державну реєстрацію з метою проведення реєстраційних дій щодо припинення Тячівського РЦЗ. На думку представника третьої особи, фактичні обставини свідчать про те, що державна реєстрація припинення Тячівського РЦЗ, проведена 09.02.2024, здійснена з порушенням вимог Наказу Мінекономіки № 4055 та положень частини п'ятнадцять статті 17 Закону про державну реєстрацію, які полягають у проведенні реєстраційних дій без затвердженого у встановленому порядку передавального акта, який є обов'язковим документом, що підтверджує правонаступництво за всіма зобов'язаннями реорганізованої юридичної особи.

Відповідно до положень ч. 5 ст. 262, ч. 1 ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.

Суд зазначає, що судове рішення у справі, постановлене у письмовому провадженні, складено у повному обсязі відповідно до ч. 4 ст. 243 КАС України, з врахуванням положень ст. 263 КАС України.

Згідно з ч. 5 ст. 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.

Відповідно до положень статей 1, 8, 19 Конституції України, Україна є суверенна та незалежна, демократична, соціальна, правова держава, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно статті 55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Згідно із статтею 6 Закону України «Про центральні органи виконавчої влади» від 17.03.2011 № 3166-VI Міністерство є центральним органом виконавчої влади, який забезпечує формування та реалізує державну політику в одній чи декількох визначених Кабінетом Міністрів України сферах, проведення якої покладено на Кабінет Міністрів України, Конституцією та законами України.

Наказом Міністерства економіки України «Про реорганізацію державних установ Державної служби зайнятості» від 20.10.2022 року № 4055, прийнято рішення про реорганізацію Тячівського районного центру зайнятості шляхом його приєднання до Закарпатського обласного центру зайнятості та створено комісію з реорганізації Тячівського районного центру зайнятості, голові комісій з реорганізацій доручено здійснити заходи з припинення базового центру зайнятості та після вжиття всіх заходів передбачених законодавством, пов'язаних з реорганізацією, подати державному реєстратору документи, передбачені статтею 17 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» для проведення державної реєстрації припинення базового центру зайнятості.

Зі змісту доданого до матеріалів справи листа Мінекономіки системи електронного документообігу АСКОД щодо припинення юридичних осіб вбачається, що Міністерством економіки України опрацьовано листи Державного центру зайнятості (далі - ДЦЗ) від 18.03.2025 № 33/121/2209-25 та № 33/121/2208-25 щодо припинення діяльності юридичних осіб Закарпатської обласної служби зайнятості, а саме: Мукачівського міськрайонного та Тячівського районного центрів зайнятості. Мінекономіки неодноразово, востаннє листом від 02.04.2025 № 2802-11/27542-03, рекомендувало ДЦЗ постійно здійснювати контроль за виконанням підпорядкованими установами рекомендацій та зауважень Міністерства при опрацюванні питань, пов'язаних з реорганізацією та оформленням передавальних актів. Тячівський районний центр зайнятості та Мукачівський міськрайонний центр зайнятості відповідно до відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань припинено за відсутності затверджених передавальних актів. Однак, у відомостях в автоматизованій системі «Юридичні особи» на балансі Тячівського районного центру зайнятості обліковується 6 об'єктів державної власності загальною первісною вартістю - 2594 тис. грн та залишковою вартістю - 1473,5 тис. гривень. Також, на балансі Мукачівського міськрайонного центру зайнятості обліковується 7 об'єктів державної власності загальною первісною вартістю - 5137 тис. грн та залишковою вартістю 3785,8 тис. гривень. Наразі повноваження комісій з реорганізації Тячівського районного центру зайнятості та Мукачівського міськрайонного центру зайнятості припинено. Тобто, передача майна припинених Тячівського районного центру зайнятості та Мукачівського міськрайонного центру зайнятості не можлива. З метою захисту інтересів держави та враховуючи проблемну ситуацію стосовно припинення діяльності наведених юридичних осіб за відсутності затверджених передавальних актів, рекомендовано ДЦЗ вжити наступних заходів: вжити заходів щодо притягнення до відповідальності голів та членів комісій із реорганізації Мукачівського міськрайонного та Тячівського районного центрів зайнятості, якими допущено припинення діяльності цих юридичних осіб за відсутності затверджених передавальних актів; у разі необхідності звернутись до правоохоронних органів з матеріалами та відповідною заявою про вчинення головами та членами комісій із реорганізації Мукачівського міськрайонного та Тячівського районного центрів зайнятості правопорушень, які призвели до припинення діяльності цих юридичних осіб за відсутності затверджених передавальних актів; оскаржити незаконні дії державного реєстратора, яким безпідставно припинено діяльність Мукачівського міськрайонного та Тячівського районного центрів зайнятості до Міністерства юстиції України або його територіальних органів, а також суду; здійснити заходи щодо відновлення статусу Мукачівського міськрайонного та Тячівського районного центрів зайнятості; забезпечити передачу майна Мукачівського міськрайонного та Тячівського районного центрів зайнятості у порядку та спосіб, які визначені законодавством.

