Справа № 500/4795/25
28 листопада 2025 рокум.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Баб'юка П.М., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Люкс-Трейд Комерц" до Тернопільської митниці про визнання протиправним та скасування рішення,-
Товариство з обмеженою відповідальністю "Люкс-Трейд Комерц" звернулося до Тернопільського окружного адміністративного суду із позовом до Тернопільської митниці, в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення про коригування митної вартості №UA43030/2025/000012/2 від 14.03.2025.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що 02 січня 2025 року між Товариством з обмеженою відповідальністю "Люкс-Трейд Комерц", Покупцем та Компанією VKO TOBACCO & CIGARETTES TRADING CO LLC, Постачальником, було укладено Договір поставки №01/25 на поставку тютюнової сировини і матеріалів для виробництва тютюнової продукції.
Між Покупцем та Постачальником було укладено специфікацію №10 від 10.03.2025 року за якою поставляється Тютюн необроблений FTZ стріпсований (урожай 2024 року) у кількості 21600,00 кг. У даній специфікації Сторони погодили умови поставки, а саме: DAP, Кам'янець-Подільський, Україна, відповідно до Правил Інкотермс 2010.
Постачальником було виставлено рахунок №00INV25-0000010 від 10.03.2025 на Товар у загальному розмірі 84240,00 Євро (3,90 Євро/кг).
Позивач 14 березня 2025 року подав до відповідача електронну митну декларацію №25UA403030002918U3, для здійснення митного оформлення товару, до якої долучені документи, на підтвердження заявленої митної вартості, відповідно до ч. 2 ст. 53 МК України, однак після консультацій митний орган прийняв рішення про коригування митної вартості товарів №UA43030/2025/000012/2 від 14.03.2025, що слугувало підставою для звернення до суду із даним позовом.
Ухвалою судді від 26.08.2025, після усунення недоліків, позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі. Постановлено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
08.09.2025 до суду від Тернопільської митниці надійшов відзив на позовну заяву, в якому представник просить відмовити в задоволенні позовних вимог та вказує, що під час здійснення митного контролю за МД № 25UA403030002918U3 від 14.03.2025 митницею було опрацьовано інформацію, що міститься у наданих до митного оформлення товаросупровідних документах, за результатами опрацювання якої виявлено наступне:
1. між ТОВ "Люкс-Трейд Комерц" (код ЄДРПОУ 44579896) "Покупець" та Компанією VKO TOBACCO & CIGARETTES TRADING CO LLC "Продавець", що зареєстрована в Об'єднаних Арабських Еміратах укладено контракт від 02.01.2025 № 01/25, згідно пункту 4.1.3 Продавець повинен надати такі документи, зокрема, е-АТ (акцизний документ), який до митного оформлення не поданий;
2. відповідно до специфікації 10 до вищевказаного договору умови поставки DAP Kamianets-Podilskyi, а в інвойсі № 1000000465 від 04.03.2025 вказано умову поставки CPT Kamianets-Podilskyi;
3. у копії митної декларації країни відправлення зазначені умови поставки CPT, хоча заявлені декларантом - DAP;
4. пункт 3, підпункт 3.2 контракту № 01/25 від 02.01.2025 передбачає наявність проформи рахунку, який не був поданий до митного оформлення.
Таким чином, на переконання представника, з наведеного вище вбачається, що у поданих до митного оформлення разом із митною декларацією документах наявні розбіжності та невідповідності, які мають вплив на правильність визначення митної вартості, а також наявні ризики декларування недостовірних відомостей щодо митної вартості товарів.
Ухвалою суду від 10.09.2025 відмовлено у задоволенні клопотання представника Тернопільської митниці від 08.09.2025 про розгляд справи у судовому засіданні із повідомленням сторін.
Дослідивши письмові докази та перевіривши доводи, викладені у позові, суд встановив такі обставини.
На виконання зовнішньоекономічного контракту № 01/25 від 02.01.2025, укладеного між компанією "VKO TOBACCO & CIGARETTES TRADING CO LLC," (ОАЕ) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Люкс-Трейд Комерц" (Україна), згідно із рахунками-фактурами (інвойсами) №00INV25-0000010 від 10.03.2025 та №1000000465 від 04.03.2025, позивачем на митну територію України ввезено товар.
14 березня 2025 року уповноваженою особою позивача, було подано до митного оформлення митну декларацію типу ІМ40ДЕ № 25UA403030002918U3, у графі 31 якої заявлено до митного оформлення наступний товар: "Тютюнова сировина. Тютюн з частково або повністю видаленою середньою жилкою, теплового сушіння. Необроблений FTZ тютюн стріпсований у вигляді окремих листових пластин без середньої жилки від світло-жовтого до світло-коричневого кольору врожаю 2024р.- загальною вагою нетто 21600 кг 108 картонних коробок. Торгова марка: Немає даних; Виробник: MAGEFA GROWERS LIMITED; Країна виробництва TZ;".
