Справа № 947/13802/25
Провадження № 1-кс/947/17536/25
25.11.2025 року м.Одеса
Слідчий суддя Київського районного суду міста Одеси ОСОБА_1 , при секретарі судового засідання ОСОБА_2 , за участю прокурора ОСОБА_3 , захисника ОСОБА_4 - адвоката ОСОБА_5 , представника особи щодо майна якої вирішується питання про накладення арешту - адвоката ОСОБА_6 , розглянувши у судовому засіданні в режимі відеоконференції в місті Одесі клопотання прокурора відділу Одеської обласної прокуратури ОСОБА_3 про арешт майна у кримінальному провадженні №12023160000001520 від 13.12.2023, за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч.ч. 2, 3 ст. 149, ч. 1 ст.14, ч. 3 ст. 149, ч.ч. 2, 3 ст. 332, ч.ч. 3, 4 ст. 358, ч. 1 ст. 366 КК України,
Як вбачається з клопотання сторони обвинувачення про арешт майна, досудове розслідування у кримінальному провадженні № 12023160000001520 від 13.12.2023 за підозрою ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 149, ч. 1 ст. 14, ч. 3 ст. 149, ч. 3 ст. 332, ч. 3 ст. 358 КК України, ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 149, ч. 2 ст. 332 КК України.
Установлено, що до 24.02.2022 громадяни України ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та інші невстановлені слідством особи здійснювали посередницьку діяльність у сфері міждержавного усиновлення дітей шляхом безпосередньої участі у процесах оформлення та супроводу справ, пов'язаних з усиновленням (удочерінням) дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування в сім'ї іноземців.
Одним з установлених способів підбору іноземними громадянами дітей з України до 24.02.2022 є проведення благодійними організаціями з України та США так званих «хостінгів», під час яких сім'ї громадян США, які з різних причин бажають усиновити та/або взяти на виховання дитину, приймають у себе на відпочинку та оздоровленні українських дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, на літні канікули, новорічні та різдвяні свята, щоб познайомитися з ними ближче, обрати бажану дитину та встановити з нею контакт.
Разом з цим, законодавство України передбачає, що усиновлення (удочеріння) дитини, яка є громадянином України, іноземцями провадиться, якщо були вичерпані всі можливості щодо передачі під опіку, піклування, на усиновлення чи виховання в сім'ї громадян України.
Однією з обов'язкових умов, які висуваються до потенційних усиновителів, в тому числі іноземних громадян, є особиста присутність в Україні особи, яка бажає усиновити дитину-сироту або дитину, позбавлену батьківського піклування під час процедури міждержавного усиновлення.
Внаслідок збройної агресії рф проти України, з 24.02.2022 на всій території України введено правовий режим воєнного стану.
При цьому, згідно роз'яснень Міністерства соціальної політики України, оприлюднених 13.03.2022, міждержавне усиновлення в Україні неможливе, оскільки це пов'язано з ризиками для безпеки дітей, неможливістю якісної перевірки документів та забезпечення найкращих інтересів дитини.
Крім того, політика Управління Верховного комісара ООН у справах біженців щодо усиновлення полягає в тому, що діти, евакуйовані до інших держав внаслідок надзвичайної ситуації, у тому числі діти, яким на території інших держав надано статус біженця, не можуть бути усиновлені, оскільки більшість із них не є сиротами, або немає офіційних достовірних підтверджень цьому.
Також, з 21.04.2022 урядом США започатковано програму «Uniting for Ukraine» (U4U) для українських біженців та їх сімей, яка надає громадянам України можливість в'їхати на територію США по тимчасовому гуманітарному паролю без необхідності отримання традиційної імміграційної чи гостьової візи, за наявності спонсора. Відповідно до цієї програми, бенефіціару надаються наступні преференції у вигляді прав на: проживання в США терміном до 2 років; дозвіл на роботу; податковий номер; можливість отримання водійських прав та посвідчення особи; можливість отримати медичне страхування; можливість отримати мінімальну соціальну фінансову допомогу; можливість дітям навчатись у школі; можливість відкрити банківський рахунок; можливість відвідувати курси англійської мови.
Своєю чергою, норми чинного законодавства України (ст. 216 Сімейного кодексу України, ст. ст. 24, 32 Закону України «Про охорону дитинства»), міжнародні договори, учасником яких є держава Україна, забороняють отримання будь-якими особами будь-якої неправомірної фінансової або іншої вигоди від діяльності щодо усиновлення (удочеріння) дитини, встановлення над нею опіки чи піклування, передання на виховання в сім'ю громадян, а також незаконне переміщення, вивезення та неповернення дітей з-за кордону, їх викрадення, торгівлю дітьми, що закріплено у Декларації прав дитини (прийнята резолюцією (ХІV) Генеральної Асамблеї ООН від 20.11.1959 року), ст. ст. 11, 21, 35 Конвенції про права дитини від 20.11.1989 року (ратифіковано Постановою ВР №789-ХІІ від 27.02.1991), ст. 17 Європейської конвенції про усиновлення дітей від 27.11.2008 року (ратифіковано Законом №VІ (3017-17) від 15.02.2011), ст. 32 Конвенції про захист дітей та співробітництво в галузі міждержавного усиновлення від 29.05.1993.
Не дивлячись на такі законодавчі обмеження та заборони, використовуючи особливості та відмінності законодавства США та України щодо легітимності посередницької діяльності в міждержавному усиновленні, а також гуманітарні преференції, які надаються біженцям з України за програмою «Uniting for Ukraine» (U4U), ОСОБА_7 , ОСОБА_4 та інші невстановлені досудовим розслідуванням особи, у невстановлений слідством час, але не пізніше 2022 року, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, тобто діючи з прямим умислом, при достеменно невстановлених в ході слідства обставинах, керуючись прагненням до наживи, вступили у попередню змову з метою вчинення злочинів, пов'язаних із переміщенням в США та передачею громадянам цієї країни раніше обраних на «хостингах» неповнолітніх і малолітніх українських дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, з метою їх експлуатації у вигляді усиновлення (удочеріння) з метою наживи.
Спільний злочинний план ОСОБА_7 , ОСОБА_4 та невстановлених осіб включав в себе наступні етапи:
-встановлення та використання співучасниками позаслужбових контактів, знайомств, налагодження корупційних зв'язків з посадовцями органів і служб у справах дітей;
-залучення до злочинної діяльності громадян України у якості опікунів, піклувальників раніше обраних громадянами США дітей для подальшого їх перевезення на територію цієї країни;
-надання залученим «перевізникам» для використання при встановленні опіки, піклування необхідних засобів у вигляді завідомо підроблених офіційних (довідки про доходи та договори оренди житла) та інших неправдивих документів (свідоцтва про хрещення дітей);
-супроводження порадами, вказівками та усуненням перешкод, у тому числі здійснюючи на посадових осіб тиск, видаючи себе внаслідок обману впливовим високопосадовцем, всього процесу прийняття органами і службами у справах дітей «позитивних» рішень на користь залучених «перевізників» про встановлення незаконної опіки (піклування) над раніше визначеними дітьми;
-безпосереднє переміщення залученими опікунами, піклувальниками дітей на територію США для передачі на виховання в сім'ї громадян цієї країни;
-отримання під оманливими приводами від громадян США грошових коштів у якості винагороди за послуги із забезпечення вивезення за межі України, переправлення на територію США та подальшу передачу дітей в сім'ї громадян цієї країни на виховання, утримання та усиновлення (удочеріння).
Установлення в Україні незаконної опіки (піклування) полягало у забезпеченні потенційних «перевізників» завідомо підробленими офіційними (довідки про доходи, договори оренди житла) та іншими неправдивими документами (свідоцтва про хрещення дітей), на підставі яких органами і службами у справах дітей, та з урахуванням складених посадовими особами цих органів недостовірних актів обстеження житло-побутових умов потенційних опікунів (піклувальників), приймались «позитивні» рішення на користь залучених «опікунів» про встановлення опіки (піклування) над раніше визначеними дітьми.
