Україна
Донецький окружний адміністративний суд
01 грудня 2025 року Справа№200/7459/25
Донецький окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Кониченка Олега Миколайовича розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (письмове провадження) адміністративну справу за позовом
Головного управління ДПС у Донецькій області (вул. Італійська, 59, м. Маріуполь, Донецька область, 87515)
до Фермерського господарства “САЮР» (85020, Донецька область, Покровський район, с. Святогорівка, пров. Поштовий, буд. 23)
про стягнення податкового боргу
Позивач, Головне управління ДПС у Донецькій області, звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю “МАГАЗИН 111», в якому просив суд: стягнути з Фермерського господарства “САЮР» до бюджету кошти з рахунків/електронних гаманців платника податків у банках, небанківських надавачах платіжних послуг/емітентах електронних грошей, обслуговуючих такого платника податків, у розмірі суми податкового боргу - 967919,74 грн, а саме: орендна плата з юридичних осіб (код класифікації доходів бюджету 18010600, код території UA14120150000071686, Новодонецька ТГ) у сумі 375158,72 грн; єдиний податок з сільськогосподарських товаровиробників, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 % (код класифікації доходів бюджету 18050500, код території UA14120150000071686, Новодонецька ТГ), у сумі 498890,42 грн; єдиний податок з сільськогосподарських товаровиробників, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 % (код класифікації доходів бюджету 18050500, код території UA14160070000097326, Добропільська ТГ), у сумі 3759,99 грн; єдиний податок з сільськогосподарських товаровиробників, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 % (код класифікації доходів бюджету 18050500, код території UA14160270000099007, Шахівська ТГ), у сумі 90110,61 гривень.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач посилається на той факт, що за відповідачем обліковується податковий борг на загальну суму 967919,74 грн, який виник з причини несплати грошових зобов'язань нарахованих платником самостійно, за наступними податками: орендна плата з юридичних осіб, єдиний податок з сільськогосподарських товаровиробників, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 %.
Ухвалою від 30 вересня 2025 року суд прийняв до розгляду та відкрив провадження в адміністративній справі № 200/7459/25 за позовом Головного управління ДПС у Донецькій області до Фермерського господарства “САЮР», про стягнення податкового боргу. Справу було призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Відповідно до ч.ч. 1, 2, 6, 8 ст. 18 Кодексу адміністративного судочинства України, у судах функціонує Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система.
Позовні та інші заяви, скарги та інші визначені законом процесуальні документи, що подаються до суду і можуть бути предметом судового розгляду, в порядку їх надходження підлягають обов'язковій реєстрації в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі в день надходження документів.
Адвокати, нотаріуси, приватні виконавці, судові експерти, державні органи та органи місцевого самоврядування, суб'єкти господарювання державного та комунального секторів економіки реєструють офіційні електронні адреси в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі в обов'язковому порядку. Інші особи реєструють свої офіційні електронні адреси в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі в добровільному порядку.
Особи, які зареєстрували офіційні електронні адреси в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі, подають процесуальні та інші документи, письмові та електронні докази, вчиняють інші процесуальні дії в електронній формі виключно за допомогою Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, з використанням власного електронного цифрового підпису, прирівняного до власноручного підпису відповідно до Закону України "Про електронний цифровий підпис", якщо інше не визначено цим Кодексом.
Особливості використання електронного цифрового підпису в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі визначаються Положенням про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему.
Абзацом другим підпункту 15.16 пункту 15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система починає функціонувати через 90 днів з дня опублікування Державною судовою адміністрацію України у газеті “Голос України» та на веб-порталі судової влади оголошення про створення та забезпечення функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи.
Рішенням Вищої ради правосуддя від 17 серпня 2021 року № 1845/0/15-21 затверджено Положення про порядок функціонування окремих підсистем (модулів) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи (далі - Положення про ЄСІТС).
В газеті "Голос України" від 04.09.2021 № 168 (7668) Вищою радою правосуддя опубліковано оголошення про початок функціонування трьох таких підсистеми (модулів) ЄСІТС: "Електронний кабінет"; "Електронний суд"; підсистема відеоконференцзв'язку.