До даної митної декларації, як вбачається матеріалів справи та із інформації, що міститься в гр. 44 МД, уповноваженою особою позивача до митного оформлення були подані наступні документи:
сертифікат якості №б/н від 04.03.2025;
пакувальний лист № б/н від 10.03.2025;
рахунок-фактура (інвойс) № 00INV25-0000010 від 10.03.2025;
рахунок-фактура (інвойс) № 1000000465 від 04.03.2025;
автотранспортна накладна № б/н від 10.03.2025;
фітосанітарний сертифікат № EU/BG/1606628 від 04.03.2025;
сертифікат про походження товару (Certificate of origin) №0000260533 від 10.03.2025;
висновок за результатами дослідження експертного підрозділу Центрального митного управління лабораторних досліджень та експертної роботи №1420003400¬0074 від 12.02.2025;
зовнішньоекономічний договір (контракт) купівлі-продажу товарів (крім позначеного кодом 4104), подання якого для митного оформлення не супроводжується поданням пов'язаних з ним посередницьких (зовнішньоекономічних та/або внутрішніх) договорів № 01/25 від 02.01.2025;
доповнення до зовнішньоекономічного договору (контракту) №10 від 10.03.2025;
договір про надання послуг митного брокера № 23012025 від 23.01.2025;
ліцензія на право виробництва тютюнових виробів №990111202400003 від 09.08.2024;
інформація про позитивні результати державних видів контролю при застосуванні Порядку інформаційного обміну між органами доходів і зборів, іншими державними органами та підприємствами за принципом "єдиного вікна" з використанням електронних засобів передачі інформації (в якості відомостей про документ зазначається ідентифікатор справи, зґенерований інформаційною системою та переданий декларанту в автоматичному режимі) № 12601083;
інші некласифіковані документи - Гарантійний лист ЛК-10//2025 від 10.03.2025;
інші некласифіковані документи - Довіреність №01/03/2025 - ЛТК від 10.03.2025;
інші некласифіковані документи - Сертифікат фумігації №03 від 24.02.2025;
копія митної декларації країни відправлення №25BG003009A05542B0 від 10.03.2025.
Під час автоматизованого контролю із застосуванням системи управління ризиками відповідно до Порядку здійснення аналізу та оцінки ризиків, розроблення і реалізації заходів з управління ризиками для визначення форм та обсягів митного контролю, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.07.2015 № 684, автоматизованою системою митного оформлення "Інспектор" (надалі - АСМО "Інспектор") було згенеровано форми митного контролю:
"000 Інформаційне повідомлення";
"105-2 Здійснення контролю правильності визначення митної вартості товарів підрозділом митного оформлення";
"106-2 Витребування документів, необхідних для підтвердження заявленої митної вартості товарів";
"202-1 Проведення часткового огляду - з розкриттям до 20 відсотків пакувальних місць і вибірковим обстеженням транспортного засобу, з метою перевірки відповідності кількості та опису товарів і транспортних засобів даним, зазначеним у митній декларації та інших документах, поданих до митного оформлення";
"911-1 Здійснення фото- та/або відеофіксації виконання митних формальностей".
Також, АСМО "Інспектор" посадовій особі підрозділу митного оформлення визначено перелік необхідних до виконання митних процедур:
"За участі фізичної особи (гр. 54 МД) наявні протоколи про порушення митних правил. Розглянути питання щодо посилення митного контролю з метою недопущення повторних порушень
Учасник ЗЕД Товариство з обмеженою відповідальністю "Люкс-Трейд Комерц" (гр.9 МД, код ЄДРПОУ 44579896) недавно взятий на облік.
Зверніть увагу, до Закону України "Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров'я населення" від 22 вересня 2005 року № 2899-IVвнесено зміни щодо встановлення заборони імпорту для реалізації на території України окремих тютюнових виробів (детальніше - див, статтю 10 відповідного Закону.
Перелік індикаторів ризику: пункт 3.3.4 можливо заниження митної вартості товару.
Перелік індикаторів ризику: пункт 3.1.1, 3.1.8 можливо не правильна класифікація".
