Постанова від 01.12.2025 по справі 475/1174/25

Доманівський районний суд Миколаївської області

вул.Центральна, 35 м. смт. Доманівка Вознесенський район Миколаївська область Україна 56400

e-mail: inbox@dm.mk.court.gov.ua

Справа № 475/1174/25

ПОСТАНОВА

Іменем України

01.12.2025смт. Доманівка

Суддя Доманівського районного суду миколаївської області Кривенко О.В.., за участю секретаря судових засідань Маташнюк О.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу, що надійшла від ВП №2 Вознесенського РУП ГУНП в Миколаївській області, про притягнення до відповідальності за ч.1 ст.156, ч. ст. 156 КУпАП

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянка України, не працюючої, проживає за адресою АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ,

ВСТАНОВИВ:

До Доманівського районного суду Миколаївської області з відділення поліції №2 Вознесенського РУП ГУНП в Миколаївській області надійшло два адміністративних матеріали за №475/1174/25 та №475/1175/24 відносно ОСОБА_1 про вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст.156, ч.1 ст. 156 КУпАП.

Відповідно до протоколів автоматичного розподілу судової справи між суддями зазначені справи про адміністративне правопорушення надійшли на розгляд судді Доманівського районного суду Миколаївської області Кривенко О.В.

Згідно ч. 2 ст. 36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом, стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.

Для виконання вимог ч. 2 ст. 36 КУпАП вважаю за необхідне об'єднати вищевказані справи в одну справу, присвоївши їм номер справи № 475/1174/25 .

Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД № 607972 від 18.10.2025 року, ОСОБА_1 18.10.2025 року о 13 годині 16 хвилин в АДРЕСА_2 в магазині ФОП ОСОБА_2 здійснювала продаж алкогольних напоїв без акцизної марки продажу, чим порушила Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального".

Згідно вказаного протоколу було вилучено 10 літрів спиртних напоїв.

Дії ОСОБА_1 працівниками поліції кваліфіковано за ч. 1 ст. 156 КУпАП.

Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД № 607978 від 18.10.2025 року, ОСОБА_1 18.10.2025 року о 14 годині 30хвилин в с. здійснювала торгівлю алкогольними напоями без акцизної марки продажу по 60 грн. за 0,5 л., чим порушила Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального".

Згідно вказаного протоколу було вилучено 10 літрів спиртних напоїв.

Дії ОСОБА_1 працівниками поліції кваліфіковано за ч. 1 ст. 156 КУпАП.

В судове засідання ОСОБА_3 не з'явилась, подала заяву про розгляд матеріалів у її відсутність, вину не визнала, в письмових пояснення заначила, що її знайома ОСОБА_4 попрохала відчинити належний їй магазин, оскільки поїхала по справах в іншу область. Продаж жодних товарів, в тому числі алкогольних напоїв вона 18.10.2025 року не здійснювала, не знала, що в підсобному приміщенні ОСОБА_4 зберігався самогон.

Дослідивши матеріали справи, надавши оцінку обставинам справи, приходжу до таких висновків про відсутність в діях ОСОБА_1 складу інкримінованого правопорушення.

Завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством (ст.1 КУпАП).

Відповідно до ст.7 КУпАП передбачають, що ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

Згідно ст.9 КУпАП України адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Відповідно до вимог ст.278КУпАП під час підготовки до розгляду справи про адміністративне правопорушення суддя повинен перевірити чи правильно складений протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення, чи сповіщено осіб, які беруть участь у справі, про час і місце її розгляду, чи витребувано необхідні додаткові матеріали та інше.

Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Відповідно до вимог ст. 256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.

Частиною 1 ст.156 КУпАП передбачена відповідальність за роздрібну або оптову торгівлю алкогольними напоями чи тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, без марок акцизного податку чи з підробленими марками цього податку.

Слід звернути увагу на те, що ч. 1 ст. 156 КУпАП є бланкетною та має відсильний характер на нормативно-правовий акт, який встановлює правові засади здійснення виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального та/або на рішення відповідного органу місцевого самоврядування.

Так, статтею 15-3 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» від 19 грудня 1995 року № 481/95-ВР, передбачає обмеження щодо продажу пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових, тютюнових виробів, електронних сигарет, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, пристроїв для споживання тютюнових виробів без їх згоряння. Дана стаття передбачає окремі випадки щодо заборони продажу зазначених напоїв і виробів.

Відповідно до ч. 4 ст.11 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» алкогольні напої і тютюнові вироби, які виробляються в Україні, а також такі, що імпортуються в Україну, позначаються марками акцизного податку в порядку, визначеному законодавством.

