адреса юридична: вул. Капітана Володимира Кісельова, 1, м. Полтава, 36000, адреса для листування: вул. Капітана Володимира Кісельова, 1, м. Полтава, 36607, тел. (0532) 61 04 21, E-mail inbox@pl.arbitr.gov.ua, https://pl.arbitr.gov.ua/sud5018/
Код ЄДРПОУ 03500004
12.11.2025 Справа № 917/1356/25
Господарський суд Полтавської області у складі судді Дмитра Сіроша, за участю секретаря судового засідання Людмили Бойченко, розглянув у порядку загального позовного провадження справу за позовом
Щербанівської сільської ради Полтавського району Полтавської області, 38750, вул. Центральна. 2, с. Щербані, Полтавський район, Полтавська область, код ЄДРПОУ 24565876
до Товариства з обмеженою відповідальністю “ГЛАЗОМІТ», код ЄДРПОУ 35796527 юридична адреса: 38750, Полтавська обл., Полтавський р-ч., с. Щербані, вул. Центральна, буд. 53 поштова адреса: 38750, Полтавська обл., Полтавський р-п., с. Щербані, вул. Щербанівський шлях. буд. 61 А.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог па предмет спору, на стороні позивача: Управління Північно-східного офісу Держаудитслужби в Полтавській області 3601 1, м. Полтава, вул. Шевченка, 1, код ЄДРПОУ 40478572
про визнання укладеною додаткової угоди та стягнення недоотриманої орендної плати.
За участю представників сторін: згідно з протоколом.
Обставини справи: Щербанівська сільська рада Полтавського району Полтавської області звернулася з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «ГЛАЗОМІТ», в якому просить:
- визнати укладеною з 01.01.2023 додаткову угоду між Щербанівською сільською радою Полтавського району Полтавської області та Товариством з обмеженою відповідальністю «ГЛАЗОМІТ» до договору оренди земельної ділянки від 02.12.2016, площею 0,4690 га, з кадастровим № 5324087701:01:003:0009, яка розташована в с. Щербані Полтавського району Полтавської області, вул. Щербанівський шлях, 6/1 а, 21, в редакції, викладеній в прохальній частині позову;
- стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «ГЛАЗОМІТ» (код ЄДРПОУ 35796527 юридична адреса: 38750, Полтавська обл., Полтавський р-ч., с. Щербані, вул. Центральна, буд. 53 поштова адреса: 38750, Полтавська обл., Полтавський р-п., с. Щербані, вул. Щербанівський шлях. буд. 61 А) на користь Щербанівської сільської ради Полтавського району Полтавської області (38750, вул. Центральна. 2, с. Щербані, Полтавський район, Полтавська область, код ЄДРПОУ 24565876) не сплачену станом на 01.06.2025 орендну плату за договором оренди землі від 02.12.2016, укладеним між Щербанівською сільською радою Полтавського району Полтавської області та Товариством з обмеженою відповідальністю «ГЛАЗОМІТ», в розмірі 104955,60 грн.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач посилається на те, що Рішенням 20 сесії 8 скликання Щербанівської сільської ради Полтавського району Полтавської області від 29.12.2021 затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки с. Щербані, яка введена в дію з 01.01.2023, що є підставою для внесення змін до договору оренди землі в частині розміру орендної плати та стягнення з орендаря орендної плати у зміненому розмірі.
Відповідач своїм правом на подання відзиву на позов, у визначений у відповідності до положень Господарського процесуального кодексу України строк, не скористався.
Згідно з частиною 2 статті 178 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
Ухвалою Господарського суду Полтавської області від 09.07.2025 суд прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у справі № 917/1356/25; постановив справу розглядати у порядку загального позовного провадження та призначив підготовче засідання у справі на 14:30 05.08.2025.
Ухвалою Господарського суду Полтавської області від 05.08.2025 суд відклав підготовче засідання на 14:30 28.10.2025.
Ухвалою Господарського суду Полтавської області від 28.10.2025 суд закрив підготовче провадження у справі № 917/1356/25 та призначив справу до судового розгляду по суті в засіданні суду на 09:05 12.11.2025.
У судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення та повідомлено про термін виготовлення повного рішення.
Суд розглянув матеріали справи та встановив.
