Постанова від 25.11.2025 по справі 911/686/25

ПІВНІЧНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

вул. Шолуденка, буд. 1, літера А, м. Київ, 04116 (044) 230-06-58 inbox@anec.court.gov.ua

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"25" листопада 2025 р. Справа № 911/686/25

Північний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого: Шапрана В.В.

суддів: Андрієнка В.В.

Буравльова С.І.

секретар Місюк О.П.

за участю

представників: позивача - Буковчаник Є.І.;

відповідача-1 - Галдецька Ю.В.;

відповідача-2 - не з'явилися;

третьої особи-1 - не з'явилися;

третьої особи-2 - не з'явилися

розглянувши апеляційну скаргу Бучанської міської ради

на рішення Господарського суду Київської області від 21.08.2025 (повне рішення складене 11.09.2025)

у справі №911/686/25 (суддя - Бабкіна В.М.)

за позовом Заступника керівника Київської обласної прокуратури в інтересах держави

до: 1. Бучанської міської ради;

2. Фізичної особи-підприємця Харченко Яни Костянтинівни

за участі третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача: 1. Бучанська дитяча школа мистецтв ім. Левка Ревуцького;

2. Відділ культури, національностей та релігій Бучанської міської ради

про визнання незаконним та скасування рішення, визнання недійсним договору оренди нерухомого майна та зобов'язання повернути частину нежитлового приміщення.

ВСТАНОВИВ:

У лютому 2025 року заступник керівника Київської обласної прокуратури в інтересах держави звернувся з позовом до Бучанської міської ради та Фізичної особи-підприємця Харченко Яни Костянтинівни, у якому просив:

- визнати незаконним та скасувати рішення Бучанської міської ради №4068-53-VIII від 22.12.2023 «Про внесення змін до рішення Бучанської селищної ради №1024-34-IV від 07.10.2004 «Про передачу на баланс відділу культури та спорту виконавчого комітету Бучанської селищної ради будівлі по вул. Будьонного, 2, що в селищі Бучі»;

- визнати недійсним договір оренди нерухомого або іншого окремого індивідуально визначеного майна, що належить до комунальної власності Бучанської міської територіальної громади №17 від 13.05.2024, укладений між Бучанською міською радою Київської області та Фізичною особою-підприємцем Харченко Яною Костянтинівною;

- зобов'язати Фізичну особу-підприємця Харченко Яну Костянтинівну повернути частину нежитлового приміщення Бучанської дитячої школи мистецтв імені Левка Ревуцького площею 24,4 кв. м, розташованого за адресою: Київська область, м. Буча, вул. Михайла Гориня, 2, власнику та балансоутримувачу - Бучанській міській раді.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач вказав на те, що 22.12.2023 Бучанською міською радою Київської області було прийнято рішення №4068-53-VIII, яким внесено зміни до рішення 34 сесії IV скликання Бучанської селищної ради №1024-34-IV від 07.10.2004 «Про передачу на баланс Відділу культури та спорту виконавчого комітету Бучанської селищної ради будівлі по вул. Будьонного, 2, що в селищі Бучі», згідно з яким було передано на баланс Відділу культури, національностей та релігій Бучанської міської ради частину будівлі адмінкорпусу загальною площею 1032,2 кв. м для розміщення Бучанської дитячої школи мистецтв імені Левка Ревуцького, а іншу частину приміщення будівлі адмінкорпусу площею 24,4 кв. м. передано на баланс Бучанської міської ради. За результати електронного аукціону №LLE001-UA-20240501-64612 між Фізичною особою-підприємцем Харченко Яною Костянтинівною та Бучанською міською радою укладений договір оренди нерухомого або іншого окремого індивідуально визначеного майна, що належить до комунальної власності Бучанської міської територіальної громади №17 від 13.05.2024, предметом якого є оренда частини нежитлового приміщення площею 24,4 кв. м, розташованого за адресою: Київська область, місто Буча, вул. Михайла Гориня, 2. Вказане приміщення розташоване на першому поверсі будівлі Бучанської дитячої школи мистецтв імені Левка Ревуцького, власником якої є Бучанська міська територіальна громада в особі Бучанської міської ради.

Водночас, на переконання позивача, вищезазначені дії прямо суперечать вимогам ч. 3 ст. 80 Закону України «Про освіту» та абз. 4 ч. 3 ст. 27 Закону України «Про позашкільну освіту», оскільки об'єкт оренди використовується для розміщення салону краси, що фактично передбачає використання майна не за освітнім призначенням та у цілях, не пов'язаних із забезпеченням освітнього процесу або обслуговуванням учасників освітнього процесу.

Ухвалою Господарського суду Київської області від 03.03.2025 відкрито провадження у справі №911/686/25, вирішено здійснювати її розгляд за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче засідання та залучено до участі у справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Бучанську дитячу школу мистецтв ім. Левка Ревуцького та Відділ культури, національностей та релігій Бучанської міської ради.

20.08.2025 до суду першої інстанції від позивача надійшла заява про закриття провадження у справі на підставі п. 2 ч. 1 ст. 231 ГПК України, за змістом якої позивач просив закрити провадження в частині позовних вимог про визнання недійсним договору оренди та зобов'язання повернути частину нежитлового приміщення.

Рішенням Господарського суду Київської області від 21.08.2025 (повне рішення складене 11.09.2025) закрито провадження у справі №911/686/25 в частині позовних вимог про визнання недійсним договору оренди нерухомого або іншого окремого індивідуально визначеного майна, що належить до комунальної власності Бучанської міської територіальної громади №17 від 13.05.2024 та зобов'язання Фізичної особи-підприємця Харченко Яни Костянтинівни повернути частину нежитлового приміщення Бучанської дитячої школи мистецтв імені Левка Ревуцького площею 24,4 кв. м, розташованого за адресою: Київська обл., м. Буча, вул. Михайла Гориня, 2, власнику та балансоутримувачу - Бучанській міській раді. В іншій частині позов задоволено, визнано незаконним та скасовано рішення Бучанської міської ради №4068-53-VIII від 22.12.2023 «Про внесення змін до рішення Бучанської селищної ради №1024-34-ІV від 07.10.2004 «Про передачу на баланс відділу культури та спорту виконавчого комітету Бучанської селищної ради будівлі по вул. Будьонного, 2, що в селищі Бучі».

