Рішення від 27.11.2025 по справі 520/22254/24

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Харків

27 листопада 2025 року справа № 520/22254/24

Харківський окружний адміністративний суд у складі судді Ніколаєвої Ольги Вікторівни, розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи адміністративну справу

за позовною заявою Акціонерного товариства "Харківобленерго"

до Головного управління ДПС у Харківській області

про скасування податкових повідомлень-рішень,

ВСТАНОВИВ:

Акціонерне товариство "Харківобленерго" (далі по тексту - позивач, АТ "Харківобленерго", вулиця Георгія Тарасенка, будинок 149, місто Харків, Харківська область, 61037, код ЄДРПОУ: 00131954) звернулося до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДПС у Харківській області (далі по тексту - відповідач, ГУ ДПС у Харківській області, вулиця Григорія Сковороди, 46, місто Харків, 61000, код ЄДРПОУ: 43983495), в якому просить податкові повідомлення-рішення від 15.04.2024 №0193870413, №0193760413, №0193840413, № 0193920413 складені відповідачем, скасувати у повному обсязі.

В обґрунтування позову зазначено, що оскаржувані рішення відповідача є протиправними та такими, що підлягають скасуванню.

Згідно з витягом з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями справу передано на розгляд судді Ніколаєвій Ользі Вікторівні.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 20.08.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрити спрощене позовне провадження в адміністративній справі.

Цією ж ухвалою відповідачу запропоновано у п'ятнадцятиденний строк з дня одержання ухвали про відкриття спрощеного провадження у справі подати до суду відзив на позовну заяву разом з усіма доказами, що обґрунтовують доводи, які в ньому наведені або заяву про визнання позову та надати суду докази надіслання (подання) копії відзиву іншим учасникам справи.

Вказану ухвалу суду надіслано відповідачу з використанням системи ЄСІТС та доставлено в його електронний кабінет, що підтверджується довідкою про доставку електронного листа.

Відповідач за допомогою системи «Електронний суд» надіслав відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що у спірних правовідносинах він діяв згідно чинного законодавства.

Розглянувши надані сторонами документи, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Харківський окружний адміністративний суд встановив наступне.

Судом встановлено, що ГУ ДПС у Харківській області було проведено камеральну перевірку щодо порушення термінів сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з плати за землю Акцiонерного товариства «Харкiвобленерго».

За результатами проведеної перевірки контролюючим органом складено акт від 11.03.2024 № 8912/20-40-04-13-03/00131954, згідно висновків якого встановлено порушення сплати грошового забезпечення з земельного податку, визначеного п. 287.3 ст.287, у зв'язку з чим до позивача застосовані штрафні санкції на підставі 124.1 Податкового кодексу України, а саме:

податкове-повідомлення рішення від 15.04.20224 № 0193870413 про застосування штрафу за несвоєчасну сплату узгоджених податкових зобов'язань із земельного податку у сумі у сумі 1 777,94 грн (5%);

податкове-повідомлення рішення від 15.04.20224 № 0193760413 про застосування штрафу за несвоєчасну сплату узгоджених податкових зобов'язань із земельного податку у сумі 4 470,92 грн (5%);

податкове-повідомлення рішення від 15.04.20224 № 0193840413 про застосування штрафу за несвоєчасну сплату узгоджених податкових зобов'язань із земельного податку у сумі 96 553,28 грн (10%);

податкове-повідомлення рішення від 15.04.20224 № 0193920413 про застосування штрафу за несвоєчасну сплату узгоджених податкових зобов'язань із земельного податку у сумі 38 001,40 грн (10%).

Загальна сума донарахування складає 140 803,54 грн.

Скориставшись своїм правом, встановленим статтею 56 ПК України, позивач подав скаргу щодо перегляду податкових повідомлень-рішень від 15.04.2024 №0193870413, №0193760413, №0193840413, №0193920413 в адміністративному порядку.

За результатами досудового оскарження - податкові-повідомлення рішення залишені без змін. Рішення про розгляд скарги від 02.07.2024 №20166/6/99-00-06-03-02-06, позивачем отримане 08.07.2024.

Позивач, не погодившись із вказаними рішеннями ГУ ДПС у Харківській області, звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Щодо правового регулювання спірних правовідносин, суд зазначає наступне.

Відповідно до підпункту 14.1.39 пункту 14.1 статті 14 ПК України грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

Податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання (підпункт 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України).

Платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи (п.п.16.1.4 п.16.1 ст.16 Податкового кодексу України).

Згідно пункту 36.1 статті 36 ПК України податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи.

Відповідно до пунктів 49.1 та 49.2 статті 49 ПК України, податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки контролюючому органу, в якому перебуває на обліку платник податків. Платник податків зобов'язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період, в якому виникають об'єкти оподаткування, або у разі наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог цього Кодексу подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є. Цей абзац застосовується до всіх платників податків, в тому числі платників, які перебувають на спрощеній системі оподаткування обліку та звітності.

Відповідно до статті 31 ПК України строком сплати податку та збору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов'язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно. Момент виникнення податкового обов'язку платника податків, у тому числі податкового агента, визначається календарною датою.

Строк сплати податку та збору обчислюється роками, кварталами, місяцями, декадами, тижнями, днями або вказівкою на подію, що повинна настати або відбутися.

Строк сплати податку та збору встановлюється відповідно до податкового законодавства для кожного податку окремо. Зміна платником податку, податковим агентом або представником платника податку чи контролюючим органом встановленого строку сплати податку та збору забороняється, крім випадків, передбачених цим Кодексом

Відповідно до пункту 38. 1 статті 38 ПК України, виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.

Крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою. (пункт 54.1 стаття 54 ПК України)

Пунктом 57.1 статті 57 ПК України визначено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до пункту 287.3 статті 287 ПКУ податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом ЗО календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.

Платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою (пункт 54.1 статті 54 Кодексу).

Відповідно до пункту 124.1 статті 124 Податкового кодексу України, у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання (крім грошового зобов'язання у вигляді штрафних (фінансових) санкцій, застосованих до нього на підставі цього Кодексу чи іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи, а також пені, застосованої до нього на підставі цього Кодексу чи іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи) протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу в таких розмірах:

при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 5 відсотків погашеної суми податкового боргу;

при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу.

Якщо зарахування коштів з електронного рахунку в системі електронного адміністрування податку на додану вартість в оплату узгодженої суми грошового зобов'язання, визначеного в уточнюючому розрахунку до податкової декларації, здійснюється на наступний операційний день, штрафи, визначені у цьому пункті, не застосовуються.

З матеріалів справи судом встановлено, що згідно висновків акту перевірки від акт від 11.03.2024 № 8912/20-40-04-13-03/00131954, згідно висновків якого встановлено порушення сплати грошового забезпечення з земельного податку, визначеного п. 287.3 ст.287, у зв'язку з чим до позивача застосовані штрафні санкції на підставі 124.1 Податкового кодексу України, а саме:

податкове-повідомлення рішення від 15.04.20224 №0193870413 про застосування штрафу за несвоєчасну сплату узгоджених податкових зобов'язань із земельного податку у сумі у сумі 1 777,94 грн (5%);

податкове-повідомлення рішення від 15.04.20224 №0193760413 про застосування штрафу за несвоєчасну сплату узгоджених податкових зобов'язань із земельного податку у сумі 4 470,92 грн (5%);

податкове-повідомлення рішення від 15.04.20224 №0193840413 про застосування штрафу за несвоєчасну сплату узгоджених податкових зобов'язань із земельного податку у сумі 96 553,28 грн (10%);

податкове-повідомлення рішення від 15.04.20224 №0193920413 про застосування штрафу за несвоєчасну сплату узгоджених податкових зобов'язань із земельного податку у сумі 38 001,40 грн (10%).

Акціонерне товариство "Харківобленерго", як суб'єкт господарювання зареєстровано в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань 22.03.2000 року, за кодом 00131954.