З урахуванням статті 253 Цивільного кодексу України підсистеми "Електронний кабінет", "Електронний суд" та підсистема відеоконференцзв'язку офіційно розпочали функціонування 5 жовтня 2021 року.
Відповідно до п. 10 Положення про ЄСІТС, адвокати, нотаріуси, приватні виконавці, судові експерти, державні органи та органи місцевого самоврядування, суб'єкти господарювання державного та комунального секторів економіки реєструють свої офіційні електронні адреси в ЄСІТС в обов'язковому порядку. Інші особи реєструють свої офіційні електронні адреси в ЄСІТС у добровільному порядку.
Пункт 17 Положення про ЄСІТС визначає, що особам, які зареєстрували Електронний кабінет, суд надсилає документи у справах, в яких такі особи беруть участь, в електронній формі шляхом їх надсилання до Електронного кабінету таких осіб або в інший спосіб, передбачений процесуальним законодавством, що не позбавляє їх права отримати копію судового рішення у паперовій формі за окремою заявою.
Відповідно до пункта 25 Положення про ЄСІТС процесуальні та інші документи, пов'язані з розглядом справ у суді, можуть подаватися до суду виключно з використанням підсистеми "Електронний суд".
Відповідно до п. 2 ч. 6 ст. 251 КАС України, днем вручення судового рішення є день отримання судом повідомлення про доставлення копії судового рішення до електронного кабінету особи.
Ухвала про прийняття справи до розгляду доставлена до електронного кабінету позивача, представника позивача 30.09.2025 о 16:11, 30.09.2025 о 16:14 відповідно, згідно Довідок про доставку електронного листа до електронного кабінету позивача, представника позивача в підсистемі ЄСІТС “Електронний кабінет».
Доказів того, що відповідач має електронний кабінет матеріалами справи не підтверджено.
06 жовтня 2025 року копія ухвали була направлена на електронну пошту відповідача.
18 листопада 2025 року резолютивна частина ухвали від 30.09.2025 року була оприлюднена на сайті Донецького окружного адміністративного суду (сервіс «Судова влада»).
Станом на 01 грудня 2025 року від відповідача відзив на позовну заяву не надходив.
Розглянувши матеріали справи та всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, заслухавши представників сторін, суд встановив наступне.
Позивач, Головне управління ДПС у Донецькій області є суб'єктом владних повноважень, яке реалізує владні управлінські функції у сфері оподаткування, визначені Податковим кодексом України та законами України в сфері оподаткування, включений до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань за номером ЄДРПОУ 44070187 (структурний підрозділ ДПС України).
На час звернення позивача до суду із позовом за відповідачем обліковується податковий борг, який раніше не був заявлений до суду, у розмірі 967919,74 грн та виник з причини несплати грошових зобов'язань, нарахованих платником самостійно у т. ч.:
Орендна плата з юридичних осіб (код класифікації доходів бюджету 18010600, код території UA14120150000071686, Новодонецька ТГ) у сумі 375158,72 грн, а саме:
- 16314,16 грн, нараховано платником самостійно основного платежу по строку, Податковий розрахунок земельного податку № 9027760781 вiд 14.02.2022 термін сплати 30.03.2022, у зв'язку з наявністю переплати в обліковій картці платника залишок несплаченої суми складає 16247,28 грн;
- 16314,16 грн, нараховано платником самостійно основного платежу по строку, Податковий розрахунок земельного податку № 9027760781 вiд 14.02.2022 термін сплати 03.05.2022;
- 16314,16 грн, нараховано платником самостійно основного платежу по строку, Податковий розрахунок земельного податку № 9027760781 вiд 14.02.2022 термін сплати 30.05.2022;