Не погоджуючись із вказаним рішенням, Бучанська міська рада подала апеляційну скаргу, у якій просить скасувати оскаржуване рішення в частині задоволення позовних вимог та в цій частині ухвалити нове рішення про відмову в задоволенні позову.

Апеляційна скарга мотивована тим, що рішення ухвалене за умов не з'ясування обставин, що мають значення для справи, та недоведеності обставин, які суд визнав встановленими.

Відповідач-1 вказує на те, що передача на баланс Відділу культури, національностей та релігій Бучанської міської ради будівлі закладу позашкільної освіти означає, що балансоутримувач несе відповідальність за це майно, його збереження та ефективне використання. При цьому, суб'єкти, за якими місцева рада закріпила майно, отримують його не на праві власності, оскільки власником залишається територіальна громада, а на правах господарського відання або оперативного управління. Отже, передача на баланс не означає вилучення об'єкта у власника чи користувача, а передбачає включення об'єкта до складу бухгалтерського балансу балансоутримувача.

Відповідно до витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями Північного апеляційного господарського суду від 30.09.2025 апеляційну скаргу у справі №911/686/25 передано на розгляд колегії суддів у складі: Шапран В.В. (головуючий суддя (суддя-доповідач)), Андрієнко В.В., Буравльов С.І.

Ухвалою Північного апеляційного господарського суду від 06.10.2025 відкрито апеляційне провадження у справі №911/686/25, призначено її до розгляду на 28.10.2025, встановлено учасникам справи строк на подання відзивів, а також витребувано з суду першої інстанції матеріали справи.

17.10.2025 позивачем подано відзив на апеляційну скаргу, у якому заступник керівника Київської обласної прокуратури просить відмовити у її задоволенні, а оскаржуване рішення залишити без змін.

У призначене судове засідання 28.10.2025 з'явилися представники позивача та відповідача-1, представники інших учасників справи не з'явилися, про дату, час та місце судового розгляду повідомлені належним чином.

Судом встановлено, що станом на 28.10.2025 до Північного апеляційного господарського суду не надійшли матеріали справи №911/686/25 з суду першої інстанції.

За вказаних обставин ухвалою від 28.10.2025 розгляд справи відкладено до 25.11.2025 та повторно витребувано з Господарського суду Київської області матеріали справи №911/686/25.

До суду 05.11.2025 від Господарського суду Київської області з супровідним листом №02-04/911/686/25 від 31.10.2025 надійшли матеріали справи №911/686/25.

У призначене засідання суду 25.11.2025 з'явилися представники позивача та відповідача-1 і надали пояснення по суті апеляційної скарги.

Натомість, представники відповідача-2 та третіх осіб в судове засідання не з'явилися, хоча належним чином повідомлені про дату, час та місце розгляду апеляційної скарги, що підтверджується наступним.

Так, належне повідомлення Відділу культури, національностей та релігій Бучанської міської ради про розгляд справи підтверджується довідкою про доставку електронного документа до електронного кабінету від 29.10.2025, а Бучанської дитячої школи мистецтв ім. Левка Ревуцького - рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення.

Також у зв'язку з відсутністю у Фізичної особи-підприємця Харченко Яни Костянтинівни зареєстрованого електронного кабінету ухвали суду про відкриття апеляційного провадження та відкладення розгляду справи надсилалися їй засобами поштового зв'язку на адресу реєстрації, а саме: АДРЕСА_1 . Водночас, процесуальні документи суду апеляційної інстанції не були вручені відповідачу-2 з незалежних від суду причин.

Відповідно до ч. ч. 3 та 7 ст. 120 ГПК України виклики і повідомлення здійснюються шляхом вручення ухвали в порядку, передбаченому цим кодексом для вручення судових рішень. Учасники судового процесу зобов'язані повідомляти суд про зміну свого місцезнаходження чи місця проживання під час розгляду справи. У разі відсутності заяви про зміну місця проживання ухвала про повідомлення чи виклик надсилається учасникам судового процесу, які не мають електронного кабінету та яких неможливо сповістити за допомогою інших засобів зв'язку, що забезпечують фіксацію повідомлення або виклику, за останньою відомою суду адресою і вважається врученою, навіть якщо відповідний учасник судового процесу за цією адресою більше не знаходиться або не проживає чи не перебуває.

Згідно з п. 5 ч. 6 ст. 242 ГПК України днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.

Отже, суд вважає, що направлення листа рекомендованою кореспонденцією на дійсну адресу є достатнім для того, щоб вважати повідомлення належним, оскільки отримання зазначеного листа адресатом перебуває поза межами контролю відправника, у даному випадку суду.

Тому суд констатує, що Фізична особа-підприємець Харченко Яна Костянтинівна належним чином повідомлена про дату, час та місце розгляду апеляційної скарги.

Згідно з ч. 12 ст. 270 ГПК України неявка сторін або інших учасників справи, належним чином повідомлених про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає її розгляду.

При цьому, відповідно до ч. 11 вказаної статті суд апеляційної інстанції відкладає розгляд справи в разі неявки у судове засідання учасника справи, стосовно якого немає відомостей щодо його повідомлення про дату, час і місце судового засідання, або за його клопотанням, коли повідомлені ним причини неявки будуть визнані судом поважними.

Разом з цим, відповідач-2 та треті особи належним чином повідомлені про розгляд апеляційної скарги та, у свою чергу, не повідомили суд про причини неявки у судове засідання уповноважених представників. Отже, неявка у судове засідання вказаних представників не перешкоджає розгляду апеляційної скарги по суті.

