Рішення від 28.11.2025 по справі 420/23082/24

Справа № 420/23082/24

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 листопада 2025 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Вовченко О.А., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом обслуговуючого кооперативу «ЖБК ПРОСТРАНСТВО» до Головного управління ДПС в Одеській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, -

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду 23.07.2024 надійшла позовна заява ОК «ЖБК ПРОСТРАНСТВО» до Головного управління ДПС в Одеській області, в якій позивач просить суд:

- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС в Одеській області (ЄДРПОУ 43142370; 65044, м. Одеса, вул. Семінарська, 5) № 0/20640/15-32-07-09 від 18.08.2023 року;

- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС в Одеській області (ЄДРПОУ 43142370; 65044, м. Одеса, вул. Семінарська, 5) № 0/20633/15-32-07-09 від 18.08.2023 року;

- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС в Одеській області (ЄДРПОУ 43142370; 65044, м. Одеса, вул. Семінарська, 5) № 26295/15-32-04-06 від 13.10.2023 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що оскаржувані податкові повідомлення-рішення складені на підставі актів та припущення щодо оподаткування придбаного автомобіля, яким позивач нібито не користувався за першим рішенням в розмірі 137420,50 грн; за другим в розмірі 254480 грн.; за третім в розмірі 141935,25 грн.

Як стверджує позивач, дані, вказані відповідачем в актах, не відповідають існуючим фактам, діючому законодавству України та є необґрунтованими, у зв'язку з чим оскаржувані податкові повідомлення-рішення прийняті всупереч положень Податкового кодексу України, а відтак є протиправними та підлягають скасуванню.

У позові вказано, що 07.09.2020 між позивачем та ТОВ «Автомобільний дім» було укладено договір купівлі продажу № 3775 автомобіля марки Volkswagen Tiuan LE 2.0 TSI 4 MOTION (AD14WT20). При цьому в п.1.1. передано автомобіль з повним баком та абз. 7 п.1.2. акту зазначено повний бак. За наказом позивача № 08/09-20 від 08.09.2020 регламентовано порядок використання службового автомобіля, ліміти пробігу та список працівників, які використовують службовий автомобіль. За наказом позивача № 11/09-20 від 11.09.2020 регламентовано період обслуговування та забезпечення паливом службового автомобіля. Вказаним автомобілем позивач активно користувався як службовим автомобілем в інтересах підприємства.

З покликанням на положення пп.20.1.4 п.20.1 ст.20, п.75.1 ст.71, п.120-1 ст. 120, абз.1 п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України, п. 11 підр. 2 розд.ХХ Перехідних положень Податкового кодексу України, п.п.2, 3, 4, 5, 11, 12, 14, 15 Порядку №1246, у позові вказано, що в процедурі внесення інформації (відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування) до ЄРПН є дві окремі стадії: 1) надання платником податку на додану вартість податкової накладної (розрахунку коригування); 2) прийняття/неприйняття податкової накладної (розрахунку коригування) та внесення відомостей щодо неї (нього) безпосередньо до ЄРПН. Перша із цих стадій залежить від платника податку на додану вартість і є результатом його дій, тоді як друга це результат виконання роботи програмного забезпечення, що контролюється ДПС, та/або безпосередніх дій працівників ДПС, на яку (які) платник податку не має впливу. У цьому контексті встановлена нормою пункту 120-1.1 статті 120-1 ПК України відповідальність платника податку на додану вартість за порушення граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу для реєстрації податкової накладної та /або розрахунку коригування до такої податкової накладної в ЄРПН, у вигляді накладення штрафу може застосовуватися в разі якщо платник податку не надав (не надіслав) податкову накладну (розрахунок коригування) ДПС у строк, встановлений цією статтею. Як стверджує позивач, в порушення вимог пункту 201.10 статті 201 ПК України контролюючим органом не надіслані позивачу протягом операційного дня направлення податкових накладних квитанцій в електронному вигляді у текстовому форматі про прийняття зазначених податкових накладних або про їх неприйняття із зазначенням відповідних причин, або зупинення реєстрації податкових накладних, з незалежних від позивача причин, тобто з причин, які не залежали від його волі.

Таким чином, вказано у позові, у зв'язку з недотриманням контролюючим органом обов'язку із надіслання платнику податку квитанції про прийняття розрахунків коригування або про їх неприйняття із зазначенням відповідних причин, або зупинення реєстрації розрахунків коригування, із врахуванням правових наслідків, передбачених пунктом 201.10 статті 201 ПК України, відповідно до приписів якого, якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Позивач вказує, що аналіз реальності господарської діяльності повинен здійснюватися на підставі даних податкового, бухгалтерського обліку платника податків та відповідності їх дійсному економічному змісту. При цьому в первинних документах, які є підставою для бухгалтерського обліку, фіксуються дані лише про фактично здійснені господарські операції. Норми податкового законодавства не ставлять у залежність достовірність даних податкового обліку платника податків від дотримання податкової дисципліни його контрагентами, якщо цей платник (покупець) мав реальні витрати у зв'язку з придбанням товарів (робіт, послуг), призначених для використання у його господарській діяльності. Як стверджує позивач, придбаний ним автомобіль використання у його господарській діяльності., жодних фактів які б спростовували вказані обставини відповідачем не надані.

Ухвалою суддів від 29.07.2024 року позов залишено без руху.

В ухвалі роз'яснено, що виявлені недоліки повинні бути усунені, шляхом надання до суду уточненого позову, доказів, визначених суддею та доказів сплати судового збору.

31.07.2024 року від позивача до суду надійшло клопотання на виконання вимог ухвали суду від 29.07.2024 року разом із уточненим позов та доказами сплати судового збору у розмірі 5338,36 грн.

Ухвалою суду від 05.08.2024 року продовжено позивачу строк на усунення недоліків позову ОК «ЖБК ПРОСТРАНСТВО» до Головного управління ДПС в Одеській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень.

За вх.№32295/24 від представника позивача до суду надійшли докази доплати судового збору у сумі 2669,18 грн.

26.06.2024 року від представника позивача до суду надійшла заява про усунення недоліків разом із позовною заявою та квитанцією про сплату судового збору.

Ухвалою судді від 10.09.2024 року прийнято до розгляду позовну заяву та відкрито провадження по справі.

24.09.2024 року від представника відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому зазначено, що заява щодо неможливості виконання платником податкових обов'язків відповідно до Порядку підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 29.07.2022 року № 225, ОК «ЖБК ПРОСТРАНСТВО» до Головного управління ДПС в Одеській області не надавалась. Посилання на сам факт запровадження воєнного стану в України не може безумовно вважатись поважною причиною для звільнення від відповідальності за порушення строків реєстрації податкових накладних, норми пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України передбачають звільнення від відповідальності, зокрема за порушення строків реєстрації податкових накладних, у разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок, і за умови підтвердження неможливості виконання платником податків обов'язків в порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Щодо оскаржуваних податкових повідомлень-рішень № 0/20640/15-32-07-09 та № 0/20633/15-32-07-09 від 18.08.2023 року, то у відзиві вказано, що: на порушення п.185.1 ст.185, п.187.1 ст.187 ПКУ ОК «ЖБК «ПРОСТРАНСТВО» не віднесло до складу податкових зобов'язань податкової декларації з податку на додану вартість суми ПДВ по отриманим попередній оплаті та наданій послузі, та по податковим накладним, складеним та зареєстрованим в ЄРПН у розмірі 10 165грн., в тому числі у листопаді 2020 року - 10 165грн.; на порушення п.185.1 ст.185, п.187.1 ст.187, п.201.1, п.201.10 ст.201 ПКУ, ОК «ЖБК «ПРОСТРАНСТВО» не складено податкову накладну на суму отриманої попередньої оплати, не зареєстровано в ЄРПН податкову накладну та не віднесло до складу податкових зобов'язань Податкової декларації з податку на додану вартість суму ПДВ у розмірі 82 737грн., в тому числі у грудні 2020 року - 82 737грн.

Також, у відзиві вказано, що під час проведення перевірки встановлено, що в періоді, який перевірявся, ОК «ЖБК «ПРОСТРАНСТВО» на підставі договору купівлі-продажу автомобіля від 07.09.2020 №3775, в складі податкового кредиту по податку на додану вартість враховано суму податку на додану вартість в розмірі 192 104,22 грн. по придбаному Автомобіль VOLKSWAGEN Tiguan Limited Edition / Бензиновий / 2.0 л у ТОВ «АВТОМОБІЛЬНИЙ ДІМ» (код за ЄДРПОУ 30652567) у вересні 2020 року, використання якого не доведено в господарській діяльності. Таким чином, як стверджує відповідач, в порушення абз. г) п.198.5 ст.198, п.201.1, п.201.10 ст.201 ПКУ ОК «ЖБК «ПРОСТРАНСТВО» не віднесено до складу податкових зобов'язань суми ПДВ по придбаному автомобілю VOLKSWAGEN Tiguan Limited Edition, використання в господарській діяльності якого документально не доведено, що призвело до заниження значення рядку 1 Декларацій "операції на митній території України, що оподатковуються за основною ставкою, крім ввезення товарів на митну територію України" у розмірі 192 104грн, у тому числі: грудень 2020 року - 192 104грн. Крім того, у відзиві вказано, що перевіркою встановлено, що в порушення п.201.1, п.201.10 ст. 201 ПКУ, ОК «ЖБК «ПРОСТРАНСТВО» допущені випадки відсутності реєстрації податкових накладних (стосовно сум, не включених до складу податкових зобов'язань) на загальну суму ПДВ 192 104грн.

