Рішення від 28.11.2025 по справі 420/2222/25

Справа № 420/2222/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 листопада 2025 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючої судді - Бойко О.Я.,

розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом керівника Любашівської окружної прокуратури Одеської області до Любашівської селищної ради Одеської області про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити дії, спрямовані на взяття гідротехнічної споруди Заплазького водосховища на облік безхазяйного майна, вирішив адміністративний позов задовольнити.

І. Суть спору:

В провадженні Одеського окружного адміністративного суду знаходиться справа за адміністративним позовом позивача, керівника Любашівської окружної прокуратури Одеської області, до відповідача, Любашівської селищної ради Одеської області, в якому позивач просить:

- визнати протиправною бездіяльність Любашівської селищної ради щодо невзяття на облік безхазяйного майна, а саме, гідротехнічної споруди Заплазького водосховища, яка складається з земляної греблі та водоскидної споруди, що розташована по вул. Широкій, 30В в селі Арчепитівка Подільського району Одеської області;

- зобов'язати Любашівську селищну раду вчинити дії, спрямовані на взяття гідротехнічної споруди Заплазького водосховища, яка складається з земляної греблі та водоскидної споруди на облік безхазяйного майна шляхом звернення із заявою про взяття вказаної гідротехнічної споруди на облік до органу, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, та розміщення оголошення про взяття безхазяйної нерухомої речі на облік у друкованих засобах масової інформації.

ІІ. Аргументи сторін

(а) Позиція позивача

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що опрацюванням інформації від Басейнового управління річок Причорномор'я та нижнього Дунаю від 17.12.2024 за № 08-24/04-1396 встановлено, що серед інших, гідротехнічна споруда Заплазького водосховища є безгосподарною, балансоутримувач відсутній. Таким чином, зазначена гідротехнічна споруда, яка складається з земляної греблі та водоскидної споруди - шлюзу, розташована за адресою: Одеська область, Подільський район, Любашівська територіальна громада, с.Арчепитівка, вул. Широка, 30 В фактично є безхазяйним майном. Проте, відповідачем не вжито заходів, спрямованих на взяття на облік гідротехнічної споруди як безхазяйного нерухомого майна.

При цьому, позивач наголосив, що взяття у комунальну власність територіальної громади вищевказаної гідротехнічної споруди дасть можливість вирішувати питання збереження водних об'єктів для загального та спеціального водокористування, надавати в оренду шляхом укладення договорів оренди нерухомого майна, забезпечивши збереження та належну експлуатацію гідротехнічної споруди, запобігти виникненню надзвичайним ситуаціям, пов'язаних з водним фактором. Також не вжиття таких заходів позбавляє територіальну громаду та державу можливості отримувати додаткові ресурси для поповнення бюджету коштами за користування відповідними особами такими гідротехнічними спорудами та, як наслідок, ускладнює реалізацію соціально-економічних функцій.

(б) Позиція відповідача

Відповідач не скористався своїм правом для подання відзиву на позовну заяву, належним чином та своєчасно повідомлений про розгляд вказаної справи.

ІІІ. Процесуальні дії у справі

27.01.2025 ухвалою Одеський окружний адміністративний суд прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

IV. Обставини, встановлені судом

На території Любашівської селищної ради на Заплазькому водосховищі, площею дзеркала 77 га на річці Кодима розташована гідротехнічна споруда.

Відповідно до технічного паспорту інженерної споруди, який виготовлений 25.10.2023 на замовлення Любашівської селищної ради, гідротехнічна споруда, яка складається з земляної греблі ( довжина по гребеню 400 м, ширина 11,8 м) загальною площею 4 720 кв.м та водоскидної споруди - шлюзу, загальною площею 315 кв.м, розташована за адресою: Одеська область, Подільський район, Любашівська територіальна громада, с. Арчепитівка, вул. Широка, 30 В, реєстраційний номер гідротехнічної споруди - 01.3013975.4789583.20240102.50.0000.01.

13.02.2023 Любашівською селищною радою винесено розпорядження №16/2023-ОД «Про створення комісії з проведення перевірок водних обєктів, гідротехнічних споруд усіх форм власності Любашівської селищної територіальної громади».