При цьому, визначений постановою Кабінету Міністрів України №866 від 24.09.2008 року «Питання діяльності органів опіки та піклування, пов'язаної із захистом прав дитини» порядок встановлення опіки, піклування над дітьми-сиротами та дітьми, позбавленими батьківського піклування, умовно поділяється на загальний та спрощений.
Загальний порядок встановлено для всіх осіб, які не перебувають з дитиною у сімейних, родинних відносинах, що передбачає проходження особою, в сім'ю якої влаштовуються діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, курсу навчання з проблем виховання таких дітей в місцевому Центрі соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді (далі за текстом - Центр), як передбачено п. 39 Постанови КМУ.
У особи на цьому етапі виникає обов'язок підтвердити свою відповідність установленим законодавством критеріям щодо можливості виконання обов'язків опікуна, піклувальника, зокрема: певний вік, стан здоров'я, належні житлово-побутові умови, матеріальний стан у вигляді офіційного доходу, відсутність судимостей тощо (п. 40 Постанови КМУ), які необхідно підтвердити офіційними документами шляхом їх подачі до місцевої Служби у справах дітей перед початком проходження курсів.
Спрощений порядок встановлено для родичів дитини-сироти та дитини, позбавленої батьківського піклування, оскільки вони не зобов'язані проходити курси навчання в Центрі (абз. 2 п. 39 Постанови).
Крім того, під час дії на території України воєнного стану особа, яка перебуває у сімейних, родинних відносинах (у тому числі хрещені батьки) з дитиною-сиротою або дитиною, позбавленою батьківського піклування, виявила бажання взяти її під опіку, піклування подає службі у справах дітей за місцем свого проживання або за місцем виявлення дитини такі документи: заяву; копію паспорта громадянина України; документи, що підтверджують сімейні, родинні зв'язки особи з дитиною; довідку від нарколога та психіатра про відсутність перебування на обліку; довідку про наявність чи відсутність судимості (п. 79 Постанови).
Разом з тим, положення п. 8 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», передбачають, що не підлягають призову на військову службу під час мобілізації опікуни, піклувальники, на утриманні яких перебуває дитина-сирота або дитина, позбавлена батьківського піклування, віком до 18 років.
В період з 2022 року по 2025 рік ОСОБА_4 , ОСОБА_7 та інші невстановлені особи вчинили ряд умисних злочинів, пов'язаних із переміщенням в США та передачею громадянам цієї країни раніше обраних на «хостингах» неповнолітніх і малолітніх українських дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, з метою їх експлуатації (усиновлення (удочеріння) з метою наживи), за наступних обставин.
Установлено, що з 18.07.2018 в КЗ «Центр соціальної підтримки дітей та сімей «Крила надії» Маріупольської міської ради перебували малолітні ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , та ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_5 .
Заочним рішенням Іллічівського районного суду м. Маріуполь Донецької області від 01.08.2020 у справі №264/2461/19 позбавлено ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , батьківських прав відносно ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , та ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_5 .
Рішенням виконавчого комітету Маріупольської міської ради Донецької області від 16.05.2018 № 254 «Про надання статусу дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування», ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , та ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , надано статус дитини, позбавленої батьківського піклування.
За запрошенням неприбуткової американської організації «Loving Family's and Homes for Orphans Inc.» (64 Харбор Поінт Сьокл, Форт-Верт, Техас 76179, США, президент ОСОБА_12 ) від 07.11.2019 року та за сприяння Міжнародного Благодійного Фонду «Країна Милосердя» (ЄДРПОУ 35078133), на оздоровленні («хостингу») у Сполучених Штатах Америки в період з 15.12.2019 по 15.01.2020, перебувала група дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, під керівництвом та у супроводі ОСОБА_7 .
У складі цієї групи дітей перебували ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , та ОСОБА_28 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , які в період з 15.12.2019 по 15.01.2020 проживали у сім'ї громадян США ОСОБА_13 ( ОСОБА_13 ), ІНФОРМАЦІЯ_7 , та ОСОБА_15 ( ОСОБА_15 ), ІНФОРМАЦІЯ_8 за адресою: АДРЕСА_1 ).
Надалі, в період з 01.07.2021 по 30.08.2021 за запрошенням американської організації «Loving Family's and Homes for Orphans Inc.» та за сприяння Міжнародного Благодійного Фонду «Країна Милосердя» на оздоровленні у Сполучених Штатах Америки перебувала група дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які є вихованцями дитячих закладів України, керівником та супроводжуючими якої виступила ОСОБА_7 та ОСОБА_17 , ІНФОРМАЦІЯ_9 .
До вказаної групи входили ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , та ОСОБА_28 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , які, відповідно до запрошення організації «Loving Family's and Homes for Orphans Inc.», у вказаний період часу проживали у сім'ї громадян США ОСОБА_13 ( ОСОБА_13 ), ІНФОРМАЦІЯ_7 , та ОСОБА_15 ( ОСОБА_15 ), ІНФОРМАЦІЯ_8 за адресою: АДРЕСА_1 ).
За таких обставин, невстановлені особи, які діяли за попередньою змовою із ОСОБА_4 та ОСОБА_7 забезпечили попередній підбір та подальше знайомство подружжя громадян ОСОБА_18 та ОСОБА_19 з бажаними для усиновлення українськими дітьми, позбавленими батьківського піклування, - ОСОБА_20 та ОСОБА_28 .
Після отримання від американського подружжя ОСОБА_22 підтвердження про їх намір усиновити дітей ОСОБА_9, ОСОБА_7 , діючи за попередньою змовою із ОСОБА_4 та відповідно до їх спільного плану протиправної діяльності, за невстановлених обставин, приблизно в червні 2023 року, підшукали серед чоловічого населення України особу призовного віку - ОСОБА_23 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , який виявив бажання уникнути мобілізації в Україні та безперешкодно виїхати за її межі, отримавши при цьому можливість проживання на території США, залучивши останнього до протиправної діяльності організованої нею злочинної групи.
Надалі, з урахуванням змін у чинному законодавстві України, які дозволяють призначення особи, яка перебуває у родинних відносинах з дитиною, позбавленою батьківського піклування, опікуном (піклувальником) у спрощеному порядку, для безперешкодного призначення ОСОБА_23 опікуном саме обраних громадянами США дітей ОСОБА_9, ОСОБА_7 та ОСОБА_4 , діючи спільно та за попередньою змовою, виготовили свідоцтва про хрещення, в яких зазначили, що ОСОБА_23 15.10.2012 начебто похрестив ОСОБА_24 та ОСОБА_25 , що повністю не відповідає дійсності. Виготовивши необхідні для подачі до служби у справах дітей документи, при невстановлених обставинах ОСОБА_4 та ОСОБА_7 передали їх ОСОБА_23 .
Надалі, ОСОБА_4 та ОСОБА_7 надали ОСОБА_23 вказівки щодо його подальших дій, направлених на встановлення опіки над дітьми ОСОБА_9, а також порядку збирання та подання документів до органів опіки та піклування.
Після чого, ОСОБА_23 , не маючи дійсних намірів виконувати обов'язки опікуна, діючи за вказівками ОСОБА_4 та ОСОБА_7 , керуючись бажанням уникнення мобілізації шляхом отримання можливості бути опікуном (піклувальником) дітей-сиріт, заздалегідь отримавши від останніх завідомо підроблені свідоцтва про хрещення ОСОБА_9 та ОСОБА_10 від 15.10.2012, 14.08.2023 звернувся до Вишневої міської ради Бучанського району Київської області із заявою про призначення його опікуном
ОСОБА_9 та піклувальником ОСОБА_10 , надавши в якості підтвердження свого родинного зв'язку із вказаними дітьми, раніше надані йому співучасниками підроблене свідоцтво про хрещення, згідно якого начебто ОСОБА_23 похрестив дітей ОСОБА_9.
За результатами розгляду заяви ОСОБА_23 , до якої долучено неправдиві документи, рішенням Виконавчого комітету Вишневої міської ради Бучанського району Київської області №83/4 від 12.10.2023 останнього призначено опікуном малолітнього ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , та піклувальником неповнолітньої ОСОБА_28 , ІНФОРМАЦІЯ_5 .
