Рішення від 03.11.2025 по справі 334/6938/25

Дата документу 03.11.2025

Справа № 334/6938/25

Провадження № 2/334/3738/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 листопада 2025 року Дніпровський районний суд міста Запоріжжя

у складі: головуючого судді Ісакова Д.О.,

за участі секретаря судового засідання Прийменко А.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Запоріжжі в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Вельтум-Запоріжжя» про захист прав споживача,

ВСТАНОВИВ:

25 серпня 2025 року до Дніпровського районного суду міста Запоріжжя надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Вельтум-Запоріжжя» про захист прав споживача.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що у належній позивачу квартирі АДРЕСА_1 до воєнного стану були зарестровані позивач та його дружина. Діти, онуки проживали та зараз проживають окремою.

У період з 09.05.2022 року по 15.12.2024 року позивач та всі члени його сім'ї перебували за кордоном. У квартирі ніхто не проживав.

У зв'язку з цим позивач не міг користуватися послугами відповідача у цей період часу.

ІНФОРМАЦІЯ_1 дружина померла.

На теперішній час в квартирі проживає позивач, інвалід II групи, ветеран військової служби. Відповідачем за вказаний період були нараховані платежі на нібито надані послуги на 2-х осіб.

21.05.2025 року, 10.06.2025 року та 11.08.2025 року позивач звертався із заявами до відповідача про здійснення перерахунку платежів.

Однак, у порушення Закону України «Про звернення громадян» відповідач не надав відповідь на звернення протягом 30 діб, та продовжує нараховувати платежі.

Крім того, позивачу не надаються пільги на оплату житлово-комунальних послуг у розмірі, передбаченому Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 №3551-XII, а також Законом України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні».

Позивач вважає дії відповідача протиправними, оскільки відповідач не надає йому жодних пільг, як ветерану військової служби та інваліду II групи.

З урахуванням викладеного, просить:

визнати незаконними дії Товариства обмеженою відповідальністю «Вельтум-Запоріжжя» щодо ненадання відповіді на звернення, а також по неврахуванню його пільг, як ветерана військової служби і інваліда II групи, який отримав захворювання в період проходження військової служби;

зобов'язати зробити відповідний перерахунок платежів із врахуванням періоду з 09.05.2022 року по 15.12.2024 року, час коли в квартирі ніхто не проживав, а також пільги, як ветерана військової служби і інваліда II групи, та надати письмову відповідь на звернення.

28.08.2025 року ухвалою судді позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, визначено проводити розгляд справи в пордку спрощеного провадження з повідомленням (викликом) сторін, відповідачу наданий строк для подання відзиву на позовну заяву.

15.09.2025 року від ТОВ «Вельтут-Запоріжжя» надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого просить в задоволенні позовних вимог відмовити у повному обсязі. Розгляд справи здійснювати без участі представника відповідача, за наявними матеріалами у справі.

13.10.2025 року від ОСОБА_1 надійшла відповідь на відзив, відповідно до якої вказав, що його невістка ОСОБА_2 зареєстрована в належній йому квартирі, але жодного дня в ній не проживала. 08.03.2022 року вона виїхала з України, з тих пір не поверталась.

Позивач вважає, що ним надані всі наявні у нього докази у цій справі, просить задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Позивач та представник відповідача в судове засідання не з'явилися, подали до суду заяви про розгляд справи за їх відсутності.

Відповідно до частини 2 статті 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи в разі, якщо відповідно до положень Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального засобу не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи та надані докази, суд дійшов до наступних висновків.

Відповідно до статтей 15, 16 ЦК України, стакттей 4, 5 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.

Відповідно до статті 12 ЦПК України, цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Згідно до частини 1 статті 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Відповідно до вимог статті 76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Згідно до статтей 81, 83 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Сторони та інші учасники справи подають докази у справі безпосередньо до суду.

Судом встановлено, що 01.06.2018 року набув чинності Публічний договір «Про надання послуг з поводження з побутовими відходами» який опубліковано на офіційному сайті виконавця та в газеті «Запорізька січ» №195 від 30.11.2019 року, а публічність дає право на укладення цього договору відразу з усіма споживачами послуги з вивезення ТПВ без підписання письмового примірника сторонами.