Як стверджує відповідач, вищенаведені порушення, призвели до: - заниження платником ПДВ, що належить сплаті до бюджету у сумі 203584 грн. та застосування штрафної санкції згідно з пп. 123.2 ст. 123 ПКУ у сумі 50896 грн. - нереєстрації податкових накладних у загальній сумі 274841 грн. (за операцією з придбання автомобілю, використання якого в господарській документально не підтверджено на суму ПДВ 192 104,22 грн. та за подією отримання попередньої оплати згідно з платіжним дорученням від 29.12.2020 №1 від ОСОБА_1 з призначенням платежу «сплата частини суми Договору за дог. №ІТ/П-Е.4 від 21.12.2020, у т.ч. ПДВ 82737 грн.) та застосування штрафу на підставі п. 120-1.2 ст. 120-1 ПКУ у сумі 137420,5 грн.

З урахуванням вищевикладеного, відповідач просить суд відмовити у задоволенні позову обслуговуючого кооперативу «ЖБК ПРОСТРАНСТВО».

Вивчивши матеріали справи, ознайомившись з позовною заявою, відзивом на позов, дослідивши обставини, якими обґрунтовуються вимоги і заперечення та перевіривши їх наданими доказами, суд встановив таке.

Обслуговуючий кооператив «ЖБК ПРОСТРАНСТВО» зареєстровано як юридична особа 29.11.2019 року (Номер запису: 15561020000072519) та здійснює такі види діяльності за КВЕД: 81.10 Комплексне обслуговування об'єктів (основний); 68.10 Купівля та продаж власного нерухомого майна; 71.11 Діяльність у сфері архітектури; 41.10 Організація будівництва будівель; 41.20 Будівництво житлових і нежитлових будівель.

Судом встановлено, що на підставі направлень на перевірку, згідно п.п.20.1.4 п.20.1 ст.20, п.77.1 ст.77 Податкового кодексу України, відповідно до плану-графіку на 2021 рік проведення планових виїзних перевірок планових виїзних перевірок суб'єктів господарювання, на підставі наказу Головного управління ДПС в Одеській області від 30.09.2021 №7225-п, Головне управління ДПС в Одеській області проведена планова виїзна документальна перевірка Обслуговуючого кооперативу «Житлово-будівельний кооператив «ПРОСТРАНСТВО» (скорочене найменування відповідно до установчих документів ОК «ЖБК «ПРОСТРАНСТВО») з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 29.11.2019 по 31.12.2020, відповідно до затвердженого плану (переліку питань) документальної перевірки.

За результатами вказаної перевірки відповідачем складено акт від 23.02.2022 року №2775/15-32-07-10/43376403 (а.с.60-87), яким встановлено порушення ОК «ЖБК «ПРОСТРАНСТВО»:

1. п.185.1 ст.185, п.187.1 ст.187, абз. г) п.198.5 ст.198, п.201.1, п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року №2755-VI (із змінами та доповненнями), у результаті чого занижено податок на додану вартість в періоді, що перевірявся, на загальну суму 203 584 грн, у тому числі за грудень 2020 року в сумі 203 584грн.

2. п.185.1 ст.185, п.187.1 ст.187, абз. г) п.198.5 ст.198, абз. в) п. 200.4, п.201.1, п.201.10 ст.201, Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI (із змінами та доповненнями), завищено суму від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (р.21 декларації з ПДВ) за грудень 2020 року у сумі 81 422 грн.

3. п.201.1, п.201.10 ст. 201 Податкового Кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI (із змінами та доповненнями), у частині відсутності реєстрації податкових накладних в ЄРПН на загальну суму ПДВ 274 841 грн.

4. пп.49.18.2 п.49.18 ст.49, ст.51, п.176.2 ст. 176 Податкового Кодексу України від 02.12.2010р. №2755-УІ із змінами та доповненнями в наслідок чого встановлено несвоєчасне подання податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку і сум утриманого з них податку за III квартал 2020 року;

5. пп. 168.1.2, п.168.1 ст.168 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-VI (із змінами та доповненнями) в наслідок чого встановлено несвоєчасне перерахування податку на доходи фізичних осіб під час виплати доходу на користь фізичних осіб;

6. п.п.1.4 п.16-1 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідних положень, п.п.168.1.2 п.168.1, п.п.168.4.1, 168.4.4 п.168.4 ст. 168 Податкового кодексу України від 02.12.2010р. №2755-VI із змінами та доповненнями в наслідок чого встановлено несвоєчасне перерахування військового збору під час виплати доходу на користь фізичних осіб;

7. п.8 ст. 9 Закону України від 8 липня 2010 року №2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" зі змінами та доповненнями в наслідок чого встановлено несвоєчасне перерахування до бюджету єдиного соціального внеску.

На підставі акту перевірки від 23.02.2022 року №2775/15-32-07-10/43376403 Головним управлінням ДПС в Одеській області 18.08.2023 року прийнято:

- податкове повідомлення-рішення №0/20640/15-32-07-09 (а.с.10-11), яким до позивача застосовано штрафної санкції за нереєстрацію податкових накладних у сумі 274841 грн. у розмірі 137420,5 грн. (50%);

- податкове повідомлення-рішення №0/20633/15-32-07-09 (12-13), яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання за платежем: податок на додану вартість на загальну суму - 254480,00 грн, з яких: за податковим зобов'язанням - 203584 грн.; за штрафними (фінансовими) санкціями - 50896 грн.

Також судом встановлено, що Головним управлінням ДПС в Одеській області на підставі п.п. 20.1.4 ст. 20, в порядку п.п. 75.1.1 п. 75.1 ст. 75 та ст. 76 розд. ІІ Податкового кодексу України проведена камеральна перевірка ОК «ЖБК ПРОСТРАНСТВО» з питання своєчасності реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, дата виписки яких припадає на травень 2023 року.

Перевіркою встановлено порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних, та/або розрахунків коригування до таких податкових накладних в ЄРПН, встановлених п.п. 201.10 ст. 201, п. 89 підрозд. 2, п.п. 69.1 п. 69 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ, а саме:

- податкової накладної №25 від 11.05.2023 року на загальну суму ПДВ 6353,92 грн (дата реєстрації - 19.07.2023 року, кількість днів затримки - 44);

- податкової накладної №61 від 31.05.2023 року на загальну суму ПДВ 57962,33 грн (дата реєстрації - 19.07.2023 року, кількість днів затримки - 31);

- податкової накладної №59 від 31.05.2023 року на загальну суму ПДВ 3047,50 грн (дата реєстрації - 19.07.2023 року, кількість днів затримки - 31);

- податкової накладної №26 від 14.05.2023 року на загальну суму ПДВ 7467,50 грн (дата реєстрації - 19.07.2023 року, кількість днів затримки - 44);

- податкової накладної №39 від 23.05.2023 року на загальну суму ПДВ 22920,50 грн (дата реєстрації - 19.07.2023 року, кількість днів затримки - 31);

- податкової накладної №19 від 09.05.2023 року на загальну суму ПДВ 833,33 грн (дата реєстрації - 19.07.2023 року, кількість днів затримки - 44);

- податкової накладної №36 від 22.05.2023 року на загальну суму ПДВ 65823,48 грн (дата реєстрації - 19.07.2023 року, кількість днів затримки - 31);

- податкової накладної №62 від 31.05.2023 року на загальну суму ПДВ 3657,83 грн (дата реєстрації - 19.07.2023 року, кількість днів затримки - 31);

- податкової накладної №60 від 31.05.2023 року на загальну суму ПДВ 7114,42 грн (дата реєстрації - 19.07.2023 року, кількість днів затримки - 31);

- податкової накладної №51 від 25.05.2023 року на загальну суму ПДВ 3465,33 грн (дата реєстрації - 19.07.2023 року, кількість днів затримки - 31);

- податкової накладної №41 від 24.05.2023 року на загальну суму ПДВ 3333,33 грн (дата реєстрації - 19.07.2023 року, кількість днів затримки - 31);

- податкової накладної №20 від 09.05.2023 року на загальну суму ПДВ 7824,01 грн (дата реєстрації - 19.07.2023 року, кількість днів затримки - 44);

- податкової накладної №4 від 01.05.2023 року на загальну суму ПДВ 3657,83 грн (дата реєстрації - 19.07.2023 року, кількість днів затримки - 44);

- податкової накладної №32 від 19.05.2023 року на загальну суму ПДВ 2958,33 грн (дата реєстрації - 19.07.2023 року, кількість днів затримки - 31);

- податкової накладної №55 від 29.05.2023 року на загальну суму ПДВ 1828,43 грн (дата реєстрації - 19.07.2023 року, кількість днів затримки - 31);

- податкової накладної №33 від 22.05.2023 року на загальну суму ПДВ 57330,12 грн (дата реєстрації - 19.07.2023 року, кількість днів затримки - 31);