Розглянувши доводи апеляційної скарги, заслухавши пояснення представників позивача та відповідача-1, перевіривши матеріали справи, дослідивши докази, проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, колегія суддів встановила наступне.

Зі встановлених місцевим господарським судом обставин даної справи вбачається, що 15.09.1999 було зареєстровано юридичну особу - Школу мистецтв ім. Левка Ревуцького, яка розташована за адресою: 08292, Київська область, м. Буча, вул. Будьонного, буд. 2.

Рішенням Бучанської селищної ради Київської області №1024-34-IV від 07.10.2004 «Про передачу на баланс Відділу культури та спорту виконавчого комітету Бучанської селищної ради будівлі по вул. Будьонного, №2, що в селищі Буча» було передано на баланс Відділу культури та спорту виконавчого комітету Бучанської селищної ради будівлю площею 1066,9 кв. м в селищі Буча по вул. Будьонного, буд. 2 для облаштування школи мистецтв, починаючи з 15.10.2004.

Право комунальної власності територіальної громади селища Буча в особі Бучанської селищної ради на будівлю площею 1066,9 кв. м в селищі Буча по вул. Будьонного, буд. 2 було зареєстровано 21.02.2005 на підставі свідоцтва про право власності на нерухоме майно серія CAA №655040.

Постановою Верховної Ради України №3434-IV від 09.02.2006 «Про віднесення селища міського типу Буча Ірпінської міської ради Київської області до категорії міст обласного значення» селище міського типу Буча Ірпінської міської ради Київської області віднесено до категорії міст та надано йому статус міста обласного значення.

Рішенням Бучанської міської ради №2282-72-VI від 25.06.2015 «Про перейменування існуючих вулиць в м. Буча Київської області», зокрема, вирішено перейменувати вулицю Будьонного на вулицю Михайла Гориня.

Відповідно до інвентаризаційної справи №2652 на будинок №2 по вулиці Будьонного (Гориня) в місті Буча Київської області, до переліку найменувань за номером вказаної будівлі входять: «центр дитячої творчості (А), гараж (В), огорожа (№1, 2), замощення (1), власником майна є територіальна громада селища Буча в особі селищної громади».

На замовлення Відділу культури, національностей та релігій Бучанської міської ради 20.03.2023 було проведено технічну інвентаризацію об'єкту, який включає: будівлю Школи мистецтв ім. Левка Ревуцького загальною площею 1056,4 кв. м та гараж площею 57,8 кв. м за адресою: Київська область, м. Буча, вул. Михайла Гориня, 2.

У подальшому було проведено державну реєстрацію права комунальної власності в особі Бучанської міської ради на будівлю загальною площею 1056,4 кв. м за адресою: Київська область, м. Буча, вул. Михайла Гориня, 2 (номер відомостей про речове право: 52850387 від 04.12.2023).

Рішенням Бучанської міської ради №4068-53-VIII від 22.12.2023 внесено зміни до рішення 34 сесії IV скликання Бучанської селищної ради №1024-34-IV від 07.10.2004 «Про передачу на баланс відділу культури та спорту виконавчого комітету Бучанської селищної ради будівлі по вул. Будьонного, 2, що в селищі Бучі» та викладено п. 1 цього рішення в такій редакції: «Передати на баланс Відділу культури, національностей та релігій Бучанської міської ради частину будівлі адмінкорпусу загальною площею 1032,2 кв. м, розташованої за адресою: Київська обл., м. Буча, вул. Михайла Гориня, 2 для розміщення Бучанської дитячої школи мистецтв імені Левка Ревуцького». Також доповнено рішення п. 4 такого змісту: «Передати на баланс Бучанської міської ради частину будівлі адмінкорпусу площею 24,4 кв. м, розташованої за адресою: Київська обл., м. Буча, вул. Михайла Гориня, 2».

Надалі рішенням Бучанської міської ради №4355-57-VIII від 10.04.2024 «Про розгляд заяви ФОП Харченко Я.К. про надання в оренду частини нежитлового приміщення, що розташоване за адресою: Київська область, м. Буча, вул. Михайла Гориня, 2, площею 24,4 кв. м» було оголошено аукціон.

08.05.2024 Бучанською міською радою проведено електронний аукціон з передачі в оренду частини приміщення школи площею 24,4 кв. м.

Відповідно до протоколу про результати електронного аукціону №LLE001-UA-20240501-64612 переможцем даного аукціону по лоту: оренда частини нежитлового приміщення, що розташована за адресою: Київська область, м. Буча, вул. Михайла Гориня, буд. 2, будівля Школи мистецтв ім. Левка Ревуцького, загальною площею 24,4 кв.м стала Фізична особа-підприємець Харченко Яна Костянтинівна.

За результатами аукціону 13.05.2024 між Бучанською міською радою (орендодавець, балансоутримувач) та Фізичною особою-підприємцем Харченко Яною Костянтинівною (орендар) укладений договір оренди нерухомого або іншого окремого індивідуально визначеного майна, що належить до комунальної власності Бучанської міської територіальної громади №17.

Відповідно до п. 1.1 незмінюваних умов договору орендодавець та балансоутримувач передають, а орендар приймає у строкове платне користування майно, зазначене у п. 4 змінюваних умов договору, вартість якого становить суму, визначену у п. 6 змінюваних умов.

Пунктом 4 змінюваних умов договору узгоджено, що об'єктом оренди є частина нежитлового приміщення, розташованого за адресою: Київська обл., м. Буча, вул. Михайла Гориня, 2, площею 24,4 кв. м, вартість якого становить 825000,00 грн (п. 6 змінюваних умов).

Згідно з п. 1.2 незмінюваних умов договору майно передається в оренду для використання для розміщення салону краси (відповідно до п. 7 змінюваних умов).