Відповідно до п.п. 14.1.107 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України марка акцизного податку - це спеціальний знак для маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів, віднесений до документів суворого обліку, який підтверджує сплату акцизного податку, легальність ввезення та

реалізації на території України цих виробів. Згідно з п.226.5 п.226.6 ст. 226 Податкового кодексу України маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів здійснюється марками акцизного податку, зразки яких затверджуються Кабінетом Міністрів України. Маркуванню підлягають усі алкогольні напої з вмістом спирту етилового понад 8,5 відсотка об'ємних одиниць.

Пунктом 226.3 статті 226 Податкового кодексу України встановлено, що виготовлення, зберігання і продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів здійснюються відповідно до положення, затвердженого Кабінетом Міністрів України. Постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2010 року № 1251, відповідно до пункту 226 статті226 Податкового кодексу України, затверджено Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів.

Склад адміністративного правопорушення - це передбачена нормами права сукупність об'єктивних і суб'єктивних ознак, за наявності яких те чи інше діяння можна кваліфікувати як адміністративне правопорушення. Він складається з: об'єкту, об'єктивної сторони, суб'єкту, суб'єктивної сторони.

Суб'єкт адміністративного правопорушення - це фізична осудна особа, яка досягла на момент вчинення проступку віку, з якого настає адміністративна відповідальність.

Об'єктивна сторона правопорушення за ч. 1 ст. 156 КпАП України передбачає дії суб'єкта підприємницької діяльності щодо порушення правил торгівлі алкогольними напоями і тютюновими виробами без ліцензії або марок акцизного збору.

Суб'єктами правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 156 КпАП України можуть бути працівники торгівлі, громадського харчування, громадяни, які займаються підприємницькою діяльністю в цих галузях.

Отже у протоколах про адміністративне правопорушення, складених відносно ОСОБА_1 , відсутнє посилання на конкретну норму Закону України, яку порушила остання, оскільки відповідальність за ч.1 ст. 156 КУпАП настає у разі роздрібної або оптової торгівлі алкогольними напоями чи тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, без марок акцизного податку чи з підробленими марками цього податку.

Окрім того, об'єктивна сторона правопорушення за ч.1 ст.156 КУпАП передбачає дії саме суб'єкта підприємницької діяльності щодо порушення правил торгівлі алкогольними напоями і тютюновими виробами без марок акцизного податку чи з підробленими марками цього податку. Санкція ч.1 ст.156 КУпАП передбачає обов'язкову конфіскацію товарів та виручки від продажу.

Відповідно до ч.2 ст. 55 Господарського кодексу України суб'єктами господарювання є: 1) господарські організації - юридичні особи, створені відповідно до Цивільного кодексу України, державні, комунальні та інші підприємства, створені відповідно до цього Кодексу, а також інші юридичні особи, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані в установленому законом порядку; 2) громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані відповідно до закону як підприємці.

Проте, матеріали справи, в тому числі і протоколи про адміністративне правопорушення серія ВАД № 607972 та ВАД № 607978, не містять даних про те, що ОСОБА_1 у встановленому законом порядку зареєстрована, як суб'єкт господарської діяльності, тобто є фізичною-особою підприємцем. Будь-яких дозвільних документів на ведення ОСОБА_1 підприємницької діяльності, зокрема щодо здійснення продажу алкогольних напоїв матеріали справи не містять, також матеріали справи не містять відомостей, що ОСОБА_1 є продавцем.

Доказів того, що ОСОБА_1 є суб'єктом господарювання та здійснює господарську (підприємницьку) діяльність, при цьому у протоколі серії ВАД №607978 у графі «місце роботи» зазначено, що ОСОБА_1 не працює.

До матеріалів справи додано копію єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців виданого на ім'я ОСОБА_4 .

Також, в протоколах про адміністративне правопорушення серії ВАБ №607972 та ВАД №607978 від 18.12.2025 року не зазначено об'єктивну сторону адміністративного правопорушення з урахуванням особливостей диспозиції та санкції ч.1 ст.156 КУпАП, а саме: предмети торгівлі не ідентифіковані належним чином; не надано документів, які б підтверджували факт продажу алкогольних напоїв, кому, за якою ціною проводилась реалізація алкогольних напоїв та в якій кількості; відсутні відомості одержання виручки від продажу предметів торгівлі.

Склад адміністративного правопорушення - це сукупність законодавчо-визначених ознак, наявність яких дає підстави дійти висновку у кожному конкретному випадку щодо належної правової кваліфікації дій особи, та як наслідок прийняти рішення щодо можливості притягнення такої особи до юридичної відповідальності.

Відсутність хоча б однієї із ознак складу адміністративного правопорушення унеможливлює прийняття рішення про притягнення особи до відповідальності та застосування відносно неї заходів державного примусу.

Також, до матеріалів справи не долучено достатніх та допустимих доказів того, що ОСОБА_1 перебуває у трудових відносинах з суб'єктом підприємницької діяльності, при цьому у протоколі серії ВАД №607978 у графі «місце роботи» зазначено, що ОСОБА_1 не працює

Відсутність вищенаведених даних позбавляє суд можливості повно та об'єктивно з'ясувати обставини справи та винести обґрунтовану постанову.

