Ухвала від 25.11.2025 по справі 607/24452/25

УХВАЛА

Іменем України

25.11.2025 Справа №607/24452/25 Провадження №1-кс/607/6912/2025

м. Тернопіль

Слідча суддя Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , підозрюваного ОСОБА_4 , захисника ОСОБА_5 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області клопотання прокурора відділу Тернопільської обласної прокуратури ОСОБА_3 під час досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42024210000000054 від 23.04.2024 про продовження строку дії обов'язків, передбачених ч. 5 ст. 194 КПК України та покладених на

ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Білозірка Лановецького району Тернопільської області, громадянина України, з вищою освітою, одруженого, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , працюючого заступником начальника відділу ресурсного забезпечення Головного управління ДСНС України у Тернопільській області, раніше не судимого,

підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України,

УСТАНОВИЛА:

24.11.2025 прокурор відділу Тернопільської обласної прокуратури ОСОБА_3 звернувся до слідчої судді Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області з клопотанням про продовження строку дії обов'язків, передбачених ч. 5 ст. 194 КПК України та покладених на підозрюваного ОСОБА_4 під час досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42024210000000054 від 23.04.2024 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України.

Клопотання мотивоване тим, що Четвертим слідчим відділом (з дислокацією у м. Тернополі) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Львові, здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні

№ 42024210000000054 від 23.04.2024 за підозрою ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України.

Під час проведення досудового розслідування встановлено, що відповідно до наказу Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Тернопільській області «Про кадрові питання» № 29 від 30.04.2021, підполковника служби цивільного захисту ОСОБА_4 призначено на посаду заступника начальника відділу ресурсного забезпечення Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Тернопільській області (далі - ГУ ДСНС України у Тернопільській області).

Крім цього, згідно з наказом ГУ ДСНС України у Тернопільській області

№ НС-293/64 від 25.08.2021 підполковника служби цивільного захисту ОСОБА_4 визначено як уповноважену особу в ГУ ДСНС України у Тернопільській області, відповідальну за організацію та проведення публічних закупівель в електронній системі «PROZORRO», зокрема: за оприлюднення звіту про договір за закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель; спрощені закупівлі; закупівлі з використанням електронного каталогу.

Відповідно до пункту 1 Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1052 від 16.12.2015 (далі за текстом - Положення про ДСНС), Державна служба України з надзвичайних ситуацій (далі за текстом - ДСНС) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ і який реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, а також гідрометеорологічної діяльності.

Згідно з підпунктом 2 пункту 3 Положення про ДСНС до основних завдань ДСНС віднесено, зокрема, здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб.

Відповідно до розділу 1 Положення про Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Тернопільській області, затвердженого наказом ДСНС від 04.02.2013 № 2 (у редакції наказу ДСНС 29.03.2021 № 167) ГУ ДСНС України у Тернопільській області є територіальним органом Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Тернопільській області, уповноваженим на забезпечення реалізації державної політики у сферах цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб.

Головне управління підпорядковується ДСНС.

Згідно з розділом 3 Положення про ГУ ДСНС України у Тернопільській області основними завданнями, серед іншого, є: реалізація державної політики у сфері цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій, запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб; здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сфері цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб.

Так, ГУ ДСНС України у Тернопільській області відповідно до покладених на нього завдань (розділ 4 Положення): організовує і здійснює безпосередньо та через підпорядковані підрозділи державний нагляд (контроль) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки та цивільного захисту місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування та суб'єктами господарювання; складає акти перевірок, видає приписи, постанови, розпорядження про усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки, а в разі встановлення порушень, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей, звертається до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, окремих приміщень, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту; застосовує адміністративно-господарські санкції за порушення вимог законодавства у сфері цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки.

Головне управління утримується за рахунок коштів державного бюджету, інших джерел, не заборонених законом. Форма власності Управління - державна. Головне управління є юридичною особою публічного права, має самостійний баланс, рахунки в установах Державної казначейської служби України, печатку із зображенням Державного Герба України і своїм найменуванням. (розділи 13, 14 Положення).

Згідно з розділом І Положення про відділ ресурсного забезпечення ГУ ДСНС України у Тернопільській області, затвердженого наказом ГУ ДСНС України у Тернопільській області № НС-100/64 від 03.06.2021, відділ є організуючим та координуючим органом у сфері ресурсного забезпечення ГУ ДСНС України у Тернопільській області та структурних підрозділів, здійснює свою діяльність у тісному контакті з іншими підрозділами Головного управління.