- податкової накладної №27 від 15.05.2023 року на загальну суму ПДВ 333,33 грн (дата реєстрації - 19.07.2023 року, кількість днів затримки - 44);

- податкової накладної №21 від 09.05.2023 року на загальну суму ПДВ 5241,67 грн (дата реєстрації - 19.07.2023 року, кількість днів затримки - 44);

- податкової накладної №6 від 04.05.2023 року на загальну суму ПДВ 60947,67 грн (дата реєстрації - 19.07.2023 року, кількість днів затримки - 44);

- податкової накладної №24 від 11.05.2023 року на загальну суму ПДВ 65666,67 грн (дата реєстрації - 19.07.2023 року, кількість днів затримки - 44);

- податкової накладної №1 від 01.05.2023 року на загальну суму ПДВ 1533,33 грн (дата реєстрації - 19.07.2023 року, кількість днів затримки - 44);

- податкової накладної №45 від 24.05.2023 року на загальну суму ПДВ 18284,33 грн (дата реєстрації - 19.07.2023 року, кількість днів затримки - 31);

- податкової накладної №48 від 24.05.2023 року на загальну суму ПДВ 6865,67 грн (дата реєстрації - 19.07.2023 року, кількість днів затримки - 31);

- податкової накладної №40 від 23.05.2023 року на загальну суму ПДВ 4573,17 грн (дата реєстрації - 19.07.2023 року, кількість днів затримки - 31);

- податкової накладної №53 від 27.05.2023 року на загальну суму ПДВ 6666,67 грн (дата реєстрації - 19.07.2023 року, кількість днів затримки - 31);

- податкової накладної №23 від 10.05.2023 року на загальну суму ПДВ 6666,67 грн (дата реєстрації - 19.07.2023 року, кількість днів затримки - 44);

- податкової накладної №47 від 24.05.2023 року на загальну суму ПДВ 6865,67 грн (дата реєстрації - 19.07.2023 року, кількість днів затримки - 31);

- податкової накладної №54 від 28.05.2023 року на загальну суму ПДВ 9337,50 грн (дата реєстрації - 19.07.2023 року, кількість днів затримки - 31);

- податкової накладної №42 від 24.05.2023 року на загальну суму ПДВ 5000,00 грн (дата реєстрації - 19.07.2023 року, кількість днів затримки - 31);

- податкової накладної №22 від 11.05.2023 року на загальну суму ПДВ 39849,84 грн (дата реєстрації - 19.07.2023 року, кількість днів затримки - 44);

- податкової накладної №29 від 16.05.2023 року на загальну суму ПДВ 14578,68 грн (дата реєстрації - 19.07.2023 року, кількість днів затримки - 31);

- податкової накладної №37 від 23.05.2023 року на загальну суму ПДВ 54525,55грн (дата реєстрації - 19.07.2023 року, кількість днів затримки - 31);

- податкової накладної №49 від 24.05.2023 року на загальну суму ПДВ 1666,67 грн (дата реєстрації - 19.07.2023 року, кількість днів затримки - 31);

- податкової накладної №11 від 04.05.2023 року на загальну суму ПДВ 3333,33 грн (дата реєстрації - 19.07.2023 року, кількість днів затримки - 44);

- податкової накладної №7 від 04.05.2023 року на загальну суму ПДВ 60947,67 грн (дата реєстрації - 19.07.2023 року, кількість днів затримки - 44);

- податкової накладної №12 від 05.05.2023 року на загальну суму ПДВ 99043,83 грн (дата реєстрації - 19.07.2023 року, кількість днів затримки - 44);

- податкової накладної №38 від 23.05.2023 року на загальну суму ПДВ 29743,80 грн (дата реєстрації - 19.07.2023 року, кількість днів затримки - 31);

- податкової накладної №31 від 18.05.2023 року на загальну суму ПДВ 3195,17 грн (дата реєстрації - 19.07.2023 року, кількість днів затримки - 31);

- податкової накладної №34 від 22.05.2023 року на загальну суму ПДВ 14871,90 грн (дата реєстрації - 19.07.2023 року, кількість днів затримки - 31);

- податкової накладної №56 від 30.05.2023 року на загальну суму ПДВ 9711,00 грн (дата реєстрації - 19.07.2023 року, кількість днів затримки - 31);

- податкової накладної №52 від 26.05.2023 року на загальну суму ПДВ 83333,33 грн (дата реєстрації - 19.07.2023 року, кількість днів затримки - 31);

- податкової накладної №13 від 05.05.2023 року на загальну суму ПДВ 416386,48 грн (дата реєстрації - 19.07.2023 року, кількість днів затримки - 44);

- податкової накладної №9 від 04.05.2023 року на загальну суму ПДВ 3047,50 грн (дата реєстрації - 19.07.2023 року, кількість днів затримки - 44);

- податкової накладної №17 від 08.05.2023 року на загальну суму ПДВ 1666,67 грн (дата реєстрації - 19.07.2023 року, кількість днів затримки - 44);

- податкової накладної №50 від 24.05.2023 року на загальну суму ПДВ 4573,13 грн (дата реєстрації - 19.07.2023 року, кількість днів затримки - 31);

- податкової накладної №8 від 04.05.2023 року на загальну суму ПДВ 3047,50 грн (дата реєстрації - 19.07.2023 року, кількість днів затримки - 44);

- податкової накладної №5 від 03.05.2023 року на загальну суму ПДВ 1219,00 грн (дата реєстрації - 19.07.2023 року, кількість днів затримки - 44);

- податкової накладної №44 від 24.05.2023 року на загальну суму ПДВ 7166,67 грн (дата реєстрації - 19.07.2023 року, кількість днів затримки - 31);

- податкової накладної №58 від 30.05.2023 року на загальну суму ПДВ 6094,67 грн (дата реєстрації - 19.07.2023 року, кількість днів затримки - 31);

- податкової накладної №2 від 01.05.2023 року на загальну суму ПДВ 28416,33 грн (дата реєстрації - 19.07.2023 року, кількість днів затримки - 44);

- податкової накладної №28 від 16.05.2023 року на загальну суму ПДВ 1828,50 грн (дата реєстрації - 19.07.2023 року, кількість днів затримки - 31);

- податкової накладної №46 від 24.05.2023 року на загальну суму ПДВ 6865,67 грн (дата реєстрації - 19.07.2023 року, кількість днів затримки - 31);

- податкової накладної №18 від 08.05.2023 року на загальну суму ПДВ 833,33 грн (дата реєстрації - 19.07.2023 року, кількість днів затримки - 44);

- податкової накладної №43 від 24.05.2023 року на загальну суму ПДВ 6666,67 грн (дата реєстрації - 19.07.2023 року, кількість днів затримки - 31);

- податкової накладної №57 від 30.05.2023 року на загальну суму ПДВ 15705,00 грн (дата реєстрації - 19.07.2023 року, кількість днів затримки - 31);

- податкової накладної №3 від 01.05.2023 року на загальну суму ПДВ 20436,67 грн (дата реєстрації - 19.07.2023 року, кількість днів затримки - 44);

- податкової накладної №10 від 04.05.2023 року на загальну суму ПДВ 5332,92 грн (дата реєстрації - 19.07.2023 року, кількість днів затримки - 44);

- податкової накладної №16 від 06.05.2023 року на загальну суму ПДВ 6094,83 грн (дата реєстрації - 19.07.2023 року, кількість днів затримки - 44);

- податкової накладної №35 від 22.05.2023 року на загальну суму ПДВ 609,67 грн (дата реєстрації - 19.07.2023 року, кількість днів затримки - 31).

За результатами проведеної камеральної перевірки ОК «ЖБК ПРОСТРАНСТВО» (код ЄДРПОУ 43376403) складено акт від 31.08.2023 року № 23782/15-32-04-06/43376403 (а.с.56-59).

На підставі акту перевірки від 31.08.2023 року № 23782/15-32-04-06/43376403, відповідно до п.120-1.1 ст.120 Податкового кодексу України, Головним управлінням ДПС в Одеській області прийнято податкове повідомлення-рішення від 13.10.2023 року № 26295/15-32-04-06 (форма «Н»), яким до позивача застосовано штраф у розмірі 141935,25 грн (а.с.14-15).

Вважаючи протиправними та такими, що підлягають скасуванню податкові повідомлення-рішення ГУ ДПС в Одеській області № 0/20640/15-32-07-09 від 18.08.2023 року, № 0/20633/15-32-07-09 від 18.08.2023 року, № 26295/15-32-04-06 від 13.10.2023 року, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Вирішуючи спір, що виник між сторонами, суд зазначає.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків та зборів, а також відповідальність за порушення податкового законодавства (пункт 1.1. статті 1 Податкового кодексу України).

Згідно з п.п.20.1.4 п. 20.1 ст.20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.

Так, відповідно до ст. 62 Податкового кодексу України одним із способів здійснення податкового контролю є перевірки та звірки відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірки щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин.

Згідно з пункту 75.1. ст. 75 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Пунктом 77.1 статті 77 Податкового кодексу України визначено, що документальна планова перевірка повинна бути передбачена у плані-графіку проведення планових документальних перевірок.

План-графік документальних планових перевірок на поточний рік оприлюднюється на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, до 25 грудня року, що передує року, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки.

