Рішення від 28.11.2025 по справі 560/5759/25

Справа № 560/5759/25

РІШЕННЯ

іменем України

28 листопада 2025 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Божук Д.А. розглянувши адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Дельта-Інжиніринг" до Відділу містобудування та архітектури виконавчого комітету Нетішинської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся в суд з позовною заявою, в якій просить:

1. Визнати протиправним та скасувати рішення відділу містобудування та архітектури виконавчого комітету Нетішинської міської ради про відмову у видачі містобудівних умов та обмежень від 17.02.2025 № A3569883582526654199 (реєстраційний номер документу в ЄДЕССБ MU01:9883-5825-2665-4201), затверджене наказом відділу містобудування та архітектури виконавчого комітету Нетішинської міської ради від 19.02.2025 року № 04/01-07/2025 «Про відмову у наданні містобудівних умов та обмежень для проєктування об'єкта будівництва».

2. Зобов'язати відділ містобудування та архітектури виконавчого комітету Нетішинської міської ради повторно розглянути, з урахуванням висновків суду, заяву товариства з обмеженою відповідальністю «Дельта-Інжиніринг» від 17.02.2025 на видачу містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки 6810500000:02:007:1017 на об'єкт будівництва «Нове будівництво складських та допоміжних будівель і споруд за адресою: вул. Промислова у межах промислової зони м. Нетішин», що зареєстрована відділом містобудування та архітектури виконавчого комітету Нетішинської міської ради 17.02.2025 за № 19-01-07/2025.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що звернувся до відповідача із заявою про видачу містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки 6810500000:02:007:1017 на об'єкт будівництва «Нове будівництво складських та допоміжних будівель і споруд за адресою: вул. Промислова у межах промислової зони м. Нетішин». Однак рішенням Відділу містобудування та архітектури виконавчого комітету Нетішинської міської ради від 17.02.2025 № A3569883582526654199 у видачі містобудівних умов та обмежень йому відмовлено, через невідповідність намірів забудови земельної ділянки вимогам містобудівної документації на місцевому рівні.

Позивач вважає рішення про відмову у видачі містобудівних умов та обмежень від 17.02.2025 протиправним, оскільки земельна ділянка розташована у зоні ПВ-5 - зоні розміщення підприємств V класу шкідливості, характеристики якої (переважні та допустимі види використання) повністю відповідають цільовому призначенню земельної ділянки, функціональному призначенню території та наміру забудови - «будівництво комплексу виробничих, адміністративних, допоміжних будівель та споруд».

Крім того, наміри забудови земельної ділянки відповідають її цільовому призначенню. Земельна ділянка з кадастровим номером 6810500000:02:007:1017 має код цільового призначення 11.03, який передбачає використання для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд будівельних організацій та підприємств.

Проте відповідач не врахував визначене у встановленому законом порядку цільове призначення земельної ділянки, придбаної позивачем.

Ухвалою суду відкрито провадження в адміністративній справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін.

Відповідач подав відзив на позов, у якому просить відмовити у його задоволенні. Зазначає, що Відділом містобудування, архітектури та благоустрою виконавчого комітету Нетішинської міської ради 17 лютого 2025 року зареєстровано заяву з доданими документами № 19-01-07/2025 від товариства з обмеженою відповідальністю «Дельта-Інжиніринг» щодо видачі містобудівних умов та обмежень для проектування об'єкта будівництва «Нове будівництво складських та допоміжних будівель та споруд за адресою: вул. Промислова у межах промислової зони м. Нетішин» на земельній ділянці з кадастровим номером 6810500000:02:007:1017.

Позивачу було відмовлено у видачі містобудівних умов та обмежень відповідно до пункту 3 частини 4 статті 29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», а саме: у зв'язку з невідповідністю намірів забудови вимогам містобудівної документації на місцевому рівні. Відповідне рішення про відмову оформлено наказом Відділу містобудування та архітектури виконавчого комітету Нетішинської міської ради від 19 лютого 2025 року № 04/01-07/2025 «Про відмову у наданні містобудівних умов та обмежень для проектування об'єкта будівництва».

Земельна ділянка площею 1,3503 га, кадастровий номер 6810500000:02:007:1017, із цільовим призначенням - «для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд будівельних організацій та підприємств», розташована в м. Нетішин Хмельницької області та перебуває в оренді товариства з обмеженою відповідальністю «Дельта-Інжиніринг».

