Ухвала від 28.11.2025 по справі 600/363/25-а

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

28 листопада 2025 р. м. Чернівці Справа № 600/363/25-а

Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Лелюка О.П., розглянувши в порядку письмового провадження звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про виконання судового рішення у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Чернівецькій області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,

УСТАНОВИВ:

У провадженні Чернівецького окружного адміністративного суду перебувала справа №600/363/25-а за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Чернівецькій області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії.

Так, позивач просив суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області щодо відмові у проведенні з 01.02.2021, 01.02.2022, 01.02.2023 перерахунку та виплати ОСОБА_1 на підставі довідок Адміністрації прикордонної служби України: №11/21891-суд від 07.11.2024 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2021, №11/21892-суд від 07.11.2024 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2022, №11/21893-суд від 07.11.2024 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023, без обмеження максимальним розміром;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області здійснити з 01.02.2021, з 01.02.2022, з 01.02.2023 перерахунок і виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідок Адміністрації Державної прикордонної служби України: № 11/22042-суд від 25.11.2024 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2021, № 11/22043-суд від 25.11.2024 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2022, №11/22044-суд від 25.11.2024 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023, без обмеження максимальним розміром.

Рішенням Чернівецького окружного адміністративного суду від 20 лютого 2025 року, залишеним без змін постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 15 жовтня 2025 року, адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Чернівецькій області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії задоволено частково. Визнано протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області у проведенні ОСОБА_1 перерахунку пенсії з 01 лютого 2021 року, 01 лютого 2022 року та з 01 лютого 2023 року виходячи із розміру грошового забезпечення, зазначеного у довідках про розмір грошового забезпечення 25 листопада 2024 року №11/22042-суд, №11/22043-суд та №11/22044-суд, що враховуються для перерахунку пенсії, виданих Адміністрацією Державної прикордонної служби України. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області перерахувати ОСОБА_1 пенсію з 01 лютого 2021 року, 01 лютого 2022 року та з 01 лютого 2023 року на підставі довідок про розмір грошового забезпечення від 25 листопада 2024 року №11/22042-суд, №11/22043-суд та №11/22044-суд, що враховується для перерахунку пенсії, виданих Адміністрацією Державної прикордонної служби України, та провести ОСОБА_1 виплату пенсії із врахуванням раніше проведених виплат. В іншій частині позову відмовлено.

Представником позивача подано до суду заяву про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення, в якій він просить суд зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області подати у встановлений судом строк звіт про виконання рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 20 лютого 2025 року у справі №600/363/25-а.

Ухвалою суду від 03 листопада 2025 року задоволено заяву представника ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у даній справі. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області подати безпосередньо до Чернівецького окружного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня отримання цієї ухвали звіт про виконання рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 20 лютого 2025 року у справі №600/363/25-а.

На виконання вказаної ухвали суду представником Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області подано до суду звіт про виконання судового рішення, в якому вказано про проведення ОСОБА_1 перерахунку його пенсії з 01 січня 2021 року з урахуванням покладених судом зобов'язань. Так, станом на 01 лютого 2021 року розмір пенсії позивача склав 17690,00 грн, з 01 липня 2021 року - 18540,00 грн, з 01 грудня 2021 року - 19340,00 грн, з 01 липня 2022 року - 20270,00 грн, з 01 грудня 2022 року - 20270,00 грн, з 01 грудня 2922 року - 20930,00 грн, з 01 березня 2024 року - 23610,00 грн. Різниця пенсії, визначена відповідно до рішення суду, за період з 01 лютого 2021 року по 29 лютого 2025 року, склала 93282,53 грн. Інформація щодо наявності суми боргу за рішенням суду у справі №600/363/25-а зареєстровано у Реєстрі судових рішень.

