Справа № 560/11421/25
іменем України
20 листопада 2025 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Козачок І.С.
за секретаря судового засідання Нетичай Ю.В.
участі: представників сторін
розглянувши в режимі відеоконференції адміністративну справу за позовом Приватного підприємства "Дживальдіс" до Головного управління ДПС у Хмельницькій області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,
Приватне підприємство "Дживальдіс" звернулось до суду з позовом до Головного управління ДПС у Хмельницькій області, в якому просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №13049/2201-0708 від 13.06.2025 щодо збільшення суми грошового зобов'язання з податку на прибуток на 6411342 грн., у тому числі основний платіж 5321961 грн. та штрафні санкції 1089381 грн.; податкове повідомлення-рішення №13050/2201-0708 від 13.06.2025 (частково) в частині збільшення суми грошового зобов'язання з податку на додану вартість на 4809757 грн., у тому числі основний платіж 3851653 грн. та штрафні санкції 958103,65 грн.
В обґрунтування позову зазначає, що контролюючий орган під час документальної перевірки дійшов помилкових висновків про порушення позивачем вимог податкового законодавства, зокрема щодо заниження податкових зобов'язань з податку на прибуток у зв'язку з неправильним відображенням інших операційних доходів, неврахуванням різниць, що збільшують фінансовий результат до оподаткування, неналежним формуванням показників додатка “РІ», а також заниження податкових зобов'язань з ПДВ. Позивач зазначає, що господарські операції були фактично здійснені, належним чином підтверджені первинними документами, податковий і бухгалтерський облік ведеться відповідно до вимог законодавства, відтак висновки контролюючого органу вважає неправомірними.
У відзиві Головне управління ДПС у Хмельницькій області позов не визнає, покликаючись на те, що платником допущені істотні порушення вимог податкового законодавства, які призвели до заниження податкових зобов'язань. Зазначає про непідтвердження реального характеру окремих господарських операцій, а також інші порушення, які мали місце внаслідок неправильного тлумачення і застосування норм податкового законодавства. Податковий орган вважає висновки перевірки та прийняті на їх підставі рішення правомірними, відтак у позові просить відмовити.
У відповіді на відзив та запереченнях на відповідь на відзив сторони надали критичну оцінку доводам іншого учасника справи.
Розгляд справи здійснюється за правилами загального позовного провадження.
В судовому засіданні представники сторін підтримали доводи та заперечення, викладені у раніше адресованих суду заявах.
Під час вирішення спору суд виходить з такого.
Згідно з п. п. 19-1.1.1, 19-1.1.2, 19-1.1.40, 19-1.1.46 пункту 19-1.1 статті 19-1 Податкового кодексу України від 02.10.2010 №2755-VI ( далі також ПК України) контролюючі органи здійснюють адміністрування податків, зборів, платежів, у тому числі проводять відповідно до законодавства перевірки та звірки платників податків; контролюють своєчасність подання платниками податків та платниками єдиного внеску передбаченої законом звітності (декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків, зборів, платежів), своєчасність, достовірність, повноту нарахування та сплати податків, зборів, платежів; організовують збір податкової інформації та вносять її до інформаційних баз даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику; використовують під час виконання своїх посадових (службових) обов'язків податкову інформацію з інформаційно-телекомунікаційних систем та інших джерел, отриману в порядку та спосіб, визначений цим Кодексом.
Відповідно до пунктів 61.1, 61.2 статті 61 ПК України податковий контроль - це система заходів, що вживаються контролюючими органами та координуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Податковий контроль здійснюється органами, зазначеними у статті 41 Кодексу, в межах їх повноважень, встановлених цим Кодексом. Згідно із підпунктом 62.1.3 пункту 62.1 статті 62 ПК України одним із способів здійснення податкового контролю є проведення перевірок та звірок відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірок щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин.
Пункт 75.1 статті 75 ПК України передбачає, що контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки. Згідно з підпунктом 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 Податкового кодексу України документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.
Відповідно до ч. 2 ст. 3 Закону України від 16 липня 1999 №996-ХІV “Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» (далі Закон № 996-XIV) бухгалтерський облік є обов'язковим видом обліку, який ведеться підприємством. Фінансова, податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, ґрунтуються на даних бухгалтерського обліку.
Згідно з ч. 2 ст. 9 Закону № 996-XIV первинні документи можуть бути складені у паперовій або в електронній формі та повинні мати такі обов'язкові реквізити: назву документа (форми); дату складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади і прізвища (крім первинних документів, вимоги до яких встановлюються Національним банком України) осіб, відповідальних за здійснення господарської операції правильність її оформлення); особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь, у здійсненні господарської операції.
Пунктами 44.1, 44.3 ст.44 ПК України визначено, що для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством. Платники податків зобов'язані забезпечити зберігання документів та інформації, визначених пунктом 44.1 цієї статті, а також документів, пов'язаних із виконанням вимог законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, протягом визначених законодавством строків.
Дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд виходить з такого.
Судом встановлено, що Головним управлінням ДПС у Хмельницькій області на підставі наказів від 25.03.2025 №1379-П, від 29.04.2025 №1886-П проведена документальна планова виїзна перевірка Приватного підприємства “Дживальдіс» з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.07.2018 по 31.12.2024, валютного законодавства за період з 01.07.2018 по 31.12.2024, з питань правильності нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2015 по 31.12.2024, іншого законодавства за період з 01.07.2018 по 31.12.2024.
