справа № 208/10775/25
№ провадження 3/208/2845/25
Іменем України
01 жовтня 2025 р. м. Кам'янське
Суддя Заводського районного суду міста Кам'янського Карабан І.І., розглянувши матеріали, які надійшли з Кам'янського РУП ГУНП в Дніпропетровській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка народилася в м. Дніпродзержинськ Дніпропетровської області, громадянки України, працюючої реалізатором ФОП ОСОБА_2 , яка зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
- за ч.1 ст.156 КУпАП, -
До Заводського районного суду м. Кам'янського надійшов протокол про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст.156 КУпАП.
В протоколі серії ВАД № 863852, що складений 08.08.2025 зазначено, що 08.08.2025 о 12.10 ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді реалізатора кіоску розташованого за адресою м. Кам'янське, вул. Сержанта Коновалова 27, здійснювала роздрібну торгівлю тютюновими виробами та продала дві пачки цигарок «Brut» без марок акцизного податку за ціною 130 грн ОСОБА_3 , чим порушила вимоги ст.226 ГКУ та ст.55 ПКУ, чим вчинила правопорушення передбачене ч.1 ст.156 КУпАП.
До суду ОСОБА_1 не з'явилась, про час та місце розгляду повідомлена належним чином, клопотання про відкладення розгляду справи від неї не надходило. За таких обставин, враховуючи приписи ст.268 КУпАП України, приходжу до висновку про можливість розгляду справи за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності.
Захисник ОСОБА_1 - адвокат Переверзев І.В. надав до суду клопотання про закриття провадження, посилаючись на відсутність складу правопорушення, передбаченого ч.1 ст.156 КУпАП в діях ОСОБА_1 .. В обґрунтування посилався на те, що диспозиція норми права, передбаченої ч.1 ст.156 КУпАП є бланкетною, проте в протоколі відсутнє посилання на конкретну норму, що передбачає правила торгівлі тютюновими виробами. В той же час, зазначені в протоколі ст.226 ПКУ та ст.55 ГКУ не регулюють правила роздрібної торгівлі тютюновими виробами. Також за вказане правопорушення суб'єктом відповідальності є суб'єкти господарювання, яким ОСОБА_1 не є, оскільки є реалізатором, що і зазначено в протоколі. Також в справі про адміністративне правопорушення відсутні докази реалізаціє тютюнових виробів - касового чека або Z-звіту, отримання грошей, фото фіксація або відеофіксація не застосовувалася. Одночасно в клопотанні зазначив прохання про розгляд справи за відсутності ОСОБА_1 та її представника.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, приходжу до наступних висновків.
Згідно з ч.1 ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Згідно з ч.2 цієї ж статті обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею255 цього Кодексу.
Уповноваженими особами Кам'янського РУП ГУНП в Дніпропетровській області до суду надані наступні докази:
- протокол про адміністративне правопорушення серії ВАД № 863852 від 08.08.2025. Серед іншого, в протоколі зазначено, що вилучено для тимчасового зберігання 42 пачки без марок акцизного податку під назвою «Brut» на загальну суму 2730 гривень.
- письмові пояснення, складені від імені ОСОБА_1 , за змістом яких остання пояснила, що 08.08.25 вона продала тютюнові вироби без марок акцизного податку, про заборону продажу цигарок без марок акцизного податку не знала.
- письмовими поясненнями, складеними від імені ОСОБА_3 , за змістом яких свідок придбав тютюнові вироби без марок акцизного податку «Brut» ціною 130 грн. за адресою С. Коновалова, буд. 27, зазначивши також, що тютюнові вироби надає добровільно працівникам поліції;
- копія паспорту ОСОБА_1 ;
- фото кіоску ззовні та пачок цигарок «Brut»;
- копія витягу з Єдиного реєстру ліцензіатів з виробництва та обігу спирту, алкогольних напоїв, Тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, щодо ліцензії на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами ФОП ОСОБА_2 , за адресою АДРЕСА_2 ;
- квитанція № 002619про отримання на зберігання речових доказів 11.08.2025, а саме тютюнових виробів без марок акцизного податку в кількості 42 пачки.
За змістом ст.7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановленому законом. Провадження в справах про адміністративне правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до ч.1 ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно ч.1 ст. 8 КУпАП особа, яка вчинила адміністративне правопорушення, підлягає відповідальності на підставі закону, що діє під час і за місцем вчинення правопорушення.
