Рішення від 28.11.2025 по справі 580/10822/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 листопада 2025 року справа № 580/10822/25

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Паламаря П.Г., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправної бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) звернулася до Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (18000, м. Черкаси, вул. Смілянська, 23), Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (49008, м. Дніпро, вул. Н.Алексєєнко, 106) в якому просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення про відмову у призначенні пенсії за віком Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 28.08.2025 №232730028631;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області прийняти рішення про призначення з 27.05.2025 ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до ст.26 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», зарахувавши до стажу роботи, період навчання в Костромському обласному культурно-освітньому училищі з 01.09.1982 по 03.07.1984 роки.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач звернулась до органів Пенсійного фонду України із заявою про призначення пенсії за віком, однак рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 28.08.2025 №232730028631 їй відмовлено у призначенні пенсії через відсутність необхідного страхового стажу. При цьому, відповідачем не зараховано період навчання в Костромському обласному культурно-освітньому училищі з 01.09.1982 до 03.07.1984 через те, що у дипломі наявне виправлення у прізвищі позивача. Позивач вважає таке рішення протиправним, оскільки надати уточнюючі довідки у неї немає можливості, оскільки навчальний заклад знаходиться на території рф. Крім того, позивач зазначає, що її дівоче прізвище повністю співпадає з її свідоцтвом про народження та витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію шлюбу щодо підтвердження дошлюбного прізвища, тому у наданні уточнюючих довідок немає потреби.

Ухвалою судді Черкаського окружного адміністративного суду від 29.09.2025 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі, вирішено здійснити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.

Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, позовні вимоги не визнало, надавши відзив на позовну заяву, в якому просило у задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі. В обґрунтування зазначено, що між Головним управлінням Пенсійного фонду України в Черкаській області та позивачем відсутній публічно-правовий спір, оскільки рішення за результатами розгляду заяви позивача про призначення пенсії за віком прийняте Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області, яке і є суб'єктом правопорушення. Також зазначає, що до страхового стажу не зараховано період навчання з 01.09.1982 до 03.07.1984 згідно диплому від 03.07.1984 НОМЕР_1 , оскільки внаслідок розгляду Головним управлінням наданих позивачем документів було виявлено, що особисті дані в дипломі не збігаються з даними документів що посвідчують особу.

Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області також подало до суду відзив, в якому просило відмовити в задоволенні позову в повному обсязі. Крім того, зазначив, що страховий стаж позивача на дату звернення становить 30 років 04 місяці 10 днів До страхового стажу не враховано період навчання в Російській Федерації з 01.09.1982 до 3.07.1984 згідно диплома від 03.07.1984 НОМЕР_1 , оскільки наявне необумовлене виправлення в прізвищі позивача, що є порушенням вимог пункту 26 Порядку №637. Враховуючи вищевикладене, вважає, що рішення від 28.08.2025 №232730028631 про відмову у призначенні пенсії за віком відповідно до статті 26 Закону №1058-ІV у зв'язку з відсутністю необхідного страхового стажу є законним та обґрунтованим.

Дослідивши матеріали справи, всебічно та повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, суд зазначає наступне.

Позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , 20.08.2025 звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області із заявою щодо призначення пенсії за віком відповідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 28.08.2025 №232730028631, що прийнято в порядку екстериторіальності, позивачу відмовлено у призначенні пенсії у зв'язку з відсутністю страхового стажу 32 роки. В рішенні зазначено, що страховий стаж складає 30 років 4 місяці 10 днів. За результатами розгляду документів, доданих до заяви: до страхового стажу не враховано період навчання в рф з 01.09.1982 по 3.07.1984 згідно диплома від 03.07.1984 НОМЕР_1 , оскільки наявне необумовлене виправлення в прізвищі заявниці, що є порушенням вимог пункту 26 Порядку №637.

Листом від 03.09.2025 №2300-0204-8/68428 Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області повідомило позивача про результати розгляду його заяви від 20.08.2025 щодо призначення пенсії за віком.

Не погоджуючись з рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 28.08.2025 №232730028631, про відмову в призначенні пенсії, позивач звернулась до суду.

Вирішуючи спір по суті, суд враховує, що згідно зі статтею 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до статті 1 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV від 09.07.2003 року (далі - Закон №1058-IV), пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.

Згідно частини 1 статті 26 Закон №1058-IV особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року. Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу: з 1 січня 2025 року по 31 грудня 2025 року - не менше 32 років.

Статтею 24 Закону № 1058-IV передбачено, що страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Страховий стаж враховується в одинарному розмірі, крім випадків, передбачених цим Законом.

Відповідно до частини 1 статті 56 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв.

Згідно із частиною 3 статті 56 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до стажу роботи зараховується також навчання у вищих і середніх спеціальних навчальних закладах, в училищах і на курсах по підготовці кадрів, підвищенню кваліфікації та перекваліфікації, в аспірантурі, докторантурі і клінічній ординатурі.

Відповідно до пункту 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637 (далі - Порядок № 637) основним документом, що підтверджує стаж роботи за період до впровадження персоніфікованого обліку у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - персоніфікований облік), є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній стаж роботи встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Пунктом 8 Порядку № 637 передбачено, що період навчання за денною формою здобуття освіти у закладах вищої освіти (крім періоду навчання за денною формою здобуття освіти на підготовчих відділеннях у закладах вищої освіти), професійних навчально-виховних закладах, навчальних закладах підвищення кваліфікації та перепідготовки кадрів, в аспірантурі, докторантурі і клінічній ординатурі підтверджується дипломами, посвідченнями, свідоцтвами, а також довідками та іншими документами, що видані на підставі архівних даних і містять відомості про періоди навчання.