Відповідно до п. 2.1 незмінюваних умов договору орендар вступає у строкове платне користування майном у день підписання акта приймання-передачі майна. Акт приймання-передачі підписується між орендарем і балансоутримувачем одночасно з підписанням цього договору.

Згідно з п. 6.1 незмінюваних умов договору орендар зобов'язаний використовувати орендоване майно відповідно до призначення, визначеного у п. 7 змінюваних умов.

Відповідно до п. 12 змінюваних умов договір укладений строком на 4 роки 11 місяців з дати набрання чинності цим договором.

13.05.2024 між Бучанською міською радою та Фізичною особою-підприємцем Харченко Яною Костянтинівною підписано акт приймання-передачі в оренду нерухомого майна, що належить до комунальної власності Бучанської міської територіальної громади, відповідно до якого балансоутримувачем передано, а орендарем прийнято в строкове платне користування нерухоме майно загальною та корисною площею об'єкта 24,4 кв. м, розташоване на 1-му поверсі Школи мистецтв ім. Левка Ревуцького за адресою: Київська область, м. Буча, вул. Михайла Гориня, 2.

Судом першої інстанції також встановлено, що питання використання частини приміщення Школи мистецтв ім. Левка Ревуцького в порушення ч. 4 ст. 80 Закону України «Про освіту» під розміщення салону краси вже було предметом судового розгляду за позовами органів прокуратури.

Так, рішенням Господарського суду Київської області 23.09.2021 у справі №911/1645/21, залишеним без змін постановою Верховного Суду від 07.06.2022, задоволено позов керівника Бучанської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Бучанської міської об'єднаної територіальної громади до Бучанської міської ради, Фізичної особи-підприємця Харченко Яни Костянтинівни та Відділу культури, національностей та релігій Бучанської міської ради, третя особа Школа мистецтв ім. Левка Ревуцького, про визнання недійсним договору оренди та зобов'язання звільнити частину нежитлового приміщення.

Окрім цього, рішенням Господарського суду Київської області від 22.02.2023 у справі №911/1630/22, залишеним без змін постановою Північного апеляційного господарського суду від 04.07.2023, задоволено позов заступника керівника Київської обласної прокуратури в інтересах держави в особі Бучанської міської ради та Відділу культури, національностей та релігій Бучанської міської ради до Фізичної особи-підприємця Харченко Яни Костянтинівни, третя особа Школа мистецтв ім. Левка Ревуцького, про визнання недійсним договору оренди майна та зобов'язання звільнити частину нежитлового приміщення.

Вважаючи передачу частини будівлі школи мистецтв в оренду під розміщення салону краси незаконною, прокуратура в якості самостійного позивача звернулася до суду з позовом у даній справі, у якому просила:

- визнати незаконним та скасувати рішення Бучанської міської ради №4068-53-VIII від 22.12.2023 «Про внесення змін до рішення Бучанської селищної ради №1024-34-IV від 07.10.2004 «Про передачу на баланс відділу культури та спорту виконавчого комітету Бучанської селищної ради будівлі по вул. Будьонного, 2, що в селищі Бучі»;

- визнати недійсним договір оренди нерухомого або іншого окремого індивідуально визначеного майна, що належить до комунальної власності Бучанської міської територіальної громади №17 від 13.05.2024, укладений між Бучанською міською радою Київської області та Фізичною особою-підприємцем Харченко Яною Костянтинівною;

- зобов'язати Фізичну особу-підприємця Харченко Яну Костянтинівну повернути частину нежитлового приміщення Бучанської дитячої школи мистецтв імені Левка Ревуцького площею 24,4 кв. м, розташованого за адресою: Київська область, м. Буча, вул. Михайла Гориня, 2, власнику та балансоутримувачу - Бучанській міській раді.

На переконання позивача, вищезазначені дії прямо суперечать вимогам ч. 3 ст. 80 Закону України «Про освіту» та абз. 4 ч. 3 ст. 27 Закону України «Про позашкільну освіту», оскільки об'єкт оренди використовується для розміщення салону краси, що фактично передбачає використання майна не за освітнім призначенням та у цілях, не пов'язаних із забезпеченням освітнього процесу або обслуговуванням учасників освітнього процесу.

Відповідач-1 проти доводів позивача заперечив та просив відмовити у задоволенні позовної вимоги про визнання незаконним та скасування рішення Бучанської міської ради №4068-53-VІІІ від 22.12.2023 «Про внесення змін до рішення Бучанської селищної ради №1024-34-ІV «Про передачу на баланс відділу культури та спорту виконавчого комітету Бучанської селищної ради будівлі по вул. Будьонного, 2, що в селищі Буча». В іншій частині Бучанська міська рада просила закрити провадження у справі на підставі п. 2 ч. 1 ст. 231 ГПК України, оскільки договір оренди з 14.03.2025 припинено за взаємною згодою сторін та підписано акт про повернення орендодавцю спірного орендованого майна.

Заперечення відповідача-1 з приводу задоволення позовної вимоги про визнання незаконним та скасування рішення ґрунтуються на наступному:

- відсутні законодавчі обмеження щодо передачі в оренду окремих приміщень та частин таких приміщень - майна закладів освіти, що не використовуються у діяльності такими закладами протягом трьох років для об'єктів площею менш як 500 кв. м;

- спірне майно ніколи не використовувалось ані Відділом культури, національностей та релігій Бучанської міської ради, ані Бучанською дитячою школою мистецтв ім. Левка Ревуцького та є власністю Бучанської міської територіальної громади, від імені та в інтересах якої ним розпоряджається Бучанська міська рада.