- 16314,16 грн, нараховано платником самостійно основного платежу по строку, Податковий розрахунок земельного податку № 9027760781 вiд 14.02.2022 термін сплати 30.06.2022;
- 16314,16 грн, нараховано платником самостійно основного платежу по строку, Податковий розрахунок земельного податку № 9027760781 вiд 14.02.2022 термін сплати 01.08.2022;
- 16314,16 грн, нараховано платником самостійно основного платежу по строку, Податковий розрахунок земельного податку № 9027760781 вiд 14.02.2022 термін сплати 30.08.2022;
- 16314,16 грн, нараховано платником самостійно основного платежу по строку, Податковий розрахунок земельного податку № 9027760781 вiд 14.02.2022 термін сплати 30.09.2022;
- 16314,16 грн, нараховано платником самостійно основного платежу по строку, Податковий розрахунок земельного податку № 9027760781 вiд 14.02.2022 термін сплати 31.10.2022;
- 16314,16 грн, нараховано платником самостійно основного платежу по строку, Податковий розрахунок земельного податку № 9027760781 вiд 14.02.2022 термін сплати 30.11.2022;
- 16314,16 грн, нараховано платником самостійно основного платежу по строку, Податковий розрахунок земельного податку № 9027760781 вiд 14.02.2022 термін сплати 30.12.2022;
- 16314,12 грн, нараховано платником самостійно основного платежу по строку, Податковий розрахунок земельного податку № 9027760781 вiд 14.02.2022 термін сплати 30.01.2023;
- 16314,16 грн, нараховано платником самостійно основного платежу по строку, Податковий розрахунок земельного податку № 9027403906 вiд 17.02.2023 термін сплати 02.03.2023;
- 16314,16 грн, нараховано платником самостійно основного платежу по строку, Податковий розрахунок земельного податку № 9027403906 вiд 17.02.2023 термін сплати 30.03.2023;
- 16314,16 грн, нараховано платником самостійно основного платежу по строку, Податковий розрахунок земельного податку № 9027403906 вiд 17.02.2023 термін сплати 01.05.2023;
- 16314,16 грн, нараховано платником самостійно основного платежу по строку, Податковий розрахунок земельного податку № 9027403906 вiд 17.02.2023 термін сплати 30.05.2023;
- 16314,16 грн, нараховано платником самостійно основного платежу по строку, Податковий розрахунок земельного податку № 9027403906 вiд 17.02.2023 термін сплати 30.06.2023;
- 16314,16 грн, нараховано платником самостійно основного платежу по строку, Податковий розрахунок земельного податку № 9027403906 вiд 17.02.2023 термін сплати 31.07.2023;
- 16314,16 грн, нараховано платником самостійно основного платежу по строку, Податковий розрахунок земельного податку № 9027403906 вiд 17.02.2023 термін сплати 30.08.2023;
- 16314,16 грн, нараховано платником самостійно основного платежу по строку, Податковий розрахунок земельного податку № 9027403906 вiд 17.02.2023 термін сплати 02.10.2023;
- 16314,16 грн, нараховано платником самостійно основного платежу по строку, Податковий розрахунок земельного податку № 9027403906 вiд 17.02.2023 термін сплати 30.10.2023;
- 16314,16 грн, нараховано платником самостійно основного платежу по строку, Податковий розрахунок земельного податку № 9027403906 вiд 17.02.2023 термін сплати 30.11.2023;
- 16314,16 грн, нараховано платником самостійно основного платежу по строку, Податковий розрахунок земельного податку № 9027403906 вiд 17.02.2023 термін сплати 02.01.2024;
- 16314,12 грн, нараховано платником самостійно основного платежу по строку, Податковий розрахунок земельного податку № 9027403906 вiд 17.02.2023 термін сплати 30.01.2024року.