Відповідно до «Внесення змін до генерального плану міста Нетішин та плану зонування м. Нетішин. Схема зонування території міста», затвердженого рішенням тридцять дев'ятої сесії Нетішинської міської ради VIII скликання від 22 вересня 2023 року № 39/1924, зазначена земельна ділянка розташована в зоні ПВ-5 - зоні розміщення підприємств V класу шкідливості (проектна). Поверховість забудови, переважні та супутні види використання у цій зоні повинні визначатися при розробленні детальних планів території або іншої містобудівної документації.

Оскільки детальний план території, передбачений Планом зонування м. Нетішин, щодо зазначеної ділянки не розроблено, підстави для видачі містобудівних умов та обмежень відсутні.

Дослідивши обставини справи, суд встановив такі обставини.

29 травня 2023 року між Нетішинською міською радою Хмельницької області (орендодавець) та товариством з обмеженою відповідальністю «Дельта-Інжиніринг» (орендар) укладено договір оренди землі.

Відповідно до пункту 1 договору орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку несільськогосподарського призначення для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд будівельних організацій та підприємств (код виду цільового призначення 11.03), з кадастровим номером 6810500000:02:007:1017, яка розташована за адресою: Хмельницька обл., м. Нетішин, вул. Промислова.

Згідно з пунктом 2 договору в оренду передається земельна ділянка (кадастровий номер 6810500000:02:007:1017), загальною площею:1,3500 га.

17.02.2025 товариство з обмеженою відповідальністю «Дельта-Інжиніринг» звернулося до відділу містобудування та архітектури виконавчого комітету Нетішинської міської ради із заявою, в якій просило надати містобудівні умови та обмеження для проектування об'єкта будівництва, а саме «Нове будівництво складських та допоміжних будівель та споруд за адресою: вул. Промислова у межах промислової зони м. Нетішин».

17.02.2025 відділом містобудування та архітектури виконавчого комітету Нетішинської міської ради прийнято рішення про відмову у видачі містобудівних умов та обмежень № A3569883582526654199 (реєстраційний номер документу в ЄДЕССБ MU01:9883-5825-2665-4201) у зв'язку з невідповідністю намірів забудови земельної ділянки вимогам містобудівної документації на місцевому рівні. Дана земельна ділянка відповідно до "Внесення змін до генерального плану міста Нетішин та плану зонування м. Нетішин. Схема зонування території міста", затвердженого рішенням тридцять дев'ятої сесії Нетішинської міської ради VІІІ скликання від 22 вересня 2023 року №39/1924, потрапляє у зону ПВ-5 - зона розміщення підприємств V класу шкідливості (проєктна). Поверховість забудови, переважні види використання, супутні види використання в даній зоні будуть визначатися при розроблені детальних планів території або іншої містобудівної документації.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.

Закон України «Про регулювання містобудівної діяльності» від 17.02.2011 № 3038-VI (далі - Закон № 3038-VI) встановлює правові та організаційні основи містобудівної діяльності і спрямований на забезпечення сталого розвитку територій з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів.

Положеннями статті 8 Закону № 3038-VI передбачено, що планування та забудова земельних ділянок здійснюється їх власниками чи користувачами в установленому законодавством порядку.

Частиною 1 статті 16 Закону № 3038-VI закріплено, що планування територій на місцевому рівні здійснюється шляхом розроблення та затвердження комплексних планів просторового розвитку територій територіальних громад, генеральних планів населених пунктів і детальних планів території, їх оновлення та внесення змін до них.

Містобудівна документація на місцевому рівні розробляється з урахуванням відомостей Державного земельного кадастру на актуалізованій картографічній основі у цифровій формі в державній системі координат у формі електронних документів, що містять базові і тематичні геопросторові дані.

Згідно з ч.2 ст.16 Закону № 3038-VI містобудівна документація на місцевому рівні може бути оновлена за рішенням місцевих рад.

Оновлення містобудівної документації передбачає: 1) актуалізацію картографо-геодезичної основи; 2) перенесення з паперових носіїв у векторну цифрову форму; 3) приведення містобудівної документації у відповідність із вимогами законодавства в частині формату зберігання та оброблення даних.

Відповідно до частини 1 та абзацу 4 частини 2 статті 17 Закону №3038-VI генеральний план населеного пункту є одночасно видом містобудівної документації на місцевому рівні та документацією із землеустрою і призначений для обґрунтування довгострокової стратегії планування та забудови території населеного пункту.