Як встановлено місцевим господарським судом, у зв'язку з відсутністю потреби у використанні спірного орендованого майна - частини нежитлового приміщення, що розташоване за адресою: Київська обл., м. Буча, вул. Михайла Гориня, площею 24,4 кв. м, 14.03.2025, тобто після подання позовної заяви та відкриття провадження у справі, між Бучанською міською радою та Фізичною особою-підприємцем Харченко Яною Костянтинівною підписано додатковий договір №1 до договору оренди №17 від 13.05.2024, яким сторони домовилися припинити з 14.03.2025 дію договору оренди. Також 14.03.2025 підписано акт повернення спірного орендованого майна - частини нежитлового приміщення, що розташоване за адресою: Київська обл., м. Буча, вул. Михайла Гориня, площею 24,4 кв. м.

У зв'язку з цим, 20.08.2025 до суду першої інстанції позивачем подано заяву про закриття провадження у справі на підставі п. 2 ч. 1 ст. 231 ГПК України в частині позовних вимог про визнання недійсним договору оренди та зобов'язання повернути частину нежитлового приміщення.

Внаслідок цього, оскаржуваним рішенням закрито провадження у справі №911/686/25 на підставі п. 2 ч. 1 ст. 231 ГПК України у зв'язку з відсутністю предмета спору в частині позовних вимог про визнання недійсним договору оренди нерухомого або іншого окремого індивідуально визначеного майна, що належить до комунальної власності Бучанської міської територіальної громади №17 від 13.05.2024 та зобов'язання Фізичної особи-підприємця Харченко Яни Костянтинівни повернути частину нежитлового приміщення Бучанської дитячої школи мистецтв імені Левка Ревуцького площею 24,4 кв. м, розташованого за адресою: Київська обл., м. Буча, вул. Михайла Гориня, 2, власнику та балансоутримувачу - Бучанській міській раді.

В іншій частині місцевий господарський суд, ухвалюючи рішення про задоволення позову щодо визнання незаконним та скасування рішення Бучанської міської ради №4068-53-VIII від 22.12.2023, встановив, що міська рада порушила імперативну законодавчу вимогу про заборону використання майна позашкільного навчального закладу в цілях, відмінних від освітніх, що, у свою чергу, має наслідком визнання незаконним та скасування оспорюваного рішення, яким внесено зміни до рішення 34 сесії IV скликання Бучанської селищної ради №1024-34-IV від 07.10.2004 «Про передачу на баланс Відділу культури та спорту виконавчого комітету Бучанської селищної ради будівлі по вул. Будьонного, 2, що в селищі Бучі».

З наведеними висновками Господарського суду Київської області щодо наявності підстав для задоволення позову погоджується і колегія суддів та вважає за необхідне зазначити наступне.

Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 7 ст. 179 Господарського кодексу України (далі - ГК України), чинного на момент виникнення спірних правовідносин, господарські договори укладаються за правилами, встановленими Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим кодексом, іншими нормативно-правовими актами щодо окремих видів договорів.

Частиною 1 ст. 283 ГК України визначено, що за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у користування майно для здійснення господарської діяльності.

До відносин оренди застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим кодексом (ч. 6 ст. 283 ГК України).

Відповідно до ч. 1 ст. 759 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.

Згідно зі ст. 287 ГК України орендодавцями щодо комунального майна є органи, уповноважені місцевими радами управляти майном, яке є у комунальній власності.

Як убачається з матеріалів справи, нежитлове приміщення, що є предметом спірного договору оренди, належить до комунальної власності.

За змістом ст. 2 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» законодавство України про оренду державного та комунального майна, майна, що належить Автономній Республіці Крим, складається з цього закону, інших законодавчих актів. Передача в оренду майна, що перебуває у комунальній власності, здійснюється органами місцевого самоврядування відповідно до вимог цього закону. Оренда здійснюється на основі таких принципів: законності; відкритості та прозорості; рівності та змагальності; державного регулювання та контролю; врахування особливостей об'єктів державної та комунальної форм власності. Галузеві особливості оренди державного та комунального майна можуть встановлюватися виключно законами.

Згідно зі ст. 203 ЦК України зміст правочину не може суперечити цьому кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства. Особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності. Волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі. Правочин має вчинятися у формі, встановленій законом. Правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним.

Відповідно до ст. 204 ЦК України правочин є правомірним, якщо його недійсність прямо не встановлена законом або якщо він не визнаний судом недійсним.

Частиною 1 ст. 207 ЦК України передбачено, що господарське зобов'язання, що не відповідає вимогам закону, або вчинено з метою, яка завідомо суперечить інтересам держави і суспільства, або укладено учасниками господарських відносин з порушенням хоча б одним з них господарської компетенції (спеціальної правосуб'єктності), може бути на вимогу однієї із сторін, або відповідного органу державної влади визнано судом недійсним повністю або в частині.

Статтею 215 ЦК України передбачено, що підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені ч. ч. 1-3, 5 та 6 ст. 203 цього кодексу.

Частиною 1 ст. 216 ЦК України передбачено, що недійсний правочин не створює юридичних наслідків, крім тих, що пов'язані з його недійсністю.

Вирішуючи спори про визнання правочинів (господарських договорів) недійсними, суд повинен встановити наявність фактичних обставин, з якими закон пов'язує визнання таких правочинів (господарських договорів) недійсними на момент їх вчинення (укладення) і настання відповідних наслідків, та в разі задоволення позовних вимог зазначати в судовому рішенні, в чому конкретно полягає неправомірність дій сторони та яким нормам законодавства не відповідає оспорюваний правочин (правова позиція, викладена у постанові Верховного Суду від 13.11.2024 у справі №927/1424/23).

Суспільні відносини, що виникають у процесі реалізації конституційного права людини на освіту, прав та обов'язків фізичних і юридичних осіб, які беруть участь у реалізації цього права, а також компетенція державних органів та органів місцевого самоврядування у сфері освіти визначені положеннями Закону України «Про освіту».

Освіта є основою інтелектуального, духовного, фізичного і культурного розвитку особистості, її успішної соціалізації, економічного добробуту, запорукою розвитку суспільства, об'єднаного спільними цінностями культурою, та держави.

