Рішення від 28.11.2025 по справі 600/5112/25-а

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 листопада 2025 р. м. Чернівці Справа № 600/5112/25-а

Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Анісімова О.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

I. РУХ СПРАВИ

1.1. ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_2 (далі - відповідач або ІНФОРМАЦІЯ_3 ), в якому просить:

- визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо повторного взяття його, ОСОБА_1 , на військовий облік;

- визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо не внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів актуальних відомостей про нього, ОСОБА_1 , а саме інформації про статус непридатності до військової служби та інформації про виключення з військового обліку згідно військового квитка серії НОМЕР_1 від 17.06.1994 року та довідки Військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 від 28.04.2023 року №2/79/437;

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_1 виключити його, ОСОБА_1 , з військового обліку військовозобов'язаних у зв'язку з непридатністю до військової служби на підставі довідки Військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 від 28.04.2023 року №2/79/437;

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_1 внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів актуальні відомості про нього, ОСОБА_1 , а саме інформацію про статус непридатності до військової служби та інформацію про виключення з військового обліку згідно військового квитка серії НОМЕР_1 від 17.06.1994 року та довідки Військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 від 28.04.2023 року №2/79/437.

1.2. Ухвалою суду від 27.10.2025 року відкрито провадження у даній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

ІІ. ОБСТАВИНИ СПРАВИ ТА АРГУМЕНТИ СТОРІН

Позиція позивача

2.1. Обґрунтовуючи позов, позивач зазначає, що згідно довідки Військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_4 від 28.04.2023 року №2/79/437 він був визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку (на підставі статті 39 а графи ІІ розкладу хвороб). 27.04.2023 року ІНФОРМАЦІЯ_5 у його військовому квитку серії НОМЕР_1 від 17.06.1994 року проставлено відмітку про «виключення з військового обліку за станом здоров'я». Відповідно, він утратив статус військовозобов'язаного.

2.2. Проте, 07.10.2025 року ним у мобільному додатку «Резерв+» сформовано військово-обліковий документ в електронній формі, в якому відображено відомості про статус військового обліку, а саме перебування «На обліку», а також відомості про категорію обліку - « ІНФОРМАЦІЯ_6 ».

2.3. Наголошує, що попри подану до ІНФОРМАЦІЯ_4 заяву про внесення відомостей про виключення з обліку, орган відмовився це зробити, наголосивши на необхідності повторного проходження ВЛК з метою визначення придатності до проходження військової служби заново.

2.4. Позивач вважає, що відповідно до Закону “Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» та Порядку його ведення, ТЦК та СП як орган ведення Реєстру зобов'язаний вносити достовірні й актуальні дані, у тому числі про осіб, виключених із військового обліку. Відтак, повторне взяття на облік особи, яка була виключена через непридатність до військової служби, є протиправним. Виключення з військового обліку позбавляє особу статусу військовозобов'язаного, тому її повторне внесення до реєстру без правових підстав суперечить чинному законодавству.

Позиція відповідача

2.5. 10.11.2025 року відповідачем подано до суду письмові пояснення, які суд згідно їх змісту розцінює як відзив на позовну заяву.

2.6. Так, представник відповідача (начальник ІНФОРМАЦІЯ_4 ) зазначає, що згідно даних Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - ЄДРПВР) ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , перебуває на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_8 (Глибока), як військовозобов'язаний громадянин України; спеціальний облік: бронювання до 25.02.2026.

