Справа №523/12797/25
Провадження №1-кс/523/8053/25
28 листопада 2025 року м. Одеса
Слідчий суддя Пересипського районного суду міста Одеси ОСОБА_1 , за участю секретаря ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , захисників ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , в присутності підозрюваних, розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Одесі клопотання старшого слідчого в ОВС Другого слідчого відділу (з дислокацією у м. Одесі) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у м.Миколаєві ОСОБА_6 , погодженого прокурором Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Південного регіону, про продовження строку досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42025164220000016 від 21.03.2025, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. ст. 368 КК України,
Другим слідчим відділом (з дислокацією у м. Одеса) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Миколаєві, здійснюється досудове розслідування в кримінальному провадженні № 42025164220000016 від 21.03.2025, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України.
Процесуальне керівництво у вказаному кримінальному провадженні здійснюється групою прокурорів Білгород-Дністровської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Південного регіону.
Досудовим розслідуванням, встановлено, що наказом т.в.о. начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 №; 344 від 22.12.2023 ОСОБА_7 призначений на посаду начальника групи документального забезпечення ІНФОРМАЦІЯ_2 , у військовому званні «майор».
Наказом начальника ГУНП в Одеській області № 88 о/с від 302.01.2023 ОСОБА_8 призначений на посаду контролера технічного стану автомототранспортних засобів відділення забезпечення роботи спеціальних майданчиків центру забезпечення ГУНП в Одеській області.
Наказом начальника Департаменту патрульної поліції НПУ № 176 о/с від 20.11.2023 ОСОБА_9 призначений на посаду інспектора роти з обслуговування міста Ізмаїл управління патрульної поліції в Одеській області ДПП НПУ.
Так, положеннями статей 1 та 2 Конституції України визначено, що Україна є суверенною і незалежною, демократичною, соціальною, правовою, унітарною державою, суверенітет України поширюється на всю її територію, яка в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною.
У відповідності до ст. 17 Конституції України, захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу.
Оборона України, захист її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності покладаються на Збройні Сили України.
Забезпечення державної безпеки і захист державного кордону України покладаються на відповідні військові формування та правоохоронні органи держави, організація і порядок діяльності яких визначаються законом.
Пунктом 9 ст. 1 Закону України «Про національну безпеку» визначено, що національна безпека України - це захищеність державного суверенітету, територіальної цілісності, демократичного конституційного ладу та інших національних інтересів України від реальних та потенційних загроз.
У відповідності до п. 2 ст. 1 указаного Закону, воєнна безпека - це захищеність державного суверенітету, територіальної цілісності і демократичного конституційного ладу та інших життєво важливих національних інтересів від воєнних загроз.
Згідно п.п. 44-45 рішення Ради національної безпеки та оборони України від 14.09.2020, основним завданням у сфері воєнної безпеки є розвиток потенціалу стримування. Безумовним пріоритетом є боєздатні Збройні Сили України, підготовлений і вмотивований військовий резерв та ефективна територіальна оборона, які у поєднанні зі спроможностями інших органів сектору безпеки і оборони здатні завдати таких неприйнятних для противника втрат на землі, у повітрі, на морі та у кіберпросторі, що унеможливить реалізацію його агресивних намірів.
Пунктом 22 частини III Стратегії забезпечення державної безпеки, ухваленої рішенням Ради національної безпеки та оборони України від 16.02.2002 визначено, що державна політика у сфері державної безпеки спрямовується на попередження, своєчасне виявлення і запобігання зовнішнім та внутрішнім загрозам державній безпеці України, припинення розвідувальних, терористичних, диверсійних та інших протиправних посягань спеціальних служб іноземних держав, а також організацій, окремих груп та осіб на державну безпеку України, усунення умов, що призводять до цих загроз та причин їх виникнення.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про Збройні Сили України» Збройні Сили України - це військове формування, на яке відповідно до Конституції України покладаються оборона України, захист її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності.
Збройні Сили України забезпечують стримування збройної агресії проти України та відсіч їй, охорону повітряного простору держави та підводного простору у межах територіального моря України у випадках, визначених законом, беруть участь у заходах, спрямованих на боротьбу з тероризмом.
У відповідності до ст. 3 цього Закону організаційно Збройні Сили України складаються з органів військового управління, з'єднань, військових частин, вищих військових навчальних закладів, військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти, установ та організацій.
Згідно ст. 12 указаного Закону підготовка Збройних Сил України до виконання покладених на них Конституцією України завдань, організація та забезпечення їх виконання, підтримання на належному рівні бойової і мобілізаційної готовності та боєздатності, виховна робота, збереження життя і здоров'я особового складу, забезпечення законності та військової дисципліни у Збройних Силах України здійснюються органами військового управління, командирами і начальниками всіх рівнів відповідно до вимог Конституції України та законів України, інших нормативно-правових актів, що регулюють відносини у сфері оборони.
