Справа № 564/3673/25
18 листопада 2025 року
Костопільський районний суд Рівненської області в складі:
головуючий суддя Грипіч Л. А.
присяжних : Опанасюк О.Д., Кривульська Л.В.
з участю секретаря Вознюк Ю.В.
учасники справи:
заявник - Орган опіки та піклування Костопільської міської ради,
представник заявника: Дмитринська
заінтересовані особи: ОСОБА_1 , ОСОБА_2 (недієздатна)
адвокат заінтересованої особи Фесюк Л.К. - Михайлов В.О..
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Костопіль за правилами окремого провадження цивільну справу за заявою Органу опіки та піклування Костопільської міської ради про встановлення опіки та призначення опікуна, заінтересовані особи - ОСОБА_1 , ОСОБА_2
Заявник, Орган опіки та піклування Костопільської міської ради, звернувся до суду із заявою про встановлення опіки та призначення опікуна над недієздатною особою - ОСОБА_2 .
Заява мотивована тим, що рішенням Сарненського районного суду Рівненської області від 28.04.2025 року визнано недієздатною ОСОБА_2 , яка є одинокою особою та не має близьких родичів, що здатні її утримувати та піклуватися про неї. Відтак вважають, що особа з хронічним стійким психічним захворюванням, це особлива категорія осіб, які потребують опікуна, який буде здійснювати постійний догляд та нагляд за психічно хворою особою.
Представник заявника Органу опіки і піклування виконавчого комітету Костопільської міської ради, Дмитринська О.В. в судовому засіданні підтримала заяву про встановлення опіки над недієздатною одинокою особою ОСОБА_2 та просила призначити її опікуном громадянина ОСОБА_1 , який виявив бажання взяти на себе обов'язки опікуна. Крім того зазначила, що родичів, які б могли бути опікунами, немає.
У судому засіданні заінтересована особа ОСОБА_1 заявлені вимоги про призначення його опікуном недієздатної ОСОБА_2 підтримав та дав пояснення, які за суттю та змістом відповідають викладеному в заяві, просив її задовольнити.Адвокат Михайлов В.О., діючи в інтересах недієздатної ОСОБА_2 підтримав зазначену заяву. Зазначив, що задоволення такої заяви відповідатиме найкращим інтересам недієздатної ОСОБА_2 .
Суд заслухавши пояснення учасників справи, дослідивши письмові докази по справі, приходить до висновку, що заява про встановлення опіки над недієздатною особою та призначення їй опікуна підлягає до задоволення
Судом встановлено наступні обставини справи та відповідні їм правовідносини.
Відповідно до частини першої статті 2 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Згідно зі статтею 5 ЦПК України, здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором. У випадку, якщо закон або договір не визначають ефективного способу захисту порушеного, невизнаного або оспореного права, свободи чи інтересу особи, яка звернулася до суду, суд відповідно до викладеної в позові вимоги такої особи може визначити у своєму рішенні такий спосіб захисту, який не суперечить закону.
Суд при розгляді справи керується принципом верховенства права. Суд розглядає справи відповідно до Конституції України, законів України, міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року і протоколи до неї, згоду на обов'язковість яких надано Верховною Радою України, та практику Європейського суду з прав людини як джерело права. Забороняється відмова у розгляді справи з мотивів відсутності, неповноти, нечіткості, суперечливості законодавства, що регулює спірні відносини (стаття 10 ЦПК України).
Таким чином, правовідносини, що встановлені при розгляді даної заяви регулюються наступними нормами Цивільного кодексу України.
Так, відповідно до статті 55 ЦК України опіка та піклування встановлюються з метою забезпечення особистих немайнових і майнових прав та інтересів малолітніх, неповнолітніх осіб, а також повнолітніх осіб, які за станом здоров'я не можуть самостійно здійснювати свої права і виконувати обов'язки.