2.7. Відповідно до довідки військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_8 від 28.04.2023 №2/79/437 він був визнаний непридатним до військової служби з виключенням із військового обліку. Вказана довідка разом із супутніми додатковими медичними документами направлена ІНФОРМАЦІЯ_3 на розгляд у 16-у Регіональну ВЛК (військово-лікарська комісія Західного регіону). Однак, станом на сьогоднішній день 16-а Регіональна ВЛК ще не підтвердила його непридатність до військової служби з виключенням із військового обліку. Оригінали вказаної ВЛК, включно із іншими підтверджуючими медичними документами, були вилучені 22.08.2023 Слідчим управлінням ГУНП в Чернівецькій області під час проведення обшуку у рамках кримінального провадження, внесеного до ЄРДР за №42023261220000031 від 18.08.2023, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України. Для повторного проходження ВЛК йому необхідно звернутись до Управління стратегічних розслідувань в Чернівецькій області для отримання оригіналів довідки військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_8 від 28.04.2023 №2/79/437, а також у подальшому отримати в ІНФОРМАЦІЯ_8 направлення на ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_9 з метою визначення придатності до проходження військової служби заново.

2.7. Крім того, представник відповідача наголошує, що другий відділ ІНФОРМАЦІЯ_4 є відокремленим структурним підрозділом ІНФОРМАЦІЯ_4 без статусу юридичної особи, тому відповідно не зареєстрований в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (далі - ЄДР), а також відсутній ідентифікаційний код ЄДР. Враховуючи вищенаведене, відповідно до ст.ст. 44, 46-48 КАС України другий відділ ІНФОРМАЦІЯ_4 (Глибока) у справі №600/5112/25-а є неналежним відповідачем та не має законних підстав для представництва інтересів ІНФОРМАЦІЯ_4 в судових процесах.

ІІІ. ОБСТАВИНИ ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ

3.1. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , згідно довідки Військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_4 від 28.04.2023 року №2/79/437 був визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку (на підставі статті 39 а графи ІІ розкладу хвороб).

3.2. Згідно відомостей військового квитка серії НОМЕР_1 від 17.06.1994 року 27.04.2023 року ІНФОРМАЦІЯ_5 у військовому квитку проставлено відмітку про виключення ОСОБА_1 з військового обліку за станом здоров'я.

3.3. Витягом №109018-24052024 від 24.05.2024 року з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів також підтверджується те, що у даний Реєстр було внесено інформацію про статус військового обліку ОСОБА_1 - виключено.

3.4. Однак, згідно військово-облікового документу в електронній формі, що сформований у мобільному додатку «Резерв+» 07.10.2025 року вбачається те, що ІНФОРМАЦІЯ_5 у Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів внесено інформацію про перебування ОСОБА_1 на військовому обліку у якості військовозобов'язаного.

3.5. 15.10.2025 року ОСОБА_1 подано до ІНФОРМАЦІЯ_11 заяву, згідно якої, керуючись пунктом 4 Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року № 559 (далі - Порядок № 559) та на підставі військового квитка серії НОМЕР_1 від 17.06.1994 року та довідки Військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 від 28.04.2023 року №2/79/437, просив внести актуальні дані про нього у Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів щодо виключення з військового обліку, а саме відомостей про статус військового обліку - «виключений з військового обліку».

3.6. Однак, у відповідь на звернення ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_5 листом від 18.10.2025 року № 2/4472 повідомлено про наступне:

«…Згідно довідки військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_8 від 28.04.2023 №2/79/437 Ви були визнані непридатним до військової служби з виключенням із військового обліку. Вказана довідка ВЛК разом із супутніми додатковими медичними документами направлена на розгляд у 16-у Регіональну ВЛК (військово-лікарська комісія Західного регіону). Однак, станом на сьогоднішній день 16-а Регіональна ВЛК ще не підтвердила Вашу непридатність до військової служби з виключенням із військового обліку. Оригінали вказаної ВЛК із іншими підтверджуючими медичними документами були вилучені 22.08.2023 СУ ГУНП в Чернівецькій області під час проведення обшуку у рамках кримінального провадження, внесеного до ЄРДР за №42023261220000031 від 18.08.2023, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України…

…Для повторного проходження ВЛК Вам необхідно звернутись до Управління стратегічних розслідувань в Чернівецькій області для отримання оригіналів довідки військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_8 від 28.04.2023 №2/79/437, а також у подальшому отримати в ІНФОРМАЦІЯ_8 направлення на ВЖ при ІНФОРМАЦІЯ_9 з метою визначення придатності до проходження військової служби заново.»

