25 листопада 2025 рокуСправа №160/18887/25
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Рищенка А.Ю., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у місті Дніпрі адміністративну справу за позовною заявою Головного управління ДПС у Дніпропетровській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення суми податкового боргу,-
30.06.2025 до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (далі - позивач) до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (далі - відповідач), у якій позивач просить:
- стягнути податковий борг з платника податків - фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) до бюджету у сумі 1 333 825,07 грн.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що у ФОП ОСОБА_1 перед бюджетом виникла заборгованість на суму 1 333 825,07 грн, яка на сьогодні не погашена відповідачем у добровільному порядку у встановлений законодавством термін, тому підлягає примусовому стягненню в судовому порядку. Так, у відповідності до вимог ст. 59 Податкового кодексу України була сформована та направлена відповідачу податкова вимога. У зв'язку з цим, позивач просить задовольнити позов у повному обсязі.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 03.07.2025 відкрито провадження в адміністративній справі; справу №160/18887/25 призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Відповідач, у строки встановлені ухвалою суду від 03.07.2025, відзив на позов суду не надав, зазначену ухвалу про відкриття спрощеного позовного провадження було отримано ФОП ОСОБА_1 15.07.2025, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення (№0691018985970).
Отже, відповідач вважається таким, що був належним чином повідомленим про розгляд справи.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що ним було здійснено всіх можливих заходів для вчасного та належного повідомлення про розгляд справи відповідача, при цьому, відповідач своїм правом подати відзив на позов не скористався.
Згідно з ч. ч.5, 8 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. При розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.
Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ДПС у Дніпропетровській області.
На момент розгляду справи судом в інтегрованих картках платника податків ФОП ОСОБА_1 обліковується податковий борг на загальну суму 1 333 825,07 грн, а саме:
Заборгованість з військового збору (ККБД 11011000), яка виникла в результаті несплати платником податків у встановлений термін сум грошових зобов?язань у розмірі 336,97 грн, згідно:
- пеня нарахована на виявлені органом ДПС суми заниження податкових зобов?язань у відповідності до ст. 129 ПК України на суму 336,97 грн.
Заборгованість по податку на доходи фізичних осіб (ККДБ 11010100), яка виникла в результаті несплати платником податків у встановлений термін сум грошових зобов?язань у розмірі 700,23 грн, згідно:
- пеня нарахована у відповідності до ст. 129 ПК України на суму 700,23 грн.
Заборгованість по податку на доходи фізичних осіб (ККДБ 11010500), яка виникла в результаті несплати платником податків у встановлений термін сум грошових зобов?язань у розмірі 624 668,74 грн, згідно:
- податкової декларації №9428627356 від 24.04.2025 на суму 794 279,73 грн (у зв?язку із частковою сплатою у розмірі 219 188,53 грн, сума податкового боргу за даною декларацією становить 567 295,79 грн);
??- податкової декларації №9428966535 від 12.05.2025 на суму 44 640,65 грн;
- пеня нарахована у відповідності до ст. 129 ПК України на суму 12 732,30 грн.
Заборгованість по податку на додану вартість (ККБД 14060100), яка виникла в результаті несплати платником податків у встановлений термін сум грошових зобов?язань у розмірі 708 119,13 грн, згідно:
??- податкової декларації №9311410373 від 20.10.2024 на суму 35 782,00 грн (у зв?язку із частковою сплатою у розмірі 219 188,53 грн, сума податкового боргу за даною декларацією становить 9 813,17 грн);
??- уточнюючої податкової декларації №9384912678 за 01.07.2024 на суму 9 254,00 грн;
- уточнюючої податкової декларації №9388450554 від 01.12.2023 на суму 46 212,00 грн;
- податкової декларації №9387069900 від 20.12.2024 на суму 90 832,00 грн;
- податкової декларації №9418650217 від 20.01.2025 на суму 37 839,00 грн;
- уточнюючої податкової декларації №9028880736 від 01.07.2024 на суму 323 888,00 грн;
- ППР №0080392416 від 13.02.2025 на суму 5 744,97 грн;
- податкової декларації №9038167940 від 19.02.2025 на суму 81 022,00 грн;
- податкової декларації №9107227369 від 20.04.2025 на суму 46 570,00 грн;
- податкової декларації №9140536446 від 18.05.2025 на суму 18 860,00 грн;
- пеня нарахована у відповідності до ст. 129 ПК України на суму 38 083,99 грн.