У відповідності до ст. 1 Закону України «Про оборону України» військове формування - створена відповідно до законодавства України сукупність військових з'єднань і частин та органів управління ними, які комплектуються військовослужбовцями і призначені для оборони України, захисту її суверенітету, державної незалежності і національних інтересів, територіальної цілісності і недоторканності у разі збройної агресії, збройного конфлікту чи загрози нападу шляхом безпосереднього ведення воєнних (бойових) дій.
Особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози та забезпечення національної безпеки, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
Збройна агресія - застосування іншою державою або групою держав збройної сили проти України. Вторгнення або напад збройних сил іншої держави або групи держав на територію України, а також окупація або анексія частини території України вважається збройною агресією.
Статтею 4 вищевказаного Закону визначено, що у разі збройної агресії проти України або загрози нападу на Україну Президент України приймає рішення про загальну або часткову мобілізацію, введення воєнного стану в Україні або окремих її місцевостях.
Положеннями ст. 1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» встановлено, що мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.
Цим же законом особливий період визначено як період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Пунктом 8 ст. 4 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» передбачено, що з моменту оголошення мобілізації (крім цільової) чи введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях настає особливий період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій.
Згідно п. 5 ст. 22 указаного Закону призов громадян на військову службу під час мобілізації або залучення їх до виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, здійснюють ІНФОРМАЦІЯ_13 за сприяння місцевих органів виконавчої влади.
Пунктами 1, 3 цієї ж статті Закону зобов'язано громадян з'являтися за викликом до ІНФОРМАЦІЯ_13 для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період; під час мобілізації з'явитися до військових частин або на збірні пункти ІНФОРМАЦІЯ_13 у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках керівників ІНФОРМАЦІЯ_13), або у строки, визначені командирами військових частин.
Пунктом 2 ст. 26 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» передбачено настання відповідальності громадян за невиконання своїх обов'язків щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації.
Згідно ст. 17 Закону України «Про оборону України», ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.
Громадяни України чоловічої статі, придатні до проходження військової служби за станом здоров'я і віком, а жіночої статі - також за відповідною фаховою підготовкою, повинні виконувати військовий обов'язок згідно із законодавством.
Громадяни проходять військову службу, службу у військовому резерві та виконують військовий обов'язок у запасі відповідно до законодавства.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення, посади в яких комплектуються військовослужбовцями.
Виконання військового обов'язку громадянами України забезпечують державні органи, органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до законів України військові формування, підприємства, установи та організації незалежно від підпорядкування і форм власності в межах їх повноважень, передбачених законом, та районні (об'єднані районні), міські (районні у містах, об'єднані міські) ІНФОРМАЦІЯ_13, ІНФОРМАЦІЯ_13 Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя.
Громадяни України, які приписані до призовних дільниць або перебувають у запасі Збройних Сил України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані: прибувати за викликом районного (об'єднаного районного), міського (районного у місті, об'єднаного міського) ІНФОРМАЦІЯ_13, Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, відповідного підрозділу Служби зовнішньої розвідки України для оформлення військово-облікових документів (посвідчень про приписку до призовних дільниць, військових квитків, тимчасових посвідчень військовозобов'язаних), приписки, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів; проходити підготовку до військової служби, військову службу і виконувати військовий обов'язок у запасі; виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.
Відповідно до п. 1 Положення про ІНФОРМАЦІЯ_13, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 № 154 (далі - Положення) ІНФОРМАЦІЯ_13 є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.
ІНФОРМАЦІЯ_13 утворюються в Києві та Севастополі, інших містах, районах, районах у містах.
Пунктом 8 Положення визначено, що завданнями ІНФОРМАЦІЯ_13 відповідно до покладених обов'язків є виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації, керівництво військовим обліком призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, контроль за його станом, зокрема в місцевих органах виконавчої влади, органах місцевого самоврядування та в органах, що забезпечують функціонування системи військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці (крім СБУ та Служби зовнішньої розвідки), забезпечення в межах своїх повноважень адміністрування (ІНФОРМАЦІЯ_13 Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя) та ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) (районні ІНФОРМАЦІЯ_13), проведення заходів приписки громадян до призовних дільниць, призову громадян на військову службу, проведення відбору кандидатів для прийняття на військову службу за контрактом, участь у відборі громадян для проходження служби у військовому резерві Збройних Сил, підготовка та проведення в особливий період мобілізації людських і транспортних ресурсів, забезпечення організації соціального і правового захисту військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори до Збройних Сил (далі - збори), ветеранів війни та військової служби, пенсіонерів з числа військовослужбовців Збройних Сил (далі - пенсіонери) та членів їх сімей, участь у військово-патріотичному вихованні громадян, у виконанні завдань з підготовки та ведення територіальної оборони, здійснення інших заходів з питань оборони відповідно до законодавства.
Відповідно до п. 9 Положення ІНФОРМАЦІЯ_13 відповідно до покладених на них завдань ведуть військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також облік громадян України, які уклали контракт добровольця територіальної оборони, ветеранів війни та військової служби, та інших осіб, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"; здійснюють заходи щодо призову громадян на військову службу за призовом осіб офіцерського складу, на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, та на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період.
