28 листопада 2025 року м. Київ справа №320/37560/23
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Горобцової Я.В., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом акціонерного товариства «Укртрансгаз» до Головного управління ДПС у Київській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії,
До Київського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов акціонерного товариства «Укртрансгаз» до Головного управління ДПС у Київській області, в якому позивач просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління ДПС у Київській області, яка виразилась у не підготовці та ненаданні до органу Казначейства висновку про повернення акціонерному товариству «Укртрансгаз» сплаченого податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки в сумі 150 114, 08 грн;
- зобов'язати Головне управління ДПС у Київській області підготувати та подати до органу Казначейства висновок про повернення акціонерному товариству «Укртрансгаз» суми сплаченого податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки в розмірі 150 114, 08 грн.
18.10.2023 протоколом автоматизованого розподілу між суддями Київського окружного адміністративного суду головуючим по справі визначено суддю Балаклицького А.І.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 09.01.2024 відкрито провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників.
15.10.2024 протоколом повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями головуючим суддею у справі було визначено Горобцову Я.В.
Ухвалою від 04.11.2024 справу прийнято до провадження та вирішено здійснювати її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Свої вимоги позивач мотивує безпідставністю оскаржуваної бездіяльності відповідача за умов, коли він був законодавчо зобов'язаний підготувати та подати до органу Казначейства висновок про повернення акціонерному товариству «Укртрансгаз» суми сплаченого податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.
Заперечуючи проти заявлених позовних вимог відповідач, у наданому суду відзиві, наголошує на правомірності своєї поведінки у межах спірних правовідносин.
Такі доводи заперечені позивачем у наданій суду відповіді на відзив.
Розглянувши подані учасниками справи документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено таке.
Як вбачається з матеріалів справи, АТ «Укртрансгаз» є платником податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, який сплачується юридичними особами, що є власниками об'єктів нежитлової нерухомості.
На території Яготинського району Київської області, відповідно до Відомостей про юридичну особу (балансоутримувача державного майна) Форма № 2б(к), розміщене нерухоме майно, яке є об'єктом державної власності та до 31.12.2019 обліковувалось на балансі AT «Укртрансгаз», а саме:
- ГРС м. Яготин;
- Автоматична газорозподільна станція АГРС-3;
- Автоматична газорозподільна станція АГРС-3;
- Укриття та блок-бокси ГПА ст. №;
- Укриття та блок-бокси ГПА ст. №;
- Укриття та блок-бокси ГПА ст. №;
- Укриття та блок-бокси ГПА ст. №;
- Укриття та блок-бокси ГПА ст. №;
- Укриття та блок-бокси ГПА ст. №;
- Будівля мастилогосподарства;
- Будівля лабораторії проммайданчика (одноповерхова)
- Інша будівлі та споруди КС;
- Підземний опалювальний склад (ЦО), стіни залізобетон
- Будівля насосної пневматичної установки (одноповерх);
- Будівля цехів КС;
- Будівля ремонтноексплуатаційного блоку (РЕБ);
- Будівля службово експлуатаційного блоку (СЕБ);
- Інші будівлі та споруду КС
- Інші будівлі та споруду КС
- Інші будівлі та споруди КС
- Інші будівлі та споруди КС
- Матеріальний склад;
- Виробничо-побутовий корпус;
- Будівля гаража з профілакторієм;
- Споруда їдальні на 50 місць;
- Туалет на майданчику АГРС к-пу Кравченко;
- Будівля комплектно-трансформаторна підстанція-2;
- Будівля каналізаційної насосної (одноповерхове фу)
- Житловий будинок;
- Інші будівлі та споруди КС;
- Інші будівля та споруди КС
- Будівля мастилогосподарства;
- Автоматична газорозподільна станція АГРС-3, далі - Об'єкти нерухомості.