На підставі зазначеного рішення, 02.11.2023 на території Швейцарської Конфедерації (Foyer Ecole des Missons Impase du bout de la forest 7, 1898 - St. Gingolph, Canton de Valais) в присутності першого секретаря з консульських питань Посольства України у Швейцарській Конфедерації ОСОБА_23 передано указаних дітей.
Використовуючи наданий йому статус опікуна та піклувальника, рішення Виконавчого комітету Вишневої міської ради Бучанського району Київської області №83/4 від 12.10.2023, отримане на підставі неправдивих документів, ОСОБА_23 отримав рішення щодо оформлення відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації строком на шість місяців.
В той же час, невстановлені особи, які діяли за попередньою змовою із ОСОБА_4 та ОСОБА_7 , з метою переправлення до США та передачі дітей ОСОБА_9 подружжю громадян ОСОБА_26 , забезпечили отримання останніми гуманітарного паролю, необхідного для в'їзду ОСОБА_23 разом з дітьми ОСОБА_9 в США за програмою «Uniting for Ukraine».
Отримавши всі необхідні документи для виїзду за кордон (рішення щодо встановлення опіки та піклування над дітьми ОСОБА_9, рішення щодо оформлення відстрочки від мобілізації, гуманітарний пароль, закордонні паспорти для дітей ОСОБА_9, погодження на виїзд дітей за кордон) ОСОБА_23 , під керівництвом ОСОБА_4 та ОСОБА_7 , 14.03.2024 разом з дітьми ОСОБА_20 та ОСОБА_28 безпідставно, використовуючи офіційні документи, здобуті на підставі неправдивих документів, перетнув на виїзд державний кордон України через міжнародний пункт пропуску для автомобільного сполучення «Грушів-Будомєж».
Прибувши 24.03.2024 на територію США ОСОБА_23 , при невстановлених наразі обставинах передав дітей ОСОБА_27 та ОСОБА_28 на проживання та утримання в сім'ю громадян ОСОБА_26 .
Своєю чергою, за послуги з переміщення дітей ОСОБА_24 та ОСОБА_28 до Сполучених Штатів Америки громадянка США ОСОБА_29 сплатила ОСОБА_7 грошові кошти в сумі 5750 доларів США, а ОСОБА_23 - 2500 доларів США.
Крім того, установлено, що з 2021 року малолітні ОСОБА_30 , ІНФОРМАЦІЯ_11 , та ОСОБА_31 , ІНФОРМАЦІЯ_12 , перебували в БО БФ «Соціально-реабілітаційний центр опіки дітей «Дитячі стежинки» (ЄДРПОУ 39877117).
Рішенням Пустомитівського районного суду Львівської області від 03.11.2022 у справі №450/1934/2 позбавлено ОСОБА_32 , ІНФОРМАЦІЯ_13 , батьківських прав відносно малолітніх ОСОБА_33 , ІНФОРМАЦІЯ_11 , та ОСОБА_31 , ІНФОРМАЦІЯ_12 .
Рішенням виконавчого комітету Щирецької селищної ради Львівського району Львівської області від 27.06.2023 №115 «Про надання статусу дітей, позбавлених батьківського піклування», малолітнім ОСОБА_33 , ІНФОРМАЦІЯ_11 , та ОСОБА_31 , ІНФОРМАЦІЯ_12 , надано статус дітей, позбавлених батьківського піклування.
Надалі, ОСОБА_4 , ОСОБА_7 та інші невстановлені особи, забезпечили знайомство дітей ОСОБА_33 та ОСОБА_31 із громадянкою США ОСОБА_38 , яка мала на меті усиновити дітей з України.
Після отримання від громадянки США ОСОБА_38 підтвердження про намір усиновити дітей ОСОБА_33 та ОСОБА_40 , ОСОБА_4 , діючи за попередньою змовою із ОСОБА_7 та відповідно до їх спільного плану протиправної діяльності, за невстановлених обставин, приблизно в серпні 2023 року, підшукали серед чоловічого населення України особу призовного віку - ОСОБА_41 , ІНФОРМАЦІЯ_14 , який виявив бажання уникнути мобілізації в Україні та безперешкодно виїхати за її межі, отримавши при цьому можливість проживання на території США, залучивши останнього до протиправної діяльності організованої нею злочинної групи.
Надалі, ОСОБА_4 та ОСОБА_7 при достеменно невстановлених обставинах виготовили підроблену довідку про доходи, видану начебто 07.08.2023 ТОВ «РОЗЕТКА.УА», відповідно до якої ОСОБА_42 , в лютому 2022 року та в період з березня 2023 року по липень 2023 року, працював на посаді SMM-менеджера, довідку про доходи, видану начебто 02.09.2023 ТОВ «ЕМФЕСІС ІНВЕСТ», відповідно до якої ОСОБА_42 в березні 2022 року, та в період з квітня 2023 року по серпень 2023 року працював на посаді менеджера постачання будівельних матеріалів, та договір оренди квартири, начебто укладеного між ОСОБА_43 (орендодавець) та ОСОБА_44 (орендар) на квартиру АДРЕСА_2 , які при невстановлених обставинах передали ОСОБА_45 .
Надалі, ОСОБА_4 та ОСОБА_7 надали ОСОБА_46 вказівки щодо його подальших дій, направлених на встановлення опіки над дітьми ОСОБА_33 та ОСОБА_31 , а також порядку збирання та подання документів до органів опіки та піклування.
Після чого, ОСОБА_42 , не маючи дійсних намірів виконувати обов'язки опікуна, діючи за вказівками ОСОБА_4 та ОСОБА_7 , керуючись бажанням уникнення мобілізації шляхом отримання можливості бути опікуном (піклувальником) дитини, позбавленої батьківського піклування, та постановки на облік потенційних опікунів (піклувальників), заздалегідь отримавши від останніх завідомо підроблені офіційні документи, які підтверджують його належні матеріальний стан, доходи та житло-побутові умови, у вигляді «Довідки про доходи» за останні 6 місяців (лютий 2022, березень 2023 - липень 2023 років), виданої начебто 07.08.2023 ТОВ «РОЗЕТКА.УА» (ЄДРПОУ 37193071) на ім'я ОСОБА_49 ; «Довідки про доходи» за останні 6 місяців (березень 2022, квітень 2023 - серпень 2023 років), виданої начебто 02.09.2023 за № 48(2) ТОВ «Емфесіс Інвест» (ЄДРПОУ 42802895) на ім'я ОСОБА_49 ; «Договору оренди квартири (житлового приміщення)», на квартиру АДРЕСА_2 , 18.04.2023, звернувся до служби у справах дітей Черкаської міської ради із заявою про призначення його опікуном малолітніх дітей ОСОБА_50 та ОСОБА_40 , до якої долучив вищезазначені підроблені та інші необхідні документи.
Невстановлені особи із числа співробітників служби у справах дітей Черкаської міської ради, діючи за попередньою змовою із ОСОБА_7 та ОСОБА_4 , в порушення вимог законодавства України у сфері охорони дитинства та регулювання діяльності органів опіки та піклування, для забезпечення швидкого прийняття рішення щодо призначення ОСОБА_49 опікуном дітей ОСОБА_33 та ОСОБА_31 не перевірили належним чином адресу, вказану ОСОБА_44 як місце проживання, та склали завідомо недостовірний офіційний документ - акт обстеження умов проживання потенційного опікуна ОСОБА_49 , до якого внесли завідомо неправдиві відомості про наявність у нього належних житлово-побутових умов за адресою: квартира АДРЕСА_2 .
За результатами розгляду заяви ОСОБА_49 , до якої долучено завідомо підроблені документи, рішенням виконавчого комітету Черкаської міської ради №1941 від 20.12.2023 останнього призначено опікуном малолітніх дітей ОСОБА_33 та ОСОБА_31 .
Використовуючи наданий йому статус піклувальника, рішення виконавчого комітету Черкаської міської ради №1941 від 20.12.2023, отримане на підставі заздалегідь підроблених офіційних документів, ОСОБА_42 , отримав рішення щодо оформлення відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації строком на шість місяців.