Місце знаходження юридичної особи: 61037, м. Харків, вул. Георгія Тарасенка, буд.149. Основний вид діяльності за кодом КВЕД є: 35.13 Розподілення електроенергії. Інші види діяльності: 43.21 Електромонтажні роботи; 85.32 Професійно-технічна освіта; 86.90 Інша діяльність у сфері охорони здоров'я; 49.41 Вантажний автомобільний транспорт; 71.12 Діяльність у сфері інжинірингу, геології та геодезії, надання послуг технічного консультування в цих сферах; 33.13 Ремонт і технічне обслуговування електронного й оптичного устаткування; 33.14 Ремонт і технічне обслуговування електричного устаткування.

Акціонерне товариство "Харківобленерго" є підприємством державного сектору економіки, 65% акцій якого знаходяться в управлінні Держави в особі Міністерства енергетики України. Товариство є монополістом в регіоні та здійснює ліцензійну діяльність з надання послуги з розподілу електричної енергії на території Харківської області. До складу підприємства входять 57 структурних підрозділів, які надають послуги 56 територіальним громадам Харківської області.

Відповідно до положень Закону України "Про критичну інфраструктуру" від 16.11.2021 №1882-IX та норм ПКМУ "Деякі питання об'єктів критичної інфраструктури" від 09.10.2020 №1109 об'єкти товариства відносяться до об'єктів критичної інфраструктури.

Частиною першою статті 4 Закону України "Про критичну інфраструктуру" передбачено, що захист критичної інфраструктури є складовою частиною забезпечення національної безпеки України. Відповідно до частини другої статті 5 вказаного Закону одним із завдань державної політики у сфері захисту критичної інфраструктури є попередження кризових ситуацій, що порушують безпеку критичної інфраструктури. Крім того, енергетичні підприємства, що надають послугу з розподілу електричної енергії, є надавачами послуг критичної інфраструктури та безпосередньо пов'язані з наданням послуг водопостачання, водовідведення, теплопостачання. Таким чином, забезпечення роботи підприємств енергетичного сектору, що є об'єктами критичної інфраструктури, є одним із пріоритетів.

Відповідно до наказу Міністерства енергетики України від 02.08.2023 №232 позивача внесено до переліку підприємств, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період.

АТ "Харківобленерго" внесено до Реєстру суб'єктів природних монополій, які провадять господарську діяльність у сфері енергетики, що розміщений на офіційному сайті Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП).

За таких умов, безперешкодне функціонування АТ "Харківобленерго" є запорукою успішного та безперешкодного функціонування аварійно-рятувальних служб, медичних закладів, та забезпечення нормальної життєдіяльності громадян особливо в період дії воєнного стану.

Керуючись Порядком підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 29.07.2022 №225 (далі - Порядок №225), АТ "Харківобленерго" подано до Північного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків заяву від 17.05.2023 №01-16/2592 про неможливість виконання податкових обов'язків щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, реєстрації у ЄРПН податкових накладних, подання звітності на підставі пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" Податкового кодексу України, у якій позивач обґрунтовував неможливість виконання податкових обов'язків та до якої були надані документи на підтвердження вказаних в заяві обставин.

За результатами розгляду зазначеної заяви Північним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з ВПП прийнято рішення від 07.06.2023 №1703/6/35-00-04-01-22 щодо можливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку (далі - рішення від 07.06.2023), яке було оскаржено позивачем до Харківського окружного адміністративного суду.

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 25.08.2023 по справі №520/16237/23 відмовлено у задоволенні позову АТ "Харківобленерго".

Постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 05.12.2023, скасовано рішення Харківського окружного адміністративного суду від 25.08.2023 у справі №520/16237/23, визнано протиправним та скасовано рішення від 07.06.2023 №1703/6/35-00-04-01-22 Північного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків щодо можливості своєчасного виконання платником податків АТ "Харківобленерго" свого податкового обов'язку. Зобов'язано Північне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків повторно розглянути заяву АТ "Харківобленерго" про неможливість своєчасного виконання податкового обов'язку від 17.05.2023 №01-16/2592, з урахуванням висновків, викладених в рішенні суду апеляційної інстанції.

На виконання постанови Другого апеляційного адміністративного суду від 05.12.2023 у справі №520/16237/23 відповідачем прийнято рішення від 26.01.2024 №372/6/35-00-04-01-22 щодо можливості своєчасного виконання позивачем свого податкового обов'язку.

Не погодившись з рішенням відповідача від 26.01.2024 №372/6/35-00-04-01-22, позивач оскаржив його до Харківського окружного адміністративного суду.

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 05.06.2024 у справі №520/8524/24 задоволено адміністративний позов Акціонерного товариства "Харківобленерго". Визнано протиправним та скасовано Рішення від 26.01.2024 № 372/6/35-00-04-01-22 Північного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків щодо можливості своєчасного виконання платником податків АТ "Харківобленерго" свого податкового обов'язку. Зобов'язано Північне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків, прийняти рішення щодо неможливості своєчасного виконання платником податків АТ "Харківобленерго" податкового обов'язку по сплаті податків та реєстрації податкових накладних.

Постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 18.09.2024 року, скасовано рішення Харківського окружного адміністративного суду від 05.06.2024 у справі №520/8524/24, прийнято постанову, якою позовні вимоги АТ "Харківобленерго" задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано рішення від 26.01.2024 №372/6/35-00-04-01-22 Північного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків щодо можливості своєчасного виконання платником податків АТ "Харківобленерго" свого податкового обов'язку. Зобов'язано Північне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків повторно розглянути заяву Акціонерного товариства "Харківобленерго" про неможливість своєчасного виконання податкового обов'язку від 17.05.2023 №01-16/2592, з урахуванням висновків, викладених у рішенні суду апеляційної інстанції. В іншій частині в позові відмовлено.

Північне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платника податків, на виконання постанови Другого апеляційного адміністративного суду від 18.09.2024 у справі №520/8524/24, повторно розглянуто заяву АТ "Харківобленерго" про неможливість виконання свого податкового обов'язку щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, реєстрації у ЄРПН податкових накладних, подання звітності, передбаченого Податковим кодексом України та надані документи: заява від 17.05.2023 №01-16/2592 із додатками на 382 арк. (вх.№1137/6 від 18.05.2023), лист від 18.10.2024 №02-47/7565 (вх.№3250/6 від 18.10.2024) із копіями додаткових документів на 839 аркушах, наданих на виконання попереднього рішення Північного МУ від 07.10.2024 №3018/6/35-00-04-01-22.

За результатами розгляду вказаних матеріалів, відповідачем прийнято рішення від 07.11.2024 року №3424/6/35-00-04-01-22 щодо можливості своєчасного виконання платником податків - АТ "Харківобленерго" свого податкового обов'язку.

Вказане рішення контролюючого органу було оскаржено позивачем у судовому порядку.

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 14.04.2025 у справі №520/33406/24 адміністративний позов Акціонерного товариства "Харківобленерго" (вул.Георгія Тарасенка, буд.149, м.Харків, 61037, код ЄДРПОУ 00131954) до Північного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків (вул.Благовіщенська, буд.30, м.Харків, 61052, код ЄДРПОУ 44131658) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задоволено. Визнано протиправним та скасовано рішення від 07.11.2024 №3424/6/35-00-04-01-22 Північного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків щодо можливості своєчасного виконання платником податків АТ "Харківобленерго" свого податкового обов'язку. Зобов'язано Північне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків прийняти рішення щодо неможливості своєчасного виконання платником податків Акціонерним торвариством "Харківобленерго" податкового обов'язку по сплаті податків та реєстрації податкових накладних, за результатами розгляду заяви від 17.05.2023 року.

Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 14.04.2025 у справі №520/33406/24 набрало законної сили.