Місце проживання позивача ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстроване в установленому порядку за адресою: АДРЕСА_2 , з 05.07.2018 року,що підтверджується копією паспорта. Зазначене узгоджується із відповіддю №1708602 від 27.08.2025 року з Єдиного державного демографічного реєстру.

Разом з позивачем за вказаною адресою була зареєстрована дружина позивача - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Позивач, перебував за межами України, у період з 09.05.2022 року по 15.12.2024 року.

Дружина позивача, разом з чоловіком виїхала за межі України 09.05.2022 року.

ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 , дружина позивача, померла, що підтверджується свідоцтвом про смерть № НОМЕР_1 , виданим 30.05.2022 року віділом реєстрації актів цивільного стану м. Бьохаймкірхен, Федеральна земля Нижня Австрія, Республіки Австрія.

ТОВ «Вельтум-Запоріжжя» здійснив позивачу нарахування за послугу з управління побутовими відходами за період з період з 09.05.2022 року по 15.12.2024 року.

21.05.2025 року, 10.06.2025 року та 11.08.2025 року позивач звернувся до відповідача із заявами про здійснення перехування за період з 09.05.2022 року по 15.12.2024 року, оскільки у квартирі ніхто не мешкав, та у зв'язку зі смертю дружини ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Позивач є військовим пенсіонером, ветераном військової служби, особою з інвалідністю II групи (безстроково), захворювання отримано в період проходження військової служби, що підтверджується посвідченням серія НОМЕР_2 виданим 11.11.2020 року Службою безпеки України та довідкою до акта огляду МСЕК серія АД №098091.

Позивач вважає, що відповідачем також не надаються йому пільги на оплату житлово-комунальних послуг у розмірі, передбаченому Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 №3551-XII, а також Законом України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні».

Відповідно до ст. 42 Конституції України, держава захищає права споживачів, здійснює контроль за якістю і безпечністю продукції та усіх видів послуг і робіт, сприяє діяльності громадських організацій споживачів.

Преамбулою Закону України «Про захист прав споживачів» встановлено, що цей Закон регулює відносини між споживачами товарів, робіт і послуг та виробниками і продавцями товарів, виконавцями робіт і надавачами послуг різних форм власності, встановлює права споживачів, а також визначає механізм їх захисту та основи реалізації державної політики у сфері захисту прав споживачів.

Відносини між позивачем та відповідачем регулюються Законом України «Про житлово-комунальні послуги».

Відповідно п. 5 ч. 2 ст. 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» споживач зобов'язаний оплачувати надані житлово-комунальні послуги за цінами/тарифами, встановленими відповідно до законодавства, у строки, встановлені відповідними договорами.

Частиною 1 ст. 9 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» передбачено, що споживач здійснює оплату за спожиті житлово-комунальні послуги щомісяця, якщо інший порядок та строки не визначені відповідним договором.

Споживачі зобов'язані укласти договір про поводження з побутовими відходами з особою, визначеною у встановленому законодавством порядку ч. 1 ст. 25 Закону України «Про житлово-комунальні послуги».

Споживач не звільняється від оплати житлово-комунальних послуг, отриманих ним до укладення відповідного договору.

Таким чином, незважаючи на укладення чи не укладення споживачем договору, за умови отримання ним відповідних послуг, він несе обов'язок щодо оплати отриманих послуг.

Отже, споживачі зобов'язані оплатити житлово-комунальні послуги, якщо вони фактично користувалися ними. Факт відсутності договору про надання житлово-комунальних послуг сам по собі не може бути підставою для звільнення споживача від оплати послуг у повному обсязі. Зазначений правовий висновок викладений у постанові Верховного Суду України від 20 квітня 2016 року у справі № 6-2951цс15.

Поряд з цим вказаний обов'язок виникає лише у разі отримання споживачем певних послуг.

Отже, питання щодо фактичного користування житлово-комунальними послугами входить до предмета доказування у справі та має істотне значення для її правильного вирішення.