24.02.2022 президент російської федерації оголосив про своє рішення почати військову операцію в Україні, після чого був відданий наказ на вторгнення підрозділів збройних сил російської федерації на територію України.
Після того, 24.02.2022 на виконання вищевказаного наказу, військовослужбовці збройних сил російської федерації шляхом збройної агресії, незаконно вторглись на територію України, перетнувши лінію державного кордону України, розташовану в Автономній Республіці Крим, Донецькій, Луганській, Харківській, Херсонській, Миколаївській, Сумській, Чернігівській, інших областях та шляхом застосування зброї здійснили напад на державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, військові частини, інші об'єкти, які мають важливе народногосподарське чи оборонне значення, житлові масиви та інші цивільні об'єкти, а також здійснили окупацію частини території України, чим вчинили дії на порушення порядку, встановленого Конституцією України, що продовжується до теперішнього часу та призводить до тяжких наслідків.
Відповідно до указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 №64/2022 та Закону України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022
№ 2102-ІX введено воєнний стан на всій території України, який неодноразово продовжувався та діє до теперішнього часу, в останній раз, Указом Президента України від 15 квітня 2025 року № 235/2025 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 9 травня 2025 року строком на 90 діб.
Указом Президента України від 24.02.2022 № 65/2022, затвердженого Законом України від 03.03.2022 № 2105-IX, у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України та з метою забезпечення оборони держави, підтримання бойової і мобілізаційної готовності Збройних Сил України та інших військових формувань, оголошено проведення загальної мобілізації, яка продовжується кожні 90 діб відповідними Указами Президента України.
На виконання вимог Законів України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», «Про оборону України», «Про військовий обов'язок і військову службу», вищевказаних Указів Президента України про проведення загальної мобілізації, Порядку організації та ведення військового обліку призовників і військовозобов'язаних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.12.2016 № 921, Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 № 1487, інших нормативних документів, наказів та директив Генерального штабу, мобілізаційних розпоряджень працівниками ІНФОРМАЦІЯ_13 стали систематично проводитись заходи з встановлення мобілізаційного ресурсу держави та подальшого доукомплектування ЗСУ і інших військових формувань у відповідності до штатів воєнного стану, ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, внесенні відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, виклику громадян для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період, призову під час мобілізації, в т.ч. серед внутрішньо переміщених осіб, які не виконують правила військового обліку, і після початку повномасштабного вторгнення зс рф змінили місце проживання та, прибувши на територію Одеської області, не актуалізували інформацію про себе в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, не стали на військовий облік та ухиляються від нього, та інші заходи з мобілізації людських ресурсів з метою доукомплектування військових посад, передбачених штатами воєнного часу, у терміни, визначені мобілізаційними планами Збройних Сил України та інших військових формувань з метою забезпечення оборони України в особливий період, захисту її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності Збройними Силами України та іншими військовими формуваннями, а також забезпечення виконання військового обов'язку громадянами України.
Згідно зі статтею 2 Закону України «Про державний захист працівників суду і правоохоронних органів» на ОСОБА_9 поширюються положення вказаного закону, тобто він є працівником правоохоронного органу та відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України на нього покладено обов'язки діяти лише в межах повноважень та способом, які передбачені Конституцією України та Законами України.
Крім того, ОСОБА_9 також є суб'єктом відповідальності за корупційні правопорушення, передбаченим статтею 3 Закону України «Про запобігання корупції» № 1700-VII від 14.10.2014.
Відповідно до посадових обов'язків начальника групи документального забезпечення ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_7 , він зобов'язаний:
- встановлювати в ІНФОРМАЦІЯ_3 єдиного порядку документування управлінської інформації і роботи з документами із застосуванням сучасних автоматизованих систем, методичне керівництво і контроль за дотриманням установленого порядку роботи з документами в структурних підрозділах відділу;
- у своїй діяльності керуватися Конституцією і законами України, актами Президента України, Верховної Ради України. Кабінету Міністрів України, наказами та директивами Міністерства оборони України, Генерального штабу Збройних Сил України, Командування Сухопутних військ Збройних Сил України, Командувача військ оперативного командування " ІНФОРМАЦІЯ_4 ", начальника ІНФОРМАЦІЯ_5 , начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 ;
- організувати реєстрацію та ведення обліку документів, машинних носіїв інформації, печаток і штампів;
- виконувати інші функції відповідно до покладених на групу завдань.
В той же час, в силу займаної посади, ОСОБА_7 в повній мірі обізнаний про процедуру здійснення оновлення військово-облікових даних, встановленої відповідальності за не виконання вимог законодавства про оновлення військово-облікових даних та необхідних документах, що мають бути надані особою до органів ІНФОРМАЦІЯ_13 для виконання вимог законодавства про необхідність оновлення військово-облікових даних та як наслідок виключення з обліку осіб, які перебувають в розшуку ІНФОРМАЦІЯ_13.
Незважаючи на обізнаність з вищевказаними нормативно-правовими актами, у невстановлений в ході досудового розслідування час та місці ОСОБА_7 , ОСОБА_9 та ОСОБА_8 вирішили об'єднатися в злочинну групу для вчинення тяжких злочинів з метою особистого незаконного збагачення.