В той же час, невстановлені особи, які діяли за попередньою змовою із ОСОБА_4 та ОСОБА_7 , з метою переправлення до США та передачі дітей ОСОБА_33 громадянці США ОСОБА_38 , забезпечили отримання останніми гуманітарного паролю, необхідного для в'їзду ОСОБА_49 разом з дітьми ОСОБА_33 та ОСОБА_55 в США за програмою «Uniting for Ukraine».
Отримавши всі необхідні документи для виїзду за кордон (рішення щодо встановлення опіки над дітьми ОСОБА_33, рішення щодо оформлення відстрочки від мобілізації, гуманітарний пароль, закордонні паспорти для дітей ОСОБА_33, погодження на виїзд дітей за кордон) ОСОБА_42 , під керівництвом ОСОБА_4 , разом з ОСОБА_33 та ОСОБА_31 , 08.04.2024 безпідставно, використовуючи офіційні документи, здобуті на підставі завідомо підроблених офіційних документів, перетнув державний кордон України через міжнародний пункт пропуску для автомобільного сполучення «Шегині-Медика».
Прибувши 09.04.2024 на територію США в супроводі громадянки США ОСОБА_56 , яка є сестрою ОСОБА_38 , ОСОБА_42 , відповідно до укладених домовленостей між ОСОБА_4 , ОСОБА_7 та громадянкою США ОСОБА_38 , повинен був передати дітей ОСОБА_33 та ОСОБА_40 на проживання та утримання в сім'ю останньої.
Крім того, установлено, що відповідно до наказу №19/У від 29.08.2023 до КЗ «Світловодської загальноосвітньої санаторної школи-інтернату І-ІІІ ступенів №2 Кіровоградської обласної ради» (ЄДРПОУ 22219348) зараховано ОСОБА_59 , ІНФОРМАЦІЯ_15 , та ОСОБА_60 , ІНФОРМАЦІЯ_15 .
Заочним рішенням Кам'янсько-Дніпровського районного суду Запорізької області від 09.12.2020 у справі №318/1061/20 позбавлено ОСОБА_61 , ІНФОРМАЦІЯ_16 , та ОСОБА_62 , ІНФОРМАЦІЯ_17 , батьківських прав відносно вказаних дітей.
Рішенням виконавчого комітету Водянської сільської ради Васильківського району Запорізької області №13-108 від 23.11.2021 «Про надання статусу дитини позбавленої батьківського піклування малолітнім дітям», ОСОБА_63 , ІНФОРМАЦІЯ_15 , та ОСОБА_64 , ІНФОРМАЦІЯ_15 , надано статуси дітей, позбавлених батьківського піклування.
У зв'язку із збройною агресією рф проти України, відповідно до вимог «Порядку тимчасового переміщення (евакуації) та забезпечення умов для перебування на території України, де не ведуться бойові дії, або за межами України дітей та осіб, які проживають або зараховані до закладів різних типів, форм власності та підпорядкування на цілодобове перебування», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №385 від 27.03.2022 (Постанова втратила чинність на підставі Постанови КМ № 546 від 01.06.2023), у 2022 році вихованців КЗ «Світловодської загальноосвітньої санаторної школи-інтернату І-ІІІ ступенів №2 Кіровоградської обласної ради» було евакуйовано до Італійської Республіки, серед яких дітей ОСОБА_65 та ОСОБА_66 .
Подружжя громадян США ОСОБА_67 та ОСОБА_68 , бажаючи усиновити українських дітей, під виглядом волонтерської діяльності, перебуваючи в Італійській Республіці обрали серед евакуйованих вихованців КЗ «Світловодської загальноосвітньої санаторної школи-інтернату І-ІІІ ступенів №2 Кіровоградської обласної ради» для подальшого усиновлення дітей ОСОБА_69 та ОСОБА_66 .
Після отримання від американського подружжя ОСОБА_68 підтвердження про їх намір усиновити дітей ОСОБА_64 , ОСОБА_4 та ОСОБА_7 , діючи за попередньою змовою та відповідно до плану протиправної діяльності, приблизно в серпні 2023 року, підшукали серед чоловічого населення України особу призовного віку - ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , який виявив бажання уникнути мобілізації в Україні та безперешкодно виїхати за її межі, отримавши при цьому можливість проживання на території США, залучивши останнього до протиправної діяльності.
Надалі, ОСОБА_4 та ОСОБА_7 , діючи на виконання плану спільної протиправної діяльності, виготовили та, приблизно 14.08.2023, перебуваючи в м. Черкаси, передали ОСОБА_72 підроблену довідку про доходи за останні 6 місяців, видану начебто 07.08.2023 АТ КБ «ПРИВАТБАНК» (ЄДРПОУ 14360570) на ім'я ОСОБА_8 , та договір оренди квартири (житлового приміщення), начебто укладеного між ОСОБА_73 (орендодавець) та ОСОБА_8 (орендар) на квартиру АДРЕСА_3 .
Надалі, ОСОБА_4 та ОСОБА_7 надали ОСОБА_72 вказівки щодо його подальших дій, направлених на встановлення опіки над дітьми ОСОБА_64, а також порядку збирання та подання документів до органів опіки та піклування.
Після чого ОСОБА_8 , не маючи дійсних намірів виконувати обов'язки опікуна, діючи за попередньою змовою та за вказівками ОСОБА_74 , ОСОБА_4 та інших невстановлених осіб, керуючись бажанням уникнення мобілізації шляхом отримання можливості бути опікуном (піклувальником) дітей, позбавлених батьківського піклування, та постановки на облік потенційних опікунів (піклувальників), використовуючи отримані від
ОСОБА_7 та ОСОБА_4 підроблені офіційні документи, які підтверджують його належні матеріальний стан, доходи та житло-побутові умови, необхідні для проходження курсів у Черкаському обласному центрі соціальних служб та отримання рекомендації про включення до Єдиного електронного банку даних опікунів у вигляді «Довідки про доходи» за останні 6 місяців (лютий 2023 - липень 2023 року), виданої начебто 07.08.2023 за № 48-11Е АТ КБ «ПРИВАТБАНК» (ЄДРПОУ 14360570) на ім'я ОСОБА_8 , «Договору оренди квартири (житлового приміщення)», начебто укладеного 05.06.2023 між ОСОБА_73 (орендодавець) та ОСОБА_8 (орендар) на квартиру АДРЕСА_3 , які повністю не відповідають дійсності, звернувся 18.12.2023 до Центру надання адміністративних послуг Черкаської міської ради із заявою про призначення його піклувальником неповнолітніх дітей ОСОБА_65 та ОСОБА_64 , до якої долучив вищезазначені підроблені та інші необхідні документи.
За результатами розгляду заяви ОСОБА_8 , до якої долучено завідомо підроблені для співучасників документи, Службою у справах дітей Черкаської міської ради 19.12.2023 за № 4940/30-02-27 складено Висновок про доцільність встановлення опіки та відповідність її інтересам дітей ОСОБА_64.
Надалі, рішенням Виконавчого комітету Черкаської міської ради №2001 від 27.12.2023 ОСОБА_8 призначено піклувальником неповнолітніх ОСОБА_59 , ІНФОРМАЦІЯ_15 , та ОСОБА_64 , ІНФОРМАЦІЯ_15 , яких ОСОБА_8 , згідно актів від 04.01.2024 про вибуття дитини у сім'ю, отримав від дирекції КЗ «Світловодська загальноосвітня санаторна школа-інтернат І-ІІІ ступенів №2 Кіровоградської обласної ради» (ЄДРПОУ 22219348).
В той же час, невстановлені особи із числа громадян США, діючи за попередньою змовою із ОСОБА_4 і ОСОБА_7 , з метою переправлення до США та передачі дітей ОСОБА_64 подружжю громадян США ОСОБА_67, забезпечили отримання останніми гуманітарного паролю для в'їзду ОСОБА_8 разом з дітьми ОСОБА_64 в США за програмою «Uniting for Ukraine».
