Рішення від 27.11.2025 по справі 420/25448/25

Справа № 420/25448/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 листопада 2025 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі судді Вікторії ХОМ'ЯКОВОЇ, розглянув в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до 18 регіональної військово-лікарської комісії Міністерства оборони України про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до 18 регіональної військово-лікарської комісії Міністерства оборони України, у якій позивач просить суд:

визнати протиправною бездіяльність 18 регіональної військово - лікарської комісії щодо нарахування та забезпечення виплати ОСОБА_1 (провідний бухгалтер 18 регіональної військово-лікарської комісії, РНОКПП НОМЕР_1 ) додаткової винагороди за виконання бойових (спеціальних) завдань згідно з бойовими наказами (розпорядженнями) у розмірі 30 000,0 гривень на місяць в розрахунку пропорційно часу виконання бойових (спеціальних) завдань;

зобов'язати 18 регіональну військово-лікарську комісію нарахувати та забезпечити виплату ОСОБА_1 (провідний бухгалтер 18 регіональної військово-лікарської комісії, РНОКПП НОМЕР_1 ) додаткової винагороди за виконання бойових (спеціальних) завдань згідно із бойовими наказами (розпорядженнями) у розмірі 30 000,0 гривень на місяць, в розрахунку пропорційно часу виконання бойових (спеціальних) завдань;

зобов'язати 18 регіональну військово-лікарську комісію нарахувати та забезпечити виплату ОСОБА_1 (провідний бухгалтер 18 регіональної військово-лікарської комісії, РНОКПП НОМЕР_1 ) недоплаченої додаткової винагороди за виконання бойових (спеціальних) завдань згідно із бойовими наказами (розпорядженнями) з 05 вересня 2023 року у розмірі 30 000,0 гривень на місяць, в розрахунку пропорційно часу виконання бойових (спеціальних) завдань.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що пунктом 1.1. наказу начальника 18 регіональної військово-лікарської комісії (по стройовій частині) від 16.09.2023 року № 64, старший солдат ОСОБА_1 , зарахована до списків особового складу 18 регіональної військово-лікарської комісії Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України та з 05 вересня 2023 року прийняла справи та посаду, та приступила до виконання службових обов'язків провідного бухгалтера НОМЕР_2 регіональної військово-лікарської комісії Збройних Сил України, з посадовим окладом 3080,0 грн. (8 тарифний розряд), ШПК «старший сержант», ВОС - 9020003. ЦВЛК є органом військового управління, який здійснює керівництво ВЛК регіонів у Збройних Силах України та є керівним органом із військово-лікарської експертизи в Збройних Силах України (підпункт 2.3.1 пункту 2.3 глави 2 розділу І Положення № 402). З вищенаведеного можна зробити висновок, що виплата додаткової винагороди у розмірі 30000,0 гривень з розрахунку на місяць пропорційно часу виконання завдань (заходів) здійснюється військовослужбовцям медичного складу (лікарям), які входять до складу ВЛК (а також спеціалістам інших спеціальностей, залученим для вирішення питань військово-лікарської, лікарсько-льотної експертизи), які згідно із бойовими наказами (бойових розпоряджень) виконують бойові (спеціальні) завдання - залучені до проведення військово-лікарської та лікарсько-льотної експертизи. Позивачка зверталася до відповідача 14.07.2025 року з заявою. На заяву позивачки отримано відповідь від 15.07.2025 року №2303, відповідно до якої відповідач заперечує право позивачки на отримання додаткової винагороди в розмірі 30 000 гривень, мотивуючи своє рішення тим, що додаткова винагорода у розмірі 30000 грн. виплачується певним, визначеним категоріям військовослужбовців на підставі бойового наказу (бойового розпорядження), журналу бойових дій та Переліку бойових (спеціальних) завдань. Позивачка вважає безпідставним зазначені відповідачем у відповіді, мотиви невиплати додаткової винагороди, тому звернулася до суду.

Ухвалою від 04.08.2025 року Одеським окружним адміністративним судом провадження у справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.

