01.12.2025, м. Львів, вул. Личаківська, 128 Справа№ 915/1457/25
Господарський суд Львівської області в складі судді Бортник О.Ю., розглянувши матеріали за позовом: Акціонерного товариства «Акцент-Банк», м. Дніпро,
до відповідача: ОСОБА_1 , м. Миколаїв,
про звернення стягнення на предмет застави - автомобіль MERCEDES BENZ, модель E270 CDI, 2002 р.в., держномер НОМЕР_1 в рахунок погашення заборгованості на суму 312316,97грн.
Встановив: Акціонерне товариство «Акцент-Банк», м. Дніпро, звернулось з позовом до ОСОБА_1 , м. Миколаїв, про звернення стягнення на предмет застави - автомобіль MERCEDES BENZ, модель E270 CDI, 2002 р.в., державний номер НОМЕР_1 , в рахунок погашення заборгованості в розмірі 312316,97 грн.
Наявною у матеріалах справи Відповіддю № 1894966 від 15.10.2025 р. (а.с. 58) підтверджується та обставина, що з 01.11.2016 р. відповідач за даними Єдиного державного демографічного реєстру зареєстрована за адресою: 54000, м. Миколаїв, Заводський район, вул. Кузнецька, буд. 52,
Згідно з Відповіддю № 184998 від 15.10.2025 р. (а.с. 57) з Єдиної інформаційної системи соціальної сфери, відповідач 02.04.2022 року отримала довідку внутрішньо переміщеної особи № 1315-7000164344. У Єдиній інформаційній системі соціальної сфери зареєстровано фактичну адресу проживання відповідача на 02.04.2022 р.: Львівська область, с. Єлиховичі, вул. Кар'єрна, 1.
Згідно зі статтею 17 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» судоустрій будується за принципами територіальності, спеціалізації та інстанційності.
Принцип територіальності забезпечує територіальне розмежування компетенції судів загальної юрисдикції і зумовлений потребою доступності правосуддя на всій території України.
Принцип територіальності реалізується через правила територіальної юрисдикції (підсудності) справ.
Порушення правил юрисдикції господарських судів має наслідком обов'язкове скасування судових рішень (ч. 2 стаття 313 ГПК України).
В силу правових норм, які закріплено у ч.ч. 1 та 3 ст. 27 ГПК України, позови пред'являються в господарський суд за місцезнаходженням чи місцем проживання відповідача якщо інше не встановлено ГПК України.
Для цілей визначення підсудності відповідно до ГПК України місцем проживання фізичної особи, яка не є підприємцем, визначається зареєстроване у встановленому законом порядку місце її проживання або перебування.
Постановою Кабінету Міністрів України від 7 лютого 2022 року № 265 затверджено Порядок декларування та реєстрації місця проживання (перебування) (далі- Порядок).
У абзаці 1 пункту 4 вказаного Порядку встановлено, що особа може задекларувати/зареєструвати своє місце проживання (перебування) лише за однією адресою. У разі коли особа проживає у двох і більше місцях, вона здійснює декларування/реєстрацію місця проживання (перебування) за однією з таких адрес за власним вибором. За адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) з особою ведеться офіційне листування та вручення офіційної кореспонденції.
В силу абзацу другого п. 4 Положення, норми абзацу першого цього пункту не поширюються на осіб, адреса задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) яких знаходиться на територіях, на яких ведуться бойові дії, або тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях, включених до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Мінреінтеграції, для яких не визначена дата завершення бойових дій (припинення можливості бойових дій) або тимчасової окупації. Така особа може задекларувати/зареєструвати місце свого проживання без зняття з реєстрації місця свого попереднього проживання.
Результат аналізу змісту вказаних норм дозволяє зробити висновок, що особа може мати декілька місць проживання/перебування. Водночас, законодавством визначено необхідність проведення реєстрації (декларування) місця проживання/перебування особи, яку може бути здійснено тільки за однією адресою за власним вибором особи, в тому числі й на підставі договору оренди житлового приміщення.
Реєстрація (декларування) місця проживання/перебування у встановленому порядку має значення для реалізації окремих прав особи, зокрема, під час вибору суду, якому підсудна справа.
Положення статті 27 ГПК України імперативно встановлюють, що визначення територіальної юрисдикції (підсудності) здійснюється з урахуванням зареєстрованого місця проживання або перебування фізичної особи - сторони у справі, якщо інше не передбачено законом.
Зазначена вимога процесуального закону унеможливлює зловживання процесуальними правами при визначенні підсудності.
Такий висновок суду відповідає висновкам Верховного Суду, які викладено у його постанові від 24.06.2024 р. у справі № 554/7669/21.
Крім цього, відповідно до п. 3, 5 Порядку декларування та реєстрації місця проживання (перебування) декларування/реєстрація місця проживання (перебування), зняття із задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування), зміна місця проживання (перебування), скасування декларування/реєстрації місця проживання (перебування) особи здійснюється органом реєстрації, на території територіальної громади, на яку поширюються повноваження відповідної ради.
Громадянин України, який проживає на території України, а також іноземець чи особа без громадянства, які на законних підставах постійно або тимчасово проживають на території України, зобов'язані протягом 30 календарних днів після зняття із задекларованого/зареєстрованого місця проживання та прибуття до нового місця проживання (перебування) задекларувати/зареєструвати його. У разі коли особа, місце проживання якої задекларовано/зареєстровано, декларує або реєструє нове місце проживання з одночасним зняттям з попереднього місця проживання (перебування), заява про зняття із задекларованого/зареєстрованого місця проживання не подається. При цьому внесення змін до реєстру територіальної громади за попереднім місцем проживання здійснюється на підставі повідомлення органу реєстрації про зняття із задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) особи із зазначенням дати зняття з місця проживання.