Поряд з цим представник Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області звернув увагу на те, що суми пенсії, донараховані на виконання судових рішень, що виплачуються за рахунок коштів, передбачених у державному бюджеті Пенсійному фонду України на цю мету, обліковуються в автоматизованих системах обробки пенсійної документації (електронних пенсійних справах) та на їх підставі - в автоматизованій базі даних у підсистемі «Реєстр судових рішень» Інтегрованої комплексної інформаційної системи Пенсійного фонду України.

Відповідно, нарахована позивачу сума доплати в розмірі 93282,53 грн підлягає виплаті за рахунок коштів Державного бюджету України, передбачених на фінансування пенсійних програм При цьому черговість виплат на виконання рішень суду визначається датою набрання ними законної сили. Оскільки такі асигнування наразі відсутні, представник пенсійного органу зазначив, що невиконання судового рішення в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатись невиконанням судового рішення без поважних причин. З урахуванням наведених обставин Головне управління Пенсійного фонду у Чернівецькій області просило суд прийняти звіт про виконання судового рішення у справі №600/363/25-а.

Розглянувши поданий представником Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області звіт про виконання судового рішення у справі №600/363/25-а, суд зазначає наступне.

Згідно з абзацом 1 частини першої статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Порядок розгляду адміністративним судом звіту про виконання судового рішення визначений, зокрема, статтею 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України.

Так, відповідно до частини першої статті 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу. Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.

Як вбачається з доданих до звіту про виконання судового рішення матеріалів, на виконання рішення суду у справі №600/363/25-а Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернівецькій області проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01 лютого 2021 року, 01 лютого 2022 року та з 01 лютого 2023 року на підставі довідок Адміністрації Державної прикордонної служби України про розмір грошового забезпечення від 25 листопада 2024 року №11/22042-суд, №11/22043-суд та №11/22044-суд. Зазначене підтверджується протоколами перерахунку пенсії ОСОБА_1 за пенсійною справою №2410006013.

Згідно з розрахунком на доплату (виплату, утримання) пенсії за пенсійною справою №2410006013, розмір заборгованості по перерахованим сумам пенсії ОСОБА_1 за період з лютого 2021 року по листопад 2025 року склав 93282,53 грн.

Як вбачається зі змісту звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області, суми пенсії, донараховані на виконання судових рішень, що виплачуються за рахунок коштів, передбачених у державному бюджеті Пенсійному фонду України на цю мету, обліковуються в автоматизованих системах обробки пенсійної документації (електронних пенсійних справах) та на їх підставі - в автоматизованій базі даних у підсистемі “Реєстр судових рішень» Інтегрованої комплексної інформаційної системи Пенсійного фонду України. Відповідно, нарахована позивачу сума доплати в розмірі 93282,53 грн підлягає виплаті за рахунок коштів Державного бюджету України, проведення такої виплати не може бути здійснено за рахунок власних коштів Головного управління, а проводиться лише у разі наявності на це відповідних бюджетних асигнувань, які наразі відсутні.

Отже, з наведеного вбачається, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернівецькій області фактично не було виплачено позивачу суму перерахованої пенсії у зв'язку з відсутністю відповідних бюджетних асигнувань з Державного бюджету України.

Стосовно наведеного суд звертає увагу на таке.

Згідно з частинами першою, другою статті 23 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України.

За приписами пунктів 20, 29 частини першої статті 116 Бюджетного кодексу України взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства.

Пунктом 4 Положення про Головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22 грудня 2014 року №28-2 (далі - Положення №28-2) передбачено, що Головне управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань, забезпечує, зокрема, своєчасне і в повному обсязі фінансування пенсій та виплату пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством, здійснює з цією метою перерозподіл коштів між районами (містами); здійснює призначення (перерахунок) та виплату пенсій військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу та іншим особам (крім військовослужбовців строкової служби та членів їх сімей), які мають право на пенсію згідно із Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Цим же пунктом Положення №28-2 встановлено, що Головне управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування пенсій та виплату пенсій.