Відповідно до пп. 266.1.1 п. 266.1 та пп. 266.7.5 п. 266.7 ст. 266 Податкового кодексу України (далі - ПК України) AT «Укртрансгаз» обчислило суму податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за 2020 рік (станом на 01.01.2020), та до 20.02.2020 подало до ГУ ДПС у Київській області звітну декларацію з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, з реєстраційним номером № 9025237357 (далі - Звітна декларація), в якій задекларовано податкове зобов'язання у сумі 10 115, 49 грн. з податку на об'єкти житлової нерухомості та 208 925,48 грн. з податку на об'єкти нежитлової нерухомості щодо об'єктів нерухомості, розташованих у Київській області.
На підставі вищезазначеної податкової декларації товариством в особі філії «Оператор газотранспортної системи України» (код 41635376) (далі також - Філія) задекларовані суми податкових зобов'язань з податку на об'єкти нежитлової нерухомості, а за І-ІІІ квартали 2020 року на загальну суму 150 114, 08 грн. були сплачені своєчасно і в повному обсязі платіжними дорученнями від 18.03.2020 № 9840 у сумі 51 667,13 грн., від 18.06.2020 № 18062 у сумі 51 667,13 грн., від 28.07.2020 № 21255 у сумі 51 667,13 грн., від 18.03.2020 № 9843 у сумі 128,31 грн., від 18.06.2020 № 18065 у сумі 128,31 грн., від 28.07.2020 № 21258 у сумі 128,31 грн.
29.07.2020 товариство подало уточнюючу декларацію з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, з реєстраційним номером № 9181104775 на зменшення податкового зобов'язання по об'єктам нежитлової нерухомості (код податку 18010400) на суму 17 410,49 грн.
Відповідно до Закону України «Про ринок природного газу», Директиви Європейського Парламенту та Ради від 13.07.2009 № 2009/73/ЄС на виконання постанов Кабінету Міністрів України від 18.09.2019 № 840 «Про відокремлення діяльності з транспортування природного газу та забезпечення діяльності оператора газотранспортної системи» та від 15.11.2019 № 942 «Деякі питання управління майном, що перебуває в державній власності та використовується для забезпечення транспортування природного газу магістральними газопроводами» AT «Укртрансгаз» передало об'єкти нерухомості на баланс іншої юридичної особи - ТОВ «Оператор газотранспортної системи України» (код ЄДРПОУ 42795490, далі - ТОВ «ОГТСУ») за Актом приймання передачі від 01.01.2020 як майно, що перебуває у державній власності у складі магістральних газопроводів та всіх об'єктів і споруд, пов'язаних з ними єдиним технологічним процесом, і використовується для забезпечення транспортування природного газу магістральними газопроводами та діяльності оператора газотранспортної системи.
Податкові зобов'язання AT «Укртрансгаз» з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, щодо вказаних об'єктів нерухомості були відкориговані товариством шляхом подання уточнюючої декларації з податку на нерухоме майно у вересні 2020 року (№9246786648 від 29.09.2020), виходячи із дати переоформлення ТОВ «ОГТСУ» правовстановлюючих документів.
У зв'язку з тим, що товариство не є власником об'єктів нерухомості, які є об'єктами державної власності, AT «Укртрансгаз» у вересні 2020 року була подана уточнююча податкова декларація з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки (реєстраційний № 9246786648 від 29.09.2020), згідно з якою було проведено зменшення задекларованих сум податку на нерухомість, за об'єктами нерухомості, які належать до категорії державного майна.
Також, у листопаді AT «Укртрансгаз» подало уточнюючу податкову декларацію з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки (реєстраційний № 9285409753 від 03.11.2020, згідно з якою було проведено зменшення задекларованих сум податку на нерухомість, за об'єктами нерухомості, які належать до категорії державного майна на загальну суму 9 332,3 грн.
Відповідно до підпункту 266.1.1 пункту 266.1 статті 266 Податкового кодексу України платниками податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості.
Підпунктом 266.2.1 пункту 266.2 статті 266 Податкового кодексу України встановлено, що об'єктом оподаткування є об'єкт житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його частка.