Щербанівська сільська рада Полтавського району Полтавської області є представницьким (виборним) органом місцевого самоврядування, юридичною особою публічного права та відповідно до Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" представляє інтереси Щербанівської об'єднаної територіальної громади, здійснює від її імені та в її інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» та іншими законами, приймає від її імені рішення.
Територіальна громада в особі Щербанівської сільської ради Полтавського району Полтавської області є власником земельної ділянки загальною площею 0,4690 га з кадастровим номером 5324087701:01:003:0009, яка розташована в с. Щербані, вул. Щербанівський шлях, 6/1 а, Полтавського району Полтавської області (далі - земельна ділянка).
02.12.2016 Щербанівська сільська рада Полтавського району Полтавської області (далі - Орендодавець, Позивач) та Товариство з обмеженою відповідальністю «ГЛАЗОМІТ» (далі - Орендар, Відповідач) на підставі рішення 14 сесії 7 скликання Щербанівської сільської ради Полтавського району Полтавської області від 08.11.2016 уклали договір оренди землі.
Відповідно до умов зазначеного договору, Орендодавець надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку загальною площею 0,4690 га для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості з кадастровим номером 5324087701:01:003:0009, що розташована в с. Щербані, вул. Щербанівський шлях, 6/1 а, Полтавського району Полтавської області.
Згідно з пунктом 5 договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки станом на дату укладення договору становить 1287508,80 грн (один мільйон двісті вісімдесят сім тисяч п'ятсот вісім гривень 25 копійок).
Згідно з пунктом 8 договір укладено на 25 (двадцять п'ять) років.
Відповідно до пункту 9 договору за користування земельною ділянкою установлена орендна плата у розмірі 4 відсотка від нормативної грошової оцінки земельної ділянки - 51500,35 грн на рік.
Згідно з пунктами 10 та 11 договору обчислення розміру орендної плати здійснюється з урахуванням індексації та вноситься щомісячно у розмірі 1/12 частини річної орендної плати протягом 30 календарних днів, наступних за останнім днем звітного (податкового) місяця.
Відповідно до пункту 13 договору розмір орендної плати переглядається щорічно у разі:
зміни умов господарювання, передбачених договором;
зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством;
погіршення стану орендованої земельної ділянки (орендованих земельних ділянок) не з вини орендаря, що підтверджено документами;
в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до пункту 29 договору Орендодавець зобов'язаний передати в користування земельну ділянку у стані, що відповідає умовам договору оренди.
Відповідно до пункту 36 договору зміна його умов здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв'язується у судовому порядку.
Відповідно до пункту 47 договору, він набирає чинності з моменту підписання його сторонами та державної реєстрації права оренди.
Щербанівська сільська рада виконала свої зобов'язання за договором та передала орендарю відповідну земельну ділянку в оренду, а орендар її прийняв, що підтверджується актом приймання-передачі земельної ділянки в оренду від 02.12.2016.
Проте відповідачем не дотримано умов договору, за 2022 рік відповідач заборгував до бюджету громади 40 487,05 грн орендної плати за землю.
Рішенням 20 сесії 8 скликання Щербанівської сільської ради Полтавського району Полтавської області від 29.12.2021 затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки с. Щербані, яка введена в дію з 01.01.2023, однак протягом 2023 - 2025 pоків орендар сплачував орендну плату без урахування оновленої нормативної грошової оцінки спірної земельної ділянки.
Так, згідно з Витягом № НВ-5300602952023 із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок від 21.07.2023 нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 5324087701:01:003:0009 становила 3055511,47 грн (з урахуванням коефіцієнту індексації), тобто з урахуванням оновленої нормативної грошової оцінки відповідач повинен був сплатити 122220,46 грн.
Згідно з Витягом № НВ-9958871912024 із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок від 12.12.2024 нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 5324087701:01:003:0009 становила 3212514,04 грн (з урахуванням коефіцієнту індексації).
Відповідно до з Витягу № НВ-9968098112025 із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок від 23.06.2025 нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 5324087701:01:003:0009 становить 3596566,47 грн (з урахуванням коефіцієнту індексації).
Тобто, з моменту укладення договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 0,4690 га з кадастровим номером 5324087701:01:003:0009 збільшилася у 2,8 рази, однак розмір плати за користування земельною ділянкою залишився без змін.
