Дата документу 28.11.2025Справа № 545/4237/25
Провадження № 3/554/2073/2025
28 листопада 2025 року м.Полтава
Суддя Шевченківського районного суду міста Полтави Троцька А.І., розглянувши протокол про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, відносно
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованого: АДРЕСА_1 солдата резерву взводу резерву 321 запасної роти військової частини НОМЕР_1 ,
З протоколу про адміністративне правопорушення від 22.09.2025р. серії А7044 №18, слідує, що 18.09.2025 року о 9:10 год після сніданку особового складу 321 запасної роти військової частини НОМЕР_1 командиром 321 запасної роти військової частини НОМЕР_1 капітаном ОСОБА_2 було виявлено солдата 321 запасної роти військової частини НОМЕР_1 солдата ОСОБА_1 із явними ознаками перебування у стані алкогольного сп'яніння (почервоніння очей, поведінка, що не відповідає обстановці, та ін.), що підтверджується поясненнями свідків сержанта 321 запасної роти військової частини НОМЕР_1 штаб сержанта ОСОБА_3 та солдата взводу резерву 321 запасної роти військової частини НОМЕР_1 солдата ОСОБА_4 .
Після цього солдата ОСОБА_1 було направлено до військової частини НОМЕР_2 , де 18.09.2025 об 11:00 год проведено медичний огляд солдата ОСОБА_1 з метою виявлення чи спростування ознак перебування у стані алкогольного сп'яніння.
Згідно висновку від 18.09.2025 №237 щодо результатів медичного огляду, з метою встановлення факту вживання алкогольних речовин та стану алкогольного сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів солдат ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває у стані алкогольного сп'яніння.
Таким чином, 18.09.2025 року солдат ОСОБА_1 знаходився на території військової частини НОМЕР_1 та виконував обов'язки військової служби, перебуваючи у стані алкогольного сп'яніння, що підтверджується актом №237 від 18.09.2025, чим вчинив правопорушення, передбачене ч. З ст. 172-20 КУпАП.
ОСОБА_1 в судове засідання повторно не з'явився. У протоколі про адміністративне правопорушення зазначив, що вину визнає у повному обсязі та просить суворо не карати.
Відповідно до ст. 6 Конвенції про захист прав і основоположних свобод людини, ратифікованої Законом України від 17.07.1997 року № 475/97-ВР, гарантовано кожній фізичній або юридичній особі право на розгляд судом протягом розумного строку цивільної, кримінальної, адміністративної або господарської справи, а також справи про адміністративне правопорушення, у якій вона є стороною.
Виходячи з положень ч.2 ст.268 КУпАП, під час розгляду даної категорії справ присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, не є обов'язковою.
З метою забезпечення розумного строку розгляду судом справи, суд вважає за можливе справу розглянути на підставі наявних доказів.
Так, відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно ст. 245 КупАП визначено, що завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
За правилами ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку посадова особа встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються: протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, показаннями потерпілих, свідків, тощо.
Так, відповідно до ч.1 ст. 172-20 КУпАП передбачена відповідальність за розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об'єктів, або поява таких осіб на території військової частини в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, або виконання ними обов'язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, а також відмова таких осіб від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння.
Згідно ч.3 ст. 172-20 КУпАП передбачена відповідальність за дії, передбачені частинами першою або другою цієї статті, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі самі порушення, або в умовах особливого періоду.
Встановлено, що Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 строком на 30 діб, який було неодноразово продовжено, і він діяв на час подій описаних у протоколі про адміністративне правопорушення.
Згідно висновку медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, №237 від 18.09.2025, складеного лікарем військової частини НОМЕР_2 ОСОБА_5 та акту огляду до нього, ОСОБА_1 перебуває у стані алкогольного сп'яніння.
Відповідно до виписки з медичної картки стаціонарного хворого № 6078, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебував на стаціонарному лікуванні в КП «Обласний заклад з надання психіатричної допомоги ПМР» з 18 вересня 2025 року по 22 вересня 2025 року з діагнозом, який викликаний внаслідок вживання алкоголю та виписаний у задовільному стані.
Обставини вчинення адміністративного правопорушення підтверджується матеріалами справи, а саме: протоколом про адміністративне правопорушення, медичним висновком, актом огляду, військовим квитком, письмовими поясненнями свідків, витягами з наказів, службовою характеристикою, випискою.
Аналізуючи докази по справі з точки зору їх допустимості, об'єктивності та достатності, за відсутності будь-яких суперечностей, суд вбачає у діях ОСОБА_1 ознаки складу правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП.
Відповідно до ч. 2 ст. 33 КУпАП, при накладенні стягнення враховується характер вчинених правопорушень, особу порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Обставин, що пом'якшує відповідальність за адміністративне правопорушення відповідно до ст. 34 КУпАП, та обставин, що обтяжує відповідальність за адміністративне правопорушення відповідно до ст. 35 КУпАП, не встановлено.
У відповідності до ст. 23 КУпАП, адміністративні стягнення є мірою відповідальності і застосовуються з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, а також запобіганню вчинення нових правопорушень, як самим правопорушником, так і іншими особами.
З урахуванням вищенаведеного, враховуючи дані про особу, тяжкість вчиненого правопорушення та обставини його вчинення, вважаю за необхідне застосувати адміністративне стягнення у межах санкції ч. 3 ст. 172-20 КУпАП.
Відповідно до статті 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Відповідно до ч.2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, ставка судового збору становить 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 23-24, 33-35, 40-1, ч. 3 ст. 172-20, 221, 251, 268, 283-284 КУпАП, суддя,
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП та піддати адміністративному стягненню у вигляді арешту з утриманням на гауптвахті на строк 10 (десять) діб.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 605 гривень 60 копійок на користь держави (отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106; код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783; Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001; код класифікації доходів бюджету: 22030106).
Строк пред'явлення постанови про накладення адміністративного стягнення до виконання протягом трьох місяців.
Постанова може бути оскаржена до Полтавського апеляційного суду через Шевченківський районний суд міста Полтави проотягом 10 діб.
Суддя Троцька А.І.