ІV. РЕЛЕВАНТНІ ДЖЕРЕЛА ПРАВА

4.1. Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 “Про введення воєнного стану в Україні» у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України “Про правовий режим воєнного стану» в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.

На момент розгляду цієї адміністративної справи строк дії воєнного стану в Україні продовжено.

4.2. Крім цього, відповідно до пункту 2 Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 “Про введення воєнного стану в Україні» військовому командуванню разом із Міністерством внутрішніх справ України, іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування доручено запроваджувати та здійснювати передбачені Законом України “Про правовий режим воєнного стану» заходи і повноваження, необхідні для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави.

4.3. Згідно із статтею 1 Закону України “Про правовий режим воєнного стану» від 12.05.2015 року № 389-VIII (далі - Закон № 389-VIII, в редакції станом на час виникнення спірних відносин,), воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.

4.4. Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 69/2022 “Про загальну мобілізацію» постановлено оголосити та провести загальну мобілізацію (далі - Указ №69/2022). Згідно пункту 4 Указу № 69/2022 призов військовозобов'язаних, резервістів та залучення транспортних засобів для забезпечення потреб Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, інших військових формувань України здійснити в обсягах, визначених згідно з мобілізаційними планами.

4.5. Статтею 1 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 року №3543-ХІІ (далі - Закон №3543-ХІІ), в редакції станом на час виникнення спірних правовідносин) визначено, що:

- мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано;

- особливий період - період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій;

4.6. Згідно частини 6 статті 22 Закону №3543-ХІІ у період проведення мобілізації (крім цільової) громадяни України чоловічої статі віком від 18 до 60 років зобов'язані мати при собі військово-обліковий документ та пред'являти його за вимогою уповноваженого представника територіального центру комплектування та соціальної підтримки або поліцейського, а також представника Державної прикордонної служби України у прикордонній смузі, контрольованому прикордонному районі та на пунктах пропуску через державний кордон України.

4.7. Законом України “Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 року, №2232-ХІІ (далі - Закон №2232-ХІІ) здійснюється правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби.

4.8. Так, відповідно до частини 6 статті 37 Закону №2232-ХІІ виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів розвідувальних органів України - у відповідному підрозділі розвідувальних органів України) підлягають громадяни України, які:

1) померли або визнані в установленому законом порядку безвісно відсутніми або оголошені померлими;

2) припинили громадянство України;

3) визнані непридатними до військової служби;

4) досягли граничного віку перебування в запасі.

5) були кандидатами для прийняття на військову службу за контрактом відповідно до частини десятої статті 20 цього Закону, але не були прийняті на військову службу за контрактом;

6) звільнені з військової служби за контрактом відповідно до підпунктів "й" або "к" пункту 3 частини п'ятої статті 26 цього Закону.

У громадянина, якого виключено з військового обліку відповідно до пунктів 3 та 4 цієї частини, військово-обліковий документ не вилучається. До військово-облікового документа громадянина вносяться дані про виключення із військового обліку.

4.9. Наведена редакція частини 6 статті 37 Закону №2232-ХІІ викладена з врахуванням змін, які внесені Законом України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» від 11.04.2024 року, №3633-IX, які набрали чинності 18.05.2024 року, а також із змінами, внесеними Законом № 4539-IX від 16.07.2025 року, яким доповнено вищевказані пункти 5 та 6.

