01 грудня 2025 року Справа №640/1854/22
Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Конєва С.О., розглянувши матеріали позовної заяви Центрального міжрегіонального управління Державної служби з питань праці до Державного підприємства Державне видавництво "Преса України" Державного управління справами про застосування заходів реагування, -
11.01.2022р. Головне управління Держпраці у Київській області звернулося з адміністративним позовом до Державного підприємства Державне видавництво "Преса України" Державного управління справами та, з урахуванням заяви про зменшення позовних вимог від 06.03.2025р., просить:
1) прийняти рішення, яким застосувати до відповідача заходи реагування у сфері державного нагляду у вигляді зупинки робіт, а саме:
- заборонити експлуатацію РП-265, ТП-1228, ТП-4780, ТП-1641, КТП-3, РП- 281, КТП-1, КТП-2, КТП-3, КТП-4, КТП-5, ТП-3475, КЛ-10 кВ: від ПС “Більшовик» до РП-265, від РП-265 до ТП-1228 к. 1, від РП-265 до ТП-1228 к. 2, від РП-265 до ТП-4780 к. 1, від РП-265 до ТП-4780 к. 2, від РП-265 до ТП-1641 к. 1, від РП-265 до ТП-1641 к. 2, від РП-265 до КТП-3 к. 1, від РП- 265 до КТП-3 к. 2, від РП-281 до КТП-1 к. 1, від РП-281 до КТП-1 к. 2, від РП-281 до КТП-2 к. 1, від РП-281 до КТП-2 к. 2, від РП-281 до КТП-3 к. 1, від РП-281 до КТП-3 к. 2, від РП-281 до КТП-4 к. 1, від РП-281 до КТП-5 к. 1, від РП-281 до КТП-5 к. 2, від РП-281 до ТП-3475 к. 1, від РП-281 до ТП-3475 к.2, від КТП-5 до КТП-4 к. 1,, від КТП-5 до КТП-4 к. 2 шляхом відключення від електромереж електропередавальної організації ДТЕК “Київські електромережі» на межі балансової належності (п. 5, 10, 13, 14);
- заборонити роботи з технічного обслуговування, устатковання напругою понад 1000 В (п. 6);
- заборонити роботи, що виконуються на висоті понад 1,3 метра (п. 7);
- заборонити роботи в колодязях, шурфах, траншеях, котлованах, бункерах, колекторах, замкнутому просторі (ємностях, боксах, топках, трубопроводах) (п. 8);
- заборонити експлуатацію ліфтів реєстр. № 16929, 17701, 16762, 6891, 16763, 16303, 16930, за адресою: м. Київ, вулиця Героїв космосу, 6 (п. 35, п. 36, п. 37, п. 38, п. 39, п. 40, п. 44, п. 45, п. 46).
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 26.01.2022р. було відкрито провадження у даній справі та призначено справу до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
В подальшому, 31.01.2025р., на виконання положень п.2 розділу ІІ Прикінцеві та перехідні положення Закону України №2825-ІХ, наведена справа надійшла до Дніпропетровського окружного адміністративного суду для продовження розгляду та згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями, вказану справу було передано для розгляду судді Конєвій С.О.
Ухвалою суду від 07.02.2025р. дану справу було прийнято до свого провадження суддею Конєвою С.О. відповідно до вимог ст.29 Кодексу адміністративного судочинства України та призначено розгляд даної справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами у відповідності до вимог ч.5 ст.262 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвалою суду від 02.06.2025р. було замінено первісного позивача у справі №640/1854/22 з Головного управління Держпраці у Київській області на Центральне міжрегіональне управління Державної служби з питань праці.
У зв'язку із великим навантаження, а також і перебуванням судді Конєвої С.О. в серпні та листопаді у щорічних відпустках, питання щодо можливості прийняття у цій справі рішення по суті позовних вимог вирішується судом 01.12.2025р.
Так, дослідивши матеріали справи, судом встановлено, що 24.02.2025р. через систему "Електронний суд" від відповідача до суду надійшов письмовий відзив на позовну заяву. в якому останній зокрема вказував на виконання всіх вимог Припису держпраці та подання всіх Декларацій відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці, про що до відзиву долучено певні докази.
Разом з тим, у заяві про зменшення розміру позовних вимог від 06.03.2025р. позивач вказує на те, що в Центральному міжрегіональному управлінні Державної служби з питань праці інформація щодо усунення відповідачем інших порушень, зазначених у Приписі від 25.03.2019 №5.1/317/58, а саме: пунктів 5, 6, 7, 8, 10, 13, 14, 35, 36, 37, 38, 39, 44, 45, 46, 47, відсутня.
Частиною 1 ст.72 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно ч.1 - ч.3 ст.73 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування.
Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень.
Відповідно до ст.ст. 75, 76 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи.
Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.
Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає за необхідне зобов'язати Центральне міжрегіональне управління Державної служби з питань праці провести перевірку щодо виконання Державним підприємством Державне видавництво "Преса України" Державного управління справами порушень, зазначених у Приписі від 25.03.2019 №5.1/317/58, про що скласти на надати суду відповідний акт перевірки.
В свою чергу, слід зобов'язати Державне підприємство Державне видавництво "Преса України" Державного управління справами забезпечити допуск посадових осіб позивача до проведення наведеної перевірки та надати їм всі необхідні докази щодо усунення порушень, для надання їм оцінки при проведенні перевірки.
Відсутність вищенаведеного Акту перевірки усунених порушень позбавляє суд можливості щодо всебічного і повного з'ясування обставин у справі, з урахуванням того. що з моменту проведення перевірки пройшло більше 6 років.
Керуючись ст.ст. 72, 73, 75, 76, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Зобов'язати Центральне міжрегіональне управління Державної служби з питань праці провести перевірку щодо виконання Державним підприємством Державне видавництво "Преса України" Державного управління справами порушень, зазначених у Приписі від 25.03.2019 №5.1/317/58, про що скласти на надати суду відповідний Акт перевірки, із наданням оцінки всіх наданих відповідачем доказів, що стосуються усунення порушень.
Зобов'язати Державне підприємство Державне видавництво "Преса України" Державного управління справами забезпечити допуск посадових осіб Центрального міжрегіонального управління Державної служби з питань праці до проведення наведеної перевірки та надати їм всі необхідні докази щодо усунення порушень, для надання їм оцінки при проведенні перевірки.
Роз'яснити учасникам справи, що у разі невиконання цієї ухвали, адміністративним судом можуть бути застосовані заходи щодо тимчасового вилучення витребуваних доказів у відповідності до вимог ст. 147 Кодексу адміністративного судочинства України.
Окрім того, судом можуть бути застосовані заходи процесуального примусу згідно зі ст.ст. 45, 149 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала оскарженню не підлягає. Заперечення проти неї може бути включене до апеляційної скарги на рішення суду, прийняте за наслідками розгляду справи у відповідності до вимог ч.3 ст. 293 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя С.О. Конєва