1Справа № 335/11293/25 3/335/2886/2025
28 листопада 2025 року м. Запоріжжя
Вознесенівський районний суд міста Запоріжжя у складі головуючого судді: Новасардової І.В., за участю секретаря судового засідання Філатової О.О., прокурора Мордовченко К.А., особи, яка притягується до відповідальності: ОСОБА_1 розглянувши матеріал, який надійшов з УСР в Запорізькій області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , громадянки України, уродженки м. Запоріжжя, зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
ОСОБА_2 будучи колишнім начальником відділу позашкільної освіти управління позашкільної освіти, виховної роботи та національно-патріотичного виховання департаменту освіти і науки Запорізької міської ради, порушила правила вимоги ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, а саме несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями («при звільненні»).
У судовому засіданні ОСОБА_2 свою вину у скоєнні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, визнала та, не оспорюючи факт несвоєчасного подання декларацій пояснила суду, що декларацію «при звільненні» подала після спливу встановленого законом строку.
Прокурор, вважаючи, що вина ОСОБА_2 у скоєнні нею правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП доведена, просила, беручи до уваги особу правопорушника, притягнути її до відповідальності.
Заслухавши учасників справи, дослідивши в сукупності всі докази, які мають значення для правильного вирішення даної справи, суд дійшов висновку що ОСОБА_2 вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, виходячи з наступного.
Відповідно до вимог ст. 280 КУпАП при розгляді справи про адміністративне правопорушення, суд повинен належним чином з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Диспозицією ч. 1 ст. 172-6 КУпАП передбачена відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до примітки до ст. 172-6 КУпАП, суб'єктом правопорушень у цій статті особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
Згідно з п.п. «в», п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є зокрема, державні службовці, посадові особи місцевого самоврядування.
Відповідно до Розпорядження секретаря Запорізької міської ради від 29.10.2024 №2251 к/тр «Про звільнення та призначення ОСОБА_3 » ОСОБА_2 було звільнено з посади начальника управління-начальника відділу виховної роботи та національно-патріотичного виховання управління позашкільної освіти, виховної роботи та національно - патріотичного виховання департаменту освіти і науки Запорізької міської ради за угодою сторін згідно з п. 1 ст.36 Кодексу законів про працю України.
Керуючись законами України «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про внесення змін до деяких законів України щодо функціонування державної служби та місцевого самоврядування у період дії воєнного стану», «Про правовий режим воєнного стану», ОСОБА_2 було призначено з 01.11.2024 на посаду начальника відділу позашкільної освіти управління позашкільної освіти, виховної роботи та національно-патріотичного виховання департаменту освіти і науки Запорізької міської ради.
Згідно Розпорядження секретаря Запорізької міської ради від 26.12.2024 №2637 к/тр «Про звільнення ОСОБА_3 » ОСОБА_2 було звільнено з посади начальника відділу позашкільної освіти управління позашкільної освіти, виховної роботи та національно-патріотичного виховання департаменту освіти і науки Запорізької міської ради згідно з п. 1 ст. 36 Кодексу законів про працю України за угодою сторін з 26.12.2024.
Таким чином, начальник відділу позашкільної освіти управління позашкільної освіти, виховної роботи та національно-патріотичного виховання департаменту освіти і науки Запорізької міської ради ОСОБА_2 , відповідно до п.п. «в» п.1 ч.1 ст. З Закону України «Про запобігання корупції» є суб?єктом відповідальності за адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП.
У відповідності до абз. 2 п. 2 Розділу XIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції» про початок роботи системи подання та оприлюднення відповідно до цього Закону декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, приймається рішення Національного агентства з питань запобігання корупції.
Відповідно до ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції»: «Особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2, пункті 5 частини першої статті з цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями».
Декларація при звільненні - декларація, яка подається відповідно до абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону не пізніше 30 календарних днів з дня припинення діяльності. Така декларація подається за період, який не був охоплений деклараціями, раніше поданими суб?єктом декларування, та містить інформацію станом на останній день такого періоду, яким є останній день здійснення діяльності, яка передбачає обов'язок подання декларації, перебування на посаді, яка зумовлює здійснення такої діяльності. Днем припинення діяльності є останній день виконання функцій держави або місцевого самоврядування, або іншої діяльності, зазначеної у п.п. «а» та «в» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону, у тому числі перебування на посадах, зазначених у п. 1, п.п. «а» та «в» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону. Відлік строку подання декларації при звільненні починається з 00 годин 00 хвилин дня, наступного за днем припинення діяльності.