4.10. До змін, які внесені Законом України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» від 11.04.2024 року, №3633-IX, частина 6 статті 37 Закону №2232-ХІІ мала таку редакцію “Виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів Служби зовнішньої розвідки України - у відповідному підрозділі Служби зовнішньої розвідки України) підлягають громадяни України, які: 1) призвані чи прийняті на військову службу; 2) проходять військову службу (навчання) у закладах фахової передвищої військової освіти, вищих військових навчальних закладах та військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти; 3) визнані військово-лікарськими комісіями непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку; 4) досягли граничного віку перебування в запасі; 5) припинили громадянство України; 6) були раніше засуджені до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину; 7) направлені для відбування покарання до установ виконання покарань або до яких застосовано примусові заходи медичного характеру; 8) померли або визнані в установленому законом порядку безвісно відсутніми або оголошені померлими».

Саме така редакція частина 6 статті 37 Закону №2232-ХІІ була чинною на час визнання ОСОБА_1 непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку (на підставі статті 39 а графи ІІ розкладу хвороб) згідно довідки Військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_4 від 28.04.2023 року №2/79/437.

4.11. Крім цього, відповідно до пункту 2 частини 1 статті 37 Закону №2232-ХІІ взяттю на військовий облік військовозобов'язаних у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, у відповідних підрозділах розвідувальних органів України підлягають громадяни України: які звільнені з військової служби в запас та не зараховані до військового оперативного резерву; призовники, які пройшли базову загальновійськову підготовку з додержанням умов, передбачених статтею 10-1 цього Закону; які припинили альтернативну (невійськову) службу в разі закінчення строку її проходження або достроково відповідно до Закону України "Про альтернативну (невійськову) службу" та підлягають взяттю на військовий облік військовозобов'язаних; військовозобов'язані, які прибули з інших місцевостей (адміністративно-територіальних одиниць) України або з-за кордону на нове місце проживання; які набули громадянство України і згідно з цим Законом підлягають взяттю на облік військовозобов'язаних; зняті з військового обліку Збройних Сил України, Служби безпеки України, розвідувальних органів України відповідно за рішенням Міністерства оборони України, Служби безпеки України, розвідувальних органів України; які відповідно до статті 18 цього Закону звільнені від направлення для проходження базової військової служби; які досягли 25-річного віку під час перебування на військовому обліку призовників; які звільнені із служби у військовому резерві та не досягли граничного віку перебування в запасі; які старші 25 років і раніше не перебували на військовому обліку; які прибули після відбування покарання з установ виконання покарань; призовники, які отримали спеціальні звання рядового, сержантського, офіцерського (начальницького) складу; жінки з дотриманням умов, передбачених частиною одинадцятою статті 1 цього Закону; які отримали військові звання офіцерського складу після проходження військової підготовки за програмою підготовки офіцерів запасу; які є кандидатами для прийняття на військову службу за контрактом відповідно до частини десятої статті 20 цього Закону.

4.12. Механізм організації та ведення військового обліку призовників і військовозобов'язаних визначено Порядком організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 №1487 (далі - Порядок №1487).

4.13. Згідно пункту 79 Порядку №1487 районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, окрім іншого: організовують та ведуть військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці; здійснюють взяття, зняття або виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у випадках, передбачених законодавством; проставляють у військово-облікових документах призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідні відмітки про взяття їх на військовий облік, зняття та виключення з нього.

4.14. Законом України “Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» від 16.03.2017 року, №1951-VIII (далі - Закон №1951- VIII) визначено правові та організаційні засади створення, функціонування Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, регулює відносини у сфері державної реєстрації громадян України, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави, та осіб, приписаних до призовних дільниць (далі - призовники, військовозобов'язані та резервісти).

4.15. Відповідно до статті 9 Закону №1951- VIII призовник, військовозобов'язаний та резервіст має право:

1) отримувати інформацію про своє включення (невключення) до Реєстру та відомості про себе, внесені до Реєстру, в тому числі через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста;

2) звертатися в порядку, встановленому адміністратором Реєстру, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру.

Призовник, військовозобов'язаний та резервіст зобов'язаний подавати до органу ведення Реєстру достовірну інформацію про свої персональні дані, що вносяться до Реєстру.

