Ухвала від 20.11.2025 по справі 372/6545/25

Справа № 372/6545/25

Провадження 1-кс-1434/25

ухвала

Іменем України

20 листопада 2025 року м.Обухів

Слідчий суддя Обухівського районного суду Київської області ОСОБА_1 ,

при секретарі ОСОБА_2 ,

за участю прокурора ОСОБА_3 ,

підозрюваного ОСОБА_4 ,

захисника ОСОБА_5 ,

розглянувши в залі судових засідань Обухівського районного суду Київської області в місті Обухів Київської області клопотання слідчого слідчого відділу Обухівського РУП Головного управління Національної поліції в Київській області, погоджене прокурором Обухівської окружної прокуратури Київської області, про відсторонення від посади підозрюваного:

ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Херсон, громадянина України, працюючого приватним нотаріусом Броварського районного нотаріального округу Київської області, зареєстрованого та проживаючому за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимого, -

ВСТАНОВИВ:

18 листопад 2025 до суду надійшло вказане клопотання про відсторонення від посади відносно ОСОБА_4 , який підозрюється у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.3 ст.365-2, ч.1ст.362 КК України. Обґрунтовуючи клопотання слідчий посилається на існування ризиків, які дають йому достатні підстави вважати, що підозрюваний ОСОБА_4 приватним нотаріусом Броварського районного нотаріального округу Київської області в силу своїх посадових повноважень має ключ доступу до Єдиних та Державних реєстрів із правом внесення змін до інформації, яка в них міститься, а тому має можливість для знищення, видалення або безповоротне затирання (форматування) логів доступу до системи, змінених даних, резервних копій (бекапів), які доводять факт несанкціонованого втручання, а також можливість внесення заднім числом неправдивих даних до електронних реєстрів, баз даних або систем електронного документообігу, щоб легалізувати прийняті неправомірні рішення або приховати факт їхньої незаконності, тобто ОСОБА_4 , як особа, що має спеціальний доступ до інформаційних систем та службової документації, має пряму можливість та очевидний мотив особисто знищити або спотворити ключові докази (як електронні, так і паперові). Таким чином, існують обґрунтовані ризики впливу підозрюваного ОСОБА_4 під час виконання ним повноважень приватного нотаріуса Броварського міського нотаріального округу Київської області на об'єктивний та неупереджений хід досудового розслідування.

Відповідно до наданих суду матеріалів встановлено, що в 2016 році ОСОБА_4 , на підставі свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю, виданого Міністерством юстиції України 09.02.2005 за № 5550, працював приватним нотаріусом Броварського районного нотаріального округу Київської області, відповідно статті 3 Закону України «Про нотаріат» (ред. станом на 01.01.2016), тобто являвся уповноваженою державою фізичною особою, яка здійснює незалежну професійну нотаріальну діяльність, зокрема посвідчує права, а також факти, що мають юридичне значення, та вчиняє інші нотаріальні дії, передбачені законом, з метою надання їм юридичної вірогідності, а також здійснює функції державного реєстратора прав на нерухоме майно у порядку та випадках, встановлених Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».

Відповідно до статті 10 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (ред. станом на 01.01.2016) - (далі Закон) державним реєстратором є, зокрема, нотаріус, як спеціальний суб'єкт, на якого покладені функції державного реєстратора речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень.

Державний реєстратор - це посадова особа, яка діє від імені держави, представляє її інтереси і наділяється владними повноваженнями щодо внесення відповідних записів до реєстрів.

У своїй роботі державний реєстратор керується Конституцією України, Законами України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», «Про місцеві державні адміністрації», «Про державну службу», «Про запобігання корупції», «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», «Про господарські товариства», Цивільним кодексом України, Господарським кодексом України, актами законодавства, що регулюють державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.

Приватні нотаріуси не являються державними службовцями, однак є носіями владних повноважень та реалізовують функції держави лише в частині державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень. Таким чином, вони прирівнюються до державних службовців.

Крім того, згідно із статтями 6, 10 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» та статті 6 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» (ред. станом на 01.01.2016) встановлено, що державним реєстратором може бути громадянин України, який має вищу освіту, відповідає кваліфікаційним вимогам, визначеним Міністерством юстиції України, та перебуває у трудових відносинах з суб'єктом державної реєстрації (крім нотаріусів), та нотаріус.

Відповідно до ч. 3 ст. 18 КК України вбачається, що службовими особами визнаються, зокрема, особи, які постійно, тимчасово чи за спеціальним повноваженням здійснюють функції представників влади, або виконують такі функції за спеціальним повноваженням, яким особа наділяється, серед іншого, законом.

Таким чином, під час реалізації функцій держави в частині державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень приватний нотаріус ОСОБА_4 перебував в статусі службової особи.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правовідносини, пов'язані з державною реєстрацією прав на нерухоме майно та їх обтяжень врегульовані Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 2 Закону, державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних записів до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 3 вказаного Закону, внесення відомостей до Державного реєстру прав здійснюється виключно на підставах та в порядку, визначених Законом.

Згідно з п. 3 ч. 3 ст. 10 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (в редакції станом на 01.01.2016) державний реєстратор під час проведення державної реєстрації прав, що виникли в установленому законодавством порядку до 01.01.2013 р., обов'язково запитує від органів влади, підприємств, установ та організацій, які відповідно до законодавства проводили оформлення та/або реєстрацію прав, інформацію (довідки, засвідчені в установленому законодавством порядку копії документів тощо), необхідну для такої реєстрації, у разі відсутності доступу до відповідних носіїв інформації, що містять відомості, необхідні для проведення державної реєстрації прав, чи у разі відсутності необхідних відомостей в єдиних та державних реєстрах, доступ до яких визначено цим Законом, та/або у разі, якщо відповідні документи не були подані заявником.

Пунктом 4 частини третьої статті 10 Закону передбачено, що державний реєстратор під час проведення реєстраційних дій обов'язково використовує відомості Державного земельного кадастру та Єдиного реєстру дозвільних документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт і засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, відомостей про повернення на доопрацювання, відмову у видачі, скасування та анулювання зазначених документів, а також використовує відомості, отримані у порядку інформаційної взаємодії Державного реєстру прав з Єдиним державним реєстром судових рішень.