До основних завдань Відділу (розділ 2 Положення), зокрема віднесено:

- представництво Головного управління з питань ресурсного забезпечення, будівництва, гуманітарної допомоги, резервів, закупівель у підприємствах незалежно від форм власності, управліннях, установах, організаціях, подання керівництву пропозицій щодо укладання з ними угоди в межах наданої компетенції;

- формування плану закупівель апарату Головного управління у межах виділеного фінансування з Державного бюджету;

- визначення потреби у забезпеченні підрозділів Головного управління матеріальними та фінансовими ресурсами та організація роботи щодо придбання, обліку та аналізу необхідної кількості пожежно-технічного озброєння, аварійно-рятувального обладнання, ПММ, речового майна та продовольства;

- здійснення координації діяльності підпорядкованих підрозділів Головного управління з питань ефективного використання коштів передбачених державним бюджетом на реалізацію видатків, що належать до компетенції Відділу;

- у встановленому законодавством порядку здійснення придбання необхідних матеріально-технічних ресурсів для підрозділів області;

- здійснення контролю за ефективним використанням коштів державного бюджету та спеціальних фондів на оплату спожитих енергоносіїв та комунальних послуг у підрозділах Головного управління, капітального будівництва, капітального та поточного ремонту та інших видатків за напрямками діяльності, що входять до компетенції Відділу.

Відділ виконує наступні функції (розділ ІІІ Положення):

- визначає потребу у забезпеченні підрозділів матеріальними та фінансовими ресурсами. Готує інформацію до подачі заявок з належними розрахунками до відповідних органів. Організовує роботу із закупівель майна для підрозділів Головного управління;

- розробляє плани постачання і розподілу матеріально-технічних засобів для підрозділів, оформляє наряди на їх видачу;

- здійснює постійний моніторинг стану матеріально-технічного забезпечення, планування перспективних напрямків ресурсного постачання, а також маркетингові дослідження ринку спеціального озброєння, спецзасобів, транспорту для потреб підрозділів Головного управління;

- розробляє та доводить до підпорядкованих підрозділів керівні документи по організації ресурсного забезпечення;

- розробляє розрахунки необхідних коштів за напрямками діяльності Відділу та корегує їх відповідно до затверджених призначень;

- контролює виконання посадовими особами підрозділів Головного управління діючих наказів, положень та інструкцій в межах своєї компетенції;

- організовує та приймає участь у конкурентних торгах, електронних торгах (на електронних майданчиках), у сфері закупівель товарів і послуг за державні кошти. Опрацьовує проекти договорів з підприємствами та організаціями незалежно, від форм власності, на постачання матеріально-технічних ресурсів;

- організовує та приймає участь в проведенні інструктивних нарад-семінарів з керівниками підрозділів з питань ресурсного забезпечення. Готує матеріали для заслуховування керівників підрозділів Головного управління за результатами їх службової діяльності.

Відповідно до розділу ІV Положення Відділ має, серед іншого, наступні права та обов'язки: проводить перевірки підрозділів Головного управління з питань оприбуткування, законності та доцільності придбання, витрати і списання матеріальних засобів; за погодженням керівництва Головного управління отримує від керівників структурних підрозділів довідки, розрахунки, пояснення та інші матеріали, документи, необхідні для виконання покладених на Відділ завдань.

Згідно з розділом 2 Посадової інструкції заступника начальника відділу ресурсного забезпечення Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Тернопільській області, затвердженої першим заступником начальника Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Тернопільській області від 30.04.2021, серед завдань та обов'язків визначено, що заступник начальника відділу:

- організовує роботу щодо виконання поставлених завдань;

- представляє Головне управління з питань ресурсного забезпечення, будівництва, гуманітарної допомоги, резервів, закупівель, у підприємствах незалежно від форм власності, управліннях, установах, організаціях, подання керівництву пропозицій щодо укладання з ними угоди в межах наданої компетенції;

- відповідає за організацію роботи по будівництву, реконструкції капітальному ремонту об?єктів підрозділів Головного управління.

- організовує технічні огляди будівель і приміщень підрозділів, визначає необхідність їх в капітальному ремонті і реконструкції;

- здійснює організацію технічного нагляду за будівництвом, реконструкцією і капітальним ремонтом об?єктів підрозділів області при виконанні ремонтно-будівельних робіт;

- визначає кошти, необхідні на будівництво, реконструкцію, капітальний ремонт об?єктів підрозділів області та подає пропозиції керівництву для прийняття рішень;

- здійснює контроль за підготовкою відповідних наказів, оглядів та протокольних рішень з питань будівництва, реконструкції та капітальному ремонту об?єктів Головного управління;

- приймає участь в розробці планів постачання і розподілу матеріально-технічних засобів для підрозділів, оформляє наряди на їх видачу;

- здійснює постійний моніторинг стану матеріально-технічного забезпечення, планування перспективних напрямків ресурсного постачання, в також маркетингові дослідження ринку майна служби КЕС для потреб підрозділів Головного управління;

- бере участь у розробленні та здійсненні комплексу заходів організаційного характеру та плану робіт щодо покращання матеріально технічної бази підрозділів;

- забезпечує своєчасну підготовку даних про стан матеріально- технічного забезпечення, інших довідкових даних керівництву для прийняття рішень;

- контролює правильну експлуатацію, зберігання, обслуговування, своєчасне поновлення запасів матеріально-технічних засобів;

- здійснює контроль за експлуатацією споруд, обладнання, належного утримання територій підрозділів області;

- розробляє розрахунки необхідних коштів за напрямками діяльності та корегує їх відповідно до затверджених призначень;

- готує проекти розпоряджень, вказівок і роз?яснень у межах своєї компетенції щодо порядку і методики матеріально-технічного забезпечення та виконання поставлених завдань;