Обов'язковою складовою генерального плану населеного пункту є план зонування території цього населеного пункту.

Згідно з абзацом 1 частини 1, частинами 2, 3 статті 18 Закону №3038-VI план зонування території розробляється у складі комплексного плану, генерального плану населеного пункту з метою визначення умов та обмежень використання території у межах визначених функціональних зон. До затвердження генерального плану населеного пункту в межах території територіальної громади, щодо якої затверджено комплексний план (якщо обов'язковість розроблення генерального плану населеного пункту визначена рішенням про затвердження комплексного плану), межі функціональних зон та функціональне призначення територій у такому населеному пункті визначаються комплексним планом.

План зонування території встановлює функціональне призначення, вимоги до забудови окремих територій (функціональних зон) населеного пункту, їх ландшафтної організації.

Зонування території здійснюється з дотриманням таких вимог: 1) урахування попередніх рішень щодо планування і забудови території; 2) виділення зон обмеженої містобудівної діяльності; 3) відображення існуючої забудови територій, інженерно-транспортної інфраструктури, а також основних елементів планувальної структури територій; 4) урахування місцевих умов під час визначення функціональних зон; 5) установлення для кожної зони дозволених і допустимих видів використання територій для містобудівних потреб, умов та обмежень щодо їх забудови; 6) узгодження меж зон з межами територій природних комплексів, смугами санітарно-захисних, санітарних, охоронних та інших зон обмеженого використання земель, червоними лініями; 7) відображення меж прибережних захисних смуг і пляжних зон водних об'єктів; 8) відображення обмежень (у тому числі меж) використання приаеродромної території, встановлених відповідно до Повітряного кодексу України.

Положеннями пункту 8 частини 1 статті 1 та абзацу 1 частини 3 статті 29 Закону №3038-VI встановлено, що містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки (далі - містобудівні умови та обмеження) - документ, що містить комплекс планувальних та архітектурних вимог до проектування і будівництва щодо поверховості та щільності забудови земельної ділянки, відступів будинків і споруд від червоних ліній, меж земельної ділянки, її благоустрою та озеленення, інші вимоги до об'єктів будівництва, встановлені законодавством та містобудівною документацією.

Містобудівні умови та обмеження надаються відповідними уповноваженими органами містобудування та архітектури на підставі містобудівної документації на місцевому рівні на безоплатній основі за заявою замовника (із зазначенням кадастрового номера земельної ділянки), до якої додаються:

1) копія документа, що посвідчує право власності чи користування земельною ділянкою, або копія договору суперфіцію - у разі, якщо речове право на земельну ділянку не зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно;

2) копія документа, що посвідчує право власності на об'єкт нерухомого майна, розташований на земельній ділянці - у разі, якщо право власності на об'єкт нерухомого майна не зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, або згода його власника, засвідчена в установленому законодавством порядку (у разі здійснення реконструкції або реставрації);

3) викопіювання з топографо-геодезичного плану М 1:2000.

При цьому, відповідно до частини 1 статті 29 Закону №3038-VI основними складовими вихідних даних є, зокрема, містобудівні умови та обмеження.

Згідно з частиною 5 статті 29 Закону №3038-VI містобудівні умови та обмеження містять: 1) назву об'єкта будівництва, що повинна відображати вид будівництва та місце розташування об'єкта; 1-1) ідентифікатор об'єкта будівництва або закінченого будівництвом об'єкта (для об'єктів нового будівництва та закінчених будівництвом об'єктів, яким присвоєно ідентифікатор об'єкта будівництва до видачі містобудівних умов та обмежень); 2) інформацію про замовника; 3) відповідність на дату надання містобудівних умов та обмежень цільового та функціонального призначення земельної ділянки містобудівній документації на місцевому рівні; 4) гранично допустиму висотність будинків, будівель та споруд у метрах (з урахуванням обмежень використання приаеродромних територій, встановлених відповідно до Повітряного кодексу України); 5) максимально допустимий відсоток забудови земельної ділянки; 6) максимально допустиму щільність населення в межах житлової забудови відповідної житлової одиниці (кварталу, мікрорайону); 7) мінімально допустимі відстані від об'єкта, що проектується, до червоних ліній, ліній регулювання забудови, існуючих будинків та споруд; 8) планувальні обмеження (охоронні зони пам'яток культурної спадщини, межі історичних ареалів, зони регулювання забудови, зони охоронюваного ландшафту, зони охорони археологічного культурного шару, в межах яких діє спеціальний режим їх використання, охоронні зони об'єктів природно-заповідного фонду, прибережні захисні смуги, зони санітарної охорони, планувальні обмеження використання приаеродромних територій, встановлені відповідно до Повітряного кодексу України); 9) охоронні зони об'єктів транспорту, зв'язку, інженерних комунікацій, відстані від об'єкта, що проектується, до існуючих інженерних мереж.