Відповідно до ст. 11 Закону, державний реєстратор самостійно приймає рішення за результатом розгляду заяв у сфері державної реєстрації прав.

Зі змісту ч. 1 ст. 18 Закону вбачається, що після отримання документів для державної реєстрації прав, формування та реєстрації заяви про державну реєстрацію в базі даних заяв (п. 1) прийняттю рішення про державну реєстрацію прав (п. 5) передує перевірка документів на наявність підстав для зупинення розгляду заяви, зупинення державної реєстрації прав, відмови у проведенні державної реєстрації прав та прийняття відповідних рішень (п. 4 в редакції, що діяла на момент вчинення правопорушення).

Статтею 23 Закону передбачено, що розгляд заяви про державну реєстрацію прав може бути зупинений державним реєстратором у випадках подання документів для державної реєстрації прав не у повному обсязі, передбаченому законодавством, а також у разі неподання заявником чи не отримання державним реєстратором у порядку, визначеному у п. 3 ч. 3 ст. 10 цього Закону, інформації про зареєстровані до 01.01.2013 р. речові права на відповідне нерухоме майно, якщо наявність такої інформації є необхідною для державної реєстрації (ч. 1).

При цьому, державний реєстратор у строк, встановлений для державної реєстрації прав, приймає рішення про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та невідкладно повідомляє про це заявника та у разі невиконання заявником зазначених у рішенні вимог у строк, встановлений у ч. 3 цієї статті, державний реєстратор приймає рішення про відмову у державній реєстрації прав (ч. 2 та ч. 5 ст. 23 Закону).

Встановлено, що в 1963 році спроектовано гідротехнічну споруду «Трипольская ГРЭС. Причал стройматериалов. Причальные сооружения и береговое укрепление» та у 1969 році виконано проект гідротехнічної споруди «Трипольская ГРЭС. Причалы угля. Причальная набережная», де передбачалося створення берегоукріплення.

Згідно карти Канівського водосховища 1982 року у с. Трипілля були розміщені причал диспетчерської порту та причал Обуховпромстроя.

Відповідно до інформації з Державного підприємства «Адміністрація річкових портів», в державній власності перебувають гідротехнічні споруди - причал диспетчерської порту (інв. №10434) та берегоукріплення причалу диспетчерської порту (інв. №10435), за адресою: Київська область, Обухівський район, с. Трипілля, вул. Юності, б/н.

Законом України «Про приватизацію державного майна» від 04.03.1992 №2163-ХІІ в редакції від 19.02.1997 до об'єктів, що мають загальнодержавне значення та не підлягають приватизації, віднесено акваторії портів, причали всіх категорій і призначень, причальні у портах і гідрографічні споруди, набережні причалів, захисні споруди та системи сигналізації, портові системи інженерної інфраструктури та споруди зв'язку, енерговодопостачання та водовідведення, автомобільні дороги та залізничні колії (до першого розгалуження за межами території порту), навчальний та гідрографічний флот, майнові комплекси судноплавних інспекцій.

Відповідно до постанови Верховної Ради України «Про Державну програму приватизації майна державних підприємств» від 07.07.1992 до об'єктів, які не підлягають приватизації, віднесено портові споруди.

Досудовим розслідуванням встановлено, що у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше 21 години 36 хвилин 24.03.2016, до приватного нотаріусу Броварського районного нотаріального округу Київської області ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який здійснював свою діяльність за адресою: м. Бровари, вул. Грушевського, буд. 15, під'їзд 5, прим. 6, звернулась особа, матеріали відносно якої виділені в окреме кримінальне провадження, та подала заяву від 24.03.2016 № 16222923 про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (щодо права власності) на нежитлові будівлі (виробничу базу) за адресою: Київська обл. Обухівський р-н, с. Трипілля, вул. Івана Франка, 1-А, до якої останнім було додано: свідоцтво про право власності НОМЕР_1 видане Трипільською сільською радою від 20.03.2008, декларація про готовність до експлуатації об'єкта, який належить до І-ІІІ категорії складності зареєстроване 09.03.2016 за № КС143160690891, технічний паспорт на виробничий будинок (Портовий комплекс (склад-магазин) сипучих матеріалів виданого ТОВ «Укрконсалтбудпроект» від 11.02.2016, в яких відсутні відомості про будівництво гідротехнічних споруд Берегоукріплення (причальна стіна) Р8 та Берегоукріплення (причальна стінка) Р9.

За результатами розгляду вказаної заяви приватний нотаріус Броварського районного нотаріального округу Київської області ОСОБА_4 , діючи як державний реєстратор, 28.03.2016 о 15 годині 22 хвилини виніс рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу), індексний номер 28971625, за особою, що майнових прав на нежитлову будівлю (виробничу базу), що розташована за адресою: Київська обл., Обухівський р-н, с. Трипілля, вулиця Франка, 1-А, якому присвоєно реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 889346232231, та відомості про яке вніс до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно 30.03.2016 о 14 годині 43 хвилини.

В подальшому, приватний нотаріус Броварського районного нотаріального округу Київської області ОСОБА_4 , 12.04.2016 о 14 годині 38 хвилин, перебуваючи за адресою: АДРЕСА_2 , прийняв від особи, матеріали відносно якої виділені в окреме кримінальне провадження, заяву від 12.04.2016 №16471081 про внесення змін до запису Державного реєстру речових прав на нерухоме майно щодо відомостей про складові частини об'єкта нерухомого майна: споруда Берегоукріплення (причальна стіна) Р8 та Берегоукріплення (причальна стінка) Р9.

Так, у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше 14 години 45 хвилин 12.04.20216, перебуваючи за адресою: АДРЕСА_2 , у приватного нотаріуса Броварського районного нотаріального округу Київської області ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , виник злочинний умисел, спрямований на зловживання своїми повноваженнями нотаріуса, з метою отримання неправомірної вигоди для третьої особи.