Так, у невстановлений в ході досудового розслідування час, у невстановленому досудовим розслідуванням місці вищевказані особи вирішили підшукувати на території Болградського та Ізмаїльських районів Одеської області, громадян України чоловічої статі, які перебувають у розшуку ІНФОРМАЦІЯ_13, у зв'язку із не оновлення облікових даних у встановлені законодавством строки та надавати їм послуги по зняттю з розшуку органами ІНФОРМАЦІЯ_13.
Реалізуючи свій злочинний умисел вищевказана група осіб розподілили функції, які повинен виконувати кожен член групи для досягнення кінцевого результату.
Так, ОСОБА_9 , як службова особа роти з обслуговування міста Ізмаїл УПП в Одеській області ДПП НПУ, мав підшукувати осіб, які перебувають у розшуку органами ІНФОРМАЦІЯ_13 у зв'язку із не оновленням облікових даних у ІНФОРМАЦІЯ_13 та пропонувати їх зняти з розшуку за грошову винагороду.
В свою чергу ОСОБА_8 мав здійснювати комунікації між особами, які мають намір знятися з розшуку у ІНФОРМАЦІЯ_13 та службовою особою ІНФОРМАЦІЯ_13, яка буде безпосередньо знімати особу, що перебуває в розшуку з відповідної бази. Крім того, ОСОБА_8 має забезпечувати правильність та своєчасність надходження особистих документів, осіб, які перебувають в розшуку ІНФОРМАЦІЯ_13, а також отримувати неправомірну вигоду та розподіляти між учасниками злочинної групи.
Так, ОСОБА_7 , який є начальником групи документального забезпечення ІНФОРМАЦІЯ_2 , мав безпосередньо після отримання від ОСОБА_8 прізвища особи, яка перебуває в розшуку ІНФОРМАЦІЯ_13, необхідних документів таких осіб та фотокарток, вжити заходів із використанням наданих йому службових повноважень, особистих зав'язків та начальницького положення по виключення з баз розшуку такої особи та внесенню до військово-облікових документів такої особи відомостей, які посвідчують, що нею виконані всі вимоги законодавства по оновленню військово-облікових даних.
Досудовим розслідуванням встановлено, що на території Болградського району Одеської області проживає військовозобов'язаний громадянин України - ОСОБА_10 , який у зв'язку із особистими причинами не оновив вчасно військово-облікові дані за місцем своєї реєстрації у м. Арциз Болградського району Одеської області, який відноситься до зони обслуговування ІНФОРМАЦІЯ_6 .
У зв'язку із відсутністю знань та страхом перед відповідальність за не оновлення вчасно військово-облікових даних ОСОБА_10 вирішив звернутися до свого знайомого - військовослужбовця ДПСУ ОСОБА_11 , для отримання поради щодо законного способу оновлення військово-облікових даних.
Приблизно в березні 2025 року ОСОБА_10 виклав ОСОБА_11 вищевказану інформацію, на що останній повідомив, що у нього відсутні відповідні знання, однак він може спитати пораду у свого знайомого - інспектора ВОНС в м. Ізмаїл ОСОБА_9 , який в силу займаної посади доставляє осіб, які перебувають у розшуку до ІНФОРМАЦІЯ_13, та як наслідок знайомий з процедурою оновлення військово-облікових даних.
Так, 15 березня 2025 року ОСОБА_11 зустрівся з ОСОБА_9 поблизу закладу «Точка», що знаходиться за адресом: Одеська обл., м. Ізмаїл, пр-т. Миру, 27і та виклав йому питання озвучені ОСОБА_10 та попрохав поради з приводу ситуації, що склалась.
Так, ОСОБА_8 володіючи інформацію, про перебування ОСОБА_10 в розшуку вирішив використати дану інформацію для особистого незаконного збагачення та повідомив ОСОБА_11 , що його батько - ОСОБА_8 володіє зв'язками в керівному складі ІНФОРМАЦІЯ_6 та може сприяти виключенню з бази розшуку, осіб, які ухиляються від явки до ІНФОРМАЦІЯ_13 для оновлення військово-облікових даних ОСОБА_10 та подальшого виключення з обліку осіб, які підлягають призову на військову службу за мобілізацією під час особливого періоду.
Вищевказані дії ОСОБА_9 оцінив у суму 6000 доларів США, які мають бути передані безпосередньо йому.
Після вищевказаного, ОСОБА_11 надав дану інформацію ОСОБА_10 , але вони вирішили не вчиняти протиправних дій та звернутися до правоохоронних органів з повідомленням про злочинні наміри ОСОБА_9 та інших осіб, на яких він вказував.
Продовжуючи свою неправомірну діяльність, ОСОБА_9 в ході зустрічі з ОСОБА_11 , яка відбулась 01.04.2025 неподалік ДУ «Ізмаїльський слідчий ізолятор» за адресою: Одеська обл., місто Ізмаїл, проспект Незалежності, будинок, 70 повідомив, що для досягнення результату йому необхідно встановити, чи дійсно ОСОБА_10 перебуває у розшуку, у зв'язку із не оновленням військово-облікових даних, через що, йому необхідна копія паспорта ОСОБА_10 .