Так, судом під час розгляду справи №520/33406/24 встановлено, що товариство має 75 підрозділів, з них 21 підрозділ (Ізюмський РЕМ, Ізюмський РРЕ Куп'янський РЕМ, Куп'янський РРЕ, Куп'янський ВРЕМ, Балаклійський РЕМ, Балаклійський РРЕ, Борівський РЕМ, Борівський РРЕ, Великобурлуцький РЕМ, Великобурлуцький РРЕ, Вовчанський РЕМ, Вовчанський РРЕ, Дворічанський РЕМ, Дворічанський РРЕ, Дергачівський РЕМ, Дергачівський РРЕ, Липецький РЕМ, Липецький РРЕ, Шевченківський РЕМ, Шевченківський РРЕ) знаходились на тимчасово окупованих територіях згідно Переліку територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), 25 підрозділів знаходились на територіях, на яких велися (ведуться) активні бойові дії: (Ізюмський РЕМ, Ізюмський РРЕ, Куп'янський РЕМ, Куп'янський РРЕ, Куп'янський ВРЕМ, Чугуївський РЕМ, Чугуївський РРЕ, Балаклійський РЕМ, Балаклійський РРЕ, Барвінківський РЕМ, Барвінківський РРЕ, Борівський РЕМ, Борівський РРЕ, Вовчанський РЕМ, Вовчанський РРЕ, Дворічанський РЕМ, Дворічанський РРЕ, Дергачівський РЕМ, Дергачівський РРЕ, Липецький РЕМ, Липецький РРЕ, Золочівський РЕМ, Золочівський РРЕ, Шевченківський РЕМ, Шевченківський РРЕ згідно Переліку територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні).

Суд зазначає, що відповідно до статті 16 Податкового кодексу України платників податків зобов'язано, зокрема, подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів; сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

У зв'язку з оголошенням в Україні воєнного стану Указом Президента України №64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", з метою забезпечення прав і обов'язків платників податків протягом цього періоду, Законом України від 03.03.2022 №2118-IX "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо особливостей оподаткування та подання звітності у період дії воєнного стану", який набрав чинності 07.07.2022, доповнено підрозділ 10 розділ XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України п.69, згідно з яким установлено тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, здійснювати справляння податків і зборів з урахуванням особливостей, визначених у цьому пункті, який підлягає застосуванню у редакції на час виникнення спірних правовідносин.

Згідно з підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України (у редакції на час виникнення спірних правовідносин) у разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов'язковим виконанням таких обов'язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.

Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у цьому підпункті, та перелік документів на підтвердження затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Наказом Міністерства фінансів України від 29.07.2022 №225 затверджено Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України.

Відповідно до пункту 1 розділу ІІ Порядку №225 до платників податків/податкових агентів, які не можуть виконувати податкові обов'язки, передбачені Кодексом або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, застосовуються правила для підтвердження можливості чи неможливості виконання платником такого обов'язку, передбачені цим Порядком.

Підставами неможливості виконання платниками податків-юридичними особами та їх відокремленими підрозділами податкових обов'язків (у тому числі обов'язків податкових агентів) є:

1) втрата (знищення чи зіпсуття) первинних документів, комп'ютерного та іншого обладнання внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією російської федерації;

2) неможливість використати чи вивезти документи, комп'ютерне та інше обладнання внаслідок ведення бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією російської федерації;

3) використання чи вивезення документів, комп'ютерного або іншого обладнання, пов'язане з ризиком для життя чи здоров'я посадової особи платника податків або неможливе у зв'язку з встановленням уповноваженими органами державної влади відповідно до закону в умовах воєнного стану заборон та/або обмежень;

4) можливість витоку інформації щодо обсягів та місць зберігання пального або спирту етилового та їх знищення надалі внаслідок складання та реєстрації акцизних накладних, та/або подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового, та/або подання заявки на переміщення пального або спирту етилового транспортними засобами, що не є акцизними складами пересувними тощо (виключно в частині виконання визначених цим абзацом обов'язків);

5) відсутність у платника податків інших посадових осіб, уповноважених відповідно до законодавства нараховувати, стягувати та вносити до бюджету податки, збори, а також вести бухгалтерський облік, складати та подавати податкову та фінансову звітність, відсутність можливості у власника призначити таких посадових осіб за умови відсутності у такого платника податків об'єктів оподаткування, або показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог цього Кодексу, може бути пов'язана з такими обставинами:

- посадова особа є одночасно одним із власників юридичної особи за умови, що відсутність такого співвласника (акціонера, учасника, засновника) унеможливлює прийняття рішення про призначення на постійній або тимчасовій основі іншої посадової особи;

- юридична особа заснована на власності окремої фізичної особи, яка одночасно є єдиною посадовою особою такої юридичної особи.

6) перебування (податкова адреса платника податків та/або фактичне знаходження/знаходження виробничих потужностей тощо) на території населеного пункту, у якому ведуться воєнні (бойові) дії, який (які) знаходиться в оточенні (блокуванні) або тимчасово окупований збройними формуваннями Російської Федерації;

7) інші обставини непереборної сили (форс-мажорні обставини), підтверджені документально.

Відповідно до пункту 3 розділу II Порядку №225 до платників податків, у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, які на дату набрання чинності цим Порядком мають можливість подати до контролюючого органу заяву та документи (копії документів), інформацію про відсутність можливості виконання податкових обов'язків, застосовуються такі правила.

У разі неможливості виконання платником податків податкового обов'язку, у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, платник податків подає не пізніше 30 вересня 2022 року заяву про відсутність такої можливості (крім виконання обов'язку щодо реєстрації акцизних накладних та/або подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового, та/або подання заявки на переміщення пального або спирту етилового транспортними засобами, що не є акцизними складами пересувними тощо) разом з вичерпним переліком документів (копій документів), інформації, які передбачені Переліком документів, що підтверджують неможливість платника податків-юридичної особи, у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу своєчасно виконати свій податковий обов'язок, у тому числі обов'язок податкового агента затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 29 липня 2022 року №225 або Переліком документів, що підтверджують неможливість платника податків-фізичної особи, зокрема самозайнятої особи, своєчасно виконати свій податковий обов'язок, у тому числі обов'язок податкового агента затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 29 липня 2022 року №225 (далі - Переліки документів) до контролюючого органу в порядку передбаченому пунктом 8 цього розділу.

Заява має містити: повне найменування платника податків згідно з реєстраційними документами або прізвище, ім'я, по батькові (за наявності) платника податків; код платника податків згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України або податковий номер; реєстраційний номер облікової картки платника податків або серію (за наявності) та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті); податкову адресу платника податків; найменування контролюючого органу, до якого подається заява; дату подання заяви; чітке та стисле обґрунтування підстав для підтвердження неможливості виконання платником податків податкових обов'язків з посиланням на документальне підтвердження викладених фактів; вичерпний перелік додатків із зазначенням кількості сторінок кожного документа, їх повної назви та реквізитів (дата, номер, найменування органу, що видав документ); які саме податкові обов'язки не мав/не має можливості виконати платник податків; інформацію про податкові періоди, за які неможливо виконувати податкові обов'язки, або інформацію щодо обставин, пов'язаних з проведенням воєнних (бойових) дій, терористичними актами, диверсіями або іншими обставинами непереборної сили (форс-мажорними обставинами), спричиненими військовою агресією Російської Федерації, тимчасовою окупацією збройними формуваннями Російської Федерації; підписи платника податку-фізичної особи або посадових осіб платника податку, засвідчені печаткою платника податку (за наявності).

До переліку документів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 29.07.2022 №225, включено:

1. Акт, що засвідчує факт пожежі, складений відповідно до вимог пункту 7 Порядку обліку пожеж та їх наслідків, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.12.2003 №2030.

2. Інформація з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, у разі його знищення відповідно до Порядку надання інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 №1127 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26.06.2019 №599).

3. Витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань, що засвідчує факт реєстрації відомостей про кримінальне правопорушення, отриманий у порядку, встановленому Кримінальним процесуальним кодексом України, у разі викрадення основних засобів або руйнування/втрати майна.

4. Інші документи, складені відповідно до вимог підп.14, 15 п.2 Порядку визначення шкоди та збитків, завданих Україні внаслідок збройної агресії російської федерації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2022 №326.

5. Документ, що підтверджує відсутність коштів на банківських рахунках платника податків (виписка з рахунків клієнта банку на дату подання до банку розрахункового документа на сплату податків).

6. Копія наказу підприємства про призупинення роботи підприємства та його працівників або встановлення простою в роботі підприємства, викликане обставинами непереборної сили (із зазначенням дати початку і закінчення такого призупинення (за можливості)).

7. Документ або повідомлення оператора поштового зв'язку (вказується посилання на офіційну сторінку оператора, де розміщене таке повідомлення), що підтверджує призупинення функціонування оператора поштового зв'язку та/або об'єктів поштового зв'язку на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, та територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями російської федерації.

