Справа № 420/15848/25
28 листопада 2025 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд під головуванням судді Андрухіва В.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні справу за позовною заявою ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому просить:
- Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо не внесення змін до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг» щодо не виключення з військового обліку стосовно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2
- Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_1 внести відомості до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг» про виключення з військового обліку ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , відповідно до запису від 31.05.2022 року на стор.27 військового квитка НОМЕР_1 .
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що в 2022 році у зв'язку із значним погіршенням стану здоров'я позивач - ОСОБА_1 пройшов медичний огляд Військово-лікарською комісією, згідно висновку якої встановлено, що він непридатний до військової служби із виключенням з військового обліку згідно гр. II ст.13б, 38б, 46а, 67б розкладу хвороб, наказ МО України 2008 рік, № 402. На підставі вищевикладеного 31.05.2022 року до військового квитка серія НОМЕР_1 було внесено запис про виключення з військового обліку військовозобов'язаних згідно п.3 ч.6 ст.37 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу». В 2024 році відбулись зміни мобілізаційного законодавства, згідно яких відомості в паперовому військово-обліковому документі повинні співпадати з відомостями в реєстрі «Оберіг». Водночас, після того як Міноборони презентовано додаток "РЕЗЕРВ +", ОСОБА_1 встановив цей додаток, пройшов всі етапи реєстрації та отримав інформацію про зняття з обліку, що підтверджується витягом з додатку Резерв + від 04.09.2024. Але в березні 2025 року, після чергового оновлення додатку Резерв+ позивачу надійшло повідомлення про «ПОРУШЕННЯ ПРАВИЛ ВІЙСЬКОВОГО ОБЛІКУ», що не відповідає дійсним обставинам справи, а саме інформації, що зазначена в військовому квитку позивача серія НОМЕР_1 , а саме: в додатку та Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг» не міститься інформація щодо виключення позивача з військового обліку за результатами ВЛК №6/123 від 31.05.2022.
Ухвалою від 25.05.2025 року прийнято до розгляду вказану позовну заяву та відкрито провадження у справі. Ухвалено розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
Відповідач відзив на адміністративний позов не подав.
Відповідно до ч.6 ст.162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Дослідивши в письмовому провадженні наявні в матеріалах справи докази, суд встановив такі обставини.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 пройшов медичний огляд Військово-лікарською комісію ІНФОРМАЦІЯ_1 , згідно висновку №6/123 від 31.05.2022 року якої встановлено, що він непридатний до військової служби із виключенням з військового обліку згідно наказу МО України № 402 від 14.08.2008 року та на підставі ст. 46а, 38б, 13б, 67б графи ІІ Розкладу хвороб (а.с. 16).
31.05.2022 року до військового квитка ОСОБА_1 серії НОМЕР_1 було внесено запис про виключення з військового обліку військовозобов'язаних згідно п. 3 ч.6 ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» (а.с.11-15).
Представником позивача направлено заяву до ІНФОРМАЦІЯ_1 про внесення достовірних даних до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які зазначені у військовому квитку ОСОБА_1 РНОКПП НОМЕР_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , а саме: внесення відомостей про виключення з військового обліку відповідно до запису від 31.05.2022 року на стор. 27 військового квитка НОМЕР_1 . До заяви додано копія військового квитка НОМЕР_1 , копія довідки Військово-лікарської комісії №6/123, копія трудової книжки ОСОБА_1 з підтвердженням про звільнення зі служби в Національній поліції України з 10.09.2020 року.
05.05.2025 року листом № 2/1579 ІНФОРМАЦІЯ_1 за результатами розгляду заяви представника позивача повідомлено про те, що ОСОБА_1 РНОКПП НОМЕР_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 перебуває на обліку ІНФОРМАЦІЯ_3 та внесення військово-облікових даних до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів є неможливим у зв'язку із виявленням невиправних пошкоджень деяких справ з медичного обстеження офіцерів, сержантів і солдатів запасу за період 01.05.2022-13.08.2023, що підтверджується актом про невиправні пошкодження №7/3236/1/3 від 18.08.2023 року. Рекомендовано ОСОБА_1 для з'ясування обставин перебування на військовому обліку, визначення ступеня придатності до військової служби та внесення даних до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів особисто звернутись до територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на військовому обліку (а.с. 29-30).
Позивач, вважаючи, що відповідачем допущена протиправна бездіяльність щодо не внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про його виключення з військового обліку, звернувся до суду з цим позовом.