Митницею було направлено уповноваженій особі декларанта електронними повідомленнями вимогу на надання додаткових документів наступного змісту:
"Оцінюваний товар постачається на підставі зовнішньоекономічного договору № 01/25 від 02.01.2025. Відповідно до специфікації 1 до вищевказаного договору умови поставки DAP Kamianets-Podilskyi, а в інвойсі № 1000000465 від 04.03.2025 вказано умову поставки CPT Kamianets-Podilskvi. Також у митниці наявна інформація стосовно того, що митна вартість заявленого Вами товару майже в 2 рази і більше, менша ніж митна вартість подібних товарів вже оформлених митними органами України, зокрема: МД від 13.08.2024 № UA806070/2024/005281 - 9,03 EUR/кг; МД від 13.08.2024 № UA806070/2024/005282 - 10,09 EUR/кг.; МД від 20.09.2024 № UA806070/2024/006201 - 9,03 EUR/кг.; МД від 13.02.2024 № UA806070/2024/000903 - 8,14 EUR/кг., МД від 26.10.2023 № UA806070/2023/005631 - 7,47 EUR/кг.
Тому, відповідно до встановлених вищезазначених розбіжностей, прошу надати додаткові документи, які підтверджують числове значення складової митної вартості товару згідно вимог частин 2, 3, 4 та 6 статті 53 Митного кодексу України від 13 березня 2012 року N 4495-VI, а саме:
договір (угоду, контракт) із третіми особами, пов'язаний з договором (угодою, контрактом) про поставку товарів, митна вартість яких визначається;
рахунки про здійснення платежів третім особам на користь продавця, якщо такі платежі здійснюються за умовами, визначеними договором угодою, контрактом);
рахунки про сплату комісійних, посередницьких послуг, пов'язаних із виконанням умов договору (угоди, контракту);
виписку з бухгалтерської документації;
- каталоги, специфікації, прейскуранти (прайс-листи) виробника товару;
висновки про якісні та вартісні характеристики товарів, підготовлені спеціалізованими експертними організаціями, та/або інформація біржових організацій про вартість товару або сировини;
довідкову інформацію щодо вартості у країні-експортері товарів, що є ідентичними та/або подібними (аналогічними) оцінюваним товарам;
розрахунок ціни (калькуляцію з розбивкою на вартість товару та витрати на доставку транспортного засобу).
Декларант або уповноважена ним особа на письмову вимогу митного органу зобов'язані протягом 10 календарних днів надати додаткові документи.".
Листом від 14.03.2025 декларант повідомив митницю про те, що усі додаткові документи надані в повному обсязі і просить прийняти рішення і оформити митну декларацію.
За результатами здійснення контролю правильності визначення заявленої декларантом митної вартості товарів посадовою особою митниці прийнято рішення про коригування митної вартості товарів №UA403030/2025/000012/2 від 14.03.2025, у гр. 33 якого серед іншого зазначено: "За результатом проведеної консультації з декларантом, відповідно до положень частини 4 ст.57 МКУ, дійшли згоди про неможливість визначення митної вартості згідно з положеннями статей 59¬63 МКУ. Митна вартість товарів визначена за резервним методом визначення митної вартості згідно ст.64 МКУ. За основу для обрахунку митної вартості товару взято інформацію щодо визнаної митної вартості товару згідно митного оформлення, яке вже здійснено за ЕМД від 04.10.2023 UA806070/2023/005019 на рівні 7,47 дол. США/кг. (6,8934 Євро/кг. на день подання митної декларації). Коригування на обсяг партії та комерційні рівні не проводилось.".
Не погоджуючись із вказани рішенням, вважаючи його протиправним, позивач звернувся до суду із даним позовом.
Визначаючись щодо позовних вимог, суд виходить з того, що відповідно до частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України № 2747-IV від 06.07.2005 (далі - КАС України) у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Засади державної митної справи, зокрема, процедури митного контролю та митного оформлення товарів, що переміщуються через митний кордон України, умови та порядок справляння митних платежів, визначаються Митним кодексом України та іншими законами України.
Митною вартістю товарів, які переміщуються через митний кордон України, відповідно до статті 49 МК України, є вартість товарів, що використовується для митних цілей, яка базується на ціні, що фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари.
Згідно із частиною першою статті 51 МК України митна вартість товарів, які переміщуються через митний кордон України, визначається декларантом відповідно до норм цього Кодексу.
Статтею 57 МК України встановлено, що визначення митної вартості товарів, які ввозяться в Україну відповідно до митного режиму імпорту, здійснюється за такими методами: 1) основний - за ціною договору (контракту) щодо товарів, які імпортуються (вартість операції); 2) другорядні: а) за ціною договору щодо ідентичних товарів; б) за ціною договору щодо подібних (аналогічних) товарів; в) на основі віднімання вартості; г) на основі додавання вартості (обчислена вартість); ґ) резервний.