- розробляє та подає до ДСНС України проекти кошторисів до бюджетного запиту на наступний рік з детальними розрахунками;

- вносить пропозиції до формування плану закупівель апарату Головного управління у межах виділеного фінансування з Державного бюджету;

- відповідає за здійснення закупівель згідно вимог Закону України «Про публічні закупівлі» в апараті Головного управління, як уповноважена особа, через автоматизовану систему електронних закупівель Прозорро;

- відповідає за здійснення закупівель згідно вимог Закону України «Про публічні закупівлі» в апараті Головного управління, як секретар тендерного комітету через автоматизовану систему електронних закупівель Прозорро до 01.01.2022;

- визначає потребу у забезпеченні підрозділів матеріальними та фінансовими ресурсами. Готує інформацію до подачі заявок з належними розрахунками до відповідних органів. Організовує та забезпечує роботу з закупівель майна для підрозділів Головного управління;

- виконує інші функції, що випливають з покладених на нього завдань.

Згідно з розділом 4 Посадової інструкції заступник начальника відділу несе персональну відповідальність за своєчасне і повне виконання законодавчих актів за дорученою ділянкою роботи.

Відповідно до розділу 5 Посадової інструкції заступник начальника відділу повинен знати: порядок складання заявок на матеріали, укладення договорів з постачальниками і контролю за їх виконання, установленням лімітів на відпускання матеріалів підрозділам підприємства; прейскуранти оптових і роздрібних цін, номенклатуру споживаних матеріалів.

Відповідно до розділу 1 Положення про уповноважену особу в Головному управлінні Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Тернопільській області, відповідальну за організацію та проведення публічних закупівель в електронній системі PROZORRO, затвердженого наказом ГУ ДСНС України у Тернопільській області № НС-295/64 від 25.08.2021 (далі - Положення про уповноважену особу), уповноважена особа (особи) - службова (посадова) чи інша особа, яка є фахівцем ГУ ДСНС України у Тернопільській області і визначена відповідальною за організацію та проведення процедур закупівель/спрощених закупівель в електронній системі: за оприлюднення звіту про договір за закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель, спрощених закупівель, закупівель з використанням електронного каталогу згідно із Законом на підставі власного розпорядчого рішення замовника або трудового договору (контракту).

Уповноважена особа під час організації та проведення процедури закупівлі/спрощеної закупівлі повинна забезпечити об'єктивність і неупередженість процесу організації та проведення процедур закупівель/ спрощених закупівель в інтересах замовника.

Уповноважена особа у своїй діяльності керується Законом, принципами здійснення публічних закупівель, визначених Законом, іншими нормативно-правовими актами та цим Положенням.

Відповідно до п. 3.4 розділу 3 Положення про уповноважену особу рішення уповноваженої особи оформляється протоколом із зазначенням дати прийняття рішення, який підписується уповноваженою особою.

Згідно з п. 3.9 розділу 3 Положення про уповноважену особу до основних завдань (функцій) уповноваженої особи, серед інших, належать: планування закупівель та формування річного плану закупівель в електронній системі закупівель; проведення попередніх ринкових консультацій з метою аналізу ринку; здійснення вибору процедури закупівлі; проведення процедур закупівель/спрощених закупівель; забезпечення, рівних умов для всіх учасників, об'єктивний та чесний вибір переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі; забезпечення складання, затвердження та зберігання відповідних документів з питань публічних закупівель, визначених Законом; забезпечення оприлюднення в електронній: системі закупівель інформації, необхідної для виконання вимог Закону.

Уповноважена особа під час виконання своїх функцій керується наступними принципами: добросовісної конкуренції серед учасників; максимальної економії та ефективності; відкритості та прозорості на всіх стадіях закупівлі; недискримінації учасників; об'єктивного та неупередженого визначення переможця закупівлі; запобігання корупційним діям і зловживанням (п. 3.10 розділу 3 Положення про уповноважену особу).

Відповідно до розділу 4 Положення про уповноважену особу (права та обов'язки уповноваженої особи) уповноважена особа має право: запитувати та отримувати рекомендації та інформацію від суб'єктів господарювання для планування закупівель та підготовки до проведення процедур закупівель/спрощених закупівель; вимагати та отримувати від службових осіб підрозділів замовника інформацію та документи, необхідні для виконання завдань (функцій), пов'язаних з організацією та проведенням процедур закупівель/спрощених закупівель.

Уповноважена особа зобов'язана: дотримуватися законодавства у сфері публічних закупівель та цього Положення; організовувати та проводити процедури закупівель. Уповноважена особа несе персональну відповідальність: за прийнятті нею рішення і вчинені дії (бездіяльність) відповідно до законів України; за повноту та достовірність інформації, що оприлюднюються на веб- порталі Уповноваженого органу з питань закупівель; за порушення вимог, установлених Законом та нормативно-правовими актами, прийнятими на його виконання.

Згідно з положеннями ст. 2 Закону України «Про державний захист працівників суду і правоохоронних органів» правоохоронні органи - органи прокуратури, Національної поліції, служби безпеки, Військової служби правопорядку у Збройних Силах України, Національне антикорупційне бюро України, органи охорони державного кордону, Бюро економічної безпеки України, органи і установи виконання покарань, слідчі ізолятори, органи державного фінансового контролю, рибоохорони, державної лісової охорони, інші органи, які здійснюють правозастосовні або правоохоронні функції.

