Рішення від 28.11.2025 по справі 240/17952/25

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 листопада 2025 року м. Житомир справа № 240/17952/25

категорія 102020000

Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Липи В.А., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області , за участю третьої особи - Громадської організації "Проти придурків та ідіотів" про визнання бездіяльності, зобов'язання вчинити дії,

встановив:

До Житомирського окружного адміністративного суду через підсистему «Електронний суд» звернувся ОСОБА_1 з позовом, в якому просить:

- визнати відповідь Головного управління Пенсійного Фонду України в Житомирській області на запит ОСОБА_1 від 02.06.2025 року «02.06.25 УПФ запит перерахунок 2022», яка викладена в листі від 01.07.2020 за № 060О-0202-8/57764 протиправною;

- визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного Фонду України в Житомирській області у наданні інформації на запит ОСОБА_1 від 02.06.2025 року за № 326 «02.06.25 УПФ запит перерахунок 2022»;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного Фонду України в Житомирській області надати ОСОБА_1 відповідь на його запит від 02.06.2025 року за № 326 «02.06.25 УПФ запит перерахунок 2022».

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 02.06.2025 року за № 326 звернувся до Головного управління Пенсійного Фонду України в Житомирській області з запитом «02.06.25 УПФ запит перерахунок 2022» в якому на підставі і в порядку, встановленому Законом України «Про доступ до публічної інформації» просив надати: копію перерахунку ОСОБА_1 пенсії з 01 березня 2022 року шляхом застосування коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,14 з урахуванням виплачених сум та копію платіжного документу про виплату ОСОБА_1 пенсії з 01 березня 2022 року шляхом застосування коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,14 з урахуванням виплачених сум. В запиті було зроблено примітку щодо рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 06.12.2022 року у справі № 240/18017/22. Стверджує, що відповідач не надав жодної відповіді на запит, тоді як лист Головного управління Пенсійного Фонду України в Житомирській області від 01.07.2020 за № 060О-0202-8/57764, не містить жодної інформації по суті запиту. У зв'язку з цим, звернувся до суду з даним позовом.

Ухвалою суду вказану позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

До суду від відповідача надійшов відзив, в якому він просить відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі. Зазначає, що звернення ОСОБА_1 від 02.06.2025 ( вх.№352/11 від 02.06.2025, вх.353/11 від 02.06.2025, вх.354/11 від 02.06.2025) щодо пенсійного забезпечення було розглянуто відповідно до Закону України “Про звернення громадян». Листом № 0600-0202-8/51011 від 05.06.2025 позивача було повідомлено про те, що оскільки його запити на інформацію за змістом не відповідають нормам Закону України "Про доступ до публічної інформації", а підняті у них питання є персональними даними, тому вони підлягають розгляду відповідно до Закону України "Про звернення громадян" та відповідь буде надано додатково. Листом № 0600-0202-8/57764 від 01.07.2025 розглянуто звернення позивача та надано роз'яснення з пенсійного забезпечення. Зазначає, що до листа № 0600-0202-8/57764 від 01.07.2025 було додано додатки: стаж позивача, заробітну плату позивача, розпорядження про проведену індексацію в 2024. Вважає, що звернення позивача розглянуто відповідно до вимог чинного законодавства та надано витребовувані документи.

Позивач надав до суду відповідь на відзив, в якій не відступив від своєї правової позиції та просить позов задовольнити.

Відповідно до положень статей 257, 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) дана адміністративна справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) учасників справи.

Згідно із частиною п'ятою статті 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.

02.06.2025 року за № 326 ОСОБА_1 спільно з громадською організацією «Проти придурків та ідіотів» звернулися до Головного управління Пенсійного Фонду України в Житомирській області із запитом «02.06.25 УПФ запит перерахунок 2022» в якому відповідно до пп.1 частини 1 статті 13 Закону України «Про доступ до публічної інформації» просили надати:

1. Копію перерахунку ОСОБА_1 пенсії з 01 березня 2022 року шляхом застосування коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,14 з урахуванням виплачених сум.

2. Копію платіжного документу про виплату ОСОБА_1 пенсії з 01 березня 2022 року шляхом застосування коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,14 з урахуванням виплачених сум.