Відповідно до п.п. 75.1.1 п. 75.1 ст.75 Податкового кодексу України камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового, даних СОД РРО.

Предметом камеральної перевірки також можуть бути, зокрема, своєчасність реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, акцизних накладних та/або розрахунків коригування до акцизних накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних, виправлення помилок у податкових накладних.

Відповідно до ст.76 Податкового кодексу України камеральна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу без будь-якого спеціального рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) такого органу або направлення на її проведення.

Камеральній перевірці підлягає вся податкова звітність суцільним порядком.

Згода платника податків на перевірку та його присутність під час проведення камеральної перевірки не обов'язкова.

Порядок оформлення результатів камеральної перевірки здійснюється відповідно до вимог статті 86 цього Кодексу.

Камеральна перевірка податкової декларації або уточнюючого розрахунку може бути проведена лише протягом 30 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку їх подання, а якщо такі документи були надані пізніше, - за днем їх фактичного подання, крім камеральної перевірки податкової декларації або уточнюючого розрахунку (у разі подання), у складі яких подано заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, строк проведення якої визначений статтею 200 цього Кодексу.

Камеральна перевірка з інших питань проводиться з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу.

Камеральні перевірки з питань, визначених статтею 39-3 цього Кодексу, проводяться з урахуванням вимог статті 39-3 цього Кодексу.

Мета і зміст камеральної перевірки, а так само обсяг інформації, який може під час такої перевірки перевірятися, в розумінні вищезазначених норм, були предметом неодноразового розгляду Верховним Судом.

У постанові від 21 січня 2021 року у справі №813/2519/17 Верховний Суд зазначав, що камеральна перевірка є одним з видів податкових перевірок, нормативно встановлених пунктом 75.1 статті 75 ПК України, та за своєю правовою сутністю є формою поточного документального контролю за дотриманням платником вимог податкового законодавства на підставі декларацій та інших документів податкової звітності, одержаних від платника. Верховний Суд дійшов висновку про обов'язковий характер камеральної перевірки, яка проводиться у випадку подання платником звітних документів до контролюючого органу. Камеральною перевіркою охоплюються лише ті показники документів, які належать до податкової звітності та мають значення для правильності обчислення платником об'єкта оподаткування та суми податку, що підлягає сплаті до бюджету. Перевірка будь-яких інших відомостей, витребування у платника додаткової інформації та документів, подання яких разом з податковою декларацією чинним законодавством не передбачено, камеральною перевіркою не охоплюється. Фактично предмет камеральної перевірки передбачає встановлення повноти, своєчасності подання платником податкової звітності, візуальну перевірку правильності оформлення документів податкової звітності (повноти заповнення усіх необхідних реквізитів, чіткості їх заповнення тощо), перевірку правильності складення розрахунків за податковими платежами (арифметичний підрахунок остаточних сум податків, правильність відображення показників, необхідних для обчислення бази оподаткування).

У постанові від 19 квітня 2022 року у справі № 816/687/16 Верховний Суд підтримав усталену позицію про те, що метою камеральної перевірки є виявлення в поданій звітності, інших даних систем електронного адміністрування арифметичні та/або методологічні помилки, інші відомості, які призвели до заниження або завищення податкового зобов'язання, або посвідчують інші реєстраційні порушення, які доводять склад податкового правопорушення. Основним завданням камеральної перевірки є перевірка складання податкових декларацій і розрахунків, що включає в себе арифметичний підрахунок сум податкових зобов'язань, що підлягають сплаті до відповідного бюджету або бюджетному відшкодуванню, перевірка правильності застосування ставок податків, податкових пільг, відображення у податковій звітності показників, необхідних для обчислення бази оподаткування; виявлення арифметичних або методологічних помилок. Виявлене за результатами камеральної перевірки податкової декларації (розрахунку) заниження платником податку суми податкового зобов'язання внаслідок застосування ставки податку іншої, ніж встановлено нормою ПК, є достатньою підставою для визначення контролюючим органом відповідно до пункту 54.3.2 пункту 54.3 статті 54 ПК суми грошових зобов'язань.

У постанові від 16 січня 2024 року у справі № 440/2547/22 Верховний Суд узагальнив висновки Верховного Суду з питання правового значення і суті камеральної перевірки. Зазначив, що вони полягають в тому, що камеральна перевірка проводиться виключно на підставі даних, які зазначені у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість, Єдиного реєстру акцизних накладних та даних електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового, даних системи обліку даних реєстратора розрахункових операцій. Тобто, якщо під час камеральної перевірки контролюючий орган на підставі саме інформаційних баз даних виявить, що платник податків занизив податкові зобов'язання з відповідного податку, це може бути підставою для прийняття податкового повідомлення-рішення із визначенням суми занижених зобов'язань. Однак, у випадку, якщо для висновку про заниження податкових зобов'язань необхідним є дослідження безпосередньо первинних документів, які підтверджують показники податкової звітності, питання достовірності, повноти нарахування і сплати податку підлягає перевірці шляхом проведення документальної перевірки.

Відповідно до пункту 102.1. статті 102 ПК України контролюючий орган, крім випадків, визначених пунктом 102.2 цієї статті, має право провести перевірку та самостійно визначити суму грошових зобов'язань платника податків у випадках, визначених цим Кодексом, не пізніше закінчення 1095 дня (2555 дня - у разі проведення перевірки відповідно до статей 39 і 39-2, застосування вимог пункту 141.4 статті 141 цього Кодексу), що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації, визначеної пунктом 133.4 статті 133 цього Кодексу, та/або граничного строку сплати грошових зобов'язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку контролюючий орган не визначає суму грошових зобов'язань, платник податків вважається вільним від такого грошового зобов'язання (в тому числі від нарахованої пені), а спір стосовно такої декларації та/або податкового повідомлення не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку.

У разі подання платником податку уточнюючого розрахунку до податкової декларації або уточнюючої декларації контролюючий орган має право визначити суму податкових зобов'язань, в межах поданих уточнень, за такою податковою декларацією протягом 1095 днів (2555 дня - у разі проведення перевірки відповідно до статей 39 і 39-2, застосування вимог пункту 141.4 статті 141 цього Кодексу) з дня подання уточнюючого розрахунку (декларації).

Щодо суті встановленого при перевірці за результатами якої складено акт від 31.08.2023 року № 23782/15-32-04-06/43376403 порушення, суд зазначає.

Пунктом 201.1 статті 201 Податкового кодексу України визначено, що дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з використанням кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, уповноваженої платником особи відповідно до вимог Закону України "Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги" та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

При здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків: для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені; для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені; для зведених податкових накладних та/або розрахунків коригування до таких зведених податкових накладних, складених за операціями, визначеними пунктом 198.5 статті 198 та пунктом 199.1 статті 199 цього Кодексу, - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем місяця, в якому вони складені; для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).

У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.

З урахуванням викладеного, в період існування спірних правовідносин Податкового кодексу України передбачений обов'язок платників податку на додану вартість забезпечити своєчасну реєстрацію податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Пунктом 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України встановлено, що порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції з постачання товарів/послуг, що звільняються від оподаткування податком на додану вартість; податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції, що оподатковуються за нульовою ставкою; податкової накладної, складеної відповідно до пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу у разі здійснення операцій, визначених підпунктами "а" - "г" цього пункту, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до статті 199 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до абзацу одинадцятого пункту 201.4 статті 201 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 і 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:

10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;

20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;

30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;

40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;

50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.

Аналіз наведеної норми Податкового кодексу України свідчить, що податкове правопорушення за несвоєчасну реєстрацію податкової накладної є вчиненим із моменту закінчення граничного терміну реєстрації податкової накладної, передбаченої пунктом 201.10 статті 201 Податкового кодексу України. Строк затримки реєстрації має правове значення для визначення розміру штрафної санкції, а не для його кваліфікації.

18 березня 2020 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» від 17 березня 2020 року № 533- IX (далі - Закон № 533- IX).

У зв'язку із набранням чинності Закону № 533-ІХ (з урахуванням змін, внесених Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)» від 30 березня 2020 року № 540-IX та Закону України від 13 травня 2020 року № 591-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо додаткової підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)») підрозділ 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України доповнений пунктом 52-1 такого змісту:

«За порушення податкового законодавства, вчиненого протягом періоду з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), штрафні санкції не застосовуються, крім санкцій за:

порушення вимог до договорів довгострокового страхування життя чи договорів страхування в межах недержавного пенсійного забезпечення, зокрема страхування додаткової пенсії;

відчуження майна, що перебуває у податковій заставі, без згоди контролюючого органу;

порушення вимог законодавства в частині:

обліку, виробництва, зберігання та транспортування пального, спирту етилового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів;

цільового використання пального, спирту етилового платниками податків;

обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками;

здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального;

здійснення суб'єктами господарювання операцій з реалізації пального або спирту етилового без реєстрації таких суб'єктів платниками акцизного податку;

порушення нарахування, декларування та сплати податку на додану вартість, акцизного податку, рентної плати.

Протягом періоду з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), платникам податків не нараховується пеня, а нарахована, але не сплачена за цей період пеня підлягає списанню».