Відповідно до частини першої статті 4 ЦПК України, частини першої статті 16 ЦК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

Частиною першою статті 15 ЦК України визначено право кожної особи на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

З урахуванням цих норм правом на звернення до суду за захистом наділена особа в разі порушення, невизнання або оспорювання саме її прав, свобод чи інтересів, а також у разі звернення до суду органів і осіб, уповноважених захищати права, свободи та інтереси інших осіб або державні та суспільні інтереси. Суд повинен встановити, чи були порушені, не визнані або оспорені права, свободи чи інтереси цих осіб, і залежно від установленого вирішити питання про задоволення позовних вимог або відмову в їх задоволенні.

Під способом захисту суб'єктивних цивільних прав розуміють закріплені законом матеріально-правові заходи примусового характеру, за допомогою яких приводиться поновлення (визнання) порушених (оспорюваних) прав та вплив на правопорушника.

Загальний перелік таких способів захисту цивільних прав та інтересів передбачений статтею 16 ЦК України.

Власник порушеного права може скористатися не будь-яким, а конкретним способом захисту свого права, який прямо визначається спеціальним законом, що регламентує конкретні цивільні правовідносини.

21.05.2025 року на офіційну електронну пошту відповідача надійшла заява ОСОБА_1 про перерахунок заборгованості за послугу з управління побутовими відходами, яку надає ТОВ «Вельтум-Запоріжжя». До заяви позивачем були додані 4 фотокопій документів, які виконані іноземною мовою без перекладу на українську мову.

21.05.2025 року на електронну пошту позивача ІНФОРМАЦІЯ_4 , відповідачем було надіслано повідомлення про необхідність надання довідки ЦНАП про кіль­кість зареєстрованих осіб та копію свідоцтва про смерть для здійснення перерахунку з дати смерті особи, яка померла. Також повідомлено реквізити «Порядку зменшення розміру плати за комунальні послуги в разі тимчасової відсутності споживача та/або членів його сім'ї за місцем реєстрації понад 30 календар­них днів», затвердженого рішенням Виконавчого комітету Запорізької міської ради №329 від 31.05.2023, який знаходиться у відкритому доступі для ознайомлення з переліком документів, який необхідно надати для здійснення зменшення розміру плати за комунальні послуги в разі тимчасової відсутності споживача та/або членів його сім'ї за місцем реєстрації понад 30 календарних днів.

12.06.2025 року на поштову адресу відповідача надійшло відправлення від по­зивача, яке містило лист під назвою «Додаток до електронної заяви від 21.05.2025», із додаванням копії свідоцтва про смерть ОСОБА_3 та копію пенсійного посвідчення ОСОБА_1 серія НОМЕР_3 .

У червні 2025 року після отримання від позивача копії свідоцтва про смерть ОСОБА_3 відповідачем було зупинено нарахування з моменту звернення по­зивача та надання підтверджуючих документів, а саме з червня 2025 року та здійснено зняття нара­хувань за послугу з управління побутовими відходами на померлу ОСОБА_3 з 25.05.2022, що підтверджується випискою за особовим рахунком № НОМЕР_4 відкритим на ОСОБА_1 .

З наданого відповідачем розрахунку вбачається, що у січні, лютому, березні, квітня та травні 2022 року за послугу з управління відходами було нараховано на 2 осіб. З червня 2022 року нарахування проводилися на 1 особу.

04.07.2025 позивачу був направлений лист вих.№1140/1, із роз'ясненням порядку зменшення розміру плати за комунальні послуги в разі тимчасової відсутності споживача та/або членів його сім'ї за місцем реєстрації понад 30 календарних днів та перелік необхідних документів для його здійснення. Також, повідомлено пози­вача про зупинення нарахувань та здійснення зняття нарахувань за послугу з управління побуто­вими відходами на померлу ОСОБА_3 , з 25.05.2022.

14.08.2025 року відповідачем отримано скаргу (додаток до електронної заяви від 21.05.2025 року та письмової заяви від 10.06.2025 року) вх. №599/03 від 14.08.2025.