Відповідно ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Згідно зі статями 213, 221, 256, 278 КУпАП на розгляд уповноважених на те органів і посадових осіб, в тому числі до суду, повинні надходити належно оформленні справи про адміністративні правопорушення, а не протоколи про адміністративні правопорушення, в яких лише зазначається фактичні обставини справи, що підлягають перевірці на підставі зібраних документів.

Отже, підтвердження наявності роздрібного або оптового продажу алкогольних напоїв без марок акцизного податку в матеріалах відсутнє.

Вказане дає суду правову підставу дійти висновку про відсутність в діях ОСОБА_1 складу правопорушення передбачених ч. 1 ст. 156, ч.1 ст. 156 КпАП України.

Згідно із п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення.

Таким чином, у вищезазначеному протоколі про адміністративне правопорушення суть правопорушення не викладено в тому об'ємі, який дає підстави зробити висновок про те, що мала місце подія правопорушення та поза розумним сумнівом доводить наявність в діях особи складу інкримінованого йому діяння.

Відповідно до рішень Європейського суду з прав людини у справах "Малофєєва проти Росії" від 30.05.2013 р. та "Карелін проти росії" від 20.09.2016 р., у випадку, коли викладена в протоколі фабула правопорушення не відображає всіх істотних ознак складу правопорушення, суд не має права самостійно редагувати її, а так само не може відшукувати докази на користь обвинувачення, оскільки це становитиме порушення права на захист (особа не може належним чином підготуватися до захисту) та принципу рівності сторін процесу (оскільки особа має захищатися від обвинувачення, яке підтримується не стороною обвинувачення, а фактично судом).

Оцінюючи зазначені вище докази, суддя доходить висновку, що протокол про адміністративне правопорушення не може бути визнаний належним та допустимим доказом по даній справі в розумінні статті 251 КУпАП, оскільки за своєю правовою природою він не є самостійним беззаперечним доказом, а обставини, викладені в ньому повинні бути перевірені за допомогою інших доказів, які б підтверджували вину особи, яка притягується до адміністративної відповідальності і не викликали сумніву у суду.

Враховуючи визначальну роль протоколу, як доказу підтвердження винуватості особи у вчиненні адміністративного правопорушення, з урахуванням наявних порушень, суд позбавлений можливості всебічно, повно і об'єктивно з'ясувати обставини справи, у відповідності до вимог ст. ст. 245, 280 КУпАП та прийняти рішення щодо наявності в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення.

Відповідно до положень ч. 3 ст. 62 Конституції України, усі сумніви щодо доведення винуватості особи тлумачаться на її користь.

Отже, дослідивши усі обставини справи в їх сукупності та оцінюючи зібрані у справі докази, суддя вважає, що матеріалами справи не доведено наявність в діях ОСОБА_1 події та складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 156 КУпАП.

За наведеного провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , у відповідності до ст. 247 КУпАП, закриттю.

Відповідно до ч. 1 ст. 265 КУпАП, вилучені речі і документи зберігаються до розгляду справи про адміністративне правопорушення у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України за погодженням із Державною судовою адміністрацією України, а після розгляду справи, залежно від результатів її розгляду, їх у встановленому порядку конфіскують, або повертають володільцеві, або знищують, а при оплатному вилученні речей - реалізують.

Згідно вимог ст.40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.

Відповідно статтею 4 Закону України "Про судовий збір" та ст. 40-1 КУпАП визначено, що судовий збір стягується лише у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, а тому виходячи з норм ст.ст. 247, 284 КУпАП, суддя не вбачає підстав для стягнення судового збору.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 221, 283-284, 294КУпАП суд

постановив:

Об'єднати в одне провадження справи за №475/1174/25 та № 475/1175/25 про адміністративні правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст. 156, ч. 1 ст. 156 КУпАП, присвоїти об'єднаній справі № 475/1174/25.

Провадження у справі №475/1174/25 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.156 КУпАП, ч.1 ст.156 КУпАП - закрити на підставі п.1 ст.247 КУпАП, у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.

Вилучені під час складення протоколу алкогольні вироби, а саме 10 літрів спиртних напоїв, які зберігаються згідно квитанції про отримання на зберігання речових доказів ВАД №607972 та ВАД №607978 у ВП №2 Вознесенському РУП ГУНП в Миколаївській області за адресою Миколаївська область, Вознесенський район, с-ще Доманівка вул.Центральна, 31. Номер книги обліку речових доказів, вилучених (отриманих) стороною №103, порядковий номер №18/25, №17/25 повернути за належністю.

Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до Миколаївського апеляційного суду.

Суддя :О. В. Кривенко