За результатами перевірки складений акт від 26.05.2025 №9638/22-01-07-08/37971230, яким встановлено:
- заниження задекларованих показників у рядку 2240 “Інші доходи» звіту про фінансові результати (форма №2) всього в сумі 22 930 764 грн., у тому числі: за три квартали 2018 року в сумі 1 940 048 грн, за 2018 рік в сумі 5 575 733 грн, за І квартал 2019 року в сумі 4 774 613 грн, за півріччя 2019 року в сумі 10402 020 грн, за три квартали 2019 року в сумі 13 584 240 грн, за 2019 рік в сумі 15 978 458 грн, за І квартал 2020 року в сумі 1 376 573 грн, за півріччя 2020 року в сумі 1 376 573 грн, за три квартали 2020 року в сумі 1 376 573 грн, за 2020 рік в сумі 1 376 573 грн, в результаті невідображення у їх складі доходу від безоплатно одержаного активу (молока) від ТОВ “Сучасне спеціалізоване обладнання та технології» (далі по тексту також ТОВ “ССОТ»);
- заниження різниць у рядку 3.1.3 додатку “РІ» до податкової декларації з податку на прибуток, всього в сумі 3 875 088 грн., у тому числі за 2024 в сумі 3 875 088 грн. в результаті невідображення в їх складі різниць, які збільшують фінансовий результат до оподаткування по господарських операціях з S.R.L. ADVALS MILK (Республіка Молдова) (вказана різниця визначена п.п. 140.5.1 п. 140.5 ст. 140 розділу ІІІ Податкового кодексу України);
- заниження різниць у рядку 3.1.7 додатку “РІ» до податкової декларації з податку на прибуток, всього в сумі 2 760 601 грн. у в тому числі за 2022 в сумі 2 161 778 грн., за 2023 в сумі 598 823 грн. в результаті невідображення в їх складі різниць, які збільшують фінансовий результат до оподаткування по господарських операціях з нерезидентами АО "Інкомлак" (Республіка Молдова) та S.L.R. ADVALS MILK (Республіка Молдова) (вказана різниця визначена п. п. 140.5.51 п. 140.5 ст.140 розділу ІІІ Податкового кодексу України);
- завищення податкового кредиту з податку на додану вартість на загальну суму 4 586 157 грн., у т.ч. за липень 2018 в сумі 206 003 грн, за серпень 2018 в сумі 182 007 грн, листопад 2018 378 558 грн, грудень 2018 в сумі 348 579 грн, січень 2019 в сумі 362 712 грн, березень 2019 в сумі 592 211 грн, квітень 2019 в сумі 632 201 грн, травень 2019 в сумі 217 863 грн, червень 2019 в сумі 275 418 грн, липень 2019 в сумі 249 041 грн, серпень 2019 в сумі 211 058 грн, вересень 2019 в сумі 176 346 грн, жовтень 2019 в сумі 196 466 грн, листопад 2019 в сумі 149 027 грн, грудень 2019 в сумі 133 352 грн, лютий 2020 в сумі 133 226 грн, березень 2020 в сумі 142 089 грн в результаті неправомірного віднесення до його складу сум ПДВ по операціях з придбання ТМЦ (молока), документально оформлених від ТОВ “Сучасне спеціалізоване обладнання та технології», що фактично не здійснювались в межах господарської діяльності суб'єктів господарювання та реальний характер яких документально не підтверджений.
На підставі висновків акту Головним управлінням ДПС у Хмельницькій області прийняті оскаржувані податкове повідомлення - рішення від 13.06.2025 №13049/2201-0708 форми “Р» про збільшення грошового зобов'язання з податку на прибуток на загальну суму 6411341,90 грн., з яких 5321961 грн. за податковим зобов'язанням та 1089 380,9 грн. за штрафними санкціями, та податкове повідомлення - рішення від 13.06.2025 №13050/2201-0708 форми “Р» про збільшення грошового зобов'язання з податку на додану вартість на загальну суму 5093998,85 грн., з яких 4110055 грн. за податковим зобов'язанням та 983943,85 грн. за штрафними санкціями.
Оцінюючи правомірність спірних рішень, суд виходить з такого.
Податкове повідомлення - рішення від 13.06.2025 №13049/2201-0708 форми «Р» про збільшення грошового зобов'язання з податку на прибуток на загальну суму 6 411 341,90 грн, з яких 5 321 961 грн за податковим зобов'язанням та 1 089 380,9 грн за штрафними санкціями.
На вказане рішення мали вплив такі порушення, відображені у акті:
1. Заниження задекларованих позивачем показників у рядку 2240 «Інші доходи» звіту про фінансові результати (форма №2) всього в сумі 22 930 764 грн, в тому числі: за три квартали 2018 року в сумі 1 940 048 грн, за 2018 рік в сумі 5 575 733 грн, за І квартал 2019 року в сумі 4 774 613 грн, за півріччя 2019 року в сумі 10402 020 грн, за три квартали 2019 року в сумі 13 584 240 грн, за 2019 рік в сумі 15 978 458 грн, за І квартал 2020 року в сумі 1 376 573 грн, за півріччя 2020 року в сумі 1 376 573 грн, за три квартали 2020 року в сумі 1 376 573 грн, за 2020 рік в сумі 1 376 573 грн, в результаті невідображення у їх складі доходу від безоплатно одержаного активу (молока) від ТОВ «Сучасне спеціалізоване обладнання та технології» (далі по тексту - ТОВ «ССОТ»).
2. Заниження різниць, у рядку 3.1.3 додатку «РІ» до податкової декларації з податку на прибуток, всього в сумі 3 875 088 грн, в тому числі за 2024 рік в сумі 3 875 088 грн, в результаті невідображення в їх складі різниць, які збільшують фінансовий результат до оподаткування по господарських операціях з S.R.L. ADVALS MILK (Республіка Молдова) (вказана різниця визначена пп. 140.5.1п. 140.5 ст. 140 розд. ІІІ Податкового кодексу України).
3. Заниження різниць, у рядку 3.1.7 додатку «РІ» до податкової декларації з податку на прибуток, всього в сумі 2 760 601 грн, в тому числі: за 2022 рік в сумі 2 161 778 грн, за 2023 рік в сумі 598 823 грн, в результаті невідображення в їх складі різниць, які збільшують фінансовий результат до оподаткування по господарських операціях з нерезидентами АО "Инкомлак" (Республіка Молдова) та S.L.R. ADVALS MILK (Республіка Молдова) (вказана різниця визначена пп. 140.5.51 п. 140.5 ст.140 розд. ІІІ Податкового кодексу України)
Що стосується заниження показників у рядку 2240 «Інші доходи», перевіркою встановлено порушення платником вимог п.44.1, п.44.2 ст.44, п.п.134.1.1 п.134.1 ст.134 ПК України; ст.9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 №996-ХІУ; п.2.1, п.2.2 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 №88; п.5 П(С)БО 11 «Зобов'язання», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.01.2000 №20; п.5 П(С)БО 15 «Дохід», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 29.11.1999 №290; п.3 розділу ІІІ Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 1 «Загальні вимоги до фінансової звітності» затвердженого наказом Мінфіну від 07.02.2013 року №73, внаслідок яких ПП «Дживальдіс» занижені показники у рядку 2240 «Інші доходи» звіту про фінансові результати (форма №2) всього в сумі 22 930 764 грн. в результаті невіднесення до їх складу безоплатно отриманих активів (молока).
Під час перевірки було встановлено відображення у бухгалтерському та податковому обліку ПП «Дживальдіс» операцій з придбання молока в загальній кількості 3057435 кг від ТОВ «Сучасне спеціалізоване обладнання та технології» у період з 01.07.2018 по 28.02.2020 на загальну суму 22930764 грн. ПДВ 4586153 грн. У той же час перевіркою встановлено, що у постачальника ТОВ «Сучасне спеціалізоване обладнання та технології» для здійснення постачання були відсутні необхідні активи та виробничі ресурси.