03.09.2025 року позивачу повторно надані роз'яснення порядку зменшення розміру плати за комунальні послуги в разі тимчасової відсутності споживача та/або членів його сім'ї за місцем реєстрації понад 30 календарних днів та перелік необхідних документів для його здійснення (листа вих. №1444 від 03.09.2025).

Доводи позивача щодо не надання відповідей на звернення та не проведення нарахувань за послугу з управління побутовими відхо­дами на померлу ОСОБА_3 не відповідають дійсності.

Щодо перебування відповідача за межами України та неотримання пос­луги з управління відходами, суд виходить з наступного.

Відповідно до п. 6 ст. 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», споживач має право на неоплату вартості комунальних послуг (крім постачання теплової енергії) у разі їх невикористання (за відсутності приладів обліку) за період тимчасової відсутності в житловому приміщенні (іншому об'єкті нерухомого майна) споживача та інших осіб понад 30 календарних днів, за умови докумен­тального підтвердження відповідно до умов договорів про надання комунальних послуг.

Рішенням Виконавчого комітету Запорізької міської ради від 31.05.2023 № 329 затверджено Порядок зменшення розміру плати за комунальні послуги в разі тимчасової відсутності споживача та/або членів його сім'ї за місцем реєстрації понад 30 календарних днів.

Так, пунктом 1 даного рішення передбачено, що перерахунок за надані послуги здійсню­ється, якщо споживач та/або члени його сім'ї мешкають за межами України, що підтверджується наданням наступних документів:

Письмової заяви споживача про тимчасову відсутність споживача та/або членів його сім'ї за місцем реєстрації;

Оригіналів (для огляду) та копій паспортів споживача та членів його сім'ї з відміткою про реєстрацію місця проживання особи, яка мешкає за межами України, споживача та членів його сім'ї;

Копії закордонного паспорту громадянина України, яка містить відповідні штампи про перетин кордону України, якщо штампи відсутні додатково подається довідка митної служби України про перетин державного кордону України.

При несвоєчасному зверненні споживача до виконавця послуги з питання оформлення пе­рерахунку за спожиті послуги останній уточнює та вносить зміни до особових рахунків спочатку поточного кварталу. За попередній період перерахунки не проводяться.

В період виникнення заборгованості ані відповідач ані члени його сім'ї не зверталися до ТОВ «Вельтум-Запоріжжя» з відповідною заявою та належними документами, які визначені Порядком зменшення розміру плати за комунальні послуги в разі тимчасової відсутності споживача та/або членів його сім'ї за місцем реєстрації понад 30 календарних днів, який затверджений рішен­ням Виконавчого комітету Запорізької міської ради від 31.05.2023 № 329, що підтверджують пере­бування відповідача у період виникнення заборгованості за межами України, а отже нарахування здійснювались позивачем на кількість зареєстрованих осіб.

Позивача письмово було повідомлено, що оскільки надані gозивачем 21 травня 2025р. на електронну пошту ІНФОРМАЦІЯ_5 документи не відповідають вищезазначеному рішенню та з яких неможливо встановити період відсутності ОСОБА_1 за місцем реєстрації, підстав для ви­конання перерахунку ТОВ «Вельтум-Запоріжжя» не має.

Додатково повідомляємо, що згідно звіту руху прописаних/виписаних громадян (додається) з 20.03.2025 року за адресою АДРЕСА_2 зареєстрована ОСОБА_2 , на яку з дати реєстрації проводиться нарахування вартості комунальної послуги з управ­ління побутовими відходами. Однак, Позивачем не зазначено про даний факт у позовній заяві. На­томість, Позивач у позовній заяві стверджує, що в квартирі з 09.05.2022 по 15.12.2024р. ніхто не проживав, оскільки дружина ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_6 , а він проживав за межами України.

Щодо не врахування пільги позивача при здійсненні нарахувань за послугу з управління по­бутовими відходами суд виходить з наступного.

Порядок надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу у грошовій формі затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17 квітня 2019 р. № 373 (далі - Порядок).