Відповідно до 4.5 ст. 22 Господарського кодексу України держава реалізує право державної власності у державному секторі економіки через систему організаційно- господарських повноважень відповідних органів управління щодо суб'єктів господарювання, що належать до цього сектора і здійснюють свою діяльність на основі права господарського відання або права оперативного управління.
Відповідно до ч. 4 ст. 55 ГК України суб'єкти господарювання реалізують свою господарську компетенцію на основі права власності, права господарського відання, права оперативного управління відповідно до визначення цієї компетенції у цьому Кодексі та інших законах.
Враховуючи, що згідно з пп. 266.1.1 п. 266.1 ст. 266 ПК України платниками податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, визначені власники об'єктів нерухомості, у AT «Укртрансгаз», яке не було та не є власником зазначеного майна, не виникають (відсутні) податкові зобов'язання з податку на об'єкти нерухомості.
В Індивідуальній податковій консультації від 04.09.2020 на запит АТ «Укртрансгаз» від 05.08.2020 щодо податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки ДПС України зазначила, що оскільки платниками такого податку визначені власники об'єктів нерухомості, то у АТ «Укртрансгаз» не виникатимуть податкові зобов'язання з податку за об'єкти нерухомості, щодо яких виконується функція оперативного управління.
Таким чином, враховуючи той факт, що АТ «Укртрансгаз» не було та не є власником вищезазначених об'єктів нерухомого майна, а отже, й не має обов'язку сплачувати податок на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки. Тому кошти, що були перераховані до бюджету на підставі положень Податкового кодексу України, є помилково сплаченими грошовими зобов'язаннями.
Відповідно до п. 43.1 ст. 43 ПК України помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.
Відповідно до підпункту 14.1.182 пункту 14.1 статті 14 ПК України помилково сплачені грошові зобов'язання - суми коштів, які на певну дату надійшли до відповідного бюджету та/або на єдиний рахунок від юридичних осіб (їх філій, відділень, інших відокремлених підрозділів, що не мають статусу юридичної особи) або фізичних осіб (які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності або не мають такого статусу), що не є платниками таких грошових зобов'язань, та у випадках, передбачених статтею 35-1 цього Кодексу.
Відповідно до п. 43.2. ст. 43 ПК України у разі наявності у платника податків податкового боргу, повернення помилково та/або надміру сплаченої суми грошового зобов'язання на поточний рахунок такого платника податків в установі банку або на єдиний рахунок або шляхом повернення готівковими коштами за чеком, у разі відсутності у платника податків рахунку в банку, проводиться лише після повного погашення такого податкового боргу платником податків.
Відповідно до п. 43.3, 43.4, 43.5, 43.6 ст. 43 ПК України обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання та пені є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які повертаються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік за результатами проведення перерахунку його загального річного оподатковуваного доходу) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми та/або пені. Платник податків подає заяву про повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань та пені у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на єдиний рахунок (у разі його використання); на погашення грошового зобов'язання та/або податкового боргу з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення у готівковій формі коштів за чеком у разі відсутності у платника податків рахунка в банку. Контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення належних сум коштів з відповідного бюджету або з єдиного рахунку та подає його для виконання до органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.
Повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків здійснюється з бюджету, у який такі кошти були зараховані, або з єдиного рахунку.
Відповідно до п. 5 Порядку повернення (перерахування) коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів (затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2013 № 787) (далі - Порядок №787) повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету або на єдиний рахунок (у разі його використання) податків, зборів, пені, платежів та інших доходів бюджетів, перерахування між видами доходів і бюджетів коштів, помилково та/або надміру зарахованих до відповідних бюджетів через єдиний рахунок, здійснюється за поданням (висновком, повідомленням) органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, а при поверненні судового збору (крім помилково зарахованого) - за судовим рішенням, яке набрало законної сили.