Відповідач 20.08.2025 року надав до суду відзив, в якому заперечує проти його задоволення. Зазначає, що право на отримання додаткової винагороди на період дії воєнного стану у розмірі 30000 грн., передбаченої постановою КМУ від 28.02.2022 № 168, мають не всі категорії військовослужбовців, а ті, хто залучений до виконання спеціальних завдань або є підтвердження безпосередньої участі у бойових діях, виконанні бойового (спеціального) завдання або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії або перебуває у складі діючих угруповань військ (сил) сил оборони держави згідно з переліком завдань, затвердженим Міністром оборони України. Відповідач вважає вимоги позивачки безпідставними. Позивачка за своєю спеціальністю не залучена до участі у проведенні військово-лікарської та лікарсько-льотної експертизи, не входить до складу військово-лікарської комісії, щодо позивачки - провідного бухгалтера 18 РВЛК відсутні накази, рапорти про участь у бойових діях або заходах, у виконанні бойових (спеціальних) завдань через відсутність такої участі позивача в бойових (спеціальних) завданнях, тому право на отримання додаткової винагороди в розмірі 30000 гривень відсутнє.

У додатку до відзиву відповідач вказує на те, що за квітень 2025 року ОСОБА_1 була виплачена додаткова винагорода 30000грн. помилково та на даний час утримується, що підтверджується довідкою ВМКЦ ПР № 548/12675 від 20.08.2025.

26.08.2025 представник позивача надав відповідь на відзив, в якому посилається на те, що здійснення військово-лікарської експертизи, це не робота декількох медичних фахівців, а робота всієї установи. Кожний працівник цієї установи, є частиною загального результату роботи з досягнення цілі, для вирішення якої утворювалася установа. Таким чином, усі військовослужбовці 18 РВЛК приймають участь у проведенні військово-лікарської експертизі, а тому мають право на відповідні виплати. Законодавцем визначена імперативна норма, яка забороняє виплату додаткової винагороди лише військовослужбовцям строкової служби. Щодо інших категорій військовослужбовців, існує диспозитивна норма, виконання якої залежить від додаткових обставин, тобто є відносно визначеною.

Положення про військово- лікарську експертизу про те, що ЦВЛК має право залучати головних медичних фахівців Збройних Сил України, лікарів - спеціалістів Національного військово- медичного клінічного центру та інших закладів охорони здоров'я в системі Міністерства оборони України, спеціалістів інших спеціальностей, начальників медичної служби та представників командування (керівництва) військових частин, де проходить службу військовослужбовець, що оглядається, для вирішення питань військово-лікарської, лікарсько-льотної експертизи, свідчить про те, що окрім лікарів законодавець передбачив можливість залучення спеціалістів інших спеціальностей. Позивачка є спеціалістом залученим для вирішення питань військово-лікарської, лікарсько-льотної експертизи, яка згідно із бойовими наказами (бойових розпоряджень) виконує бойові (спеціальні) завдання - залучена до проведення військово-лікарської та лікарсько-льотної експертизи, у зв'язку чим має право на отримання додаткової винагороди у розмірі 30 000 гривень з розрахунку на місяць пропорційно часу виконання бойових (спеціальних) завдань. Просить витребувати від 18 РВЛК копії наказів про виплату додаткової винагороди юристу 18 РВЛК - ОСОБА_2 за 2025 рік, якій додаткова винагорода 30000 грн. виплачувалась.

Суд вважає клопотання представника позивачки про витребування відомостей щодо виплати додаткової винагороди іншій особі таким, що не підлягає задоволенню, оскільки не стосується предмету спору в даній справі.

Розглянувши матеріали справи, всебічно та повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, суд дійшов наступного.

Пунктом 1.1. наказу начальника 18 регіональної військово-лікарської комісії (по стройовій частині) від 16.09.2023 року № 64, старший солдат ОСОБА_1 , зарахована до списків особового складу 18 регіональної військово-лікарської комісії Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України та з 05 вересня 2023 року прийняла справи та посаду, та приступила до виконання службових обов'язків провідного бухгалтера НОМЕР_2 регіональної військово-лікарської комісії Збройних Сил України, з посадовим окладом 3080 грн. (8 тарифний розряд), , ШПК «старший сержант», ВОС - 9020003.

Позивачка отримує грошове забезпечення відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (зі змінами), Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України, затвердженого наказом МО України від 07 червня 2018 року №260.

Як вбачається з копії зведеної довідки Військово-медичного клінічного центру Південного регіону про розмір нарахованого та виплаченого грошового забезпечення позивачці за період з 01.10.2023 по 31.01.2024, позивачка отримувала наступні види грошового забезпечення: оклад за військовим званням; посадовий оклад; надбавка за вислугу років; надбавка за особливості проходження служби; премія; грошова допомога на оздоровлення.