Диспозиція частини 1 ст.156 КУпАП передбачає відповідальність за роздрібну або оптову торгівлю алкогольними напоями чи тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних тютюнових виробах, без марок акцизного податку чи з підробленими марками цього податку.
При викладені суті правопорушення зазначено, що ОСОБА_1 здійснювала роздрібну торгівлі.
Визначення роздрібної торгівлі міститься в чинному законодавстві, зокрема в ст.1 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних тютюнових виробах, та пального» від 18 червня 2024 року № 3817-IX.
Відповідно до цього Закону роздрібна торгівля, це є певна діяльність з реалізації цих товарів, яка передбачає отримання ліцензії і яка здійснюється суб'єктами господарювання. ( ст.23 Закону).
Відомості, що ОСОБА_1 є власницею зазначених товарів, є суб'єктом господарювання, в матеріалах провадження відсутні. Натомість в протоколі зазначено, що вона є реалізатором, а отже вона не є суб'єктом відповідальності за цим адміністративним правопорушенням.
Також, при викладені суті правопорушення працівником поліції зазначено про порушення ОСОБА_1 ст.226 ГКУ ( яка регулює умови і порядок відшкодування збитків) та 55 ПКУ ( яка визначає умови відшкодування шкоди особі, права якої порушені, завданої податковими правопорушеннями контролюючих органів), проте зазначені норми законодавства не мають відношення до вчиненого правопорушення.
В той же час, слід зазначити, що норми права, які саме регулюють роздрібну та оптову торгівлю алкогольними напоями чи тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних тютюнових виробах, та які зокрема передбачені Законом України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних тютюнових виробах, та пального» від 18 червня 2024 року № 3817-IX, в протоколі при викладені суті правопорушення не зазначено.
Водночас, матеріали справи про адміністративне правопорушення взагалі не містять відомості щодо продажу цих товарів. В матеріалах справи відсутні відповідний товарний чек щодо продажу цих тютюнових виробів, відсутній протокол огляду тютюнових виробів. За змістом протоколу вилучені 42 пачки без марок акцизного податку під назвою «Brut» на загальну суму 2730 гривень. При цьому зазначено, що ці предмети вилучено за результатами особистого огляду та огляду речей в порядку ст. 264 КУпАП у ОСОБА_1 .
Походження цих предметів і їх значення для справи встановити не можливо із наданих матеріалів справи. Якщо 42 пачки без марок акцизного податку під назвою «Brut», це ті, що ОСОБА_1 продала ОСОБА_3 ( згідно змісту протоколу), то не можливо встановити за яких обставин вона перебувала у ОСОБА_1 , враховуючи, що саме при особистому огляді останньої вона була вилучена. При цьому ОСОБА_3 зазначив про свою добровільну передачу пачки тютюнових виробів, проте належним чином ці тютюнові вироби не оглянуті.
При цьому, нормами КУпАП не передбачено компетенцію суду щодо зміни суті правопорушення, його редагування, збору доказів, тощо. Такі дії порушили би принцип рівності сторін та фактично свідчили б про прийняття судом сторони обвинувачення, що є неприпустимим.
Обов'язок щодо належного складання протоколу про адміністративне правопорушення та надання доказів на підтвердження викладених в протоколі відомостей, покладається на особу, яка його складає та не може бути перекладено на суд.
Отже, оскільки докази, що ОСОБА_1 здійснила роздрібну торгівлю тютюновими виробами без марок акцизного податку, є суб'єктом адміністративної відповідальності, особою, що склала протокол та на яку відповідно до ч.2 ст. 251 КУпАП і покладено обов'язок щодо належного складання протоколу про адміністративне правопорушення та надання доказів на підтвердження викладених в протоколі відомостей, не надані, то приходжу до висновку, що під час розгляду справи в суді не доведено, що ОСОБА_1 вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.156 КУпАП.
Відповідно до ст.247 КУпАП провадження по справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у випадку відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Відповідно до ч.1 ст.265 КУпАП підлягають поверненню володільцеві вилучені речі під час огляду.
Керуючись ст. ст.156 , 247, 251, 283 КУпАП, суддя, -
Провадження у справі про адміністративне правопорушення у відношенні ОСОБА_1 за ч.1 ст.156 КУпАП закрити за відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення.
Вилучені 08.08.2025 року речі, а саме: 42 пачки тютюнових виробів під назвою «Brut» на загальну суму 2730 гривень - повернути їх володільцю.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови до Дніпровського апеляційного суду через Заводський районний суд м. Кам'янського особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 та частиною першою статті 287 КУпАП.
Суддя І. І. Карабан