Згідно з частиною першою статті 60 ЦК України суд встановлює опіку над фізичною особою у разі визнання її недієздатною і призначає опікуна за поданням органу опіки та піклування.
Відповідно до ст.292 ЦК України малолітня, неповнолітня особа, а також фізична особа, яка визнана недієздатною або дієздатність якої обмежена, має право на опіку та піклування.
Відповідно до частин четвертої та п'ятої статті 63 ЦК України опікун або піклувальник призначаються переважно з осіб, які перебувають у сімейних, родинних відносинах з підопічним, з урахуванням особистих стосунків між ними, можливості особи виконувати обов'язки опікуна чи піклувальника. Фізичній особі може бути призначено одного або кількох опікунів чи піклувальників.
Тлумачення зазначених норм права дає підстави для висновку, що недієздатні особи є особливою категорією людей (фізичних осіб), які внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу тимчасово або постійно не можуть самостійно на власний розсуд реалізовувати майнові та особисті немайнові права, виконувати обов'язки й нести юридичну відповідальність за свої діяння. Недієздатним особам мають надаватися правові можливості для задоволення індивідуальних потреб, реалізації та захисту їх прав і свобод.
Хоча за станом здоров'я недієздатні особи не спроможні особисто реалізовувати окремі конституційні права і свободи, вони не можуть бути повністю позбавлені цих прав і свобод, тому держава зобов'язана створити ефективні законодавчі механізми та гарантії для їх максимальної реалізації.
Згідно з частиною першою статті 67 ЦК України опікун зобов'язаний дбати про підопічного, про створення йому необхідних побутових умов, забезпечення його доглядом та лікуванням.
За змістом частини першої, третьої статті 72 ЦК України опікун зобов'язаний дбати про збереження та використання майна підопічного в його інтересах. Опікун самостійно здійснює витрати, необхідні для задоволення потреб підопічного, за рахунок пенсії, аліментів, відшкодування шкоди у зв'язку з втратою годувальника, допомоги на підопічну дитину та інших соціальних виплат, призначених на підопічну дитину відповідно до законів України, доходів від майна підопічного тощо.
При призначенні опікуна важливі і обов'язково повинні враховуватися особисті приязні взаємини між опікуном і підопічним, що забезпечить нормальне життєзабезпечення підопічного. Можливість особи здійснювати повноваження опікуна перевіряється органом опіки та піклування, який висловлює пропозиції про доцільність призначення опікуна.
Аналогічні положення зазначені у Правилах опіки та піклування, затверджених наказом Державного комітету України у справах сім'ї та молоді Міністерства освіти України, Міністерства охорони здоров'я України, Міністерства праці та соціальної політики України від 26 травня 1999 року № 34/166/131/88.
Отже, призначення опікуна недієздатної особи здійснюється за поданням органу опіки та піклування, яке повинне відповідати вимогам закону щодо його обґрунтованості та змісту, має бути подано в належній процесуальній формі згідно з вимогами ЦПК України. При внесенні подання орган опіки та піклування має врахувати якнайкращі інтереси особи, над якою встановлюється опіка.
Судом встановлено, що рішенням Сарненського районного суду Рівненської області від 28 квітня 2025 року ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнано недієздатною.
Відповідно до Висновку судово-психіатричної експертизи №23/25 від 10 лютого 2025 року , ОСОБА_2 виявляє ознаки стійкого психічного розладу у вигляді тотальної деменції змішаного судинно-органічного генезута та внаслідок наявного психічного розладу позбавлена здатності усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними.