З метою реалізації свого злочинного умислу, спрямованого на зловживання своїми повноваженнями нотаріуса, з метою отримання неправомірної вигоди для третьої особи, матеріали відносно якої виділені в окреме кримінальне провадження, приватний нотаріус Броварського районного нотаріального округу Київської області ОСОБА_4 , перебуваючи за адресою: АДРЕСА_2 , діючи умисно, всупереч інтересам служби, усвідомлюючи суспільно небезпечний та протиправний характер своїх дій, передбачаючи та бажаючи настання суспільно небезпечних наслідків, розглянув заяву особи, матеріали відносно якої виділені в окреме кримінальне провадження, діючи як державний реєстратор, без наявності правових підстав, будучи достовірно обізнаним про те, що подані вказаної особою, матеріали відносно якої виділені в окреме кримінальне провадження, документи не містять у собі відомості про складові частини об'єкта нерухомості - Берегоукріплення (причальна стіна) Р8 та Берегоукріплення (причальна стінка) Р9, 12.04.2016 о 14 годині 45 хвилин прийняв рішення про внесення змін до запису Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, індексний номер 29213888, та за допомогою власного захищеного носія інформації (ключа) вніс зміни до запису про нерухоме майно розділу Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, відкритого на об'єкт нерухомого майна з реєстраційним номером 889346232231/спеціального розділу Державного реєстру речових прав на нерухоме майно додавши до складових частин об'єкту нерухомості наступні частини, а саме: Берегоукріплення (причальна стіна) Р8 та Берегоукріплення (причальна стінка) Р9.

Продовжуючи реалізацію свого злочинного умислу, спрямованого на зловживання своїми повноваженнями нотаріуса, з метою отримання третьою особою, матеріали відносно якого виділені в окреме кримінальне провадження, неправомірної вигоди, приватний нотаріус Броварського районного нотаріального округу Київської області ОСОБА_4 13.04.2016 о 14 годині 52 хвилини, перебуваючи за адресою: Київська область, м. Бровари, вул. Грушевського, буд. 15, під'їзд 5, прим. 6, прийняв від вказаної особи, матеріали відносно якої виділені в окреме кримінальне провадження, заяву від 13.04.2016 № 16490910 про внесення змін до запису Державного реєстру речових прав на нерухоме майно щодо виправлення технічної помилки.

Доводячи свій злочинний умисел, спрямований на зловживання своїми повноваженнями нотаріуса, з метою отримання третьою особою, матеріали відносно якого виділені в окреме кримінальне провадження, неправомірної вигоди у вигляді набуття права власності на гідротехнічні споруди - причал диспетчерської порту (інв. № 10434) та берегоукріплення причалу диспетчерської порту (інв. № 10435), за адресою: Київська область, Обухівський район, с. Трипілля, вул. Юності, б/н, до кінця, приватний нотаріус Броварського районного нотаріального округу Київської області ОСОБА_4 , 13.04.2016 о 15 годині 17 хвилин, перебуваючи за адресою: Київська область, м. Бровари, вул. Грушевського, буд. 15, під'їзд 5, прим. 6, діючи умисно, всупереч інтересам служби, усвідомлюючи суспільно небезпечний та протиправний характер своїх дій, передбачаючи та бажаючи настання суспільно небезпечних наслідків прийняв рішення про внесення змін до запису Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, індексний номер 29234442, та вніс зміни до запису про нерухоме майно розділу Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, відкритого на об'єкт нерухомого майна з реєстраційним номером 889346232231/спеціального розділу Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, в якому змінив назву об'єкту з нежитлові будівлі (виробнича база) на Портовий комплекс (склад-магазин) сипучих матеріалів.

Відтак, внаслідок зловживання приватним нотаріусом Броварського районного нотаріального округу Київської області ОСОБА_4 своїми повноваженнями, з метою отримання третьою особою, матеріали відносно якої виділені в окреме кримінальне провадження, неправомірної вигоди у вигляді набуття права власності на гідротехнічні споруди, з державної власності вибули гідротехнічні споруди - причал диспетчерської порту (інв. № 10434) та берегоукріплення причалу диспетчерської порту (інв. № 10435), за адресою: Київська область, Обухівський район, с. Трипілля, вул. Юності, б/н, які на праві господарського відання перебувають у Державному підприємстві «Адміністрація річкових портів», ринкова вартість яких складає 1 783 047 грн. (один мільйон сімсот вісімдесят три тисячі сорок сім гривень), чим завдано майнову шкоду державі в особі Державного підприємства «Адміністрація річкових портів» на загальну суму 1 783 047 грн. (один мільйон сімсот вісімдесят три тисячі сорок сім гривень), що відповідно до примітки 4 до статті 364 КК України є тяжкими наслідками.

Крім того, в ході досудового розслідування встановлено, що ОСОБА_4 , відповідно статті 3 Закону України «Про нотаріат» (ред. станом на 01.01.2016) є приватним нотаріусом Броварського районного нотаріального округу Київської області (свідоцтво № 5550), тобто уповноваженою державою фізичною особою, яка здійснює незалежну професійну нотаріальну діяльність, зокрема посвідчує права, а також факти, що мають юридичне значення, та вчиняє інші нотаріальні дії, передбачені законом, з метою надання їм юридичної вірогідності, а також здійснює функції державного реєстратора прав на нерухоме майно у порядку та випадках, встановлених Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».

Згідно п. 3 «Порядку надання ідентифікаторів доступу до Єдиних та Державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України №2586/5 від 15.12.2015 користувач самостійно здійснює дії, пов'язані з отриманням електронного цифрового підпису в Акредитованому центрі сертифікації ключів. Доступ користувачів до реєстрів здійснюється за умови використання електронного цифрового підпису.

Відповідно до ч. 2 Порядку доступу до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 № 1127, уповноважена особа, яка має доступ до вказаного Реєстру - посадова особа чи особа, яка перебуває у трудових відносинах із суб'єктом державної реєстрації прав, а також помічник нотаріуса, що відповідно до законодавства отримали ідентифікатор доступу до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно виключно для цілей прийняття та видачі документів під час державної реєстрації прав, взяття на облік безхазяйного нерухомого майна.

Реєстратором - користувачем систем ДП "НІС" (Єдиний реєстр спеціальних бланків нотаріальних документів) є приватний нотаріус Броварського районного нотаріального округу Київської області ОСОБА_4 .