Отже станом на дату подання позову заборгованість відповідача за договором до бюджету громади складає 104 955,60 грн.
Відповідно до частини 11 статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування підлягають обов'язковому оприлюдненню та наданню за запитом відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації". Проекти актів органів місцевого самоврядування оприлюднюються в порядку, передбаченому Законом України "Про доступ до публічної інформації", крім випадків виникнення надзвичайних ситуацій та інших невідкладних випадків, передбачених законом, коли такі проекти актів оприлюднюються негайно після їх підготовки.
Відповідно до частини 5 статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування нормативно-правового характеру набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо органом чи посадовою особою не встановлено пізніший строк введення цих актів у дію.
З урахуванням частини 5 статті 59 Закону, якщо у рішеннях рад, зазначених у частинах 3, 4 цієї відповіді, визначений пізніший строк введення їх у дію (конкретна дата), то нормативна грошова оцінка, затверджена цими рішеннями, застосовується з дати, визначеної у таких рішеннях.
На виконання зазначених вимог законодавства, рішення 20 сесії 8 скликання Щербанівської сільської Полтавського району Полтавської області ради від 29.12.2021 є чинним, не змінювалось та не скасовувалось у встановленому законом порядку.
Інформація про зміну нормативно-грошової оцінки земельної ділянки з пропозицією укласти додаткову угоду до договору у зв'язку із зміною нормативної грошової оцінки земельної ділянки направлялась Орендарю листом від 23.06.2023 № 02-29/1338.
Листом від 14.01.2025 № 02-29/92 позивач повторно повідомив відповідача про необхідність укладення додаткової угоди до договору у зв'язку із зміною нормативної грошової оцінки землі та сплату заборгованості з орендної плати в розмірі 116631,87 грн, однак листом від 24.01.2025 № 1/1 отримав відмову у сплаті заборгованості за договором оренди.
Позивач листом від 11.04.2025 № 02-29/933 надав відповідачу на розгляд додаткову угоду до договору в двох примірниках (директор Ю. Гладкий отримав особисто, що підтверджується його підписом в Журналі і реєстрації видачі договорів/листів), однак до цього часу від відповідача немає жодної відповіді, додаткова угода не укладена.
Управлінням Північно-східного офісу Держаудитслужби в Полтавській області (далі - Управління) на виконання пункту 3.8.2 Плану проведення заходів державного фінансового контролю Північно - східного офісу Держаудитслужби на IV квартал 2024 року проведена ревізія фінансово-господарської діяльності виконавчого комітету Щербанівської сільської ради Полтавського району Полтавської області за період з 01 січня 2021 року по 31 жовтня 2024 року. Ревізію проведено в період з 29.11.2024 по 17.01.2025.
За результатами ревізії складено акт від 22.01.2025 № 201620-11/10.
Зокрема, ревізією встановлено порушення вимоги частини 1 статті 629 Цивільного кодексу України в частині і обов'язковості виконання сторонами умов договору, частини 1 статті 193 і Господарського кодексу України від 16.01.2003 № 436-IV та відповідних умов укладених договорів оренди землі, що призвело до втрат коштів місцевого бюджету.
Так, ревізією, зокрема, здійснено перевірку питання внесення змін до договорів оренди ТОВ «ГЛАЗОМІТ», за наявних фактів введення нової нормативної грошової оцінки земель (з 01.01.2023 для с. Щербані), та, відповідно, наявної затвердженої технічної документації з нової нормативної грошової оцінки земель за вказаним населеним пунктом та встановлено не внесення відповідних змін до умов договорів оренди в частині перегляду орендної плати у зв'язку із зміною нормативної грошової оцінки земельних ділянок комунальної власності, внаслідок чого орендна плата з урахуванням зміненої нормативної грошової оцінки до місцевого бюджету не сплачувалась, чим порушено умови чинних договорів оренди землі та внаслідок чого до бюджету Щербанівської сільської територіальної громади не надійшло коштів від оренди відповідної земельної ділянки.
Отже ревізією встановлено, що внаслідок не внесення відповідних змін до умов договорів оренди від 02.12.2016, укладеного з ТОВ «ГЛАЗОМІТ» у зв'язку зі зміною нормативної грошової оцінки відповідної земельної ділянки, бюджетом Щербанівської сільської ради в період з 01.01.2021 по 31.10.2024 недоотримано 100909,62 грн орендної плати.