4.16. Постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 року, №559 затверджено Порядок оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Порядок №559), згідно пункту 4 якого, у разі невідповідності відомостей, зазначених у посвідченні призовника, тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного, військовому квитку осіб рядового, сержантського і старшинського складу та військовому квитку офіцера запасу, відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, громадянин України для внесення відповідних змін:

- у паперовій формі - повинен звернутися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (органу СБУ, розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку;

- в електронній формі - повинен скористатися засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста для звернення до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу за місцем перебування на військовому обліку.

Зміни вносяться протягом п'яти робочих днів з дня реєстрації заяви.

4.17. Висновок щодо застосування права, який викладений у постанові Верховного Суду від 21.05.2025 року, справа №280/2880/24:

“ 37. Наведене свідчить, що законодавець виокремлює поняття “зняття з військового обліку» та “виключення з військового обліку», при цьому, при знятті з військового обліку Законом передбачено можливість повторного взяття військовозобов'язаного на такий облік.

38. Отже, різними є як підстави, так і правові наслідки зняття або виключення з військового обліку.

39. З аналізу положень Закону № 2232-XII висновується, що громадяни, які підлягають виключенню з військового обліку, втрачають статус військовозобов'язаного, в той же час зняті з військового обліку продовжують перебувати в статусі військовозобов'язаних.»

V. ПОЗИЦІЯ СУДУ

5.1. Відповідно до змісту позову його предметом є дії ІНФОРМАЦІЯ_4 щодо повторного взяття ОСОБА_1 на військовий облік, а також бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_4 щодо невнесення до Єдиного державного Реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (“Оберіг») інформації про статус непридатності до військової служби та інформації про виключення з військового обліку ОСОБА_1 згідно військового квитка серії НОМЕР_1 від 17.06.1994 року та довідки Військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 від 28.04.2023 року №2/79/437 у відповідності із Законом України “Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів».

5.2. Отже, в цій справі суд має встановити чи є позивач виключеним з військового обліку у зв'язку із непридатністю за станом здоров'я, та чи зобов'язаний відповідач таку інформацію внести до Єдиного державного Реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

5.3. При цьому суд наголошує, що принцип верховенства права підпорядковує державу інтересам людини, а не навпаки. Коли учасником правовідносин виступає держава, остання у суперечці щодо права з будь-якою особою, має поступитися на користь опонента, оскільки вона сама створила ситуацію правової невизначеності і порушила в такий спосіб принцип верховенства права.

Щодо суті спору

5.4. Як встановлено судом вище, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , згідно довідки Військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_4 від 28.04.2023 року №2/79/437 був визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку (на підставі статті 39 а графи ІІ розкладу хвороб). Згідно відомостей військового квитка серії НОМЕР_1 від 17.06.1994 року 27.04.2023 року ІНФОРМАЦІЯ_5 у військовому квитку проставлено відмітку про виключення ОСОБА_1 з військового обліку за станом здоров'я.

5.5. Однак, як видно змісту позову, військово-облікового документу в електронній формі, що сформований у мобільному додатку «Резерв+» 07.10.2025 року, а також листа від 18.10.2025 року № 2/4472 ІНФОРМАЦІЯ_4 в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів наявна інформація про те, що позивач перебуває на військовому обліку.

5.6. Положення частини 6 статті 37 Закону №2232 в частині виключення з військового обліку військовозобов'язаними, які визнані непридатними до військової служби, не змінювалися з моменту виключення ОСОБА_1 з військового обліку.

5.7. Також, у матеріалах справи відсутні будь-які докази того, що ОСОБА_1 за станом здоров'я є придатним до військової служби або в ІНФОРМАЦІЯ_4 є обґрунтований сумнів щодо його непридатності для проходження військової служби.