З метою отримання доступу та внесення змін до Єдиних та Державних реєстрів Міністерства юстиції України, адміністратором якого є ДП "НІС", приватному нотаріусу Броварського районного нотаріального округу Київської області ОСОБА_4 надано під персональну відповідальність посилений сертифікат відкритого ключа електронного цифрового підпису. При цьому, для входу до Реєстру приватний нотаріус використовує свої особисті ідентифікатори доступу: логін користувача, пароль користувача, електронний цифровий ключ (ЕЦП), які він зобов'язаний зберігати в таємниці та не допускати їх використання третіми особами.

Так, приватний нотаріус Броварського районного нотаріального округу Київської області ОСОБА_4 , здійснюючи професійну діяльність, пов'язану із наданням публічних послуг та державною реєстрацією речових прав на нерухоме майно, маючи доступ до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, вчинив несанкціоновані дії з інформацією, яка обробляється в автоматизованих системах, при наступних обставинах.

24.03.2016 о 21 годині 36 хвилин, приватний нотаріус Броварського районного нотаріального округу Київської області ОСОБА_4 , перебуваючи за адресою: Київська область, м. Бровари, вул. Грушевського, буд. 15, під'їзд 5, прим. 6, прийняв від особи, матеріали відносно якої виділені в окреме кримінальне провадження, заяву від 24.03.2016 № 16222923 про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (щодо права власності) на нежитлові будівлі (виробничу базу) за адресою: Київська обл. Обухівський р-н, с. Трипілля, вул. Івана Франка, 1-А, до якої останнім було додано: свідоцтво про право власності НОМЕР_1 видане Трипільською сільською радою від 20.03.2008, декларація про готовність до експлуатації об'єкта, який належить до І-ІІІ категорії складності зареєстроване 09.03.2016 за № КС143160690891, технічний паспорт на виробничий будинок (Портовий комплекс (склад-магазин) сипучих матеріалів виданого ТОВ «Укрконсалтбудпроект» від 11.02.2016.В наданих особою, матеріали відносно якої виділені в окреме кримінальне провадження, документах були відсутні відомості про будівництво гідротехнічних споруд Берегоукріплення (причальна стіна) Р8 та Берегоукріплення (причальна стінка) Р9.

За результатами розгляду вказаної заяви приватний нотаріус Броварського районного нотаріального округу Київської області ОСОБА_4 , діючи як державний реєстратор, 28.03.2016 о 15 годині 22 хвилини виніс рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу), індексний номер 28971625, за особою, матеріали відносно якої виділені в окреме кримінальне провадження, майнових прав на нежитлову будівлю (виробничу базу), що розташована за адресою: Київська обл., Обухівський р-н, с. Трипілля, вулиця Франка, 1-А, якому присвоєно реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 889346232231, та відомості про яке вніс до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно 30.03.2016 о 14 годині 43 хвилини.

В подальшому, приватний нотаріус Броварського районного нотаріального округу Київської області ОСОБА_4 , несучи персональну відповідальність за внесення даних до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, під час здійснення ним професійної діяльності, пов'язаної із наданням публічних послуг та державною реєстрацією речових прав на нерухоме майно, в порушення вимог ст.ст. 10, 18, 23, 24, 27 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», пунктів 12, 18, 40 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 № 1127, будучи особою, яка має право доступу до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, 12.04.2016 о 14 годині 38 хвилин, перебуваючи за адресою: АДРЕСА_2 , прийняв від особи, матеріали відносно якої виділені в окреме кримінальне провадження, заяву від 12.04.2016 № 16471081 про внесення змін до запису Державного реєстру речових прав на нерухоме майно щодо відомостей про складові частини об'єкта нерухомого майна, а саме про додаткові об'єкти: споруда Берегоукріплення (причальна стіна) Р8 та Берегоукріплення (причальна стінка) Р9,

У період часу з 14 год. 38 хв. по 14 год. 45 хв. 12.04.2016, точний час досудовим розслідуванням не встановлено, за адресою: АДРЕСА_2 , у приватного нотаріусу Броварського районного нотаріального округу Київської області ОСОБА_4 виник злочинний умисел на несанкціоновану зміну інформації, що обробляється в автоматизованих системах.

З метою реалізації свого злочинного умислу, спрямованого на несанкціоновану зміну інформації, що обробляється в автоматизованих системах, приватний нотаріус Броварського районного нотаріального округу Київської області ОСОБА_4 , діючи умисно, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи їх суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, прийняв незаконне рішення про внесення змін до запису Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, індексний номер 29213888, після чого за допомогою власного захищеного носія інформації (ключа) не маючи дійсного права на вчинення вказаних реєстраційних дій, шляхом внесення запису до вказаного реєстру, без наявності документальних підстав, вніс до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно відомості відносно об'єкту нерухомості у вигляді зміни до запису про нерухоме майно розділу Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, відкритого на об'єкт нерухомого майна з реєстраційним номером 889346232231/спеціального розділу Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, додавши до складових частин об'єкту нерухомості наступні частини, а саме: Берегоукріплення (причальна стіна) Р8 та Берегоукріплення (причальна стінка) Р9.

В подальшому, приватний нотаріус Броварського районного нотаріального округу Київської області ОСОБА_4 , продовжуючи свою злочинну діяльність, несучи персональну відповідальність за внесення даних до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, 13.04.2016 о 14 годині 52 хвилини, перебуваючи за адресою: АДРЕСА_2 , прийняв від особи, матеріали відносно якої виділені в окреме кримінальне провадження, заяву від 13.04.2016 № 16490910 про внесення змін до запису Державного реєстру речових прав на нерухоме майно щодо виправлення технічної помилки.

Доводячи свій злочинний умисел, спрямований на несанкціоновану зміну інформації, що обробляється в автоматизованих системах, до кінця, приватний нотаріус Броварського районного нотаріального округу Київської області ОСОБА_4 13.04.20216 о 15 год. 17 хв., перебуваючи за адресою: АДРЕСА_2 , діючи умисно, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи їх суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, прийняв незаконне рішення про внесення змін до запису Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, індексний номер 29234442, після чого за допомогою власного захищеного носія інформації (ключа) не маючи дійсного права на вчинення вказаних реєстраційних дій, шляхом внесення запису до вказаного реєстру, без наявності документальних підстав, вніс до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно відомості відносно об'єкту нерухомості у вигляді зміни до запису про нерухоме майно розділу Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, відкритого на об'єкт нерухомого майна з реєстраційним номером 889346232231/спеціального розділу Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, в якому змінив назву об'єкту з нежитлові будівлі (виробнича база) на Портовий комплекс (склад-магазин) сипучих матеріалів.