Таким чином ОСОБА_4 , перебуваючи на посаді заступника начальника відділу ресурсного забезпечення ГУ ДСНС України у Тернопільській області та виконуючи організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції, відповідно до п. 1 примітки до ст. 364 та ч. 3 ст. 18 КК України був службовою особою та працівником правоохоронного органу.

Принципами здійснення публічних закупівель відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону України «Про публічні закупівлі» є: 1) добросовісна конкуренція серед учасників; 2) максимальна економія, ефективність та пропорційність; 3) відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель; 4) недискримінація учасників та рівне ставлення до них; 5) об'єктивне та неупереджене визначення переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі; 6) запобігання корупційним діям і зловживанням.

Відповідно до п. 10 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України № 1178 від 12.10.2022 (далі за текстом - Особливості) (в редакції від 11.07.2023) Замовники, у тому числі централізовані закупівельні організації, здійснюють закупівлі товарів і послуг (крім послуг з поточного ремонту, предмет закупівлі яких визначається відповідно до пункту 3 розділу II Порядку визначення предмета закупівлі, затвердженого наказом Мінекономіки від 15 квітня 2020 р. № 708 (далі за текстом - послуги з поточного ремонту), вартість яких становить або перевищує 100 тис. гривень, послуг з поточного ремонту, вартість яких становить або перевищує 200 тис. гривень, робіт, вартість яких становить або перевищує 1,5 млн. гривень, шляхом застосування відкритих торгів у порядку, визначеному цими особливостями, та/або шляхом використання електронного каталогу для закупівлі товару відповідно до порядку, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2020 № 822 «Про затвердження Порядку формування та використання електронного каталогу», з урахуванням положень, визначених цими особливостями.

Так, заступник начальника відділу ресурсного забезпечення ГУ ДСНС України у Тернопільській області ОСОБА_4 , будучи службовою особою та працівником правоохоронного органу, а також обізнаним із своїми посадовими обов'язками, Законами України та нормативно-правовими актами, у яких встановлено правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг, неналежно виконав свої службові обов'язки через несумлінне ставлення до них, внаслідок чого державним інтересам спричинено тяжкі наслідки за наступних обставин.

На виконання п. 2.2 Плану заходів цифрового розвитку ДСНС України на 2023 рік, затвердженого наказом ДСНС України від 26.12.2022 №761, яким передбачена реконструкція інформаційно-комунікаційних систем ОКЦ у територіальних органах, помічником начальника Головного управління з питань телекомунікацій, інформаційних технологій та Системи 112 ГУ ДСНС України в Тернопільській області ОСОБА_6 01.06.2023 підготовлено рапорт, який погоджено заступником начальника оперативно-координаційного центру ГУ ДСНС України в Тернопільській області ОСОБА_7 , про необхідність закупівлі для ГУ ДСНС України в Тернопільській області наступного обладнання:

- світлодіодний екран розміром 4000х1920, роздільною здатністю 3200х1536 з контролером та відеосервером - 1 шт;

- світлодіодний екран розміром 960х1280, роздільною здатністю 384х515 з контролером - 5 шт.;

- світлодіодний екран розміром 3040х1920 роздільною здатністю 1216х768 з контролером - 1 шт.;

- телевізор з діагоналлю 86 дюймів - 1 шт.;

- телевізор з діагоналлю 65 дюймів - 10 шт.;

- телевізор з діагоналлю 55 дюймів - 6 шт.;

- телевізор з діагоналлю 43 дюйми - 1 шт.

Надалі 20.06.2023 ОСОБА_6 з метою визначення очікуваної вартості предмета закупівлі підписано та скеровано електронною поштою запит цінових пропозицій суб'єктам господарювання про надання комерційних пропозицій щодо вищевказаного телевізійного та аудіовізуального обладнання з врахуванням питань логістики, монтажу та розхідних матеріалів.

Так, до ГУ ДСНС України в Тернопільській області надійшли наступні комерційні пропозиції від суб'єктів господарювання: фізичної особи-підприємця ОСОБА_8 (ІПН НОМЕР_1 ) - вартістю 3531950,00 грн, ТОВ «АЙТІ ЕВЕРЕСТ» (код ЄДРПОУ 32014627) - вартістю 3483820,00 грн та ТОВ «ГРАФІКАПРОМ» (код ЄДРПОУ 43002514) - вартістю 3954800,00 грн.

Разом з тим у комерційних пропозиціях ФОП ОСОБА_8 та ТОВ «АЙТІ ЕВЕРЕСТ» вказані ціни телевізорів з діагоналлю 65 дюймів та 55 дюймів за одну штуку, ціну телевізора з діагоналлю 43 дюйми не вказано взагалі.