11.04.2025 платником за запитом контролюючого органу до перевірки були надані договір купівлі-продажу від 15.05.2015 щодо поставки продукції, укладений з цим контрагентом, видаткові накладні на суму 22930764 грн. ПДВ 4586153 грн. з номенклатурою постачання «молоко» в кількості 3 057 435 кг., відомості прийому - передачі молока за липень 2018 - лютий 2020, відомості закупленого молока, реєстри товарно-транспортних накладних на перевезення молочної сировини ТОВ «ССОТ» за період листопад - грудень 2018, січень - грудень 2019, січень - лютий 2020.
До перевірки, водночас, не надані спеціалізовані товарні накладні на перевезення від ТОВ «Сучасне спеціалізоване обладнання та технології» молочної сировини за формою № 1-ТН (МС)) окрім як за листопад 2019 та січень 2020, а також не надані товарно - транспортні накладні за типовою формою № 1-ТН.
Судом досліджені вказані документи, які є у матеріалах справи, та встановлено, що у видаткових накладних відсутні окремі реквізити, обов'язкові до заповнення, зокрема не зазначається місце їх складання, не вказані посади та прізвища осіб, які фактично отримали товар за цими видатковими накладними. У Відомостях прийому-передачі молока також не зазначається місце складання документів та прізвища і посади осіб, які здійснювали приймання - передачу товарно-матеріальних цінностей.
У той же час, ці реквізити первинних документів є обов'язковими, адже дають змогу ідентифікувати учасників господарських операцій. Аналогічний висновок щодо недоліків первинних документів міститься у постанові Верховного Суду від 05.05.2023 по справі №1340/5998/18.
Відповідно до п. 4.3 договору купівлі-продажу від 15.05.2015, укладеного з ТОВ «Сучасне спеціалізоване обладнання та технології», сума товару визначається з урахуванням витрат на транспортування. На підтвердження транспортування молочної сировини від ТОВ «Сучасне спеціалізоване обладнання та технології» позивач надав реєстри товарно-транспортних накладних на перевезення молочної сировини ТОВ "ССОТ" за листопад - грудень 2018, січень - грудень 2019, січень - лютий 2020.
Водночас, ці документи не є належними доказами транспортування продукції, адже у них відсутня назва вантажовідправника, підписи уповноваженої особи, яка відправила товар, печатка підприємства, назва вантажоодержувача, підписи уповноваженої особи, яка прийняла товар, печатка підприємства, обсяги товару та інші суттєві відомості про господарські операції. Документи складені у довільній формі, що не передбачено Інструкцією щодо заповнення товарної накладної на перевезення молочної сировини, затвердженої наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 01.12.2015 №457.
Відповідно до інформації, що міститься у реєстрах товарно-транспортних накладних, перевезення продукції здійснювали водії ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 на автомобілях ГАЗ ВХ 2950 АІ, ГАЗ НОМЕР_1 , ГАЗ НОМЕР_2 , ГАЗ НОМЕР_3 , ГАЗ НОМЕР_4 , ГАЗ НОМЕР_5 , ГАЗ НОМЕР_6 , ГАЗ НОМЕР_7 , ГАЗ ВХ0652 ВЕ, ГАЗ ВХ 8867, ГАЗ НОМЕР_8 , ГАЗ НОМЕР_2 , ГАЗ НОМЕР_9 , ГАЗ НОМЕР_10 .
Разом з тим, перевіркою встановлено, що відповідно до ІТС «Податковий блок» ТОВ «Сучасне спеціалізоване обладнання та технології» у 2018, 2019 та 2020 не подавались до контролюючих органів повідомлення про відкриття (закриття) об'єктів оподаткування за формою №20-ОПП, зокрема повідомлення про наявність об'єктів оподаткування із типом «20» «Автомобіль». Відповідно до даних Єдиного реєстру податкових накладних у період з 01.07.2018 по 28.02.2020 на адресу ТОВ «Сучасне спеціалізоване обладнання та технології» не реєструвались податкові накладні з номенклатурою «Послуги перевезення вантажів» та «Оренда транспортних засобів».
Як вбачається з податкових розрахунків сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманих з них податків (Форма 1ДФ), поданих ТОВ «Сучасне спеціалізоване обладнання та технології» до ДПІ у Шевченківському районі м. Києва, за ІІІ квартал 2018 (вх. №9240225094 від 02.11.2018), за IV квартал 2018 (вх. № 9309483620 від 04.02.2019), за І квартал 2019 (вх. № 9083430340 від 24.04.2019), за II квартал 2019 (вх. № 9161938407 від 25.07.2019), за III квартал 2019 (вх. № 9257458855 від 04.11.2019), за IV квартал 2019 (вх. № 9334341567 від 13.02.2020), за I квартал 2020 (вх. №9085925805 від 22.04.2020), у ці періоди не встановлено виплату доходу фізичним особам, які зазначені як водії у реєстрах товарно-транспортних накладних на перевезення молочної сировини, а саме: ОСОБА_8 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 . Водночас, ПП «Дживальдіс» також не здійснював самостійне транспортування продукції від ТОВ «ССОТ», адже до перевірки не були надані докази такого перевезення, у тому числі шляхові листи, відомості про списання пального тощо.
Перевіркою також встановлено, що відповідно до податкових розрахунків сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманих з них податків (Форма 1ДФ), поданих до ДПІ у Шевченківському районі м. Києва, ТОВ «ССОТ» не здійснювалось нарахування та виплата доходів громадянам від продажу власної продукції, зокрема молока, за ознакою доходу «179» - доходи від продажу продукції тваринництва, що свідчить про нездійснення ТОВ «ССОТ» операцій із заготівлі молока коров'ячого.
Зазначені висновки перевірки матеріалами справи та доказами не спростовуються.
Що стосується відомості закупленого молока за період липень 2018 - лютий 2020, встановлено, що у них зазначені кількість молока в базисній величині, ціна та вартість, однак відсутні підписи уповноважених осіб, вказаних у них.
Крім того, відсутні відомості про виплату ТОВ «ССОТ» таким особам доходу від продажу сільськогосподарської продукції.