Суду не надано доказів прийняття 18 регіональною військово-лікарською комісією відповідних наказів щодо виплати ОСОБА_1 додаткової винагороди в розмірі 30 000,0 грн., але з довідки ВМКЦ ПР № 548/12675 , доданої до відзиву вбачається виплата додаткової винагороди у вересні 2023 року в сумі 15000 грн., січні 2024 року 30000 грн., у квітні 2025 року - 20000 грн.,тому підстави цих виплат невідомі. Позивачка стверджує, що виплати додаткової винагороди відбувались відповідно до положень п. 2-1 Постанови № 168, з часу призначення на посаду (05.09.2023 року), пропорційно часу виконання бойових (спеціальних) завдань у складі діючого угруповання Медичних сил Збройних Сил України, а саме проведення військово-лікарської та лікарсько-льотної експертизи за період виконання бойових (спеціальних) завдань у складі розгорнутого пункту управління угрупування Медичних сил Збройних Сил України.

Позивачка зверталася до відповідача 14.07.2025 із рапортом, в якому позивачка зазначила про те, що має право на додаткову грошову винагороду у розмірі 30000 грн. з розрахунку на місяць пропорційно часу виконання завдань. Листом за № 2303 від 15.07.2025 позивачці була надана відповідь, в якій відповідач заперечує право позивачки на отримання додаткової винагороди в розмірі 30000 гривень, мотивуючи своє рішення тим, що позивач, за своєю спеціальністю не залучений до участі у проведенні військово-лікарської та лікарсько-льотної експертизи.

Позивачка не погоджується з відмовою 18 РВЛК щодо нарахування щомісячної додаткової грошової винагороди у розмірі 30 000,0 грн, з 05.09.2023 року, тому звернулася до суду.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 5 ст. 17 Конституції України передбачено, що держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.

Відповідно до ч.1 ст.2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 №2232-XII військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Відповідно до п. 2, 3 постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

На виконання указів Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 №64 та «Про загальну мобілізацію» від 24.02.2022 №69 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» від 28.02.2022 №168 (далі - Постанова №168).

Позивач посилається в позовній заяві на пункт 1 Постанови № 168, але в редакції станом на день прийняття постанови 28.02.2022: "Установити, що на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військовим прокурорам Офісу Генерального прокурора, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, співробітникам Служби судової охорони, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським виплачується додаткова винагорода в розмірі 30 000 гривень щомісячно (крім військовослужбовців строкової служби), а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.."

В той же час на день прийняття позивачки на посаду провідного бухгалтера п. 1 постанови КМУ№ 168 був змінений постановою КМУ № 836 від 09.08.2023, та мав наступну редакцію : "Установити, що на період воєнного стану особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським виплачується додаткова винагорода в розмірі до 30000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць, а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення), зокрема на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора, у період здійснення зазначених заходів, розмір такої додаткової винагороди збільшується до 100000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах. Особам рядового і начальницького складу територіальних (міжрегіональних) воєнізованих формувань Державної кримінально-виконавчої служби, що залучаються Головнокомандувачем Збройних Сил до складу оперативно-стратегічного угруповання відповідної групи військ для безпосередньої участі у бойових діях або забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах проведення воєнних (бойових) дій у період здійснення зазначених заходів, виплачується додаткова винагорода в розмірі до 100000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.".

Подальші зміни, які вносились до п. 1 постанови КМУ № 168, не передбачали розповсюдження його дії на всіх військовослужбовцям Збройних Сил, а стосувались осіб конкретних служб, підрозділів.

Постанову № 168 було доповнено пунктом 1-1 згідно з Постановою КМ № 836 від 09.08.2023 - у частині виплати додаткової винагороди застосовується з 1 червня 2023 року.

Абз. 4 п. 1-1 постанови № 168 має наступну редакцію:

" Установити, що на період воєнного стану:

військовослужбовцям, які здійснюють бойові (спеціальні) завдання у період здійснення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, щомісяця виплачується додаткова винагорода у розмірі 30000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу виконання таких завдань".

Порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затверджений наказом Міністерства оборони України від 07.06.2018 року №260 (далі Порядок №260).