В запиті було зроблено примітку: Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 06 грудня 2022 року у справі № 240/18017/22 (ЄРСР), визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, яка полягає у не проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01 березня 2022 року шляхом застосування коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,14, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести перерахунок і виплату ОСОБА_1 пенсії з 01 березня 2022 року шляхом застосування коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,14 з урахуванням виплачених сум.

Листом № 0600-0202-8/51011 від 05.06.2025 Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області повідомило позивача, що його запити на інформацію від 02.06.2025 (вх. №352/11 від 02.06.2025, вх. №353/11 від 02.06.2025, вх. №354/11 від 02.06.2025) розглянуті відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації» та роз'яснено, що оскільки запити на інформацію за змістом не відповідають нормам Закону України «Про доступ до публічної інформації», а підняті у них питання є персональними даними, тому вони підлягають розгляду відповідно до Закону України "Про звернення громадян" та відповідь буде надано додатково.

У подальшому листом від 01.07.2025 № 0600-0202-8/57764 відповідач на запит позивача надав відповідь, в якій роз'яснив, що його запит був розглянутий відповідно до Закону України "Про звернення громадян". Надано відповідь стосовно поточних умов розрахунку пенсії позивача, її складових, правового регулювання, розміру пенсійної виплати та порядок її виплати. До листа також були надані стаж позивача, заробітну плату позивача та розпорядження про проведену індексацію в 2024 році.

Позивач, вважаючи, що відповідь відповідача не містить інформації по суті запиту, звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам та розглядаючи спір по суті, суд зважає на таке.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Положеннями статті 40 Конституції України передбачено, що усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов'язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.

Відповідно до частини першої статті 1, частини першої статті 3, частини першої статті 5, статті 12, п. 1 частини першої статті 13 Закону України «Про доступ до публічної інформації» публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.

Право на доступ до публічної інформації гарантується: 1) обов'язком розпорядників інформації надавати та оприлюднювати інформацію, крім випадків, передбачених законом; 2) визначенням розпорядником інформації спеціальних структурних підрозділів або посадових осіб, які організовують у встановленому порядку доступ до публічної інформації, якою він володіє; 3) максимальним спрощенням процедури подання запиту та отримання інформації; 4) доступом до засідань колегіальних суб'єктів владних повноважень, крім випадків, передбачених законодавством; 5) здійсненням парламентського, громадського та державного контролю за дотриманням прав на доступ до публічної інформації; 6) юридичною відповідальністю за порушення законодавства про доступ до публічної інформації.

Доступ до інформації забезпечується шляхом: 1) систематичного та оперативного оприлюднення інформації: в офіційних друкованих виданнях; на офіційних веб-сайтах в мережі Інтернет; на єдиному державному веб-порталі відкритих даних; на інформаційних стендах; будь-яким іншим способом; 2) надання інформації за запитами на інформацію.

Суб'єктами відносин у сфері доступу до публічної інформації є: 1) запитувачі інформації - фізичні, юридичні особи, об'єднання громадян без статусу юридичної особи, крім суб'єктів владних повноважень; 2) розпорядники інформації - суб'єкти, визначені у статті 13 цього Закону.

Розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються суб'єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб'єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов'язковими для виконання.

Згідно із частинами першою-п'ятою статті 19 Закону України «Про доступ до публічної інформації» запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні.

Питання практичної реалізації громадянами України наданого їм статтею 40 Конституції України права на звернення урегульовано Законом України від 02.10.1996 №393/96-ВР "Про звернення громадян" (надалі - Закон №393/96).

Відповідно до статті 1 Закону №393/96 громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, медіа, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов'язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.

Згідно зі статтею 3 Закону № 393/96 під зверненнями громадян слід розуміти викладені в письмовій або усній формі пропозиції (зауваження), заяви (клопотання) і скарги. Зокрема, скаргою є звернення з вимогою про поновлення прав і захист законних інтересів громадян, порушених діями (бездіяльністю), рішеннями державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, посадових осіб.

Відповідно до положень статті 5 Закону № 393/96 звернення адресуються органам державної влади і органам місцевого самоврядування, підприємствам, установам, організаціям незалежно від форми власності, об'єднанням громадян або посадовим особам, до повноважень яких належить вирішення порушених у зверненнях питань.

Звернення може бути усним чи письмовим.

Усне звернення викладається громадянином на особистому прийомі або за допомогою засобів телефонного зв'язку через визначені контактні центри, телефонні "гарячі лінії" та записується (реєструється) посадовою особою.