Крім цього, перевіркою встановлено, що заготівельники, які зазначені у відомостях закупленого молока, серед яких ОСОБА_18 (2853616307), ОСОБА_19 (2536003088), ОСОБА_20 (1905305102), ОСОБА_21 (2151509320), ОСОБА_22 (3082821571), ОСОБА_23 (3438310574), ОСОБА_24 (3240720560), ОСОБА_25 (2526010547), ОСОБА_9 (2131524877), ОСОБА_26 (2231915641), ОСОБА_27 (3475110777), ОСОБА_28 (2322315529), ОСОБА_29 (НА 743096), ОСОБА_30 (3232024858), ОСОБА_31 (2975020544), ОСОБА_32 (2418115248), ОСОБА_33 (2315318155), ОСОБА_34 (2606620686), ОСОБА_35 (2383515773), ОСОБА_36 (2981312342), ОСОБА_37 (3033601481), ОСОБА_38 (2551606464), ОСОБА_39 (3311316411), ОСОБА_40 (2429213792), ОСОБА_41 (2561911380), ОСОБА_42 (2187903281), ОСОБА_43 (2274703131), ОСОБА_44 (3049916613), ОСОБА_45 (2419703104), ОСОБА_46 (3651107031), ОСОБА_47 (2228402974), ОСОБА_48 (2366802943), ОСОБА_49 (2605915274), ОСОБА_50 (3150823615), ОСОБА_51 ( НОМЕР_11 ), ОСОБА_52 (2315514531), ОСОБА_53 (3052317965), ОСОБА_54 (2891011625), ОСОБА_55 (2728802064), ОСОБА_56 (2965221292), ОСОБА_57 (3352118556), ОСОБА_58 (2251112396), ОСОБА_59 (2713010855), ОСОБА_60 (2323612677), ОСОБА_61 (3085527299), ОСОБА_62 (3325411308), ОСОБА_63 (2768701945), ОСОБА_64 (2767920642), ОСОБА_65 (3289522096), ОСОБА_50 (3150823615), ОСОБА_66 (2609210838), ОСОБА_40 (2429213792), у період з 01.07.2018 по 28.02.2020 працювали на ПП «Дживальдіс» відповідно до укладених цивільно-правових договорів, та здійснювали заготівлю молока від населення, отримуючи дохід від ПП «Дживальдіс».
Відтак, наявні у справі та надані до перевірки документи не підтверджують факт заготівлі молока саме ТОВ «ССОТ».
Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України «Про затвердження форм первинного обліку та інструкцій щодо їх заповнення» №457 від 01.12.2015 затверджений Перелік форм документів, для обліку та поставки молочної сировини, зокрема спеціалізована товарна накладна на перевезення молочної сировини (форма № 1-ТН (МС)); прийомна квитанція на закупівлю молочної сировини (форма № 3-ПК (МС)); акт про розходження кількісних або якісних показників молочної сировини між даними суб'єкта господарювання і молокопереробного підприємства; прийомно-розрахункова відомість про закупівлю молочної сировини від суб'єкта господарювання; прийомно-розрахункова відомість про видачу грошей за закуплену молочну сировину від фізичних осіб; прийомно-розрахункова відомість про видачу грошей за закуплену молочну сировину від фізичних осіб (у разі неможливості визначення якісних показників молока); реєстр про закупівлю молочної сировини.
Згідно з п. 1 Інструкції щодо заповнення Спеціалізованої товарної накладної на перевезення молочної сировини (форма № 1-ТН (МС)), затвердженої наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 01.12.2015 №457, ця Інструкція встановлює порядок заповнення Спеціалізованої товарної накладної на перевезення молочної сировини (форма № 1-ТН (МС)), яка додається до товарно-транспортної накладної за типовою формою № 1-ТН, встановленою додатком 7 до Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, затверджених наказом Міністерства транспорту України від 14 жовтня 1997 №363. Вони є первинними документами, які є підставою для списання молочної сировини суб'єктом господарювання або фізичною особою, що здійснили відправлення цієї сировини, а також прийняття її молокоприймальним пунктом або молокопереробним підприємством. Ця накладна оформлюється на кожну відвантажену партію сировини і для кожного вантажоодержувача окремо.
Пунктом 1 розділу ІІ Інструкції щодо заповнення Спеціалізованої товарної накладної на перевезення молочної сировини (форма №1-ТН (МС) №457 визначено, що накладна складається з двох частин, одна з яких містить відомості про вантаж, інша - про відповідальних осіб, реквізити, підписи осіб, які беруть участь у процесі переміщення молочної сировини, та оформлюється на кожну партію вантажу:
1) відомості про вантаж (найменування молочної сировини, маса, кг, вміст жиру, вміст білка, кислотність, температура, маса з натуральним вмістом жиру в перерахунку на базисну жирність;
2) відомості про відповідальних осіб, реквізити та підписи осіб, які беруть участь у процесі перевезення молочної сировини: у лівій частині накладної вказуються посада, прізвище, ім'я, по батькові, особистий підпис відповідальної особи; особи, яка дозволяє відвантаження молочної сировини від суб'єкта господарювання або молокоприймального пункту; особи, яка зробила аналіз молочної сировини; вантажовідправника, який здав молочну сировину; вантажоодержувача, який отримав матеріальні цінності на підставі довіреності (серія, №, дата видачі), яка видана суб'єктом господарювання, із зазначенням найменування підприємства.
Судом зі змісту наданих до справи доказів встановлено, що позивачем ( який виступав як вантажоодержувач) до перевірки не надано копій товарно - транспортних накладних за типовою формою № 1-ТН а також Спеціалізованих товарних накладних на перевезення молочної сировини (форма № 1- ТН (МС)) від ТОВ «Сучасне спеціалізоване обладнання та технології» ( окрім як за листопад 2019 та січень 2020 )
Водночас, за результатами перевірки Спеціалізованих товарних накладних за листопад 2019 та січень 2020 встановлено, що окремі з них складені з недоліками форми, зокрема у графі «найменування/ПІП суб'єкта господарювання або ПІП фізичної особи, яка відправляє молочну сировину» вказані назви населених пунктів, у графі «Вантажовідправник (уповноважена особа)» відсутні підписи відповідальної особи, яка дозволяє відвантаження молочної сировини від суб'єкта господарювання або молокоприймального пункту, а у графі «Вантажоодержувач» відсутні підписи відповідальних осіб, які отримували товар, та необхідні відомості про них.
Отже, відсутність у Спеціалізованих товарних накладних відомостей про відповідальних осіб, які здійснювали відвантаження молочної сировини від суб'єкта господарювання або молокоприймального пункту, підписів вантажовідправника, який здав молочну сировину, та вантажоодержувача, який отримав товар, не дає змоги чітко ідентифікувати осіб, які безпосередньо здійснювали вказані господарські операції, переміщували та отримували товари. Крім того, для більшої частини періоду, що підлягав перевірці, такі Спеціалізовані товарні накладні взагалі не були надані.