Згідно подання Органу опіки та піклування Костопільської міської ради Рівненської області від 01.09.2025 року, Орган опіки та піклування Виконавчого комітету Костопільської міської ради вважає за доцільне призначити громадянина ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , опікуном недієздатної ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
При цьому, органом опіки встановлено, що ОСОБА_2 є одинокою особою, яка не має близьких родичів, що здатні її утримувати та піклуватися про неї, потребує постійного стороннього догляду та нагляду, отримує пенсію за віком, має у власності житлову квартиру за адресою : АДРЕСА_1 , однак дане житло не придатне для проживання. Так ОСОБА_2 за свої психічним станом не підтримує відповідний санітарний стан квартири, не сплачує за надані комунальні послуги та за утримання будинку і прибудинкової території, внаслідок чого утворилася заборгованість. Дані обставини підтверджені Актом обстеження матеріально-побутових умов №477 від 14.11.2025 та показами свідків ОСОБА_3 та ОСОБА_4 .
Допитані в судовому засіданні свідки ОСОБА_3 та ОСОБА_4 повідомили, що поведінка гр. ОСОБА_2 створює негативні умови для проживання інших мешканців будинку АДРЕСА_2 , оскільки вона захарастила свою квартиру сміттям. Також зазначили, що її психічний стан не дає їй можливості забезпечувати відповідний рівень життя без сторонньої допомоги. Органом опіки та піклування Костопільської міської ради було вжито всі заходи для влаштування ОСОБА_2 , як особи з розладами психіки, до закладів із можливістю отримання стаціонарного догляду (будинку-інтернату, лікувального закладу відповідної спеціалізації), однак належного результату не досягнуто. Між ОСОБА_2 та ОСОБА_1 склалися добрі стосунки, і він може належним чином виконувати обов'язки опікуна та вже бере активну участь у вирішенні різних питань, пов'язаних із ОСОБА_2 . Інших осіб, які б виявили бажання бути опікуном недієздатної особи, не встановлено.
За таких обставин суд доходить висновку, що непризначення недієздатній особі ОСОБА_2 опікуна порушує її конституційне право на соціальний захист.
У частині першій статті 89 ЦПК України визначено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Як було зазначено вище, призначення опікуна недієздатної особи здійснюється за поданням органу опіки та піклування, яке повинне відповідати вимогам закону щодо його обґрунтованості та змісту, має бути подано в належній процесуальній формі згідно вимог ЦПК України.
Тобто, саме орган опіки та піклування на підставі звернення особи зобов'язаний перевірити виконання вимог ст.63, ст.67 ЦК України, уникаючи можливих зловживань в цьому напрямку та належним чином мотивувати свій висновок про можливість призначення особи опікуном недієздатної особи та, перш за все, необхідність такого.
Подання органу опіки та піклування в особі Виконавчого комітету Костопільської міської ради про призначення ОСОБА_1 опікуном над недієздатною ОСОБА_2 містить належну мотивацію, а також обґрунтування мотивів з посиланням на наявні докази щодо можливості заявника бути опікуном та визначення конкретних обставин, які зумовлюють необхідність такого призначення .
Повно та всебічно дослідивши обставини справи, надавши належну оцінку доказам, наданим сторонами, встановивши, що органу опіки та піклування Костопільської міської ради неодноразово не могли призначити ОСОБА_2 опікуна, суд дійшов обґрунтованого висновку про задоволення заяви та встановлення опіки над недієздатною ОСОБА_2 та призначення її опікуном ОСОБА_1 .
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.55, 58, 60, 62, 63, 67 ЦК України, ст.ст. 4, 5, 89, 247, 259, 264,265, 300, 354 ЦПК України, суд
Заяву Органу опіки та піклування Костопільської міської ради про встановлення опіки та призначення опікуна, заінтересовані особи - ОСОБА_1 , ОСОБА_2 - задовольнити.
Встановити опіку над недієздатною особою ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 та призначити її опікуном - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП: НОМЕР_1 , який зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_3 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Рівненського апеляційного суду через Костопільський районний суд Рівненської області шляхом подачі апеляційної скарги.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Рівненського апеляційного суду.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено
27 листопада 2025 року
СуддяЛ. А. Грипіч
Присяжні: О.Д.Опанасюк
Л.В.Кривульська