Письмове звернення надсилається поштою або передається громадянином до відповідного органу, установи особисто чи через уповноважену ним особу, повноваження якої оформлені відповідно до законодавства. Письмове звернення також може бути надіслане з використанням мережі Інтернет, засобів електронного зв'язку (електронне звернення).

Статтею 15 Закону №393/96 передбачено, що органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов'язані об'єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань).

Відповідно до статті 19 Закону №393/96, органи державної влади і місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, об'єднання громадян, засоби масової інформації, їх керівники та інші посадові особи в межах своїх повноважень зобов'язані: об'єктивно, всебічно і вчасно перевіряти заяви чи скарги; у разі прийняття рішення про обмеження доступу громадянина до відповідної інформації при розгляді заяви чи скарги скласти про це мотивовану постанову; на прохання громадянина запрошувати його на засідання відповідного органу, що розглядає його заяву чи скаргу; скасовувати або змінювати оскаржувані рішення у випадках, передбачених законодавством України, якщо вони не відповідають закону або іншим нормативним актам, невідкладно вживати заходів до припинення неправомірних дій, виявляти, усувати причини та умови, які сприяли порушенням; забезпечувати поновлення порушених прав, реальне виконання прийнятих у зв'язку з заявою чи скаргою рішень; письмово повідомляти громадянина про результати перевірки заяви чи скарги і суть прийнятого рішення; вживати заходів щодо відшкодування у встановленому законом порядку матеріальних збитків, якщо їх було завдано громадянину в результаті ущемлення його прав чи законних інтересів, вирішувати питання про відповідальність осіб, з вини яких було допущено порушення, а також на прохання громадянина не пізніш як у місячний термін довести прийняте рішення до відома органу місцевого самоврядування, трудового колективу чи об'єднання громадян за місцем проживання громадянина; у разі визнання заяви чи скарги необґрунтованою роз'яснити порядок оскарження прийнятого за нею рішення; не допускати безпідставної передачі розгляду заяв чи скарг іншим органам; особисто організовувати та перевіряти стан розгляду заяв чи скарг громадян, вживати заходів до усунення причин, що їх породжують, систематично аналізувати та інформувати населення про хід цієї роботи.

Згідно із частиною 1 статті 20 Закону №393/96 звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п'ятнадцяти днів від дня їх отримання. Якщо в місячний термін вирішити порушені у зверненні питання неможливо, керівник відповідного органу, підприємства, установи, організації або його заступник встановлюють необхідний термін для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення. При цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати сорока п'яти днів.

З аналізу наведених положень Закону №393/96 слідує, що в разі надходження до органу звернення особи такий орган повинен об'єктивно і всебічно перевірити викладені у ньому обставини, за результатом проведеної перевірки прийняти відповідне рішення, яке забезпечить поновлення порушених прав заявника, та письмово повідомити заявника про результати перевірки і суть прийнятого рішення.

Як встановлено судом з матеріалів справи, пенсійний орган після надходження запиту позивача від 02.06.2025 №326, дослідивши його зміст та викладені обставини, дійшов висновку, що він містить запитувану інформацію стосовно особи, яка звернулась із даним запитом з приводу надання інформації про умови нарахування та виплати йому пенсії, тобто підняті у запиті питання є персональними даними.

Таким чином, такий запит позивача не може бути розглянутим в рамках Закону України «Про доступ до публічної інформації», а тому відповідь на нього надана відповідно до Закону України «Про звернення громадян».

Щодо тверджень позивача стосовно того, що відповідь на запит не містить визначених п. 4.4 ДСТУ 4163:2020, реквізитів, а саме заголовку до тексту документа, що це відповідь на запит від 02.06.2025 року за № 326 «02.06.25 УПФ запит перерахунок 2022 виправлений», то суд вважає такі необґрунтованими з огляду на таке.

У абзаці першому листа від 01.07.2025 №0600-0202-8/57764 відповідачем вказується, на які саме запити надається відповідь, що в свою чергу дає можливість ідентифікувати чого саме він стосується.