8. Документ або повідомлення банку (вказується посилання на офіційну сторінку банку, де розміщене таке повідомлення), що підтверджує призупинення роботи банку або його відокремлених підрозділів та/або платіжних систем у зв'язку із введенням воєнного стану.

9. Копії платіжних доручень (розрахункових та інших документів щодо ініціювання переказу коштів) або їх скріншот (знімок екрану) платника податків на сплату узгоджених сум грошових зобов'язань, податкового боргу, поданих до банку, що залишилися невиконаними, оскільки кошти не були зараховані до бюджету у зв'язку з відключенням банку від системи електронних платежів або порушенням у роботі системи авторизації банку. Надається разом із документом або повідомленням, зазначеним у пункті 8 цього Переліку.

10. Документ або повідомлення (вказується посилання на офіційну сторінку банку, де розміщено таке повідомлення), що підтверджує вимушене призупинення роботи головних управлінь Казначейства у зв'язку з введенням воєнного стану.

11. Повідомлення, що підтверджує аварійне (незаплановане) відключення постачання електроенергії в умовах воєнного стану, суб'єкта господарювання до сфери обслуговування якого належить таке підприємство, зокрема скріншот повідомлення в месенджер (Viber, Telegram тощо) і мобільних додатках.

12. Документ, що підтверджує вимушене відключення надання послуг глобальної мережі Інтернет, пов'язане з введенням воєнного стану, що унеможливило надання податкової звітності в електронній формі (інформаційне повідомлення інтернет-провайдера).

13. Документи, що свідчать про пошкодження, знищення, втрату майна, що знаходиться на балансі підприємства і є об'єктом оподаткування, єдиним джерелом для сплати податків або яке перебуває у податковій заставі (акт про надзвичайну подію, інвентаризаційний опис, протокол інвентаризаційної комісії, підписаний представником територіального органу ДСНС, згідно з якими відбувається відображення таких подій у бухгалтерському обліку та викладаються фактичні події, зазначаються понесені матеріальні втрати (перелік майна, його вартість); заява до правоохоронних органів; акт незалежного оцінювача; наявність страхового полісу, заява про страховий випадок тощо).

14. Документи, що свідчать про акти мародерства, грабежу, рейдерства, захоплення майна та примусове захоплення приміщення (копія заяви до територіального органу внутрішніх справ та документ, виданий відповідним правоохоронним органом щодо реєстрації кримінального провадження тощо).

15. Документи, що свідчать про подання заяви до правоохоронних органів про вчинення кримінального правопорушення та реєстрації кримінального провадження за результатами розгляду такої заяви.

16. Документи, що свідчать про пошкодження, втрату, знищення, зіпсуття документів бухгалтерського обліку або неможливості їх вивезення з територій, на яких ведуться (велися) бойові дії, та на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями російської федерації (інформація про подання до контролюючого органу повідомлення згідно пункту 44.5 статті 44 глави 1 розділу II Податкового кодексу України, повідомлення про неможливість вивезення первинних документів згідно підпункту 69.28 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України).

17. Подання інформаційного повідомлення про пошкоджене та знищене нерухоме майно внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією російської федерації, програмними засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (Портал Дія).

Відповідно до розділу III Порядку №225, заява платника податків у довільній формі та відповідні документи (копії документів) розглядаються контролюючим органом протягом 20 календарних днів з дня, наступного за днем їх отримання, з можливістю продовження терміну розгляду з урахуванням строку, передбаченого для направлення попереднього рішення. Платники податків надають документ чи кілька документів (копію документа чи документів), інформацію, що можуть бути використані для підтвердження неможливості виконання ними своїх податкових обов'язків.

У разі недостатності документів (копій документів), що підтверджують неможливість виконання у платника податків податкових обов'язків, контролюючий орган направляє попереднє рішення щодо можливості чи неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку (далі Попереднє рішення) за формою, що додається, з пропозицією щодо надання платником податку конкретних додаткових документів (копій документів) на підтвердження зазначеної у заяві підстави (підстав) неможливості виконання платниками податків податкових обов'язків.

Платник податку може подати до контролюючого органу додаткові документи (копії документів) обґрунтування/пояснення на підтвердження зазначеної у заяві підстави (підстав) неможливості виконання платниками податків податкових обов'язків протягом 10 календарних днів з дня, наступного за днем отримання попереднього рішення.

Якщо платник податку не надав додаткових документів (копій документів), обґрунтувань/пояснень на підтвердження зазначеної у заяві підстави (підстав) неможливості виконання податкових обов'язків, керівник (його заступник або уповноважена особа) контролюючого органу приймає рішення на підставі попередньо поданої платником податків заяви, документів (копій документів) та інформації, що можуть бути використані для підтвердження можливості чи неможливості своєчасного виконання платником податку своїх податкових обов'язків.

Контролюючий орган у разі потреби може звертатися до компетентних органів щодо додаткового підтвердження обставин, викладених у заяві платника податків та відповідних документах.

При цьому, обов'язок доведення щодо можливості чи неможливості платником податків своєчасно виконати свій податковий обов'язок покладається на контролюючий орган. Контролюючий орган встановлює причинно-наслідковий зв'язок між обставинами непереборної сили (форс-мажорними обставинами), що сталися в результаті збройної агресії російської федерації, безпосереднім впливом таких обставин саме на такого платника та можливістю виконання ним податкового обов'язку станом на дату, на яку припадає граничний термін виконання такого обов'язку, та керівник (його заступник або уповноважена особа) контролюючого органу приймає вмотивоване рішення щодо можливості чи неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку (далі Рішення) за формою, що додається.

Отже, виходячи із системного аналізу наведених вище норм слід дійти висновку, що метою встановленої процедури підтвердження платниками податків можливості чи неможливості своєчасного виконання податкового обов'язку щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, тощо, є убезпечення платників податків, які постраждали від збройної агресії російської федерації від негативних наслідків у зв'язку із об'єктивною неможливістю виконати свої податкові обов'язки.

Так, платник податків, який у зв'язку із проведенням бойових дій втратив можливість здійснювати господарську діяльність, отримувати дохід від підприємницької діяльності та/або навіть втратив основні засоби для ведення такої господарської діяльності не може бути притягнутий до відповідальності у зв'язку із невиконанням ним податкових обов'язків.

Разом з тим, для звільнення платника від виконання податкових обов'язків обставини неможливості своєчасного виконання податкового обов'язку повинні бути реальними та об'єктивними, а не формальними.

Платник податків повинен надати вичерпний перелік документів, які підтверджуються виникнення щодо обставин, які унеможливлюють ведення господарської діяльності та виконання податкових обов'язків.

При цьому, залежно від підстави, з якою платник податків пов'язує неможливість виконання податкових обов'язків, у кожному конкретному випадку визначається і перелік документів, які необхідно подати до податкового органу для її підтвердження.

Отже, залежно від підстави, з якої платник податків пов'язує неможливість виконання податкових обов'язків (у тому числі обов'язків податкового агента), у кожному конкретному випадку визначається і перелік документів, які необхідно подати до податкового органу для підтвердження вказаної підстави. Тобто, на підтвердження певної підстави для визнання платника податків таким, що не мав можливості виконувати податковий обов'язок, необхідно надати до податкового органу інформацію, один документ або кілька документів, який/які стосуються та підтверджують саме цю підставу, а не всю сукупність документів, які передбачені у переліку Міністерства фінансів України.

За змістом Порядку №225 головною умовою застосування підстав (критеріїв), за якими платник податків став таким, що не може виконувати свій податковий обов'язок, є те, що вони виникли внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, які спричинені військовою агресією російської федерації.

При цьому, таку підставу як підпункт 6) пункт 1 розділу ІІ Порядку № 225: перебування (податкова адреса платника податків та/або фактичне знаходження/знаходження виробничих потужностей тощо) на території населеного пункту, у якому ведуться воєнні (бойові) дії, який (які) знаходиться в оточенні (блокуванні) або тимчасово окупований збройними формуваннями російської федерації зазначено в окремому підпункті Порядку, який передбачає перелік підстав неможливості виконання податкових обов'язків.