Відтак, внаслідок несанкціонованої зміни інформації, яка оброблюється в автоматизованих системах, вчиненої приватним нотаріусом Броварського районного нотаріального округу Київської області ОСОБА_4 , до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно було внесено відомості про належність особі, матеріали відносно якої виділені в окреме кримінальне провадження, гідротехнічних споруд: причалу диспетчерської порту (інв. № 10434) та берегоукріплення причалу диспетчерської порту (інв. № 10435), розташованих за адресою: Київська обл., Обухівський р-н, с. Трипілля, вул. Юності, б/н, які фактично перебували у державній власності та були закріплені на праві господарського відання за Державним підприємством «Адміністрація річкових портів».

Таким чином, ОСОБА_4 підозрюється у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.3 ст.365-2,ч.1 ст.362 КК України.

13 листопада 2025 року ОСОБА_4 вручено письмове повідомлення про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.3 ст.365-2,ч.1 ст.362 КК України.

Обґрунтованість підозри ОСОБА_4 повністю підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами: Заявою ДП «Адміністрація річкових портів» про вчинення кримінального правопорушення;Витягом з ДРРП про реєстрацію речового права № 311906801;Витягом з ДРРП про реєстрацію речового права № 311905349;Рапортом ст. о/у в ОВС ГУ «І» ДЗНД СБ України про виявлення кримінального правопорушення;Листом ДП «Класифікаційне товариство Регістр судноплавства України» від 27.07.2022 № 25.3-666 із додатками;Протоколом допиту свідка ОСОБА_6 ;Протоколом допиту свідка ОСОБА_7 ;Протоколом допиту свідка ОСОБА_8 ;Архівною довідкою КП КОР «Київське обласне БТІ» № 380 від 03.11.2022 із додатками;Інформаційною довідкою ТОВ «Акропром» № 1085/2/2022 від 09.12.2022 із додатками;Технічним паспортом гідротехнічної споруди ГТС-1130 «Причальна споруда багатофункціональна» ТОВ «Акропром» від 24.04.2020;Протоколом тимчасового доступу до речей і документів від 03.01.2023 про виїмку інвентарних справ в КП КОР «Київське обласне БТІ»;Журналом зовнішніх обмірів;Витягом про реєстрацію права власності на нерухоме майно № 18177978 від 20.03.2008;Свідоцтвом про право власності на нерухоме майно від 20.03.2008;Топопланом комплексу вантажного порту ТОВ «Екоберег» від 17.06.2010;Містобудівним розрахунком з техніко-економічними показниками;Звітом про оцінку майна ПП «Аверті» від 12.07.2016;Кошторисом на ремонт причалу ТОВ «Київський експедиційний загін підводно-технічних робіт»;Проектом «Реконструкція виробничої бази під Портовий комплекс (склад-магазин) сипучих матеріалів» ТОВ «Благобудконсалт» за грудень 2015 року;Звітом про проектно-вишукувальну роботу «Обстеження та паспортизація технічного стану гідротехнічної споруди» ТОВ «НДІ Підземспецбуд» від 21.07.2016;Актом водолазного обстеження ПМП «Промсервіс» від 21.07.2016;Викопіровкою з плану землекористувань Трипільської сільської ради та планом місцезнаходження земельної ділянки площею 0,55 га, видані ПП ОСОБА_9 ; Декларацією про початок виконання будівельних робіт за № КС083160350922 від 04.02.2016;Декларацією про готовність об'єкта до експлуатації від 09.03.2016 № КС143160690891;Проектом «Реконструкція берегоукріплення (підпірна стінка) з благоустроєм прилеглої території портового комплексу» ТОВ «Благобудконсалт» 2016 року;Протоколом огляду ГТС «Причальна споруда багатофункціональна» від 15.11.2023 із додатками;Листом ДП «Адміністрація річкових портів» № 01/01-1419 від 22.12.2023 із картою Канівського водосховища 1982 року;Листом ДІАМ № 3603/05/18-23 від 22.12.2023 із додатками;Декларацією про початок виконання будівельних робіт КС 083162800527 від 06.10.2016;Повідомленням № 10/10-2110/18 від 21.10.2016 про зміни даних у декларації про початок виконання будівельних робіт КС 083162800527 від 06.10.2016;Листом виконавчого комітету Української міської ради Обухівського району Київської області від 28.12.2023 № 5965/1-23 із додатками;Листом виконавчого комітету Української міської ради Обухівського району Київської області від 08.01.2024 № 105/1-23 із додатками;Технічним паспортом на виробничий будинок Портовий комплекс (склад-магазин) сипучих матеріалів ТОВ «Укрконсалтбудпроект» від 11.02.2016;Протоколом допиту свідка ОСОБА_10 ;Опорним та генеральним планами с. Трипілля;Протоколом допиту свідка ОСОБА_11 ;Протоколом допиту свідка ОСОБА_12 ;истом Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України №2660/16/10-24 від 13.02.2024;Листом ТОВ «Укррічтранспроект» від 15.01.2024 № 01/01;Листом ТОВ «Укррічтранспроект» від 21.02.2024 № 01/06 із додатками;Листом ДІАМ № 4049/01/18-24 від 01.08.2024;Листом Обухівської РВА № 60/07-13/3501 від 02.08.2024 із додатками;Листом з ДП «Адміністрація річкових портів» № 01/01-1010 від 28.08.2024 із довідкою за результатами участі працівників ДП «Адміністрація річкових портів» у слідчих діях в якості спеціалістів;Протоколом огляду реєстраційних справ об'єктів нерухомості в ДРРПНМ від 02.09.2024 із додатками - матеріалами реєстраційних справ об'єктів нерухомості;Листом Обухівської РВА № 60/17-13/4095 від 09.09.2024;Протоколом тимчасового доступу до речей і документів від 03.10.2024 про виїмку у приватного нотаріуса ОСОБА_4 документів, що були підставою для реєстрації права власності на нерухоме майно за ОСОБА_9 та вилученими документами;Протоколом огляду гідротехнічної споруди від 03.10.2024;Листом ДП «Адміністрація річкових портів» № 01/05-175 від 10.02.2025 із додатками;Висновком комплексної будівельно-технічної та оціночно-будівельної експертизи від 05.03.2025 № Т828/03-2025;Висновком судово-економічної експертизи від 