Декларант або уповноважена ним особа, які заявляють митну вартість товару, зобов'язані, зокрема, подавати митному органу достовірні відомості про визначення митної вартості, які повинні базуватися на об'єктивних, документально підтверджених даних, що піддаються обчисленню (частина друга статті 52 МК України).
Як визначено частинами першою, другою статті 54 МК України, контроль правильності визначення митної вартості товарів здійснюється митним органом під час проведення митного контролю і митного оформлення шляхом перевірки числового значення заявленої митної вартості. Контроль правильності визначення митної вартості товарів за основним методом - за ціною договору (контракту) щодо товарів, які ввозяться на митну територію України відповідно до митного режиму імпорту (вартість операції), здійснюється митним органом шляхом перевірки розрахунку, здійсненого декларантом, за відсутності застережень щодо застосування цього методу, визначених у частині першій статті 58 цього Кодексу.
За результатами здійснення контролю правильності визначення митної вартості товарів митний орган визнає заявлену декларантом або уповноваженою ним особою митну вартість чи приймає письмове рішення про її коригування відповідно до положень статті 55 цього Кодексу (частина третя статті 54 МК України).
Відповідно до пункту 1 частини четвертої статті 54 МК України митний орган під час здійснення контролю правильності визначення митної вартості товарів зобов'язаний здійснювати контроль заявленої декларантом або уповноваженою ним особою митної вартості товарів шляхом перевірки числового значення заявленої митної вартості, наявності в поданих зазначеними особами документах усіх відомостей, що підтверджують числові значення складових митної вартості товарів, чи відомостей щодо ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари.
Митний орган може відмовити у митному оформленні товарів за заявленою декларантом або уповноваженою ним особою митною вартістю виключно за наявності обґрунтованих підстав вважати, що заявлено неповні та/або недостовірні відомості про митну вартість товарів, у тому числі невірно визначено митну вартість товарів, у разі: невірно проведеного декларантом або уповноваженою ним особою розрахунку митної вартості; неподання декларантом або уповноваженою ним особою документів згідно з переліком та відповідно до умов, зазначених у частинах другій - четвертій статті 53 цього Кодексу, або відсутності у цих документах всіх відомостей, що підтверджують числові значення складових митної вартості товарів, чи відомостей щодо ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари; невідповідності обраного декларантом або уповноваженою ним особою методу визначення митної вартості товару умовам, наведеним у главі 9 цього Кодексу; надходження до митного органу документально підтвердженої офіційної інформації митних органів інших країн щодо недостовірності заявленої митної вартості (частина шоста статті 54 МК України).
Наведені норми МК України вказують на те, що законодавець запропонував таку конструкцію регулювання митних відносин, якою визначається правильність визначення митної вартості декларантом, у випадку, якщо не доведено інше.
Відповідно до статті 53 МК України у випадках, передбачених цим Кодексом, одночасно з митною декларацією декларант подає митному органу документи, що підтверджують заявлену митну вартість товарів і обраний метод її визначення.
Документами, які підтверджують митну вартість товарів, є: 1) декларація митної вартості, що подається у випадках, визначених у частинах п'ятій і шостій статті 52 цього Кодексу, та документи, що підтверджують числові значення складових митної вартості, на підставі яких проводився розрахунок митної вартості; 2) зовнішньоекономічний договір (контракт) або документ, який його замінює, та додатки до нього у разі їх наявності; 3) рахунок-фактура (інвойс) або рахунок-проформа (якщо товар не є об'єктом купівлі-продажу); 4) якщо рахунок сплачено, - банківські платіжні документи, що стосуються оцінюваного товару; 5) за наявності - інші платіжні та/або бухгалтерські документи, що підтверджують вартість товару та містять реквізити, необхідні для ідентифікації ввезеного товару; 6) транспортні (перевізні) документи, якщо за умовами поставки витрати на транспортування не включені у вартість товару, а також документи, що містять відомості про вартість перевезення оцінюваних товарів; 7) ліцензія, якщо імпорт товару підлягає ліцензуванню; 8) якщо здійснювалося страхування, - страхові документи, а також документи, що містять відомості про вартість страхування (частина друга статті 53 МК України).