Відтак, дана підстава (критерій) є самостійною й достатньою підставою для визнання платника податків таким, що не мав можливості виконувати податковий обов'язок.

Судом з матеріалів справи встановлено, що позивач, керуючись Порядком №225, подав до Північного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків заяву від 17.05.2023 №01-16/2592 про неможливість виконання податкових обов'язків щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, реєстрації у ЄРПН податкових накладних, подання звітності на підставі пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" Податкового кодексу України, у якій позивач обґрунтовував неможливість виконання податкових обов'язків та надав документи на підтвердження вказаних в заяві обставин.

Так, у заяві від 17.05.2023 №01-16/2592 позивач, як на підставу подання заяви про неможливість виконання податкового обов'язку, вказав саме підпункт 6) пункт 1 розділу ІІ Порядку №225 перебування (податкова адреса платника податків та/або фактичне знаходження/ знаходження виробничих потужностей тощо) на території населеного пункту, у якому ведуться воєнні (бойові) дії, який (які) знаходиться в оточенні (блокуванні) або тимчасово окупований збройними формуваннями російської федерації.

Враховуючи те, що зазначена Акціонерним товариством "Харківобленерго" підстава (критерій), визначена підпунктом 6) пунктом 1 розділу ІІ Порядку №225, є самостійною й достатньою підставою для визнання платника податків таким, що не мав можливості виконувати податковий обов'язок, документом, що підтверджує наявність у платника податків такої підстави (критерію) є документ, що підтверджує факт бойових дій або оточення, або окупації території, де перебуває такий платник податків (податкова адреса та/або фактичне знаходження/знаходження виробничих потужностей тощо).

Таким документом є Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією.

Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25.04.2022 №75, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 25.04.2022 за №453/37789, затверджено "Перелік територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 25 квітня 2022 року".

Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України періодично вносилися зміни у вищевказаний Наказ від 25.04.2022 №75, якими Перелік територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), викладався у новій редакції станом на поточну дату.

При цьому, від 25.04.2022 (дата затвердження Переліку в першій редакції) до 27.12.2022 (дата втрати чинності Наказом від 25.04.2022 №75 на підставі Наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій №309 від 22.12.2022) Харківська міська територіальна громада була зазначена у цьому Переліку.

Пунктом 1 постанови КМУ від 06.12.2022 №1364 установлено, що перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затверджується Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій.

Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 №309, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 23.12.2022 за №1668/39004, затверджено Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, а також визнано таким, що втратив чинність, Наказ Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25 квітня 2022 року №75 "Про затвердження Переліку територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 10.12.2022", зареєстрований в Міністерстві юстиції України 25.04.2022 за №453/37789 (із змінами).

Так, Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій від 22.12.2022 №309 затверджено перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії, але територія Харківської міської територіальної громади не була включена саме до переліку територій, де ведуться (велись) активні бойові дії.

Відтак, станом на 30.09.2022 не існувало виданого Кабінетом Міністрів України нормативно-правового акту або виданого на виконання розпорядження Кабінету Міністрів України нормативно-правового акту іншого суб'єкта владних повноважень, за приписами якого територія Харківської міської територіальної громади була б віднесена до переліку територій саме ведення бойових дій, а не до переліку територій можливих бойових дій, а також віднесення певних районів Харківської області до тимчасово окупованих російською федерацією території України.

Тобто, позивач у строк до 30.09.2022 був позбавлений можливості подати заяву про неможливість виконання податкового обов'язку саме з підстав, визначених пп.6) п.1 розділу ІІ Порядку №225 - перебування (податкова адреса платника податків та/або фактичне знаходження/знаходження виробничих потужностей тощо) на території населеного пункту, у якому ведуться воєнні (бойові) дії, який (які) знаходиться в оточенні (блокуванні) або тимчасово окупований збройними формуваннями російської федерації.

Судом встановлено, що Акціонерне товариство "Харківобленерго" має об'єкти (підрозділи та виробничі потужності) на всій території Харківської області.

Так, товариство має 75 підрозділів, з них 21 підрозділ (Ізюмський РЕМ, Ізюмський РРЕ Куп'янський РЕМ, Куп'янський РРЕ, Куп'янський ВРЕМ, Балаклійський РЕМ, Балаклійський РРЕ, Борівський РЕМ, Борівський РРЕ, Великобурлуцький РЕМ, Великобурлуцький РРЕ, Вовчанський РЕМ, Вовчанський РРЕ, Дворічанський РЕМ, Дворічанський РРЕ, Дергачівський РЕМ, Дергачівський РРЕ, Липецький РЕМ, Липецький РРЕ, Шевченківський РЕМ, Шевченківський РРЕ) знаходились на тимчасово окупованих територіях згідно Переліку територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) до кінця вересня 2022 року, 25 підрозділів знаходились на територіях, на яких велися (ведуться) активні бойові дії: (Ізюмський РЕМ, Ізюмський РРЕ, Куп'янський РЕМ, Куп'янський РРЕ, Куп'янський ВРЕМ, Чугуївський РЕМ, Чугуївський РРЕ, Балаклійський РЕМ, Балаклійський РРЕ, Барвінківський РЕМ, Барвінківський РРЕ, Борівський РЕМ, Борівський РРЕ, Вовчанський РЕМ, Вовчанський РРЕ, Дворічанський РЕМ, Дворічанський РРЕ, Дергачівський РЕМ, Дергачівський РРЕ, Липецький РЕМ, Липецький РРЕ, Золочівський РЕМ, Золочівський РРЕ, Шевченківський РЕМ, Шевченківський РРЕ згідно Переліку територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні).

Судом під час розгляду справи №520/33406/24 встановлено, що товариство не могло надати до 30.09.2022 документів, що свідчать про пошкодження, знищення, втрату майна в додаток до заяви до контролюючого органу ДПС, оскільки не було можливості зафіксувати пошкодження, знищення та втрату майна. Територія Харківської області є однією з найбільш замінованих областей в Україні, працівники АТ "Харківобленерго" не мають можливості здійснити обстеження всього майна товариства. Від початку воєнного стану на тимчасово окупованих територіях та на територіях, де ведуться (велися) бойові дії, була відсутня можливість вести в повному обсязі бухгалтерській та податковий облік. Так, складання податкових накладних, ведення первинної документації, на підставі якої здійснюється ведення податкового та бухгалтерського обліку, делеговано у тому числі і підрозділам товариства (копії наказу №69 від 31.01.2007, наказу №273 від 19.04.2021).

Позивач зазначає, що у Липецькому РЕМ, Борівському РЕМ, Куп'янський РЕМ були знищені адмінбудівлі в яких знаходились первинні документи, комп'ютерна техніка та інше, а до багатьох структурних підрозділів товариства на сьогоднішній день зовсім відсутній доступ, а саме: Великобурлуцький РЕМ, Вовчанський РЕМ, Дворічанський РЕМ, Шевченківський РЕМ, Золочівський РЕМ, Куп'янський РЕМ. Отже, товариство не мало доступу до багатьох своїх підрозділів, через що не мало змоги у повному обсязі здійснювати реєстрацію податкових накладних та врахувати вплив всіх первинних документів у звітності. Таким чином, реєстрація податкових накладних та подання звітності могло ґрунтуватись лише на тих документах, до яких товариство мало доступ.

Також, в ході дослідження матеріалів справи судом було встановлено, що 26.12.2023 товариством був отриманий сертифікат Херсонської торгово-промислової палати №6500-23-4741 про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили), в якому засвідчені форс-мажорні обставини: військова агресія російської федерації проти України, що стало підставою введення воєнного стану в Україні; тимчасова окупація, оточення (блокування), ведення бойових дій на території Харківської області, та підтверджено неможливість виконання АТ "Харківобленерго" свого обов'язку (зобов'язання), а саме своєчасної реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до податкових накладних у ЄРПН у встановлені законодавством строки у визначені в цьому Сертифікаті терміни.

