Рішення від 28.11.2025 по справі 420/24880/25

Справа № 420/24880/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 листопада 2025 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючої судді - Бойко О.Я.,

розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) до Херсонської міської громадської організації «Руська національна громада «РУСИЧЪ», третя особа Служба безпеки України про заборону (примусовий розпуск Херсонської міської громадської організації «Руська національна громада «РУСИЧЪ», вирішив адміністративний позов задовольнити.

І. Суть спору:

В провадженні Одеського окружного адміністративного суду знаходиться справа за адміністративним позовом позивача, Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), до відповідача, Херсонської міської громадської організації «Руська національна громада «РУСИЧЪ», третя особа Служба безпеки України, в якому позивач просить:

- заборонити (примусово розпустити) Херсонську міську громадську організацію «Руська національна громада «РУСИЧЪ»;

- спрямувати майно, кошти та інші активи Херсонської міської громадської організації «Руська національна громада «РУСИЧЪ» до державного бюджету.

ІІ. Аргументи сторін

(а) Позиція позивача

В обґрунтування позовних вимог представник зазначив, що до позивача 25.06.2025 за вх. № 38535/06.6-10 надійшов лист Міністерства юстиції України від 24.06.2025 № 89448/105148-8-25/19.2.1 про направлення документів для розгляду листа Служби безпеки України від 19.06.2025 № 99.2/5/3- 2509 щодо заборони діяльності відповідача та ініціювання процедури заборони діяльності вказаного об'єднання шляхом його примусового розпуску (ліквідації). Так, за наявними даними, спецслужбами та збройними силами російської федерації активно використовуються вітчизняні громадські об'єднання проросійської спрямованості для закріплення та зміцнення позицій ворога на тимчасово окупованих територіях України.

При цьому, позивач наголосив, що інформація надана Службою безпеки України листом від 19.06.2025 № 99.2/5/3-2509 та наданими матеріалами, що містяться в акті огляду свідчать про наявність підстав для заборони відповідача відповідно до норм статті 28 Закону України «Про об'єднання громадян», оскільки діяльність даної громадської організації має ознаки порушення норм діючого законодавства України. Керівник та члени ХМГО «РНГ «РУСИЧЪ» з метою посилення проросійських настроїв населення України проводять активну антиукраїнську інформаційно-пропагандистську діяльність шляхом поширення певних стереотипів щодо взаємовідносин між Україною і росією, підтримують терористичну діяльність та контакти з урядом та збройними силами рф.

Таким чином, під час збройної агресії російської федерації проти України дії керівника вказаного громадського формування та його членів можуть розцінюватися як такі, що спрямовані на порушення суверенітету і територіальної цілісності держави, підрив її безпеки, носять виключно деструктивний характер, підсилюють інформаційний простір, спрямований проти інтересів України, створюють підґрунтя для вчинення радикальних дій щодо порушення суверенітету і територіальної цілісності держави, підрив її безпеки, а тому позивач звернувся до суду із вказаним адміністративним позовом з метою заборони (примусового розпуску) даної громадської організації.

(б) Позиція відповідача

Відповідач не скористався своїм правом для подання відзиву на позовну заяву, належним чином та своєчасно повідомлений про розгляд вказаної справи.

(в) Позиція третьої особи

06.08.2025 від третьої особи до суду надійшли пояснення третьої особи, в якій представник просив задовольнити адміністративний позов у повному обсязі.

Зокрема, представник наголосив, що громадське об'єднання може бути заборонено судом за позовом уповноваженого органу з питань реєстрації у разі виявлення ознак порушення громадським об'єднанням вимог статей 36, 37 Конституції України, статті 4 Закону України «Про громадські об'єднання», а також у разі засудження його уповноважених осіб за вчинення кримінального правопорушення проти основ національної безпеки України, передбаченого статтею 111-1 Кримінального кодексу України.

При цьому, під час збройної агресії російської федерації проти України дії керівника відповідача ОСОБА_1 та його членів можуть розцінюватися як такі, що спрямовані на порушення суверенітету і територіальної цілісності держави, підрив її безпеки, носять виключно деструктивний характер, підсилюють інформаційний простір, спрямований проти інтересів України, створюють підґрунтя для вчинення радикальних дій щодо порушення суверенітету і територіальної цілісності держави, підрив її безпеки. Враховуючи викладене можна зробити висновок, шо у діяльності відповідача вбачаються ознаки порушень норм діючого законодавства України. Керівник та члени зазначеного об'єднання з метою посилення проросійських настроїв серед населення України проводять активну антиукраїнську інформаційнопропагандистську діяльність шляхом поширення певних стереотипів щодо взаємовідносин між Україною і росією, підтримують терористичну діяльність та контакти з урядом та збройними силами рф.

Відповідно до законодавства України, діяльність громадських об'єднань, що спрямовані на підрив суверенітету, територіальної цілісності та безпеки держави, підлягає забороні. На підставі чинного законодавства, включаючи Конституцію України, Закон України «Про громадські об'єднання» та інші нормативно-правові акти, Служба безпеки України ініціювала процедуру примусового розпуску (ліквідації) відповідача. Такий крок спрямований на захист державного суверенітету, територіальної цілісності та національної безпеки України. Враховуючи викладене, в діяльності функціонерів громадської організації - відповідача містяться ознаки антиконституційної діяльності на шкоду національним інтересам України на виконання завдань російської сторони.

ІІІ. Процесуальні дії у справі

28.07.2025 ухвалою Одеський окружний адміністративний суд прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

IV. Обставини, встановлені судом

Згідно з даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осібпідприємців та громадських формувань відповідач, Херсонська міська громадська організація «Руська національна громада «РУСИЧЪ», зареєстрована 30 квітня 2003 року.

Ідентифікаційний код юридичної особи відповідача: 26472914. Місцезнаходження: АДРЕСА_1 . Керівник - Кузьміч Тетяна Олександрівна.

Відповідно до даних Реєстру громадських об'єднань метою діяльності відповідача: сприяння консолідації усіх моральних, духовних і людських ресурсів російського та російськомовного населення м. Херсона для збереження та захисту його власних інтересів, робота з молоддю, її виховання в дусі патріотизму, поваги до російської культури, налагодження тісних стосунків з іншими русько спрямованими громадськими організаціями; збирання російської спільноти міста як соціальнокультурного феномена; вивчення та прогнозування суспільнополітичних та культурних процесів у житті російськомовних та орієнтованих на російську культуру людей, які мешкають у місті Херсоні. Сприяння створенню необхідних умов для розширення культурних, інтелектуальних і ділових зв'язків співвітчизників з історичною Батьківщиною.

До Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) 25.06.2025 за вх. № 38535/06.6-10 надійшов лист Міністерства юстиції України від 24.06.2025 № 89448/105148-8-25/19.2.1 про направлення документів для розгляду листа Служби безпеки України від 19.06.2025 № 99.2/5/3- 2509 щодо заборони діяльності відповідача та ініціювання процедури заборони діяльності вказаного об'єднання шляхом його примусового розпуску (ліквідації).

Одним із засновників та керівником відповідача є ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженка с. Чорнобаївка, Херсонської області, зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 ), яка, будучи активною громадською діячкою проросійського спрямування Херсонської області, підозрюється у наданні іноземній державі допомоги у проведенні підривної діяльності проти України та є пособником у вчиненні умисних дій з метою зміни меж території або державного кордону України.

ОСОБА_1 , як керівник ХМГО «РНГ «РУСИЧЪ», яка фінансувалася фондом «Русский Мир» (рос.), агітувала за визнання російської мови обов'язковою для навчання у шкільних закладах Херсонської області.

У 2022 році, після окупації Херсонщини ОСОБА_1 перейшла на бік окупантів та брала участь у «мітингу» з нагоди «річниці визволення Херсонщини від фашистських загарбників». Також, її було помічено серед учасників засідання т.зв. «Комітету порятунку Херсонщини». Вказана особа обіймала ряд посад в окупаційній владі на ТОТ Херсонської області, а саме: начальника департаменту освіти та науки т.зв. «воєнно-цивільної адміністрації Херсонської області»; т.зв. «заступниці міністра освіти Херсонської області», де виконувала розпорядчі функції. В подальшому, т.зв. «губернатором Херсонської області» В. Сальдо, ОСОБА_1 призначена т.зв. «заступником Голови адміністрації Херсонської області по роботі з евакуйованими мешканцями».

Після формування окупаційної влади Херсонщини ОСОБА_1 відповідала за освітній блок, заявляла, що навчання в школах буде відбуватися за російськими стандартами, а вчителі пройдуть «спеціальні курси перепідготовки на території Криму або дистанційно».

16.03.2022 ОСОБА_1 разом з іншими колаборантами створили «Комитет спасения Херсонщины «За мир и порядок» (рос.) - організацію при російській окупаційній владі Херсонської області, де її було обрано секретарем. В ході засідань на розгляд членів організації виносились питання створення нелегітимних органів управління т.зв. «Херсонської народної республіки» та входження Херсонської області до складу рф. Крім того, ОСОБА_1 причетна до незаконної депортації українських дітей в рф. Після визволення Херсону ОСОБА_1 виїхала на тимчасово непідконтрольну Україні територію, а саме до м. Генічеськ Херсонської області.

04.12.2019 слідчим відділом Управління СБ України в Херсонській області стосовно ОСОБА_1 розпочато кримінальне провадження №22019230000000039, в рамках якого 20.08.2020 їй повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого частиною першою статті 111 Кримінального кодексу України (далі - КК України) «Державна зрада».

10.04.2022 Подільським УП ГУ НП у м. Києві стосовно ОСОБА_1 розпочато кримінальне провадження №42022102070000099, в рамках якого 28.04.2022 їй повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого частиною шостою статті 111-1 КК України «Колабораційна діяльність».

15.04.2022 Дарницьким УП ГУ НП у м. Києві стосовно ОСОБА_1 розпочато кримінальне провадження №42022102020000048 за частиною п'ятою статті 111-1 КК України «Колабораційна діяльність».

27.06.2022 ОСОБА_1 оголошена в розшук Службою безпеки України за підозрою у вчиненні злочину, передбаченого частиною п'ятою статті 111-1 КК України «Колабораційна діяльність». Рішенням Ради Європейського Союзу від 03.06.2022 №2022/883 ОСОБА_1 внесена в перелік осіб та організацій, що підпадають під обмежувальні заходи ЄС.

V. Джерела права та висновки суду.

Дослідивши надані письмові докази, перевіривши матеріали справи, а також проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що адміністративний позов належить до задоволення. Свій висновок вмотивовує наступним чином.

Відповідно до ст. 36 Конституції України громадяни України мають право на свободу об'єднання у політичні партії та громадські організації для здійснення і захисту своїх прав і свобод та задоволення політичних, економічних, соціальних, культурних та інших інтересів, за винятком обмежень, встановлених законом в інтересах національної безпеки та громадського порядку, охорони здоров'я населення або захисту прав і свобод інших людей.

Статтею 37 Конституції України передбачено, що утворення і діяльність політичних партій та громадських організацій, програмні цілі або дії яких спрямовані на ліквідацію незалежності України, зміну конституційного ладу насильницьким шляхом, порушення суверенітету і територіальної цілісності держави, підрив її безпеки, незаконне захоплення державної влади, пропаганду війни, насильства, на розпалювання міжетнічної, расової, релігійної ворожнечі, посягання на права і свободи людини, здоров'я населення, забороняються. Політичні партії та громадські організації не можуть мати воєнізованих формувань. Не допускається створення і діяльність організаційних структур політичних партій в органах виконавчої та судової влади і виконавчих органах місцевого самоврядування, військових формуваннях, а також на державних підприємствах, у навчальних закладах та інших державних установах і організаціях. Заборона діяльності об'єднань громадян здійснюється лише в судовому порядку.

Приписами п. 1 ч. 2 Положення про Міністерство юстиції України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.07.2014 № 228 визначено, що Міністерство юстиції України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України.

Міністерство юстиції України є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, зокрема, що реалізує державну правову політику у сфері державної реєстрації юридичних осіб, громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи.

Так, згідно п. 14 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» суб'єктом державної реєстрації є територіальні органи Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі - у разі державної реєстрації первинних, місцевих, обласних, регіональних та республіканських професійних спілок, їх організацій та об'єднань, структурних утворень політичних партій, регіональних (місцевих) творчих спілок, територіальних осередків всеукраїнських творчих спілок, місцевих, обласних, республіканських Автономної Республіки Крим, Київської та Севастопольської міських організацій роботодавців та їх об'єднань, постійно діючих третейських судів, громадських об'єднань, їх відокремлених підрозділів, громадських об'єднань, що не мають статусу юридичної особи, підтвердження всеукраїнського статусу громадського об'єднання.

До завдань Служби безпеки України також входить попередження, виявлення, припинення та розкриття кримінальних правопорушень проти миру і безпеки людства, тероризму та інших протиправних дій, які безпосередньо створюють загрозу життєво важливим інтересам України.

Статтею 24 Закону України «Про Службу безпеки України» визначені обов'язки Служби безпеки України.

Відповідно до ст.2 Закону України «Про Службу безпеки України», на Службу безпеки України покладається у межах визначеної законодавством компетенції захист державного суверенітету, конституційного ладу, територіальної цілісності, науково-технічного і оборонного потенціалу України, законних інтересів держави та прав громадян від розвідувально-підривної діяльності іноземних спеціальних служб, посягань з боку окремих організацій, груп та осіб, а також забезпечення охорони державної таємниці.

Так, Служба безпеки України відповідно до своїх основних завдань зобов'язана, окрім іншого, здійснювати контррозвідувальні заходи з метою попередження, виявлення, припинення і розкриття будь-яких форм розвідувально-підривної діяльності проти України; забезпечувати захист державного суверенітету, конституційного ладу і територіальної цілісності України від протиправних посягань з боку окремих осіб та їх об'єднань; здійснювати відповідно до законодавства профілактику правопорушень у сфері державної безпеки.

Законом України «Про громадські об'єднання» визначено правові та організаційні засади реалізації права на свободу об'єднання, гарантованого Конституцією України та міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, порядок утворення, реєстрації, діяльності та припинення громадських об'єднань.

Відповідно до ч. ч. 1-3 ст. 4 Закону України «Про громадські об'єднання» утворення і діяльність громадських об'єднань, мета (цілі) або дії яких спрямовані на ліквідацію незалежності України, зміну конституційного ладу насильницьким шляхом, порушення суверенітету і територіальної цілісності держави, підрив її безпеки, незаконне захоплення державної влади, пропаганду війни, насильства, розпалювання міжетнічної, расової, релігійної ворожнечі, посягання на права і свободи людини, здоров'я населення, пропаганду комуністичного та/або націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів та їхньої символіки, забороняються. Громадські об'єднання не можуть мати воєнізованих формувань. Інші обмеження права на свободу об'єднання, у тому числі на утворення і діяльність громадських об'єднань, можуть бути встановлені виключно законом в інтересах національної безпеки та громадського порядку, охорони здоров'я населення або захисту прав і свобод інших людей.

Як встановлено судом за наявними даними, спецслужбами та збройними силами російської федерації активно використовуються вітчизняні громадські об'єднання проросійської спрямованості для закріплення та зміцнення позицій ворога на тимчасово окупованих територіях України. Окремі ознаки вищезазначеного спостерігаються в діяльності відповідача, одним із засновників та керівником якого є ОСОБА_1 , яка, будучи активною громадською діячкою проросійського спрямування Херсонської області, підозрюється у наданні іноземній державі допомоги у проведенні підривної діяльності проти України та є пособником у вчиненні умисних дій з метою зміни меж території або державного кордону України.

При цьому, керівник та члени відповідача з метою посилення проросійських настроїв населення України проводять активну антиукраїнську інформаційно-пропагандистську діяльність шляхом поширення певних стереотипів щодо взаємовідносин між Україною і росією, підтримують терористичну діяльність та контакти з урядом та збройними силами рф.

Відповідно до Закону України «Про правовий режим воєнного стану», воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.

Суд акцентує увагу на тому, що при вирішенні спірних відносин береться до уваги дія військового стану в Україні та пряма військова агресія з боку рф.

Тому в час збройної агресії російської федерації проти України, дії відповідача розцінюються як такі, що спрямовані на порушення суверенітету та територіальної цілісності держави, підрив її безпеки, носять виключно деструктивний характер, підсилюють інформаційний простір, спрямований проти інтересів України, створюють підґрунтя для вчинення дій щодо порушення суверенітету і територіальної цілісності держави, підрив її безпеки.

На переконання суду, заборона діяльності вказаного громадської організації є об'єктивно необхідною з метою захисту демократичного суспільства та прав і свобод громадян. Вказане обмеження наявних свобод, спрямоване на забезпечення стабільності держави в цілому, тому, на думку суду, застосований крайній захід впливу щодо відповідача є виправданим.

Статтею 25 Закону України «Про громадські об'єднання» визначені способи припинення діяльності громадського об'єднання. Припинення діяльності громадського об'єднання здійснюється: 1) за рішенням громадського об'єднання, прийнятим вищим органом управління громадського об'єднання, у визначеному статутом порядку, шляхом саморозпуску або реорганізації; 2) за рішенням суду про заборону (примусовий розпуск) громадського об'єднання.

Припинення діяльності громадського об'єднання відбувається в порядку, визначеному Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань".

Якщо вартості майна громадського об'єднання зі статусом юридичної особи, яке безпосередньо здійснює підприємницьку діяльність і щодо якого прийнято рішення про ліквідацію, недостатньо для задоволення вимог кредиторів, ліквідатор (ліквідаційна комісія) зобов'язаний звернутися до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство такого громадського об'єднання відповідно до Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

Відповідно до статті 28 Закону України «Про громадські об'єднання», громадське об'єднання може бути заборонено судом за позовом уповноваженого органу з питань реєстрації у разі виявлення ознак порушення громадським об'єднанням вимог статей 36, 37 Конституції України, статті 4 цього Закону, а також у разі засудження його уповноважених осіб за вчинення кримінального правопорушення проти основ національної безпеки України, передбаченого статтею 111-1 Кримінального кодексу України. Заборона громадського об'єднання має наслідком припинення його діяльності у порядку, встановленому Законом України Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.

Справа про заборону громадського об'єднання розглядається у порядку, встановленому Кодексом адміністративного судочинства України.

У разі прийняття рішення про заборону громадського об'єднання майно, кошти та інші активи громадського об'єднання за рішенням суду спрямовуються до державного бюджету.

Інші підстави для заборони діяльності громадського об'єднання, крім зазначених у частині першій цієї статті, не допускаються.

Враховуючи, що в діях громадської організації Управлінням Служби безпеки України виявлено ознаки порушення статей 36, 37 Конституції України, ст. 4 Закону України «Про громадські об'єднання», діяльність відповідача суперечить основним засадам діяльності громадської організації, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги про заборону (примусовий розпуск) громадської організації підлягають задоволенню.

Суд вважає, що також слід задовольнити і вимогу позивача спрямувати майно, кошти та інші активи відповідача до державного бюджету, у відповідності до статті 28 Закону України Про громадські об'єднання.

VI. Судові витрати

Відповідно до частини другої статті 139 КАС України під час задоволення позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст 2, 139, 244-246 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

1.Адміністративний позов задовольнити.

2.Заборонити (примусово розпустити) Херсонську міську громадську організацію «Руська національна громада «РУСИЧЪ».

3.Спрямувати майно, кошти та інші активи Херсонської міської громадської організації «Руська національна громада «РУСИЧЪ» до державного бюджету.

Відповідно до статті 255 КАС України рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Згідно з частиною першою статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду подається протягом тридцяти днів. Оскільки справа розглянута в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складання повного тексту рішення.

Апеляційна скарга подається учасниками справи до П'ятого апеляційного адміністративного суду.

Позивач - Південне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м. Одеса), адреса: 54006, Миколаївська обл., м. Миколаїв, вул. 8 Березня, 107, код ЄДРПОУ 43315529.

Відповідач - Херсонська міська громадська організація «Руська національна громада «РУСИЧЪ», адреса: 73013, м. Херсон, вул. Студентська, буд.42, кв.20, код ЄДРПОУ 26472914.

Третя особа - Служба безпеки України, адреса: 01601, м. Київ, вул. Володимирська, буд. 33, код ЄДРПОУ 00034074).

Суддя Оксана БОЙКО