про відмову у відкритті провадження у справі
28 листопада 2025 року м. Житомир справа № 240/26858/25
категорія 108060200
Суддя Житомирського окружного адміністративного суду Шимонович Р.М., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Надія-102" про визнання дій неправомірними, стягнення коштів,
встановив:
До Житомирського окружного адміністративного суду звернулася ОСОБА_1 із позовом, в якому просить:
- визнати неправомірними дії відповідача та нарахування підвищених розмірів членського внеску згідно ст. 10 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоповерхового будинку та Статуту ОСББ "Надія-102";
- стягнути з відповідача ОСББ "Надія-102" нараховану заборгованість в сумі 2700,72 грн.;
- встановити розмір членського внеску із загальної площі 62,3 кв.м.
Відповідно до ч. 1 ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) після одержання позовної заяви суд з'ясовує, серед іншого, чи належить позовну заяву розглядати в порядку адміністративного судочинства (п. 4 ч.1 цієї статті).
Згідно з ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року (далі - Конвенція) кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 4 КАС України, суб'єкт владних повноважень - орган державної влади (у тому числі без статусу юридичної особи), орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
Згідно з ч. 1 ст. 19 КАС України визначена юрисдикція адміністративних судів.
Зокрема, юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Отже, до компетенції адміністративних судів належать спори щодо перевірки законності рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування, вчинених ними під час здійснення владних управлінських функцій.
ОСББ «Надія-102» є юридичною особою приватного права, створеною відповідно до Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку», та не здійснює владних управлінських функцій щодо позивачки.
Спір у цій справі виник з приводу нарахування та оплати членських внесків, встановлення їх розміру та стягнення заборгованості, що регулюється нормами цивільного законодавства та Статутом ОСББ. Такий спір має приватноправовий характер і підлягає розгляду судами загальної юрисдикції за правилами цивільного судочинства.
Відповідно до ч. 1 ст. 15 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) передбачено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Згідно з ч. 1 ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Частиною 2 наведеної статті визначені способи захисту цивільних прав та інтересів, якими є, зокрема, припинення дії, яка порушує право (п. 3 ч. 2 ст. 16 ЦК України).
Виходячи із суті заявлених вимог, характеру спірних правовідносин, їх змісту та юридичної природи, а також враховуючи правові висновки Великої Палати Верховного Суду, викладені у постановах від 29.05.2019 у справі № 826/9341/17 та від 19.06.2019 у справі № 802/385/18-а, суд дійшов висновку, що спір у цій справі належить до юрисдикції загального суду.
Визначальною ознакою адміністративної справи є суть спору. Публічно-правовий спір - це спір між учасниками публічно-правових відносин щодо цих відносин. Натомість приватноправові спори характеризуються наявністю майнового чи немайнового інтересу конкретного суб'єкта.
Відповідно до правової позиції Великої Палати Верховного Суду у постанові від 29.05.2019 у справі № 826/9341/17, якщо особа вбачає порушення своїх прав у наслідках рішень чи дій суб'єкта, які призвели до зміни її цивільних прав, то вимоги про визнання таких рішень незаконними спрямовані на захист цивільних прав
У цій справі позивач не погоджується з розміром та нарахуванням членських внесків ОСББ «Надія-102». Тобто позовні вимоги спрямовані на захист порушеного цивільного (майнового) права позивачки.
Крім того, ОСББ «Надія-102» не є суб'єктом владних повноважень.
Отже, спір пов'язаний із захистом майнових прав (кошти членських внесків), є приватноправовим та не підлягає розгляду за правилами адміністративного судочинства.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 170 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо позов не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
З огляду на те, що справа підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства, є підстави для відмови у відкритті провадження.
Керуючись статтями 4, 19, 170, 171, 243, 248, 256, 294, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ухвалив:
Відмовити ОСОБА_1 у відкритті провадження в адміністративній справі за її позовом до Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Надія-102" про визнання дій неправомірними, стягнення коштів.
Копію ухвали про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі надіслати особі, яка подала позовну заяву, не пізніше наступного дня після її постановлення, разом із позовною заявою й усіма доданими до неї матеріалами.
Ухвала суду набирає законної сили негайно після її підписання суддею.
Ухвала суду може бути оскаржена до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Суддя Р.М.Шимонович