Під час дослідження фактичної можливості ТОВ «ССОТ» здійснити такий обсяг господарських операції щодо поставки продукції, контролюючим органом вивчалось також питання наявності у контрагента позивача об'єктів оподаткування відповідно до форми 20-ОПП, а також відомості Реєстрів.
Відповідно до Реєстру прав на нерухоме майно, відомостей з Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна, відомостей з Державного реєстру іпотек у ТОВ «ССОТ» відсутнє/не зареєстроване нерухоме майно та складські приміщення, у тому числі спеціалізовані, тобто призначені для зберігання молока. Відповідно до ІТС «Податковий блок» повідомлення про наявність об'єктів оподаткування відповідно до форми 20-ОПП ТОВ «ССОТ» не подані. Крім того, до перевірки не були надані необхідні документи, які засвідчують якість продукції та її відповідність установленим гігієнічним та санітарним вимогам.
З огляду на це, суд погоджується з обґрунтованістю висновків перевірки щодо непідтвердження реального характеру господарських операцій з постачання (продажу) молока на загальну суму 27516 915 грн. (ПДВ 4586152,50 грн.) від ТОВ «Сучасне спеціалізоване обладнання та технології» на адресу ПП «Дживальдіс», що вплинуло на заниження задекларованих показників у рядку 2240 “Інші доходи».
Щодо іншого порушення, яке лягло в основу висновків контролюючого органу та вплинуло на прийняття вказаного податкового повідомлення - рішення, судом встановлено таке.
Перевіркою виявлено заниження різниць у рядку 3.1.3 додатку «РІ» до податкової декларації з податку на прибуток, всього в сумі 3875088 грн., у тому числі за 2024 в сумі 3875088 грн. в результаті невідображення в їх складі різниць, які збільшують фінансовий результат до оподаткування по господарських операціях з компанією S.R.L. ADVALS MILK (Республіка Молдова)
Встановлено, що під час перевірки відповідачем не досліджувалось питання дотримання платником принципу "витягнутої руки" (ст. 39 «Трансфертне ціноутворення» Податкового кодексу України) і не було встановлено порушень вимог вказаної статті, які б могли стати підставою для нарахування позивачу грошових зобов'язань.
Водночас, контролюючим органом проведено перевірку правильності нарахування і своєчасності сплати до бюджету податку на прибуток. Об'єктом оподаткування податком на прибуток є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які виникають відповідно до положень Кодексу. Перелік різниць, які виникають при здійсненні фінансових операцій, на які коригується фінансовий результат до оподаткування наведено у ст. 140 Податкового кодексу України.
Як вбачається з матеріалів акту та інших наданих доказів, з метою з'ясування обґрунтованості визначення позивачем фінансового результату до оподаткування податком на прибуток, відповідач перевіряв дотримання платником правильності декларування показників різниць. Перевіркою встановлено порушення вимог щодо правильності визначення різниці, передбаченої пп. 140.5.1 п. 140.5 ст. 140 розділу ІІІ Податкового кодексу України.
Відповідно до п.п. 140.5.1 п. 140.5 ст. 140 Податкового кодексу України фінансовий результат податкового (звітного) періоду збільшується на суму перевищення ціни, визначеної за принципом "витягнутої руки", над договірною (контрактною) вартістю (вартістю, за якою відповідна операція повинна відображатись при формуванні фінансового результату до оподаткування згідно з правилами бухгалтерського обліку) реалізованих товарів (робіт, послуг) при здійсненні контрольованих операцій у випадках, визначених статтею 39 розділу І Податкового кодексу України. Норми цього підпункту застосовуються за результатами податкового (звітного) року.
Перевіркою встановлено, що протягом звітного 2024 року позивач здійснював контрольовані операції (експорт) з реалізації готової продукції на користь резидента Молдови - S.R.L. «ADVALS MILK» (нерезидент, який включений до переліку, затвердженого Кабінетом Міністрів України 27.12.2017 за №1045, обсяг господарських операцій з яким перевищує 10 мільйонів гривень (за вирахуванням непрямих податків) за 2024 рік )
Під час перевірки контролюючим органом надано позивачу запит від 08.05.2025 №6/37971230 щодо обґрунтування ціни реалізації молочної продукції на адресу S.R.L. «ADVALS MILK» у 2024 році, до ціни, визначеної за принципом «витягнутої руки», з метою визначення різниці, передбаченої п.п. 140.5.1 п. 140.5 ст. 140 Податкового кодексу України.
ПП «Дживальдіс» у відповіді від 14.05.2025 №63 розраховано перевищення ціни, визначеної за принципом «витягнутої руки», над договірною (контрактною) вартістю реалізованих S.R.L. «ADVALS MILK» товарів ( 2 окремі види молочної продукції) при здійсненні контрольованих операцій у 2024 в сумі 3875088 грн. ( 3609288 грн. та 265800 грн.) Отже, платником самостійно було розраховано перевищення ціни, визначеної за принципом «витягнутої руки», над договірною (контрактною) вартістю реалізованих товарів при здійсненні контрольованих операцій у 2024 з нерезидентом S.R.L. «ADVALS MILK».
Водночас, як вбачається з наявних у справі доказів та висновків акту, питання дотримання платником принципу "витягнутої руки" при формуванні ціни на продукцію, не було предметом перевірки, відтак висновки перевірки у цій частині наявними у справі доказами не спростовуються.
Що стосується іншого порушення, яке мало вплив на прийняття вказаного податкового повідомлення-рішення, перевіркою встановлено заниження різниць у рядку 3.1.7 додатку «РІ» до податкової декларації з податку на прибуток, всього в сумі 2760601 грн. у тому числі за 2022 в сумі 2161778 грн., за 2023 в сумі 598823 грн. в результаті невідображення у їх складі різниць, які збільшують фінансовий результат до оподаткування, по господарських операціях з нерезидентами АО "Инкомлак" (Республіка Молдова) та S.L.R. ADVALS MILK (Республіка Молдова)
Відповідно до п.п. 140.5.51 п.140.5 ст.140 Податкового кодексу України фінансовий результат податкового (звітного) періоду збільшується на суму 30 % вартості товарів, у тому числі необоротних активів, робіт та послуг (крім операцій, визнаних контрольованими відповідно до ст. 39 цього Кодексу), реалізованих на користь нерезидентів, зареєстрованих у державах (на територіях), включених до Переліку держав (територій), затвердженого Кабінетом Міністрів України відповідно до п.п.39.2.1.2 п.п.39.2.1 п.39.2 ст.39 цього Кодексу; нерезидентів, організаційно-правова форма яких включена до Переліку, затвердженого Кабінетом Міністрів України відповідно до п.п. "г" пп. 39.2.1.1 пп.39.2.1 п.39.2 ст.39 цього Кодексу, які не сплачують податок на прибуток (корпоративний податок), у тому числі податок з доходів, отриманих за межами держави реєстрації таких нерезидентів, та/або не є податковими резидентами держави, в якій вони зареєстровані як юридичні особи.