Пункт 52-1 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України містив чітку вказівку на темпоральний критерій незастосування штрафних санкцій за вчиненні відповідні порушення: з 1 березня 2020 року і по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину.

Законодавець шляхом внесення змін до Податкового кодексу України запровадив мораторій на застосування штрафних санкцій, у тому числі за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних у відповідний період.

Необхідно зазначити, що карантин Кабінет Міністрів України установив на підставі постанови від 11 березня 2020 року № 211 з 12 березня 2020 року.

Постановою від 27 червня 2023 року № 651 «Про відміну на всій території України карантину, встановленого з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» Кабінет Міністрів України відмінив з 24 години 00 хвилин 30 червня 2023 року на всій території України карантин, встановлений з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.

Разом з тим, до завершення карантину Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» № 64/2022 від 24 лютого 2022 року в Україні введений воєнний стан, який на підставі Указів Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» продовжувався та станом на час розгляду справи триває.

З метою реалізації необхідних заходів щодо підтримки військових і правоохоронних підрозділів у відбитті збройного нападу російської федерації та забезпечення прав і обов'язків платників податків Верховна Рада прийняла Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо особливостей оподаткування та подання звітності у період дії воєнного стану» від 3 березня 2022 року № 2118-IX, який набрав чинності 7 березня 2022 року (далі - Закон № 2118-IX).

Законом № 2118-IX підрозділ 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України доповнений пунктом 69, яким установлено, що тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у цьому пункті.

Зокрема, підпунктами 69.1, 69.9 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України визначено, що у випадку відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок, зокрема щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов'язковим виконанням таких обов'язків протягом трьох місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.

Для платників податків та контролюючих органів зупиняється перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Законом № 2142-IX від 24 березня 2022 року внесено зміни у підпункт 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України, а саме слова «трьох місяців» замінено словами «шести місяців».

В подальшому Верховна Рада України прийняла Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану» від 12 травня 2022 року № 2260-IX (далі - Закон № 2260-IX).

У зв'язку із набранням чинності 27 травня 2022 року Закону № 2260-IX підпункт 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України викладено у такій редакції:

«У разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов'язковим виконанням таких обов'язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.

Платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати податкові обов'язки щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових накладних, розрахунків коригування, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов'язків, граничний термін виконання яких припадає на період починаючи з 24 лютого 2022 року до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану» за умови реєстрації такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних до 15 липня 2022 року, подання податкової звітності до 20 липня 2022 року та сплати податків та зборів у строк не пізніше 31 липня 2022 року.

Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у цьому підпункті, та перелік документів на підтвердження затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику».

Відтак, з набранням чинності Законом № 2260-IX передбачене підпунктом 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України звільнення від відповідальності поставлене в залежність від підтвердження у визначеному законодавством порядку можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язку, зокрема, щодо реєстрації у відповідному реєстрі податкових накладних.

Закон № 2260-IX підпункт 69.2 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України доповнив положеннями, відповідно до яких у разі виявлення порушень законодавства за результатами проведення перевірок до платників податків застосовується відповідальність згідно з цим Кодексом, законами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, з урахуванням обставин, передбачених підпунктом 112.8.9 пункту 112.8 статті 112 цього Кодексу, що звільняють від фінансової відповідальності.

При цьому вимоги законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), не застосовуються.

Отже, з 27 травня 2022 року припинили застосовуватися положення законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії карантину, які поширювалися на правовідносини, що врегульовувались пунктом 52-1 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України.

Законом № 2260-IX було внесено зміни й до підпункту 69.9 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України.

Так, Законом України «Про внесення змін до розділу XX «Прикінцеві положення» Податкового кодексу України щодо відновлення обмеження перебування грального бізнесу на спрощеній системі оподаткування» від 12.01.2023р. за №2876-IX (набрав чинності 8 лютого 2023р.) підрозділ 2 розділу XX «Перехідні положення» ПК України доповнений п.89 та 90, якими на період дії воєнного стану збільшені строки реєстрації в ЄРПН податкових накладних/розрахунків коригування та зменшені розміри штрафних санкцій за їх порушення.

Тобто станом на дату закінчення граничного терміну реєстрації податкових накладних №25 від 11.05.2023 року, №61 від 31.05.2023 року, №59 від 31.05.2023 року, №26 від 14.05.2023 року, №39 від 23.05.2023 року, №19 від 09.05.2023 року, №36 від 22.05.2023 року, №62 від 31.05.2023 року, №60 від 31.05.2023 року, №51 від 25.05.2023 року, №41 від 24.05.2023 року, №20 від 09.05.2023 року, №4 від 01.05.2023 року, №32 від 19.05.2023 року, №55 від 29.05.2023 року, №33 від 22.05.2023 року, №27 від 15.05.2023 року, №21 від 09.05.2023 року, №6 від 04.05.2023 року, №24 від 11.05.2023 року, №1 від 01.05.2023 року, №45 від 24.05.2023 року, №48 від 24.05.2023 року, №40 від 23.05.2023 року, №53 від 27.05.2023 року, №23 від 10.05.2023 року, №47 від 24.05.2023 року, №54 від 28.05.2023 року, №42 від 24.05.2023 року, №22 від 11.05.2023 року, №29 від 16.05.2023 року, №37 від 23.05.2023 року, №49 від 24.05.2023 року, №11 від 04.05.2023 року, №7 від 04.05.2023 року, №12 від 05.05.2023 року, №38 від 23.05.2023 року, №31 від 18.05.2023 року, №34 від 22.05.2023 року, №56 від 30.05.2023 року, №52 від 26.05.2023 року, №13 від 05.05.2023 року, №9 від 04.05.2023 року, №17 від 08.05.2023 року, №50 від 24.05.2023 року, №8 від 04.05.2023 року, №5 від 03.05.2023 року, №44 від 24.05.2023 року, №58 від 30.05.2023 року, №2 від 01.05.2023 року, №28 від 16.05.2023 року, №46 від 24.05.2023 року, №18 від 08.05.2023 року, №43 від 24.05.2023 року, №57 від 30.05.2023 року, №3 від 01.05.2023 року, №10 від 04.05.2023 року, №16 від 06.05.2023 року, №35 від 22.05.2023 року

набули чинності приписи п.89 та 90, якими на період дії воєнного стану збільшені строки реєстрації в ЄРПН податкових накладних/розрахунків коригування та зменшені розміри штрафних санкцій за їх порушення.

Так, відповідно до п.89 підрозділу 2 розділу XX ПК України, тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється з урахуванням таких граничних строків:

- для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до 5 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;

- для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 18 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.

Відповідно до п.90 підрозділу 2 розділу XX ПК України, тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, штраф за порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого для пункту 89 цього розділу для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлюється у розмірі:

- 2 відсотки суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;

- 5 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;

- 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;

- 15 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;

- 25 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.

Як зазначив Конституційний Суд України у рішенні від 13 травня 1997р. №1-зп/1997, стаття 58 Конституції України 1996 року закріплює один з найважливіших загальновизнаних принципів сучасного права - закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Це означає, що вони поширюють свою дію тільки на ті відносини, які виникли після набуття законами чи іншими нормативно-правовими актами чинності. Закріплення названого принципу на конституційному рівні є гарантією стабільності суспільних відносин, у тому числі відносин між державою і громадянами, породжуючи у громадян впевненість у тому, що їхнє існуюче становище не буде погіршене прийняттям більш пізнього закону чи іншого нормативно-правового акту.

Податкове правопорушення у вигляді несвоєчасної реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних є триваючим порушенням, початком якого є наступний день за останнім (граничним) днем реєстрації податкової накладної, а припиняється таке порушення в день фактичної реєстрації податкової накладної. А тому розповсюджувати дію пунктів 89, 90 на правовідносини, які були припинені (тобто податкові накладні складені та зареєстровані з порушенням строку, який визначений пунктом 201.1 статті 201 ПК України, до внесення змін Законом №2876-IX) є неможливим.

За вказаного правового регулювання, суд дійшов висновку, що відповідач правомірно застосував до позивача штрафні санкції у розмірі 10% за порушення строку реєстрації податкових накладних №25 від 11.05.2023 року, №61 від 31.05.2023 року, №59 від 31.05.2023 року, №26 від 14.05.2023 року, №39 від 23.05.2023 року, №19 від 09.05.2023 року, №36 від 22.05.2023 року, №62 від 31.05.2023 року, №60 від 31.05.2023 року, №51 від 25.05.2023 року, №41 від 24.05.2023 року, №20 від 09.05.2023 року, №4 від 01.05.2023 року, №32 від 19.05.2023 року, №55 від 29.05.2023 року, №33 від 22.05.2023 року, №27 від 15.05.2023 року, №21 від 09.05.2023 року, №6 від 04.05.2023 року, №24 від 11.05.2023 року, №1 від 01.05.2023 року, №45 від 24.05.2023 року, №48 від 24.05.2023 року, №40 від 23.05.2023 року, №53 від 27.05.2023 року, №23 від 10.05.2023 року, №47 від 24.05.2023 року, №54 від 28.05.2023 року, №42 від 24.05.2023 року, №22 від 11.05.2023 року, №29 від 16.05.2023 року, №37 від 23.05.2023 року, №49 від 24.05.2023 року, №11 від 04.05.2023 року, №7 від 04.05.2023 року, №12 від 05.05.2023 року, №38 від 23.05.2023 року, №31 від 18.05.2023 року, №34 від 22.05.2023 року, №56 від 30.05.2023 року, №52 від 26.05.2023 року, №13 від 05.05.2023 року, №9 від 04.05.2023 року, №17 від 08.05.2023 року, №50 від 24.05.2023 року, №8 від 04.05.2023 року, №5 від 03.05.2023 року, №44 від 24.05.2023 року, №58 від 30.05.2023 року, №2 від 01.05.2023 року, №28 від 16.05.2023 року, №46 від 24.05.2023 року, №18 від 08.05.2023 року, №43 від 24.05.2023 року, №57 від 30.05.2023 року, №3 від 01.05.2023 року, №10 від 04.05.2023 року, №16 від 06.05.2023 року, №35 від 22.05.2023 року.