Отримавши всі необхідні документи для виїзду за кордон (рішення щодо встановлення опіки над дітьми ОСОБА_64, рішення щодо оформлення відстрочки від мобілізації, гуманітарний пароль, закордонні паспорти для дітей ОСОБА_64, погодження на виїзд дітей за кордон) ОСОБА_77 , під керівництвом та за попередньою змовою із ОСОБА_4 та ОСОБА_78 , разом з дітьми ОСОБА_79 та ОСОБА_64 , 14.03.2024 безпідставно, використовуючи офіційні документи, здобуті на підставі завідомо підроблених офіційних документів, перетнув на виїзд державний кордон України в міжнародному пункті пропуску для автомобільного сполучення «Шегині-Медика».
Прибувши до м. Вроцлав Республіки Польща, ОСОБА_8 разом з дітьми ОСОБА_79 та ОСОБА_64 повинен був вилетіти до Сполучених Штатів Америки з метою передачі останніх на проживання та утримання в сім'ю громадян США ОСОБА_67 та ОСОБА_68.
Своєю чергою, за послуги з переміщення дітей ОСОБА_64 та ОСОБА_82 до Сполучених Штатів Америки громадянка США ОСОБА_83 сплатила ОСОБА_7 та ОСОБА_4 грошові кошти в сумі 5600 доларів США.
Крім того, встановлено, що відповідно до рішення виконавчого комітету Запорізької міської ради №402/15 від 19.07.2017 ОСОБА_84 , ІНФОРМАЦІЯ_18 , влаштовано до державного закладу для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, на повне державне утримання, та станом на 2023 рік останній перебував у КЗ «Бердянська загальноосвітня санаторна школа-інтернат І-ІІІ ступенів» Запорізької обласної ради (ЄДРПОУ 20510312).
Рішенням Заводського районного суду м.Запоріжжя від 07.06.2017 у справі №332/1075/17 позбавлено ОСОБА_85 , ІНФОРМАЦІЯ_24, батьківських прав відносно ОСОБА_86 , ІНФОРМАЦІЯ_18 .
Рішенням виконавчого комітету Запорізької міської ради №402/4 від 19.07.2017 «Про надання статусу дитини позбавленої батьківського піклування», ОСОБА_87 , ІНФОРМАЦІЯ_18 , надано статус дитини, позбавленої батьківського піклування.
За запрошенням некомерційної американської організації «Host Orphans Worldwide» (27 Гаргола Пік, Джиллетт, штат Вайомінг, 82716, США, директор ОСОБА_148) від 27.04.2021 року та за сприяння Міжнародного Благодійного Фонду «Маяк» (ЄДРПОУ 25886163), на оздоровленні («хостингу») у Сполучених Штатах Америки в період з 22.06.2021 по 30.08.2021, під керівництвом та у супроводі членів МБФ «Маяк» перебувала група дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які є вихованцями дитячих закладів України.
У складі цієї групи дітей перебував ОСОБА_88 , ІНФОРМАЦІЯ_18 , який в період з 22.06.2021 по 30.08.2021 проживав в сім'ї громадян ОСОБА_67 ( ОСОБА_90 ), ІНФОРМАЦІЯ_19 , та ОСОБА_68 ( ОСОБА_92 ), ІНФОРМАЦІЯ_20 , за адресою: 7927 Loma Dr.SE Olympia, WA 98503.
Надалі, за запрошенням некомерційної американської організації «Host Orphans Worldwide» (27 Гаргола Пік, Джиллетт, штат Вайомінг, 82716, США, директор ОСОБА_148) та за сприяння Міжнародного Благодійного Фонду «Маяк» (ЄДРПОУ 25886163), на оздоровленні («хостингу») у Сполучених Штатах Америки в період з 15.12.2021 по 15.01.2022, під керівництвом та у супроводі членів МБФ «Маяк» перебувала група дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які є вихованцями дитячих закладів України.
У складі цієї групи дітей перебував ОСОБА_88 , ІНФОРМАЦІЯ_18 , який в період з 15.12.2021 по 15.01.2022 проживав в сім'ї громадян ОСОБА_67 ( ОСОБА_90 ), ІНФОРМАЦІЯ_19 , та ОСОБА_68 ( ОСОБА_92 ), ІНФОРМАЦІЯ_20 , за адресою: АДРЕСА_4 .
За таких обставин, невстановлені особи, які діяли за попередньою змовою із ОСОБА_4 та ОСОБА_7 , забезпечили попередній підбір та подальше знайомство подружжя громадян ОСОБА_68 та ОСОБА_67 з бажаною для усиновлення українською дитиною, позбавленої батьківського піклування, - ОСОБА_95 .
Після отримання від американського подружжя ОСОБА_68 підтвердження про їх намір усиновити ОСОБА_82 , ОСОБА_4 та ОСОБА_7 , діючи відповідно до плану протиправної діяльності, приблизно в жовтні 2023 року, підшукали серед громадян України ОСОБА_96 , ІНФОРМАЦІЯ_21 , яка виявила бажання отримати можливість проживання на території США, залучивши останню до протиправної діяльності.
Надалі, ОСОБА_4 та ОСОБА_7 , діючи за попередньою змовою та на виконання плану спільної протиправної діяльності, виготовили та, при достеменно невстановлених обставинах, передали ОСОБА_97 підроблену довідку про доходи за останні 6 місяців, видану начебто 27.10.2023 ФОП « ОСОБА_98 » на ім'я ОСОБА_99 .
З урахуванням змін у чинному законодавстві України, які дозволяють призначення особи, яка перебуває у родинних відносинах з дитиною, позбавленою батьківського піклування, опікуном (піклувальником) у спрощеному порядку, для безперешкодного призначення ОСОБА_97 опікуном саме обраного громадянами США ОСОБА_82 , ОСОБА_7 та ОСОБА_4 , діючи спільно та за попередньою змовою, виготовили та передали ОСОБА_97 свідоцтво про хрещення, в якому зазначили, що 27.06.2018 вона начебто похрестила ОСОБА_82 , що повністю не відповідає дійсності.
Надалі, ОСОБА_4 та ОСОБА_7 надали ОСОБА_97 вказівки щодо її подальших дій, направлених на встановлення опіки над малолітнім ОСОБА_100 , а також порядку збирання та подання документів до органів опіки та піклування.
Після чого ОСОБА_97 , не маючи дійсних намірів виконувати обов'язки опікуна, діючи за попередньою змовою та за вказівками ОСОБА_74 , ОСОБА_4 , використовуючи отримані від останніх документ, який підтверджує її належні матеріальний стан та доходи у вигляді «Довідки про доходи» за останні 6 місяців (квітень 2023 - вересень 2023 року), виданої начебто 27.10.2023 за № 18 ФОП « ОСОБА_98 » (РНКПП НОМЕР_1 ) на ім'я ОСОБА_97 , 09.11.2023, звернулась до Служби у справах дітей та сім'ї Глухівської міської ради Сумської області із заявою про призначення її опікуном ОСОБА_82 , зазначивши адресу свого проживання АДРЕСА_5 та надавши в якості підтвердження свого родинного зв'язку із вказаною дитиною, раніше надане їй співучасниками підроблене свідоцтво про хрещення, згідно якого начебто ОСОБА_99 . 27.06.2018 похрестила ОСОБА_101 .
Невстановлені особи із числа співробітників служби у справах дітей Глухівської міської ради Сумської області, діючи за попередньою змовою із ОСОБА_7 та ОСОБА_4 , в порушення вимог законодавства України у сфері охорони дитинства та регулювання діяльності органів опіки та піклування, для забезпечення швидкого прийняття рішення щодо призначення ОСОБА_97 опікуном ОСОБА_82 не перевірили адресу, вказану ОСОБА_97 як місце проживання, та склали завідомо недостовірний офіційний документ - акт обстеження умов проживання потенційного опікуна ОСОБА_97 , до якого внесли завідомо неправдиві відомості про наявність у неї належних житлово-побутових умов за адресою: квартира АДРЕСА_6 .
За результатами розгляду заяви ОСОБА_97 , до якої долучено завідомо підроблені для співучасників документи, рішенням Виконавчого комітету Глухівської міської ради Сумської області №321 від 16.11.2023 ОСОБА_97 призначено опікуном малолітнього ОСОБА_86 , ІНФОРМАЦІЯ_18 .
