Справа № 560/17571/25
іменем України
28 листопада 2025 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Польового О.Л. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії,
До Хмельницького окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії.
Позов мотивований тим, що військова частина протиправно не прийняла рішення про звільнення позивача на підставі підпункту "г" пункту 2 частини четвертої статті 26 Закону України від 25.03.1992 N 2232-XII "Про військовий обов'язок і військову службу" (далі - Закон N 2232-XII).
Відповідач у відзиві на позов не погодився з доводами позивача та просив відмовити у задоволенні позову.
Хмельницький окружний адміністративний суд здійснює розгляд адміністративної справи за правилами спрощеного позовного провадження.
Дослідивши докази, суд встановив такі обставини справи.
03.09.2025 позивач подав рапорт про звільнення його з військової служби на підставі підпункту "г" пункту 2 частини четвертої статті 26 Закону N 2232-XII у зв'язку з необхідністю здійснювати постійний догляд за своїм батьком з числа осіб з інвалідністю II групи.
До рапорту були додані копії: паспорта батька позивача ОСОБА_2 ; витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про народження №00047618459; пенсійного посвідчення ОСОБА_2 ; свідоцтва про народження позивача; витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про народження №00046970146; паспорта позивача; посвідчення офіцера позивача; довідки ЛКК КНП "Центр ПМД Хмельницького району" від 27.05.2025; висновку №176 про наявність порушення функцій організму через які невиліковно хворі особи не можуть самостійно пересуватись та самообслуговуватись і потребують надання соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі від 27.05.2025; довідки МСЕК серії 12 ААГ №127931; свідоцтва про розірвання шлюбу між ОСОБА_2 та ОСОБА_3 ; довідки Комітету самоорганізації населення мікрорайону Ружична від 23.05.2025 №55; заяви ОСОБА_2 від 12.09.2024 №2985; акта Комітету самоорганізації населення мікрорайону Ружична №92 обстеження житлового приміщення від 23.05.2025; акта ІНФОРМАЦІЯ_1 обстеження сімейного стану від 30.06.2025 №7105; довідки №4882 про реєстрацію місця проживання особи; свідоцтва про народження ОСОБА_4 ; висновку №102 про наявність порушення функцій організму через які невиліковно хворі особи не можуть самостійно пересуватись та самообслуговуватись і потребують надання соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі від 10.03.2025; довідки ЛКК КНП "Центр ПМД Хмельницького району" від 10.03.2025; свідоцтва про смерть батька ОСОБА_2 , свідоцтва про смерть матері ОСОБА_2 .
Відповідач прийняв висновок від 15.09.2025, яким відмовив у задоволенні рапорту позивача, та в якому зазначив, що долучені до рапорту документи не встановлюють факт відсутності інших осіб, що могли здійснювати догляд за батьком, зокрема, до рапорту не подані документи, які підтверджують наявність інвалідності у ОСОБА_4 , яка є дочкою ОСОБА_2 .
Вважаючи вказану відмову протиправною, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Указом Президента України від 24.02.2022 N 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України" на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" в Україні введений воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.
На момент розгляду цієї адміністративної справи строк дії воєнного стану в Україні продовжений.
У свою чергу, статтею 26 Закону N 2232-XII визначені підстави для звільнення з військової служби. Зокрема, підпунктом "г" пункту 2 частини четвертої статті 26 Закону N 2232-XII визначено, що військовослужбовці, які проходять військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період, звільняються з військової служби під час воєнного стану через такі сімейні обставини або інші поважні причини (якщо військовослужбовці не висловили бажання продовжувати військову службу), а саме необхідність здійснювати постійний догляд за одним із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка), який є особою з інвалідністю I чи II групи, за умови відсутності інших членів сім'ї першого чи другого ступеня споріднення такої особи або якщо інші члени сім'ї першого чи другого ступеня споріднення самі потребують постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я, або рішенням експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи.
Відповідно до Порядку організації експертизи тимчасової втрати працездатності, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров'я України від 09.04.2008 N 189 (у редакції наказу Міністерства охорони здоров'я України від 01.06.2021 N 1066), при лікувально-профілактичних закладах охорони здоров'я незалежно від форми власності, які мають ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики, утворюються ЛКК (пункт 1 розділу III).
За приписами пункту 3 розділу III цього Порядку до основних завдань ЛКК належить: 1) видача документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність особи, відповідно до вимог пункту 4 розділу IV цього Порядку; 2) здійснення направлення хворих на огляд та обстеження до МСЕК для встановлення інвалідності; 3) надання до МСЕК документів хворого, направленого на огляд та обстеження; 4) вжиття заходів щодо перевірки та усунення недоліків у суб'єкта господарювання, що були виявлені Фондом соціального страхування України за результатом перевірки обґрунтованості медичних висновків про тимчасову непрацездатність (у разі звернення керівника суб'єкта господарювання).
Пунктом 4 розділу IV Порядку передбачено, що ЛКК видає такі документи, що засвідчують тимчасову непрацездатність особи: 1) форму рішення для встановлення причинно-наслідкового зв'язку захворювання з умовами праці, відповідно до вимог, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 17.04.2019 N 337 "Про затвердження Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві"; 2) висновки або рекомендації щодо догляду за дитиною до досягнення нею шестирічного віку, а в разі, коли дитина хвора на цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), - до досягнення дитиною 16-річного віку.