Відповідно до положень ч.ч. 1, 5 ст. 104 Цивільного кодексу України юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов'язки переходять до правонаступників. Юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.

Згідно ч. 1 ст. 106 Цивільного кодексу України злиття, приєднання, поділ та перетворення юридичної особи здійснюються за рішенням його учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами, а у випадках, передбачених законом, - за рішенням суду або відповідних органів державної влади.

Тячівський районний центр зайнятості згідно запису в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань № 1003191120010000643 від 09.02.2024 припинений шляхом приєднання його до Закарпатського обласного центру зайнятості.

За змістом положень ч.ч. 1 - 4 ст. 107 Цивільного кодексу України, кредитор може вимагати від юридичної особи, що припиняється, виконання зобов'язань якої не забезпечено, припинення або дострокового виконання зобов'язання, або забезпечення виконання зобов'язання, крім випадків, передбачених законом. Після закінчення строку для пред'явлення вимог кредиторами та задоволення чи відхилення цих вимог комісія з припинення юридичної особи складає передавальний акт (у разі злиття, приєднання або перетворення) або розподільчий баланс (у разі поділу), який має містити положення про правонаступництво щодо майна, прав та обов'язків юридичної особи, що припиняється шляхом поділу, стосовно всіх її кредиторів та боржників, включаючи зобов'язання, які оспорюються сторонами. Передавальний акт та розподільчий баланс затверджуються учасниками юридичної особи або органом, який прийняв рішення про її припинення, крім випадків, встановлених законом. Порушення положень частин другої та третьої цієї статті є підставою для відмови у внесенні до єдиного державного реєстру запису про припинення юридичної особи та державній реєстрації створюваних юридичних осіб - правонаступників. Порушення положень частин другої та третьої цієї статті є підставою для відмови у внесенні до єдиного державного реєстру запису про припинення юридичної особи та державній реєстрації створюваних юридичних осіб - правонаступників.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань», відносини, що виникають у сфері державної реєстрації, регулюються Конституцією України, цим Законом та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону.

Згідно ст. 4 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань», державна реєстрація базується на таких основних принципах:

1) обов'язковості державної реєстрації в Єдиному державному реєстрі;

2) публічності державної реєстрації в Єдиному державному реєстрі та документів, що стали підставою для її проведення;

3) врегулювання відносин, пов'язаних з державною реєстрацією, та особливостей державної реєстрації виключно цим Законом;

4) державної реєстрації за заявницьким принципом;

6) єдності методології державної реєстрації;

7) об'єктивності, достовірності та повноти відомостей у Єдиному державному реєстрі;

8) внесення відомостей до Єдиного державного реєстру виключно на підставі та відповідно до цього Закону;

9) відкритості та доступності відомостей Єдиного державного реєстру.