Згідно абзацу четвертому пункту 1 розділу І Порядку №260, "грошове забезпечення згідно з цим Порядком виплачується:

військовослужбовцям, які проходять військову службу в апаратах Міністерства оборони України та Головнокомандувача Збройних Сил України, Генеральному штабі Збройних Сил України, органах військового управління, з'єднаннях, військових частинах, вищих військових навчальних закладах та військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти, установах та організаціях Збройних Сил України, Державної спеціальної служби транспорту, військовій частині НОМЕР_3 (далі - військові частини)".

У відповідності до пункту 2 розділу І Порядку № 260, грошове забезпечення включає: щомісячні основні види грошового забезпечення; щомісячні додаткові види грошового забезпечення; одноразові додаткові види грошового забезпечення. До щомісячних основних видів грошового забезпечення належать: посадовий оклад; оклад за військовим званням; надбавка за вислугу років. До щомісячних додаткових видів грошового забезпечення належать: підвищення посадового окладу; надбавки; доплати; винагорода військовослужбовцям, які обіймають посади, пов'язані з безпосереднім виконанням завдань із забезпечення кібербезпеки та кіберзахисту; премія.

Відповідно до пункту 2 розділу XXXIV Порядку № 260, зокрема, на період дії воєнного стану військовослужбовцям додаткова винагорода згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» (далі - Постанова №168) виплачується в таких розмірах, зокрема:

30 000 гривень - військовослужбовцям, які виконують бойові (спеціальні) завдання згідно з бойовими наказами (розпорядженнями) (у розрахунку на місяць пропорційно часу виконання бойових (спеціальних) завдань):

- з інтенсивної підготовки для ведення воєнних (бойових) дій у складі військових частин (підрозділів), включених до складу резерву Головнокомандувача Збройних Сил України сил оборони держави;

- з управління угрупованнями військ (сил) у складі розгорнутих пунктів управління Генерального штабу Збройних Сил України;

- з управління підпорядкованими силами та засобами відповідно до завдань, які покладаються на Адміністрацію Державної спеціальної служби транспорту, у складі розгорнутих пунктів управління Державної спеціальної служби транспорту;

- у складі робочої групи або одиночним порядком, визначені Головнокомандувачем Збройних Сил України, начальником Генерального штабу Збройних Сил України, у межах областей України, на територіях яких ведуться воєнні (бойові) дії;

- з розмінування (виявлення, знешкодження та знищення) вибухонебезпечних предметів поза районами ведення бойових дій;

- у складі діючих угруповань військ (сил) сил оборони держави згідно з переліком завдань, затвердженим Міністром оборони України;

із всебічного забезпечення діючих угруповань військ (сил) сил оборони держави - безпосередньо в районах ведення воєнних (бойових) дій;

- з протиповітряного прикриття та наземної оборони об'єктів критичної інфраструктури (у тому числі об'єктів транспортної інфраструктури - військовими частинами та підрозділами Державної спеціальної служби транспорту).

Отже, право на отримання додаткової винагороди виникає у разі існування одночасно двох обставин:

особа є військовослужбовцем, який виконує бойові (спеціальні) завдання згідно з бойовими наказами (розпорядженнями) (у розрахунку на місяць пропорційно часу виконання бойових (спеціальних) завдань) - абз. 16 п. 2 розділу XXXIV Порядку №260;

особа при цьому перебуває у складі діючих угруповань військ (сил) сил оборони держави згідно з переліком завдань, затвердженим Міністром оборони України( абзац 22 п. 2 розділу XXXIV Порядку №260.

Згідно пункту 4 розділу XXXIV Порядку № 260, підтвердження безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях, виконанні бойового (спеціального) завдання або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії (далі - бойові дії або заходи), у період здійснення зазначених дій або заходів здійснюється на підставі таких документів: бойовий наказ (бойове розпорядження); журнал бойових дій (вахтовий, навігаційно-вахтовий, навігаційний журнал) або журнал ведення оперативної обстановки або бойове донесення або постова відомість (під час охорони об'єкта, на який було здійснено збройний напад); рапорт (донесення) командира підрозділу (групи), корабля (судна), катера про участь кожного військовослужбовця (у тому числі з доданих або оперативно підпорядкованих підрозділів) у бойових діях або заходах, у виконанні бойових (спеціальних) завдань.