Вимоги пп.140.5.51 п.140.5 ст.140 ПК України не застосовуються платником податку якщо операція не є контрольованою та сума таких доходів підтверджується платником за цінами, визначеними за принципом "витягнутої руки" відповідно до процедури, встановленої ст. 39 ПК України, але без подання звіту.
Перевіркою було встановлено, що позивач у 2022 та 2023 здійснював операції з нерезидентами ( резиденти республіки Молдова) які визначені у п.п. 140.5.5-1 п. 140.5 ст. 140 ПК України, однак фінансовий результат на 30 % за результатами вказаних звітних періодів не збільшив.
Згідно із п.п. 39.2.1.7 пп. 39.2.1 п.39.2 ст 39 Податкового кодексу України господарські операції, передбачені п.п. 39.2.1.1 (крім операцій, що здійснюються між нерезидентом та його постійним представництвом в Україні) і п.п.39.2.1.5 цього підпункту, визнаються контрольованими, якщо одночасно виконуються такі умови: річний дохід платника податків від будь-якої діяльності, визначений за правилами бухгалтерського обліку, перевищує 150 мільйонів гривень (за вирахуванням непрямих податків) за відповідний податковий (звітний) рік; обсяг таких господарських операцій платника податків з кожним контрагентом, визначений за правилами бухгалтерського обліку, перевищує 10 мільйонів гривень (за вирахуванням непрямих податків) за відповідний податковий (звітний) рік.
Перевіркою встановлено, що обсяг проведених господарських операцій з реалізації молочної продукції нерезиденту АО "Инкомлак" (Республіка Молдова) за 2022 становить 7 205 928,21 гривень. Обсяг проведених господарських операцій з реалізації молочної продукції нерезиденту S.L.R. ADVALS MILK (Республіка Молдова) за 2023 становить 1 996 076,44 гривень. Отже, оскільки обсяг господарських операцій з цими контрагентами, визначений за правилами бухгалтерського обліку, не перевищував 10 мільйонів гривень (за вирахуванням непрямих податків) за відповідний податковий період, такі господарські операції не є контрольованими.
Що стосується підтвердження платником суми таких доходів за цінами, визначеними за принципом "витягнутої руки" відповідно до процедури, встановленої ст. 39 ПК України, під час перевірки позивачу надано письмовий запит від 08.05.2025 №6/37971230 щодо документального підтвердження сум доходів від реалізації молочної продукції резидентам Республіки Молдови за цінами, визначеними за принципом "витягнутої руки" відповідно до процедури, встановленої ст.39 Податкового кодексу.
14.05.2025 на запит платником були надані копії контрактів 03/10/2022/75 від 16.08.2022, №04/03/22/45 від 04.03.2022, картка рахунку 362 за січень 2022 - грудень 2024 по контрагенту S.L.R. ADVALS MILK, картка рахунку 362 за січень 2022 - грудень 2024 по контрагенту АО "Инкомлак". Також ПП «Дживальдіс» надане письмове пояснення, відповідно до якого проведене порівняння ціни реалізації продукції (молоко пастеризоване, сир кисломолочний, сир м'який), поставленої на адресу покупців - нерезидентів S.L.R. ADVALS MILK та АО "Инкомлак", із цінами на товар, який був реалізований на митній території України.
За результатами аналізу цих документів контролюючим органом зроблений висновок про те, що ПП «Дживальдіс» не надано обґрунтування цін по господарським операціям з реалізації молочної продукції у 2022 на користь нерезидента АО "Инкомлак" (Республіка Молдова) та у 2023 на користь нерезидента S.L.R. ADVALS MILK (Республіка Молдова) за принципом «витягнутої руки» відповідно до процедури, встановленої ст. 39 Податкового кодексу України.
Такий висновок зроблений з урахуванням того, що надані платником документи не містять необхідної інформації щодо аналізу елементів, встановлених п. п. 39.2.2 п. 39.2 статті 39 ПК України, для визначення зіставності операцій, а саме щодо характеристики товарів, умов договорів, укладених між сторонами операції, які істотно впливають на ціну товарів (робіт, послуг), економічних умов діяльності сторін операції, аналізу відповідних ринків товарів тощо.
Підпунктами 39.2.2.4 - 39.2.2.9 п. п. 39.2.2 п. 39.2 ст. 39 ПК України визначено перелік показників, які підлягають аналізу під час визначення зіставності комерційних та/або фінансових умов операцій з умовами контрольованої та неконтрольованих операцій, а саме:
- аналіз функцій, які виконуються сторонами операції, може проводитися з урахуванням матеріальних та нематеріальних активів, що перебувають у розпорядженні сторін операції та використовуються в цілях отримання доходу. До таких функцій, зокрема, але не виключно, належать: дизайн і технологічне розроблення товарів; виробництво товарів; придбання товарно-матеріальних цінностей; здійснення оптового чи роздрібного продажу; транспортування товарів; страхування; надання консультацій, інформаційне обслуговування; ведення бухгалтерського обліку;
- юридичне обслуговування; організація збуту товарів (робіт, послуг) із залученням третіх осіб, які мають досвід відповідної роботи; здійснення стратегічного управління, у тому числі визначення цінової політики, стратегії виробництва та реалізації товарів (робіт, послуг), обсягів продажу та асортименту товарів (робіт, послуг), їх споживчих якостей, а також здійснення оперативного управління.
Визначення та аналіз функцій, які виконуються сторонами операції, здійснюються на підставі укладених договорів, даних бухгалтерського обліку, фактичних дій сторін операції та фактичних обставин її проведення відповідно до суті операції.
Під час визначення зіставності комерційних та/або фінансових умов зіставних операцій можуть враховуватися ризики сторін операції, пов'язані з провадженням господарської діяльності, що впливають на умови операції, зокрема, але не виключно, такі: виробничі ризики, включаючи ризик неповного завантаження виробничих потужностей; ризик зміни ринкових цін на придбані матеріали та вироблену продукцію внаслідок зміни економічної кон'юнктури, інших ринкових умов; ризик знецінення виробничих запасів, втрати товарами споживчих якостей; ризики, пов'язані із втратою майна чи майнових прав; під час визначення зіставності характеристик ринків товарів (робіт, послуг) можуть враховуватися, зокрема, такі фактори: географічне місцезнаходження ринків та їх обсяги; наявність конкуренції на ринках, відносна конкурентоспроможність продавців та покупців на ринку; наявність на ринку однорідних (подібних) товарів (робіт, послуг); рівень розвитку виробничої і транспортної інфраструктури; інші характеристики ринку, що впливають на ціни товарів (робіт, послуг).