5.8. Отже, підсумовуючи наведене слід прийти до висновку, що правових або фактичних передумов для повторного взяття на військовий облік та включення до Єдиного державного Реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про те, що ОСОБА_1 перебуває на військовому обліку, у відповідача не було.

5.9. Стосовно доводів представника відповідача згідно листа від 18.10.2025 року № 2/4472 та відзиву на позовну заяву про те, що довідка Військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 від 28.04.2023 року №2/79/437 має бути затверджена штатною ВЛК, а саме, ВЛК регіону, тобто 16 регіональною ВЛК (військово-лікарська комісія Західного регіону), то суд звертає увагу на те, що відповідно до пункту 22.7 Положення № 402 (у редакції від 16.04.2021 року, чинній на час видачі довідки ВЛК від 28.04.2023 року №2/79/437) Постанова ВЛК про придатність військовослужбовця (військовозобов'язаного, резервіста) до військової служби оформлюється довідкою ВЛК, затвердженню штатною ВЛК не підлягає.

5.10. Натомість, суд вважає доцільними посилання позивача на те, що оскільки право бути виключеним з військового обліку за станом здоров'я у нього виникло ще у квітні 2023 року на підставі відповідного рішення ВЛК, яке на той час не потребувало затвердження регіональною ВЛК, і таке право було порушено відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, що забезпечує виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації, то захист і відновлення такого права необхідно здійснювати без покладення на нього обов'язку дотримуватися тих норм права, яких не існувало на час порушення такого права.

5.11. Тобто, відповідач неправомірно та всупереч закону ставить в залежність виключення з військового обліку за станом здоров'я, від можливості виконання приписів абзацу п'ятого пункту 3.8 глави 3 розділу ІІ Положення №402 в редакції, яка набрала чинності з 04.05.2024, та внаслідок змін запровадила процедуру затвердження регіональною ВЛК постанов ВЛК районних, міських ТЦК та СП про непридатність військовозобов'язаних до військової служби.

5.12. Така позиція цілком узгоджується з практикою Європейського Суду з прав людини (ЄСПЛ), яким у пунктах 70-71 рішення по справі Рисовський проти України (заява №29979/04) підкреслено особливу важливість принципу належного урядування, зазначивши, що цей принцип передбачає, що у разі, коли йдеться про питання загального інтересу, зокрема, якщо справа впливає на такі основоположні права людини, як майнові права, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і якомога послідовніший спосіб. Зокрема, на державні органи покладено обов'язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок і сприятимуть юридичній визначеності у цивільних правовідносинах, які зачіпають майнові інтереси. Згідно з висновком ЄСПЛ державні органи, які не впроваджують або не дотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливість отримувати вигоду від своїх протиправних дій або уникати виконання своїх обов'язків (рішення у справі Лелас проти Хорватії (Lelas v. Croatia), заява №55555/08, пункт 74). Ризик будь-якої помилки державного органу повинен покладатися на саму державу, а помилки не можуть виправлятися за рахунок осіб, яких вони стосуються (рішення у справах Пінкова та Пінк проти Чеської Республіки (Pincova and Pine v. the Czech Republic), заява №36548/97, пункт 58, Ґаші проти Хорватії (Gashi v. Croatia), заява №32457/05, пункт 40, Трґо проти Хорватії (Trgo v. Croatia), заява №35298/04, пункт 67).

5.13. Окрім того, суд звертає увагу, що постанова ВЛК, яка оформлена довідкою від 28.04.2023 року №2/79/437, не була ні скасована, ні відмінена відповідно до пункту 2.1 глави 2 розділу І Положення № 402, відсутні будь-які запити штатної ВЛК регіону щодо медичних документів позивача.

5.14. На підставі наведеного суд констатує, що Постанова ВЛК, яка оформлена довідкою від 28.04.2023 року №2/79/437, є чинною, а тому законні підстави щодо проведення повторного медичного обстеження позивача - відсутні.