16.02.2023 Комісією у складі: голови комісії - заступника Любашівського селищного голови з питань діяльності виконавчих органів - Бровченко В.Г., заступника голови комісії - начальника відділу містобудування та житлово- комунального господарства Любашівської селищної ради - Авдулова А.П., начальника відділу земельних відносин та охорони навколишнього середовища Любашівської селищної ради - Дехтяренко О.О., головного спеціаліста відділу правового забезпечення, зв'язків з правоохоронними органами, цивільного захисту, оборонної та мобілізаційної роботи Любашівської селищної ради - Алєксєєнко С.А., інженером ВВОБРП - Гончар О.М; проведено візуальне обстеження р. Кодими Бобрицьке ( Заплазьке ) водосховище, про що складено відповідний Акт,

Відповідно до Акту візуального обстеження від 16.02.2023 місцем розташування Бобрицького (Заплазького) водосховища є с. Арчепитівка, Бобрик 1, басейн річки - Південний Буг, площа водного дзеркала - 77 га, в п. 16 даного акту вказано - власник/балансоутримувач даної гідротехнічної споруди не визначений.

Відповідно до інформації Любашівської селищної ради за №4452/02-20 від 31.10.2024 встановлено, що розпорядженням селищного голови створено комісію з обстеження та інвентаризації гідротехнічних споруд, що розташовані на території Любашівської селищної територіальної громади з метою взяття на облік та баланс селищної ради. Також повідомлено, що протягом листопада 2024 року планується проведення обстеження та інвентаризації всіх гідротехнічних споруд з метою взяття на баланс територіальної громади.

Комісією 02.10.2024 у складі начальника відділу правового забезпечення селищної ради - Садовою Г.В., начальника відділу земельних відносин та охорони навколишнього середовища селищної ради - Дехтяренко О.О., завідувача сектору ветеранської політики та зв'язків з правоохоронними органами, цивільного захисту, оборонної та мобілізаційної роботи - Гінжул С.А. з метою обстеження технічного стану гідротехнічної споруди Заллазького водосховища ( масив поверхневих вод UА_М 5.4__0496, географічні координати 47.845530.0869-47.8972.1377), що знаходиться на річці Кодима басейн річки Південний Буг, що розташована на території с. Арчепитівка та проведення інвентаризації проведено обстеження технічного стану та інвентаризації гідротехнічної споруди річка Кодима, узбережжя с. Арчепитівка та с. Гвоздавка Перша (Заплазьке водосховище).

Згідно Акту обстеження технічного стану та інвентаризації вищевказаної гідротехнічної споруди, найменування гідротехнічної споруди - шлюз-регулятор, шандори, приблизною довжиною 600 м, обладнана пішохідним містком, рибозагороджувачем не обладнана, балансоутримувач/власник даної гідротехнічної споруди не встановлений. Також в даному Акті зазначено адресу знаходження гідротехнічної споруди: вул. Широка, 30В, с. Арчепитівка, Подільський район, Одеська область. Разом з тим, в Акті зазначено, що основними технічними характеристиками гідротехнічної споруди відповідно до даних технічного паспорту станом на 25.10.2023 є: площа забудови - 4 720 кв.м, протяжність об'єкта - 422 м, земляна гребля довжиною 400 м, шириною 11,8 м.

За вказаним фактом Любашівською окружною прокуратурою за №60-4127вих-24 від 23.12.2024 скеровано повідомлення в порядку ст. 23 ЗУ «Про прокуратуру» з пропозицією вжити заходів щодо безхазяйної гідротехнічної споруди за адресою: Одеська область, Подільський район, с. Арчепитівка, вул.Широка, 30В.

На дане повідомлення отримано відповідь Любашівської селищної ради за №5069/02-20 від 24.12.2024 згідно якої Любашівська селищна рада не вживала заходів та не планує вживати у зв'язку з відсутністю коштів.

V. Джерела права та висновки суду.

Дослідивши надані письмові докази, перевіривши матеріали справи, а також проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що адміністративний позов належить до задоволення. Свій висновок вмотивовує наступним чином.

Відповідно до частин третьої-четвертої статті 53 КАС України у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, вступає за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами.

Прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.

Відповідно до пункту 3 частини першої статті 1311 Конституції України прокуратура здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.