У разі повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету зборів, платежів та інших доходів бюджетів (крім зборів та платежів, контроль за справлянням яких покладено на органи ДПС та органи Держмитслужби) орган, що контролює справляння надходжень бюджету, засобами системи Казначейства формує подання в електронній формі згідно з додатком 1 до цього Порядку та подає його до відповідного головного управління Казначейства за місцем зарахування платежу до бюджету, Казначейства.
У разі повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету або на єдиний рахунок (у разі його використання) податків, зборів, пені, платежів, контроль за справлянням яких покладено на органи ДПС, та перерахування між видами доходів і бюджетів коштів, помилково та/або надміру зарахованих до відповідних бюджетів через єдиний рахунок, до Казначейства подається висновок відповідно до Порядку інформаційної взаємодії Державної податкової служби України, її територіальних органів, Державної казначейської служби України, її територіальних органів, місцевих фінансових органів у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань та пені, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 11 лютого 2019 року № 60, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 08 квітня 2019 року за № 370/33341.
Відповідно до п. 1, 9 розділу ПІ Порядку інформаційної взаємодії Державної податкової служби України, її територіальних органів, Державної казначейської служби України, її територіальних органів, місцевих фінансових органів у процесі повернення (перерахування) платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань та пені (затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 11.02.2019 року №60) повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань та пені, у випадках, передбачених законодавством, здійснюється виключно на підставі заяви платника податку (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку на доходи фізичних осіб, які повертаються територіальним органом ДПС на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік за результатами проведення перерахунку його загального річного оподатковуваного доходу (далі - податкова декларація)), поданої до територіального органу ДПС за місцем адміністрування (обліку) помилково та/або надміру сплаченої суми протягом 1095 днів від дня її виникнення.
Електронні висновки про повернення платежів, належних місцевим бюджетам, та платежів, які підлягають розподілу між державним та місцевими бюджетами (крім платежів, які сплачені у 2016 році до місцевих бюджетів населених пунктів Донецької та Луганської областей, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють своїх повноважень, перелік яких затверджений Кабінетом Міністрів України (далі - непідконтрольні території), та акцизного податку з виробленого в Україні та ввезеного на митну територію України пального), направляються до Казначейства для виконання за умови їх погодження з відповідними місцевими фінансовими органами.
З наведеного вбачається, що законодавством встановлено чіткий алгоритм дій щодо повернення помилково та /або надміру сплачених сум грошових зобов'язань:
1) подання заяви до територіального органу ДПС за місцем адміністрування помилково сплаченої суми;
2) складання органами ДПС висновку про повернення належних сум коштів з відповідного бюджету;
3) направлення на погодження такого висновку до відповідного місцевого фінансового органу;
4) погодження висновку місцевим фінансовим органом;
5) направлення такого висновку до Казначейства.
Так, 19.03.2021 AT «Укртрансгаз» до ГУ ДПС у Київській області було подано заяву про повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань та пені у розмірі 150 114,08 грн. за № 9056604744 (далі - Заява).
08.04.2021 на виконання вимог законодавства України AT «Укртрансгаз» до Головного управління ДПС у Київській області повторно подано заяву про повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань та пені у розмірі 150 114,08 грн. за № 9076107701.
ГУ ДПС у Київській області у відповідь на надану товариством заяву листом від 14.04.2021 № 16944/6/10-36-04-03 (вх. № 2001ВХ-21-24 від 22.04.2021) та листом від 14.04.2021 № 3656/12/10-36-04-03 (вх. №2001ВХ-21-24 від 22.04.2021), посилаючись на подані товариством уточнюючі декларації, з метою встановлення виникнення переплати було запропоновано товариству надати «засвідчені підписом посадової особи та скріплені печаткою копії правовстановлюючих документів, що безпосередньо стосуються нарахування та сплати податку (зокрема, але невичерпно, свідоцтва на право власності), витяги з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності з урахуванням змін, які відбулися в цей період».