Надалі, точної дати та часу досудовим розслідуванням не встановлено, ініціативним підрозділом у складі заступника начальника оперативно- координаційного центру ГУ ДСНС України в Тернопільській області ОСОБА_7 , заступника начальника центру - начальника сектору телекомунікаційних систем ОКЦ ГУ ДСНС України в Тернопільській області ОСОБА_9 , начальника управління реагування на надзвичайні ситуації ГУ ДСНС України в Тернопільській області ОСОБА_10 , погодженого начальником відділу економіки і фінансів (головного бухгалтера) ГУ ДСНС України в Тернопільській області ОСОБА_11 , відповідно до положень Порядку ведення договірної роботи в системі ДСНС, затвердженого наказом ДСНС № 200 від 29.03.2019, складено службову записку, адресовану уповноваженій особі, щодо включення до Річного плану закупівель на 2023 рік та здійснення закупівлі комплектів світлодіодних екранів з контролером та телевізорів з очікуваною вартістю закупівлі 3791 070,00 грн.

У свою чергу ОСОБА_4 , будучи уповноваженою особою, яка забезпечує планування закупівель та формування річного плану закупівель в електронній системі закупівель, а також проведення попередніх ринкових консультацій з метою аналізу ринку відповідно до Положення про уповноважену особу, неналежно виконуючи свої службові обов'язки через несумлінне ставлення до них, розуміючи, що порушення порядку формування очікуваної вартості закупівлі може призвести до наслідків у виді надмірно сплачених коштів Державного бюджету України, не перевірив надані вищевказаними суб'єктами господарювання комерційні пропозиції з метою формування очікуваної вартості предмета закупівлі в сумі 3791070,00 грн, оскільки умови запланованої закупівлі (обсяги закупівлі) не співставні з умовами закупівлі, зазначені в комерційних пропозиціях ФОП ОСОБА_8 , ТОВ «АЙТІ ЕВЕРЕСТ» та ТОВ «ГРАФІКАПРОМ», що є порушенням вимог абз. 6 пп 1) п. 1 розділу ІІІ Примірної методики визначення очікуваної вартості предмета закупівлі, затвердженої наказом Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України від 18.02.2020 № 275 (далі - Примірна методики). Окрім того, заходів щодо повторного скерування суб'єктам господарювання запитів цінових пропозицій, в тому числі виробникам, або ж застосування інших способів при визначенні очікуваної вартості предмета закупівлі відповідно до Примірної методики, зокрема пошук, збір та аналіз загальнодоступної інформації про ціну в мережі Інтернет, ОСОБА_4 не вжив.

Відповідно до Протоколу № 23 від 21.07.2023 «Щодо прийняття рішення уповноваженою особою» ОСОБА_4 прийнято рішення провести закупівлю комплектів світлодіодних екранів з контролером та телевізорів шляхом проведення процедури закупівлі відкриті торги з Особливостями. Очікувана вартість предмета закупівлі становить 3791 070,00 грн.

У подальшому ОСОБА_4 24.07.2023 в електронній системі закупівель Prozorro оприлюднено оголошення UA-2023-07-21-009714-a про проведення відкритих торгів з особливостями на закупівлю товару за предметом закупівлі «КОД ДК 021:2015-32320000-2 телевізійне й аудіовізуальне обладнання (комплекти світлодіодних екранів з контролером та телевізори)» з очікуваною вартістю предмету закупівлі: 3 791 070,00 грн, а саме: 3 комплектів світлодіодних екранів з контролером та 11 телевізорів.

Згідно з протоколом розкриття тендерних пропозицій від 29.07.2023 встановлено, що по закупівлі з класифікатором UA-2023-07-21-009714-a за предметом закупівлі «ДК 021:2015-32320000-2 телевізійне й аудіовізуальне обладнання (комплекти світлодіодних екранів з контролером та телевізори)» подана лише одна тендерна пропозиція від ТОВ «ГРАФІКАПРОМ» з ціною 3 790 968,00 грн.

Надалі 01.08.2023 ОСОБА_4 , будучи уповноваженою особою ГУ ДСНС України у Тернопільській області, склав та підписав протокол №28 «Щодо прийняття рішення уповноваженої особою» про визнання ТОВ «ГРАФІКАПРОМ» переможцем процедури закупівлі UA-2023-07-21-009714-a та прийняття рішення про намір укласти договір про закупівлю з переможцем.

На виконання вищевказаного рішення 14.08.2023 між ГУ ДСНС у Тернопільській області, в особі начальника ОСОБА_12 , та ТОВ «ГРАФІКАПРОМ», в особі директора ОСОБА_13 , укладено договір №144, відповідно до якого Товариство зобов?язується поставити замовнику товари в асортименті та кількості, зазначеними в специфікації (додаток 1 до договору), що додається до цього договору і є його невід?ємною частиною, а замовник - прийняти і оплатити такі товари.

Відповідно до п.3.1. Договору №144 ціна договору становить 3790968,00 грн, у тому числі ПДВ - 631828,00 грн Товар оплачується і відпускається за цінами, вказаними в Специфікації до цього Договору, в які входять всі податки і збори, доставка, навантажувально-розвантажувальні роботи, монтаж (пуско-налагоджувальні роботи).