Водночас, надана позивачем на запит інформація не містила результатів функціонального аналізу контрольованої операції (з урахуванням виконуваних функцій, використовуваних активів і понесених ризиків), відомостей щодо ступеня порівнюваності між контрольованими і неконтрольованими операціями. ПП «Дживальдіс» зазначено, що для підтвердження відповідності умов операції принципу "витягнутої руки" було обрано метод трансфертного ціноутворення «витрати плюс», який полягає у порівнянні валової рентабельності собівартості продажу товарів (робіт, послуг) у контрольованій операції з аналогічним показником рентабельності у зіставних неконтрольованих операціях.
У той же час перевіркою встановлено, що ПП «Дживальдіс» не визначено показники рентабельності товарів на підставі даних бухгалтерського обліку та фінансової звітності, та не здійснене їх порівняння з аналогічними показниками рентабельності у зіставних неконтрольованих операціях.
Як вбачається з наданих документів та акту, позивачем здійснене порівняння ціни реалізації продукції (молоко пастеризоване, сир кисломолочний, сир м'який), поставленої на адресу покупців - нерезидентів S.L.R. ADVALS MILK та АО "Инкомлак", з цінами на товар, який був реалізований на митній території України, причому товар, який був обраний для порівняння цін, не є ідентичним за якісними характеристиками, пакуванням та обсягами постачання.
Так, перевіркою встановлено, що ПП «Дживальдіс» на адресу покупців - нерезидентів S.L.R. ADVALS MILK та АО "Инкомлак" здійснювало реалізацію такої молочної продукції: молоко коров'яче пастеризоване, молоко коров'яче питне пастеризоване ДСТУ 2661-2010, масло солодковершкове 73% жиру ДСТУ 4399-2005, масло солодковершкове 82,5% жиру ДСТУ 4399-2005, масло солодковершкове ''Екстра" 82,5% жиру ДСТУ 4399-2005, масло солодковершкове "Селянське" 72,5% жиру ДСТУ 4399-2005, спред солодковершковий ДСТУ 4445-2005, 82% жиру, спред солодковершковий ДСТУ 4445-2005 73% жиру, спред солодковершковий ваговий 0,5 кг, 73% жиру, ДСТУ 4445-2005, спред солодковершковий, ваговий 0,5 кг, 82% жиру, ДСТУ 4445-2005, продукт молоковмісний сирний, ТУ У 15.5-19492247-004 2002, сир кисломолочний 9% ДСТУ 4554-2006, сир кисломолочний 5% ДСТУ 4554-2006, продукт молоковмісний сметанний 20%, ТУ У 15.5-19492247-004-2002, молоко коров'яче питне пастеризоване 2,5%, ТУ У 15.5-19492247-025 2004, спред солодковершковий ДСТУ 4445-2005, 82% жиру, продукт молоковмісний сирний, ТУ У 15.5-19492247-004-2002, Amestec de qrasime vegetale cu smantana dulce (SPRED) 73% qrasime DSTU 4445-2005, 5 kg, Amestec de grasime vegetale cu smantana dulce (SPRED) 73% grasime DSTU 4445-2005, 0,5 kg, Amestec de grasime vegetale cu smantana dulce (SPRED) 82% grasime DSTU 4445-2005. 0.5 kg. Produs de grasimi bogat in protein 18% grasime TU U 15.5 19492247-004-2002, 5 kg, Branza lapte acru 9% DSTU 4554 2006, Lapte de vaca bautura pasteurizat 2.5% gramize, TU U 15.5 19492247-025 2004, 2 kg, Cascaval moale 'MOZARELLA' 35% grasime in substanta uscala DSTU 4395-2005, 2 kg, Сир твердий "Гауда Подільська" 35% жиру в сух. речовині, ДСТУ 4395-2005, 2кг / Cascaval solid 'GAUDA PODILSKA' 35% grasime in substanta uscala DSTU 4395-2005, 2 kg, Unt Crema dulce "Extra" 82.5% grasime DSTU 4399-2005 1kg, продукт молоковмісний сирний, ТУ У 15.5-19492247 004-2002, сир кисломолочний 9% ДСТУ 4554-2006, сир м'який Моцарелла 35% жиру в сух. речовині, ДСТУ 4395-2005, 2кг, сир твердий Гауда Подільська 33% жиру в сух. речовині, ДСТУ 4395-2005, 2кг, сир м'який Моцарелла 35% жиру в сух. речовині, ДСТУ 4395-2005, 350г, сир м'який Моцарелла 45% жиру в сух. речовині, вагова ДСТУ 4395-2005, сир м'який Моцарелла 45% жиру в сух. речовині, ДСТУ 4395-2005.
У той же час, для підтвердження відповідності ціни реалізації, визначеної за принципом "витягнутої руки" відповідно до процедури, встановленої ст.39 ПК України, позивачем надано інформацію щодо реалізації товару вітчизняним покупцям на території України за такими номенклатурними позиціями: молоко пастеризоване 2,5% (900 гр.), молоко пастеризоване 2,6% (900 гр.) п.є, молоко охолоджене, молоко пастеризоване 2,6% (900 гр.) п.є, молоко пастеризоване 2,6% (900 гр.) п.є, молоко питне пастеризоване 2,5% (900 гр.), молоко щільне охолоджене, сир кисломолочний 9% (1000 гр. п/п), сир м'який Моцарелла 45% в/п 2 кг.
Отже, перевіркою було встановлено, що ПП «Дживальдіс» не надано належного обґрунтування цін по господарським операціям з реалізації молочної продукції у 2022 на користь нерезидента АО "Инкомлак" (Республіка Молдова) та у 2023 на користь нерезидента S.L.R. ADVALS MILK (Республіка Молдова) за принципом «витягнутої руки» відповідно до процедури, встановленої ст. 39 Податкового кодексу України. З огляду на це, підприємство відповідно до пп.140.5.51 п.140.5 ст.140 Податкового кодексу України зобов'язане було збільшити фінансовий результат до оподаткування за 2022 та за 2023 на суму 30 % вартості товарів, реалізованих на користь нерезидентів.