Як встановив суд, зазначені в частині 5 статті 29 Закону №3038-VI критерії не визначені в наявній містобудівній документації. Разом з тим зазначено, що вони визначаються при розробленні детального плану території.

Частиною 1 статті 19 Закону № 3038-VI визначено, що детальний план території деталізує положення генерального плану населеного пункту або комплексного плану та визначає планувальну організацію і розвиток частини території населеного пункту або території за його межами без зміни функціонального призначення цієї території. Детальний план території розробляється з урахуванням обмежень у використанні земель, у тому числі обмежень використання приаеродромної території, встановлених відповідно до Повітряного кодексу України.

Детальний план території розробляється за рішенням відповідної сільської, селищної, міської ради з метою визначення планувальної організації, просторової композиції і параметрів забудови та ландшафтної організації кварталу, мікрорайону, іншої частини території, призначених для комплексної забудови чи реконструкції, та підлягає стратегічній екологічній оцінці.

Детальні плани територій одночасно з їх затвердженням стають невід'ємними складовими генерального плану населеного пункту та/або комплексного плану.

Відповідно до частини 4 статті 19 Закону №3038-VI детальний план території визначає: 1) принципи планувально-просторової організації забудови; 2) червоні лінії та лінії регулювання забудови; 3) у межах визначеного комплексним планом, генеральним планом населеного пункту функціонального призначення режим та параметри забудови території, розподіл територій згідно з будівельними нормами; 4) містобудівні умови та обмеження (у разі відсутності плану зонування території) або уточнення містобудівних умов та обмежень згідно із планом зонування території; 5) потребу в підприємствах і закладах обслуговування населення, місце їх розташування; 6) доцільність, обсяги, послідовність реконструкції забудови; 7) черговість та обсяги інженерної підготовки території; 8) систему інженерних мереж; 9) порядок організації транспортного і пішохідного руху; 10) порядок комплексного благоустрою та озеленення, потребу у формуванні екомережі; 11) межі прибережних захисних смуг і пляжних зон водних об'єктів (у разі відсутності плану зонування території).

Так, відділ містобудування та архітектури виконавчого комітету Нетішинськоі міської ради є спеціально уповноваженим органом у сфері містобудування та архітектури виконавчого комітету Нетішинської міської ради, відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та структурним підрозділом виконавчого комітету Нетішинської міської ради, який утворюється міською радою, який підзвітний і підконтрольний міській раді, виконавчому комітету та міському голові.

З матеріалів справи судом встановлено, що 17.02.2025 відділом містобудування та архітектури виконавчого комітету Нетішинської міської ради зареєстровано заяву з доданими документами за номером 19-01-07/2025 від товариства з обмеженою відповідальністю «Дельта-Інжиніринг» щодо видачі містобудівних умов та обмежень для проектування об'єкта будівництва «Нове будівництво складських та допоміжних будівель і споруд за адресою: вул. Промислова у межах промислової зони м. Нетішин» на земельній ділянці з кадастровим номером 6810500000:02:007:1017.

Однак, позивач отримав відмову у видачі містобудівних умов та обмежень, відповідно до пункту 3 частини 4 статті 29 Закону № 3038-VI, а саме: невідповідність намірів забудови вимогам містобудівної документації на місцевому рівні, затверджену наказом відділу містобудування та архітектури виконавчого комітету Нетішинської міської ради від 19.02.2025 № 04/01-07/2025 «Про відмову у наданні містобудівних умов та обмежень для проектування об'єкта будівництва».

Як вказує відповідач, земельна ділянка площею 1,3503 га, кадастровий номер 6810500000:02:007:1017, з цільовим призначенням 11.03 Для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд будівельних організацій та підприємств, що у м.Нетішин Шепетівського району Хмельницької області, яка відповідно до витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права (індексний номер витягу: 335655100) від 14 червня 2023 року перебуває в оренді товариства з обмеженою відповідальністю «Дельта-Інжиніринг». Дана земельна ділянка відповідно до «Внесення змін до генерального плану міста Нетішин та плану зонування м. Нетішин. Схема зонування території міста», затвердженого рішенням тридцять дев'ятої сесії Нетішинської міської ради VIIІ скликання від 22 вересня 2023 року № 39/1924, потрапляє в зону ПВ-5 - зона розміщення підприємств V класу шкідливості (проєктна). Поверховість забудови, переважні види використання, супутні види використання в даній зоні будуть визначатися при розроблені детальних планів території або іншої містобудівної документації.

