Справа № 761/44806/25
Провадження № 1-кс/761/28527/2025
11 листопада 2025 року слідчий суддя Шевченківського районного суду міста Києва ОСОБА_1 , за участі секретаря ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей і документів, у кримінальному провадженні, внесеного до ЄРДР за № 22023000000000192 від 24.02.2023, за підозрою громадян РФ ОСОБА_4 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 27, ч. 2 ст. 28, ч. 2 ст. 437, ч. 5 ст. 27, ч. 3 ст. 110 КК України, та ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 110 КК України,
Старший слідчий в ОВС 2 відділу 3 управління досудового розслідування Головного слідчого управління Служби безпеки України підполковник юстиції ОСОБА_6 за погодженням з покурором Офісу Генерального прокурора ОСОБА_7 , звернувся до Шевченківського районного суду міста Києва з клопотанням про тимчасовий доступ до документів, відповідно до вимог якого просить надати дозвіл на проведення тимчасового доступу до документів, володільцем яких є ІНФОРМАЦІЯ_11 ( АДРЕСА_1 ), і які становлять банківську таємницю, з можливістю вилучити їх копії.
Клопотання мотивовано тим, що Головним слідчим управлінням Служби безпеки України за процесуального керівництва Офісу Генерального прокурора здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 22023000000000192 від 24.02.2023 за підозрою громадян РФ ОСОБА_4 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 27, ч. 2 ст. 28, ч. 2 ст. 437, ч. 5 ст. 27, ч. 3 ст. 110 КК України, та ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 110 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що з 20.02.2014 станом на 01.10.2025 між РФ і Україною триває збройний конфлікт міжнародного характеру і РФ вчиняє агресію щодо України.
ОСОБА_4 як голова Банку Росії організувала прийняття цим Банком рішень для переходу фінансової і банківської системи АР Крим і м. Севастополя під управління РФ, в період з 20.02.2014 по 01.06.2014 організувала емісію і завезення на територію АР Крим готівкових рублів і монет масою близько 250 тонн, організувала відкриття там територіальних підрозділів Банку Росії.
Водночас з метою припинення діяльності банківської системи України в АР Крим ОСОБА_4 організувала розробку і прийняття рішень Банку Росії про зупинення роботи в АР Крим і м. Севастополі українських банків.
У результаті такої діяльності Банку Росії українські банківські установи, розташовані на території АР Крим і м. Севастополя до 20.02.2014, припинили свою діяльність, національну валюту України з обігу було виведено й Україна втратила економічний контроль над територією, що завдало шкоди стабільності національної валюти, економічній безпеці держави, інтересам громадян України, які мали заощадження в гривні, і сприяло легітимізації воєнної окупації АР Крим і м. Севастополя для їх подальшої анексії.
З початком повномасштабного вторгнення зс РФ 24.02.2022 на територію України ОСОБА_4 як голова ІНФОРМАЦІЯ_2 продовжила сприяти вищому військово-політичному керівництву РФ у зміні меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, а саме шляхом надання засобів для економічної інтеграції окупованих зс РФ територій України до складу РФ. Для цього ОСОБА_4 у не встановлені досудовим розслідуванням час і місці залучила Голову правління російського ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , якому повідомлено про підозру в цьому кримінальному провадженні.
ОСОБА_5 на виконання відведеної йому ролі у злочинному плані прийняв рішення про створення та відкриття на окупованих територіях України структурних підрозділів ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » - додаткових офісів, зокрема в АДРЕСА_2 , а також у м. Херсон за адресами: АДРЕСА_3 ; АДРЕСА_4 ; АДРЕСА_5 ; АДРЕСА_6 ; АДРЕСА_7 ; АДРЕСА_8 .
При цьому ОСОБА_4 , знаючи, що діяльність підрозділу російського банку на території України можлива лише за згодою Банку Росії і за акредитацією ІНФОРМАЦІЯ_5 , а ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » такої акредитації не отримував, не вчинила дій, спрямованих на припинення такої незаконної діяльності ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_3 ».