Відповідно до підпункту 4 пункту 4 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 липня 2014 року №280 (зі змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 16 грудня 2020 року №1279 “Деякі питання організації виплати пенсії та грошової допомоги», яка набрала чинності 01 квітня 2021 року) Пенсійний фонд України відповідно до покладених на нього завдань здійснює ефективний розподіл фінансових ресурсів для пенсійного забезпечення, забезпечує своєчасне та у повному обсязі фінансування виплати пенсій та інших виплат, які згідно із законодавством проводяться за рахунок коштів Пенсійного фонду України та інших джерел, визначених законодавством.

Згідно з абзацом 2 пункту 7 розділу ІІ Порядку розроблення, затвердження та виконання бюджету Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 31 серпня 2009 року №21-2 (далі - Порядок №21-2), видатки на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, виданими або ухваленими після набрання чинності Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» (далі - рішення суду), плануються в межах коштів Державного бюджету України, передбачених у Державному бюджеті України на фінансування пенсійних програм. Черговість виплат на виконання рішень суду визначається датою набрання ними законної сили.

Пунктом 3 Розділу VII Порядку №21-2 встановлено, що проєкт бюджету Пенсійного фонду на плановий рік протягом двох тижнів з дня прийняття закону про Державний бюджет України на відповідний рік надсилається Міністерству соціальної політики України для погодження Міністром соціальної політики України відповідно до вимог Регламенту Кабінету Міністрів України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18 липня 2007 року № 950 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 09 листопада 2011 року № 1156).

Аналіз наведених вище норм свідчить про те, що головним розпорядником коштів державного бюджету, що виділяються на забезпечення пенсійних виплат за відповідною бюджетною програмою, є Міністерство соціальної політики України, а Пенсійний фонд України є відповідальним виконавцем і розпорядником коштів нижчого рівня.

Тобто, пенсійні виплати здійснюються територіальних управлінь Пенсійного фонду України виключно за рахунок коштів Пенсійного фонду та інших джерел, визначених законодавством. Фінансування видатків, пов'язаних з погашенням заборгованості за рішеннями суду, відбувається в порядку черговості виконання рішень суду за датою набрання ними законної сили.

Водночас суд зауважує, що виділення коштів з державного бюджету на фінансування бюджетної програми з виплати пенсій (у тому числі заборгованостей з пенсійних виплат, нарахованих на виконання рішень судів) не залежить від волі окремого керівника територіального органу Пенсійного фонду України, а тому невиконання судового рішення в частині виплати стягувачу нарахованої суми заборгованості відбувається з причин, які не залежать від територіального органу Пенсійного фонду України.

Фактичне та у повному обсязі виконання судового рішення територіальним органом Пенсійного фонду України можливе за умови наявності відповідних бюджетних асигнувань на відповідні цілі за рахунок коштів Державного бюджету України.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що у Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області відсутня можливість самостійно формувати бюджет та виділяти кошти із державного бюджету на фінансування пенсій. Покладені судом зобов'язання на суб'єкта владних повноважень в частині саме виплати нарахованих сум пенсії можуть бути виконані в повному обсязі, в порядку, встановленому чинним законодавством, та в межах повноважень, покладених на територіальний орган Пенсійного фонду України, лише після надходження відповідних коштів з Державного бюджету України.

Верховний Суд у своїй постанові від 31 серпня 2023 року по справі №560/16807/21 наголосив, що оскільки територіальний орган Пенсійного фонду України є органом виконавчої влади, який в своїй діяльності керується Конституцією України, законами України, указами Президента України, постановами Верховної Ради України, актами Кабінету Міністрів України, які прийняті відповідно до Конституції та законів України, іншими нормативно-правовими актами, то він повинен враховувати приписи статті 116 Бюджетного кодексу України, які забороняють взяття бюджетних зобов'язань за відсутності відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків за відсутності бюджетних призначень, та Порядку, яким узгоджено механізм забезпечення виконання взятих на себе державою зобов'язань з приписами бюджетного законодавства.