В той же час, невстановлені особи із числа громадян США, діючи за попередньою змовою із ОСОБА_4 і ОСОБА_7 , з метою переправлення до США та передачі ОСОБА_82 подружжю громадян ОСОБА_67 , забезпечили отримання останніми гуманітарного паролю для в'їзду ОСОБА_97 разом з ОСОБА_100 в США за програмою «Uniting for Ukraine».
Отримавши всі необхідні документи для виїзду за кордон (рішення щодо встановлення опіки над ОСОБА_100 , гуманітарний пароль, закордонний паспорт для ОСОБА_82 , погодження на виїзд дитини за кордон) ОСОБА_97 , під керівництвом та за попередньою змовою із ОСОБА_4 та ОСОБА_78 , разом із ОСОБА_100 , 14.03.2024 безпідставно, використовуючи офіційні документи, здобуті на підставі завідомо підроблених офіційних документів, перетнула на виїзд державний кордон України в міжнародному пункті пропуску для автомобільного сполучення «Шегині-Медика».
Прибувши до м. Вроцлав Республіки Польща, ОСОБА_97 разом із ОСОБА_100 повинна була вилетіти до Сполучених Штатів Америки з метою передачі останнього на проживання та утримання в сім'ю громадян США ОСОБА_67 та ОСОБА_68 , однак наданий їй гуманітарний пароль за програмою «Uniting for Ukraine» було анульовано уповноваженими органами Сполучених Штатів Америки.
Продовжуючи реалізацію свого злочинного умислу, направленого на переміщення неповнолітнього ОСОБА_82 до Сполучених Штатів Америки та передачі громадянам США ОСОБА_67 та ОСОБА_68 , ОСОБА_97 разом із ОСОБА_100 15.02.2025 безпідставно, використовуючи офіційні документи, здобуті на підставі завідомо підроблених офіційних документів, перетнула на виїзд державний кордон України в міжнародному пункті пропуску для автомобільного сполучення «Шегині-Медика».
Своєю чергою, за послуги з переміщення ОСОБА_82 та дітей ОСОБА_64 до Сполучених Штатів Америки громадянка США ОСОБА_83 сплатила ОСОБА_7 та ОСОБА_4 грошові кошти в сумі 5600 доларів США.
Крім того, установлено, що з 06.05.2020 в КЗ «Гуляйпільська спеціальна загальноосвітня школа-інтернат» Запорізької обласної ради перебували малолітні ОСОБА_105 , ІНФОРМАЦІЯ_22 , та ОСОБА_106 , ІНФОРМАЦІЯ_23 .
Рішенням Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя від 10.05.2018 у справі №335/10420/17 позбавлено ОСОБА_107 , ІНФОРМАЦІЯ_24 , батьківських прав відносно ОСОБА_108 , ІНФОРМАЦІЯ_23 .
Рішенням Запорізького апеляційного суду від 01.09.2020 у справі № 22-ц/807/2614/20 позбавлено ОСОБА_109 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , батьківських прав відносно ОСОБА_105 , ІНФОРМАЦІЯ_22 .
Рішенням виконавчого комітету Запорізької міської ради від 25.06.2018
№ 283/9 «Про надання статусу дитини, позбавленої батьківського піклування», малолітньому ОСОБА_111 , ІНФОРМАЦІЯ_23 , надано статус дитини, позбавленої батьківського піклування.
Рішенням виконавчого комітету Токмацької міської ради Запорізької області від 22.10.2020 № 185/8 «Про надання статусу дитини, позбавленої батьківського піклування», малолітньому ОСОБА_105 , ІНФОРМАЦІЯ_22 , надано статус дитини, позбавленої батьківського піклування.
За запрошенням некомерційної американської організації «Host Orphans Worldwide» (27 Гаргола Пік, Джиллетт, штат Вайомінг, 82716, США, директор ОСОБА_148) від 27.04.2021 року та за сприяння Міжнародного Благодійного Фонду «Маяк» (ЄДРПОУ 25886163), на оздоровленні («хостингу») у Сполучених Штатах Америки в період з 22.06.2021 по 30.08.2021, під керівництвом та у супроводі членів МБФ «Маяк» перебувала група дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які є вихованцями дитячих закладів України.
У складі цієї групи дітей перебував ОСОБА_106 , ІНФОРМАЦІЯ_23 , який в період з 22.06.2021 по 30.08.2021 проживав у сім'ї громадян ОСОБА_113 ( ОСОБА_113 ), ІНФОРМАЦІЯ_25 , та ОСОБА_115 ( ОСОБА_115 ), ІНФОРМАЦІЯ_26 за адресою: АДРЕСА_7 .
Крім того, за запрошенням некомерційної американської організації «Host Orphans Worldwide» (27 Гаргола Пік, Джиллетт, штат Вайомінг, 82716, США, директор ОСОБА_148) та за сприяння Міжнародного Благодійного Фонду «Маяк» (ЄДРПОУ 25886163), на оздоровленні («хостингу») у Сполучених Штатах Америки в період з 15.12.2021 по 15.01.2022, під керівництвом та у супроводі членів МБФ «Маяк» перебувала група дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які є вихованцями дитячих закладів України.
До вказаної групи входили ОСОБА_106 , ІНФОРМАЦІЯ_23 , який в період з 15.12.2021 по 15.01.2022 проживав у сім'ї громадян ОСОБА_113 ( ОСОБА_113 ), ІНФОРМАЦІЯ_25 , та ОСОБА_115 ( ОСОБА_115 ), ІНФОРМАЦІЯ_26 , за адресою: АДРЕСА_7 , та ОСОБА_105 , ІНФОРМАЦІЯ_22 , який в період з 15.12.2021 по 15.01.2022 проживав у сім'ї громадян ОСОБА_117 ( ОСОБА_117 ), ІНФОРМАЦІЯ_27 , ОСОБА_119 ( ОСОБА_119 ), ІНФОРМАЦІЯ_28 , за адресою: АДРЕСА_9.
За таких обставин, невстановлені особи, які діяли за попередньою змовою із ОСОБА_4 та ОСОБА_7 забезпечили попередній підбір та подальше знайомство з бажаними для усиновлення українськими дітьми, позбавленими батьківського піклування, а саме: подружжя громадян ОСОБА_67 та ОСОБА_117 з дитиною ОСОБА_105 , а подружжя громадян ОСОБА_124 та ОСОБА_125 з дитиною ОСОБА_126 .
Після отримання від сімей американських громадян ОСОБА_119 та ОСОБА_115 підтвердження про їх намір усиновити дітей ОСОБА_105 та ОСОБА_128 , ОСОБА_7 , діючи за попередньою змовою зі ОСОБА_4 та відповідно до їх спільного плану протиправної діяльності, за невстановлених обставин, приблизно в листопаді 2023 року, підшукали серед громадян України ОСОБА_129 , ІНФОРМАЦІЯ_29 , яка виявила бажання отримати можливість проживання на території США, залучивши останню до протиправної діяльності.
Надалі, ОСОБА_4 та ОСОБА_7 при достеменно невстановлених обставинах виготовили підроблений договір оренди житла, начебто укладеного між ОСОБА_130 (орендодавець) та ОСОБА_129 (орендар) на квартиру АДРЕСА_8 , який при невстановлених обставинах передали ОСОБА_129 .
Надалі, ОСОБА_4 та ОСОБА_7 надали ОСОБА_129 вказівки щодо її подальших дій, направлених на встановлення опіки над дітьми ОСОБА_134 та ОСОБА_105 , а також порядку збирання та подання документів до органів опіки та піклування.
Після чого, ОСОБА_129 , не маючи дійсних намірів виконувати обов'язки опікуна, діючи за вказівками ОСОБА_4 та ОСОБА_7 , керуючись бажанням отримати можливість проживання на території США, заздалегідь отримавши від останніх завідомо підроблений офіційний документ, який підтверджує її належні житло-побутові умови, у вигляді договору оренди квартири АДРЕСА_8 , який повністю не відповідає дійсності, 21.12.2023 звернулась до служби у справах дітей Черкаської міської ради із заявою про призначення її опікуном малолітніх ОСОБА_128 та ОСОБА_105 , надавши в якості підтвердження свого родинного зв'язку із вказаними дітьми, раніше надані їй співучасниками підроблені свідоцтва про хрещення, згідно яких начебто ОСОБА_129 09.12.2023 похрестила вказаних дітей.