Відповідно до Специфікації до Договору № 144 (Додаток 1) зазначено найменування товару, одиниця виміру, кількість, ціна за одиницю з ПДВ, сума з ПДВ, а саме:

- світлодіодний екран «MEDIA DISPLAY PH1.25 Indoor Full Color 4000x1920» з контролером «NovaStar VX 1000» та відеосервером «Impression P+» ТИП 1 - 1 комплект за ціною 1 836 570,00 грн на суму 1836 570,00 грн;

- світлодіодний екран «MEDIA DISPLAY PH2.5 Indoor Full Color 3040x1920» з контролером «NovaStar ТВ 6» ТИП 2 - 1 комплект за ціною 616662,00 грн на суму 616662,00 грн;

- світлодіодний екран «MEDIA DISPLAY PH2.5 Indoor Full Color 960?1280» 3 контролером «NovaStar VX6S» ТИП 3 - 1 комплект за ціною 730266,00 грн на суму 730266,00 грн;

- телевізор «PHILIPS 86PUS8807/12», для відображення агітаційно-пропагандиських матеріалів у пресхолі Центру управління надзвичайними ситуаціями - 1 штука за ціною 137490,00 грн на суму 137490,00 грн;

- телевізор «PHILIPS 65PUS8118/12», для залу нарад Центру управління надзвичайними ситуаціями - 8 штук за ціною 46 998,00 грн на загальну суму 375984,00 грн;

- телевізор «PHILIPS 65PUS8118/12», для операційного залу Центру управління надзвичайними ситуаціями - 2 штуки за ціною 46998,00 грн на загальну суму 93996, 00 грн.

Надалі, на виконання умов зазначеного вище договору та відповідно до видаткових накладних № 76 від 04.09.2023 та № 82 від 22.09.2023 ТОВ «ГРАФІКАПРОМ» поставило ГУ ДСНС у Тернопільській області вищевказаний товар загальною вартістю 1954398,00 грн та 1836570,00 грн відповідно, в загальній сумі 3790 968,00 грн, а ГУ ДСНС у Тернопільській області проведено оплату за товар по платіжних інструкціях № 1026 від 04.09.2023 та № 1185 від 26.09.2023 на суми 1954398,00 грн та 1836570,00 грн відповідно, а всього на загальну суму 3790968,00 грн.

Таким чином ОСОБА_4 , обіймаючи посаду заступника начальника відділу ресурсного забезпечення ГУ ДСНС України в Тернопільській області та будучи уповноваженою особою з публічних закупівель, неналежно виконав свої службові обов'язки через несумлінне ставлення до них, зокрема з недотриманням п. 2 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про публічні закупівлі» принципів закупівлі щодо максимальної економії та положень Примірної методики щодо визначення очікуваної вартості предмета закупівлі, організував та забезпечив проведення закупівлі комплектів світлодіодних екранів з контролерами та телевізорів загальною вартістю 3790968,00 грн, при їх ринковій вартості 2990724,57 грн, внаслідок чого державним інтересам в особі ГУ ДСНС України у Тернопільській області спричинено матеріальну шкоду в розмірі 800243,43 грн, що є тяжкими наслідками.

Прокурор вважає, що у кримінальному провадженні № 42024210000000054 від 23.04.2024 наявна обґрунтована підозра щодо вчинення ОСОБА_4 кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України, що підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами.

29.09.2025 у цьому кримінальному провадженні ОСОБА_4 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України.

02.10.2025 ухвалою слідчої судді Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області до ОСОБА_4 застосований запобіжний захід у виді особистого зобов'язання на строк до 27.11.2025 та покладено на нього обов'язки, передбачені ч. 5 ст. 194 КПК України, а саме:прибувати за кожною вимогою до слідчого, прокурора чи суду; не відлучатися із населеного пункту, в якому він зареєстрований та проживає, без дозволу слідчого, прокурора або суду; повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та/або місця роботи; утримуватися від спілкування з ОСОБА_7 , ОСОБА_9 , ОСОБА_11 , ОСОБА_10 , ОСОБА_6 щодо обставин, викладених у письмовому повідомленні про підозру ОСОБА_4 у цьому ж кримінальному провадженні; у разі наявності здати на зберігання до Управління державної міграційної служби України в Тернопільській області свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в'їзд в Україну.

Прокурор зазначив, що ризики, передбачені ч. 1 ст. 177 КПК України та встановлені в ухвалі слідчої судді від 02.10.2025, продовжують існувати та не зменшились.

За таких підстав прокурор просить продовжити на 2 місяці строк дії покладених на підозрюваного ОСОБА_4 обов'язків, передбачених ч. 5 ст. 194 КПК України.

У судовому засіданні прокурор ОСОБА_3 клопотанняпідтримав та просив клопотання задовольнити повністю.

У судовому засіданні підозрюваний ОСОБА_4 та його захисник ОСОБА_5 не заперечували проти задоволення клопотання. Захисник додатково зазначив, що процесуальна поведінка підозрюваного ОСОБА_4 є належною.

Заслухавши учасників судового провадження, дослідивши зміст клопотання та додані до нього матеріали, слідча суддя дійшла висновку, що клопотання підлягає задоволенню з таких підстав.