Виконуючи вказівку ОСОБА_9 , ОСОБА_11 01.04.2025 приблизно о 18:12 використовуючи месенджер «Whatsapp» з власного номеру мобільного телефону « НОМЕР_1 » надіслав на належний ОСОБА_9 номер мобільного телефону « НОМЕР_2 » фотографію паспорта ОСОБА_10 .
В подальшому, 02.04.2025 у період часу з 17:00 по 18:40 між ОСОБА_11 , який використовує номер мобільного телефону « НОМЕР_1 » та ОСОБА_9 , який використовує номеру мобільного телефону « НОМЕР_1 » за допомогою месенджеру «Whatsapp» відбулося спілкування в ході якого ОСОБА_9 повідомив, що послуга зняття з військового обліку ОСОБА_10 буде коштувати 6000 доларів та точну процедуру він дізнається від свого батька - ОСОБА_8 та повідомить результат.
Продовжуючи вчиняти дії направлені на отримання неправомірної вигоди, 08.04.2025 ОСОБА_9 призначив ОСОБА_11 зустріч біля закладу «Точка», що знаходиться за адресом: Одеська обл., м. Ізмаїл, пр-т. Миру, 27і,
в ході спілкування ОСОБА_11 повідомив ОСОБА_9 , що озвучена раніше ним сума у розмірі 6000 доларів США, для зняття з військового обліку ОСОБА_10 є занадто великою для нього та він може станом на теперішній час надати тільки 2100 доларів США, а іншу частину після зняття його з розшуку ІНФОРМАЦІЯ_13, на що ОСОБА_9 повідомив, що використовуючи зв'язку його батька - ОСОБА_8 у керівництві ІНФОРМАЦІЯ_6 можливо розпочати процедуру до отримання повної суми від ОСОБА_10 .
Крім того, ОСОБА_9 зазначив ОСОБА_11 про необхідність дотримання правил конспірації під час обговорення питань зняття ОСОБА_10 з розшуку ІНФОРМАЦІЯ_13 з метою уникнення викриття неправомірної діяльності службовими особами правоохоронних органів.
Продовжуючи свої неправомірні дії, 16.04.2025 близько 20:00 перебуваючи біля магазину «Планета», за адресом: Одеська обл., м. Ізмаїл,
вул. Володимира Винниченко, буд. 50, ОСОБА_9 повідомив ОСОБА_11 , що для початку оформлення документів у ІНФОРМАЦІЯ_6 ОСОБА_11 необхідно особисто зустрітися з ОСОБА_8 , наступного дня, на що він вимушено погодився.
Наступного дня - 17.04.2025 приблизно о 12:00 ОСОБА_11 , діючи на вимогу ОСОБА_9 прибув до автостоянки, яка знаходиться за адресою: Одеська обл., м. Ізмаїл, вул. Михайлівська, буд. 27, де його зустрів ОСОБА_9 та відвів до його батька ОСОБА_8 .
Продовжуючи слідувати плану по отриманню неправомірної вигоди. ОСОБА_8 в ході спілкування ще раз вказав на можливість вжиття ним заходів для зняття з розшуку ОСОБА_10 у ІНФОРМАЦІЯ_6 , для чого необхідно щоб ОСОБА_10 власноруч привіз та передав ОСОБА_8 власні документи та усі наявні у нього грошові кошти у сумі 2100 доларів США наступного дня - 18.04.2025 на майданичку тримання транспортних засобів у м. Арциз Болградського р-н. Одеської обл.
Додатково ОСОБА_8 заначив, що ОСОБА_11 та ОСОБА_10 чекає розправа у вигляді шкоди їх здоров'ю та майну у разі повідомлення правоохоронні органи про неправомірні дії, до яких він залучений.
Реально усвідомлюючи погрози ОСОБА_8 та побоюючись їх реалізації ОСОБА_11 погодився передати ОСОБА_10 вимогу про необхідність зустрічі та передачі документів та грошей ОСОБА_8 .
Наступного дня - 18.04.2025 приблизно о 10:45, виконуючи вказівки ОСОБА_8 ОСОБА_10 прибув до вказаного ним місця за адресою: Одеська обл., Болградськирй р-н., м. Арциз, пров. Транспортний, 2Б,В,Г, де його зустрів ОСОБА_8 .
Перебуваючи у вказаному місці, діючи умисно, на виконання заздалегідь узгодженого плану, переслідуючи ціль особистого незаконного збагачення ОСОБА_8 отримав від ОСОБА_10 грошові кошти у розмірі 2100 (дві тисячі сто) доларів США, що відповідно до офіційного курсу НБУ станом на 18.04.2025 становить 86 898 (вісімдесят шість тисяч вісімсот дев'яносто вісім) гривень, як першу частину неправомірної вигоди за виключення його з обліку осіб, які перебувають у розшуку ІНФОРМАЦІЯ_13, у зв'язку із не оновленням військово-облікових даних.