Відповідно пункту 7 розділу XXXIV Порядку № 260, перелік органів військового управління (штабів угруповання військ (сил)), включених до складу діючих угруповань військ (сил) сил оборони держави, що мають право підтверджувати безпосередню участь у бойових діях або заходах, відряджених до цих органів військовослужбовців, затверджується Головнокомандувачем Збройних Сил України або начальником Генерального штабу Збройних Сил України.

У відповідності пункту 9 розділу XXXIV Порядку № 260, виплата додаткової винагороди здійснюється на підставі наказів: командирів (начальників) військових частин - особовому складу військової частини; керівника органу військового управління - командирам (начальникам) військових частин.

Згідно з копії листа Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України від 30.11.2023 №598/5059, відповідно до роз'яснення начальника штабу - заступника командиру військової частини НОМЕР_4 (вихідний №510/5/8217 ДСК від 22.11.2023) за дорученням начальника Генерального штабу Збройних Сил України № 7613/С/ДСК додаткова винагорода на період дії воєнного стану у складі діючих угрупувань військ (сил) Сил оборони держави з розрахунку 30000 гривень на місяць здійснюється військовослужбовцям за виконання бойових (спеціальних) завдань, згідно з Переліком бойових (спеціальних) завдань затвердженого Міністром оборони України 20.1 1.2023, а саме: проведення військово-лікарської та лікарсько-льотної експертизи; (при чому виплата вищезазначеної винагороди застосовується з 29.09.2023).

Таким чином, додаткова винагорода на період дії воєнного стану у розмірі 30 000 гривень виплачується певним, визначеним категоріям військовослужбовців (не всьому особовому складу) на підставі бойового наказу, (бойового розпорядження), журналу бойових дій та Переліку бойових (спеціальних) завдань.

Відповідно до матеріалів справи вбачається, що позивачка не залучалась до виконання бойових (спеціальних) завдань та заходів, тобто, щодо позивача - провідного бухгалтера 18 РВЛК відсутні накази, рапорти про участь у бойових діях або заходах, у виконанні бойових (спеціальних) завдань. В свою чергу, позивачка не надає доказів про прийняття участі в таких завданнях. Доводи позивачки зводяться до загального ствердження про залучення її до виконання відповідних завдань і отримання позивачем додаткової винагороди раніше.

Згідно до пункту 1.2. Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 № 402 (зі змінами), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17.11.2008 за № 1109/15800 (далі- Положення №402), військово-лікарська експертиза - це: медичний огляд призовників; військовослужбовців та членів їхніх сімей (крім членів сімей військовослужбовців строкової військової служби); військовозобов'язаних, офіцерів запасу, які призиваються на військову службу за призовом осіб офіцерського складу, резервістів (кандидатів у резервісти); громадян, які приймаються на військову службу за контрактом; кандидатів на навчання у вищих військових навчальних закладах, військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти та закладах фахової передвищої військової освіти (далі - ВВНЗ), ліцеїстів військових (військово- морських, військово-спортивних) ліцеїв (далі - ліцеїсти); осіб, звільнених з військової служби; працівників Збройних Сил України, які працюють у шкідливих та небезпечних умовах праці та залучаються до роботи з джерелами іонізуючого випромінювання (далі - ДІВ), компонентами ракетного палива (далі - КРП), джерелами електромагнітних полів (далі - ЕМП), лазерного випромінювання (далі - ЛВ), мікроорганізмами І-ІІ груп патогенності, особливо небезпечними інфекційними хворобами; працівників допоміжного флоту Військово-морських Сил Збройних Сил України (далі - ВМС Збройних Сил України); визначення ступеня придатності до військової служби, навчання у ВВНЗ, роботи за фахом; установлення причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів.

Згідно абзацу четвертого пункту 2.2. глави 2 розділу І Положення №402, штатні ВЛК комплектуються лікарями із клінічною підготовкою за однією з лікарських спеціальностей (терапія, хірургія, неврологія, психіатрія, оториноларингологія, офтальмологія, організація охорони здоров'я тощо), з досвідом роботи у військових частинах та закладах охорони здоров'я (установах).