Невстановлені особи із числа співробітників служби у справах дітей Черкаської міської ради, діючи за попередньою змовою із ОСОБА_7 та ОСОБА_4 , в порушення вимог законодавства України у сфері охорони дитинства та регулювання діяльності органів опіки та піклування, для забезпечення швидкого прийняття рішення щодо призначення ОСОБА_129 опікуном дітей ОСОБА_128 та ОСОБА_105 не перевірили належним чином адресу, вказану ОСОБА_129 як місце проживання, та склали завідомо недостовірний офіційний документ - акт обстеження умов проживання потенційного опікуна ОСОБА_129 від 21.12.2023, до якого внесли завідомо неправдиві відомості про наявність у неї належних житлово-побутових умов за адресою: квартира АДРЕСА_8 .
За результатами розгляду заяви ОСОБА_129 , до якої долучено неправдиві документи, рішенням Виконавчого комітету Черкаської міської ради № 5 від 09.01.2024 останню призначено опікуном малолітнього ОСОБА_105 , ІНФОРМАЦІЯ_22 , та рішенням Виконавчого комітету Черкаської міської ради № 6 від 09.01.2024 опікуном малолітнього ОСОБА_108 , ІНФОРМАЦІЯ_23 .
Своєю чергою, за послуги з переміщення дітей ОСОБА_128 та
ОСОБА_105 до Сполучених Штатів Америки громадянин США ОСОБА_115 ОСОБА_139 сплатив ОСОБА_4 грошові кошти в сумі 5000 доларів США.
Однак, ОСОБА_129 , розуміючи, що через втручання компетентних органів Сполучених Штатів Америки не зможе отримати гуманітарний пароль за програмою «Uniting for Ukraine» та безперешкодно потрапити до США, 12.04.2024 звернулась до служби у справах дітей Черкаської міської ради про припинення опіки над дітьми ОСОБА_134 та ОСОБА_105 .
За результатами проведення 23.04.2025 обшуку автомобіля марки «Toyota Rav4», державний реєстраційний знак НОМЕР_2 , який перебував у фактичному користуванні ОСОБА_4 , вилучено безпосередньо автомобіль марки «Toyota Rav4», державний реєстраційний знак НОМЕР_2 , ключі від нього, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу «Toyota Rav4», державний реєстраційний знак НОМЕР_2 , серійний номер НОМЕР_3 , також в салоні автомобіля виявлено та вилучено листи А4 з рукописними записами, в багажнику автомобіля виявлено та вилучено документи на англійській мові на ім'я ОСОБА_141 .
В подальшому, вищевказаний автомобіль та вилучені в ньому документи було визнано речовими доказами та винесено відповідну постанову від 23.04.2025.
На теперішній час ОСОБА_4 повідомлено про підозру у вчиненні злочинів, передбачених: ч. 3 ст. 149 КК України за кваліфікуючими ознаками: переміщення людини, вчинене з метою експлуатації, вчинене щодо неповнолітнього, щодо кількох осіб, вчинене повторно, вчинене за попередньою змовою групою осіб, вчинене щодо неповнолітнього його піклувальником; ч. 1 ст. 14, ч. 3 ст. 149 КК України за кваліфікуючими ознаками: готування до переміщення людини, вчинене з метою експлуатації, вчинене щодо неповнолітнього, щодо кількох осіб, вчинене за попередньою змовою групою осіб, вчинене щодо неповнолітнього його піклувальником; ч. 3 ст. 332 КК України за кваліфікуючими ознаками: організація незаконного переправлення осіб через державний кордон України, керівництво такими діями та сприяння їх вчиненню порадами, вказівками, наданням засобів, усуненням перешкод, вчинене повторно, за попередньою змовою групою осіб, з корисливих мотивів; ч. 3 ст. 358 КК України за кваліфікуючими ознаками: підроблення іншого офіційного документа, який видається чи посвідчується підприємством, установою, організацією, громадянином-підприємцем чи іншою особою, яка має право видавати чи посвідчувати такі документи, і який надає права, з метою використання його іншою особою, а також виготовлення підроблених печаток, штампів чи бланків підприємств, установ чи організацій незалежно від форми власності, інших офіційних печаток, штампів чи бланків з метою використання його підроблювачем, вчинені повторно, вчинені за попередньою змовою групою осіб.
Разом з тим, під час проведення досудового розслідування встановлено, що ОСОБА_4 використовувала зазначений автомобіль «Toyota Rav4», державний реєстраційний знак НОМЕР_2 , під час вчинення інкримінованих їй злочинів.
Зокрема, ОСОБА_4 на вказаному автомобілі 24.03.2023 перевезла через державний кордон України в міжнародному пункті пропуску для автомобільного сполучення «Грушів-Будомєж» ОСОБА_142 разом з його підопічними дітьми ОСОБА_143 та ОСОБА_144 , з метою переміщення останніх до Сполучених Штатів Америки та передачі дітей на проживання стороннім особам.
Ухвалою слідчого судді Київського районного суду м. Одеси від 29.04.2025 за клопотанням слідчого, погодженого з прокурором, накладено, окрім іншого, арешт на автомобіль «TOYOTA RAV 4», державний реєстраційний номер НОМЕР_2 , свідоцтво про реєстрацію ТЗ серія НОМЕР_3 та ключі від нього, із забороною відчуження, розпорядження та користування указаним майном.
В подальшому, ухвалою Одеського апеляційного суду від 04.09.2025 частково задоволено апеляційну скаргу адвоката ОСОБА_5 в інтересах підозрюваної ОСОБА_4 та її чоловіка ОСОБА_145 та прийнято рішення про повернення клопотання прокурору для усунення недоліків, викладених в мотивувальній частині ухвали, на протязі 72 годин з моменту отримання її повного тексту в частині накладення арешту на автомобіль «TOYOTA RAV 4», державний реєстраційний номер НОМЕР_2 , свідоцтво про реєстрацію ТЗ серія НОМЕР_3 та ключі від нього.
Указана ухвала Одеського апеляційного суду надійшла електронним обміном на адресу Одеської обласної прокуратури 15.10.2025 за № 66605-25, на виконання якої прокурор у передбачений законом строк повторно звернувся з клопотанням про арешт цього майна.
Ухвалою слідчого судді від 22.10.2025 клопотання повернуто прокурору для усунення недоліків. Прокурор участі у розгляді зазначеного клопотання фактично не приймав, написавши заяву про проведення засідання без його участі через зайнятість по іншій справі. При цьому, повний текст ухвали надійшло на адресу Одеської обласної прокуратури о 16 год. 21 хв. 24.10.2025 за вх. № 69166-25.
У подальшому, прокурор 27.10.2025 повторно звернувся до слідчого судді Київського районного суду м. Одеси з клопотанням про арешт цього майна, навівши завдання, підстави, мету, відповідне обґрунтування необхідності арешту майна, документи, які підтверджують право власності на майна, конкретні факти і докази, що свідчать про володіння та користування підозрюваною ОСОБА_4 указаним майном, а також обставини використання цього майна підозрюваною у якості засобу вчинення кримінального правопорушення.
Проте, ухвалою слідчого судді від 30.10.2025 клопотання вчергове повернуто прокурору для усунення недоліків. Прокурор участі у розгляді зазначеного клопотання не приймав, повний текст ухвали надійшов на адресу Одеської обласної прокуратури електронною поштою о 14 год. 32 хв. 11.11.2025 за №73453-25.
Процесуальний керівник повторно звертається з клопотанням про арешт майна з метою збереження речових доказів, можливої конфіскації майна.
Прокурор в судовому засіданні клопотання підтримав, просив задовольнити посилаючись на обставини викладені письмово.