Додатково ОСОБА_10 в ході зустрічі передав ОСОБА_8 копії своїх особистих документів, необхідних для надання в ІНФОРМАЦІЯ_6 .
В подальшому, 25.04.2025 близько 16:00 ОСОБА_9 за допомогою месенджеру «Whatsapp» з власного номеру мобільного телефону « НОМЕР_2 » зателефонував ОСОБА_11 на номер мобільного телефону « НОМЕР_1 » та повідомив про необхідність зустрітися того ж дня, у вказаному ним місці.
Пізніше того ж дня, приблизно о 16:55, ОСОБА_8 зустрівся з ОСОБА_11 біля магазину «Планета», за адресом: Одеська обл., м. Ізмаїл, вул. Володимира Винниченко, буд. 50, в ході спілкування ОСОБА_8 вказав, що сума, яку має надати ОСОБА_10 за виключення його з обліку осіб, які перебувають у розшуку ІНФОРМАЦІЯ_13 збільшується до 7000 (сіми тисяч) доларів США.
Пам'ятаючи раніше озвучені погрози висловлені ОСОБА_8 , усвідомлюючи, що вони озвучені діючою службовою особою правоохоронного органу, побоюючись їх втілення, ОСОБА_11 погодився на вимоги ОСОБА_9 .
Продовжуючи свої реалізацію свого злочинного умислу, вживаючи заходів для досягнення кінцевої мети, 30.04.2025 під час телефонних розмов у період часу з 15:40 до 18:20 та 01.05.2025 у період часу з 10:50 до 12:24 за допомогою месенджеру «Whatsapp» з використанням номерів мобільних телефонів « НОМЕР_2 » « НОМЕР_1 », які належать ОСОБА_11 та ОСОБА_9 відповідно, останній виказав вимогу, що б ОСОБА_10 передав копії своїх документів довіреній особі ОСОБА_8 , який приїде до місця його проживання.
Виконуючи вказівку ОСОБА_9 , ОСОБА_11 передав ОСОБА_10 інформацію, що до нього додому має прибути довірена особа ОСОБА_8 , який він має надати копії своїх документів, на що ОСОБА_12 погодився.
Так, 01.05.2025 приблизно о 12:45 на номер мобільного телефону ОСОБА_10 НОМЕР_3 зателефонувала невстановлена в ході досудового розслідування особа, яка користується номером мобільного телефону НОМЕР_4 та повідомила, що невдовзі прибуде до місця мешкання ОСОБА_10 за дорученням ОСОБА_8 .
Пізніше, 01.05.2025 приблизно о 12:55 до місця проживання ОСОБА_10 за адресом:
АДРЕСА_1 прибула невстановлена в ході досудового розслідування особа чоловічої статі на автомобілі «Opel Vectra» з номерами реєстрації іноземної держави.
Вказана особа не представилась, повідомила, що діє за вказівкою ОСОБА_8 та їй була надано копія паспорта ОСОБА_10 та довідка про місце реєстрації.
В подальшому, 15.05.2025 приблизно о 13:50 ОСОБА_9 за допомогою месенджеру «Whatsapp» з власного номеру мобільного телефону « НОМЕР_2 » зателефонував ОСОБА_11 на номер мобільного телефону « НОМЕР_1 » та сказав, що необхідно надати фотокартки ОСОБА_10 формату 3х4 см., для виготовлення військово-облікових документів, на що ОСОБА_11 повідомив, що передасть вказівку ОСОБА_10 , через деякий час ОСОБА_11 повідомив ОСОБА_9 , що фотокартки готові, на що ОСОБА_9 відповів, що їх забере довірена особа ОСОБА_8 з місця мешкання ОСОБА_10 .
Наступного дня, 16.05.2025 до місця проживання ОСОБА_10 за адресом: АДРЕСА_1 прибула невстановлена в ході досудового розслідування особа чоловічої статі на автомобілі «Opel Vectra» з номерами реєстрації іноземної держави, якому ОСОБА_10 передав дві власні фотокартки формату 3х4 см.
В подальшому, реалізуючи свій злочинний умисел, у період з 20.05.2025 по 25.06.2025 група осіб, до якої входить ОСОБА_9 , ОСОБА_8 та ОСОБА_7 відповідно до раніше розподілених функцій вживали заходи щодо досягнення своєї кінцевої мети, а саме виключення військовозобов'язаного громадянина України ОСОБА_10 з обліку осіб, які не оновили вчасно військово-облікові дані у ІНФОРМАЦІЯ_13 та внесення відповідних відомостей до інформаційно-облікових систем та військово-облікових документів ОСОБА_10 з метою отримання неправомірної вигоди та розподілення між учасника злочинної групи у визначених між собою частках.