Після проведення окупаційними адміністраціями РФ так званих «референдумів» 23.09.2022-27.09.2022 на окупованих територіях Херсонської і Запорізької областей ОСОБА_4 продовжила сприяти вищому військово-політичному керівництву РФ у зміні меж території і державного кордону України шляхом переходу їх фінансової системи під контроль РФ. Так, після прийняття 04.10.2022 Федеральними зборами РФ федеральних конституційних законів № 5-ФКЗ, № 6-ФКЗ, № 7-ФКЗ і № 8-ФКЗ про прийняття до складу РФ як нових суб'єктів Донецької, Луганської, Запорізької і Херсонської областей ОСОБА_4 по сьогодні сприяє діяльності російських кредитних організацій на цих територіях, які станом на 01.11.2022 відкрили 24 додаткові офіси в Запорізькій області, 12 - у Херсонській, 62 - у Луганській і 45 - у Донецькій, а станом на 01.12.2022 - 33 додаткові офіси в Запорізькій області, 23 - у Херсонській, 67 - у Луганській і 60 - у Донецькій.
Отже, ОСОБА_4 як голова ІНФОРМАЦІЯ_6 у період з 03.04.2014 по 27.09.2024 перебуваючи в АДРЕСА_11 та в інших не встановлених досудовим розслідуванням місцях, сприяла вищому військово-політичному керівництву РФ у зміні меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України.
Крім того, ОСОБА_4 як службова особа - голова Банку Росії, яка спроможна фактично здійснювати контроль за політичними діями РФ у сфері економіки та керувати ними, приєднавшись до плану вищого військово-політичного керівництва РФ на чолі з ОСОБА_8 із захоплення території України шляхом ведення агресивної війни, діючи від імені та в інтересах Банку Росії, в період з 20.02.2014 по 27.09.2024, перебуваючи у АДРЕСА_11 та в інших не встановлених досудовим розслідуванням місцях, використовуючи активи і ресурси Банку Росії, сприяє вищому військово-політичному керівництву РФ у веденні агресивної війни проти України. При цьому ОСОБА_4 організовує і впроваджує фінансові механізми для закупівлі зброї та уникнення обмежувальних заходів (санкцій) США, Євросоюзу та інших країн, організовує розробку і впровадження «контрсанкцій» для спонукання країн, які запровадили обмежувальні заходи, до відмови від них, сприяє приховуванню статистичної та іншої інформації, яка може свідчити про участь російських фізичних чи юридичних осіб в агресивній війні проти України, організовує роботу польових установ Банку Росії на окупованих територіях України, сприяє мобілізації в РФ шляхом розробки і прийняття програм для фінансування військовослужбовців, які беруть участь у бойових діях проти України.
Крім того, через систему своїх польових установ Центральний банк Росії виконує функції безпосереднього фінансового забезпечення військових підрозділів ІНФОРМАЦІЯ_7 та інших воєнізованих підрозділів та формувань Російської Федерації, а також їх особового складу, які перебувають поза межами їх постійного місця дислокації та/або за межами території держави.
Відповідно до ч. 8 ст. 214 КПК України до Єдиного реєстру досудових розслідувань внесено відомості про ІНФОРМАЦІЯ_8 (основний державний реєстраційний номер НОМЕР_1 , юридична адреса: АДРЕСА_12 ) як про юридичну особу, щодо якої можуть бути застосовані заходи кримінально-правового характеру.
З метою повного, об'єктивного та всебічного дослідження усіх обставин вчинення кримінального правопорушення виникла необхідність в отриманні інформації про рахунки і суми активів Банку Росії, розміщені в іноземних юрисдикціях.
Так, органом досудового слідства встановлено, що активи ІНФОРМАЦІЯ_9 (ідентифікаційний податковий номер РФ НОМЕР_2 , основний державний реєстраційний номер юридичної особи НОМЕР_3 , юридична адреса: АДРЕСА_11 ) розміщуються у фінансових установах країн ЄС, США, Японії, Канади тощо. Однак інформація про конкретні номери належних Банку Росії рахунків і залишки коштів на них є банківською таємницею.
Слідчий вказує, що документами з інформацією про активи Банку Росії у ІНФОРМАЦІЯ_13 може володіти ІНФОРМАЦІЯ_11 (АДРЕСА_1 ), яка є контролюючим органом з питань збереження активів. Вказані документи та відомості, що у них містяться, можуть бути використані як докази стороною обвинувачення для підтвердження події кримінального правопорушення, з'ясування фактичного перебігу досліджуваних подій, встановлення винних осіб, доведення винуватості осіб, та інших обставин, визначених ст. 91 КПК України. Іншим способом, ніж отримати тимчасовий доступ до відомостей, що становлять банківську таємницю, отримати інформацію, що має доказове значення в провадженні, неможливо.