Захисник ОСОБА_4 , представник власника майна ОСОБА_146 - адвокат ОСОБА_5 на електронну адресу суду направив письмові заперечення, які підтримав в судовому засіданні, окремо зазначив, що автомобіль належить чоловіку підозрюваної ОСОБА_4 - ОСОБА_145 , який є інвалідом третьої групи та не працює, наразі прокурор зловживає своїми процесуальними правами, оскільки у поданому клопотанні не наведено нових доводів, щодо обґрунтування застосування заходу забезпечення кримінального провадження у вигляді арешту транспортного засобу, що не належить підозрюваній. Зауважив, що транспортний засіб не використовувався під час вчинення кримінально-протиправних дій, не є речовим доказом у кримінальному провадженні, необхідний власнику для пересування. Просив відмовити у задоволенні клопотання та повернути вилучене майно його власнику.
Представник власника майна ОСОБА_146 - адвокат ОСОБА_6 в судовому засіданні заперечувала проти задоволення клопотання прокурора. Зазначила, що недоліки визначені в ухвалі Одеського апеляційного суду органом досудового розслідування не усунуті. Просила відмовити у задоволенні клопотання.
Вивчивши клопотання та матеріали, які обґрунтовують доводи клопотання, письмові заперечення адвоката ОСОБА_5 , вислухавши думку учасників судового засідання, слідчий суддя вважає, що клопотання прокурора підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до п.1, п.2 ст.131 КПК України заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження. Заходом забезпечення кримінального провадження є, зокрема, арешт майна.
Згідно з ч.1 ст.170 КПК України, арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи.
У відповідності до ч.2 ст.170 КПК України, арешт майна допускається з метою забезпечення: 1) збереження речових доказів; 2) спеціальної конфіскації; 3) конфіскації майна як виду покарання або заходу кримінально-правового характеру щодо юридичної особи; 4) відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов), чи стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди.
Відповідно до ч.10 ст.170 КПК України, арешт може бути накладений у встановленому цим Кодексом порядку на рухоме чи нерухоме майно, гроші у будь-якій валюті готівкою або у безготівковій формі, в тому числі кошти та цінності, що знаходяться на банківських рахунках чи на зберіганні у банках або інших фінансових установах, видаткові операції, цінні папери, майнові, корпоративні права, щодо яких ухвалою чи рішенням слідчого судді, суду визначено необхідність арешту майна.
Не може бути арештовано майно, якщо воно перебуває у власності добросовісного набувача, крім арешту майна з метою забезпечення збереження речових доказів.
В судовому засіданні встановлено, що вилучене в ході обшуку майно відповідає критеріям ч.1 ст.98 КПК України, оскільки вилучене майно могло зберегти на собі сліди вчинення зазначеного у клопотанні кримінального правопорушення, є всі підстави вважати що було знаряддям вчинення злочину, що в свою чергу свідчить про наявність необхідності в забезпеченні збереження вилученого майна.
Слідчий суддя враховує, що в ході обшуку в салоні автомобіля «Toyota Rav4», державний реєстраційний знак НОМЕР_2 виявлені чорнові записи та документи та ім'я ОСОБА_141 , що можуть мати важливе значення для кримінального провадження та свідчити про можливе використання підозрюваною зазначеного транспортного засобу під час вчинення злочину.
Щодо доводів адвоката ОСОБА_5 відносно того, що вилучений автомобіль належить на праві приватної власності чоловіку підозрюваної, зазначаю наступне.
Слідчим суддею встановлено, у ході слідства, ОСОБА_4 повідомлено про підозру у вчиненні злочину, передбаченого ч. 3 ст. 332 КК України, санкція якої передбачає покарання у вигляді позбавлення волі на строк від трьох до восьми років з конфіскацією майна.
Відповідно ч.3 ст.368 Цивільного кодексу України майно, набуте подружжям за час шлюбу, є їхньою спільною сумісною власністю, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до ст.60 Сімейного кодексу України (далі СКУ) майно, набуте подружжям за час шлюбу, належить дружині та чоловікові на праві спільної сумісної власності незалежно від того, що один з них не мав з поважної причини (навчання, ведення домашнього господарства, догляд за дітьми, хвороба тощо) самостійного заробітку (доходу). Вважається, що кожна річ, набута за час шлюбу, крім речей індивідуального користування, є об'єктом права спільної сумісної власності подружжя.
Відповідно до ст.70 СКУ у разі поділу майна, що є об'єктом права спільної сумісної власності подружжя, частки майна дружини та чоловіка є рівними, якщо інше не визначено домовленістю між ними або шлюбним договором.
Так, вилучений транспортний засіб належить на праві спільної сумісної власності подружжю ОСОБА_147 , у відповідності до закріпленої в презумпції ст.70 СК України.
Крім того, слідчий суддя вважає, що на даній стадії кримінального провадження існують достатні підстави для накладення арешту на зазначене майно, які виправдовують таке втручання у право власності та є співрозмірними із завданнями кримінального провадження.
Разом з тим, вилучений транспортний засіб не є безпосереднім знаряддям вчинення злочинів, тобто останній не зберіг на собі сліди його вчинення, а в клопотанні прокурора не зазначено жодного обґрунтування, як незастосування арешту в частині користування автомобілем унеможливить використання його як доказів у кримінальному провадженні.
Слідчий суддя акцентує увагу, що відповідно до ч.4 ст.173 КПК України слідчий суддя, суд зобов'язаний застосувати такий спосіб арешту майна, який не призведе до зупинення або надмірного обмеження прав особи, або інших наслідків, які суттєво позначаються на інтересах інших осіб.
З урахуванням вищенаведеного, слідчий суддя доходить до переконання, що доводи прокурора про необхідність накладення арешту на вилучене майно із обов'язковою забороною користування ним, з врахуванням висновків апеляційного суду є необґрунтованими, оскільки, у цьому випадку заборона користування, є невиправданим обтяжливим способом арешту майна. Крім того, слідчий суддя звертає увагу, що в органу досудового розслідування було достатньо часу для здійснення огляду транспортного засобу та фіксації речових доказів, які могли знаходитися у ньому.
Таким чином, враховуючи наявність правових підстав для накладення арешту на майно, оскільки існує необхідність в забезпеченні його збереження, слідчий суддя приходить до переконання, що в цілях запобігання можливості його відчуження та забезпечення можливої конфіскації майна, враховуючи наявність достатніх підстав вважати, що вказане майно підлягає конфіскації майна як виду покарання, а також беручи до уваги правове обґрунтування клопотання прокурора, недоліки зазначені в ухвалі Одеського апеляційного суду про повернення клопотання прокурору усунуті та останнє підлягає задоволенню, шляхом позбавлення права відчуження та розпорядження зазначеним транспортним засобом власником та іншими особами, які здійснює його володіння, до скасування арешту в порядку встановленому КПК України, що дозволить не порушувати право власності особи та належним чином забезпечить виконання завдань кримінального провадження.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст.93, 100, 131, 132, 170-175, 309, 369-372, 392-395 КПК України, слідчий суддя,-
Клопотання прокурора відділу Одеської обласної прокуратури ОСОБА_3 про арешт майна у кримінальному провадженні №12023160000001520 від 13.12.2023, за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч.ч. 2, 3 ст. 149, ч. 1 ст.14, ч. 3 ст. 149, ч.ч. 2, 3 ст. 332, ч.ч. 3, 4 ст. 358, ч. 1 ст. 366 КК України - задовольнити частково.
Накласти арешт на майно вилучене 23.04.2025 року під час обшуку автомобіля марки «Toyota Rav4», державний реєстраційний знак НОМЕР_2 , а саме:
автомобіль марки «Toyota Rav4», державний реєстраційний знак НОМЕР_2 , свідоцтво про його реєстрацію серійний номер НОМЕР_3 та ключі від нього,
із забороною права відчуження та розпорядження зазначеним транспортним засобом власником та іншими особами.
У задоволені клопотання в іншій частині - відмовити.
Виконання ухвали покласти на прокурора відділу Одеської обласної прокуратури ОСОБА_3 .
Відповідно до ст.175 КПК України ухвала про арешт майна виконується негайно слідчим, прокурором.
Ухвала може бути оскаржена протягом п'яти діб з дня її проголошення до Одеського апеляційного суду.
Слідчий суддя ОСОБА_1