Інформація щодо оскарження вищенаведених податкових повідомлень-рішень відсутня.
На момент вирішення спору в суді доказів сплати суми заборгованості суду не надано.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Згідно з ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства встановлені Податковим кодексом України (далі - ПК України).
Пунктом 16.1 ст. 16 ПК України передбачено, що платник податків зобов'язаний вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів; подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів; сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Згідно з п.п. 36.1-36.3 ст. 36 ПК України податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи. Податковий обов'язок виникає у платника за кожним податком та збором. Податковий обов'язок є безумовним і першочерговим стосовно інших неподаткових обов'язків платника податків, крім випадків, передбачених законом.
Відповідно до п. 49.2. ст. 49 ПК України платник податків зобов'язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період, в якому виникають об'єкти оподаткування, або у разі наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог цього Кодексу подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є.
Згідно з п. 54.1 ст. 54 ПК України, крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Відповідно до п. 57.3 ст. 57 ПК України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3. пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 робочих днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
Відповідно до п.п. 58.2, 58.3 ст. 58 ПК України податкове повідомлення-рішення надсилається (вручається) за кожним окремим податком, збором та/або разом із штрафними санкціями, передбаченими цим Кодексом, а також за кожною штрафною (фінансовою) санкцією за порушення норм іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на такий контролюючий орган, та/або пенею за порушення строків розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Податкове повідомлення-рішення вважається належним чином врученим платнику податків (крім фізичних осіб), якщо його надіслано у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.
Відповідно до п. 42.2 ст. 42 ПК України документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані у порядку, визначеному пунктом 42.4 цієї статті, надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків (його представнику).
Згідно з п. 14.1.175 ст. 14 ПК України податковим боргом вважається сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.
Пунктом 59.1 ст. 59 ПК України встановлено, що у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу впорядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення. Податкова вимога може надсилатися (вручатися) контролюючим органом за місцем обліку платника податків, в якому обліковується податковий борг платника податків.
За правилами, визначеними п. 59.5 ст. 59 ПК України, у разі, якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
Податкову вимогу від 11.12.2023 №0027042-1310-0436 на суму 206764,16 грн надіслано рекомендованим поштовим відправленням на адресу місцезнаходження відповідача та вручено ФОП ОСОБА_1 04.01.2024, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення (№0690027290244).
Згідно з положенням п. п. 41.1, 41.2 ст. 41 ПК України контролюючими органами є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову, державну митну політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску, державну політику у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового та митного законодавства, законодавства з питань сплати єдиного внеску та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючий орган (далі - центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику), його територіальні органи.
Органами стягнення є виключно контролюючі органи, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці у межах своїх повноважень.
Згідно з пп. 20.1.34. п. 20.1 ст. 20 ПК України контролюючі органи мають право, зокрема, звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
Враховуючи викладене, суд вважає правомірним стягнення з відповідача суми податкового боргу у загальному розмірі 1 333 825,07 грн, оскільки докази самостійного погашення ним заборгованості відсутні.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
З урахуванням зазначеного, на підставі наявних у матеріалах справи доказів, виходячи з системного аналізу норм чинного законодавства України, суд вважає, що позовна заява є обґрунтованою та підлягає задоволенню.
Керуючись ст. ст. 242-246, 250, 262 КАС України, суд,-
Позовну заяву Головного управління ДПС у Дніпропетровській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення суми податкового боргу - задовольнити повністю.
Стягнути податковий борг з платника податків - фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) до бюджету у сумі 1 333 825,07 грн.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог ст. 255 КАС України та може бути оскаржене в строки, передбачені ст. 295 КАС України.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя А. Ю. Рищенко