Слідчий в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду клопотання повідомлявся належним чином. Подав слідчому судді заяву, в якій клопотання підтримав, просив провести розгляд за його відсутності та задовольнити.
Вивчивши клопотання та додані до нього копії матеріалів кримінального провадження, вважаю, що клопотання підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено слідчим суддею та вбачається з матеріалів кримінального провадження, які долучені до клопотання, Головним слідчим управлінням Служби безпеки України за процесуального керівництва Офісу Генерального прокурора здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 22023000000000192 від 24.02.2023 за підозрою громадян РФ ОСОБА_4 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 27, ч. 2 ст. 28, ч. 2 ст. 437, ч. 5 ст. 27, ч. 3 ст. 110 КК України, та ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 110 КК України.
Наведені слідчим обставини для проведення відповідного заходу забезпечення кримінального провадження № 22023000000000192 підтверджуються наявними в матеріалах клопотання документами у їх сукупності.
Відповідно до ч. 1 ст. 131 КПК України заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження.
Положеннями ст. 132 КПК України передбачено, що заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються на підставі ухвали слідчого судді або суду, за винятком випадків, передбачених цим Кодексом. Застосування заходів забезпечення кримінального провадження не допускається, якщо слідчий, прокурор не доведе, що потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні слідчого, прокурора.
Для оцінки потреб досудового розслідування слідчий суддя або суд зобов'язаний врахувати можливість без застосованого заходу забезпечення кримінального провадження отримати речі і документи, які можуть бути використані під час судового розгляду для встановлення обставин у кримінальному провадженні.
Під час розгляду питання про застосування заходів забезпечення кримінального провадження сторони кримінального провадження повинні подати слідчому судді або суду докази обставин, на які вони посилаються.
Згідно з ч. 1, ч. 2 ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку). Тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.
Відповідно до п. 6 ч. 2 ст. 160 КПК України у клопотанні зазначаються можливість використання як доказів відомостей, що містяться в речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів, у випадку подання клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Згідно з п. 2 ч. 5 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні.
Відповідно до ч. 7 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд в ухвалі про надання тимчасового доступу до речей і документів може дати розпорядження про надання можливості вилучення речей і документів, якщо сторона кримінального провадження доведе наявність достатніх підстав вважати, що без такого вилучення існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, або таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів.
Згідно практики Європейського суду з прав людини під поняттям необхідності слід розуміти, що втручання відповідає нагальній суспільній необхідності та що воно пропорційне з правомірною метою, яку планується досягти (п. 67 справи «ОЛССОН (OLSSON) проти Швеції», п. 44 справи «Камензинд проти Швейцарії» та інші).
Також, з метою дотримання принципу верховенства права, органи влади повинні вживати усіх розумних і доступних їм заходів для забезпечення збирання та збереження доказів, які стосуються події злочину. Це не є обов'язком досягнення результату, але обов'язком вжиття заходів. Зазначені усталені принципи були висловлені, у тому числі, у справах: «Холодков і Холодкова проти України» (заява 29697/08, рішення від 07 травня 2015 року), «Сердюк проти України» (заява 61876/08, рішення від 12 березня 2015 року), «Мащенко проти України» (заява №42279/08, рішення від 11 червня 2015 року).
Так, за вимогами статті 1 Європейської конвенції про взаємну допомогу у кримінальних справах 1959 року договірні Сторони зобов'язуються надавати одна одній, відповідно до положень цієї Конвенції, якнайширшу взаємну допомогу у кримінальному переслідуванні правопорушень, покарання яких, на момент прохання про надання допомоги, підпадає під юрисдикцію судових властей запитуючої Сторони.
Частиною 1 ст. 3 Європейської конвенції про взаємну допомогу у кримінальних справах 1959 року запитувана Сторона виконує, у передбачений її законодавством спосіб, будь-які судові доручення, які стосуються кримінальної справи і які надсилаються їй судовими властями запитуючої Сторони з метою забезпечення свідоцьких показань або передачі предметів, які являють собою речові докази, матеріалів судової справи або документів.
Відповідно до статті 562 КПК України у разі якщо при зверненні за допомогою в іноземній державі необхідно виконати процесуальну дію, для проведення якої в Україні потрібен дозвіл прокурора або суду, така процесуальна дія потребує надання відповідного дозволу прокурором або судом у порядку, встановленому цим Кодексом, лише у разі, якщо це передбачено міжнародним договором або є обов'язковою умовою надання такого виду допомоги за законодавством запитуваної сторони. При цьому строк дії такого дозволу не обмежується, а належно засвідчена копія дозволу долучається до матеріалів запиту.