Єдиний податок з сільськогосподарських товаровиробників, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 % (код класифікації доходів бюджету 18050500, код території UA14120150000071686, Новодонецька ТГ), у сумі 498890,42 грн, а саме:
- 48067,86 грн, нараховано платником самостійно основного платежу по строку, податкова декларацiя платника єдиного податку четвертої групи № 9034964533 вiд 18.02.2022 термін сплати 31.10.2022, у зв'язку з наявністю переплати в обліковій картці платника залишок несплаченої суми складає 47932,25 грн;
- 28840,72 грн, нараховано платником самостійно основного платежу по строку, податкова декларацiя платника єдиного податку четвертої групи № 9034964533 вiд 18.02.2022 термін сплати 30.01.2023;
- 335595,30 грн, нараховано платником самостійно основного платежу по строку, податкова декларацiя платника єдиного податку четвертої групи № 9028539803 вiд 19.02.2023 термін сплати 01.05.2023;
- 9613,57 грн, нараховано платником самостійно основного платежу по строку, податкова декларацiя платника єдиного податку четвертої групи № 9028539803 вiд 19.02.2023 термін сплати 31.07.2023;
- 48067,86 грн, нараховано платником самостійно основного платежу по строку, податкова декларацiя платника єдиного податку четвертої групи № 9028539803 вiд 19.02.2023 термін сплати 30.10.2023;
- 28840,72 грн, нараховано платником самостійно основного платежу по строку, податкова декларацiя платника єдиного податку четвертої групи № 9028539803 вiд 19.02.2023 термін сплати 30.01.2024.
Єдиний податок з сільськогосподарських товаровиробників, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 % (код класифікації доходів бюджету 18050500, код території UA14160070000097326, Добропільська ТГ), у сумі 3759,99 грн, а саме:
- 1055,13 грн, нараховано платником самостійно основного платежу по строку, податкова декларацiя платника єдиного податку четвертої групи № 9027515584 вiд 13.02.2022 термін сплати 31.10.2022, у зв'язку з наявністю переплати в обліковій картці платника залишок несплаченої суми складає 1012,82 грн;
- 633,07 грн, нараховано платником самостійно основного платежу по строку, податкова декларацiя платника єдиного податку четвертої групи № 9027515584 вiд 13.02.2022 термін сплати 30.01.2023;
- 211,41 грн, нараховано платником самостійно основного платежу по строку, податкова декларацiя платника єдиного податку четвертої групи № 9028524104 вiд 19.02.2023 термін сплати 01.05.2023;
- 211,41 грн, нараховано платником самостійно основного платежу по строку, податкова декларацiя платника єдиного податку четвертої групи № 9028524104 вiд 19.02.2023 термін сплати 31.07.2023;
- 1057,05 грн, нараховано платником самостійно основного платежу по строку, податкова декларацiя платника єдиного податку четвертої групи № 9028524104 вiд 19.02.2023 термін сплати 30.10.2023;
- 634,23 грн, нараховано платником самостійно основного платежу по строку, податкова декларацiя платника єдиного податку четвертої групи № 9028524104 вiд 19.02.2023 термін сплати 30.01.2024.
Єдиний податок з сільськогосподарських товаровиробників, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 % (код класифікації доходів бюджету 18050500, код території UA14160270000099007, Шахівська ТГ), у сумі 90110,61 грн, а саме:
- 76708,70 грн, нараховано платником самостійно основного платежу по строку, податкова декларацiя платника єдиного податку четвертої групи № 9028524060 вiд 19.02.2023 термін сплати 01.05.2023, у зв'язку з наявністю переплати в обліковій картці платника залишок несплаченої суми складає 72904,40 грн;
- 1911,80 грн, нараховано платником самостійно основного платежу по строку, податкова декларацiя платника єдиного податку четвертої групи № 9028524060 вiд 19.02.2023 термін сплати 31.07.2023;
- 9559,01 грн, нараховано платником самостійно основного платежу по строку, податкова декларацiя платника єдиного податку четвертої групи № 9028524060 вiд 19.02.2023 термін сплати 30.10.2023;
- 5735,40 грн, нараховано платником самостійно основного платежу по строку, податкова декларацiя платника єдиного податку четвертої групи № 9028524060 вiд 19.02.2023 термін сплати 30.01.2024 року.
Щодо дотримання позивачем строку звернення до суду, то суд зазначає, що позивачем він дотриманий з огляду на нижчевикладене.
Частинами першою, третьою статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що порядок здійснення адміністративного судочинства встановлюється Конституцією України, цим Кодексом та міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
Відповідно до частини першої статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
За змістом частин першої, другої статті 123 Кодексу адміністративного судочинства України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.