Суд звертає увагу, що відповідно до ч.4 ст.29 Закону № 3038-VI підставами для відмови у наданні містобудівних умов та обмежень є:

1) неподання визначених частиною третьою цієї статті документів, необхідних для прийняття рішення про надання містобудівних умов та обмежень;

2) виявлення недостовірних відомостей у документах, що посвідчують право власності чи користування земельною ділянкою, або у документах, що посвідчують право власності на об'єкт нерухомого майна, розташований на земельній ділянці;

3) невідповідність намірів забудови вимогам містобудівної документації на місцевому рівні.

Рішення про відмову в наданні містобудівних умов та обмежень з обґрунтуванням підстави відмови приймається, за умови забезпечення права особи на участь в адміністративному провадженні, передбаченого Законом України "Про адміністративну процедуру", у строк, що не перевищує строк, встановлений для їх надання.

Суд критично оцінює доводи відповідача щодо невідповідності намірів забудови вимогам містобудівної документації на місцевому рівні, які фактично зводяться до відсутності детального плану території. Така позиція є необґрунтованою з огляду на таке.

Детальний план території розробляється за рішенням відповідної сільської, селищної, міської ради. У розпорядженні відповідача наявна чинна містобудівна документація місцевого рівня, зокрема Генеральний план міста Нетішин, складовою частиною якого є План зонування території міста Нетішин. З огляду на це, навіть за відсутності однієї з форм містобудівної документації - детального плану - обсяг наявної документації є достатнім для оцінки намірів забудови.

Також відповідач не встановив конкретних порушень намірів забудови щодо земельної ділянки з кадастровим номером 6810500000:02:007:1017 відповідно до Генерального плану та Плану зонування території міста Нетішин.

Крім цього, відповідач порушив вимоги абзацу 5 частини 4 стаття 29 Закону № 3038-VI, так як не надав доказів щодо адміністративного провадження за заявою позивача.

Так, відповідно до п.1 ч.1 ст.2 Закону України “Про адміністративну процедуру» від 17.02.2022 № 2073-ІХ (далі - Закон № 2073-ІХ) адміністративний акт - рішення або юридично значуща дія індивідуального характеру, прийняте (вчинена) адміністративним органом для вирішення конкретної справи та спрямоване (спрямована) на набуття, зміну, припинення чи реалізацію прав та/або обов'язків окремої особи (осіб).

Відповідно до ст.8 Закону № 2073-ІХ адміністративний орган забезпечує належність та повноту з'ясування обставин справи, безпосередньо досліджує докази та інші матеріали справи. Адміністративний орган під час здійснення адміністративного провадження враховує всі обставини, що мають значення для вирішення справи. Адміністративний орган зобов'язаний обґрунтовувати адміністративні акти, які він приймає, крім випадків, визначених законом. Адміністративний акт, який може негативно вплинути на право, свободу чи законний інтерес особи, повинен містити мотивувальну частину, що відповідає вимогам цього Закону.

Адміністративний орган зобов'язаний встановлювати обставини, що мають значення для вирішення справи, і за необхідності збирати для цього документи та інші докази з власної ініціативи, у тому числі без залучення особи витребовувати документи та відомості, отримувати погодження та висновки, необхідні для вирішення справи ( ч.1 ст.16 Закону № 2073-ІХ).

Частина 1 статті 17 Закону №2073-ІХ розкриває поняття принципу “гарантування права особи на участь в адміністративному провадженні»: особа має право бути заслуханою адміністративним органом, надавши пояснення та/або заперечення у визначеній законом формі до прийняття адміністративного акта, який може негативно вплинути на право, свободу чи законний інтерес особи; адміністративний орган зобов'язаний здійснювати інформування та консультування учасників адміністративного провадження з питань, що стосуються адміністративного провадження, а також щодо змісту їхніх прав та обов'язків; особа має право у передбаченому законом порядку витребовувати та/або надавати документи, а також інші докази, що стосуються обставин адміністративної справи.

