Україна
Донецький окружний адміністративний суд
про залишення позовної заяви без руху
01 грудня 2025 року Справа №200/9065/25
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Голошивець І.О., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, в якому просив суд:
- винести рішення, яким усунути перешкоди для призначення йому трудової пенсії, зобов'язавши відповідача при призначенні йому трудової пенсії зарахувати періоди роботи на посадах: слюсаря-інструментальника 5-го розряду цеха товарів народного споживання ПрАТ «Старокраматорський машинобудівний завод», у період часу з 24.06.1988 по 03.12.1992 року; учня модельника по дерев'яним моделям модельного цеха ПрАТ «Старокраматорський машинобудівний завод», у період часу з 03.12.1992 по 16.03.1993 року;
- зобов'язати відповідача при призначенні трудової пенсії зарахувати період перебування на обліку у Краматорському центрі зайнятості з виплатою допомоги по безробіттю у період з 08.08.2000 по 20.12.2000 року.
Відповідно до ч. 1 ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - Кодексу), суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до приписів пунктів 4 та 5 ч. 5 ст.160 Кодексу адміністративного судочинства України, в позовній заяві зазначаються: зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів; виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.
Приписами ч.4 ст.161 Кодексу адміністративного судочинства України, передбачено, що позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
У відповідності до приписів ч.2, ч.3 та ч.4 ст.245 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про, зокрема - визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії; прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини, та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю; інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів;
У разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.
У випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.
У разі якщо ухвалення рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Позивач, звертаючись до суду з даним адміністративним позовом зазначає відповідачем - Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, але в якості доказів порушених на його думку прав в частині призначення пенсії додає копію рішення про відмову у призначенні пенсії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області №053130014784 від 23.09.2025 року, та просить суд винести рішення, яким усунути перешкоди для призначення йому трудової пенсії, зобов'язавши відповідача при призначенні йому трудової пенсії зарахувати періоди роботи на посадах: слюсаря-інструментальника 5-го розряду цеха товарів народного споживання ПрАТ «Старокраматорський машинобудівний завод», у період часу з 24.06.1988 по 03.12.1992 року; учня модельника по дерев'яним моделям модельного цеха ПрАТ «Старокраматорський машинобудівний завод», у період часу з 03.12.1992 по 16.03.1993 року; період перебування на обліку у Краматорському центрі зайнятості з виплатою допомоги по безробіттю у період з 08.08.2000 по 20.12.2000 року.
Суд зауважує позивача, що для усунення недоліків позовної заяви йому слід привести позовну заяву у відповідність шляхом зазначення найменування відповідача яким саме були порушені його права та визначитись з позовними вимогами у відповідності до приписів ст.245 Кодексу адміністративного судочинства України, оскільки суд під час розгляду справи та прийняття рішення по суті спірних правовідносин у тому числі керується ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України, яка зокрема передбачає розглядати адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Слід зауважити, що приписи ч.4 ст.160 Кодексу адміністративного судочинства України передбачають, що на прохання позивача службовцем апарату адміністративного суду може бути надана допомога в оформленні позовної заяви.
У разі необхідності або незрозумілості підстав залишення позовної заяви без руху, позивач має можливість за посиланням на сайті Донецького окружного адміністративного суду знайти контактні дані та зателефонувати для зв'язку з секретарем або ж помічником судді у якого на розгляді перебуває дана справа для отримання допомоги щодо належного оформлення позовної заяви.
В зв'язку з вищенаведеним, суд вважає, що позивачем не дотримані вимоги ст.ст. 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до ч. 1 ст. 169 Кодексу, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
На підставі викладеного, керуючись статтями 160, 161, 169, 171, 256, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про зобов'язання вчинити певні дії - залишити без руху.
Встановити позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви 10 днів з дня отримання копії ухвали про залишення позовної заяви без руху, шляхом надання до суду: приведеної у відповідність позовної заяви шляхом зазначення найменування відповідача, яким саме були порушені його права, та зазначити позовні вимоги у відповідності до приписів ст.245 Кодексу адміністративного судочинства України.
У разі невиконання вимог цієї ухвали позовна заява буде вважатись неподаною і буде повернута позивачу.
Повернення позовної заяви не позбавляє позивача права повторного звернення до суду в порядку, встановленому законом.
Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її підписання.
Учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається, за сторінкою на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет (веб-адреса сторінки://court.gov.ua/).
Текст ухвали розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Суддя І.О. Голошивець