Надаючи правову кваліфікацію спірним правовідносинам господарський суд зазначає наступне.
Відповідно до частини 1 статті 11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки.
Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Між сторонами виникли взаємні права та обов'язки на підставі укладеного договору оренди землі.
Згідно з частиною 1 статті 13 Конституції України земля є об'єктом права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
Щербанівська сільська рада Полтавського району Полтавської області є орендодавцем відповідно до договору оренди землі від 02.12.2016, а також власником земельної ділянки площею 0,4690 га з кадастровим номером 5324087701:01:003:0009, тобто є тим органом, який уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.
Так, відповідно до статті 5 Бюджетного кодексу України бюджетна система України складається з державного бюджету та місцевих бюджетів. Бюджетами місцевого самоврядування є бюджети територіальних громад, сіл, їх об'єднань, селищ, міст (у тому числі районів у містах).
Згідно з пунктом 23 статті 2 Бюджетного кодексу України, доходи бюджету складають - податкові, неподаткові та інші надходження па безповоротній основі, справляння яких передбачено законодавством України (включаючи трансферти, плату за надання адміністративних послуг, власні надходження бюджетних установ).
Відповідно до пункту 4 статті 69 Бюджетного кодексу України, до доходів загального фонду місцевих бюджетів, що не враховується при визначені обсягу між бюджетних трансфертів належить плата за землю, що зараховується до бюджетів місцевого самоврядування.
Місцеві бюджети мають бути достатніми для забезпечення виконання органами місцевого самоврядування наданих їм законом повноважень та забезпечення населення послугами не нижче рівня мінімальних соціальних потреб. Повноваження на здійснення витрат місцевого бюджету мають відповідати обсягу надходжень місцевого бюджету.
У разі коли вичерпано можливості збалансування місцевих бюджетів і при цьому не забезпечується покриття видатків, необхідних для здійснення органами місцевого самоврядування наданих їм законом повноважень та забезпечення населення послугами не нижче рівня мінімальних соціальних потреб, держава забезпечує збалансування місцевих бюджетів шляхом передачі необхідних коштів до відповідних місцевих бюджетів у вигляді дотацій та субвенцій відповідно до закону (стаття 66 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні").
Недоотримання значної суми орендної плати суттєво ослаблює дохідну частину місцевого бюджету та може призвести до неможливості покриття щомісячних (постійних) видатків місцевого бюджету.
Відповідно до договору оренди землі від 02.12.2016 орендна плата за користування земельною ділянкою площею 0,4690 га становить 51500,35 грн на рік.
Згідно з Витягом № НВ-5300602952023 із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок від 21.07.2023 нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 5324087701:01:003:0009 становила 3055511,47 грн, тобто орендна плата за 2023 рік повинна становити 122220,46 грн.
Відповідно до Витягу № НВ-9958871912024 із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок від 12.12.2024 нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 5324087701:01:003:0009 становила 3212514,04 грн, тобто орендна плата за 2024 рік повинна становити 125500,56 грн.
Згідно з Витягом № НВ-9968098112025 з технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок від 23.06.2025 нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 5324087701:01:003:0009 становить 3596566,47 грн, тобто орендна плата за користування земельною ділянкою площею 0,4690 га у 2025 році повинна становити 143862,66 грн в рік, яка до місцевого бюджету не надходить, що є суттєвою сумою для Щербанівської сільської територіальної громади.
Згідно з інформацією Фінансового управління Щербанівської сільської і ради Полтавського району Полтавської області ТОВ «ГЛАЗОМІТ» сплатило орендну плати у 2021 році - 54590,49 грн, у 2022 році - 19562,36 грн (заборгованість - 40487,05 грн), у 2023 році - проплата відсутня, у 2024 році - сплачено 174576,17 грн, у 2025 році за 5 місяців - сплачено 71619,07 грн, що є в рази меншою від сум орендної плати з урахуванням нормативної грошової оцінки с. Щербані, затвердженої рішенням 20 сесії 8 скликання Щербанівської сільської ради Полтавського району Полтавської області від 29.12.2021, яка введена в дію з 01.01.2023.
Відповідно до статті 206 Земельного кодексу України, використання землі в Україні є платним.