Позивач, згідно з дипломом від 03.07.1984 НОМЕР_1 навчалась в Костромському обласному культурно-освітньому училищі з 01.09.1982 до 03.07.1984.

Зі спірного рішення вбачається, що до страхового стажу позивачу не зараховано період навчання з 01.09.1982 до 3.07.1984 згідно диплома від 03.07.1984 НОМЕР_1 , оскільки наявне необумовлене виправлення в прізвищі позивача.

Суд зазначає, що як слідує з матеріалів справи, а саме свідоцтва про народження позивачки серії НОМЕР_2 , виданого 07.06.1965, прізвище позивачки зазначено як " ОСОБА_2 ".

Крім того, згідно витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію шлюбу щодо підтвердження дошлюбного прізвища №00051899530, сформованого 19.06.2025, дошлюбне прізвище ОСОБА_1 зазначено як " ОСОБА_2 ".

Диплом серії НОМЕР_1 , виданий 03.07.1984 Костромським обласним культурно-освітнім училищем видано на прізвище " ОСОБА_2 ".

Доводи Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо неможливості зарахування періоду навчання через наявність необумовленого виправлення в прізвищі позивача суд вважає необгрунтованими.

Пенсійний фонд, згідно із частиною 3 статті 44 Закону №1058-IV та пунктами 1.8, 3.3 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005, зобов'язаний витребовувати додаткові документи та надавати допомогу заявнику в їх отриманні.

В цьому випадку, наявність диплому є достатнім підтвердженням факту навчання та його періоду.

Незначні розбіжності у написанні прізвища, особливо якщо інші дані (ім'я, по батькові, дата народження) збігаються, не можуть бути підставою для відмови у зарахуванні стажу, особливо враховуючи, що ці документи були видані давно і за межами України.

Покладання на позивача тягаря доведення таких обставин, які можуть бути перевірені Пенсійним фондом шляхом відповідного запиту, є протиправним.

Таким чином, суд дійшов висновку про наявність підстав для зарахування позивачу до страхового стажу періоду навчання в Костромському обласному культурно-освітньому училищі з 01.09.1982 до 03.07.1984.

У зв'язку з викладеним, суд дійшов висновку про необхідність визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 28.08.2025 №232730028631 про відмову в призначенні позивачу пенсії за віком, як такого, що не відповідає критеріям ч. 2 ст. 2 КАС України.

Відповідно до ч. 4 ст. 245 КАС України у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд. У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Крім того, порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку), поновлення пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року №22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 (далі - Порядок №22-1).

Відповідно до пункту 4.1 Порядку №22-1 орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 3). Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі.

Пунктом 4.3 Порядку №22-1 визначено, що не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.

Статтею 58 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено, що Пенсійний фонд є органом, який призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати. Тобто, Пенсійний фонд України має виключну компетенцію в питаннях призначення пенсії.

Адміністративний суд, перевіряючи рішення, дію чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень на відповідність закріпленим ч. 3 ст. 2 КАС України критеріям, не втручається у дискрецію (вільний розсуд) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями. Завдання адміністративного судочинства полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання прав та вимог законодавства, інакше було б порушено принцип розподілу влади.

Виходячи зі змісту положень КАС України щодо компетенції адміністративного суду, останній не може підміняти інший орган державної влади та перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань, які законодавством віднесені до компетенції цього органу державної влади.

За таких обставин суд не може підміняти Пенсійний орган, уповноважений на виконання функцій з призначення та перерахунку пенсій громадянам, а належним способом захисту порушеного права позивача буде зобов'язання відповідача повторно розглянути його заяву про призначення пенсії за віком.

Таким чином, суд, керуючись частиною другою статті 9 КАС України, з метою ефективного захисту прав позивача від порушень з боку суб'єкта владних повноважень дійшов висновку зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повторно розглянути заяву позивача від 20.08.2025 про призначення пенсії за віком та прийняти відповідне рішення з урахуванням висновків суду, зазначених у цьому рішенні.

Згідно з ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 ст. 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За таких обставин суд, за правилами, встановленими ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України, перевіривши наявні у справі докази, вважає заявлені позовні вимоги частково обґрунтованими та такими, що підлягають до часткового задоволення.

Відповідно до ч. 3 ст.139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Керуючись ст. 2, 5, 6, 14, 77, 134, 241-246, 255, 263, 295, 370 КАС України суд,

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 28.08.2025 №232730028631 про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 період навчання в Костромському обласному культурно-освітньому училищі з 01.09.1982 до 03.07.1984.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 20.08.2025 про призначення пенсії за віком та прийняти відповідне рішення з урахуванням висновків суду, зазначених у цьому рішенні.

У задоволенні інших позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_3 ) витрати зі сплати судового збору в розмірі 800 (вісімсот) грн. 00 коп.

Копію рішення направити особам, які беруть участь у справі.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня підписання рішення суду.

Суддя Петро ПАЛАМАР