Метою освіти є всебічний розвиток людини як особистості та найвищої цінності суспільства, і талантів, інтелектуальних, творчих і фізичних здібностей, формування цінностей i необхідних для успішної самореалізації компетентностей, виховання відповідальних громадян, які здатні до свідомого суспільного вибору та спрямування своєї діяльності на користь іншим людям і суспільству, збагачення на цій основі інтелектуального, економічного, творчого, культурного потенціалу Українського народу, підвищення освітнього рівня громадян задля забезпечення сталого розвитку України та її європейського вибору.

У відповідності до ст. 53 Конституції України держава забезпечує доступність і безоплатність освіти в державних і комунальних навчальних закладах, розвиток дошкільної, повної загальної середньої, позашкільної, професійно-технічної, вищої і післядипломної освіти.

За змістом ст. 1 Закону України «Про освіту» заклад освіти - юридична особа публічного чи приватного права, основним видом діяльності якої є освітня діяльність. Освітній процес - система науково-методичних і педагогічних заходів, спрямованих на розвиток особистості шляхом формування та застосування її компетентностей. Освітня діяльність - діяльність суб'єкта освітньої діяльності, спрямована на організацію, забезпечення та реалізацію освітнього процесу у формальній та/або неформальній освіті. Освітня послуга - комплекс визначених законодавством, освітньою програмою та/або договором дій суб'єкта освітньої діяльності, що мають визначену вартість та спрямовані на досягнення здобувачем освіти очікуваних результатів навчання. Спеціальні закони - Закони України «Про дошкільну освіту», «Про повну загальну середню освіту», «Про позашкільну освіту», «Про професійно-технічну освіту», «Про вищу освіту».

Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України «Про освіту» законодавство України про освіту ґрунтується на Конституції України та складається із цього закону, спеціальних законів, інших актів законодавства у сфері освіти і науки та міжнародних договорів України, укладених в установленому законом порядку.

За приписами ст. 10 Закону України «Про освіту» невід'ємними складниками системи освіти є: дошкільна освіта; повна загальна середня освіта; позашкільна освіта; спеціалізована освіта; професійна (професійно-технічна) освіта; фахова передвища освіта; вища освіта; освіта дорослих, у тому числі післядипломна освіта.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про позашкільну освіту» позашкільна освіта - сукупність знань, умінь та навичок, що здобувають вихованці, учні і слухачі в закладах позашкільної освіти, інших суб'єктах освітньої діяльності за програмами позашкільної освіти. Освітня діяльність закладу позашкільної освіти - процес надання знань, формування вмінь і навичок з різних напрямів позашкільної освіти, розвитку інтелектуальних і творчих здібностей, фізичних якостей відповідно до задатків та запитів особи.

Згідно зі ст. 2 Закону України «Про позашкільну освіту» законодавство України про позашкільну освіту базується на Конституції України і складається із Закону України «Про освіту», цього закону, інших нормативно-правових актів та міжнародних договорів України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

За приписами ст. 4 Закону України «Про позашкільну освіту» позашкільна освіта є складовою системи безперервної освіти, визначеної Конституцією України, Законом України «Про освіту», цим законом, і спрямована на розвиток здібностей та обдарувань вихованців, учнів і слухачів, задоволення їх інтересів, духовних запитів і потреб у професійному визначенні.

Державна політика у сфері позашкільної освіти здійснюється на принципах: доступності позашкільної освіти громадянам України незалежно від раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, мовних або інших ознак; фінансування державних та комунальних закладів позашкільної освіти відповідно до їх структури; добровільності вибору типів закладів позашкільної освіти, форм позашкільного навчання і видів діяльності; науковості; світського характеру освіти у державних і комунальних закладах позашкільної освіти; правового і соціального захисту вихованців, учнів і слухачів в їх прагненні до вільного, різнобічного розвитку особистості; інших принципах, визначених Законом України «Про освіту» (ч. 1 ст. 9 Закону України «Про позашкільну освіту»).

Частиною 2 ст. 9 Закону України «Про позашкільну освіту» визначено, що державна політика у сфері позашкільної освіти спрямована на збереження та розвиток мережі державних та комунальних закладів позашкільної освіти без права їх перепрофілювання, перепідпорядкування, злиття, передачі приміщень, обладнання, техніки в оренду, концесію, відчуження (продажу) землі, майна.

Згідно з ч. 1 ст. 10 Закону України «Про позашкільну освіту» центральні та місцеві органи виконавчої влади, у сфері управління яких перебувають позашкільні навчальні заклади та які проводять діяльність у сфері позашкільної освіти, здійснюють управління діяльністю зазначених навчальних закладів незалежно від підпорядкування, типів і форм власності.

Як визначено ч. 2 ст. 10 Закону України «Про позашкільну освіту», державне управління позашкільною освітою здійснює центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері освіти, органи місцевого самоврядування.

Державний нагляд (контроль) у сфері позашкільної освіти здійснюється відповідно до Закону України «Про освіту» (ч. 4 ст. 10 Закону України «Про позашкільну освіту»).

Відповідно до ч. 6 ст. 10 Закону України «Про позашкільну освіту» місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування в межах їх компетенції, серед іншого затверджують обсяги фінансування комунальних позашкільних навчальних закладів, забезпечують збереження і зміцнення матеріально-технічної бази позашкільних навчальних закладів, розвиток їх мережі, ефективне використання закріплених за ними земельних ділянок.

Відповідно до ст. 27 Закону України «Про позашкільну освіту» заклад позашкільної освіти володіє, користується і розпоряджається майном, земельною ділянкою відповідно до законодавства України. Для здійснення навчально-виховної роботи закладам позашкільної освіти надаються в користування або в оренду спортивні об'єкти, культурні, оздоровчі та інші заклади безоплатно або на пільгових умовах. Порядок надання зазначених об'єктів у користування або в оренду визначається відповідними місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування відповідно до законодавства України. Вимоги до матеріально-технічної бази позашкільного навчального закладу визначаються відповідними будівельними, протипожежними і санітарно-гігієнічними нормами, правилами облаштування та утримання позашкільного навчального закладу, навчальними планами та програмами. До матеріально-технічної бази закладу позашкільної освіти належать приміщення, споруди, обладнання, засоби зв'язку, транспортні засоби, земельні ділянки, рухоме і нерухоме майно, що перебуває у його власності або у повному господарському віданні, оперативному управлінні, орендоване чи надане йому засновником (власником).