Згідно з підпунктом 20.1.34. пункту 20.1. статті 20 Податкового кодексу України контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
Законом України від 17 березня 2020 року № 533-IX "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)" (набрав чинності 18 березня 2020 року) підрозділ 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України доповнено, зокрема, пунктом 52-2, яким, серед іншого, встановлено, що на період з 18 березня по 31 травня 2020 року зупиняється перебіг строків давності, передбачених статтею 102 цього Кодексу.
В подальшому процитована норма пункту 52-2 Підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України змінена Законом України від 13 травня 2020 року № 591-IX, а саме слова та цифри "по 31 травня 2020 року" замінено цифрами та словами "по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19)".
Разом з тим, до завершення карантину Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" № 64/2022 від 24 лютого 2022 року в Україні введений воєнний стан, який на підставі Указів Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" продовжувався та станом на час розгляду справи триває.
З метою реалізації необхідних заходів щодо підтримки військових і правоохоронних підрозділів у відбитті збройного нападу російської федерації та забезпечення прав і обов'язків платників податків Верховна Рада прийняла Закон України від 03 березня 2022 року №2118-IX "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо особливостей оподаткування та подання звітності у період дії воєнного стану", який набрав чинності 7 березня 2022 року (далі - Закон № 2118-IX).
Законом № 2118-IX підрозділ 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України доповнений пунктом 69, зокрема підпунктом 69.9 установлено, що для платників податків та контролюючих органів зупиняється перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
12 травня 2022 року Верховна Рада України прийняла Закон України № 2260-IX "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану" (далі - Закон № 2260-IX, набрав чинності 27 травня 2022 року), який зупинив дію пункту 52-2 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України на період дії воєнного, надзвичайного стану, а також доповнив статтю 102 пунктом 102.9 такого змісту: "102.9. На період дії правового режиму воєнного, надзвичайного стану зупиняється перебіг строків, визначених цим Кодексом, іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи".
Законом України від 03 листопада 2022 року № 2719-ІХ "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законів України щодо приватизації державного і комунального майна, яке перебуває у податковій заставі, та забезпечення адміністрування погашення податкового боргу" (набрав чинності 25 листопада 2022 року) пункт 69.9 доповнено абзацом п'ятим, за змістом якого для платників податків та контролюючих органів зупиняється перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, крім, зокрема, строків здійснення заходів з погашення податкового боргу платників податків - суб'єктів господарювання, які мають можливість своєчасно виконувати податкові обов'язки, передбачені статтями 59-60, 87-101 цього Кодексу, та/або визначення грошових зобов'язань згідно із статтею 116 цього Кодексу.
В подальшому Законом України від 30 червня 2023 року № 3219-IX "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану" (набрав чинності 01 серпня 2023 року) пункт 102.9 статті 102 виключено, а пункт 69 підрозділу 10 доповнено підпунктом 69.40. такого змісту:
"Тимчасово з 1 серпня 2023 року контролюючі органи не здійснюють передбачені статтями 59-60, 87-101 цього Кодексу заходи з погашення податкового боргу, що виник до 24 лютого 2022 року (такий відсутній у предметі позову):
1) щодо платників податків - суб'єктів господарювання, податкова адреса яких станом на дату початку тимчасової окупації є тимчасово окуповані Російською Федерацією території України, - до останнього числа місяця, в якому була завершена тимчасова окупація, а у випадку зміни платником податків місцезнаходження на іншу територію України - до дати проведення державної реєстрації зміни місцезнаходження;
2) щодо платників податків - суб'єктів господарювання, податкова адреса яких станом на дату початку бойових дій є території, на яких ведуться активні бойові дії, - до останнього числа місяця, в якому було завершено бойові дії на відповідних територіях, а у випадку зміни платником податків місцезнаходження на іншу територію України - до дати проведення державної реєстрації зміни місцезнаходження;
3) щодо платників податків - суб'єктів господарювання, податкова адреса яких станом на дату початку можливих бойових дій є території можливих бойових дій, - до останнього числа місяця, в якому була припинена можливість бойових дій на відповідних територіях, а у випадку зміни платником податків місцезнаходження на іншу територію України - до дати проведення державної реєстрації зміни місцезнаходження;
4) щодо платників податків - фізичних осіб (у тому числі осіб, які провадять незалежну професійну діяльність), місцем проживання яких є тимчасово окуповані Російською Федерацією території України або території, на яких ведуться активні бойові дії, або території можливих бойових дій, - до останнього числа місяця, в якому була завершена тимчасова окупація або завершені бойові дії, або припинена можливість бойових дій на відповідних територіях.
Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, визначається у встановленому Кабінетом Міністрів України порядку.
Дати завершення тимчасової окупації, завершення бойових дій та дати припинення можливості бойових дій визначаються відповідно до даних Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією.
Установити, що для платників податків, стосовно яких контролюючим органом не застосовуються заходи стягнення згідно з цим підпунктом, зупиняється перебіг строків давності, визначених пунктом 102.4 статті 102 цього Кодексу".
Отже, враховуючи наведене правове регулювання, перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи (в тому числі й щодо строків здійснення заходів з погашення податкового боргу) зупинявся:
- з 18 березня 2020 року по 17 березня 2022 року - відповідно до пункту 52-2 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України для всіх платників податків;
- з 07 березня 2022 року по 24 листопада 2022 року - відповідно до підпункту 69.9 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України для всіх платників податків;
- з 17 березня 2022 року по 01 серпня 2023 року - відповідно до пункту 102.9 статті 102 Кодексу, при цьому в період з 17 березня 2022 року по 27 травня 2022 року норма діяла без виключень, а з 27 травня 2022 року по 01 серпня 2023 року - з виключеннями щодо випадків, передбачених Податкового кодексу України.
У період з 24 листопада 2022 року по 01 серпня 2023 року з огляду на положення підпункту 69.9 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України перебіг строку здійснення заходів з погашення податкового боргу зупинявся для платників податків, які не мають можливості своєчасно виконувати податкові обов'язки, передбачені статтями 59 - 60, 87 - 101 Кодексу, та/або визначення грошових зобов'язань згідно із статтею 116 Кодексу.
У відповідності до підпункту 69.9 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Інші перехідні положення» Податкового кодексу України «Тимчасово, до 1 серпня 2023 року, для платників податків та контролюючих органів зупиняється перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, крім:
[…] строків здійснення заходів з погашення податкового боргу платників податків - суб'єктів господарювання, які мають можливість своєчасно виконувати податкові обов'язки, передбачені статтями 59-60, 87-101 цього Кодексу, та/або визначення грошових зобов'язань згідно із статтею 116 цього Кодексу».
Суд вважає що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню з огляду на наступне.
Відповідно до ст. 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до п. 54.1 ст. 54 Податкового кодексу України, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/ або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
У п. 57.1 ст. 57 ПК України зазначено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання декларації, крім випадків, встановленим цим Кодексом.
Відповідно до ст. 285 ПК України базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік. Базовий податковий (звітний) рік починається 1 січня і закінчується 31 грудня того ж року.
Пунктом 286.2 ст. 286 Кодексу визначено, що платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму плати за землю щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають до відповідного контролюючого органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Згідно з п. 287.3 ст. 287 Кодексу податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Відповідно до пп. 295.9.1 пп. 295.9.2 п. 295.9 ст. 295 ПК України, платники єдиного податку четвертої групи самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням платника податку та місцем розташування земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу та сплачують податок щоквартально протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) кварталу.
Згідно до п.п. 16.1.4. п.16.1. ст.16 ПК України, - платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом.
Платник податків не вжив жодних заходів для своєчасного погашення податкових зобов'язань, доказів сплати (часткової сплати) не надав.
Податковим боргом, згідно п. 14.1.175 ст. 14 ПК України, є сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.
Згідно з п. 59.1 ст. 59 ПК України, у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
ГУ ДПС у Донецькій області було сформовано та направлено на адресу відповідача податкову вимогу форми «Ю» від 12.04.2024 № 0000189-1310-0599, яку 15.04.2024 було спрямовано на адресу підприємства засобами поштового зв'язку рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення. Лист з вимогою не вручено та повернуто поштою 25.04.2024 з відміткою «адресат відмовився».