25.04.2025 № 179/25-23;Протоколом допиту свідка ОСОБА_13 ;Протоколом допиту свідка ОСОБА_14 ;Протоколом допиту свідка ОСОБА_15 ;Протоколом допиту свідка ОСОБА_16 ;Протоколом допиту свідка ОСОБА_17 ;Протоколом огляду реєстраційної справи об'єкта нерухомості в ДРРПНМ від 28.05.2025 із додатками - матеріалами реєстраційної справи об'єкту нерухомості «Портового комплексу» щодо дій ОСОБА_4 ;Протоколом допиту свідка ОСОБА_18 ;Рапортом про виявлення кримінального правопорушення від 06.08.2025;Повідомленням про вчинення кримінального правопорушення від 07.11.2025;Заявою ДП «Адміністрація річкових портів» про вчинення кримінального правопорушення;Витягом з ДРРП про реєстрацію речового права № 311906801;Витягом з ДРРП про реєстрацію речового права № 311905349;Рапортом ст. о/у в ОВС ГУ «І» ДЗНД СБ України про виявлення кримінального правопорушення;Листом ДП «Класифікаційне товариство Регістр судноплавства України» від 27.07.2022 № 25.3-666 із додатками;Протоколом допиту свідка ОСОБА_6 ;Протоколом допиту свідка ОСОБА_7 ;Протоколом допиту свідка ОСОБА_8 ;Архівною довідкою КП КОР «Київське обласне БТІ» № 380 від 03.11.2022 із додатками;Інформаційною довідкою ТОВ «Акропром» № 1085/2/2022 від 09.12.2022 із додатками;Технічним паспортом гідротехнічної споруди ГТС-1130 «Причальна споруда багатофункціональна» ТОВ «Акропром» від 24.04.2020; Протоколом тимчасового доступу до речей і документів від 03.01.2023 про виїмку інвентарних справ в КП КОР «Київське обласне БТІ»;Журналом зовнішніх обмірів;Витягом про реєстрацію права власності на нерухоме майно № 18177978 від 20.03.2008;Свідоцтвом про право власності на нерухоме майно від 20.03.2008;Топопланом комплексу вантажного порту ТОВ «Екоберег» від 17.06.2010;Містобудівним розрахунком з техніко-економічними показниками;Звітом про оцінку майна ПП «Аверті» від 12.07.2016;Кошторисом на ремонт причалу ТОВ «Київський експедиційний загін підводно-технічних робіт»;Проектом «Реконструкція виробничої бази під Портовий комплекс (склад-магазин) сипучих матеріалів» ТОВ «Благобудконсалт» за грудень 2015 року;Звітом про проектно-вишукувальну роботу «Обстеження та паспортизація технічного стану гідротехнічної споруди» ТОВ «НДІ Підземспецбуд» від 21.07.2016;Актом водолазного обстеження ПМП «Промсервіс» від 21.07.2016;Викопіровкою з плану землекористувань Трипільської сільської ради та планом місцезнаходження земельної ділянки площею 0,55 га, видані ПП ОСОБА_9 ; Декларацією про початок виконання будівельних робіт за № КС083160350922 від 04.02.2016;Декларацією про готовність об'єкта до експлуатації від 09.03.2016 № КС143160690891;Проектом «Реконструкція берегоукріплення (підпірна стінка) з благоустроєм прилеглої території портового комплексу» ТОВ «Благобудконсалт» 2016 року;Протоколом огляду ГТС «Причальна споруда багатофункціональна» від 15.11.2023 із додатками;Листом ДП «Адміністрація річкових портів» № 01/01-1419 від 22.12.2023 із картою Канівського водосховища 1982 року;Листом ДІАМ № 3603/05/18-23 від 22.12.2023 із додатками;Декларацією про початок виконання будівельних робіт КС 083162800527 від 06.10.2016;Повідомленням № 10/10-2110/18 від 21.10.2016 про зміни даних у декларації про початок виконання будівельних робіт КС 083162800527 від 06.10.2016;Листом виконавчого комітету Української міської ради Обухівського району Київської області від 28.12.2023 № 5965/1-23 із додатками;Листом виконавчого комітету Української міської ради Обухівського району Київської області від 08.01.2024 № 105/1-23 із додатками;Технічним паспортом на виробничий будинок Портовий комплекс (склад-магазин) сипучих матеріалів ТОВ «Укрконсалтбудпроект» від 11.02.2016;Протоколом допиту свідка ОСОБА_10 ;Опорним та генеральним планами с. Трипілля;Протоколом допиту свідка ОСОБА_11 ;Протоколом допиту свідка ОСОБА_12 ;Листом Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України №2660/16/10-24 від 13.02.2024;Листом ТОВ «Укррічтранспроект» від 15.01.2024 № 01/01;Листом ТОВ «Укррічтранспроект» від 21.02.2024 № 01/06 із додатками;Листом ДІАМ № 4049/01/18-24 від 01.08.2024;Листом Обухівської РВА № 60/07-13/3501 від 02.08.2024 із додатками;Листом з ДП «Адміністрація річкових портів» № 01/01-1010 від 28.08.2024 із довідкою за результатами участі працівників ДП «Адміністрація річкових портів» у слідчих діях в якості спеціалістів;Протоколом огляду реєстраційних справ об'єктів нерухомості в ДРРПНМ від 02.09.2024 із додатками - матеріалами реєстраційних справ об'єктів нерухомості;Листом Обухівської РВА № 60/17-13/4095 від 09.09.2024;Протоколом тимчасового доступу до речей і документів від 03.10.2024 про виїмку у приватного нотаріуса ОСОБА_4 документів, що були підставою для реєстрації права власності на нерухоме майно за ОСОБА_9 та вилученими документами; Протоколом огляду гідротехнічної споруди від 03.10.2024;Листом ДП «Адміністрація річкових портів» № 01/05-175 від 10.02.2025 із додатками;Висновком комплексної будівельно-технічної та оціночно-будівельної експертизи від 05.03.2025 № Т828/03-2025;Висновком судово-економічної експертизи від 25.04.2025 № 179/25-23;Протоколом допиту свідка ОСОБА_13 ;Протоколом допиту свідка ОСОБА_14 ;Протоколом допиту свідка ОСОБА_15 ;Протоколом допиту свідка ОСОБА_16 ;Протоколом допиту свідка ОСОБА_17 ;Протоколом огляду реєстраційної справи об'єкта нерухомості в ДРРПНМ від 28.05.2025 із додатками - матеріалами реєстраційної справи об'єкту нерухомості «Портового комплексу» щодо дій ОСОБА_4 ;Протоколом допиту свідка ОСОБА_18 ;Рапортом про виявлення кримінального правопорушення від 06.08.2025;Повідомленням про вчинення кримінального правопорушення від 07.11.2025.