Зазначений Сертифікат підтверджує неможливість виконання АТ "Харківобленерго" свого обов'язку (зобов'язання), а саме своєчасної реєстрації податкових накладних відповідно до п.201 ПКУ, п.89 підрозділу 2 Розділу ХХ ПКУ та п.69.1 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідних положень ПКУ у терміни до 31.07.2022, до 31.08.2022, до 30.09.2022, до 31.10.2022, до 15.11.2022, до 30.11.2022, до 15.12.2022, до 31.12.2022, до 15.01.2023, до 31.01.2023, до 18.02.2023, до 05.03.2023, до 18.03.2023, до 05.04.2023, до 18.04.2023, до 05.05.2023, до 18.05.2023. Період дії форс-мажорних обставин: з 24.02.2022 по 10.07.2023. Сертифікат виданий 18.12.2023 за №27.01-01/12-210, та був направлений відповідачу листом від 28.11.2023 №01-1618573, який міститься в матеріалах справи.

Крім того, позивач в заяві від 17.05.2023 в якості додаткових підстав, які унеможливлюють виконання податкового обов'язку зазначив:

1) економічно необґрунтовані тарифи та послуги з розподілу електричної енергії. Так, зменшення обсягу розподілу електричної енергії спричинено масовим виїздом населення за межі Харківської області, пошкодженням, руйнацією енергетичного обладнання, мереж. При цьому, внаслідок руйнувань, спричинених масовими обстрілами збільшився фактичний обсяг технологічних витрат електроенергії, що призвело до негативних наслідків для АТ "Харківобленерго" в частині збільшення витрат на закупівлю електричної енергії та витрат на послуги з передачі електричної енергії.

2) заборгованість комунальних підприємств м. Харкова, таких як: КП "Харківводоканал", КП "Харківські теплові мережі", КП "Міськелектротранссервіс", ПрАТ "Харківенергозбут". Загальний борг комунальних підприємств перед АТ "Харківобленерго" станом на 01.05.2023 перевищив 2 537 млн. грн (з урахуванням заборгованості за постачання, розподіл електричної енергії, компенсації реактивної електричної енергії тощо). Наявність дебіторської заборгованості за послуги з розподілу електричної енергії створює дефіцит обігових коштів та позбавляє можливості не тільки виконання податкових обов'язків, а й здійснення закупівлі критично важливих матеріалів для термінових аварійно-відновлювальних робіт, енергетичного обладнання та електричних мереж.

3) безкоштовне надання послуг комунальними підприємствами - основними боржниками АТ "Харківобленерго";

4) банкрутство АТ "Мегабанк". На рахунках АТ "Мегабанк" товариство мало кошти у сумі 41 277 440,20 грн, які внаслідок запровадження процедури банкротства банку, не надійшли у розпорядження АТ "Харківобленерго", спричинив значний дефіцит коштів.

Як вже зазначалось судом, за результатом розгляду заяви від 17.05.2023, Північним міжрегіонального управління ДПС по роботі з ВПП прийнято рішення №1703/6/35-00-04-01-22 від 07.06.2023 про можливість виконання позивачем податного обов'язку. Постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 05.12.2023 у справі №520/16237/23 зазначене рішення було скасовано та зобов'язано відповідача повторно розглянути заяву АТ "Харківобленерго" про неможливість своєчасного виконання податкового обов'язку від 17.05.2023 № 01-16/2592, з урахуванням висновків, викладених в рішенні суду апеляційної інстанції.

Повторно розглянувши заяву позивача від 17.05.2023, відповідач вдруге прийняв рішення від 26.01.2024 №372/6/35-00-04-01-22 про можливість виконання платником податків свого податкового обов'язку, яке скасовано постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 18.09.2024 у справі №520/8524/24. Судом зобов'язано відповідача повторно розглянути заяву АТ "Харківобленерго" про неможливість своєчасного виконання податкового обов'язку від 17.05.2023 № 01-16/2592, з урахуванням висновків, викладених в рішенні суду апеляційної інстанції.

В постановах Другого апеляційного адміністративного суду від 05.12.2023 у справі №520/16237/23 та від 18.09.2024 у справі №520/8524/24, суди дійшли висновків, що, приймаючи оскаржувані рішення, податковим органом не надано оцінки саме підставі звернення позивача із заявою про неможливість виконання податкового обов'язку, а саме пп.6) п.1 розділу ІІ Порядку №225: перебування (податкова адреса платника податків та/або фактичне знаходження/знаходження виробничих потужностей тощо) на території населеного пункту, у якому ведуться воєнні (бойові) дії, який (які) знаходиться в оточенні (блокуванні) або тимчасово окупований збройними формуваннями Російської Федерації, яка є самостійною й достатньою підставою для визнання платника податків таким, що не мав можливості виконувати податковий обов'язок.

При цьому, судами апеляційної інстанції надано оцінку доводам, викладеним податковим органом, як на підставу можливості виконання АТ "Харківобленерго" податкових зобов'язань, факт подання позивачем на реєстрацію податкових накладних, зокрема: "Колегією суддів, враховано, що Актом перевірки ПМУ ДПС по роботі з ВПП від 20.04.2023 №22/35-00-04-01-14/00131954 встановлено, що податкова декларація товариства за лютий 2022 року (перший звітний період від початку бойових дій) була сплачена у квітні 2023 року, тому заява про неможливість виконання податкового обов'язку подана позивачем не пізніше 60 календарних днів з першого дня місяця, наступного за місяцем відновлення таких можливостей платника податків, відповідно до пункту 4 розділу ІІ цього Порядку. Встановлене вище не спростовано податковим органом.

Також, колегія суддів не прийняла до уваги доводи податкового органу, що факт реєстрації позивачем податкових накладних у 2022 та за 4 місяці 2023, сплати податкових зобов'язань протягом 2022, ненадання позивачем документальних доказів відсутності коштів на банківських рахунках є свідченням того, що позивач у цей період мав можливість своєчасно та у повному обсязі виконувати свої податкові обов'язки, оскільки податкова адреса та виробничі потужності позивача знаходяться на територіях громад, які розташовані в районі проведення активних бойових дій або перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні).

Таким чином, ураховуючи подану АТ "Харківобленерго" заяву, у якій, підставою неможливості виконання платником податків податкових обов'язків зазначено пп.6) п.1 розділу ІІ Порядку №225 - перебування (податкова адреса платника податків та/або фактичне знаходження/знаходження виробничих потужностей тощо) на території населеного пункту, у якому ведуться воєнні (бойові) дії, який (які) знаходиться в оточенні (блокуванні) або тимчасово окупований збройними формуваннями російської федерації та висновки суду апеляційної інстанції у постанові по справі №520/16237/23, щодо необхідності повторно розглянути заяву позивача, з урахуванням висновків суду, колегія суддів зазначила, що контролюючий орган був зобов'язаний перевірити наявність причинно-наслідкового зв'язку саме між обставинами, визначеними пп.6) п.1 розділу ІІ Порядку №225, які на думку АТ "Харківобленерго" унеможливлюють виконання ним податкових обов'язків, що сталися в результаті збройної агресії рф, та можливістю або неможливістю позивача виконувати свої податкові обов'язки.

Водночас, суд апеляційної інстанції звернув увагу на те, що, надаючи оцінку обґрунтуванням спірного рішення щодо можливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку, слід враховувати, що обов'язок доведення щодо можливості чи неможливості платником податків своєчасно виконати свій податковий обов'язок покладається на контролюючий орган та контролюючий орган встановлює причинно-наслідковий зв'язок між обставинами непереборної сили (форс-мажорними обставинами), що сталися в результаті збройної агресії російської федерації, безпосереднім впливом таких обставин саме на такого платника та можливістю виконання ним податкового обов'язку станом на дату, на яку припадає граничний термін виконання такого обов'язку, та керівник (його заступник або уповноважена особа) контролюючого органу приймає вмотивоване рішення щодо можливості чи неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку".

Другий апеляційний адміністративний суд в постанові від 18.09.2024 у справі №520/8524/24 наголосив, що відповідач, здійснюючи повторний розгляд заяви позивача на виконання судового рішення у справі №520/16237/23, не врахував висновки суду апеляційної інстанції, не здійснив аналізу поданих товариством документів і наведених доказів, а отже не виправив тих порушень, які були вказані судом апеляційної інстанції у справі.