Суд дійшов висновку, що наявна у матеріалах справи Відповідь з Єдиної інформаційної системи соціальної сфери від 15.10.2025р. № 1894998 (а.с. 57) не є належним доказом декларування/реєстрації місця проживання (перебування) відповідача на території Львівської області і не може братись до уваги для цілей визначення підсудності з огляду на таке.
Відповідно до ст. 4 Закону України «Про Єдину інформаційну систему соціальної сфери» та пунктів 5, 6 Положення про Єдину інформаційну систему соціальної сфери, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.04.2021р. № 404, Єдину інформаційну систему створено з метою забезпечення цілісної автоматизації процесів у соціальній сфері шляхом оптимізації та розвитку електронної інформаційної взаємодії суб'єктів Єдиної системи, спрямованої на забезпечення прозорості соціальної сфери, цифровізацію ринку соціальної підтримки та підвищення рівня її доступності для осіб, які її потребують.
В силу пункту 1 ч. 1 ст. 9, ч. 2 ст. 20 Закону України «Про Єдину інформаційну систему соціальної сфери» до Єдиної системи вноситься інформація про заявників та отримувачів соціальної підтримки, інших користувачів Єдиної системи, отримана, зокрема із звернень заявників та/або отримувачів соціальної підтримки.
У разі виявлення розбіжностей у написанні прізвища (за наявності), власного імені, по батькові (за наявності) фізичної особи, місця народження, адреси її зареєстрованого/задекларованого місця проживання (перебування) визначальними є відомості Єдиного державного демографічного реєстру.
Отже, Єдина інформаційна система не є системою, яка містить відомості про зареєстроване або задеклароване місце проживання (перебування) особи, зняття особи з реєстрації місця проживання або про зміну місця проживання (перебування) особи, що використовуються судом для цілей визначення підсудності справи.
Відомості про зареєстроване або задеклароване місце проживання (перебування) особи, зняття особи з реєстрації місця проживання або про зміну місця проживання (перебування) особи, в силу підпункту 5-1 частини 1 ст. 7 Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус», вносяться до Єдиного державного демографічного реєстру.
Крім цього, згідно з частиною 8 ст. 176 ГПК України суддя з метою визначення підсудності може користуватися даними Єдиного державного демографічного реєстру.
Наведені вище правові норми у їх сукупності свідчать, що для визначення підсудності справи суду слід керуватися даними Єдиного державного демографічного реєстру, а не відомостями Єдиної інформаційної системи соціальної сфери.
Суд встановив, що з 02.04.2022 р. (дата реєстрації відповідача як внутрішньо переміщеної особи) до 10.11.2022 р. Миколаївська міська територіальна громада не була включена в Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дій або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затверджених Наказом Міністерства розвитку громад та територій України 28.02.2025 року № 376. В такий Перелік Миколаївську міську територіальну громаду включено з 11.11.2022 р.
Відповідач після отримання 02.04.2022 р. довідки ВПО з невідомих причин не вважала за необхідне зареєструвати у Єдиному державному демографічному реєстрі місце свого фактичного перебування у Львівській області як нове місце свого проживання (перебування).
З 02.04.2022 р. до 25.08.2023 р. відповідач могла задекларувати/зареєструвати своє місце проживання (перебування) лише за однією адресою після зняття з реєстрації свого попереднього місця проживання. З 25.08.2023 р. року відповідач могла задекларувати/зареєструвати місце свого фактичного проживання у Львівській області без зняття з реєстрації місця свого попереднього проживання у Миколаївській області.
У день декларування/зняття із задекларованого/зареєстрованого місця проживання або прийняття рішення про відмову орган реєстрації надсилає через єдину інформаційну систему МВС до відомчої інформаційної системи ДМС для подальшої передачі до Єдиного державного демографічного реєстру - відомості про задеклароване місце проживання або зняття із задекларованого/зареєстрованого місця проживання за переліком даних, визначених у Порядку електронної інформаційної взаємодії між інформаційно-комунікаційними системами та передачі органами реєстрації інформації до Єдиного державного демографічного реєстру, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 7 лютого 2022 р. № 265 (п.п. 4 п. 26 Порядку).
У Єдиному демографічному реєстрі адресою реєстрації відповідача є м. Миколаїв Миколаївської області, що підтверджується Відповіддю № 1894966 від 15.10.2025р. з Єдиного державного демографічного реєстру (а.с. 58).
За таких обставин, справа на підставі приписів ст.ст. 27 та 31 ГПК України не підсудна Господарському суду Львівської області.
Згідно з ст. 31 ГПК України суд передає справу на розгляд іншому суду, якщо справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Керуючись ст.ст. 27, 31, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України суд
1. Позовну заяву Акціонерного товариства «Акцент-Банк», м. Дніпро, та додані до неї документи, яку сформовано в системі «Електронний суд» 09.10.2025 р. (вх. № суду 3993 від 24.11.2025р.) передати за встановленою підсудністю до Господарського суду Миколаївської області (54005, Миколаївська область, м. Миколаїв, вул. Вадатурського Олексія, буд. 14).
2. Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
3. Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Західного апеляційного господарського суду в порядку та строки, передбачені ст.ст. 254-257 ГПК України.
Суддя Бортник О.Ю.