Пунктами 1.1, 1.2, 1.3, 1.4 та 1.5 статуту Бучанської дитячої школи мистецтв ім. Левка Ревуцького, затвердженого рішенням Бучанської міської ради №3094-32-VIII від 05.08.2022, передбачено, що школа належить до системи позашкільної освіти, є початковою ланкою спеціальної мистецької освіти. Засновником школи є Бучанська міська рада. Власником майна школи є територіальна громада м. Буча в особі Бучанської міської ради. Школа знаходиться в підпорядкуванні Відділу культури, національностей та релігій Бучанської міської ради. Школа є позашкільним навчальним закладом і здійснює свою діяльність відповідно до Законів України «Про освіту», «Про позашкільну освіту» та інших законодавчих актів України.

Відповідно до п. 7.1 та 7.2 статуту школа користується майном, земельною ділянкою відповідно до законодавства України. Матеріально-технічна база школи включає: приміщення, обладнання, засоби зв'язку, земельну ділянку, комунікації, інвентар та інше рухоме і нерухоме майно, що перебуває в її користуванні.

Пунктом 1 Положення про Відділ культури, національностей та релігій Бучанської міської ради (далі - Положення), затвердженого рішенням Бучанської міської ради №3692-45-VIII від 11.07.2023, визначено, що Відділ культури національностей та релігій Бучанської міської ради є виконавчим органом Бучанської міської ради, що утворюється рішенням Бучанської міської ради, підзвітний та підконтрольний Бучанської міській раді, Київській обласній державній адміністрації, а також Міністерству культури України, в межах, передбачених чинним законодавством.

Пунктом 6 Положення визначено, що об'єктами його діяльності, серед іншого, є початкові спеціалізовані мистецькі навчальні заклади, що знаходяться в комунальній власності Бучанської міської територіальної громади.

Поряд з цим, згідно з ч. 1 ст. 80 Закону України «Про освіту» до майна закладів освіти та установ, організацій, підприємств системи освіти належать: нерухоме та рухоме майно, включаючи будівлі, споруди, земельні ділянки, комунікації, обладнання, транспортні засоби, службове житло тощо; майнові права, включаючи майнові права інтелектуальної власності на об'єкти права інтелектуальної власності, зокрема інформаційні системи, об'єкти авторського права та/або суміжних прав; інші активи, передбачені законодавством. Майно закладів освіти та установ, організацій, підприємств системи освіти належить їм на правах, визначених законодавством.

Як передбачено ч. 4 ст. 80 Закону України «Про освіту», об'єкти та майно державних і комунальних закладів освіти не підлягають приватизації чи використанню для провадження видів діяльності, не передбачених спеціальними законами, крім надання в оренду з метою надання послуг, які не можуть бути забезпечені безпосередньо закладами освіти, пов'язаних із забезпеченням освітнього процесу або обслуговуванням учасників освітнього процесу, з урахуванням визначення уповноваженим органом управління можливості користування державним або комунальним нерухомим майном відповідно до законодавства.

Отже, нормами чинного законодавства передбачено обов'язкове використання об'єктів освіти і науки, що фінансуються з бюджету, за цільовим призначенням, тобто пов'язаність з навчально-виховним (освітнім) процесом мети такого використання (в тому числі, на умовах оренди).

З наведеного вбачається, що майно закладу освіти, у даному випадку Бучанської дитячої школи мистецтв ім. Левка Ревуцького, повинно використовуватися лише та виключно для забезпечення освітнього процесу та здійснення освітньої діяльності відповідним суб'єктом освітньої діяльності.

Як вірно встановлено місцевим господарським судом та вбачається матеріалів справи, Бучанська дитяча школа мистецтв ім. Левка Ревуцького є позашкільним навчальним закладом, засновником якої є Бучанська міська рада. Даний позашкільний навчальний заклад належить до комунальної власності територіальної громади м. Буча.

Разом з цим, в порушення імперативних вимог закону щодо заборони вилучення майна освітніх закладів частину приміщення школи мистецтв, яка раніше перебувала на балансі Відділу культури, національностей та релігій Бучанської міської ради під розміщення школи і перебувала в користуванні Бучанської дитячої школи мистецтв ім. Левка Ревуцького, передано Бучанською міською радою на свій баланс, вилучивши з користування школи, а в подальшому передано в оренду Фізичній особі-підприємцю Харченко Яні Костянтинівні для розміщення салону краси частину приміщення школи площею 24,4 кв. м.

Відповідно до висновків щодо застосування норм права, викладених у постанові Верховного Суду від 17.01.2023 у справі №902/51/21, надання в оренду майна закладів освіти, як виняток, передбачено лише з метою надання послуг, які не можуть бути забезпечені безпосередньо закладами освіти, пов'язаних із забезпеченням освітнього процесу або обслуговуванням учасників освітнього процесу. При цьому, саме по собі невикористання навчальним закладом спірних приміщень не надає права передачі цих приміщень в оренду з іншою метою, ніж пов'язаною з освітньою діяльністю самого навчального закладу, а недостатнє фінансування державного чи комунального навчального закладу також не є підставою для використання об'єктів освіти для цілей, не пов'язаних з освітньою діяльністю.