Частина 5 ст. 194 КПК України визначає, що якщо під час розгляду клопотання про обрання запобіжного заходу, не пов'язаного з триманням під вартою, прокурор доведе наявність всіх обставин, передбачених частиною першою цієї статті, слідчий суддя, суд застосовує відповідний запобіжний захід, зобов'язує підозрюваного, обвинуваченого прибувати за кожною вимогою до суду або до іншого визначеного органу державної влади, а також виконувати один або кілька обов'язків, необхідність покладення яких була доведена прокурором.

Слідча суддя встановила, що Четвертим слідчим відділом (з дислокацією у м. Тернополі) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Львовіздійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42024210000000054 від 23.04.2024 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України.

29.09.2025 у цьому кримінальному провадженні ОСОБА_4 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України.

02.10.2025 ухвалою слідчої судді Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області до ОСОБА_4 застосований запобіжний захід у виді особистого зобов'язання на строк до 27.11.2025 та покладено на нього обов'язки, передбачені ч. 5 ст. 194 КПК України, а саме:прибувати за кожною вимогою до слідчого, прокурора чи суду; не відлучатися із населеного пункту, в якому він зареєстрований та проживає, без дозволу слідчого, прокурора або суду; повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та/або місця роботи; утримуватися від спілкування з ОСОБА_7 , ОСОБА_9 , ОСОБА_11 , ОСОБА_10 , ОСОБА_6 щодо обставин, викладених у письмовому повідомленні про підозру ОСОБА_4 у цьому ж кримінальному провадженні; у разі наявності здати на зберігання до Управління державної міграційної служби України в Тернопільській області свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в'їзд в Україну.

Строк дії указаних обов'язків визначений до 27.11.2025.

При цьому, як вбачається зі змісту зазначеної вище ухвали, при застосуванні до ОСОБА_4 запобіжного заходу слідча суддя Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області вважала доведеними ризики того, що підозрюваний може переховуватись від органів досудового розслідування та суду; незаконно впливати на свідків у цьому ж кримінальному провадженні.

25.11.2025 ухвалою слідчої судді Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області продовжений строк досудового розслідування у кримінальному проваджені № 42024210000000054 від 23.04.2024 до чотирьох місяців, тобто до 29.01.2026.

Відповідно до ч. 7 ст. 194 КПК України обов'язки, передбачені частинами п'ятою та шостою цієї статті, можуть бути покладені на підозрюваного, обвинуваченого на строк не більше двох місяців. У разі необхідності цей строк може бути продовжений за клопотанням прокурора в порядку, передбаченому статтею 199 цього Кодексу. Після закінчення строку, в тому числі продовженого, на який на підозрюваного, обвинуваченого були покладені відповідні обов'язки, ухвала про застосування запобіжного заходу в цій частині припиняє свою дію і обов'язки скасовуються.

Згідно з ч. 3 ст. 199 КПК України клопотання про продовження строку дії обов'язків, визначених ч. 5 ст. 194 КПК України, крім відомостей, зазначених у ст. 184 КПК України, має містити виклад обставин, які свідчать про те, що заявлений ризик не зменшився або з'явилися нові ризики, які виправдовують застосування запобіжного заходу, а також обставини, які перешкоджають завершенню досудового розслідування до закінчення дії попередньої ухвали про застосування запобіжного заходу.

Так, про обґрунтованість підозри, пред'явленої ОСОБА_4 , та його можливу причетність до вчиненого кримінального правопорушення свідчать матеріали кримінального провадження у їх сукупності, а саме: заява (повідомлення) громадської організації «Платформа Громадський контроль» про вчинення кримінальних правопорушень; протокол ГУ ДСНС у Тернопільській області № 23 від 21.07.2023 та додатки до нього; протокол ГУ ДСНС у Тернопільській області № 28 від 01.08.2023 та додатки до нього; висновок експерта за результатами проведення судової товарознавчої експертизи № 87/25-29 від 18.07.2025; платіжні інструкції № 1185, № 1026; протокол проведення огляду від 28.05.2025; протокол огляду від 03.06.2024; довідка (висновок) Управління Західного офісу Держаудитслужби в Тернопільській області; лист ГУ Державної казначейської служби України у Тернопільській області та додатки до нього № 7-06-06/4086 від 13.08.2025; протокол допиту свідка ОСОБА_6 від 24.09.2025; протокол допиту свідка ОСОБА_11 від 17.09.2025; протокол допиту свідка ОСОБА_9 ; протокол допиту свідка ОСОБА_10 від 15.09.2025; висновок експерта за результатами проведення судової почеркознавчої експертизи № СЕ-19/120-25/13519-ПЧ від 30.10.2025. висновок експерта за результатами проведення судово-економічної експертизи № 655/25-22 від 23.09.2025; висновок службового розслідування ГУ ДСНС у Тернопільській області.

Отже, з урахуванням змісту долучених до клопотання матеріалів кримінального провадження у їх сукупності, слідча суддя встановила, що зазначені у клопотанні обставини підозри мають місце і підтверджуються на даному етапі розслідування достатньою сукупністю доказів.

Ураховуючи, що слідча суддя на цьому етапі провадження лише зобов'язана на підставі розумної оцінки сукупності отриманих доказів визначити, що причетність особи до вчинення кримінального правопорушення є вірогідною та достатньою для застосування щодо неї обмежувального заходу, то з огляду на наведені у клопотанні прокурора та встановлені у судовому засіданні дані слідча суддя доходить висновку про обґрунтованість підозри та можливу причетність ОСОБА_4 до вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України.