Суд відхиляє як необґрунтовані покликання позивача на не надіслання йому протягом операційного дня направлення податкових накладних квитанцій в електронному вигляді у текстовому форматі про прийняття зазначених податкових накладних або про їх неприйняття із зазначенням відповідних причин, або зупинення реєстрації податкових накладних, оскільки доказів того, що відповідні дії щодо надсилання вказаних податкових накладних у визначені податковим кодексом строки були вчинено обслуговуючим кооперативом «ЖБК ПРОСТРАНСТВО» до суду не надано.

З урахуванням вищевикладеного, суд дійшов висновку, що у задоволенні позовних вимог обслуговуючого кооперативу «ЖБК ПРОСТРАНСТВО» про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення Головного управління ДПС в Одеській області № 26295/15-32-04-06 від 13.10.2023 року необхідно відмовити.

Щодо суті встановленого при перевірці за результатами якої складено акт від 23.02.2022 року №2775/15-32-07-10/43376403 порушення, суд зазначає.

Податковим повідомленням-рішенням №0/20633/15-32-07-09 (22-23), позивачу за порушення п.185.1 ст.185, п.187.1 ст.187, абз. г) п.198.5 ст.198, п.201.1, п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України та згідно з п.54.3 ст.54, п.58.1 ст.58, п.123.2 ст.123 Податкового кодексу України збільшено суму грошового зобов'язання за платежем: податок на додану вартість на загальну суму - 254480,00 грн, з яких: за податковим зобов'язанням - 203584 грн.; за штрафними (фінансовими) санкціями - 50896 грн.

Як стверджує контролюючий орган, позивачем порушено п.185.1 ст.185, п.187.1 ст.187, абз. г) п.198.5 ст.198, п.201.1, п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року №2755-VI (із змінами та доповненнями), у результаті чого занижено податок на додану вартість в періоді, що перевірявся, на загальну суму 203 584 грн, у тому числі за грудень 2020 року в сумі 203 584грн.

Висновки контролюючого органу про порушення позивачем п.201.1 ст.201 Податкового кодексу України обґрунтовані таким.

Так, перевіркою встановлено, що за період з 29.11.2019 по 31.12.2020 ОК «ЖБК «ПРОСТРАНСТВО» задекларовано податкових зобов'язань з податку на додану вартість у загальній сумі 27 236 680грн. Перевіркою повноти визначення податкових зобов'язань за період з 29.11.2019 року по 31.12.2020 року встановлено їх заниження у сумі 285 006грн., у тому числі у листопаді 2020 року 10 165грн., у грудні 2020 року - 274 841 грн.

Перевіркою відображених показників у рядку 1.1 «Операції на митній території України, що оподатковуються за основною ставкою та ставкою 7%, крім ввезення товарів на митну територію України: операції, що оподатковуються за основною ставкою» податкових декларацій за період з 29.11.2019 року по 31.12.2020 року в загальній сумі 26475013грн. встановлено, що на формування цих показників мало вплив операції з реалізації: майнових прав на новозбудований об'єкт нерухомого майна за адресою: м. Одеса, вул. Дачна, 28, м. Одеса, Приморський район, Фонтанська дорога, 71-А, м. Одеса, вул. Педагогічна, 20 Б, м. Одеса, вул. Приморська, 47 корпус 4, м. Одеса, вул. Радісна, 29, м. Одеса, вул. Авдєєва-Чорноморського, 7; Монтажні, будівельні, пусконалагоджувальні та інші роботи, пов'язані з будівництвом об'єктів.

Проведеною перевіркою відображеного показника за період з 29.11.2019 року по 31.12.2020 року в загальній сумі 26475013грн. на підставі таких документів: договори, первинні документи, документи бухгалтерського обліку, тощо, наведених в узагальненому переліку документів, які було використано при проведенні перевірки (невід'ємний додаток до акту № 4) - встановлено заниження задекларованих ОК «ЖБК «ПРОСТРАНСТВО» показників у рядку 1.1 «Операції на митній території України, що оподатковуються за основною ставкою та ставкою 7%, крім ввезення товарів на митну територію України: операції, що оподатковуються за основною ставкою» податкових декларацій на загальну суму 202 269 грн., у тому числі: листопад 2020 року - 10 165 грн., грудень 2020 року 192 104 грн.

В ході проведення вказаної перевірки встановлено невідповідності даних бухгалтерського обліку з урахуванням правил ведення податкового обліку даним Декларації з податку на додану вартість, внаслідок, чого ОК «ЖБК «ПРОСТРАНСТВО» занижені податкові зобов'язання з ПДВ на загальну суму 10 165грн., у тому числі: листопад 2020 - 10 165грн.

Перевіркою встановлено, що ОК «ЖБК «ПРОСТРАНСТВО» у листопаді 2020 року:

- складено акт прийому-передачі наданих послуг (виконаних робіт) від 30.11.2020 року №301120А1 на адресу громадської організації «ПІКСЕЛЕЙТІД РЕАЛІТІЗ» (код за ЄДРПОУ 40320170, не є платником ПДВ), щодо надання користування робочими місцями та офісним простором площею 170 кв. м за адресою м. Одеса, вул. Канатна, 93.;

- отримано попередню оплату згідно платіжного доручення від 30.11.2020 №371760393 від Щеглова Олега Ігоровича, в результаті чого виписані податкові накладні на загальну суму ПДВ 10 165,47 грн (перелік накладних наведений в таблиці на стор. 14 акту).

В результаті вказаного позивачем складено податкові накладні №117 від 30.11.2020 року на загальну суму 32550,00 грн, в тому числі ПДВ - 5425,00 грн і податкову накладну №118 від 30.11.2020 року на загальну суму 28442,80 грн, в тому числі ПДВ - 4740,47 грн. Вищезазначені податкові накладні ОК «ЖБК «ПРОСТРАНСТВО» зареєстровані в ЄРПН, але помилково не включено до складу податкових зобов'язань Декларації з ПДВ за листопад 2020 року на загальну суму ПДВ 10165 грн. (від 18.12.2020 №9338768438).

Як вказано в акті, щодо порушення п.185.1 ст.185, п.187.1 ст.187 ПКУ ОК «ЖБК «ПРОСТРАНСТВО» не віднесло до складу податкових зобов'язань Податкової декларації з податку на додану вартість суми ПДВ по отриманим попередній оплаті та наданій послузі, та по податковим накладним, складеним та зареєстрованим в ЄРПН у розмірі 10165 грн., в тому числі у листопаді 2020 року - 10165 грн.

Також, в акті вказано, що посадовій особі ОК «ЖБК «ПРОСТРАНСТВО» надавався запит від 11.02.2022 року щодо надання пояснень та завірених копій первинних, бухгалтерських та інших документів стосовно не відображення в складі податкових зобов'язань сум податку на додану вартість у розмірі 10 165грн. у листопаді 2020 року по взаємовідносинам із громадською організацією «ПІКСЕЛЕЙТІД РЕАЛІТІЗ» (код за ЄДРПОУ 40320170) та ОСОБА_2 . Станом на момент завершення перевірки ОК «ЖБК «ПРОСТРАНСТВО» надано лист від 14.02.2022 №23/22, щодо відмови у наданні письмових пояснень та завірених копій документів на запит від 11.02.2022.

В ході проведення перевірки встановлено невідповідності даних бухгалтерського обліку з урахуванням правил ведення податкового обліку даним Декларації з податку на додану вартість, внаслідок, чого ОК «ЖБК «ПРОСТРАНСТВО» занижені податкові зобов'язання з ПДВ на загальну суму 82 737грн., у тому числі: грудень 2020 - 82737 грн.

Перевіркою встановлено, що ОК «ЖБК «ПРОСТРАНСТВО» у грудні 2020 року отримано попередню оплату згідно платіжного доручення від 29.12.2020 №1 від Різак О.С. з призначенням платежу «сплата частини суми Договору за дог. №ІТ/П-Е.4 від 21.12.2020, у т.ч. ПДВ».

Як зазначено в акті, на порушення п.185.1 ст.185, п.187.1 ст.187, п.201.1, п.201.10 ст.201 ПКУ, ОК «ЖБК «ПРОСТРАНСТВО» не складено податкову накладну на суму отриманої попередньої оплати, не зареєстровано в ЄРПН податкову накладну та не віднесло до складу податкових зобов'язань Податкової декларації з податку на додану вартість суму ПДВ у розмірі 82737 грн., в тому числі у грудні 2020 року - 82737 грн.