5.15. Той факт, що оригінал довідки ВЛК із іншими підтверджуючими медичними документами були вилучені 22.08.2023 СУ ГУНП в Чернівецькій області під час проведення обшуку у рамках кримінального провадження, внесеного до ЄРДР за №42023261220000031 від 18.08.2023, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України, не може створювати для позивача негативних наслідків в частині повторно взяття на військовий облік, адже на час виникнення спірних правовідносин Постанова ВЛК, яка оформлена довідкою від 28.04.2023 року №2/79/437, є чинною, що відповідачем не заперечується.

5.16. За таких обставин, суд вважає, що ІНФОРМАЦІЯ_5 безпідставно, та всупереч положенням зазначених вище норм законодавства, повторно взято ОСОБА_1 на військовий облік.

5.17. Натомість, суд звертає увагу на те, що стаття 9 Закону №1951-VIII надає право позивачу звертатися в порядку, встановленому адміністратором Реєстру, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру, а пункт 79 Порядку №1487 зобов'язує ІНФОРМАЦІЯ_3 виключити з військового обліку позивача, який може звернутися до нього з цього приводу, як у письмовій так і електронній формі.

5.18. Відомості, які містяться у Єдиному державному Реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, мають відповідати відомостям, які містять у військовому квитку, і відповідальним за таку відповідність є ТЦК.

5.18. 28.04.2023 року ОСОБА_1 втратив статус військовозобов'язаного у зв'язку із виключенням з військового обліку за станом здоров'я на підставі на підставі статті 39 а графи ІІ розкладу хвороб, а отже про це має бути зазначено в Єдиному державному Реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

5.20. При прийнятті рішення суд враховує, що бездіяльність - це не вчинення у встановлений законом строк дії, яку суб'єкт владних повноважень повинен вчинити.

5.21. За таких обставин, суд прийшов до висновку, що бездіяльність відповідача щодо невнесення відомостей до Єдиного державного Реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про визнання ОСОБА_1 непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку, відповідно до запису у військовому квитку серії НОМЕР_1 від 17.06.1994 року та довідки Військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 від 28.04.2023 року №2/79/437, є протиправною, а тому цей позов підлягає задоволенню повністю.

5.22. Суд наголошує, що подібну позицію неодноразово застосовано апеляційними адміністративними судами в аналогічних правовідносинах, зокрема Сьомим апеляційним адміністративним судом у постанові від 20.02.2025 року у справі № 120/10002/24, П'ятим апеляційним адміністративним судом у постанові від 14.04.2025 у справі №420/34442/24, Восьмим апеляційним адміністративним судом у постанові від 09.09.2025 року у справі №260/8400/24.

5.23. Відповідно до частини 4 статті 17 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" від 02.06.2016 року, №1402-VIII єдність системи судоустрою забезпечується єдністю судової практики. Відповідно, висновки суду у цій справі слугують саме дотриманню єдності судової практики.

5.24. Окремо суд зауважує, що є безпідставними також доводи представника відповідача про те, що ІНФОРМАЦІЯ_3 (Глибока) у справі №600/5112/25-а є неналежним відповідачем та не має законних підстав для представництва інтересів ІНФОРМАЦІЯ_4 в судових процесах, оскільки другий відділ ІНФОРМАЦІЯ_4 є відокремленим структурним підрозділом ІНФОРМАЦІЯ_4 без статусу юридичної особи, тому відповідно не зареєстрований в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (далі - ЄДР), а також відсутній ідентифікаційний код ЄДР.

5.25. Суд зауважує, що пунктом 7 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2022 року № 154, передбачено, що районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є відокремленими підрозділами відповідних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя.

З метою забезпечення виконання завдань та визначених функцій районних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки у їх складі утворюються структурні підрозділи (відділи, відділення, групи, служби), які провадять діяльність відповідно до положення про структурний підрозділ районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, що затверджується керівником районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

5.26. В силу вимог пункту 7 частини 1 статті 4 КАС України, суб'єкт владних повноважень - орган державної влади (у тому числі без статусу юридичної особи), орган місцевого самоврядування, орган військового управління, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.