Так, 25.06.2025, близько 12:00 ОСОБА_9 за допомогою месенджеру «Whatsapp» з власного номеру мобільного телефону « НОМЕР_2 » зателефонував ОСОБА_11 на номер мобільного телефону « НОМЕР_1 » та повідомив, що ОСОБА_10 необхідно оновити додаток «ІНФОРМАЦІЯ_14», де має змінитися його статус, як особи, яка розшукується, також він сказав, що ОСОБА_10 необхідно буде наступного дня - 26.06.2025 зустрітися з ОСОБА_8 по місцю його роботи у м. Арциз Болградського району Одеської області та отримати від нього військово-облікові документи на його ім'я.
Виконуючи вказівки ОСОБА_9 , ОСОБА_11 передав вказівку ОСОБА_10 , який виконав дані дії та близько 13:00 25.06.2025 в ході оновлення додатку «ІНФОРМАЦІЯ_14» побачив свій оновлений статус, де була відсутні графа «Вас розшукує ІНФОРМАЦІЯ_13».
В подальшому, 26.06.2025 близько 08:50, виконуючи вказівки ОСОБА_9 ОСОБА_10 прибув до майданчику тримання транспортних засобів за адресою: Одеська обл., Болградськирй р-н., м. Арциз, пров. Транспортний, 2Б,В,Г, де його зустрів ОСОБА_8 та достовірно усвідомлюючи відсутність законних підстав у ОСОБА_10 для виключення з бази даних осіб, які не оновили військово-облікові дані, не проходження ним військово-лікарської комісії передав йому військово-обліковий документ на ім'я ОСОБА_10 № НОМЕР_6, виданий ІНФОРМАЦІЯ_7 ( АДРЕСА_1 ) 20.06.2025 та довідку № 9 від 22.05.2025 щодо медичного огляду ВЛК, видана першим ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 ) та зареєстрована за № 90/1121 від 20.06.2025.
Таким чином, у вказаний період час, за вищевикладених обставин, перебуваючи на території Ізмаїльського та Болградського районів Одеської області, група осіб до якої входить ОСОБА_9 , ОСОБА_8 та ОСОБА_7 виконуючи свій злочинний умисел направлений на особисте незаконне збагачення, використовуючи службове становище, діючи умисно, усвідомлюючи протиправний характер своїх дій, злочинні наслідки своїх дій, виконали всі дії направлені на незаконне виключення з обліку осіб, які перебувають у розшуку ІНФОРМАЦІЯ_13, у зв'язку із не оновленням військово-облікових даних у встановленому законом порядку військовозобов'язаного громадянина України ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_8 шляхом внесення відомостей до інформаційних систем та виготовлення військово-облікових документів, за що отримали першу частину неправомірної вигоди за свої протиправні дії у розмірі 2100 доларів США.
Продовжуючи свою протиправну діяльність, діючи умисно відповідно до заздалегідь узгодженому плану, переслідуючи ціль отримання повної суми неправомірної вигоди, яка становить 7000 доларів США за свої протиправні дії пов'язані з незаконним виключенням з обліку осіб, які перебувають у розшуку ІНФОРМАЦІЯ_13, у зв'язку із не оновленням військово-облікових даних ОСОБА_9 03.07.2025 приблизно о 12:00 зустрівся з ОСОБА_11 в автомобілі «Mitsubishi Lancer» д.н.з. іноземної держави НОМЕР_5 , який знаходився біля будинку за адресою: Одеська обл., м. Ізмаїл, вул. Телеграфна, буд. 66.
Так, перебуваючи у вказаному автомобілі ОСОБА_9 отримав від ОСОБА_11 другу частину неправомірної вигоди у розмірі 4900 доларів США, що станом на 03.07.2025 відповідно до офіційного курсу НБУ становить 204 869 (двісті чотири тисячі вісімсот шістдесят дев'ять) грн., які мав намір розподілити між іншими учасниками злочинної групи.
Після вищевказаних дій протиправні діяльність групи осіб, до якої входить ОСОБА_9 , ОСОБА_8 та ОСОБА_7 була припинена та їх затримано у порядку ст. 208 КПК України.
Слідчий подав до суду клопотання про продовження строку досудового розслідування.
Прокурор в судовому засіданні підтримав доводи клопотання та просив продовжити строк досудового розслідування вказаного кримінального провадження до п'яти місяців.
Захисники та підозрювані заперечували проти продовження строку досудового розслідування до шести місяців.
Вислухавши думку прокурора, з'ясувавши правову позицію захисників та підозрюваних, дослідивши матеріали клопотання, слідчий суддя приходить до висновку про задоволення клопотання слідчого, виходячи з наступного.
Постановою керівника Білгород-Дністровської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони південного регіону ОСОБА_13 від 27.08.2025 строк досудового розслідування у кримінальному провадженні продовжено до 3-ох (трьох місяців), а саме до 04.10.2025.
В подальшому, ухвалою слідчого судді Пересипського районного суду м. Одеси від 02.10.2025 продовжено строк досудового розслідування у кримінальному провадженні до 5 місяців, а саме до 04.12.2025.