Також прокурор в судовому засіданні довів існування обставин, які свідчать про те, що ризики, для запобігання яким до ОСОБА_4 був застосований запобіжний захід, продовжують існувати та не зменшились.

Так, ризик того, що ОСОБА_4 може переховуватися від органу досудового розслідування та суду підтверджується тим, що останній підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, за яке передбачене безальтернативне покарання у виді позбавлення волі на строк від двох до п'яти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років та зі штрафом від двохсот п'ятдесяти до семисот п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або без такого. Слідча суддя вважає, що зазначена обставина сама по собі може бути мотивом та підставою для підозрюваної переховуватися від суду. Таке твердження узгоджується з позицією Європейського суду з прав людини, висловленою у справі «Ілійков проти Болгарії» (рішення від 26.07.2001), де Суд зазначив, що суворість передбаченого покарання є суттєвим елементом при оц інюванні ризиків переховування. Відтак слідча суддя погоджується з доводами сторони обвинувачення, що такий ризик, заявлений під час застосування до ОСОБА_4 запобіжного заходу, не зменшився.

Так само і ризик незаконного впливу на свідків у цьому ж кримінальному провадженні для надання ними неправдивих показань або відмови від дачі показань не зменшився з огляду на те, що згідно зі ст. 23 КПК України доказове значення матимуть показання цих осіб, отримані безпосередньо судом саме під час судового розгляду кримінального провадження. За таких обставин ризик впливу на свідків існує не лише на початковому етапі кримінального провадження при зібранні доказів, а й на стадії судового розгляду до моменту безпосереднього отримання судом показань від цих осіб та дослідження їх судом. При цьому підозрюваному відомі особи свідків, а тому він як особисто, так і через третіх осіб може незаконно впливати на свідків з метою дачі ними неправдивих, неповних показань, відмови від раніше наданих показань або умисного ухилення ними від явки до органу досудового розслідування та суду для надання показань.

Відтак слідча суддя встановила, що ризики, визначені ухвалою слідчої судді від 02.10.2025, на даний час продовжують існувати та не зменшились, що свідчить про необхідність продовження строку дії покладених на підозрюваного обов'язків для стримування таких ризиків.

Крім цього, прокурор довів, що завершити досудове розслідування у строк дії попередньої ухвали про застосування до підозрюваного запобіжного заходу неможливо з підстав необхідності проведення у даному кримінальному провадженні ряду слідчих (розшукових) дій.

Відтак з огляду на наведені обставини підозри, тяжкість покарання, яке загрожує ОСОБА_4 в разі визнання його винним, переконливість наявних ризиків, які продовжують існувати, в сукупності з відомостями про особу підозрюваного, характер вчинення кримінального правопорушення, слідча суддя вважає, що прокурор довів, що жоден із більш м'яких запобіжних заходів не зможе забезпечити належну поведінку підозрюваного та запобігти вказаним вище ризикам, а тому вважає за необхідне продовжити строк дії обов'язків, покладених на ОСОБА_4 , на запропонований прокурором строк.

Указані обов'язки з урахуванням їх тривалості не виходять за межі розумного строку, відповідають характеру та тяжкості кримінального правопорушення, у вчиненні якого підозрюється ОСОБА_4 , та на даному етапі досудового розслідування є доцільними та необхідними з метою забезпечення належної процесуальної поведінки підозрюваного.

Керуючись ст. 177, 184, 194, 199, 205, 309, 369-372, 532 КПК України, слідча суддя

ПОСТАНОВИЛА:

Клопотання прокурора відділу Тернопільської обласної прокуратури ОСОБА_3 про продовження строку дії обов'язків, передбачених ч. 5 ст. 194 КПК України та покладених на підозрюваного ОСОБА_4 під час досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42024210000000054 від 23.04.2024 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України, задовольнити повністю.

Продовжити на 2 (два) місяці строк дії обов'язків, передбачених ч. 5 ст. 194 КПК України та покладених на підозрюваного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , а саме:

- прибувати за кожною вимогою до слідчого, прокурора чи суду;

- не відлучатися із населеного пункту, в якому він зареєстрований та проживає, без дозволу слідчого, прокурора або суду;

- повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та/або місця роботи;

- утримуватися від спілкування з ОСОБА_7 , ОСОБА_9 , ОСОБА_11 , ОСОБА_10 , ОСОБА_6 щодо обставин, викладених у письмовому повідомленні про підозру ОСОБА_4 у цьому ж кримінальному провадженні;

- у разі наявності здати на зберігання до Управління державної міграційної служби України в Тернопільській області свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в'їзд в Україну.

Встановити строк дії ухвали до 25.01.2026.

Ухвала підлягає негайному виконанню після її оголошення.

Контроль за виконанням ухвали покласти на слідчого у даному кримінальному провадженні.

Копію ухвали негайно після її оголошення вручити підозрюваному ОСОБА_4 .

Ухвала набирає законної сили з моменту її оголошення та оскарженню не підлягає.

Слідча суддя ОСОБА_1