Аналізуючи викладене, беручи до уваги, що документи дозвіл на тимчасовий доступ до яких просить надати детектив, мають значення для встановлення обставин у кримінальному провадженні та знаходяться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_11 ( АДРЕСА_1 ), враховуючи, що в інший спосіб довести вказані обставини неможливо, слідчий суддя вважає, що вимоги клопотання є обґрунтованим та підлягають задоволенню.
Керуючись вимогами ст.ст. 132, 159 - 164, 562 КПК України, слідчий суддя, -
Клопотання - задовольнити.
Надати дозвіл старшому слідчому в ОВС 2 відділу 3 управління досудового розслідування Головного слідчого управління СБ України ОСОБА_6 , членам слідчої групи у кримінальному провадженні № 22023000000000192 ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , заступнику начальника першого відділу першого управління процесуального керівництва та підтримання публічного обвинувачення Департаменту протидії злочинам, вчиненим в умовах збройного конфлікту, Офісу Генерального прокурора ОСОБА_7 , на тимчасовий доступу до документів, володільцем яких є ІНФОРМАЦІЯ_11 ( АДРЕСА_1 ), та які становлять банківську таємницю, з можливістю вилучити їх копії в документальному або електронному вигляді, і які стосуються розміщення активів ІНФОРМАЦІЯ_9 (ідентифікаційний податковий номер РФ НОМЕР_2 , основний державний реєстраційний номер юридичної особи НОМЕР_3 , юридична адреса: АДРЕСА_11 ) на рахунках фінансових установ ІНФОРМАЦІЯ_12, а саме:
-назва фінансової установи і номер (інші ідентифікаційні ознаки) звичайного депонентського рахунку (рахунків), що належить (відкритий в цій установі в інтересах) ІНФОРМАЦІЯ_10 (ідентифікаційний податковий номер рф НОМЕР_2 , основний державний реєстраційний номер юридичної особи НОМЕР_3 , юридична адреса: АДРЕСА_11 ) та/або призначений для зберігання цінних паперів та проведення розрахунків під час укладання угод купівлі-продажу цінних паперів, що належать депоненту ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ) на праві власності, а також про залишки на такому/таких рахунку/рахунках (кількість цінних паперів, що заморожені/заблоковані, їх вартість, валюта, тип цінних паперів);
-назва фінансової установи і номер (інші ідентифікаційні ознаки) кореспондентського рахунку (рахунків), що належить (відкритий в інтересах) ІНФОРМАЦІЯ_2 та призначений для зберігання цінних паперів та проведення розрахунків під час укладання угод купівлі-продажу цінних паперів, що належать депоненту ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ) на праві власності, а також про залишки на такому/таких рахунку/рахунках (кількість цінних паперів, що заморожені/заблоковані, їх вартість, валюта, тип цінних паперів);
-назва фінансової установи і номер (інші ідентифікаційні ознаки) мультивалютного рахунку (рахунків), що належить (відкритий в інтересах) ІНФОРМАЦІЯ_2 та використовується для зберігання грошових коштів та проведення розрахунків за угодами з купівлі-продажу інвестиційних активів (цінних паперів), а також про залишки на такому/таких рахунку/рахунках (кількість грошових активів, що заморожені/заблоковані, валюта);
- назва фінансової установи і номер (інші ідентифікаційні ознаки) мультивалютного корпоративнного рахунку (рахунків), що належить (відкритий в інтересах) ЦБ РФ та використовується для зберігання грошових коштів та проведення розрахунків за угодами з купівлі-продажу інвестиційних активів (цінних паперів), а також про залишки на такому/таких рахунку/рахунках (кількість грошових активів, що заморожені/заблоковані, валюта).
- назва фінансової установи і номери інших рахунків, що належать (відкриті в інтересах) ЦБ РФ та використовуються для зберігання активів (грошові кошти та/або цінні папери), а також про залишки на таких рахунках (кількість грошових активів, цінних паперів, що заморожені/заблоковані, валюта, їх вартість).
Строк дії ухвали у відповідності до ч.2 ст. 562 КПК України не обмежено.
Ухвала оскарженню не підлягає.
СЛІДЧИЙ СУДДЯ ОСОБА_14