Відтак, невиконання судового рішення Головним управлінням Пенсійного фонду в Чернівецькій області в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин.

Суд враховує, що переслідуючи мету забезпечення реалізації конституційного принципу обов'язковості судових рішень, необхідно виважено підходити до вибору процесуальних засобів такого забезпечення, а саме: встановлювати дійсні причини виникнення затримки у виконанні судового рішення, аналізувати акти законодавства, враховувати здійснені відповідною посадовою особою дії, спрямовані на виконання судового рішення, та їх відповідність вимогам законодавства, встановлювати наявність та форму вини такої посадової особи, а також зазначати про співмірність розміру штрафу та доходів (фінансової спроможності) такої посадової особи. Це не повинно зумовлювати порушення основоположних засад адміністративного судочинства, зокрема, пропорційності, необхідності дотримання оптимального балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи та цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія) тощо. Такі засоби не можуть бути надмірними за визначених умов та не мають призводити до порушення прав, гарантованих Конституцією України та Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод.

Посилення судового контролю за виконанням судових рішень та наділення суду з цією метою правом накладати штрафні санкції визнається заходом для забезпечення конституційного права громадян на судовий захист. Специфіка застосування штрафної санкції полягає в тому, що вона накладається на керівника суб'єкта владних повноважень, яким не забезпечено виконання судового рішення та який є відповідальним за діяльність державного органу, який він очолює. Можливість накладення штрафу розглядається не самостійно, а за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або у разі неподання такого звіту. Накладення на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання постанови, штрафу є мірою покарання, а тому можливість суду накласти такий штраф може бути реалізована лише за умови встановлення судом обставин, які свідчать про наявність вини, тобто умисне невиконання рішення суду, недобросовісність у діях посадової особи суб'єкта владних повноважень, які свідчать про ухилення саме цієї посадової особи від виконання рішення суду.

Між тим, як неодноразово наголошував Верховний Суд у своїх постановах від 24 січня 2018 року у справі №405/3663/13-а, від 21 листопада 2018 року у справі №373/436/17, від 07 листопада 2019 року у справі №420/70/19, від 19 лютого 2020 року у справі №821/1491/17, від 23 квітня 2020 року у справі №560/523/19, від 15 травня 2020 року у справі №812/1813/18, від 21 травня 2020 року у справі №310/6910/16-а та ін., невиконання боржником (пенсійним органом) судового рішення в частині виплати грошових коштів стягувачу (пенсіонеру) за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин.

Указаної позиції також дотримується і Сьомий апеляційний адміністративний суд у постановах від 19 травня 2025 року (справа №560/2110/23), від 16 вересня 2025 року (справи №240/19751/20, №240/2483/20), від 03 листопада 2025 року (справа №240/4587/22) та ін.

Розглянувши звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про виконання судового рішення від 20 лютого 2025 року у справі №600/363/25-а, суд зауважує, що обставини, повідомлені у поданому до суду звіті, свідчать про те, що відповідачем як суб'єктом владних повноважень було вжито належних заходів, спрямованих на виконання рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 20 лютого 2025 року у справі №600/363/25-а, яке набрало законної сили. Зокрема, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернівецькій області в межах своїх повноважень були вчинені дії, пов'язані з проведенням перерахунку пенсії, однак її невиплата зумовлена виключно відсутністю необхідних бюджетних асигнувань, які мали би бути виділені з державного бюджету на цю мету. Обставини фактичної не виплати ОСОБА_1 пенсії пов'язані виключно з відсутністю фінансування на ці потреби, а не з умисним невиконанням судового рішення з боку Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області.

З огляду на викладене, суд приймає звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про виконання судового рішення у справі №600/363/25-а.

Керуючись статтями 243, 248, 382, 382-2, 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про виконання судового рішення у справі №600/363/25-а за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Чернівецькій області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання. Апеляційну скаргу на дану ухвалу може бути подано до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня складання повного судового рішення.

Суддя О.П. Лелюк