На зазначене повідомлення, товариством листом від 12.05.2021 №1001ВИХ-21-3597 були надані ГУ ДПС у Київській області пояснення з посиланням на норми законодавства та додані необхідні підтверджуючі документи щодо порядку оплати товариством податкових зобов'язань з податку на нерухомість.
21.05.2021 на виконання вимог законодавства України AT «Укртрансгаз» до Головного управління ДПС у Київській області вчергове було подано заяву про повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань та пені у розмірі 150114,08 грн. за №91327804201.
03.08.2021 АТ «Укртрансгаз» до Головного управління ДПС у Київській області було подано заяву про повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань та пені у розмірі 150114,08 грн. за № 9217036528.
27.08.2021 АТ «Укртрансгаз» було направлено лист № 1001ВИХ-21-6344 від 27.08.2021 на адресу ГУ ДПС у Київській області, в якому АТ «Укртрансгаз» зазначило про необхідність підготовки висновків про повернення АТ «Укртрансгаз» належних сум коштів з відповідного бюджету у розмірі 151 551,89 грн та подати його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.
Водночас, у листах від 25.05.2021 № 21543/6/10-36-04-03; від 16.08.2021 № 30339/6/10-36-12-05; від 22.09.2021 №334515/6/10-36-12-05 відповідач повідомив, що виконання заяви, поданої товариством, є неможливим. При цьому, як вбачається з тексту вищезазначених листів відповідача, аргументи для такої позиції ГУ ДПС у Київській області полягають у такому:
1) кошти, які зазначені в заяві на повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань та пені, надійшли на бюджетний рахунок для зарахування податку на нерухомість з розрахункового рахунку Філії Товариства, а саме: Філії «Оператор газотранспортної системи України»;
2) суми податку, вказані у зазначеній вище заяві на повернення суми надміру сплачених грошових зобов'язань, внесені іншою юридичною особою - філією «Оператор газотранспортної системи України.
У контексті наведеного суд зазначає про те, що статтею 7 ПК України, яка визначає загальні засади встановлення податків і зборів, до одного з елементів, які обов'язково визначаються під час встановлення податку, відносяться платники податку (п. 7.1.2 ст. 7 ПК України).
Згідно з п. 266.1.1 ст. 266 ПК України платниками податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості.
Згідно з ч. 4 ст. 64 Господарського кодексу України (далі - ГК України) підприємство має право створювати філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи, погоджуючи питання про розміщення таких підрозділів підприємства з відповідними органами місцевого самоврядування в установленому законодавством порядку. Такі відокремлені підрозділи не мають статусу юридичної особи і діють на основі положення про них, затвердженого підприємством. Підприємства можуть відкривати рахунки в установах банків через свої відокремлені підрозділи відповідно до закону.
Згідно з ч. 2 ст. 9 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців містяться, зокрема, відомості про відокремлені підрозділи юридичної особи. Згідно з даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців АТ «Укртрансгаз» має відокремлені підрозділи - філії, зокрема Філію «Оператор газотранспортної системи України» (код 41635376) (далі - Філія, Філія ОГТСУ).
Філія діє відповідно до Положення про Філію «Оператор газотранспортної системи України» АТ «Укртрансгаз», затвердженого рішенням акціонера № 230 від 22.12.2018, (далі - Положення).
Цим Положеннями, зокрема, передбачено, що Філія здійснює оперативний, бухгалтерський, податковий і статистичний облік та надає відповідну звітність згідно з чинним законодавством України та внутрішніми документами Товариства (розділ 5 Положення - «Облік та звітність»).
Згідно з Положенням:
- Філія є відокремленим підрозділом Акціонерного товариства Укртрансгаз, проводить свою діяльність від імені Товариства, не має статусу юридичної особи та здійснює частину функцій Товариства, що відповідає статутним цілям та завданням Товариства, відповідно до чинного законодавства України та цього Положення (пункт 1.2);
- Філія здійснює сплату податків, зборів та обов'язкових платежів до бюджету відповідно до законодавства України та внутрішніх документів Товариства, крім тих, які сплачуються Товариством консолідовано (пункт 4.6);
- Філія здійснює оперативний, бухгалтерський, податковий і статистичний облік та надає відповідну звітність згідно з чинним законодавством України та внутрішніми документами Товариства (пункт 5.3).