Спірні правовідносини регламентуються Законом України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 №2232-ХІІ (далі - Закон №2232-ХІІ), Законом України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» від 16.03.2017 №1951-VIII (далі - Закон №1951-VIII), Порядком організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженим постановою КМУ від 30.12.2022 №1487 (далі - Порядок №1487), Положенням про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затверджене постановою КМУ від 23.02.2022 №154 (далі - Положення №154), Порядком оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів і форми такого документа, затвердженим постановою КМУ від 16.05.2024 №559 (далі - Порядок №559).
Закон № 2232-ХІІ здійснює правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби.
Військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (ч.5 ст.33 Закону №2232-ХІІ).
Пунктом 79 Порядку №1487 передбачено, що районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, зокрема: - організовують та ведуть військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці; - здійснюють взяття, зняття або виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у випадках, передбачених законодавством; - проставляють у військово-облікових документах призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідні відмітки про взяття їх на військовий облік, зняття та виключення з нього; - виконують функції з ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, зокрема, забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних відповідно до законодавства та в порядку, визначеному Міноборони (п.11 Положення №154).
Статтею 1 Закону №1951-VIII визначено, що Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.
Органами ведення Реєстру є районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України (ч.8 ст.5 Закону №1951-VIII).
Таким чином, ІНФОРМАЦІЯ_4 є уповноваженим суб'єктом на ведення військового обліку військовозобов'язаних та ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів та актуалізацію його бази даних.
Згідно п.2 ч.1 ст.9 Закону №1951-VIII призовник, військовозобов'язаний та резервіст має право, зокрема: 2) звертатися в порядку, встановленому адміністратором Реєстру, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру.
Відомості, які зазначені у військово-обліковому документі громадянина України, який перебуває або був виключений з військового обліку повинні відповідати відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів (п.3 Порядку №559).
Військово-обліковий документ в електронній формі містить такі відомості з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, зокрема, відомості про перебування на військовому обліку (найменування територіального центру комплектування та соціальної підтримки, у якому громадянин перебуває або знятий (виключений) з військового обліку, та підстава зняття (виключення) з військового обліку) (п.п.12 п.8 Порядку №559).
Пунктом 4 Порядку №559 передбачено, що у разі невідповідності відомостей, зазначених у посвідченні призовника, тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного, військовому квитку осіб рядового, сержантського і старшинського складу та військовому квитку офіцера запасу, відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, громадянин України для внесення відповідних змін:
у паперовій формі - повинен звернутися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (органу СБУ, розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку;
в електронній формі - повинен скористатися засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста для звернення до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу за місцем перебування на військовому обліку.
Зміни вносяться протягом п'яти робочих днів з дня реєстрації заяви.
Таким чином, у разі виявлення невідповідностей в документах (в електронному чи паперовому вигляді) військовозобов'язаний повинен звернутись до РТЦКтаСП із заявою про усунення таких невідповідностей.
При цьому, в залежності від виду документа (у паперовій чи електронній формі), у якому виявлено розбіжності, передбачено диференційований підхід до способу такого звернення. У разі наявності некоректних відомостей в паперовій формі військово-облікового документа призовник, військовозобов'язаний чи резервіст повинен звернутися у паперовій формі до відповідного ТЦКтаСП. У випадку виявлення таких невідповідностей в електронній формі військово-облікового документа, звернення має подаватися через електронний кабінет такої особи.
Отже передбачений Порядком №559 вибір форми та способу звернення військовозобов'язаного є обов'язковою умовою для внесення РТЦКтаСП відповідних змін, а недотримання цього порядку виключає можливість покладення на орган військового обліку обов'язку щодо внесення відповідних змін.
Оскільки некоректні відомості, на які посилається позивач, містяться саме в електронному реєстрі, їх виправлення відповідно до п.4 Порядку №559 можливе лише шляхом подання позивачем заяви через електронний кабінет. Тому подання представником позивача до РТЦКтаСП письмової заяви без звернення військовозобов'язаного через електронний кабінет не матиме наслідком внесення змін до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Оскільки позивачем відповідну заяву через електронний кабінет подано не було, суд дійшов висновку, що відповідачем як суб'єктом владних повноважень не допущено протиправної бездіяльності щодо невнесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних про виключення позивача з військового обліку.
Відповідно до ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
З урахуванням встановлених фактів суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись ст. ст. 2, 5-6, 9, 77, 90, 139, 242-246, 262, 293 КАС України, суд,
У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , р.н.о.к.п.п. НОМЕР_2 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя В.В. Андрухів
.