Цей Порядок визначає механізм надання громадянам у грошовій формі таких пільг:

на оплату абонентського обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються за індивідуальними договорами про надання комунальних послуг або за індивідуальними догово­рами з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем про надання комунальних послуг, а також житлово-комунальних послуг, а саме:

житлових послуг - послуг з управління багатоквартирним будинком;

комунальних послуг - послуг з постачання та розподілу природного газу, постачання та роз­поділу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, управління побутовими відходами;

на оплату абонентського обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються за індивідуальними договорами про надання комунальних послуг або за індивідуальними догово­рами з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем про надання комунальних послуг, а також витрат на управління багатоквартирним будинком, в якому створено об'єднання співвласників ба­гатоквартирного будинку, житлово-будівельний (житловий) кооператив (далі - об'єднання), та ви­трат на комунальні послуги в такому будинку;

на придбання твердого палива і скрапленого газу.

Пільги на оплату житлово-комунальних послуг надаються щомісяця у грошовій формі (готів­ковій або безготівковій), на придбання твердого палива і скрапленого газу - один раз на рік протягом одного опалювального сезону у грошовій готівковій формі.

Згідно п. 3 Порядку Для призначення пільг пільговики, які перебувають на обліку в Реєстрі осіб, які мають право на пільги (далі - Реєстр), що є структурною підсистемою Єдиного соціального реєстру, або їх законні представники, або дієздатні повнолітні члени сім'ї пільговика, на яких по­ширюються пільги і відомості про якого наявні в Реєстрі, звертаються з відповідною заявою про надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу за формою згідно з додатком (далі - заява), до якої додається у разі потреби довідка про наяв­ність у житловому Приміщенні пічного опалення та/або кухонного вогнища на твердому паливі:

До 30 листопада 2022 року включно - до структурних підрозділів з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві та м. Севастополі держадміністрацій (військових адміністрацій), виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі стру­ктурні підрозділи з питань соціального захисту населення) за зареєстрованим (задекларованим) мі­сцем проживання (або фактичним місцем проживання - у разі перебування на обліку в Реєстрі за фактичним місцем проживання);

починаючи з 1 грудня 2022 р. - до органів Пенсійного фонду України.

Таким чином, ТОВ «Вельтум-Запоріжжя» не наділений правом (повноваженням) надання пільг на оплату комунальної послуги з управління побутовими відходами.

Згідно п. 7 Порядку пільговики, яким надається пільга у грошовій формі, зобов'язані сплачу­вати щомісяця вартість фактично спожитих житлово-комунальних послуг з урахуванням суми пільги, виплаченої таким пільговикам готівкою.

У Законі України «Про управління відходами» № 2320-IX від 20.06.2022, який введено в діюз 09.07.2023, визначено, що утворювачі побутових відходів зобов'язані укладати договори з виконавцем послуги з управління побутовими відходами та вносити у встановленому порядку плату за послугу з управління побутовими відходами (п. 1 ч. 2 ст. 31 Закону).

Крім того, суд зазначає, що позивач не звертався до відповідача із заявою щодо перерахунку за послуги з управління відходами нарахованими на ОСОБА_2 , та вказане не було предметом спору у цій справі.

З'ясувавши повно, всебічно та об'єктивно обставини справи, оцінивши надані сторонами докази з точки зору їх належності, допустимості, достовірності, а також достатності і взаємозв'язку, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 не підлягають задоволенню.

У відповідності до вимог статті 141 ЦПК України судові витрати слід віднести на рахунок держави, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору.

Керуючись статтями: 12, 13, 76 - 81, 89, 141, 258, 264-265, 352, 354 ЦПК України, -

УХВАЛИВ:

Відмовити у задоволенні позову ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Вельтум-Запоріжжя» про захист прав споживачів.

Судові витрати, пов'язані з розглядом справи віднести на рахунок держави.

Рішення суду може бути оскаржене до Запорізького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складання повного тексту рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Інформація про учасників справи відповідно до п. 4 ч. 5 ст. 265 ЦПК України.

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_5 , зареєстроване місце проживання за адресою: АДРЕСА_2 .

Відповідач: ТОВ «Вельтум-Запоріжжя», ЄДРПОУ 35924440, адреса: м.Запоріжжя, вулиця Іванова, буд. 99.

Суддя Ісаков Д.О.