У частині третій статті 53 МК України визначено, що у разі якщо документи, зазначені у частині другій цієї статті, містять розбіжності, наявні ознаки підробки або не містять всіх відомостей, що підтверджують числові значення складових митної вартості товарів, чи відомостей щодо ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари, декларант або уповноважена ним особа на письмову вимогу митного органу зобов'язані протягом 10 календарних днів надати (за наявності) такі додаткові документи: 1) договір (угоду, контракт) із третіми особами, пов'язаний з договором (угодою, контрактом) про поставку товарів, митна вартість яких визначається; 2) рахунки про здійснення платежів третім особам на користь продавця, якщо такі платежі здійснюються за умовами, визначеними договором (угодою, контрактом); 3) рахунки про сплату комісійних, посередницьких послуг, пов'язаних із виконанням умов договору (угоди, контракту); 4) виписку з бухгалтерської документації; 5) ліцензійний чи авторський договір покупця, що стосується оцінюваних товарів та є умовою продажу оцінюваних товарів; 6) каталоги, специфікації, прейскуранти (прайс-листи) виробника товару; 7) копію митної декларації країни відправлення; 8) висновки про якісні та вартісні характеристики товарів, підготовлені спеціалізованими експертними організаціями, та/або інформація біржових організацій про вартість товару або сировини.
Із наведених положень слідує, що митний орган має право відійти від наведених вище законодавчих обмежень, пов'язаних з перевіркою основного переліку документів, які підтверджують митну вартість товарів, та витребувати від декларанта додаткові документи за наявності хоча б однієї з таких підстав: 1) наявність розбіжностей у документах; 2) наявність ознак підробки документів; 3) відсутність у документах усіх відомостей, що підтверджують числові значення складових митної вартості товарів, чи відомостей щодо ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари.
У пункті 2 частини п'ятої статті 54 МК України передбачено, що митний орган має право письмово запитувати від декларанта або уповноваженої ним особи встановлені статтею 53 цього Кодексу додаткові документи та відомості лише у випадках, встановлених цим Кодексом.
Отже, праву митного органу на витребування додаткових документів передує його обов'язок належним чином обґрунтувати наявність підстав вважати та належним чином обґрунтувати причини, з яких митна вартість не може бути перевірена на підставі документів, наданих декларантом разом із митною декларацією.
Окрім цього, системний аналіз наведених правових норм вказує на те, що митні органи мають право витребувати додаткові документи на підтвердження задекларованої митної вартості у випадку наявності обґрунтованих сумнівів у достовірності поданих декларантом відомостей, що є обов'язковою обставиною, з якою закон пов'язує можливість витребування додаткових документів у декларанта та надає митниці право вчиняти наступні дії, спрямовані на визначення дійсної митної вартості товарів. Разом з тим, витребувати необхідно ті документи, які дають можливість пересвідчитись у правильності чи помилковості задекларованої митної вартості, а не всі, які передбачені статтею 53 МК України. Ненадання повного переліку витребуваних документів може бути підставою для визначення митної вартості не за першим методом лише тоді, коли подані документи є недостатніми чи такими, що у своїй сукупності не спростовують сумнів у достовірності наданої інформації.
Відповідно до частини п'ятої статті 58 МК України ціна, що була фактично сплачена або підлягає сплаті, - це загальна сума всіх платежів, які були здійснені або повинні бути здійснені покупцем оцінюваних товарів продавцю або на користь продавця через третіх осіб та/або на пов'язаних із продавцем осіб для виконання зобов'язань продавця. Перелік витрат, які додаються при визначенні митної вартості до ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за оцінювані товари (складові митної вартості), якщо вони не включалися до ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті, визначено у частині десятій статті 58 МК України.
Як обумовлено частиною третьою статті 57 МК України, кожний наступний метод застосовується лише у разі, якщо митна вартість товарів не може бути визначена шляхом застосування попереднього методу відповідно до норм цього Кодексу.
За правилами, встановленими частинами четвертою-восьмою статті 57 МК України застосуванню другорядних методів передує процедура консультацій між митним органом та декларантом з метою визначення основи вартості згідно з положеннями статей 59 і 60 цього Кодексу. Під час таких консультацій митний орган та декларант можуть здійснити обмін наявною у кожного з них інформацією за умови додержання вимог щодо її конфіденційності.
У разі неможливості визначення митної вартості товарів згідно з положеннями статей 59 і 60 цього Кодексу за основу для її визначення може братися або ціна, за якою ідентичні або подібні (аналогічні) товари були продані в Україні не пов'язаному із продавцем покупцю відповідно до статті 62 цього Кодексу, або вартість товарів, обчислена відповідно до статті 63 цього Кодексу.
При цьому кожний наступний метод застосовується, якщо митна вартість товарів не може бути визначена шляхом застосування попереднього методу.
Методи на основі віднімання та додавання вартості (обчислена вартість) можуть застосовуватися у будь-якій послідовності на прохання декларанта або уповноваженої ним особи.