Отже, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що рішення Бучанської міської ради №4068-53-VIII від 22.12.2023, яким внесено зміни до рішення 34 сесії IV скликання Бучанської селищної ради №1024-34-IV від 07.10.2004 «Про передачу на баланс Відділу культури та спорту виконавчого комітету Бучанської селищної ради будівлі по вул. Будьонного, 2, що в селищі Бучі», суперечить вимогам ч. 3 ст. 80 Закону України «Про освіту» та абз. 4 ч. 3 ст. 27 Закону України «Про позашкільну освіту».

Як зазначалося вище, приписами ч. 2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 24 Закону України «Про місцеве самоврядування» передбачено, що правовий статус місцевого самоврядування в Україні визначається Конституцією України, цим та іншими законами, які не повинні суперечити положенням цього Закону. Правовий статус місцевого самоврядування в містах Києві та Севастополі, а також в Автономній Республіці Крим визначається Конституцією України та цим Законом з особливостями, передбаченими законами про міста Київ і Севастополь. Органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.

Згідно зі ст. 21 ЦК України суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.

Відповідно до ч. 10 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування» акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.

З огляду на викладене, оскільки Бучанська міська рада порушила імперативну законодавчу вимогу про заборону використання майна позашкільного навчального закладу в цілях, відмінних від освітніх, це має наслідком визнання незаконним та скасування рішення Бучанської міської ради №4068-53-VIII від 22.12.2023, яким внесено зміни до рішення 34 сесії IV скликання Бучанської селищної ради №1024-34-IV від 07.10.2004 «Про передачу на баланс Відділу культури та спорту виконавчого комітету Бучанської селищної ради будівлі по вул. Будьонного, 2, що в селищі Бучі».

Як наслідок, місцевий господарський суд дійшов вірного висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог в наведеній частині.

У поданій апеляційній скарзі відповідач-1 вказує на те, що передача на баланс Відділу культури, національностей та релігій Бучанської міської ради будівлі закладу позашкільної освіти означає, що балансоутримувач несе відповідальність за це майно, його збереження та ефективне використання. При цьому, суб'єкти, за якими місцева рада закріпила майно, отримують його не на праві власності, оскільки власником залишається територіальна громада, а на правах господарського відання або оперативного управління. Отже, передача на баланс не означає вилучення об'єкта у власника чи користувача, а передбачає включення об'єкта до складу бухгалтерського балансу балансоутримувача.

Разом з тим, відповідно до ч. 3 ст. 80 Закону України «Про освіту» основні фонди, оборотні кошти та інше майно державних і комунальних закладів освіти не підлягають вилученню, крім випадків відчуження майнових об'єктів, що належать до основних фондів, у порядку, визначеному Законами України «Про управління об'єктами державної власності», «Про місцеве самоврядування в Україні», та інших випадків, встановлених законом.

Абзацом 4 ч. 3 ст. 27 Закону України «Про позашкільну освіту» визначено, що основні фонди, земельні ділянки та інше майно закладу позашкільної освіти не підлягають вилученню, не можуть бути джерелом погашення податкового боргу.

Однак, в порушення вказаним вимог закону частину приміщення школи, яка раніше перебувала на балансі Відділу культури, національностей та релігій Бучанської міської ради під розміщення школи і перебувала в її користуванні, передано міською радою на свій баланс без будь-якого цільового призначення, вилучивши таким чином з користування школи, а в подальшому передано в оренду для розміщення салону краси. Тобто, оспорюваним рішенням міської ради створено передумови для безперешкодної передачі майна в оренду за цільовим призначенням, не пов'язаним зі здійсненням освітнього процесу.

Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 136 ГК України, чинного на момент прийняття оспорюваного рішення, право господарського відання є речовим правом суб'єкта підприємництва, який володіє, користується і розпоряджається майном, закріпленим за ним власником (уповноваженим ним органом), з обмеженням правомочності розпорядження щодо окремих видів майна за згодою власника у випадках, передбачених цим Кодексом та іншими законами.

При цьому, передача на баланс майна також передбачає можливість розпорядження таким майном. Тобто, право господарського відання включає в себе можливість користування майном школи як Бучанською міською радою, так і Відділом культури, національностей та релігій Бучанської міської ради, зокрема, передачу в оренду для потреб, не пов'язаних із забезпеченням освітнього процесу або обслуговування учасників освітнього процесу, що прямо суперечить вимогам ч. ч. 1, 4 ст. 80 Закону України «Про освіту» та ч. 4 ст. 27 Закону України «Про позашкільну освіту».

Отже, аргументи скаржника, наведені ним в апеляційній скарзі, колегією суддів відхиляються як необґрунтовані.

Статтею 13 ГПК України встановлено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим кодексом.

Відповідно до ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог та заперечень.

Згідно зі ст. ст. 76 та 77 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Статтею 276 ГПК України встановлено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

З огляду на вказані обставини, ґрунтуючись на матеріалах справи, апеляційний суд вважає, що рішення Господарського суду Київської області від 21.08.2025 у справі №911/686/25 ухвалене з повним та всебічним дослідженням обставин, які мають значення для справи, а також з дотриманням норм матеріального і процесуального права, у зв'язку з чим апеляційна скарга Бучанської міської ради не підлягає задоволенню.

У зв'язку з відмовою у задоволенні апеляційної скарги відповідно до ст. 129 ГПК України витрати зі сплати судового збору за її подання покладаються на скаржника.

Керуючись ст. ст. 267 - 285 Господарського процесуального кодексу України, Північний апеляційний господарський суд -

УХВАЛИВ:

1. Апеляційну скаргу Бучанської міської ради залишити без задоволення.

2. Рішення Господарського суду Київської області від 21.08.2025 у справі №911/686/25 залишити без змін.

3. Витрати зі сплати судового збору за подання апеляційної скарги покласти на Бучанську міську раду.

4. Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її ухвалення та може бути оскаржена до Верховного Суду у строк двадцять днів з дня складення повного судового рішення.

Повна постанова складена 01.12.2025.

Головуючий суддя В.В. Шапран

Судді В.В. Андрієнко

С.І. Буравльов