Справа № 127/32859/25
Провадження № 3/127/6933/25
28 листопада 2025 рокум. Вінниця
Суддя Вінницького міського суду Вінницької області Дернова В.В., розглянувши адміністративний матеріал, що надійшов з Головного управління ДПС у Вінницькій області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , працюючої директором ПП «ІВЦ ОЗОЛС», проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , за ч.1 ст. 163-1 КУпАП,
До Вінницького міського суду Вінницької області 17.10.2025 надійшов адміністративний матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 163-1 КУпАП.
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення № 1142 від 25.09.2025, 25.09.2025 року головним державним інспектором ГУ ДПС у Вінницькій області Станіславською О.М. було проведено планову виїзну перевірку ПП «ІВЦ ОЗОЛС» з питань дотримання вимог податкового законодавства; перевіркою встановлено порушення ПП «ІВЦ ОЗОЛС» ведення податкового обліку, що призвело до заниження податку на прибуток в сумі 19600 грн. за 2023 рік та ПДВ в сумі 682757 грн. за період з 01.01.2019 року до 30.06.2025 року, чим порушено п. 44.1, п 44.2, п.п. 134.1.1, п. 134.1, п. 198.1, п. 198.5, п. 198.6 ст. 198, п. 200.1, п. 200.2, ст. 200, п. 201.10, ст. 201 ПК України.
У судове засідання ОСОБА_1 не з'явилася, про день, час та місце розгляду справи повідомлялася завчасно та належним чином.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов такого висновку.
Частиною 1 статті 163-1 КУпАП передбачено відповідальність за відсутність податкового обліку, порушення керівниками та іншими посадовими особами підприємств, установ, організацій встановленого законом порядку ведення податкового обліку, у тому числі неподання або несвоєчасне подання аудиторських висновків, подання яких передбачено законами України.
Згідно з ч. 2 ст. 38 КУпАП, якщо справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу чи інших законів підвідомчі суду (судді), стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через три місяці з дня його виявлення, крім справ про адміністративні правопорушення, зазначені у частинах третій - шостій цієї статті.
Статтею 284 КУпАП визначено, що справа підлягає закриттю за наявності обставин, передбачених статтею 247 цього Кодексу.
Відповідно до положень п. 7 ч. 1 ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за обставин закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених ст. 38 цього Кодексу.
Таким чином, беручи до уваги, що ОСОБА_1 притягується до адміністративної відповідальності за вчинення нею адміністративного правопорушення в період часу з 01.01.2019 до 30.06.2025, строк притягнення до адміністративної відповідальності, встановлений ч. 2 ст. 38 КУпАП, сплинув до надходження матеріалів до суду, а тому суд вважає за необхідне провадження у справі закрити на підставі п. 7 ч. 1 ст. 247 КУпАП, у зв'язку із закінченням строку накладення адміністративного стягнення.
Керуючись ст. 38, 163-1, 247, 283, 284 КУпАП, суд
Провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 163-1 КУпАП, - закрити, у зв'язку із закінченням строку накладення адміністративного стягнення.
Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя: