Рішення від 28.11.2025 по справі 420/25126/25

Справа № 420/25126/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 листопада 2025 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Єфіменка К.С., розглянувши в письмовому провадженні у порядку спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 ) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 за результатом якого позивач просить:

визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо невнесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів («Оберіг») відомостей про ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) стосовно його виключення з військового обліку як непридатного до військової служби;

зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів («Оберіг») відомості про виключення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_1 , з військового обліку як непридатного до військової служби;

стягнути з ІНФОРМАЦІЯ_2 за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 понесені судові витрати у вигляді сплаченого судового збору у розмірі 1211,20 грн. (одна тисяча двісті одинадцять гривень 20 копійок).

В обґрунтування адміністративного позову позивачка зазначає, що 11.06.2025 року Позивач особисто звернувся до Відповідача із заявою, якою просив внести відомості про нього до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, як про особу, визнану непридатною до проходження військової служби з виключенням з військового обліку. Однак, станом на день подання даної позовної заяви, Позивач не отримав будь-якої відповіді від Відповідача щодо результату розгляду його заяви, а відомості про виключення з військового обліку до Реєстру не внесені. Позивач вважає таку бездіяльність Відповідача щодо невнесення (невиправлення) відомостей про нього в Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» протиправною, незаконною та такою, що порушує його права.

Ухвалою суду від 30 липня 2025 року відкрито провадження по справі. Визначено, що справа буде розглядатися за правилами спрощеного позовного провадження, без повідомлення учасників справи.

Відповідач своїм правом на подання відзиву не скористався.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог, відзиву на позовну заяву, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 72-79 КАС України, судом встановлено наступні факти та обставини.

11 липня 2022 року ОСОБА_1 (далі - Позивач), пройшов військово-лікарську комісію (далі - ВЛК) при ІНФОРМАЦІЯ_2 (далі -Відповідач, ТЦК та СП).

За результатами медичного огляду, ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_1 Позивачу було встановлено діагноз: «Післятравматичний гонартроз ІІІ ст. правого колінного суглобу, комбінована контрактура правого колінного суглобу, ФНС ІІІ ст. Порушення функції опори та ходи ІІІ ст.». На підставі статті 61-а графи ІІ Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (додаток 1 до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого Наказом Міністра оборони України № 402 від 14.08.2008 року), Позивача було визнано непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку. Зазначене підтверджується Довідкою військово-лікарської комісії № 245, виданою ІНФОРМАЦІЯ_4 11.07.2022 року.

11.07.2022 року, Позивачу було видано тимчасове посвідчення військовозобов'язаного серії НОМЕР_3 , в пункті 7 якого зазначено: « 11.07.2022p. військово-лікарською комісією при ІНФОРМАЦІЯ_5 визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку, гр. ІІ, ст. "61а", Наказ МОУ № 402 від 2008 р.».

01.07.2024 під час уточнення військово-облікових даних через мобільний додаток Резерв+ позивач виявив, що відомості про виключення його з військового обліку відсутні, натомість виявлено інформацію відносно нього: «Інформація в реєстрі Оберіг неповна. Будь ласка, зверніться до ТЦК за місцем реєстрації або постійного проживання для уточнення даних».

З метою захисту прав та інтересів Позивача його представник 17 лютого 2025 року звернулася до Відповідача із заявою від 17.02.2025 про внесення достовірних відомостей до Реєстру «Оберіг», а саме інформації про виключення ОСОБА_1 з військового обліку. До вказаної заяви були долучені належним чином засвідчені копії наступних документів:

1. паспорта громадянина України ОСОБА_1 ;

2. картки платника податків ОСОБА_1 ;

3. довідки ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_6 від 11.07.2022 року №245 (із нотаріальним посвідченням та перекладом);

4. тимчасового посвідчення військовозобов'язаного НОМЕР_3 від 11.07.2022 року;

5. електронного військово-облікового документа ОСОБА_1 ;

6. ордера на надання правничої допомоги серії АС №1128565 від 17 лютого 2025 року;

7. свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю адвоката Павлюк А.А.

Однак, відповідь від Відповідача не надходила.

У зв'язку з чим, представник Позивача звернулась на гарячу лінію Міністерства оборони України зі скаргою щодо протиправною бездіяльності посадових осіб ІНФОРМАЦІЯ_6 (№ звернення ПА-18564952 від 07.03.2025 року, № повторного звернення ПА-18564952/2 від 14.04.2025 року).

Відповідач надав відповідь за вих. № 6/689 від 20.04.2025 року на заяву представника Позивача, якою повідомив про неможливість внесення змін до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів «у зв'язку зі вилученням медичної документації, в тому числі книг протоколів рішень ВЛК». Крім того, Відповідач висунув вимогу Позивачу особисто з'явитися до ТЦК та СП «з метою визначення ступеню придатності до військової служби, з подальшим вирішенням питання щодо виключення з військового обліку».

11.06.2025 року Позивач особисто звернувся до Відповідача із заявою, якою просив внести відомості про нього до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, як про особу, визнану непридатною до проходження військової служби з виключенням з військового обліку. Однак, станом на день подання даної позовної заяви, Позивач не отримав будь-якої відповіді від Відповідача щодо результату розгляду його заяви, а відомості про виключення з військового обліку до Реєстру не внесені.

Позивач вважає таку бездіяльність Відповідача протиправною та за захистом своїх прав звернувся до суду.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.

Правові та організаційні засади створення та функціонування Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів визначені Законом України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» від 16.03.2017 р. № 1951-VIII (далі - Закон № 1951-VIII).

Відповідно до ст.1 Закону № 1951-VIII єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів - це інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.

Основними завданнями Реєстру є: ідентифікація призовників, військовозобов'язаних, резервістів та забезпечення ведення військового обліку громадян України; інформаційне забезпечення комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань особовим складом у мирний час та в особливий період; інформаційне забезпечення громадян України, у тому числі осіб, звільнених з військової служби, які мають право на пенсію, та членів сімей загиблих військовослужбовців відомостями щодо виконання ними військового обов'язку (стаття 2 Закону № 1951-VIII).

Згідно із статтею 3 Закону № 1951-VIII, основними засадами ведення Реєстру є:

1) обов'язковість та своєчасність внесення до Реєстру передбачених цим Законом відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів;

2) повнота та актуалізація відомостей Реєстру про призовників, військовозобов'язаних та резервістів;

3) захищеність Реєстру та внесених до нього відомостей - держава гарантує захист бази даних Реєстру від несанкціонованого доступу та зловживання доступом, незаконного використання відомостей Реєстру, порушення цілісності бази даних Реєстру та його апаратного чи програмного забезпечення, а також гарантує дотримання законодавства щодо захисту персональних даних призовників, військовозобов'язаних та резервістів, наявних у Реєстрі.

Частиною 5 статті 5 Закону №1951-VIII передбачено, що органами адміністрування Реєстру в межах своїх повноважень є: уповноважений орган адміністрування держателя Реєстру; оперативні командування; територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя; Центральне управління Служби безпеки України; відповідні підрозділи розвідувальних органів України.

Органами ведення Реєстру є районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України. Органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних (частини 8, 9 статті 5 Закону № 1951-VIII).

За змістом статті 6 Закону № 1951-VIII до Реєстру вносяться, обробляються та зберігаються в базі даних Реєстру такі відомості: персональні дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів; службові дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

До службових даних призовника, військовозобов'язаного та резервіста належать: відомості про виконання військового обов'язку; відомості про результати проходження медичного огляду (військово-лікарської експертизи); відомості про проходження альтернативної (невійськової) служби відповідно до Закону України "Про альтернативну (невійськову) службу"; відомості про участь у бойових діях (стаття 8 Закону № 1951-VIII).

Відповідно до ст.9 Закону № 1951-VIII, призовник, військовозобов'язаний та резервіст має право: отримувати інформацію про своє включення (невключення) до Реєстру та відомості про себе, внесені до Реєстру, в тому числі через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста; звертатися в порядку, встановленому адміністратором Реєстру, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру.

На виконання частини 1 статті 14 Закону № 1951-VIII, ведення Реєстру включає:

1) внесення запису про призовників, військовозобов'язаних та резервістів до бази даних Реєстру для взяття на облік або при відновленні на військовому обліку з перевіркою відповідності персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних та резервістів існуючим обліковим даним;

2) внесення змін до персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних, резервістів на підставі відомостей органів виконавчої влади, інших державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, закладів освіти незалежно від підпорядкування і форми власності, а також відомостей, що подаються органу ведення Реєстру призовниками, військовозобов'язаними, резервістами;

3) знищення повторного запису Реєстру в разі його виявлення.

Актуалізація бази даних Реєстру здійснюється на підставі відомостей, що вносяться органами ведення Реєстру, а також шляхом електронної інформаційної взаємодії (обміну відомостями) між Реєстром та інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, передбачені цією частиною (частина 3 статті 14 Закону № 1951-VIII).

Механізм організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів визначений Порядком організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів затвердженим постановою КМУ від 30.12.2022 р. №1487.

Відповідно до пункту 79 Порядку районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім іншого:

проставляють у військово-облікових документах призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідні відмітки про взяття їх на військовий облік, зняття та виключення з нього;

виконують архівно-довідкову роботу з питань військового обліку;

виконують функції з ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Суд зазначає, що Закон України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» та Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затверджений постановою КМУ від 30.12.2022 р. №1487, покладає обов'язок на районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки вносити до Реєстру передбачені Законом України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» відомості про призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

В пункті 4 розділу І Порядку ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів зазначено, що основними засадами ведення Реєстру є обов'язковість внесення до Реєстру передбачених Законом України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Відповідно до ч.6 ст.37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів розвідувальних органів України - у відповідному підрозділі розвідувальних органів України) підлягають громадяни України, які:

1) померли або визнані в установленому законом порядку безвісно відсутніми або оголошені померлими;

2) припинили громадянство України;

3) визнані непридатними до військової служби;

4) досягли граничного віку перебування в запасі.

У громадянина, якого виключено з військового обліку відповідно до пунктів 3 та 4 цієї частини, військово-обліковий документ не вилучається. До військово-облікового документа громадянина вносяться дані про виключення із військового обліку.

Як було зазначено судом вище, 11 липня 2022 року ОСОБА_1 (далі - Позивач), пройшов військово-лікарську комісію (далі - ВЛК) при ІНФОРМАЦІЯ_2 (далі -Відповідач, ТЦК та СП).

За результатами медичного огляду, ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_1 Позивачу було встановлено діагноз: «Післятравматичний гонартроз ІІІ ст. правого колінного суглобу, комбінована контрактура правого колінного суглобу, ФНС ІІІ ст. Порушення функції опори та ходи ІІІ ст.». На підставі статті 61-а графи ІІ Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (додаток 1 до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого Наказом Міністра оборони України № 402 від 14.08.2008 року), Позивача було визнано непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку. Зазначене підтверджується Довідкою військово-лікарської комісії № 245, виданою ІНФОРМАЦІЯ_4 11.07.2022 року.

11.07.2022 року, Позивачу було видано тимчасове посвідчення військовозобов'язаного серії НОМЕР_3 , в пункті 7 якого зазначено: « 11.07.2022p. військово-лікарською комісією при ІНФОРМАЦІЯ_5 визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку, гр. ІІ, ст. "61а", Наказ МОУ № 402 від 2008 р.».

Відповідно до п. 4 Порядку № 559 у разі невідповідності відомостей, зазначених у посвідченні призовника, тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного, військовому квитку осіб рядового, сержантського і старшинського складу та військовому квитку офіцера запасу, відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, громадянин України для внесення відповідних змін:

у паперовій формі - повинен звернутися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (органу СБУ, розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку;

в електронній формі - повинен скористатися засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста для звернення до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу за місцем перебування на військовому обліку.

Зміни вносяться протягом п'яти робочих днів з дня реєстрації заяви.

Аналіз наведених норм свідчить про те, що територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є відповідальними особами за ведення Реєстру до обов'язку яких належить, зокрема, внесення змін до персональних та службових даних військовозобов'язаних на підставі відомостей, що подаються органу ведення Реєстру військовозобов'язаними.

З метою виправлення недостовірних відомостей, 17.02.2025 року та 11.06.2025 року позивач звернувся до органу ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, зокрема до ІНФОРМАЦІЯ_1 із заявою про внесення змін до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів стосовно нього.

Суд зазначає, що пункт 4 Порядку № 559 визначає строк розгляду відповідної заяви протягом п'яти робочих днів.

Отже, відповідач, як суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого належить вирішення питання щодо військового ведення обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, після отримання засобами поштового зв'язку заяви від 14.07.2025 про внесення змін до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, повинен був за наслідками розгляду цієї заяви прийняти конкретне рішення або про внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів або мотивовану відмову у задоволенні цієї заяви.

Судом встановлено, що у відповідь на заяву відповідач фактично запропонував позивачу прибути до ІНФОРМАЦІЯ_1 для вирішення питання, а після особистого звернення проігноровано заяву позивача.

Як визначено ст.9 Закону № 1951-VIII та п.4 Порядку № 559 виправлення недостовірних відомостей Реєстру, а також включення (не включення) до Реєстру військовозобов'язаних, здійснюється за результатами розгляду їхньої мотивованої заяви із зазначенням підстав, передбачених законодавством, яка подається до органів ведення Реєстру.

У разі невідповідності відомостей, зазначених у військовому квитку відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, громадянин України для внесення відповідних змін повинен звернутися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (органу СБУ, розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку у паперовій формі або в електронній формі.

Суд зауважує, що на виконання положень Закону № 1951-VIII та Порядку № 559 позивач звернувся з відповідною заявою до органу уповноваженого на внесення змін, але останній не розглянув вказану заяву по суті та запропонував особисто прибути до районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки для переогляду ВЛК.

З урахуванням наведеного, суд дійшов висновку, що відповідач, як суб'єкт владних повноважень, до компетенції та обов'язків якого належить внесення змін до персональних та службових даних військовозобов'язаних в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, після отримання від позивача заяви та документів, повинен був внести зміни до Реєстру або ж відмовити у внесені таких змін. У спірних правовідносинах суб'єкт владних повноважень не може утриматись від прийняття рішення, що входить до його виключної компетенції.

Отже, ані Законом № 1951-VIII, ані Порядком № 559 не передбачено вимоги особистого прибуття до районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки для внесення змін до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

З огляду на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 не розглядалась заяви позивача і не надавалася оцінка підставам вказаним у заявах від 17.02.2025 року та 11.06.2025 року, то спір у цій справі стосується виключно питання не розгляду відповідної заяви (допущення протиправної бездіяльності).

Під час розгляду справи по суті відповідач не надав до суду жодних належних, допустимих, достатніх та достовірних доказів на підтвердження розгляду поданої позивачем заяви по суті про задоволення або відмову у задоволені порушеного ним питання.

Тому, визначаючись щодо способу поновлення порушеного права позивача, а також враховуючи висновок суду стосовно бездіяльності відповідача щодо не розгляду заяв (скарги) від 17.02.2025 року та 11.06.2025 року про внесення змін до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, суд зобов'язує відповідача розглянути заяву (скаргу) позивача та прийняти за результатами її розгляду відповідне рішення.

Лише після прийняття рішення суб'єктом владних повноважень щодо розгляду заяви та документів, суд може надати оцінку його відповідності вимогам закону.

Перевіряючи обґрунтованість та законність дій та рішень суб'єкта владних повноважень, суд враховує наведене нормативне регулювання та вимоги частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури.

Суд також враховує встановлений ст.3 Конституції України, ст. 6 КАС України принцип верховенства права, який в адміністративному судочинстві зобов'язує суд надавати законам та іншим нормативно-правовим актам тлумачення у спосіб, який забезпечує пріоритет прав людини при вирішенні справи. Тлумачення законів та нормативно-правових актів не може спричиняти несправедливих обмежень прав людини.

Вирішуючи спір, суд також враховує, що орган влади зобов'язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень (див. рішення у справі Суомінен проти Фінляндії (Suominen v. Finland), № 37801/97, п. 36, від 1 липня 2003 року).

Суд акцентує увагу на приписах ч.2 ст.77 КАС України, відповідно до якої в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Зважаючи на встановлені у справі обставини та з огляду на приписи норм чинного законодавства, які регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку про часткову обґрунтованість адміністративного позову та наявність підстав для його часткового задоволення.

Судові витрати розподілити відповідно до ст.139 КАС України.

Керуючись ст.ст. 7, 9, 241-246, 250, 255, 262, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 ) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо не розгляду заяв (скарги) ОСОБА_1 від 17.02.2025 року та 11.06.2025 року про внесення змін до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) розглянути заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) від 17.02.2025 року та 11.06.2025 року у про внесення змін до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, за результатами розгляду якої прийняти відповідне рішення.

Стягнути з ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 1211,20 грн.

В іншій частині позову - відмовити.

Рішення суду може бути оскаржено до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в місячний строк з дня отримання повного тексту судового рішення, в порядку п.15.5 Перехідних положень КАС України.

Суддя К.С. Єфіменко