Водночас, згідно з поданими додатками «РІ» до податкової декларації з податку на прибуток підприємств за 2022 та за 2023 у рядку 3.1.7 розділу 3 «Різниці, що виникають при здійсненні фінансових операцій" (стаття 140 розділу ІІІ Податкового кодексу України) позивач не збільшив фінансовий результат до оподаткування відповідного звітного періоду на суму 30 % вартості товарів, реалізованих на користь нерезидентів, а саме за 2022 на суму 2161778 грн. (7205928,21 грн. *30%), за 2023 на суму 598823 грн. (1996076,44 грн. *30%)
Підсумовуючи зазначене, наявними у справі доказами та висновками перевірки підтверджується і не спростовується заниження платником різниць, на які збільшується фінансовий результат всього в сумі 2760601 грн., у тому числі за 2022 в сумі 2161778 грн, за 2023 в сумі 598823 грн. в результаті невідображення в додатку «РІ» до податкової декларації з податку на прибуток підприємств різниць, які збільшують фінансовий результат на 30 % вартості товарів, реалізованих на користь нерезидентів - підприємств Республіки Молдови, яка входить до Переліку держав (територій), що відповідають критеріям, установленим пп.39.2.1.2 пп.39.2.1 п.39.2 ст.39 Податкового кодексу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1045 від 27.12.2017.
Отже, з огляду на досліджені обставини та докази, наявні у справі, та проаналізовані контролюючим органом під час перевірки, суд вважає висновки останнього правомірними, а порушення не спростованими, відтак податкове повідомлення - рішення від 13.06.2025 №13049/2201-0708 форми «Р» про збільшення грошового зобов'язання з податку на прибуток скасуванню не підлягає.
Що стосується податкового повідомлення - рішення від 13.06.2025 №13050/2201-0708 форми «Р» про збільшення грошового зобов'язання з податку на додану вартість на загальну суму 5093 998,85 грн., з яких 4110055 грн. за податковим зобов'язанням та 983 943,85 грн. за штрафними санкціями, позивач зазначає про необхідність його скасування в частині донарахування 3851653 грн. за основним платежем та 958103,65 грн. за штрафними санкціями.
Як вбачається з позову, платник не погоджується з викладеними у акті висновками перевірки про завищення податкового кредиту з податку на додану вартість на загальну суму 4 586 157 грн. (за період з липня 2018 по березень 2020 ) у тому числі за липень 2018 року в сумі 206 003 грн, за серпень 2018 року в сумі 182 007 грн, листопад 2018 року 378 558 грн, грудень 2018 року в сумі 348 579 грн, січень 2019 року в сумі 362 712 грн, березень 2019 року в сумі 592 211 грн, квітень 2019 року в сумі 632 201 грн, травень 2019 року в сумі 217 863 грн, червень 2019 року в сумі 275 418 грн, липень 2019 року в сумі 249 041 грн, серпень 2019 року в сумі 211 058 грн, вересень 2019 року в сумі 176 346 грн, жовтень 2019 року в сумі 196 466 грн, листопад 2019 року в сумі 149 027 грн, грудень 2019 року в сумі 133 352 грн, лютий 2020 року в сумі 133 226 грн, березень 2020 року в сумі 142 089 грн., в результаті неправомірного віднесення до його складу сум ПДВ по операціях з придбання товару (молока) у ТОВ «Сучасне спеціалізоване обладнання та технології», реальний характер яких не підтверджується документально.
Разом з тим, до складу грошового зобов'язання оскаржуваного податкового повідомлення - рішення увійшла сума за вирахуванням 206 003 грн. за липень 2018, 182007 грн. за серпень 2018, 378558 грн. за листопад 2018, тобто періодів, які знаходяться поза межами строку, визначеного п. 102.1 ст. 102 ПК України ( 4586157 - 206003 - 182007 - 378 558 = 3819589) Штрафні санкції, відтак, розраховуються таким чином: 3819589 х 25%= 9548797,25 грн.
Як вбачається зі змісту акту, перевіркою встановлено, що посадовими особами ТОВ «Сучасне спеціалізоване обладнання та технології» оформлені завідомо недостовірні документи, а саме видаткові та податкові накладні на постачання товару позивачу, за відсутності на момент проведення операцій у постачальника необхідних активів, які б могли доводити реальний характер таких взаємовідносин.
Судом раніше досліджені обставини та докази, встановлені контролюючим органом, стосовно господарських операцій з придбання позивачем молока у ТОВ «Сучасне спеціалізоване обладнання та технології». Суд погодився з обґрунтованістю висновків перевірки щодо непідтвердження реального характеру господарських операцій з постачання (продажу) молока від ТОВ «Сучасне спеціалізоване обладнання та технології» на адресу ПП «Дживальдіс».
З огляду на це, матеріалами справи не спростована та обставина, що на порушення вимог п.44.1 ст.44, п.198.1, 198.3 ст.198, п.198.6 ст.198, п.201.1, п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України ПП «Дживальдіс» завищено податковий кредит на загальну суму 3 819 589 грн., у т.ч. за грудень 2018 в сумі 348 579 грн, січень 2019 в сумі 362 712 грн, березень 2019 в сумі 592 211 грн, квітень 2019 в сумі 632 201 грн, травень 2019 в сумі 217 863 грн, червень 2019 в сумі 275 418 грн, липень 2019 в сумі 249 041 грн, серпень 2019 в сумі 211 058 грн, вересень 2019 в сумі 176 346 грн, жовтень 2019 в сумі 196 466 грн, листопад 2019 в сумі 149 027 грн, грудень 2019 в сумі 133 352 грн, лютий 2020 в сумі 133 226 грн, березень 2020 в сумі 142 089 грн в результаті віднесення до його складу сум податку на додану вартість по операціях з придбання товару у ТОВ «Сучасне спеціалізоване обладнання та технології», які фактично не здійснювались в межах господарської діяльності та реальний характер яких документально не підтверджений.
Враховуючи вказане, висновки відповідача в цій частині не спростовуються наданими до справи доказами, відтак це податкове повідомлення - рішення також скасуванню не підлягає.
Оскільки відповідачем доведено обґрунтованість і правомірність висновків перевірки, які покладені в основу прийнятих податкових рішень, позов задоволенню не підлягає.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
у задоволенні адміністративного позову - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 29 листопада 2025 року
Позивач:Приватне підприємство "Дживальдіс" (вул. Заводська, 2,м. Кам'янець-Подільський,Кам'янець-Подільський р-н, Хмельницька обл.,32315 , код ЄДРПОУ - 37971230)
Відповідач:Головне управління ДПС у Хмельницькій області (вул. Пилипчука, 17,м. Хмельницький,Хмельницький р-н, Хмельницька обл.,29001 , код ЄДРПОУ - 44070171)
Головуючий суддя І.С. Козачок