Так, у спірному рішенні від 26.01.2024 №372/6/35-00-04-01-22 відповідач знову зазначив про можливість своєчасного виконання АТ "Харківобленерго" свого податкового обов'язку, з посиланням на те, що позивач здійснює реєстрацію податкових накладних та/або розрахунків коригування у Єдиному реєстрі податкових накладних, своєчасно подає податкову звітність, протягом 2022-2023 років сплачує податки до бюджету, маючи вже з цих питань висновок суду у справі №520/16237/23 про неправомірність таких доводів податкового органу.

Відповідно до частини четвертої статті 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Судом у справі №520/33406/24 встановлено, що втретє розглядаючи заяву позивача від 17.05.2023 про неможливість виконання податкового обов'язку щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, реєстрації ЄРПН податкових накладних, подання податкової звітності, відповідач направив позивачу попереднє рішення від 07.10.2024 №3018/6/35-00-04-01-22 з пропозицією щодо надання конкретних додаткових документів (або їх копій) для підтвердження підстави неможливості виконання податкових обов'язків, а саме: інформацію щодо руху грошових коштів по рахунка підприємства, наявних у базах ДПС за період з 01.02.2022 по 30.04.2023 року; інформацію, яке саме пошкоджене майно та яким чином вплинуло на неможливість виконання податкового обов'язку платника щодо своєчасної сплати податків та реєстрації податкових накладних, та інші документи, вичерпний перелік яких передбачено Порядком №225.

18.10.2024 позивач надіслав до Північного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків лист з письмовими поясненнями про причинно-наслідковий зв'язок між документальним підтвердженням, яке було надано та можливістю виконання АТ "Харківобленерго" свого податкового обов'язку щодо сплати податків та своєчасності реєстрації податкових накладних разом з інформацією щодо руху коштів по рахунках АТ "Харківобленерго" за період з 01.08.2022 по 30.04.2023, копіями звітів з оцінки за 2022 та 2023 роки; копія Витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань від 12.05.2022 по кримінальному провадженню №22022220000001255; копія листа СБУ від 29.11.2022 №70/6-11834 з додатками (реєстром пошкоджених та знищених електричних мереж та обладнання АТ "Харківобленерго" внаслідок збройної агресії рф з 24.02.2022 по 31.12.2022, реєстром пошкоджених та знищених лічильників та шаф обліку АТ "Харківобленерго" внаслідок збройної агресії рф з 24.02.2022 по 31.12.2022, реєстром пошкодженого та знищеного майна, обладнання та транспорту АТ "Харківобленерго" внаслідок збройної агресії рф з 24.02.2022 по 31.12.2022); копії звітів про належну оцінку збитків АТ "Харківобленерго" внаслідок збройної агресії російської федерації за 2022 та 2023 роки; копії наказів АТ "Харківобленерго" №69 від 31.01.2007, №273 від 19.04.2021; копії наказу АТ "Харківобленерго" від 29.07.2022 №414 та доповідних записок; копія довідки АТ "Харківобленерго" від 15.10.2024 №07-24/7458; інформація щодо аварійних відключень з початку військової агресії рф по 30.04.2023; копія сертифікату Херсонської ТПП №6500-23-4741 про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили); копії листів АТ "Харківобленерго" від 12.12.2023 №01-16/7883, від 28.11.2023 № 01-16/8573; витяги з Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, диверсій, спричинених військовою агресією рф щодо майна розташованого у місті Харків та у Харківській області; витяг з Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, диверсій, спричинених військовою агресією рф щодо Липецької СВА Харківського району Харківської області від 26.06.2024; копії листів АТ "Харківобленерго від 29.12.2023 №55р-1/22-8654, від 11.03.2024 №55р-01/09-1713.

07.11.2024 на адресу товариства надійшло остаточне рішення Північного міжрегіонального управління ДПС по роботі з ВПП №3424/6/35-00-04-01-22 від 07.11.2024 щодо можливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку.

Підставами для прийняття вказаного рішення податковим органом вказано те, що: платник податків не заявив щодо неможливості обчислення та декларування об'єктів оподаткування, які перебувають на території населеного пункту, у якому ведуться воєнні (бойові) дії, який знаходиться в оточенні (блокуванні) або тимчасово окупований збройними формуваннями російської федерації; підприємство не припиняло та продовжує здійснювати фінансово-господарську діяльність; своєчасно подає податкову звітність, здійснює реєстрацію податкових накладних та сплачує податки; АТ "Харківобленерго" надано перелік пошкодженого майна, але не визначило, яке саме пошкоджене майно та яким чином вплинуло на неможливість виконання податкового обов'язку щодо сплати податків та своєчасної реєстрації податкових накладних.

Перевіряючи оскаржуване в рамках адміністративний справи №520/33406/24, суд дійшов висновку, що рішення Північного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками від 07.11.2024 №3424/6/35-00-04-01-22 на відповідність приписам статті 2 КАС України, оскільки втретє розглядаючи заяву позивача від 17.05.2023 про неможливість виконання податкового обов'язку щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, реєстрації ЄРПН податкових накладних, подання податкової звітності, відповідач, ігноруючи правові висновки Другого апеляційного адміністративного суду, викладені в постановах від 05.12.2023 у справі №520/16237/23 та від 18.09.2024 у справі №520/8524/24, відмовляє АТ "Харківобленерго" з одних і тих же підстав та мотивів.

Суд зазначив, що позивач в листі від 18.10.2024 (вих.№02-47/7565), надаючи витребувані контролюючим органом у попередньому рішенні документи на 839 аркушах, виклав детальні пояснення щодо наявності причинно-наслідкового зв'язку між обставинами, визначеними пп.6 п.1 розділу ІІ Порядку №225, що стались в результаті збройної агресії рф та неможливістю АТ "Харківобленерго" виконувати свої податкові обов'язки.

Суд вважає за необхідне вказати, що факти постійних масових ракетних обстрілів збройними силами рф території України, зокрема, по об'єктам енергетичної критичної інфраструктури в період з жовтня 2022 по квітень 2023 року, руйнівні наслідки таких ракетних обстрілів у вигляді блек-аутів, які тривали по декілька діб на території всієї України та титанічні зусилля енергетиків, покладені на відновлення енергосистеми України, влив таких обстрілів на працездатність всієї держави через дефіцит енергоносіїв, в тому числі, через руйнування силового обладнання, є загальновідомими фактами, які неодноразово висвітлювались в ЗМІ, та в силу частини 3 статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України не потребують доказування.

Разом з тим, податковий орган критично оцінив доводи представника позивача, викладені в поясненнях від 18.10.2024, вказавши на відсутність причинно-наслідкового зв'язку між обставинами, визначеними підпунктом 6) пунктом 1 розділу ІІ Порядку №225, які на думку АТ "Харківобленерго" унеможливлюють виконання ним податкових обов'язків, що сталися в результаті збройної агресії рф, та можливістю позивача виконувати свої податкові обов'язки.

Суд визнав, що обставини, викладені у позові, є достатніми та цілком підтверджують неможливість позивача виконати свої податкові обов'язки, саме внаслідок обставин ведення активних бойових дій на території міста Харків та Харківської області, якими завдано численні збитки об'єктам та виробничим потужностям АТ "Харківобленерго".

Прийняття контролюючим органом неправомірного рішення щодо можливості своєчасного виконання позивачем податкового обов'язку тягне за собою правові наслідки, які носять для товариства критичної інфраструктури вкрай негативний характер, яке перед усім повинно забезпечувати безперебійність та ефективність своєї роботи, направленої на належний та достатній рівень життєдіяльності міста Харкова і Харківської області.

Як зазначалося, з Законом України від 12.05.2022 № 2260-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану» підрозділ 10 Розділу ХХ Податкового кодексу України (ПКУ) був доповнений п. 69, яким встановлено, що у разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності та/або документів (повідомлень), реєстрації податкових накладних, розрахунків коригування в ЄРПН, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов'язковим виконанням таких обов'язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.

З наданих до матеріалів справи доказів убачається, що підставою для прийняття спірних податкових повідомлень-рішень стало встановлення контролюючим органом порушення позивачем строків сплати узгодженого грошового зобов'язання з плати за землю, що стало підставою для застосування до нього штрафних санкцій відповідно до статті 124 Податкового кодексу України.