5.27. Таким чином, незважаючи на те, що ІНФОРМАЦІЯ_3 не має статусу юридичної особи та є відокремленим підрозділом ІНФОРМАЦІЯ_4 , він є суб'єктом владних повноважень у розумінні КАС України та може бути належним відповідачем у спорі, що пов'язаний із правомірністю його рішень, дій чи бездіяльності при здійсненні публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства.

5.28. Даний висновок узгоджується з правовою позицією Верховного Суду у складі Касаційного адміністративного суду, викладеною у постанові від 19 жовтня 2022 року у справі № 522/22225/21.

5.29. У цій справі судом встановлено, що саме ІНФОРМАЦІЯ_5 порушено права ОСОБА_1 шляхом протиправного повторного взяття його на військовий облік, а також допущено бездіяльність щодо не внесення про нього актуальних відомостей про визнання непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку до Єдиного державного Реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей.

5.30. Відтак, саме ІНФОРМАЦІЯ_3 є належним відповідачем у цій справі, який на виконання рішення суду має усунути допущені ним порушення прав позивача.

VІ. ВИСНОВКИ СУДУ

6.1. Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. На розвиток зазначених положень Конституції України частиною другою статті 2 КАС України визначені критерії законності рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, яким є відповідач.

6.2. Відповідно до частин 1 та 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

6.3. У цій справі судом встановлено, що 28.04.2023 року ОСОБА_1 втратив статус військовозобов'язаного у зв'язку із виключенням з військового обліку за станом здоров'я, а отже про це має бути зазначено в Єдиному державному Реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

6.4. Правових або фактичних передумов для повторного взяття ОСОБА_1 на військовий облік та включення до Єдиного державного Реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про те, що ОСОБА_1 перебуває на військовому обліку, у відповідача не було.

6.5. Стаття 9 Закону №1951-VIII надає право позивачу звертатися в порядку, встановленому адміністратором Реєстру, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру, а пункт 79 Порядку №1487 зобов'язує ІНФОРМАЦІЯ_3 виключити з військового обліку позивача, який може звернутися до нього з цього приводу, як у письмовій так і електронній формі.

6.6. Отже, суд задовольняє цей позов у повному обсязі.

VІІ. РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ

7.1. Статтею 139 КАС України визначені правила розподілу судових витрат. При зверненні до суду із позовом позивач сплати судовий збір у розмірі 1211,20 грн згідно квитанції №66 від 22.10.2025 року, який підлягає стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

На підставі викладеного, керуючись статтями 73-77, 90, 241-246, 250 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії, задовольнити повністю.

2. Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо повторного взяття ОСОБА_1 на військовий облік військовозобов'язаних.

3. Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо не внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів актуальних відомостей про ОСОБА_1 , а саме інформації про статус непридатності до військової служби та інформації про виключення з військового обліку згідно військового квитка серії НОМЕР_1 від 17.06.1994 року та довідки Військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 від 28.04.2023 року №2/79/437.

4. Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_1 виключити ОСОБА_1 з військового обліку військовозобов'язаних у зв'язку з непридатністю до військової служби на підставі довідки Військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 від 28.04.2023 року №2/79/437.

5. Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_1 внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів актуальні відомості про ОСОБА_1 , а саме інформацію про статус непридатності до військової служби та інформацію про виключення з військового обліку згідно військового квитка серії НОМЕР_1 від 17.06.1994 року та довідки Військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 від 28.04.2023 року №2/79/437.

6. Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 судові витрати у вигляді сплаченого судового збору у розмірі 1211,20 грн згідно квитанції №66 від 22.10.2025 року.

У відповідності до статей 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України рішення може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його складання.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Повне найменування учасників процесу:

Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ).

Відповідач - ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ).

Суддя О.В. Анісімов