Прокурор в судовому засіданні клопотання слідчого підтримав в повному обсязі та просив його задовольнити, посилаючись на викладені в клопотанні.

Підозрюваний та його захисник у судовому засіданні проти вказаного клопотання заперечили, мотивуючи свої заперечення тим, що підстав для задоволення клопотання немає, оскільки стороною обвинувачення не доведена мета застосування такого заходу забезпечення кримінального провадження як відсторонення від посади, а також наявність достатніх підстав вважати, що такий захід необхідний для припинення кримінального правопорушення, припинення або запобігання протиправній поведінці підозрюваного чи обвинуваченого, який, перебуваючи на посаді, може знищити чи підробити речі і документи, які мають значення для досудового розслідування, незаконними засобами впливати на свідків та інших учасників кримінального провадження або протиправно перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином. Зазначили, що доводи сторони обвинувачення ґрунтуються виключно на припущеннях.

Заслухавши пояснення сторін кримінального провадження, дослідивши матеріали клопотання та докази, якими обґрунтовується клопотання, слідчий суддя дійшов такого висновку.

Згідно з п. 4 ч. 2 ст. 131 КПК України одним із заходів забезпечення кримінального провадження є відсторонення від посади.

Відповідно до вимог ч. 1, 2 ст. 154 КПК України, відсторонення від посади може бути здійснено щодо особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину. Відсторонення від посади здійснюється на підставі рішення слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження на строк не більше двох місяців. Строк відсторонення від посади може бути продовжено відповідно до вимог статті 158 цього Кодексу.

Відповідно до п. 6 ч. 2 ст. 155 КПК України, у клопотанні зазначається виклад обставин, що дають підстави вважати, що підозрюваний, обвинувачений, перебуваючи на посаді, знищить чи підробить речі і документи, які мають суттєве значення для досудового розслідування, незаконними засобами впливатиме на свідків та інших учасників кримінального провадження або протиправно перешкоджатиме кримінальному провадженню іншим чином.

Спеціальними умовами відсторонення від посади є: наявність в особи процесуального статусу підозрюваного; перебування його на посаді.

Відсторонення від посади - це тимчасове, вимушене недопущення особи, яка перебуває у певних службових відносинах з органами державної влади та місцевого самоврядування, підприємствами, установами чи організаціями, до виконання своїх функціональних обов'язків з підстав і в порядку, передбачених КПК України.

Згідно зі ст. 43 Конституції України держава створює умови для повного здійснення громадянами права на працю, гарантує рівні можливості у виборі професії та роду трудової діяльності, реалізовує програми професійно-технічного навчання, підготовки і перепідготовки кадрів відповідно до суспільних потреб. Громадянам гарантується захист від незаконного звільнення.

При вирішенні питання про відсторонення підозрюваного від посади, беручи до уваги практику Європейського суду з прав людини, встановлено, що суд своїм рішенням повинен забезпечити не лише права підозрюваного, але й високі стандарти охорони загальносуспільних прав та інтересів, що вимагає від суду більшої суворості в оцінці порушень цінностей суспільства.

Слідчим суддею встановлено, що ОСОБА_4 підозрюється у вчиненні тяжкого злочину.

Також, слідчим суддею досліджено матеріали клопотання, які в своїй сукупності доводять обґрунтованість підозри ОСОБА_4 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.3 ст.365-2, ч.1 чт.362 КК України.

Слідчий суддя вважає, що слідчим у клопотанні та прокурором у судовому засіданні доведено потреби досудового розслідування, які виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи підозрюваного ОСОБА_4 , як відсторонення останнього від посади, оскільки він підозрюється у вчиненні тяжких злочинів, обіймає посаду приватного нотаріуса Броварського районного нотаріального округу Київської області , існують обставини, які дають підстави вважати, що підозрюваний, перебуваючи на зазначеній посаді, внаслідок наданих йому повноважень може: знищити чи підробити документи, які мають суттєве значення для досудового розслідування, незаконними засобами впливати на свідків та інших учасників кримінального провадження або протиправно перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.

При вирішенні питання про застосування щодо підозрюваного такого заходу забезпечення кримінального провадження як відсторонення від посади, слідчим суддею серед іншого, враховуються наслідки відсторонення підозрюваного від посади приватного нотіуса, які слідчим суддею під час розгляду клопотання не встановлено. Винятковості та особливості особи підозрюваного, що б свідчили про неможливість виконання відповідних обов'язків іншими особами на період його відсторонення слідчому судді не надано.

При цьому позиція захисту і доводи про належне виконання ним посадових обов'язків як ногтаріуса не спростовують наявності і реальності ризиків, а також наявності правових і фактичних підстав для вжиття такого заходу забезпечення кримінального провадження як відсторонення від посади, оскільки аналіз характеру інкримінованих діянь вказує на можливість використання певного авторитету чи інших можливостей в силу зайняття підозрюваним відповідної посади. ОСОБА_4 перебуваючи на посаді продовжить виконувати свої посадові обов'язки та може вчинити інші, в тому числі, аналогічні злочини, або продовжити вчинення цього ж кримінального правопорушення, що свідчить про необхідність його відсторонення для припинення кримінального правопорушення, запобігання протиправній поведінці підозрюваного.

Відповідно до статті 10 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (ред. станом на 01.01.2016) - (далі Закон) державним реєстратором є, зокрема, нотаріус, як спеціальний суб'єкт, на якого покладені функції державного реєстратора речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень.