Таким чином, у ОСОБА_2 після припинення діяльності, звільнившись з посади начальника відділу позашкільної освіти управління позашкільної освіти, виховної роботи та національно-патріотичного виховання департаменту освіти і науки Запорізької міської ради з 26.12.2024, виник обов'язок подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями («при звільненні») протягом 30 календарних днів з дня припинення діяльності, а саме до 25.01.2025 року.
Проте встановлено, що згідно з відомостями Реєстру НАЗК та послідовності дій користувача Єдиного реєстру декларацій, ОСОБА_2 подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями («при звільненні»), шляхом заповнення відповідної форми на веб-ресурсі https://nazk.gov.ua, лише 27.01.2025, що є порушенням вимог ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Відповідно до наданих пояснень ОСОБА_2 зазначила, що їй було відомо, що вона є суб'єктом декларування, про це її попереджали за місцем роботи під особистий підпис. Декларацію «при звільненні» за період 01.11.2024 по 26.12.2024 ОСОБА_2 подала несвоєчасно, а саме 27.01.2025 об 11:42, оскільки вона мала технічні проблеми з інтернет зв'язком та не врахувала час, необхідний на оновлення цифрового електронного підпису.
Статтею 8 КУпАП встановлено, що Закони, які пом'якшують або скасовують відповідальність за адміністративні правопорушення, мають зворотну силу, тобто поширюються і на правопорушення, вчинені до видання цих законів. Закони, які встановлюють або посилюють відповідальність за адміністративні правопорушення, зворотної сили не мають.
Окрім повного визнання ОСОБА_2 своєї вини, її вина підтверджується наступними доказами, а саме: протоколом про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією №408, від 11.11.2025 року; витягом з реєстру декларацій відносно ОСОБА_2 ; листом ДСР та НАЗК із послідовністю дій ОСОБА_2 ; листом ЗМР відносно ОСОБА_2 ; копією розпорядження 2251/ к/тр; копією розпорядження 2637/ к/тр; копією присяги Голдобіної К.Б.; копією журналу обліку трудових книжок; копією посадової інструкції ОСОБА_2 ; копією відомостей про ознайомлення ОСОБА_2 з вимогами Закону України «Про запобігання корупції»; відомостями з НАЗК про роботу реєстру декларацій від 05.05.2025; листом ЗОП відносно ОСОБА_2 ; повідомленням ЗМР відносно ОСОБА_2 .
Разом з цим, з письмових пояснень ОСОБА_2 , долучених до матеріалів справи вбачається, що мети щодо несвоєчасного подання декларації ОСОБА_2 не мала, дана ситуація трапилась у зв'язку з технічними проблемами з інтернет зв'язком.
Отже, ОСОБА_2 було відомо, що вона є суб'єктом, на якого поширюється дія Закону, вона була обізнана з вимогами Закону, а тому була зобов'язана подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, у визначені Законом строки.
Відповідно до ст. 23 КУпАП, адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення.
Згідно з ст. 33 КУпАП, при накладенні адміністративного стягнення враховуються: характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий та сімейний стан, обставини, що пом'якшують та обтяжують відповідальність.
При накладенні адміністративного стягнення суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, майновий стан, відсутність обставин, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Обираючи міру адміністративного стягнення, суд, враховуючи особу ОСОБА_2 яка раніше до адміністративної відповідальності не притягувалася, її характеристику, та з огляду на характер скоєного нею правопорушення, вважає за необхідне накласти на неї, адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 850 гривень 00 копійок, яке буде достатнім для її виправлення.
Згідно ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Таким чином, з ОСОБА_2 на користь держави підлягає стягненню судовий збір у розмірі 605,60 гривень.
Керуючись ч. 1 ст. 172-6, 283-285 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд,
ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винною у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП та накласти на неї адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень 00 копійок в дохід держави (отримувач: ГУК у Запорізькій області/ТГ м. Запоріжжя/21081100; код отримувача: (ЄДРПОУ) 37941997; номер розрахунку (IBAN): UA558999980313060106000008479; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); код класифікації доходів бюджету: 21081100).
Стягнути з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , судовий збір у розмірі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок в дохід держави (отримувач: ГУК у м.Києві/ м.Київ/22030106; код отримувача: (ЄДРПОУ) 37993783; номер розрахунку (IBAN): UA908999980313111256000026001; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); код класифікації доходів бюджету: 22030106).
Роз'яснити ОСОБА_2 положення ст.ст. 307, 308 КУпАП, відповідно до яких, штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтею 300-1 цього Кодексу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення. У разі несплати правопорушником штрафу у такий строк, в порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу.
Постанова може бути оскаржена до Запорізького апеляційного суду протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя І.В. Новасардова