У разі якщо неможливо застосувати жоден із зазначених методів, митна вартість визначається за резервним методом відповідно до вимог, встановлених статтею 64 цього Кодексу.
Судом встановлено, що декларант позивача для підтвердження заявленої митної вартості імпортованого товару подав до митного органу ряд документів та застосував перший метод визначення митної вартості - за ціною договору.
Разом з тим, вирішуючи спір по суті, суд приймає до уваги, що відповідачем здійснювалась процедура письмових консультацій між митним органом та декларантом з метою обґрунтованого вибору підстав та методу для визначення митної вартості товару відповідно до вимог статей 59 і 60 Митного кодексу України.
Як встановлено судом, подані декларантом позивача до митного оформлення документи - інвойси № 1000000465 від 04.03.2025, № 00INV25-0000010 від 10.03.2025, за назвою і змістом відповідають вимогам пункту 3 частини другої статті 53 МК України.
На виконання пункту 2 частини другої статті 53 МК України позивачем представлено договір поставки № 01/25 від 02.01.2025 та доповнення до нього №10 від 10.03.2025.
Також, митному органу представлено: сертифікат якості №б/н від 04.03.2025; пакувальний лист № б/н від 10.03.2025; автотранспортна накладна № б/н від 10.03.2025; фітосанітарний сертифікат № EU/BG/1606628 від 04.03.2025; сертифікат про походження товару (Certificate of origin) №0000260533 від 10.03.2025; висновок за результатами дослідження експертного підрозділу Центрального митного управління лабораторних досліджень та експертної роботи №1420003400-0074 від 12.02.2025; договір про надання послуг митного брокера № 23012025 від 23.01.2025; ліцензія на право виробництва тютюнових виробів №990111202400003 від 09.08.2024; інформація про позитивні результати державних видів контролю при застосуванні Порядку інформаційного обміну між органами доходів і зборів, іншими державними органами та підприємствами за принципом "єдиного вікна" з використанням електронних засобів передачі інформації (в якості відомостей про документ зазначається ідентифікатор справи, зґенерований інформаційною системою та переданий декларанту в автоматичному режимі) № 12601083; інші некласифіковані документи - Гарантійний лист ЛК-10//2025 від 10.03.2025; інші некласифіковані документи - Довіреність №01/03/2025 - ЛТК від 10.03.2025; інші некласифіковані документи - Сертифікат фумігації №03 від 24.02.2025; копія митної декларації країни відправлення №25BG003009A05542B0 від 10.03.2025.
Дослідивши подані декларантом згідно із частиною другою статті 53 МК України наявні у нього документи, які подавалися із митними деклараціями, а також додатково подані документи, суд дійшов висновку, що такі документально підтверджують складові митної вартості, які є обов'язковими при її обчисленні, а сумніви митного органу щодо заявленої митної вартості є безпідставними.
Відповідач в оскаржуваному рішенні посилається на те, що позивачем не подано е-АТ (акцизний документ), який передбачений у п. 4.1.3. Договору.
Щодо наведеного суд зазначає, що відповідно до чинного законодавства України, акцизний електронний документ складається економічним оператором виключно на активовані електронні марки акцизного податку (п. 13 Порядку складання акцизного електронного документа, затвердженого постановою Кабінету міністрів України, від 04.10.2024 №1144).
Відповідно до специфікації №10 від 10.031.2025 до Договору поставки №01/25 від 02.01.2025 та поданої до митного оформлення декларації №25UA403030002918U3 здійснювалась поставка тютюнової сировини.
Операції з ввезення на митну територію України тютюнової сировини здійснюють суб'єкти господарювання за наявності ліцензії на право виробництва тютюнових виробів, яка надавалась до митного оформлення.
Розмитнення тютюнової сировини здійснюється позивачем з преференцією відповідно до пп. 213.3 ст. 213 ПК України: операції з підакцизними товарами, які звільняються від оподаткування: ввезення на митну територію України підакцизних товарів (продукції), що використовуються як сировина для виробництва підакцизних товарів (продукції, у тому числі сировини), за умови подальшого виготовлення з такої сировини інших підакцизних товарів (продукції, у тому числі сировини), які реалізуються на митній території України або на експорт, або вивезення за межі митної території України невикористаної у виробництві сировини, та пред'явлення контролюючому органу ліцензії на право виробництва алкогольних напоїв або тютюнових виробів. Ця норма не поширюється на операції з ввезення пального.
Заявлену преференцію відображено у розділі 36 митної декларації із зазначенням коду 000130000, яка передбачає звільнення від акцизного податку.