Платність землекористування суб'єктів земельних відносин є одним із основних принципів правового забезпечення раціонального використання і охорони земель. Земельне право розглядає плату за землю як метод регулювання земельних відносин з боку органів державної влади та місцевого самоврядування, як основне джерело надходжень до Державного та місцевих бюджетів з метою централізації коштів для фінансування програм і проектів щодо поліпшення якісного стану продуктивних земель та їх охорони від негативного антропогенного впливу, і дотримання належного економічного регулювання земельних правовідносин, дотримання істотних умов використання земель комунальної власності, забезпечення надходжень платежів з орендної плати до місцевих бюджетів у законодавчо визначених межах шляхом їх вірного правового, у тому числі договірного, врегулювання, виключає невизначеність у) правовідносинах сторін. Недоотриманням коштів орендної плати місцевим бюджетом від оренди землі порушуються визначальні матеріальні потреби суспільства, Щербанівської сільської територіальної громади, оскільки ослаблюються економічні основи місцевого самоврядування, що призводить до неможливості забезпечення виконання відповідних програм.
Згідно з частиною 1 статті 628 Цивільного кодексу України, зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Статтею 632 Цивільного кодексу України передбачено застосування у встановлених законом випадках цін (тарифів, ставок тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. При цьому зміна ціни після укладення договору допускається лише на у випадках і на, умовах, встановлених договором або законом.
Згідно зі статтею 654 Цивільного кодексу України, зміна або розірвання договору вчиняється в тій самій формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про оренду землі», оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
У статті 13 Закону України "Про оренду землі" зазначено, що договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Згідно з пунктом 3 частини 1 статті 15 Закону України «Про оренду землі», істотною умовою договору оренди землі є, зокрема, орендна плата із зазначення її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення, перегляду та відповідальності за її несплату.
За змістом частини 1 та частини 2 статті 21 Закону України "Про оренду землі", орендна плата - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі.
Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Згідно з частиною 2 статті 23 Закону України "Про оренду землі" орендна плата за земельні ділянки, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, переглядається за згодою сторін.
Частиною 3 статті 22 Закону України "Про оренду землі" визначено, що розрахунки щодо орендної плати за земельні ділянки, що перебувають у державній і комунальній власності, здійснюються виключно у грошовій формі.
За змістом частини четвертої статті 23 Закону України "Про оренду землі" орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності, передані в оренду на земельних торгах, не може бути зменшена за згодою сторін протягом строку дії договору оренди, а також у разі його поновлення.
Базою оподаткування відповідно до статті 271 Податкового кодексу України є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахування коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого ПК України.
Пунктом 289.1 статті 289 Податкового кодексу України передбачено, що для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства.
Отже з урахуванням положень статті 632 Цивільного кодексу України, статті 271, 289 Податкового кодексу України, статті 15, 21 Закону України "Про оренду землі" та п.п. 9 та 13 договору оренди землі від 04.01.2017 нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати, а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати.
Аналогічний правовий висновок викладено у постанові Великої Палати Верховного Суду від 05.06.2024 у справі № 914/2848/22.
Частиною 1 статті 20 Закону України «Про Державний земельний кадастр» встановлено, що відомості Державного земельного кадастру є офіційними.
Відповідно до частини 5 статті 5 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується, зокрема, для визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Статтею 13 Закону України "Про оцінку земель" встановлено випадки обов'язкового проведення грошової оцінки земельних ділянок. Відповідно до абзацу другого частини першої статті 13 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі, зокрема, визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Згідно із частиною 1 статті 15 Закону України "Про оцінку земель" підставою для проведення оцінки земель (бонітування ґрунтів та нормативної грошової оцінки земельних ділянок) є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.
За змістом статті 18 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться: розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років; розташованих за межами населених пунктів земельних ділянок сільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років, а несільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 7-10 років. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться юридичними особами, які є розробниками документації із землеустрою відповідно до Закону України "Про землеустрій".
Порядок затвердження технічної документації з оцінки земель визначений статтею 23 Закону України "Про оцінку земель".