Враховуючи, що відповідно до п. 2 ст. 3 та п. 5 ст. 8 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» фінансова, податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, ґрунтуються на даних бухгалтерського обліку, у позивача запроваджена Методика ведення податкового обліку, складання і подання податкової звітності (включаючи облік ВПА та ВПЗ) за МСФЗ.
Згідно із вказаною Методикою нарахування та сплата місцевих податків та зборів відбувається неконсолідованим способом: «...нарахування податку та збору, складання податкової звітності та сплата здійснюється безпосередньо філіями та/або Апаратом АТ «УКРТРАНСГАЗ», виходячи з об'єкту оподаткування, окремо обчисленого філіями та/або Апаратом АТ «УКРТРАНСГАЗ».
Тобто, в межах юридичної особи (якою є АТ «Укртрансгаз») функції щодо нарахування та сплати місцевих та окремих державних податків делеговані Філіям (в залежності від місцезнаходження об'єктів оподаткування).
Відображення в ІКП АТ «Укртрансгаз» надходжень податків, зборів, митних та інших платежів до бюджету та єдиного внеску здійснюється АТ «Укртрансгаз» відповідно до норм Порядку ведення податковими органами оперативного обліку податків, зборів, платежів та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 12.01.2021 № 5 (далі - Порядок № 5).
Відповідно до п. 1 ст. 1 розділу II Порядку № 5 з метою обліку нарахованих і сплачених, повернутих та відшкодованих сум платежів територіальними органами ДПС відкриваються ІКП за кожним платником та кожним видом платежу, які мають сплачуватися такими платниками на рахунки, відкриті в розрізі адміністративно-територіальних одиниць.
Для організації оперативного обліку кожній ІКП присвоюється код, який її ідентифікує в інформаційній системі та не може бути присвоєний іншій ІКП. При цьому, одним із постійних реквізитів ІКП є податковий номер та найменування платника податків.
Статтею 2 розділу III Порядку № 5 передбачено, що після розміщення на відповідному сервері для завантаження відомостей Казначейства про надходження сум податків, зборів, платежів та єдиного внеску у вигляді технологічних файлів @В та @Е інформаційною системою Державної податкової служби (ДПС) забезпечується автоматична обробка таких файлів та виконується розподіл записів за критеріями: рознесені платежі; нерознесені платежі; виключені з обробки платежі.
Рознесені платежі відображаються в ІКП датою зарахування на рахунки, відкриті в Казначействі, обліковими операціями зі сплати/повернення сум відповідно до поля «Призначення платежу» документів на переказ згідно з переліком кодів видів сплати, визначеним Порядком заповнення реквізиту «Призначення платежу» розрахункових документів на переказ у разі сплати (стягнення) податків, зборів, платежів на бюджетні рахунки та/або єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на небюджетні рахунки, а також на єдиний рахунок, затвердженим Наказом Міністерства фінансів України від 24.07.2015 № 666, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 12.08.2015 за № 974/27419 (далі - Порядок № 666).
З урахуванням вищезазначених вимог законодавства та з метою належної ідентифікації платежу з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, який здійснювався АТ «Укртрансгаз» в особі філії «Оператор газотранспортної системи України», в розрахунковому документі у полі « 3» вказувався податковий номер платника податків, від імені якого здійснюється сплата - а саме: податковий номер АТ «Укртрансгаз» 30019801.
Як наслідок, кошти в погашення узгоджених грошових зобов'язань з податку на нерухомість, який був перерахований платіжними документами, оформленими відповідно до вимог Порядку № 5 та Порядку № 666, були належним чином відображені в Електронному кабінеті в ІКП АТ «Укртрансгаз».