Враховуючи означене, е-АТ (акцизний документ) щодо поставленого товару не оформлюється, оскільки розмитненню підлягала саме тютюнова сировина, а не тютюнові вироби, які підлягають маркуванню акцизними марками.
Також в оскаржуваному рішенні відповідач зазначає, що відповідно до Специфікації №10 умови поставки DAP, Кам'янець-Подільський, Україна, а в інвойсі №1000000465 від 04.03.2025 р. вказано умови поставки СРТ, Кам'янець-Подільський. Також, Відповідач зазначає, що у копії митної декларації країни відправлення зазначені умови поставки СРТ, хоча заявлені декларантом - DAP.
Як слідує із матеріалів справи, вищевказані документи створені у господарських відносинах між різними суб'єктами господарювання.
Так, VKO TOBACCO & CIGARETTES TRADING CO LLC до того як реалізував тютюнову сировину позивачу, придбав її у компанії GLOBAL TOBACCO Ltd.
Постачальником товару було надано позивачу копію інвойсу від GLOBAL TOBACCO Ltd. №1000000465 від 04.03.2025 до VKO TOBACCO & CIGARETTES TRADING CO LLC, та враховуючи отримання такого інвойсу (інших сторін), позивачем і було надано його відповідачу на виконання вимог п. 5 ч. 2 ст. 53 МК України, для підтвердження митної вартості.
Суд зауважує, що у даному інвойсі позивач зазначений як вантажоодержувач товару.
Зазначений товар поставлявся на умовах укладеного Договору поставки №01/25 від 02.01.2025 між позивачем та Компанією VKO TOBACCO & CIGARETTES TRADING CO LLC, і відповідно до цього Договору було укладено специфікацію з зазначенням умов поставки - DAP, Кам'янець-Подільський, Україна.
В подальшому, VKO TOBACCO & CIGARETTES TRADING CO LLC, на підставі укладеного з позивачем Договору та специфікації, виставила рахунок №00INV25-0000010 від 10.03.2025, у якому відображаються погоджені Сторонами умови поставки - DAP, Кам'янець-Подільський, Україна. Виставлений рахунок відповідає умовам як чинного законодавства України так і міжнародному. У рахунку зазначено, в тому числі і вантажовідправника товару - GLOBAL TOBACCO Ltd.
Митна декларація країни відправлення №25BG003009A05542B0 заповнювалась вантажовідправником Товару GLOBAL TOBACCO Ltd. у відповідності до підписаних документів та договірних відносин з VKO TOBACCO & CIGARETTES TRADING CO LLC, що підтверджується інвойсом №1000000465 від 04.03.2025 та умови поставки "СРТ" визначались виключно домовленістю між цими сторонами і жодним чином не відносяться до взаємовідносин позивача з VKO TOBACCO & CIGARETTES TRADING CO LLC.
Позивач отримав копію митної декларації країни відправлення №25BG003009A05542B0 від VKO TOBACCO & CIGARETTES TRADING CO LLC для подання у митні органи на території України для підтвердження ціни на Товар.
Відповідно, даний Товар отриманий у відповідності до укладених та підписаних документів з Компанією VKO TOBACCO & CIGARETTES TRADING CO LLC, всі інші документи надані саме на підтвердження ціни виключно за даним Договором.
Також в оскаржуваному рішенні відповідач вказує на те, що п. 3, п.п. 3.2. Договору поставки №01/25 від 02.01.2025 передбачає наявність проформи рахунку, який не був поданий до митного оформлення.
Щодо наведеного суд зазначає, що відповідно до п. 3.2. Договору поставки №01/25 від 02 січня 2025 року оплата Товару може бути здійснена у будь-якій сумі, що еквівалентна ціні Товару, що зазначена у Специфікації та рахунку (проформі рахунку) у доларах США або Євро.
Також, згідно умов Договору поставки №01/25 від 02 січня 2025 року оплата поставленого товару здійснюється протягом 365 календарних днів з моменту поставки товару.
Отже, відповідно, за умовами Договору сторони домовились про відстрочення платежу і дане є виключно домовленістю між сторонами, залежить від конкретних умов поставки, та не має жодного відношення до визначення митної вартості в даному випадку.
Тому до митного оформлення були подані саме рахунок на оплату продукції, оскільки станом на дату оформлення митної декларації, оплата по виставленому рахунку не проводилась.
Суд зазначає, що митний орган при здійсненні контролю за правильністю визначення митної вартості зобов'язаний перевірити складові числового значення митної вартості, правильність розрахунку, здійсненого декларантом, упевнитись в достовірності та точності заяв, документів чи розрахунків, поданих декларантом, а також відсутності обмежень для визначення митної вартості за ціною договору, наведених у статті 58 МК України (у разі визначення декларантом митної вартості імпортованого товару за першим методом).