Відповідно до ч. 15 ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань», для державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її реорганізації після закінчення процедури припинення, але не раніше закінчення строку заявлення вимог кредиторами, подаються такі документи:

1) заява про державну реєстрацію припинення юридичної особи в результаті її реорганізації;

2) примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) розподільчого балансу - у разі припинення юридичної особи в результаті поділу;

3) примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) передавального акта - у разі припинення юридичної особи в результаті перетворення, злиття або приєднання;

4) довідка архівної установи щодо прийняття правонаступником документів, що відповідно до закону підлягають довгостроковому зберіганню, - у разі припинення юридичної особи в результаті поділу або злиття;

4-1) довідка юридичної особи - правонаступника про прийняття документів, що відповідно до закону підлягають довгостроковому зберіганню, - у разі припинення юридичної особи в результаті приєднання;

5) документи для державної реєстрації створення юридичної особи, визначені частиною першою цієї статті, - у разі припинення юридичної особи в результаті перетворення;

6) документи для державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі, визначені частиною четвертою цієї статті, - у разі припинення юридичної особи в результаті приєднання;

6-1) розпорядження Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про припинення дії свідоцтва про реєстрацію випуску акцій - у разі припинення акціонерного товариства.

Враховуючи наведені положення чинного на момент вчинення реєстраційних дій законодавства, встановлені судом фактичні обставини справи свідчать про те, що державна реєстрація припинення Тячівського районного центру зайнятості здійснена з порушенням вимог Наказу Мінекономіки № 4055 та положень ч. 15 статті 17 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань», які полягають у проведенні реєстраційних дій без затвердженого у встановленому порядку передавального акта, який є обов'язковим документом, що підтверджує правонаступництво за всіма зобов'язаннями реорганізованої юридичної особи, таким чином законних підстав здійснення реєстраційних дій відповідачем не було.

Згідно ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, обов'язок доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідачем не доведено суду правомірності прийнятого ним рішення, відзиву на позовну заяву не подано.

На підставі вищевикладеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обгрунтованими та підлягають задоволенню в повному обсязі.

Судові витрати розподіляються відповідно до ст. 139 КАС України.

Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Закарпатського обласного центру зайнятості (вул. Новака, буд. 45, м. Ужгород, Закарпатська область, 88018, код ЄДРПОУ 02771546) до приватного нотаріуса Тячівського районного нотаріального округу Крец Марини Юріївни (вул. Тячівська, буд. 20-А, селище Солотвино, Тячівський район, Закарпатська область, 90575, РНОКПП НОМЕР_1 ), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на стороні позивача Міністерство економіки України (вул. М. Грушевського, буд. 12/2, м. Київ, 01008, код ЄДРПОУ 37508596), третя особа яка не заявляє них вимог на стороні позивача Державний центр зайнятості (вул. Еспланадна, буд. 10/8, м. Київ, 01601, код ЄДРПОУ 03491079), про визнання протиправними та скасування реєстраційних дій- задовольнити.

Визнати протиправною та скасувати реєстраційну дію/запис в єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадський формувань №1003191120010000643 від 09.02.2024 про державну реєстрацію припинення юридичної особи Тячівського міського центру зайнятості в результаті реорганізації, які були внесені державним реєстратором в особі приватного нотаріуса Крец Марини Юріївни.

Зобов'язати приватного нотаріуса Крец Марину Юріївну скасувати в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань №1003191120010000643 від 09.02.2024 про державну реєстрацію припинення юридичної особи Тячівського міського центру зайнятості в результаті реорганізації.

Стягнути з приватного нотаріуса ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Закарпатського обласного центру зайнятості (вул. Новака, буд. 45, м. Ужгород, Закарпатська область, 88018, код ЄДРПОУ 02771546) судовий збір у розмірі 3028 грн (три тисячі двадцять вісім гривень).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

СуддяЯ. М. Калинич