Обставини відображення в Електронному кабінеті товариства оплати податкових зобов'язань, проведеної Філією, в свою чергу підтверджує, що АТ «Укртрансгаз» своєчасно та в повному обсязі виконало вимоги пп. 16.1.4 п. 16.4 ст. 16, ст. 36 та 38 ПК України щодо обчислення, декларування та сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, а виконання зобов'язання з перерахування податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, підтверджується тим, що кошти своєчасно та в повному обсязі надійшли на рахунки ГУ ДПС у Київській області, що не заперечується відповідачем.
При цьому, суд вважає, що позивач та Філія вжили вичерпних заходів з метою ідентифікації здійсненого платежу та його відображення в інформаційній системі оперативного обліку ДПС, що підтверджено інформацією, відображеною в Електронному кабінеті товариства.
Із вищевикладеного вбачається, що позивач виконав всі вимоги ПК України щодо декларування та сплати податку на нерухоме майно в строки та у розмірах, встановлених ПК України.
Як вже зазначалося вище, відповідачем заяви та пояснення товариства було проігноровано: не складено висновок про повернення належних сум коштів з відповідного бюджету, висновок до органу, що здійснює казначейське обслуговування, не поданий.
Водночас, аргументація, викладена відповідачем у листах від 25.05.2021 № 21543/6/10-36-04-03; від 16.08.2021 № 30339/6/10-36-12-05; від 22.09.2021 №334515/6/10-36-12-05 суперечить чинному законодавству.
Таким чином, невчинення дій відповідачем є такими, що суперечать вимогам законодавства.
Суд окремо наголошує, що норми ПК України не містять будь-яких застережень або передумов для виконання відповідачем вимог п. 43.5 ст. 43 ПК України, крім наявності податкового боргу. Вказана норма є імперативною і є обов'язковою до виконання. Водночас, матеріали справи не містять відомостей про наявний у позивача податковий борг.
Відповідно, правові підстави для відмови у складанні висновку про повернення позивачу помилково сплачених грошових коштів з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, у відповідача відсутні, що свідчить про обгрунтованість заявлених позовних вимог.
Відповідно до статті 244 КАС України під час ухвалення рішення суд вирішує, зокрема:
1) чи мали місце обставини (факти), якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються;
2) чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження.
Відповідно до положень частин 1 та 2 статті 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
Згідно положень статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Відповідно до частини 2 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
За наслідком здійснення аналізу оскаржуваної бездіяльності на відповідність наведеним вище критеріям, суд, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень наведеного законодавства України, матеріалів справи, приходить до висновку про те, що заявлені позовні вимоги підлягають задоволенню.
Згідно статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи зазначене, суд вважає необхідним стягнути на користь позивача понесені ним судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 5 368, 00 грн за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 5-11, 19, 72-77, 90, 241-246, 250, 263 КАС України суд, -
Адміністративний позов товар акціонерного товариства «Укртрансгаз» (01021, місто Київ, Кловський Узвіз, будинок 9/1; код ЄДРПОУ 30019801) до Головного управління ДПС у Київській області (03151, місто Київ, вулиця Святослава Хороброго, будинок 5а; код ЄДРПОУ ВП 44096797) про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління ДПС у Київській області, яка виразилась у не підготовці та ненаданні до органу Казначейства висновку про повернення акціонерному товариству «Укртрансгаз» сплаченого податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки в сумі 150 114, 08 грн (сто п'ятдесят тисяч сто чотирнадцять гривень вісім копійок).
Зобов'язати Головне управління ДПС у Київській області підготувати та подати до органу Казначейства висновок про повернення акціонерному товариству «Укртрансгаз» суми сплаченого податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки в розмірі 150 114, 08 грн (сто п'ятдесят тисяч сто чотирнадцять гривень вісім копійок).
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Київській області на користь акціонерного товариства «Укртрансгаз» понесені останнім судові витрати у розмірі 5 368, 00 грн (п'ять тисяч триста шістдесят вісім гривень).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Я.В. Горобцова
Горобцова Я.В.