Виходячи з вищевикладеного, у розумінні наведених норм Положення №402, проведення військово-лікарської експертизи здійснюється посадовими особами, які включені до складу відповідної військово-лікарської комісії згідно наказу керівника закладу охорони здоров'я або начальника штатної військово-лікарської комісії. Така посадова особа приймає участь у засіданнях військово-лікарської комісії та приймає колегіальне рішення щодо встановлення ступеню придатності до військової служби та причинного зв'язку захворювання (контузії, травми, каліцтва, поранення), підписує постанови ВЛК, у якості члена військово-лікарської комісії, які оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання штатної військово-лікарської комісії.

З метою недопущення випадків переплати при здійсненні додаткової винагороди на період дії воєнного стану у складі діючих угрупувань військ (сил) Сил оборони держави військовослужбовцями регіональних військово-лікарських комісій, які виконують бойові (спеціальні) задання, наголошується на необхідності дотримання виконання вимог визначених Переліком бойових (спеціальних) завдань затвердженого Міністром оборони України 20.11.2023. Контроль за виконанням цього доручення покладено на начальників регіональних військово-лікарських комісій.

Отже, виходячи з роз'яснення, до особового складу штатних військово-лікарських комісій входять як військовослужбовці, що виконують бойові (спеціальні) завдання (проведення військово-лікарської та лікарсько-льотної експертизи), так і військовослужбовці, що не виконують бойові (спеціальні) завдання, а контроль за цією сферою діяльності регіональних військово-лікарських комісій покладається на їх начальників.

Департамент соціального забезпечення Міністерства оборони України у листі до ЦВЛК ЗСУ, вих. № 220/13/1448 від 20.02.2024, зазначає, що виплата додаткової винагороди у розмірі 30 000 гривень з розрахунку на місяць пропорційно часу виконання завдань (заходів) здійснюється військовослужбовцям медичного складу (лікарям), які входять до складу ВЛК (а також спеціалістам інших спеціальностей, залученим для вирішення питань військово-лікарської, лікарсько-льотної експертизи), які згідно бойових наказів (бойових розпоряджень) виконують бойові (спеціальні) завдання - залучені до проведення військово- лікарської та лікарсько-льотної експертизи.

Відповідно до абзацу дев'ятого підпункту 2.4.5 пункту 2.4 глави 2 розділу І Положення №402, ВЛК регіону має право залучати для вирішення питань військово - лікарської експертизи головних (провідних) медичних спеціалістів та інших лікарів - спеціалістів, за необхідності - інших спеціалістів, начальників медичної служби та представників командування (керівництва) військових частин, де проходить службу військовослужбовець.

Доводи позивачки про те, що вона є залученим спеціалістом для вирішення питань військово-лікарської експертизи помилкові, нічим не підтверджені та спростовуються тим, що позивачка входить до штату НОМЕР_2 РВЛК, але не включена до складу військово-лікарської комісії 18 РВЛК, не є залученим спеціалістом, який проводить медичний огляд, встановлює причинний зв'язок травми та виконує інші повноваження експертизи.

Отже, позивачка, яка проходить військову службу на посаді провідного бухгалтера, не входить до складу військово-лікарської комісії, не залучена для вирішення питань військово - лікарської експертизи, не приймає участь у її засіданнях та не підписує постанови, що у розумінні викладених норм законодавства у їх сукупності, з огляду на викладені роз'яснення вищих органів військового управління, зумовлює відсутність підстав для виплати їй додаткової винагороди.

Право на отримання додаткової винагороди на період дії воєнного стану у розмірі 30000 гривень, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168 мають не всі категорії військовослужбовців, а ті, хто залучений до виконання спеціальних завдань або є підтвердження безпосередньої участі у бойових діях, виконанні бойового (спеціального) завдання або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії або перебуває у складі діючих угруповань військ (сил) сил оборони держави згідно з переліком завдань, затвердженим Міністром оборони України.

З огляду на викладене, підстави для задоволення позову відсутні.

Частиною 1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Частиною 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно із ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

В процесі розгляду справи не встановлено інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин.

Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про те, що слід відмовити у задоволенні адміністративного позову.

Розподіл судових витрат, відповідно до вимог статті 139 КАС України, не здійснюється.

Керуючись ст. ст. 2-9, 77, 90, 242, 246, 250, 251, 255, 262, 295, 297 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до 18 регіональної військово-лікарської комісії Міністерства оборони України про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя Вікторія ХОМ'ЯКОВА

.