Наказом Міністерства охорони здоров'я України від 09.03.2021 N 407 "Про затвердження форм первинної облікової документації та інструкцій щодо їх заповнення, що використовуються у закладах охорони здоров'я" затверджено Інструкцію щодо заповнення форми первинної облікової документації N 080-4/о "Висновок про наявність порушення функцій організму через які невиліковно хворі особи не можуть самостійно пересуватися та самообслуговуватися і потребують соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі". Згідно з пунктами 2, 3 цієї Інструкції такий висновок надається закладами охорони здоров'я усіх рівнів надання медичної допомоги; висновок заповнюється членами лікарської комісії на підставі заповненої лікарем загальної практики-сімейної медицини форми первинної облікової документації N 025/о "Медична карта амбулаторного хворого N __", затвердженої наказом Міністерства охорони здоров'я України від 14.02.2012 N 110.
Відповідно до пункту 11 цієї Інструкції особам, яким встановлено інвалідність безстроково, висновок видається безстроково. Особам, яким інвалідність встановлена на певний строк, висновок видається на строк не більше ніж до завершення строку встановлення їм інвалідності, але не менше ніж на 12 місяців. Іншим категоріям осіб висновок видається на 12 місяців з дати видачі.
Відповідно до матеріалів справи до рапорту про звільнення з військової служби позивач додав, зокрема: довідку ЛКК КНП "Центр ПМД Хмельницького району" від 27.05.2025, відповідно до якої ОСОБА_2 потребує постійного догляду; висновок форми N 080-4/о №176 від 27.05.2025 про наявність у ОСОБА_2 порушення функцій організму через які невиліковно хворі особи не можуть самостійно пересуватися та самообслуговуватися і потребують надання послуги з догляду на непрофесійній основі; довідку до акта огляду медико-соціальною експертною комісією 12 ААГ №127931 про встановлення ОСОБА_2 II групи інвалідності.
Крім цього, в акті обстеження сімейного стану військовослужбовця ОСОБА_1 від 30.06.2025 №7105, складеному ІНФОРМАЦІЯ_2 , комісія не встановила осіб, які здійснюють догляд за ОСОБА_2 , при комісія встановила, що такий догляд може здійснювати позивач.
Доводи відповідача щодо ненадання позивачем документів щодо відсутності інших членів сім'ї першого та другого ступенів споріднення батька, зокрема, документа, який підтверджує наявність інвалідності у ОСОБА_4 , суд оцінює критично, оскільки відповідно до довідки ЛКК КНП "Центр ПМД Хмельницького району" від 10.03.2025 та висновку форми N 080-4/о №102 від 10.03.2025 ОСОБА_5 потребує постійного догляду, а тому не може здійснювати такий догляд за батьком ОСОБА_2 .
У цьому випадку, хоча формально існує інший член сім'ї першого ступеня споріднення (сестра позивача), однак неможливість здійснювати догляд за батьком через її стан здоров'я є не лише об'єктивною підставою, що унеможливлює виконання такого обов'язку, а й фактичним підтвердженням відсутності іншої особи, спроможної забезпечити необхідний догляд.
Відомостей про наявність інших членів сім'ї першого та другого ступенів споріднення батька позивача відповідач не зазначив.
Відповідно до пункту 233 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженого Указом Президента України від 10.12.2008 N 1153/2008, військовослужбовці, які бажають звільнитися з військової служби, подають по команді рапорти та документи, які підтверджують підстави звільнення. У рапортах зазначаються: підстави звільнення з військової служби; думка військовослужбовця щодо його бажання проходити службу у військовому резерві Збройних Сил України за відповідною військово-обліковою спеціальністю; районний (міський) територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, до якого повинна бути надіслана особова справа військовослужбовця.
Підсумовуючи наведене, суд зазначає, що відмова відповідача щодо звільнення позивача з військової служби є протиправною. Як наслідок, необхідно зобов'язати відповідача звільнити позивача на підставі підпункту "г" пункту 2 частини четвертої статті 26 Закону N 2232-XII.
Враховуючи викладене, адміністративний позов належить задовольнити повністю.
Позивач звільнений від сплати судового збору, тому судові витрати в порядку статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України розподілу між сторонами не підлягають.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним рішення військової частини НОМЕР_1 , викладене у висновку від 15.09.2025, про відмову у задоволенні рапорту ОСОБА_1 про звільнення з військової служби.
Зобов'язати військову частину НОМЕР_1 прийняти рішення про звільнення з військової служби ОСОБА_1 відповідно до підпункту "г" пункту 2 частини четвертої статті 26 Закону України від 25.03.1992 N 2232-XII "Про військовий обов'язок і військову службу" через сімейні обставини, а саме у зв'язку із необхідністю здійснювати постійний догляд за батьком з числа осіб з інвалідністю II групи.
Судові витрати в порядку статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України розподілу між сторонами не підлягають.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 )
Відповідач:Військова частина НОМЕР_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ - НОМЕР_3 )
Головуючий суддя О.Л. Польовий