Таким чином, під час реалізації функцій держави в частині державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень приватний нотаріус ОСОБА_4 перебував в статусі службової особи.

Так, ОСОБА_4 , будучи приватним нотаріусом, в силу своїх посадових повноважень має ключ доступу до Єдиних та Державних реєстрів із правом внесення змін до інформації, яка в них міститься, а тому має можливість для знищення, видалення або безповоротне затирання (форматування) логів доступу до системи, змінених даних, резервних копій (бекапів), які доводять факт несанкціонованого втручання, а також можливість внесення заднім числом неправдивих даних до електронних реєстрів, баз даних або систем електронного документообігу, щоб легалізувати прийняті неправомірні рішення або приховати факт їхньої незаконності, тобто ОСОБА_4 , як особа, що має спеціальний доступ до інформаційних систем та службової документації, має пряму можливість та очевидний мотив особисто знищити або спотворити ключові докази (як електронні, так і паперові).

Подальше виконання ОСОБА_4 повноважень приватного нотаріуса Броварського міського нотаріального округу Київської області може мати наслідками можливість вчинення протиправних дій із інформацією, наявною в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, яка має значення у вказаному кримінальному провадженні.

Таким чином, існують обґрунтовані ризики впливу підозрюваного ОСОБА_4 під час виконання ним повноважень приватного нотаріуса Броварського міського нотаріального округу Київської області на об'єктивний та неупереджений хід досудового розслідування.

Окрім того, відповідно до ч. 5 ст. 65 Закону України «Про запобігання корупції» особа, якій повідомлено про підозру у вчиненні нею злочину у сфері службової діяльності, підлягає відстороненню від виконання повноважень на посаді в порядку, визначеному законом.

Таким чином, повідомивши ОСОБА_4 про підозру у вчиненні злочину у сфері службової діяльності, передбаченого ч. 3 ст. 365-2 КК України, який відповідно до примітки до ст. 45 КК України, відноситься до корупційних, з метою забезпечення виконання завдань кримінального провадження, є необхідність у відсторонені ОСОБА_4 від виконання ним повноважень приватного нотаріуса Броварського міського нотаріального округу Київської області.

З урахуванням вищезазначеного, слідчий суддя дійшов висновку, що в разі відсторонення підозрюваного від посади, ризики зазначені слідчим виправдовують можливі негативні наслідки для інших осіб.

Обов'язковим елементом змісту клопотання про відсторонення від посади є наведення в ньому підстав застосування цього заходу забезпечення кримінального провадження , що дозволить переконати слідчого суддю у прийнятті відповідного рішення і обмеження у такий спосіб конституційного права людини на працю.

Тягар доказування перед слідчим суддею наявності підстав застосування заходів забезпечення кримінального провадження покладено на слідчого та прокурора як на суб'єктів, які ініціюють розгляд клопотання.

Піж час розгляду питання про застосування заходів забезпечення кримінального провадження сторони кримінального провадження повинні надати докази на які вони посилаються ( ч. 5 ст. 132 КПК України).

При цьому слідчий, прокурор мають серед іншого довести, що потреби досудового слідства виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи, про який йдеться у клопотанні, а також, що може бути виконане завдання, для виконання якого слідчий, прокурор звертається з клопотанням (ч. 3 ст.132 КПК України).

Прокурором і слідчим подано достатньо доказів, які дають підстави для переконання у наявності достатніх правових і фактичних підстав для вжиття заходів забезпечення кримінального провадження. Доводи сторони захисту є непереконливими і не вказують на достатність підстав для відмови у задоволенні клопотання. Таке обмеження прав і свобод людини, яке передбачене клопотанням, є розумним і співмірним з огляду на фактичні обставини справи, тому підстав для висновку про порушення передбачених ст.43 Конституції України прав підозрюваного не вбачається.

Слідчий суддя враховуючи те, що негативні наслідки відсторонення від посади ОСОБА_4 , який підозрюється у вчиненні тяжкого злочину перевищують необхідність та можливість досягнення завдань у кримінальному провадженні щодо швидкого, повного і неупередженого розслідування декількох кримінальних правопорушень, вважає за необхідне відсторонити підозрюваного від займаної посади, тому в цій частині клопотання ґрунтується на законі та підлягає задоволенню.

Разом з тим вивчивши матеріали клопотання, вважаю клопотання таким, що підлягає задоволенню частково, оскільки дані, викладені в матеріалах клопотання дають підстави для висновку, що існують обставини, які дають підстави вважати, що підозрюваний, перебуваючи на зазначеній посаді, внаслідок наданих йому повноважень може: знищити чи підробити документи, які мають суттєве значення для досудового розслідування, незаконними засобами впливати на свідків та інших учасників кримінального провадження або протиправно перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином, але відповідних доказів, щодо відсторонення ОСОБА_4 від посади саме на строк визначений слідчим в клопотанні, а саме два місяці, слідчим не надано. Достатнім для забезпечення потреб цього досудового розслідування слід вважати строк один місяць, але не більше ніж на час проведення досудового розслідування у цьому кримінальному провадженні. Враховуючи викладене у вказаній частині клопотання є необґрунтованим.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 154-156, 309, 392, 394-395 КПК України, слідчий суддя, -

УХВАЛИВ:

Клопотання задовольнити частково.

Відсторонити ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Херсон, громадянина України, працюючого приватним нотаріусом Броварського районного нотаріального округу Київської області, зареєстрованого та проживаючому за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимого, від посади приватного нотаріуса Броварського районного нотаріального округу Київської області, підозрюваного у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.3 ст.365-2, ч.1 ст.362 КК України в межах кримінального провадження №12025111230001514 від 08.08.2025 року, строком на одинь місяць, а саме до 20 грудня 2025 року включно.

В задоволенні іншої частини вимог клопотання відмовити.

Строк дії ухвали становить до 20 грудня 2025 року включно.

Копію ухвали направити для виконання до Управління нотаріату Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ).

Обов'язок по контролю за виконанням ухвали покласти на слідчого, якому доручено досудове розслідування у цьому кримінальному повадженні.

Ухвала слідчого судді підлягає негайному виконанню після її оголошення.

Ухвала може бути оскаржена до Київського апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її оголошення.

Слідчий суддя ОСОБА_1