У позовній заяві не наведено обґрунтованих доводів, що незазначення в заголовку документу того, що цей лист є відповіддю на запит від 02.06.2025 року за № 326 «02.06.25 УПФ запит перерахунок 2022» якимось чином впливає на права та обов'язки позивача. Окрім того, суд звертає увагу, що позивач декілька разів направляв до пенсійного органу запити, датовані 02.06.2025, які мали однаковий зміст, відтак отримавши від ГУ ПФУ в Житомирській області лист від 01.07.2025 №0600-0202-8/57764 позивачу було достеменно відомо, що викладена у ньому інформація стосується порушених у його запитах питань.

Відповідно до пункту 4.4 ДСТУ 4163:2020 «Уніфікована система організаційно-розпорядчої документації. Вимоги до оформлення документів» документи, що їх створюють юридичні особи, обов'язково повинні мати такі реквізити: найменування юридичної особи (04), назва виду документа (09) (не зазначають на листах), дата документа (10), реєстраційний індекс документа (11), заголовок до тексту документа (19), текст документа (20), підпис (для електронних документів електронний підпис або електронна печатка в разі відсутності електронного підпису) (22).

У відповідність до наведеної норми лист від 01.07.2025 №0600-0202-8/57764 має реквізити юридичної особи, вихідний номер, реєстраційний індекс, заголовок до тексту документа, текст, інформацію щодо особи, яка наклала ЕЦП та штрих - кодовий ідентифікатор для перевірки інформації щодо накладеного ЕЦП.

Таким чином, посилання позивача на порушення ДСТУ 4163:2020 як на підставу для визнання відповіді на його запит протиправною є необґрунтованими.

Щодо позовних вимог стосовно визнання бездіяльності Головного управління Пенсійного Фонду України в Житомирській області у наданні інформації на запит від 02.06.2025 року за № 326 «02.06.25 УПФ запит перерахунок 2022» протиправною та зобов'язання Головне управління Пенсійного Фонду України в Житомирській області надати ОСОБА_1 відповідь на його запит від 02.06.2025 року за № 326 «02.06.25 УПФ запит перерахунок 2022», суд зазначає таке.

В результаті дослідження змісту запиту позивача від 02.06.2025 року за № 326 « 02.06.25 УПФ запит перерахунок 2022» та листа-відповіді Головного управління Пенсійного Фонду України в Житомирській області 01.07.2025 №0600-0202-8/57764, суд дійшов висновку, що запит позивача розглянуто відповідачем в межах компетенції, в порядку та у строк, встановлені Законом України "Про звернення громадян".

Суд вважає, що пенсійним органом було надано вичерпні відповіді на порушенні позивачем у запиті від 02.06.2025 питання, зокрема на вимогу позивача були надані розрахунок пенсії по інвалідності ОСОБА_1 , розрахунок заробітку для обчислення пенсії, перерахунок пенсії станом на 25.02.2024, форму РС - право та інші документи.

Зокрема, у листі ГУ ПФУ в Житомирській області 01.07.2025 №0600-0202-8/57764 роз'яснено про проведений перерахунок пенсії позивачу на виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 06.12.2022 у справі №240/18017/22, зазначено про розмір пенсії та порядок зарахування коштів.

Відповідно до Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 30.07.2015 № 13-1 особи, що звертаються до органів Пенсійного фонду, мають право: ознайомлюватись з матеріалами пенсійної справи, отримувати виписку з розпорядження про призначення (перерахунок) пенсії, про періоди страхового стажу та заробітної плати, яка врахована при розрахунку пенсії, копії документів, які знаходяться в пенсійній справі.

Враховуючи вищевикладене суд дійшов висновку, що відповідач надав інформацію на запит позивача в межах компетенції, з урахуванням повноважень територіальних органів ПФУ, в порядку та у строк, встановлені чинним законодавством, а також з урахуванням положень законодавства щодо порядку здійснення пенсійних виплат.

Відповідно до частини 1 та 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.

Враховуючи викладене, з'ясувавши та перевіривши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення, суд дійшов висновку щодо відмови у задоволенні позовних вимог повністю.

Зважаючи на відсутність понесених позивачем судових витрат у цій адміністративній справі, питання про їх розподіл судом не вирішується.

Керуючись статтями 77, 78, 90, 143, 242-246, 250, 255 КАС України, суд,

вирішив:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, за участю третьої особи - Громадської організації "Проти придурків та ідіотів" про визнання бездіяльності, зобов'язання вчинити дії відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя В.А. Липа

28.11.25