Згідно із абзацом 1 частини третьої статті 23 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VII прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.

Прокурор зазначив, що саме відповідач є уповноваженим органом для вжиття заходів щодо взяття на баланс безхазяйного майна, а саме: гідротехнічної споруди Заплазького водосховища, яка складається з земляної греблі та водоскидної споруди, що розташована по вул. Широкій, 30В в селі Арчепитівка Подільського району Одеської області, та подальшого оформлення права комунальної власності. Право комунальної власності на вищенаведені споруди станом на час розгляду справи не зареєстровано.

Систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначає Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 №280/97-ВР /надалі Закон №280/97-ВР/, частиною другою статті 2 якого визначено, що місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.

Відповідно до частин третьої та п'ятої статті 16 Закону №280/97-ВР матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у комунальній власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об'єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад.

Від імені та в інтересах територіальних громад права суб'єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.

Частинами першою, другою та п'ятою статті 60 Закону №280/97-ВР визначено, що територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження.

Підставою для набуття права комунальної власності є передача майна територіальним громадам безоплатно державою, іншими суб'єктами права власності, а також майнових прав, створення, придбання майна органами місцевого самоврядування в порядку, встановленому законом.

Органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правоможності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об'єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, укладати договори в рамках державно-приватного партнерства, у тому числі концесійні договори, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об'єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду

Відповідно до частини восьмої статті 60 Закону №280/97-ВР право комунальної власності територіальної громади захищається законом на рівних умовах з правами власності інших суб'єктів. Об'єкти права комунальної власності не можуть бути вилучені у територіальних громад і передані іншим суб'єктам права власності без згоди безпосередньо територіальної громади або відповідного рішення ради чи уповноваженого нею органу, за винятком випадків, передбачених законом.

Згідно із частиною першою статті 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом.

Юридична особа публічного права набуває право власності на майно, передане їй у власність, та на майно, набуте нею у власність на підставах, не заборонених законом /стаття 329 ЦК України/.

Згідно із статтею 335 ЦК України безхазяйною є річ, яка не має власника або власник якої невідомий.

Безхазяйні нерухомі речі беруться на облік органом, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, за заявою органу місцевого самоврядування, на території якого вони розміщені. Про взяття безхазяйної нерухомої речі на облік робиться оголошення у друкованих засобах масової інформації.

Після спливу одного року з дня взяття на облік безхазяйної нерухомої речі вона за заявою органу, уповноваженого управляти майном відповідної територіальної громади може бути передана за рішенням суду у комунальну власність.

Відповідно до статті 327 ЦК України у комунальній власності є майно, яке належить територіальній громаді. Управління майном, що є у комунальній власності, здійснюють безпосередньо територіальна громада та утворені нею органи місцевого самоврядування.

Закон України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» від 01.07.2004 № 1952-IV /надалі Закон № 1952-IV/ регулює відносини, що виникають у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, і спрямований на забезпечення визнання та захисту державою таких прав.

За визначеннями, наведеними у статті 2 Закон № 1952-IV, державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно; Державний реєстр речових прав на нерухоме майно (далі - Державний реєстр прав) - єдина державна інформаційна система, що забезпечує обробку, збереження та надання відомостей про зареєстровані речові права на нерухоме майно та їх обтяження; заявник, зокрема, орган місцевого самоврядування - у разі взяття на облік безхазяйного нерухомого майна; реєстраційна дія - державна реєстрація прав, взяття на облік безхазяйного нерухомого майна, а також інші дії, що здійснюються державним реєстратором у Державному реєстрі прав, крім надання інформації з цього реєстру.

Таким чином, орган місцевого самоврядування є заявником реєстрації речових прав у разі взяття на облік безхазяйного нерухомого майна.

Частиною чотирнадцятою статті 18 Закону № 1952-IV передбачено, що взяття на облік безхазяйного нерухомого майна проводиться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Згідно з пунктами 82, 84, 85 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 № 1127 /надалі Порядок № 1127/, взяття на облік безхазяйного нерухомого майна здійснюється за заявою заявника шляхом звернення до суб'єкта державної реєстрації прав або нотаріуса в установленому для державної реєстрації прав порядку з урахуванням особливостей, визначених пунктами 83 - 88 цього Порядку.