При цьому, митний орган має право відійти від наведених вище законодавчих обмежень, пов'язаних з перевіркою основного переліку документів, які підтверджують митну вартість товарів, та витребувати від декларанта додаткові документи лише у тому випадку, якщо надані декларантом документи містять розбіжності, наявні ознаки підробки або ці документи не містять всіх відомостей, що підтверджують числові значення складових митної вартості товарів, чи відомостей щодо ціни, або ж у разі якщо митний орган має обґрунтовані підстави вважати, що існуючий взаємозв'язок між продавцем і покупцем вплинув на заявлену декларантом митну вартість.
Водночас, приписи вказаних статей зобов'язують митний орган зазначити конкретні обставини, які викликали відповідні сумніви, причини неможливості їх перевірки на підставі наданих декларантом документів, а також обґрунтувати необхідність перевірки спірних відомостей та зазначити документи, надання яких зможе усунути сумніви у їх достовірності.
Аналогічна позиція викладена Верховним Судом у постанові від 18.09.2020 у справі №815/4686/16.
Відповідачем не взято до уваги приписи ст.8 МК України, якою передбачено принцип презумпції невинуватості. Декларантом не було допущено систематичних порушень, а помилка суто механічна та її допущення не впливає на числове визначення митної вартості товару заявленого до митного оформлення. Крім того, відповідачем не доведено ознак підробки в зазначених документах.
За таких обставин, суд вважає, що відповідач не довів необхідність витребування у позивача додаткових документів для підтвердження митної вартості за обраним декларантом методом її визначення. Крім того, ні в спірному рішенні, ні у відзиві на позов відповідач не наводить конкретних числових значень складових митної вартості, які не підтвердженні документально.
Також слід зазначити, що різниця між вартістю товару, задекларованого особою, та вартістю товарів, що розмитнювались цією чи іншими особами у попередніх періодах, не свідчить про наявність порушень з боку декларанта і не є підставою для автоматичного збільшення митної вартості товару до показників бази даних Держмитслужби.
Отже, встановлені судом обставини дають підстави для висновку, що сумніви відповідача щодо складових митної вартості імпортованого товару ґрунтуються виключно на його припущеннях, а не на достовірних відомостях. На підставі досліджених письмових доказів суд вважає, що використані декларантом відомості підтверджені документально та визначені кількісно; їх достовірність не спростована відомостями від компетентних органів інших країн щодо не підтвердження обставин відчуження позивачу продавцем-нерезидентом товару, або що видані позивачу документи є фіктивними, недійсними.
Відповідно до частини першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За таких обставин позовні вимоги позивача про визнання протиправними та скасування рішення про коригування митної вартості товарів №UA43030/2025/000012/2 від 14.03.2025.
За загальним правилом, що випливає з принципу змагальності, кожна сторона повинна подати докази на підтвердження обставин, на які вона посилається, або на спростування обставин, про які стверджує інша сторона.
Відповідно до частини другої статті 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Системно проаналізувавши приписи законодавства України, що були чинними на момент виникнення спірних правовідносин між сторонами, зважаючи на взаємний та достатній зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Як слідує з матеріалів справи, що позивачем при зверненні з адміністративним позовом до суду було сплачено судовий збір у розмірі 7402,10 грн.
Оскільки позовні вимоги позивача задоволено в повному обсязі, та на користь позивача, за рахунок бюджетних асигнувань відповідача, підлягають стягненню понесені позивачем судові витрати у вигляді сплаченого судового збору.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
Визнати протиправним та скасувати рішення про коригування митної вартості товарів №UA43030/2025/000012/2 від 14.03.2025.
Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Люкс-Трейд Комерц" за рахунок бюджетних асигнувань Тернопільської митниці судові витрати зі сплати судового збору на суму 7402 (сім тисяч чотириста дві) грн 10 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до частини першої статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Згідно із статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повне судове рішення складено 28 листопада 2025 року.
Реквізити учасників справи:
позивач:
- Товариство з обмеженою відповідальністю "Люкс-Трейд Комерц" (місцезнаходження: вул. Михайла Грушевського, 49, оф.208, м. Дніпро, Дніпровський р-н, Дніпропетровська обл., 49069, код ЄДРПОУ 44579896);
відповідач:
- Тернопільська митниця (місцезнаходження: вул. Текстильна, 38, м. Тернопіль, Тернопільська обл., Тернопільський р-н, 46004, код ЄДРПОУ 43985576).
Головуючий суддя Баб'юк П.М.