Доказів того, що вказана податкова вимога була оскаржена та відкликалась податковим органом сторонами суду не надано.
Відповідно до п. 59.5 ст. 59 ПК України, у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
Відповідно до п.п. 14.1.137 п. 14.1 ст. 14 ПК України, орган стягнення - державний орган, уповноважений здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах повноважень, встановлених цим Кодексом та іншими законами України.
Відповідно до п. 41.4 ст. 41 ПК України, органами стягнення є виключно контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 цього пункту, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці в межах своїх повноважень.
Згідно пп. 20.1.34 пункту 20.1 ст. 20 ПК України, контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, інших фінансових установах, небанківських надавачах платіжних послуг, електронних гаманців в емітентах електронних грошей, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
Відповідно до ст. 95 ПК України, контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі. Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 30 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги. Стягнення коштів з рахунків/електронних гаманців платника податків у банках, небанківських надавачах платіжних послуг/ емітентах електронних грошей, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих у центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Відповідач доказів сплати узгодженого податкового боргу не надав, тому позовні вимоги підлягають задоволенню.
У відповідності до ст. 139 КАС України, судові витрати не розподіляються.
Керуючись Конституцією України та Кодексом адміністративного судочинства України, суд -
Задовольнити адміністративний позов Головного управління ДПС у Донецькій області до Фермерського господарства «САЮР» (код ЄДРПОУ 34766711) про стягнення до бюджету коштів з рахунків/електронних гаманців платника податків у банках, небанківських надавачах платіжних послуг/емітентах електронних грошей, обслуговуючих такого платника податків, у розмірі суми податкового боргу - 967919,74 грн.
Стягнути з Фермерського господарства «САЮР» (код ЄДРПОУ 34766711) до бюджету кошти з рахунків/електронних гаманців платника податків у банках, небанківських надавачах платіжних послуг/емітентах електронних грошей, обслуговуючих такого платника податків податковий борг з орендної плати з юридичних осіб (код класифікації доходів бюджету 18010600, код території UA14120150000071686, Новодонецька ТГ) у сумі 375158,72 грн (триста сімдесят п'ять тисяч сто п'ятдесят вісім гривень) 72 копійки.
Стягнути з Фермерського господарства «САЮР» (код ЄДРПОУ 34766711) до бюджету кошти з рахунків/електронних гаманців платника податків у банках, небанківських надавачах платіжних послуг/емітентах електронних грошей, обслуговуючих такого платника податків податковий борг з єдиного податку з сільськогосподарських товаровиробників, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 % (код класифікації доходів бюджету 18050500, код території UA14120150000071686, Новодонецька ТГ), у сумі 498890,42 грн (чотириста дев'яносто вісім тисяч вісімсот дев'яносто гривень) 42 копійки.
Стягнути з Фермерського господарства «САЮР» (код ЄДРПОУ 34766711) до бюджету кошти з рахунків/електронних гаманців платника податків у банках, небанківських надавачах платіжних послуг/емітентах електронних грошей, обслуговуючих такого платника податків податковий борг з єдиного податку з сільськогосподарських товаровиробників, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 % (код класифікації доходів бюджету 18050500, код території UA14160070000097326, Добропільська ТГ), у сумі 3759,99 грн (три тисячі сімсот п'ятдесят дев'ять гривень) 99 копійок.
Стягнути з Фермерського господарства «САЮР» (код ЄДРПОУ 34766711) до бюджету кошти з рахунків/електронних гаманців платника податків у банках, небанківських надавачах платіжних послуг/емітентах електронних грошей, обслуговуючих такого платника податків податковий борг з єдиного податку з сільськогосподарських товаровиробників, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 % (код класифікації доходів бюджету 18050500, код території UA14160270000099007, Шахівська ТГ), у сумі 90110,61 грн (дев'яносто тисяч сто десять гривень) 61 копійку.
Повний текст рішення складено та підписано 01 грудня 2025 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Відповідно до ст. 297 КАС України, апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Суддя О.М. Кониченко