Однак, закінчити досудове розслідування, у передбачений п. 2 абз. 3 ч. 1 ст. 219 КПК України строк, протягом 5 (п'яти) місяців з дня повідомлення ОСОБА_9 , ОСОБА_8 та ОСОБА_7 про підозру у вчиненні інкримінованих кримінальних правопорушень не можливо, оскільки для прийняття законного та обґрунтованого рішення за вказаними матеріалами досудового розслідування необхідно виконати наступне:
?вирішити питання щодо зміни грифів секретності з матеріалів НСРД, які проводились під час досудового розслідування кримінального провадження;
?отримати висновок службового розслідування ІНФОРМАЦІЯ_9 щодо можливих неправомірних дій службових осіб ІНФОРМАЦІЯ_13 та інших причетних осіб;
?встановити інших службових осіб ІНФОРМАЦІЯ_13, які можуть бути причетними до вказаного злочину;
?надати доручення оперативному підрозділу з метою встановлення інших можливих протиправних дій групи осіб, до якої входять ОСОБА_9 , ОСОБА_8 та ОСОБА_7 ;
?завершити детальний огляд мобільних телефонів, вилучених під час обшуків та затримань;
?з урахуванням отриманої інформації за результатами проведення відповідних слідчих дій, вирішити питання наявність/відсутність підстав для повідомлення підозрюваних про зміну раніше повідомленої підозри;
?виконати вимоги, передбачені ст. ст. 290, 291 КПК України, а саме відкрити матеріали досудового розслідування, скласти обвинувальний акт і реєстр матеріалів досудового розслідування, скерувати обвинувальний акт до суду.
Результати проведення зазначених слідчих дій мають суттєве значення для слідства, оскільки висновки призначених судових експертиз та показання мають конкретизувати обставини та наслідки від злочину, отже остаточна кваліфікація дій підозрюваних, впливає на конкретність обвинувачення, а також для підтвердження або спростування первинних показань учасників кримінального провадження.
Відомості, які будуть отримані в результаті перелічених слідчих (розшукових) та інших процесуальних дій, мають значення доказів у кримінальному провадженні, оскільки підтвердять або спростують причетність підозрюваних, а також інших осіб, до вчинення вказаних кримінальних правопорушень за обставинами кримінального провадження.
Без розсекречення протоколів проведених негласних слідчих (розшукових) дій, ухвал суду, які стали підставою для проведення негласних слідчих (розшукових) дій неможливо підтвердити або спростувати факт належної процедури їх проведення, що працівники правоохоронного органу діяли відповідно до вимог КПК України, що зведе нанівець проведені негласні слідчі (розшукові) дії.
Згідно ст.295-1 ч.1 КПК України у випадках, передбачених ст.294 КПК України, продовження строку досудового розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, постановленої за відповідним клопотання прокурора або слідчого.
Згідно ст.219 ч.2 КПК України досудове розслідування повинно бути закінчено протягом двох місяців з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні злочину. Строк досудового розслідування може бути продовжений у порядку, передбаченому параграфом 4 глави 24 цього Кодексу. При цьому загальний строк досудового розслідування не може перевищувати, зокрема, дванадцяти місяців із дня повідомлення особі про підозру у вчиненні тяжкого або особливо тяжкого злочину.
Згідно ст.294 ч.3 КПК України, якщо з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні злочину досудове розслідування (досудове слідство) неможливо закінчити у строк, зазначений у пункті 2 абзацу третього частини першої статті 219 цього Кодексу, він може бути продовжений в межах строків, встановлених пунктами 2 та 3 частини другої статті 219 цього Кодексу, зокрема, до шести місяців - слідчим суддею за клопотанням слідчого, погодженим з керівником обласної прокуратури або його першим заступником чи заступником, заступниками Генерального прокурора.
Як вбачається з наданих стороною обвинувачення матеріалів, які обґрунтовують клопотання, зазначені у клопотанні обставини підозри мають місце і підтверджуються на цьому етапі розслідування достатньою сукупністю даних, детальний перелік яких міститься в клопотанні слідчого.
Слідчим в клопотанні та за наслідками судового засідання доведена неможливість закінчення досудового розслідування у даному кримінальному провадженні в строк, беручи до уваги те, що особливу складність кримінального провадження та необхідність проведення слідчих (розшукових) і процесуальних дій, які мають суттєве значення для досудового розслідування, у зв'язку з чим завершити досудове розслідування та направити обвинувальний акт до суду у тримісячний строк не можливо, вбачаються достатні підстави для продовження строку досудового розслідування, у зв'язку з чим клопотання слідчого про продовження строку досудового розслідування є обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 219, 294-295-1, 309, 376 КПК України, слідчий суддя,
Клопотання старшого слідчого Другого слідчого відділу (з дислокацією у місті Одесі) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Миколаєві ОСОБА_6 , погодженого прокурором Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Південного регіону, про продовження строку досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42025164220000016 від 21.03.2025, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. ст. 368 КК України, - задовольнити.
Продовжити строк досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42025164220000016 від 21.03.2025 за підозрою ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_10 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 27, ч. 3 ст. 368 КК України, ОСОБА_8 ІНФОРМАЦІЯ_11 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 27, ч. 3 ст. 368 КК України, ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_12 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України, до 6 (шести) місяців, тобто до 04.01.2026.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1