Під час проведення перевірки встановлено, що в періоді, який перевірявся, ОК «ЖБК «ПРОСТРАНСТВО» на підставі договору купівлі-продажу автомобіля від 07.09.2020 №3775, в складі податкового кредиту по податку на додану вартість враховано суму податку на додану вартість в розмірі 192104,22 грн. по придбаному Автомобіль VOLKSWAGEN Tiguan Limited Edition /Бензиновий/ 2.0 л у ТОВ «АВТОМОБІЛЬНИЙ ДІМ» (код за ЄДРПОУ 30652567) у вересні 2020 року, використання якого не доведено в господарській діяльності.

Суми ПДВ по зазначеній податковій накладній було віднесено до складу податкового кредиту за вересень 2020 року та знайшло своє відображення у Декларації з податку на додану вартість від 20.10.2020 №9271811125. У бухгалтерському обліку ОК «ЖБК «ПРОСТРАНСТВО» вищезазначені операції відображено наступним чином: - Дт 1521 «Придбання (виготовлення) основних засобів» Кт 631 «Розрахунки з вітчизняними постачальниками» - 960 521,1грн. - Дт 6441 «Податковий кредит» Кт 631 «Розрахунки з вітчизняними постачальниками» - 192 104,2грн. - Дт 631 «Розрахунки з вітчизняними постачальниками» Кт311 «Поточні рахунки в національній валюті» - 1152625 грн.

Однак, як вказано в акті, до перевірки не надано жодного документу, що підтверджує використання автомобілю в господарській діяльності, а саме:

- відповідно рахунку бухгалтерського обліку 203 «Паливо» на 31.12.2020 року обороти за період 2020 року складають 0,0грн., тобто на протязі 2020 року не здійснюється придбання паливо-мастильних матеріалів;

- відповідно рахунку бухгалтерського обліку 207 «Запасні частини» на 31.12.2020 року обороти за період 2020 року складають 0,0грн., тобто на протязі 2020 року не здійснюється придбання запасних частин на утримання автомобіля (шини, запчастини та інше);

- не здійснювались витрати на утримання автомобіля (технічний огляд та інше);

- до перевірки не надано наказ, відповідно якого автомобіль закріплений за працівником підприємства;

- відповідно штатного розкладу на підприємстві відсутня посада «водій»;

- до перевірки не надані путьові листи, які б свідчили про використання автомобілю в господарській діяльності.

Таким чином, в порушення абз. г) п.198.5 ст.198, п.201.1, п.201.10 ст.201 ПКУ ОК «ЖБК «ПРОСТРАНСТВО» не віднесено до складу податкових зобов'язань суми ПДВ по придбаному автомобілю VOLKSWAGEN Tiguan Limited Edition, використання в господарській діяльності якого документально не доведено, що призвело до заниження значення рядку 1 Декларацій "операції на митній території України, що оподатковуються за основною ставкою, крім ввезення товарів на митну територію України" у розмірі 192104 грн, у тому числі: грудень 2020 року - 192104 грн.

У розділі 3.1.2.3 «Висновок щодо повноти декларування податку на додану вартість, правомірності декларування сум податку, що підлягають бюджетному відшкодування» акту від 23.02.2022 року №2775/15-32-07-10/43376403 зазначено, що:

- перевіркою повноти нарахування податку на додану вартість (визначення суми податку, що підлягає (підлягала) бюджетному відшкодуванню) за період з 29.11.2019 по 31.12.2020 встановлено його заниження всього у сумі 203 584грн., у тому числі у грудні 2020 року-203 584грн., у результаті допущених порушень податкового законодавства, що відображено в п. 3.1.2.1 розділу 3 акта перевірки;

- перевіркою достовірності і правильності визначення суми від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного періоду (показник рядка 21 Декларації) встановлено її завищення на загальну суму 81 422грн., у тому числі у грудні 2020 року -81 422грн., у результаті допущених порушень податкового законодавства, що відображено в п. 3.1.2.1 розділу 3 акта перевірки.

Надаючи оцінку вказаним висновкам контролюючого органу, суд, враховує те, що позивачем протягом усього строку розгляду даної справи не зазначено жодного доводу на спростування висновків контролюючого органу щодо не включення до складу податкових зобов'язань Декларації з ПДВ за листопад 2020 року податкових накладних №117 від 30.11.2020 року та №118 від 30.11.2020 року на загальну суму ПДВ 10165 грн. (від 18.12.2020 №9338768438), а також щодо не складення податкової накладної та, відповідно, не включення податкових зобов'язань щодо операції на підставі отриманої попередньої оплати згідно платіжного доручення від 29.12.2020 №1 від ОСОБА_1 з призначенням платежу «сплата частини суми Договору за дог. №ІТ/П-Е.4 від 21.12.2020, у т.ч. ПДВ».

Стверджуючи про протиправність податкового повідомлення-рішення №0/20633/15-32-07-09 позивач покликається на правомірність податкового обліку та звітності за операцією щодо придбання автомобілю VOLKSWAGEN Tiguan Limited Edition /Бензиновий/ 2.0 л.

Згідно із пунктом 185.1 статті 185 Податкового Кодексу України, об'єктом оподаткування податком на додану вартість є операції платників податку з:

а) постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу, у тому числі операції з безоплатної передачі та з передачі права власності на об'єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об'єкта фінансового лізингу у володіння та користування лізингоодержувачу/орендарю;

б) постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу;

в) ввезення товарів на митну територію України;

г) вивезення товарів за межі митної території України;

е) постачання послуг з міжнародних перевезень пасажирів і багажу та вантажів залізничним, автомобільним, морським і річковим та авіаційним транспортом.

З метою оподаткування цим податком до операцій з ввезення товарів на митну територію України та вивезення товарів за межі митної території України прирівнюється поміщення товарів у будь-який митний режим, визначений Митним кодексом України.

Пунктом 198.5 ст.198 Податкового кодексу України визначено, що платник податку зобов'язаний нарахувати податкові зобов'язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 статті 189 цього Кодексу, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних в терміни, встановлені цим Кодексом для такої реєстрації, зведену податкову накладну за товарами/послугами, необоротними активами, придбаними/виготовленими з податком на додану вартість (для товарів/послуг, необоротних активів, придбаних або виготовлених до 1 липня 2015 року, - у разі якщо під час такого придбання або виготовлення суми податку були включені до складу податкового кредиту), у разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи призначаються для їх використання або починають використовуватися:

а) в операціях, що не є об'єктом оподаткування відповідно до статті 196 цього Кодексу (крім випадків проведення операцій, передбачених підпунктом 196.1.7 пункту 196.1 статті 196 цього Кодексу) або місце постачання яких розташоване за межами митної території України;

б) в операціях, звільнених від оподаткування відповідно до статті 197, підрозділу 2 розділу XX цього Кодексу, міжнародних договорів (угод) (крім випадків проведення операцій, передбачених підпунктом 197.1.28 пункту 197.1 статті 197 цього Кодексу та операцій, передбачених пунктом 197.11 статті 197 цього Кодексу);

в) в операціях, що здійснюються платником податку в межах балансу платника податку, у тому числі передача для невиробничого використання, переведення виробничих необоротних активів до складу невиробничих необоротних активів;

г) в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку (крім випадків, передбачених пунктом 189.9 статті 189 цього Кодексу).

Згідно правових висновків, викладених у постанові Верховного суду від 22.12.2022 року по справі №822/2028/16 правові наслідки у вигляді виникнення права платника податку на формування витрат, що враховуються при визначені об'єкта оподаткування, та податкового кредиту наступають лише у разі реального (фактичного) вчинення господарських операцій з придбання товарів (робіт, послуг) з метою їх використання у власній господарській діяльності, що пов'язані з рухом активів, зміною зобов'язань чи власного капіталу платника, та відповідають економічному змісту, відображеному в укладених платником податку договорах, що має підтверджуватись належним чином оформленими первинними документами

Аналіз реальності господарської діяльності повинен здійснюватися на підставі даних податкового, бухгалтерського обліку платника податків та відповідності їх дійсному економічному змісту. При цьому в первинних документах, які є підставою для бухгалтерського обліку, фіксуються дані лише про фактично здійснені господарські операції.

Норми податкового законодавства не ставлять у залежність достовірність даних податкового обліку платника податків від дотримання податкової дисципліни його контрагентами, якщо цей платник (покупець) мав реальні витрати у зв'язку з придбанням товарів (робіт, послуг), призначених для використання у його господарській діяльності. Порушення певними постачальниками товару (робіт, послуг) у ланцюгу постачання вимог податкового законодавства чи правил ведення господарської діяльності не може бути підставою для висновку про порушення покупцем товару (робіт, послуг) вимог закону щодо формування витрат та податкового кредиту, тому платник податків (покупець товарів (робіт, послуг)) не повинен зазнавати негативних наслідків, зокрема у вигляді позбавлення права на формування витрат чи податкового кредиту, за можливу неправомірну діяльність його контрагента за умови, якщо судом не було встановлено фактів, які свідчать про обізнаність платника податків щодо такої поведінки контрагента та злагодженість дій між ними.

