Ухвала від 28.11.2025 по справі 500/4338/25

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

Справа № 500/4338/25

28 листопада 2025 рокум.Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Юзьківа М.І., розглянувши в порядку письмового провадження клопотання представника відповідача про розгляд справи в порядку загального позовного провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Тернопільське районне управління поліції Головного управління Національної поліції в Тернопільській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

31 жовтня 2025 року до Тернопільського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Тернопільське районне управління поліції Головного управління Національної поліції в Тернопільській області , у якій позивач просить суд:

- визнати протиправним рішення ІНФОРМАЦІЯ_1 про здійснення звернення до Тернопільського районного управління поліції Головного управління Національної Поліції в Тернопільській області щодо доставлення ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 у зв'язку із вчиненням ОСОБА_1 адміністративного правопорушення передбаченого статтею (статтями) 210 - 2101 Кодексу України про адміністративні правопорушення для складення протоколів про вчинення адміністративного правопорушення;

- визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка виражається в залишенні без розгляду заяви ОСОБА_1 про залишення звернення ІНФОРМАЦІЯ_1 про доставлення ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 без виконання;

- визнати протиправним рішення ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення передбаченого статтею (статтями) 210 - 2101 Кодексу України про адміністративні правопорушення;

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 розглянути заяву ОСОБА_1 про залишення звернення ІНФОРМАЦІЯ_1 про доставлення ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 без виконання;

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 виключити з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення передбаченого статтею (статтями) 210 - 2101 Кодексу України про адміністративні правопорушення;

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 звернутись до Тернопільського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Тернопільській області з повідомлення про залишення без виконання звернення у вигляді набору даних ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо порушення ОСОБА_1 законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію зареєстроване у відділені поліції (м. Бережани) Тернопільського районного управління поліції ГУНП в Тернопільській області за № 6025 від 25.11.2024.

Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 04 серпня 2025 року відкрито провадження у справі. Постановлено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 10 вересня 2025 року, адміністративну справу № 500/4338/25 за позовною заявою ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Тернопільське районне управління поліції Головного управління Національної поліції в Тернопільській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії передано на розгляд до Підгаєцького районного суду Тернопільської області.

Ухвалою Підгаєцького районного суду Тернопільської області від 13 жовтня 2025 року, адміністративну справу № 500/4338/25 за позовною заявою ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Тернопільське районне управління поліції Головного управління Національної поліції в Тернопільській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії передано на розгляд Тернопільському окружному адміністративному суду.

Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 05 листопада 2025 року, адміністративну справу № 500/4338/25 прийнято до провадження та постановлено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.

10.10.2025 року представником позивача подано клопотання про розгляд справи за правилами загального позовного провадження.

Окрім цього, 28.11.2025 представником позивача подано заперечення проти розгляду справи у порядку спрощеного провадження.

Обгрунтовуючи клопотання про розгляд справи у порядку загального позовного провадження представник позивача зазначив, що необхідність розгляду даної справи за правилами загального позовного провадження зумовлена потребою у повному, всебічному та об'єктивному з'ясуванні обставин справи, а також належному дослідженні усіх доказів, які мають істотне значення для правильного вирішення спору.

Відповідно до частини третьої статті 166 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) заяви, клопотання і заперечення подаються та розглядаються в порядку, встановленому цим Кодексом. У випадках, коли цим Кодексом такий порядок не встановлений, він встановлюється судом. Розгляд вказаних клопотань за встановленим судом порядком проведено в порядку письмового провадження.

Вирішуючи клопотання про розгляд справи за правилами загального позовного провадження, суд враховує таке.

Відповідно до частин першої - третьої статті 12 КАС України адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного). Спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи. Загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні.

Згідно з частиною першою статті 257 КАС України за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.

Пунктом 20 частини першої статті 4 КАС України визначено, що адміністративна справа незначної складності (малозначна справа) адміністративна справа, у якій характер спірних правовідносин, предмет доказування та склад учасників тощо не вимагають проведення підготовчого провадження та (або) судового засідання для повного та всебічного встановлення її обставин.

Згідно з частиною третьою статті 257 КАС України при вирішенні питання про розгляд справи за правилами спрощеного або загального позовного провадження суд враховує: 1) значення справи для сторін; 2) обраний позивачем спосіб захисту; 3) категорію та складність справи; 4) обсяг та характер доказів у справі, в тому числі чи потрібно у справі призначати експертизу, викликати свідків тощо; 5) кількість сторін та інших учасників справи; 6) чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес; 7) думку сторін щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.

За правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті (частина друга статті 257 КАС України).

Таким чином, законодавець передбачив, що суд може при вирішенні питання про розгляд справи за правилами спрощеного або загального позовного провадження у відповідності до вимог пункту 7 частини третьої статті 257 КАС України при наявності обґрунтованого клопотання сторони, врахувати думку сторін щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.

Суд звертає увагу, що вирішення питання про призначення справи за правилами спрощеного чи загального позовного провадження на стадії відкриття провадження у справі належить до повноважень лише суду, тобто незалежно від наявності клопотання позивача суд може призначити справу до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження.

Так, частиною четвертою статті 257 КАС України передбачено, що за правилами спрощеного позовного провадження не можуть бути розглянуті справи у спорах: 1) щодо оскарження нормативно-правових актів, за винятком випадків, визначених цим Кодексом; 2) щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб'єкта владних повноважень, якщо позивачем також заявлено вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної такими рішеннями, діями чи бездіяльністю, у сумі, що перевищує п'ятсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб; 3) про примусове відчуження земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, з мотивів суспільної необхідності; 4) щодо оскарження рішення суб'єкта владних повноважень, на підставі якого ним може бути заявлено вимогу про стягнення грошових коштів у сумі, що перевищує п'ятсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Крім того, суд наголошує, що за правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, законодавець лише зробив деякі винятки, вичерпний перелік яких зазначений у частині четвертій статті 257 КАС України.

Більше того, з метою як найшвидшого вирішення справи, оскільки спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ для яких пріоритетом є швидке вирішення справи, зважаючи на характер спірних правовідносин, предмет доказування та склад учасників, а також інші обставини, які мають значення для вирішення даної справи, суд вважає, що вказаний спір може бути розглянутий в порядку спрощеного позовного провадження.

При цьому суд відхиляє доводи представника позивача про те, що необхідність розгляду даної справи за правилами загального позовного провадження зумовлена потребою у повному, всебічному та об'єктивному з'ясуванні обставин справи, а також належному дослідженні усіх доказів, які мають істотне значення для правильного вирішення спору, оскільки це є суб'єктивною думкою відповідача та не зумовлює необхідність продовження розгляду справи за правилами загального позовного провадження.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що клопотання представника позивача про розгляд справи за правилами загального позовного провадження задоволенню не підлягає.

Керуючись статтями 12, 248, 256, 257, 262 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

У задоволенні клопотання представника позивача про розгляд за правилами загального позовного провадження адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Тернопільське районне управління поліції Головного управління Національної поліції в Тернопільській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії відмовити.

Копію ухвали направити учасникам справи.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не може бути оскаржена окремо від рішення суду.

Повний текст ухвали виготовлено і підписано 28 листопада 2025 року.

Головуючий суддя Юзьків М.І.