Справа № 501/5190/25
Номер провадження 3/501/1315/25
28 листопада 2025 року, м. Чорноморськ
Чорноморський міський суд Одеської області у складі:
головуючого судді - Яковця Є.О.,
за участю:
особи, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 ,
розглянувши матеріали, які надійшли з Управління Державного агентства з розвитку меліорації, рибного господарства та продовольчих програм у Одеській області, про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м. Арциза Одеської обл., громадянки України, яка працює продавцем у ФОП ОСОБА_2 , проживає за адресою: АДРЕСА_1 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 ,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 85-1 КУпАП,
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії ОД 001142/591 від 09 жовтня 2025 року, ОСОБА_1 09 жовтня 2025 року об 11:00 год, за адресою: Одеська обл., Одеський р-н, м. Чорноморськ, вул. Перемоги, 2Б, продавала заборонене знаряддя лову, а саме раколовку типу «Парасолька», 1 шт. Своїми діями ОСОБА_1 порушила ст. 52-1 Закону України «Про тваринний світ».
Дії ОСОБА_1 особою, яка склала протокол про адміністративне правопорушення, кваліфіковані за ч. 1 ст. 85-1 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 , якій були роз'яснені її права, передбачені ст. 59, 63 Конституції України, ст. 268 КУпАП, вину у вчиненні правопорушення, яке їй поставлено в провину, не визнала та пояснила суду, що 09 жовтня 2025 року об 11:00 год, вона перебувала на роботі, у риболовному магазині «Кльове місце» за адресою: Одеська обл., Одеський р-н, м. Чорноморськ, вул. Перемоги, 2Б, який належить фізичній особі-підприємцю ОСОБА_2 . У вказаному магазині вона працює продавцем, працевлаштована офіційно. Зазначені раколовки дійсно продавалися у магазині. Однак вони їй не належать. Раколовки, як і увесь товар, належить власниками магазину. Вона не знала, що такі знаряддя лову продавати не можна. Просить роз'яснити, які ще знаряддя продавати не можна, щоб поспілкуватися з цього приводу з власниками магазину і не допускати таких випадків у подальшому.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов таких висновків.
Відповідно до ч. 3 ст. 62 Конституції України, обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Згідно з ч. 2 ст. 251 КУпАП, обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення.
Відповідно до п. 1 ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення
Відповідно до ч. 1 ст. 85-1 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за виготовлення, збут чи зберігання заборонених знарядь добування (збирання) об'єктів тваринного або рослинного світу, а також збут незаконно добутої продукції.
Згідно з ст. 52-1 Закону України «Про тваринний світ», для добування об'єктів тваринного світу забороняються виготовлення, збут, застосування, зберігання отруйних принад, колючих, давлячих та капканоподібних знарядь лову, електроловильних систем (електровудок), електрогону, петель, самоловів, самострілів, вибухових речовин, пташиного клею та монониткових (волосінних) сіток (крім тих, що призначені для промислового лову), а також інших засобів, заборонених законом. Забороняються знаряддя добування об'єктів тваринного світу, що призводять до калічення диких тварин, їх страждань та масового безконтрольного знищення.
Відповідно до п. 1 розд. IV Правил любительського рибальства, затверджених наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України 19 вересня 2022 року № 700, забороняється добування (вилов) такими знаряддями лову: 1) сітками та пастками усіх типів та конструкцій, а також іншими сітковими знаряддями лову, за винятком раколовок конструкції «хапка» та підсак, встановлених цими Правилами розмірів; 2) вогнепальною зброєю; 3) пневматичною зброєю, за виключенням підводної рушниці; 4) гарпунами, острогами, луками, арбалетами та іншими колючими знаряддями лову за виключенням не заборонених цими Правилами гачкових знарядь лову та елементів підводних рушниць; 5) давлячими, капканоподібними знаряддями лову; 6) електроловильними системами (електровудки, електрогони, електрошокери, ультразвукові прилади тощо); 7) гачковими, у тому числі нахлистовими, донними, поплавковими, зимовими вудками, жерлицями (кружками) та спінінгами всіх видів з використанням штучної або природної принади у разі, якщо загальна кількість гачків перевищує сім одиниць на одного рибалку; 8) одинарними з'єднаними між собою, подвійними і потрійними гачками без блешні, природної або штучної принади; 9) підсакою діаметром більше 100 см або «хваткою» («павуком») розмір яких перевищує 1 ? 1 м із кроком вічка сіткового полотна більше 10 мм для добування (вилову) раків, живця та принад; 10) механічними пристроями (засобами) для протягування сіток та інших сіткових знарядь добування (вилову) під кригою; 11) механічними, напівмеханічними засобами та знаряддями лову, у тому числі всіма видами драг та неводів; 12) підсакою (сачком) діаметром більше 70 см або будь-якої іншої форми, із загальною довжиною сторін більше 220 см, із кроком вічка менше 8 мм для добування (вилову) мідій, рапанів та креветок, та кроком вічка менше 3 мм для добування (вилову) гамаруса та мотиля; 13) раколовками конструкції «хапка» з діаметром більше 70 см, кроком вічка більше 22 мм у кількості більше однієї одиниці на одного рибалку; 14) іншими забороненими законодавством знаряддями лову.