Так, судом встановлено, що 07.09.2020 року між позивачем та товариством з обмеженою відповідальністю «Автомобільний дім» укладено договір №3775 купівлі-продажу автомобіля відповідно до умов якого постачальник зобов'язується поставити (передати) Покупцю в строк та на умовах, зазначених в цьому Договорі, а Покупець зобов'язується оплатити і прийняти у власність поставлений (переданий) Постачальником 1 (один) новий автомобіль 2020 року випуску, марки Volkswagen, моделі Tiguan Limited Edition 2.0 TSI 4MOTION (AD14WT20) 7-ступ. DSG, кузов НОМЕР_1 комплектація та інші характеристики якого вказані у Додатку № 1 (Специфікація) до Договору, далі за текстом Договору «Автомобіль».

До вказаного договору його сторонами було складено акт приймання-передачі автомобіля, додаток №1 від 07.09.2020 року, додаток №2 від 07.09.2020 року.

Разом із позовом позивачем надано до суду наказ №08/09-20 «Про порядок використання службовим легковим автомобілем», яким затверджено:

1.1. Порядок використання службового легкового автомобіля.

1.2. Ліміти місячного пробігу для легкового службового автомобіля, що обслуговує працівників ОК «ЖБК «ПРОСТРАНСТВО». (додаток 1)

1.3. Список працівників ОК «ЖБК «ПРОСТРАНСТВО», які використовують службовий автомобіль для поїздок, пов'язаних із службовою діяльністю.

Також позивачем надано до суду наказ №11/09-20 від 11.09.2020 року «Про періодичність обслуговування та забезпечення паливом легкового службового автомобіля TIGUAN ОБМЕЖЕНА СЕРІЯ 2.0 TSI 4MOTION (AD14WT20)».

На підтвердження фактичного використання вищевказаного автомобіля до суду надано звіт від 21.02.2022 року вих.№2022-14, підписаний головою кооперативу відповідно до якого у період з вересня 2020 року по січень 2021 року використання в господарській діяльності легкового службового автомобіля Tiguan Limited Edition складало від 31 до 44 кілометрів (із зазначенням відповідної кількості кілометрів помісячно, відповідальної особи, показників однометра).

Як вже встановлено судом, обслуговуючий кооператив «ЖБК ПРОСТРАНСТВО» здійснює такі види діяльності за КВЕД: 81.10 Комплексне обслуговування об'єктів (основний); 68.10 Купівля та продаж власного нерухомого майна; 71.11 Діяльність у сфері архітектури; 41.10 Організація будівництва будівель; 41.20 Будівництво житлових і нежитлових будівель.

Правові, організаційні, економічні та соціальні основи функціонування кооперації в Україні визначає Закон України «Про кооперацію».

Статтею 2 вказаного Закону визначено, що кооператив - юридична особа, утворена фізичними та/або юридичними особами, які добровільно об'єдналися на основі членства для ведення спільної господарської та іншої діяльності з метою задоволення своїх економічних, соціальних та інших потреб на засадах самоврядування;

Обслуговуючий кооператив - кооператив, який утворюється шляхом об'єднання фізичних та/або юридичних осіб для надання послуг переважно членам кооперативу, а також іншим особам з метою провадження їх господарської діяльності. Обслуговуючі кооперативи надають послуги іншим особам в обсягах, що не перевищують 20 відсотків загального обороту кооперативу;

Статтею 3 Закон України «Про кооперацію» визначено, що метою кооперації є задоволення економічних, соціальних та інших потреб членів кооперативних організацій на основі поєднання їх особистих та колективних інтересів, поділу між ними ризиків, витрат і доходів, розвитку їх самоорганізації, самоуправління та самоконтролю.

Основними завданнями кооперації є:

підвищення життєвого рівня членів кооперативів, захист їх майнових інтересів і соціальних прав;

створення системи економічної і соціальної самодопомоги населення та суб'єктів господарювання;

залучення у виробництво товарів, робіт, послуг, додаткових трудових ресурсів, підвищення трудової і соціальної активності населення;

створення і розвиток інфраструктури, необхідної для провадження господарської та іншої діяльності кооперативів з метою зростання матеріального добробуту їх членів та задоволення потреб у товарах і послугах;

сприяння сталому розвитку та становленню засад демократичного розвитку суспільства.

На підтвердження фактичного використання у своїй господарській діяльності придбаного автомобіля позивачем не надано ні під час перевірки, ні до суду доказів придбання запчастин, палива та їх використання, доказів проведення технічного огляду, внутрішнього обліку використання автомобіля.

Позивачем не зазначено, а судом не встановлено з якою метою голова кооперативу використовував в господарській діяльності придбаний автомобіль, на виконання яких обов'язків таке використання було здійснено.

Тобто, позивачем не надано документального підтвердження як доцільності придбання вказаного автомобілю для проведення господарської діяльності ОК «ЖБК «ПРОСТРАНСТВО», так і фактичного його використання у такій діяльності.

За вказаних обставин, зважаючи на правове регулювання спірних правовідносин, основ позивача як обслуговуючого кооперативу, з урахуванням доводів ОК «ЖБК «ПРОСТРАНСТВО», що викладені в уточненому позові, суд дійшов висновку, що податкове повідомленням-рішенням №0/20633/15-32-07-09 прийнято законно та обґрунтовано та що у у задоволенні позовних вимог в цій частині необхідно відмовити.

Податковим повідомленням-рішенням №0/20640/15-32-07-09 (а.с. 10-11) до позивача згідно з пп.54.3.2 п.54.3 ст.54, п.120-1 ст.120-1 Податкового кодексу України за порушення п.201.1 ст.201 Податкового кодексу України застосовано штрафної санкції за нереєстрацію податкових накладних у сумі 274841 грн. у розмірі 137420,5 грн. (50%).

Висновки контролюючого органу про порушення позивачем п.201.1 ст.201 Податкового кодексу України обґрунтовані таким.

Так, перевіркою встановлено, що перевіркою встановлено, що ОК «ЖБК «ПРОСТРАНСТВО» у грудні 2020 року отримано попередню оплату згідно платіжного доручення від 29.12.2020 №1 від ОСОБА_1 з призначенням платежу «сплата частини суми Договору за дог. №ІТ/П-Е.4 від 21.12.2020, у т.ч. ПДВ».

Як стверджує контролюючий орган, на порушення п.185.1 ст.185, п.187.1 ст.187, п.201.1, п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року №2755-VI, зі змінами та доповненнями, ОК «ЖБК «ПРОСТРАНСТВО» не складено податкову накладну на суму отриманої попередньої оплати, не зареєстровано в ЄРПН податкову накладну та не віднесло до складу податкових зобов'язань Податкової декларації з податку на додану вартість суму ПДВ у розмірі 82 737грн., в тому числі у грудні 2020 року - 82 737грн.

Також, згідно акту №2775/15-32-07-10/43376403 перевіркою встановлено, що в порушення п.201.1, п.201.10 ст. 201 Податкового Кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI (із змінами та доповненнями), ОК «ЖБК «ПРОСТРАНСТВО» допущені випадки відсутності реєстрації податкових накладних (стосовно сум, не включених до складу податкових зобов'язань) на загальну суму ПДВ 192104 грн

Як вже встановлено судом, пунктом 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України встановлено, що порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції з постачання товарів/послуг, що звільняються від оподаткування податком на додану вартість; податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції, що оподатковуються за нульовою ставкою; податкової накладної, складеної відповідно до пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу у разі здійснення операцій, визначених підпунктами "а" - "г" цього пункту, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до статті 199 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до абзацу одинадцятого пункту 201.4 статті 201 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 і 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі, зокрема, 50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.

Зважаючи на те, що податкова перевірка за результатами якої складено податкове повідомлення-рішення №0/20640/15-32-07-09 проведена у період з 29.10.2021 року по 23.02.2022 року, то приписи саме вказаної норми підлягали застосуванню щодо позивача.

З урахуванням того, що позивачем у позові не наведено жодного спростування вищевказаних висновків контролюючого органу, що стали підставою для прийняття податкового повідомлення-рішення №0/20640/15-32-07-09, враховуючи вже встановлені судом обставини та висновки суду, що надані при перевірці обґрунтованості прийняття податкового повідомлення-рішення №0/20633/15-32-07-09, суд вважає, що і у задоволенні позову в цій частині необхідно відмовити.

Решта доводів висновків суду по суті заявлених позовних вимог не спростовують. Необхідно зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі Серявін та інші проти України від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.

Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі Руїс Торіха проти Іспанії від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).

Згідно п.41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно з ч.1 ст.6 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Відповідно до ч.1,3 ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Керуючись ст. 7, 9, 241-246, 250, 255, 262, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову обслуговуючого кооперативу «ЖБК ПРОСТРАНСТВО» до Головного управління ДПС в Одеській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Позивач - Обслуговуючий кооператив «ЖБК ПРОСТРАНСТВО» (вул.Жуковського, 22, м.Одеса, 65026, код ЄДРПОУ 43376403).

Відповідач - Головне управління ДПС в Одеській області (вул. Семінарська, 5, м. Одеса, 65044, код ЄДРПОУ 44069166).

Суддя O.A. Вовченко

.