Крім того, частиною 1 статті 63 № 2073-ІХ визначено, що учасник адміністративного провадження має право бути заслуханим адміністративним органом до прийняття рішення у справі, якщо таке рішення може негативно вплинути на його право, свободу чи законний інтерес, крім випадків, передбачених цим Законом.

Право учасника адміністративного провадження бути заслуханим реалізується ним шляхом подання до адміністративного органу своїх пояснень та/або заперечень у спосіб, передбачений цим Законом для подання заяви. Адміністративний орган інформує учасника адміністративного провадження про можливі негативні наслідки його неучасті у провадженні та ненадання пояснень та/або заперечень у справі, у тому числі у разі оскарження адміністративного акта.

Отже, відповідачем було порушено адміністративну процедуру в частині забезпечення реалізації права особи на участь в адміністративному провадженні.

Відповідно до п. 9 ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення.

Зважаючи на це, оскільки при прийнятті оскаржуваного рішення було порушено один із принципів адміністративної процедури - гарантування права особи на участь в адміністративному провадженні, оскаржуване рішення є протиправним та підлягає скасуванню.

За таких обставин позовні вимоги підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивач сплатив судовий збір у розмірі 2422,40 грн., тому ці витрати слід присудити на його користь.

Також суд враховує, що відповідно до ч.1 ст.132 КАС України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.

За змістом статті 134 КАС України витрати, пов'язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави.

За результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом з іншими судовими витратами, за винятком витрат суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката.

Для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов'язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.

Для визначення розміру витрат на правничу допомогу та з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.

Аналіз наведених положень процесуального закону дає підстави для висновку про те, що документально підтверджені судові витрати на професійну правничу допомогу адвоката підлягають компенсації стороні, яка не є суб'єктом владних повноважень та на користь якої ухвалене рішення, за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень.

Згідно з частиною 7 статті 139 КАС України розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв'язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо).

Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п'яти днів після ухвалення рішення суду за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву.

За відсутності відповідної заяви або неподання відповідних доказів протягом встановленого строку така заява залишається без розгляду.

Отже, умовою відшкодування стороні понесених витрат на правничу допомогу адвоката відповідно до приписів ст.134 та ст.137 КАС України є встановлення їх розміру згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.

Однак позивачем не надано договору про надання правничої допомоги, документів, підтверджуючих факт оплати позивачем наданих послуг, а також детального опису робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом (із зазначенням витраченого часу на відповідні види робіт).

Враховуючи те, що позивачем не надано доказів, що підтверджують здійснення оплати витрат на професійну правничу допомогу, підстави для розподілу таких витрат відсутні.

Водночас, у разі дотримання вимог, визначених статтями134 та 139 КАС України, позивач не позбавлений права звернутись до суду із клопотанням про присудження на його користь витрат на професійну правничу допомогу.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

позов товариства з обмеженою відповідальністю "Дельта-Інжиніринг" задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Відділу містобудування та архітектури виконавчого комітету Нетішинської міської ради про відмову у видачі містобудівних умов та обмежень від 17.02.2025 № A3569883582526654199 (реєстраційний номер документу в ЄДЕССБ MU01:9883-5825-2665-4201).

Зобов'язати Відділ містобудування та архітектури виконавчого комітету Нетішинської міської ради повторно розглянути звернення товариства з обмеженою відповідальністю "Дельта-Інжиніринг" щодо видачі містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки 6810500000:02:007:1017 на об'єкт будівництва «Нове будівництво складських та допоміжних будівель та споруд за адресою: вул. Промислова у межах промислової зони м. Нетішин» з дотриманням вимог Закону України "Про адміністративну процедуру", з урахуванням правової оцінки, наданої судом у цьому рішенні.

Стягнути на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Дельта-Інжиніринг" судовий збір у розмірі 2422 (дві тисячі чотириста двадцять дві) грн. 40 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Відділу містобудування та архітектури виконавчого комітету Нетішинської міської ради.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 28 листопада 2025 року

Позивач:Товариство з обмеженою відповідальністю "Дельта-Інжиніринг" (вул. Енергетиків, 6Б,м. Нетішин,Шепетівський р-н, Хмельницька обл.,30100 , код ЄДРПОУ - 37207843)

Відповідач:Відділ містобудування та архітектури виконавчого комітету Нетішинської міської ради (вул. Шевченка, 1,м. Нетішин,Хмельницька обл., Шепетівський р-н,30100 , код ЄДРПОУ - 34256751)

Головуючий суддя Д.А. Божук