На підтвердження вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 85-1 КУпАП, особа, яка склала протокол про адміністративне правопорушення, надала суду такі докази, які були досліджені судом: протокол про адміністративне правопорушення, в якому викладено обставини правопорушення, вилучено раколовка «Парасолька» - 1 шт., пояснення відсутні; опис вилучених знарядь лову, транспортних засобів, водних біоресурсів та іншого майна, а саме: раколовка «Парасолька», зеленого кольору, вічко - 4 мм, висота - 40 м, стан - нова, 1 шт., бірка ОДДАМРГ 0017791; акт приймання-передачі майна на зберігання до ПП «КЛЕСТ ЛТД»: раколовка «Парасолька» - 1 шт., бірка 0017791.
Оцінивши надані докази у їх сукупності, суд дійшов висновку, що ОСОБА_1 не вчиняла адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 85-1 КУпАП.
Особою, яка склала протокол, всупереч ч. 2 ст. 251 КУпАП, не надано суду пояснень свідків, відеозаписів, фотозображень чи будь-яких інших доказів, які б підтверджували обставини, що зазначені у протоколі.
Натомість, ОСОБА_1 пояснила, що вона не є суб'єктом господарської діяльності, є найманим працівником - продавцем. Відповідно, вона за вказівкою свого керівника - фізичної особі-підприємця ОСОБА_2 продавала товар, наявний у магазині риболовного приладдя «Кльове місце», що розташований за адресою: Одеська обл., Одеський р-н, м. Чорноморськ, вул. Перемоги, 2Б. Увесь товар належить ФОП ОСОБА_2 , а не їй.
Вказані пояснення ОСОБА_1 не суперечать наявним у справі матеріалам, є узгодженими та послідовними.
При цьому, суд зазначає, що протокол про адміністративне правопорушення за своєю правовою природою не є самостійним беззаперечним доказом, є документом, яким уповноважена особа фіксує обставини правопорушення, тому обставини викладені в ньому повинні бути підтверджені за допомогою інших доказів.
Відповідно до усталеної практики Європейського суду з прав людини суд (зокрема, пункт 43 рішення від 14 лютого 2008 року у справі «Кобець проти України» та інші), доведення має випливати із сукупності ознак чи неспростовних презумпцій, достатньо вагомих, чітких і узгоджених між собою, а за відсутності таких ознак не можна констатувати, що винуватість обвинуваченого доведено поза розумним сумнівом. Розумним є сумнів, який ґрунтується на певних обставинах та здоровому глузді, випливає зі справедливого та зваженого розгляду всіх належних та допустимих відомостей, визнаних доказами, або з відсутності таких відомостей і є таким, який змусив би особу втриматися від прийняття рішення у питаннях, що мають для неї найбільш важливе значення.
З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що досліджені судом докази у їх сукупності не свідчать безсумнівно про винуватість ОСОБА_1 .
За таких обставин, провадження у справі слід закрити у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Крім того, відповідно до ч. 6 ст. 283 КУпАП суд зобов'язаний вирішити питання про вилучені речі.
За результатами розгляду справи про адміністративне правопорушення речі і документи в установленому порядку конфіскуються, повертаються володільцеві або знищуються, а у разі вилучення речей за плату - реалізуються (п. 11 Порядку зберігання вилучених під час здійснення провадження у справах про адміністративні правопорушення речей і документів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 січня 2012 р. № 17).
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення та інших матеріалів справи, були виявлені і вилучені: раколовка «Парасолька», зеленого кольору, вічко - 4 мм, висота - 40 м, стан - нова, 1 шт., бірка ОДДАМРГ 0017791.
Оскільки вказана річ є забороненим знаряддям добування об'єктів тваринного світу, суд вважає, що її слід знищити.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 247, 283, 284, 294 КУпАП,
Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 85-1 КУпАП закрити на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП у зв'язку з відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення.
Вилучені речі: раколовка «Парасолька», зеленого кольору, вічко - 4 мм, висота - 40 м, стан - нова, 1 шт., бірка НОМЕР_1 - знищити.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного суду через Чорноморський міський суд Одеської області протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя
Постанова набрала законної сили «__»___________202_ р.