Водночас, з 24.02.2022 на всій території України введено воєнний стан. У зв'язку з цим законодавець, усвідомлюючи об'єктивні труднощі виконання платниками своїх податкових обов'язків, Законом України №2260-IX від 12.05.2022 доповнив підрозділ 10 розділу ХХ Податкового кодексу України пунктом 69, яким передбачив, що у разі відсутності можливості у платника своєчасно сплачувати податки, подавати звітність та інші документи, він звільняється від відповідальності за такі порушення з обов'язком виконати їх протягом шести місяців після припинення чи скасування воєнного стану.

Таким чином, застосування штрафних санкцій до позивача за несвоєчасну сплату земельного податку є безпідставним, оскільки на час виникнення спірних правовідносин існували передбачені законом умови звільнення платників від відповідальності.

Крім того, підрозділ 10 розділу ХХ Податкового кодексу України був доповнений пунктом 69.14, який тимчасово звільняв від нарахування та сплати плати за землю за земельні ділянки, розташовані на територіях, де ведуться або велися бойові дії, чи на тимчасово окупованих територіях.

Суд зазначає, що Харківська область, де здійснює господарську діяльність позивач, у відповідні переліки територій, затверджені Міністерством з питань реінтеграції, увійшла повністю. Тому висновки контролюючого органу про обов'язок позивача сплачувати земельний податок за такі території у 2022-2023 роках суперечать положення вищезазначених норм права.

Суд також ураховує, що з набранням чинності Законом України №3050-ІХ від 06.05.2023 порядок звільнення від сплати земельного податку було конкретизовано, зокрема встановлено, що плата за землю не нараховується з першого числа місяця початку бойових дій чи тимчасової окупації відповідної території до останнього числа місяця їх завершення.

Відтак, з цього моменту платники податків отримали чіткий механізм визначення податкових зобов'язань.

Судом встановлено, що після набрання чинності зазначеним законом позивач здійснив сплату податкових зобов'язань у повному обсязі, що підтверджує його добросовісність та спростовує висновки відповідача про наявність прострочення.

Оцінюючи доводи позивача щодо неможливості своєчасного виконання податкових обов'язків у період воєнного стану, суд бере до уваги рішення Харківського окружного адміністративного суду від 14.04.2025 у справі №520/33406/24, яким зобов'язано Північне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків прийняти рішення щодо неможливості своєчасного виконання платником податків Акціонерним товариством "Харківобленерго" податкового обов'язку по сплаті податків та реєстрації податкових накладних, за результатами розгляду заяви від 17.05.2023.

Зазначене судове рішення набрало законної сили і має преюдиційне значення у цій справі відповідно до статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України.

Отже, доводи позивача про об'єктивну неможливість своєчасної сплати податку є обґрунтованими та підтверджуються належними та допустимими доказами.

Враховуючи наведене, суд приходить до висновку, що застосування контролюючим органом штрафних санкцій за несвоєчасну сплату позивачем узгоджених податкових зобов'язань з плати за землю суперечить нормам Податкового кодексу України, не відповідає фактичним обставинам справи та порушує права АТ «Харківобленерго» як платника податків.

Статтею 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" встановлено, що суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод та практику Європейського Суду з прав людини як джерело права.

Європейським Судом з прав людини у рішенні по справі "Суомінен проти Фінляндії" №37801/97, від 01.07.2003, вказано, що орган влади зобов'язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень.

Отже, рішення суб'єкта владних повноважень повинно ґрунтуватися на оцінці усіх фактів та обставин, що мають значення. Мають значення, як правило, ті обставини, які передбачені нормою права, що застосовується. Суб'єкт владних повноважень повинен врахувати усі ці обставини, тобто надати їм правову оцінку: прийняти до уваги або відхилити. У разі відхилення певних обставин висновки повинні бути мотивованими, особливо, коли має місце несприятливе для особи рішення.

Принцип обґрунтованості рішення вимагає від суб'єкта владних повноважень враховувати як обставини, на обов'язковість урахування яких прямо вказує закон, так і інші обставини, що мають значення у конкретній ситуації. Для цього він має ретельно зібрати і дослідити матеріали, що мають доказове значення у справі, наприклад, документи, пояснення осіб, тощо.

При цьому, суб'єкт владних повноважень повинен уникати прийняття невмотивованих висновків, обґрунтованих припущеннями та неперевіреними фактами, а не конкретними обставинами. Несприятливе для особи рішення повинно бути вмотивованим.

Прийняття рішення, вчинення (не вчинення) дії вимагає від суб'єкта владних повноважень діяти добросовісно, тобто з щирим наміром щодо реалізації владних повноважень та досягнення поставлених цілей і справедливих результатів, з відданістю визначеним законом меті та завданням діяльності, передбачувано, без корисливих прагнень досягти персональної вигоди, привілеїв або переваг через прийняття рішення та вчинення дії.

Приймаючи оскаржувані податкові повідомлення-рішення, контролюючий орган не врахував особливості правового регулювання податкових обов'язків у період дії воєнного стану, зокрема положення пунктів 69.1 та 69.14 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України, а також віднесення території Харківської області до переліку територій, на яких велися бойові дії чи які перебували під тимчасовою окупацією.

Крім того, відповідачем не взято до увагу висновки, викладені у постанові Другого апеляційного адміністративного суду від 05.12.2023 у справі №520/16237/23, якою було встановлено неможливість АТ «Харківобленерго» своєчасно виконати податкові зобов'язання.

Неврахування цих обставин свідчить про те, що спірні рішення прийняті без урахування усіх фактичних даних та вимог закону, що унеможливлює їх визнання правомірними.

У справі "Рисовський проти України" Європейський Суд з прав людини підкреслює особливу важливість принципу належного урядування. Цей принцип передбачає, що у разі, коли йдеться про питання загального інтересу, зокрема, якщо справа впливає на такі основоположні права людини, як майнові права, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і якомога послідовніший спосіб. Зокрема, на державні органи покладено обов'язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок … і сприятимуть юридичній визначеності у цивільних правовідносинах, які зачіпають майнові інтереси. Державні органи, які не впроваджують або не дотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливість отримувати вигоду від своїх протиправних дій або уникати виконання своїх обов'язків. Ризик будь-якої помилки державного органу повинен покладатися на саму державу, а помилки не можуть виправлятися за рахунок осіб, яких вони стосуються.

Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.

Всупереч наведеної норми Кодексу адміністративного судочинства України, відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, не доведено правомірності прийнятого ним рішення, що є предметом оскарження у даній справі.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що оскаржувані рішення відповідача не відповідають критеріям правомірності, які пред'являються до рішень суб'єкта владних повноважень та які визначені частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, що є підставою для їх скасування.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення адміністративного позову.

Під час розгляду справи суд враховує позицію Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки аргументів учасників справи), сформовану, зокрема у справах "Салов проти України" (№ 65518/01; пункт 89), "Проніна проти України" (№ 63566/00; пункт 23) та "Серявін та інші проти України" (№ 4909/04; пункт 58): принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (див. рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" (Ruiz Torija v.Spain) серія A. 303-A; пункт 29).

У відповідності до вимог частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, приходить до висновку про наявність правових підстав для задоволення позовних вимог.

Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України.

Керуючись статтями 14, 22, 194, 243, 246, 249, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позовну заяву Акціонерного товариства "Харківобленерго" (вулиця Георгія Тарасенка, будинок 149, місто Харків, 61037, код ЄДРПОУ 00131954) до Головного управління ДПС у Харківській області (вулиця Григорія Сковороди, будинок 46, місто Харків, 61057, код ЄДРПОУ 43983495) про скасування податкових повідомлень-рішень - задовольнити повністю.

Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення від 15.04.2024 №0193870413, №0193760413, №0193840413, №0193920413, прийняті Головним управлінням Державної податкової служби у Харківській області.

Стягнути з Головного управління Державної податкової служби у Харківській області витрати по сплаті судового збору на користь Акціонерного товариства "Харківобленерго" у розмірі 2 422,40 грн (дві тисячі чотириста двадцять дві гривні 40 копійок).

Рішення набирає законної сили у порядку, передбаченому статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України та підлягає оскарженню у порядку та у строки, визначені статтями 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Ольга НІКОЛАЄВА