За результатом розгляду заяви, а також за наявності відомостей про технічні характеристики відповідного безхазяйного нерухомого майна, отриманих з Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва, чи відомостей про земельну ділянку, сформовану за рахунок невитребуваної земельної частки (паю), отриманих з Державного земельного кадастру, державний реєстратор приймає рішення щодо взяття на облік безхазяйного нерухомого майна або рішення щодо відмови у взятті на такий облік.

Державний реєстратор за результатом прийнятого рішення щодо взяття на облік безхазяйного нерухомого майна вносить до спеціального розділу Державного реєстру прав відповідні відомості.

З огляду на вищевикладене правове регулювання, законодавство визначає поетапну процедуру передання у комунальну власність безхазяйного нерухомого майна, яка включає звернення до органу, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, із заявою про взяття на облік безхазяйної нерухомої речі, а після спливу одного року з дня взяття на облік безхазяйної нерухомої речі, звернення органу, уповноваженого управляти майном відповідної територіальної громади, до суду за переданням нерухомого майна за рішенням суду у комунальну власність.

Отже, саме відповідач є уповноваженим органом для вжиття заходів щодо взяття на баланс безхазяйних гідротехнічних споруд на території громади та подальшого оформлення права комунальної власності на них.

Таким чином, за наявності підстав та відповідних повноважень, відповідач, як суб'єкт права комунальної власності, що здійснює від імені та в інтересах територіальних громад відповідні права щодо володіння та розпорядження комунальним майном, упродовж тривалого часу фактично не здійснив жодних юридично значимих обов'язкових дій щодо оформлення та державної реєстрації права власності на спірну гідротехнічну споруду.

Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд доходить висновку про те, що позовні вимоги підлягають задоволенню шляхом визнання протиправною бездіяльність відповідача щодо невзяття на облік безхазяйного майна, а саме: гідротехнічної споруди Заплазького водосховища, яка складається з земляної греблі та водоскидної споруди, що розташована по вул. Широкій, 30В в селі Арчепитівка Подільського району Одеської області та зобов'язання відповідача вчинити дії, спрямовані на взяття гідротехнічної споруди Заплазького водосховища, яка складається з земляної греблі та водоскидної споруди на облік безхазяйного майна шляхом звернення із заявою про взяття вказаної гідротехнічної споруди на облік до органу, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, та розміщення оголошення про взяття безхазяйної нерухомої речі на облік у друкованих засобах масової інформації.

Така позиція суду узгоджується з правовими висновками, викладеними у постанові Верховного суду від 21.06.2024 по справі № 420/19870/21.

Таким чином, адміністративний позов обґрунтований та належить до задоволення.

VI. Судові витрати

Відповідно до частини другої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст 2, 139, 244-246 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

1.Адміністративний позов задовольнити.

2.Визнати протиправною бездіяльність Любашівської селищної ради щодо невзяття на облік безхазяйного майна, а саме, гідротехнічної споруди Заплазького водосховища, яка складається з земляної греблі та водоскидної споруди, що розташована по вул. Широкій, 30В в селі Арчепитівка Подільського району Одеської області.

3.Зобов'язати Любашівську селищну раду вчинити дії, спрямовані на взяття гідротехнічної споруди Заплазького водосховища, яка складається з земляної греблі та водоскидної споруди на облік безхазяйного майна шляхом звернення із заявою про взяття вказаної гідротехнічної споруди на облік до органу, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, та розміщення оголошення про взяття безхазяйної нерухомої речі на облік у друкованих засобах масової інформації.

Відповідно до статті 255 КАС України рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Згідно з частиною першою статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду подається протягом тридцяти днів. Оскільки справа розглянута в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складання повного тексту рішення.

Апеляційна скарга подається учасниками справи до П'ятого апеляційного адміністративного суду.

Позивач - Керівник Любашівської окружної прокуратури Одеської області, адреса: 66502, Одеська область, смт. Любашівка, вул. Володимира Князя, 107, код ЄДРПОУ 03528552.

Відповідач - Любашівська селищна рада Одеської області, адреса: 66502, Одеська обл., Подільський р-н., смт. Любашівка, вул. Софіївська, 97, код ЄДРПОУ 04380040.

Суддя Оксана БОЙКО