Частинами 1, 3 та 4 цієї статті передбачено, що технічна документація з бонітування ґрунтів та нормативної грошової оцінки земельних ділянок затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою. Протягом місяця з дня надходження технічної документації з бонітування ґрунтів, нормативної грошової оцінки відповідна сільська, селищна, міська рада розглядає та приймає рішення про затвердження або відмову в затвердженні такої технічної документації. Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається органами, що здійснюють ведення Державного земельного кадастру. Рішення рад, зазначених у цій статті, щодо технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок набирають чинності у строки, встановлені відповідно до пункту 271.2 статті 271 Податкового кодексу України.
Пунктом 271.2 статті 271 Податкового кодексу України встановлено, що рішення рад щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.
Виходячи із зазначеного, рішення 20 сесії 8 скликання Щербанівської сільської ради Полтавського району Полтавської області від 29.12.2021, яким затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки с. Щербані (введена в дію з 01.01.2023), прийняте уповноваженим органом з дотриманням вимог чинного законодавства та є обов'язковим для врахування при визначенні розміру орендної плати за Договором.
Пунктом 288.1 статті 288 Податкового кодексу України визначено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.
Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний контролюючий орган про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни.
Форма надання інформації затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики.
Договір оренди земель державної і комунальної власності укладається за типовою формою, затвердженою Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 288.4 статті 288 Податкового кодексу України визначено, що розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем (крім випадків консервації таких земельних ділянок або визнання земельних ділянок забрудненими (потенційно забрудненими) вибухонебезпечними предметами).
Положеннями пункту 289.1 статті 289 Податкового кодексу України передбачено, що для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства.
Крім того, за змістом пункту 289.2 статті 289 ПК України центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель, на який індексується нормативна грошова оцінка сільськогосподарських угідь, земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення за станом на 1 січня поточного року.
Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди (частина третя статті 21 Закону № 161-XIV).
У пункті 10 договору оренди землі сторони, також погодили, що обчислення розміру орендної плати здійснюється з урахуванням індексів інфляції. Тобто орендар взяв на себе зобов'язання вносити щомісячні орендні платежі з урахуванням індексу інфляції споживчих цін у кожному місяці.
За відомостями Реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна від 23.06.2025 № 432412866, власник земельної ділянки з кадастровим номером 5324087701:01:003:0009 Щербанівська сільська рада Полтавського району Полтавської області, користувач згідно з договором оренди - ТОВ «ГЛАЗОМІТ», дані щодо укладення інших додаткових угод до договору оренди земельної ділянки відсутні.
Отже з моменту укладення договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 0,4690 га з кадастровим номером 5324087701:01:003:0009 збільшилася у 2,8 рази, однак розмір плати за користування земельною ділянкою залишився без змін, внаслідок чого до місцевого бюджету кошти надходять не в повному обсязі.
Проте до договору оренди землі від 02.12.2016 не внесено зміни та розмір орендної плати не приведено у відповідність до вимог законодавства (зміненою нормативної грошової оцінки).
На підставі викладеного, розмір орендної плати у договорі оренди землі від 02.12.2016, укладеному Щербанівською сільською радою Полтавського району Полтавської області та ТОВ «ГЛАЗОМІТ», підлягає приведенню у відповідність до вказаних вимог законодавства.
Частинами 1, 2 статті 16 Цивільного кодексу України встановлено, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути: визнання права; визнання правочину недійсним; припинення дії, яка порушує право; відновлення становища, яке існувало до порушення; примусове виконання обов'язку в натурі; зміна правовідношення; припинення правовідношення; відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди; відшкодування моральної (немайнової) шкоди; визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.
Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом чи судом у визначених законом випадках.
Згідно з частинами 1, 2 статті 651 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.
Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Статтею 30 Закону України «Про оренду землі» встановлено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Пунктом 36 договору оренди визначено, що зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв'язується у судовому порядку.
Отже, додаткова угода до договору оренди щодо оренди земельної ділянки площею 0,4690 га з кадастровим номером 5324087701:01:003:0009, про приведення орендної плати у відповідність, не укладена у зв'язку з бездіяльністю ТОВ «ГЛАЗОМІТ».
З огляду на викладене, позовні вимоги Щербанівської сільської ради Полтавського району Полтавської області щодо приведення у відповідність розміру орендної плати за оренду земельної ділянки площею 0,4690 га з кадастровим номером 5324087701:01:003:0009 шляхом визнання укладеною додаткової угоди до договору оренди землі від 02.12.2016 та стягнення несплаченої орендної плати в розмірі 104955,60 грн підлягає задоволенню.
Відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України судові витрати покладаються на відповідача.
Керуючись статтями 129, 232 - 233, 237 - 238 Господарського процесуального кодексу України, суд
Позов задовольнити.
Визнати укладеною з 01.01.2023 Додаткову угоду між Щербанівською сільською радою Полтавського району Полтавської області та Товариством з обмеженою відповідальністю «ГЛАЗОМІТ» за Договором оренди земельної ділянки від 02.12.2016, площею 0,4690 га, з кадастровим № 5324087701:01:003:0009, яка розташована в с. Щербані Полтавського району, Полтавської області, вул. Щербанівський шлях, 6/1 а, 21, в наступній редакції:
ДОДАТКОВА УГОДА № 1 до Договору оренди землі від 02 грудня 2016 року
Орендодавець - Щербанівська сільська рада Полтавського району Полтавської області, яка знаходиться за адресою с. Щербані, вул. Центральна, б. 2, Полтавського району Полтавської області, в особі сільського голови Процика Ігоря Степановича, який діє на підставі Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», з одного боку та
Орендар - Товариство з обмеженою відповідальністю «ГЛАЗОМІТ», що знаходиться за адресою: 38750, Полтавська обл., Полтавський р-н, с. Щербані, вул. Центральна,53, в особі директора Гладкого Юрія Олексійовича, який діє на підставі Статуту, з другого боку, а надалі іменовані «Сторони», уклали додаткову угоду до Договору оренди землі від 02.12.2016, про наступне:
1) Пункт 5 Договору викласти в такій редакції:
"5. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки станом на 01.01.2023 становить 3055511,47 грн (три мільйони п'ятдесят пять тисяч п'ятсот одинадцять гривень сорок сім копійок)".
2) Пункт 9 Договору викласти в такій редакції:
"9. Орендна плата вноситься Орендарем у формі та розмірі - 122220,46 грн (сто двадцять дві тисячі двісті двадцять гривень сорок шість коп.) на рік, що складає 4 відсотка від нормативної грошової оцінки земельної ділянки кожного року у грошовій формі на розрахунковий рахунок Щербанівської сільської ради Полтавського району Полтавської області".
3) Цю Угоду складено у двох примірниках, по одному у кожної із сторін.
4) Ця Угода набирає чинності з дня набрання рішенням суду законної сили, застосовується з 01.01.2023 та є невід'ємною частиною Договору.
5) Усі інші умови договору, не змінені та не доповнені умовами цієї додаткової угоди, залишаються чинними та обов'язковими до виконання.
Реквізити сторін:
Орендодавець: Щербанівська сільська рада Полтавського району Полтавської області, 38750, с. Щербані, вул. Центральна, 2, Полтавський р-н., Полтавська обл., код ЄДРПОУ 24565876 р/р UА148999980334169812000016648 ГУК у Полтавській області, код ЄДРПОУ 37959255
Орендар: ТОВ «ГЛАЗОМІТ», 38750, вул. Центральна,53, с. Щербані Полтавський р-н, Полтавська обл., код ЄДРПОУ 38525663 тел. 050 304 72 90.
Стягнути із Товариства з обмеженою відповідальністю «ГЛАЗОМІТ» (код ЄДРПОУ 35796527 юридична адреса: 38750, Полтавська обл., Полтавський р-ч., с. Щербані, вул. Центральна, буд. 53 поштова адреса: 38750, Полтавська обл., Полтавський р-п., с. Щербані, вул. Щербанівський шлях. буд. 61 А) на користь Щербанівської сільської ради Полтавського району Полтавської області (38750, вул. Центральна. 2, с. Щербані, Полтавський район, Полтавська область, код ЄДРПОУ 24565876) не сплачену станом на 01.06.2025 орендну плату за договором оренди землі від 02.12.2016, укладеним між Щербанівською сільською радою Полтавського району Полтавської області та Товариством з обмеженою відповідальністю «ГЛАЗОМІТ», в розмірі 104955,60 грн та 6056,00 грн судового збору.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення до Східного апеляційного господарського суду.
Повне рішення складено 28.11.2025.
Суддя Д. М. Сірош